EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Pipelife Polska S.A. | 2024-05-29
Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox, fot. Pipelife

Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox, fot. Pipelife

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest system Stormbox, oferowany przez firmę Pipelife. Jest to kompleksowy system skrzynek retencyjno-rozsączających, który zapewnia efektywne zagospodarowanie wody deszczowej.

treść sponsorowana

Masz problem ze stojącą wodą na działce?

Przyczyn takiego stanu rzeczy można dopatrywać w wielu różnych czynnikach. Począwszy od rodzaju podłoża, poprzez bliskie sąsiedztwo źródeł wody (rzek, strug, jezior, wód gruntowych itp.), na złym zagospodarowaniu terenu kończąc. Każdy z nich może sprawić, że na Twojej działce pojawi się woda, której pozbycie się będzie nie tylko trudne, ale również kosztowne.

W myśl zasady pt. „lepiej zapobiegać niż leczyć” – zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej działki – dokładnie przeanalizuj jej położenie. Pomogą Ci w tym badania geotechniczne, dzięki którym pozyskasz niezbędne informacje, m.in. na temat charakterystyki gruntu oraz tego, czy może być on narażony na zalewanie.

Pomocne będą również dane historyczne, za pomocą których dowiesz się, czy dany teren był kiedyś narażony na działanie wody. Niestety bardzo często zdarza się tak, że na zakupionej działce już stoi woda.  Rozsączanie wody należy wykonać w gruntach przepuszczalnych, tak aby opróżnienie zbiornika odbyło się w ciągu kilku dni oraz przy odległości wody gruntowej od dna skrzynek min. 1,0 m.

W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie system skrzynek rozsączająco-retencyjnych Stormbox.

Czym jest system Stormbox?

System skrzynek Stormbox przeznaczony jest do magazynowania lub rozsączania w gruncie wody deszczowej. Wody deszczowe zebrane z dachów budynków i placów, mogą być odprowadzane poprzez rynny, rury spustowe, wpusty podwórzowe, a następnie rury kanalizacyjne wprost do studzienki z osadnikiem. Stamtąd zebrana woda trafia do skrzynek rozsączających owiniętych geowłókniną.

Zastosowanie osadnika jest konieczne, gdyż pozwala zabezpieczyć skrzynki przed zanieczyszczeniami (np. piaskiem, liśćmi). Prawidłowo dobrana liczba skrzynek pozwoli zmagazynować wodę deszczową w trakcie intensywnych opadów, a następnie stopniowo rozprowadzić ją w gruncie. Montaż skrzynek jest szybki i łatwy. Ich wysoka zdolność magazynowania wody – aż do 95,5% pojemności skrzynki – sprawia, że są one niezwykle efektywne.

Wprowadzenie systemu skrzynek Stormbox to krok w kierunku zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi. System ten składa się z modułowych skrzynek wykonanych z polipropylenu, które można łączyć w zależności od potrzeb, tworząc większe struktury magazynujące wodę deszczową. Więcej na ten temat >>

Zalety systemu Stormbox

  • trwałość i wytrzymałość: wykonane z wysokiej jakości polipropylenu skrzynki Stormbox są odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych,
  • ekologiczność: system wspiera naturalne procesy infiltracji wody do gruntu, co przyczynia się do uzupełniania zasobów wód gruntowych i ogranicza ryzyko powodzi,
  • łatwość instalacji: montaż systemu jest prosty i szybki, a dzięki lekkości materiału, z którego wykonane są skrzynki, proces instalacji jest mniej czasochłonny i tańszy,
  • modularność: Modułowe skrzynki Stormbox można łączyć w dowolnych konfiguracjach, dostosowując system do specyficznych potrzeb danego obszaru.

Korzyści z efektywnego zarządzania wodą deszczową

Obieg zamknięty

Systemy zarządzania wodą deszczową nie tylko zapobiegają powodziom, ale także pomagają  w przypadku suszy. Zmagazynowana deszczówka może być ponownie wykorzystana do zastosowań innych niż pitne w przypadku niedoborów wody.

Obniżone koszty eksploatacji

Miesięczne rachunki za wodę można obniżyć poprzez ponowne wykorzystanie zmagazynowanej wody deszczowej, np. do mycia samochodu lub nawadniania terenów zielonych.

Przestrzeganie przepisów

Zwiększenie wartości nieruchomości poprzez inwestycję w nowoczesny i zrównoważony system zarządzania wodą, pomagający w dostosowaniu do przepisów dotyczących ochrony środowiska.

Przestrzeń

Wykorzystanie w pełni dostępnej przestrzeni. Podziemna konstrukcja rozwiązania gwarantuje, że powierzchnie pozostaną nietknięte i będą mogły być nadal wykorzystywane jako tereny zielone lub funkcjonalne.

Konfiguracja

Systemy kanalizacji deszczowej Pipelife mają konstrukcję modułową, dzięki czemu można je dostosować do wymagań przestrzeni i projektu. Rozwiązanie podziemne można skalować w górę lub w dół i konfigurować w celu jak najlepszego dopasowania do wymiarów nieruchomości. Sprawdź >>

System Stormbox – nowoczesne rozwiązanie

Skrzynki są nowocześniejszym i bardziej wydajnym rozwiązaniem do rozsączania wody niż np. betonowe studnie chłonne lub rury drenarskie. Skrzynka rozsączająca Stormbox posiada pojemność netto 206 dm3, która jest ok. 3-krotnie wyższa niż rów odwadniający z tłuczniem i jedna skrzynka zastępuje ok. 1200 kg tłucznia (ok. 0,69 m3) o współczynniku magazynowania 30%. Do uzyskania takiej samej pojemności potrzeba ponad 3-krotnie dłuższego wykopu wypełnionego tłuczniem, czyli o wymiarach 0,6x 0,3x3,8 m. Skrzynka rozsączająca zastępuje ok. 32 m rury drenarskiej PVC-U o średnicy 100 mm.

Stormbox II

Skrzynki Stormbox II cechuje innowacyjna konstrukcja ścian bocznych i dennych, która ma za zadanie chronić geowłókninę, którą są owinięte skrzynki, podczas czyszczenia hydrodynamicznego. Dodatkowo łączenie modułów nie wymaga dodatkowych elementów w postaci łączników czy zatrzasków. Specjalne adaptery, umieszczane w górnej warstwie skrzynek, ułatwiają ich inspekcję. To i wiele innych zalet pozwoliło stworzyć nowoczesny produkt – Stormbox II.

Zagospodarowanie wód deszczowych możliwe jest dla wszystkich typów nieruchomości.

Budownictwo mieszkaniowe

Zastosowanie systemów skrzynek rozsączających Stormbox zabezpiecza nieruchomość przed powodzią i pozwala oszczędzać wodę dzięki budowie pod ziemią specjalnych zbiorników, gromadzących wodę deszczową. Dodatkowo ponowne wykorzystanie deszczówki, pozwala znacznie obniżyć opłaty eksploatacyjne za wodę. Rozwiązania dostosowane do potrzeb mieszkalnictwa pomagają zachować tereny zielone i lokalną bioróżnorodność. Poprzez korzystanie w procesie produkcyjnym ze zrównoważonych praktyk i materiałów pochodzących z recyklingu, zmniejsza się negatywny wpływ na środowisko z jednoczesnym zachowaniem jakości i wygody stosowania systemów.

Nieruchomości komercyjne

Zmienne warunki klimatyczne oraz coraz intensywniejsze zjawiska pogodowe są ważnym czynnikiem, wpływającym na konieczność ochrony nieruchomości komercyjnych przed zalewaniem i konsekwencjami niekontrolowanego odprowadzania wody deszczowej.

W ofercie Pipelife dostępne są kompleksowe systemy odprowadzania wody deszczowej, obejmujące podciśnieniowe systemy odwadniania dachów płaskich, filtry oraz zbiorniki retencyjne i rozsączające. Możliwa jest również pełna automatyzacja procesów monitoringu oraz zarządzania wodą deszczową, poprzez zastosowanie specjalnie zaprojektowanych, inteligentnych rozwiązań SMART.

Inteligentne rozwiązania

Inteligentne rozwiązania Pipelife zapewniają kontrolę i łatwe zarządzanie zasobami wodnymi. Użytkownik otrzymuje możliwość zdalnego sterowania systemami pomp i nowoczesnych czujników poziomu wody, działających bezprzewodowo w oparciu o technologię radarową z przesyłaniem danych poprzez NB-loT oraz sterowaniem za pomocą aplikacji SMARTHub. Otrzymywanie powiadomień o pracy zbiornika oraz jego wypełnieniu zapewnia komfort i jest elementem najlepszego sposobu na zagospodarowanie deszczówki.

Stormbox I czy Stormbox II?

Jest kilka parametrów, które odróżnia te dwa typy skrzynek. Przede wszystkim jest to pojemność wodna netto. Stormbox I posiada pojemność wodną netto 206 dm3, zaś Stormbox II 413 dm3. Wymiary (dł.xszer.xwys.) Stormbox to 1200x600x300 mm, w przypadku Stormbox II – 1200x600x600 mm.

Skrzynka Stormbox posiada trzy poziome kanały inspekcyjne o średnicy 160 mm oraz dwa pionowe kanały o średnicy 200 mm. Dwa pionowe otwory o średnicy 200 mm zapewniają dostęp aż po same dno z powierzchni terenu w celu wykonania inspekcji i czyszczenia. Poprzez studzienki kontrolne PE o wymiarach 600x600x600 mm można wykonać inspekcję 400 lub 630 mm oraz dolot od 160 do 400 mm.

Skrzynka Stormbox II posiada duże trzy poziome tunele o szerokości 295 mm i wysokości 500 mm do inspekcji z powierzchni terenu za pomocą studzienek 400, 425 i 630 mm. System Stormbox II posiada modułową konstrukcję, zapewnia szybki montaż bez stosowania zatrzasków i jest zalecany do budowy zwłaszcza większych zbiorników.

Dodatkowe rozwiązania Pipelife

Oprócz systemu Stormbox, firma Pipelife oferuje również zaawansowany system podciśnieniowego odwadniania dachów. Składa się z rur i kształtek z polietylenu wysokiej gęstości (PEHD). Dzięki zastosowaniu specjalnych wpustów dachowych przepływ może odbywać się z wykorzystaniem pełnego przekroju rury, dzięki czemu sprawność układu jest dużo większa niż w przypadku tradycyjnych systemów grawitacyjnych.

Więcej na temat podciśnieniowego odwadniania dachów można znależć tutaj >>

Podsumowanie

Zarządzanie wodami deszczowymi za pomocą systemu Stormbox to nowoczesne i efektywne rozwiązanie, które przynosi korzyści dla środowiska i użytkowników. Modularność, trwałość oraz łatwość instalacji sprawiają, że jest to opcja warta rozważenia dla wszystkich, którzy chcą skutecznie zarządzać nadmiarem wód opadowych. Dzięki innowacjom takim jak Stormbox, możemy lepiej przygotować się na wyzwania związane ze zmieniającym się klimatem.

Więcej na temat systemu Stormbox można przeczytać tutaj >>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

V33 Polska sp. z o.o. Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian! Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego...

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego kontaktu z naturą sprawiają, że to prawdopodobnie jedyny surowiec, który odnajdzie się w każdym stylu kompozycyjnym - w pomieszczeniu i na zewnątrz. No właśnie… na zewnątrz. Deszcze, śniegi, intensywne nasłonecznienie – warunki pogodowe mogą szybko i skutecznie pozbawić drewno zachwycającego blasku....

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe » Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały »

Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały » Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały »

Wybierz pompę odpowiednią do projektu »

Wybierz pompę odpowiednią do projektu » Wybierz pompę odpowiednią do projektu »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Strefowanie bez tajemnic »

Strefowanie bez tajemnic » Strefowanie bez tajemnic »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Groupe Atlantic Polska sp. z o.o. Salut – program lojalnościowy Groupe Atlantic Polska

Salut – program lojalnościowy Groupe Atlantic Polska Salut – program lojalnościowy Groupe Atlantic Polska

Groupe Atlantic Polska z dumą przedstawia swój program lojalnościowy Salut, który dedykowany jest właśnie Tobie, Instalatorowi. Program ma na celu nagradzanie profesjonalistów za ich zaangażowanie i ciężką...

Groupe Atlantic Polska z dumą przedstawia swój program lojalnościowy Salut, który dedykowany jest właśnie Tobie, Instalatorowi. Program ma na celu nagradzanie profesjonalistów za ich zaangażowanie i ciężką pracę poprzez przyznawanie punktów za każdy montaż urządzenia.

ZMK SAS SP. Z O.O. Urządzenia grzewcze do dofinansowań – Czyste Powietrze 2024

Urządzenia grzewcze do dofinansowań – Czyste Powietrze 2024 Urządzenia grzewcze do dofinansowań – Czyste Powietrze 2024

W drugim kwartale 2024 r. program „Czyste Powietrze” znacznie zyskał na popularności. Tylko w kwietniu złożono aż 23 286 nowych wniosków o dofinansowanie wymiany źródła ciepła. Widoczna jest też zdecydowana...

W drugim kwartale 2024 r. program „Czyste Powietrze” znacznie zyskał na popularności. Tylko w kwietniu złożono aż 23 286 nowych wniosków o dofinansowanie wymiany źródła ciepła. Widoczna jest też zdecydowana zmiana trendu w preferowanych przez beneficjentów urządzeniach grzewczych.

Materace Senna Mieszkanie w stylu retro – 4 wskazówki aranżacyjne

Mieszkanie w stylu retro – 4 wskazówki aranżacyjne Mieszkanie w stylu retro – 4 wskazówki aranżacyjne

Mieszkanie w stylu retro to przepis na stylowe i przytulne wnętrze z charakterem. Aby stworzyć przestrzeń nawiązującą do minionych czasów, która będzie jednocześnie elegancka i funkcjonalna, warto zwrócić...

Mieszkanie w stylu retro to przepis na stylowe i przytulne wnętrze z charakterem. Aby stworzyć przestrzeń nawiązującą do minionych czasów, która będzie jednocześnie elegancka i funkcjonalna, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Poznaj 4 wskazówki aranżacyjne, które ułatwią Ci zadanie.

naklejkomania.eu Ochrona ścian kuchennych przed zniszczeniem – porady i rozwiązania

Ochrona ścian kuchennych przed zniszczeniem – porady i rozwiązania Ochrona ścian kuchennych przed zniszczeniem – porady i rozwiązania

Kuchnia to serce każdego domu, gdzie tworzymy posiłki i spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Niestety, jest to też miejsce szczególnie narażone na zabrudzenia. Jak zabezpieczyć ściany w kuchni przed...

Kuchnia to serce każdego domu, gdzie tworzymy posiłki i spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Niestety, jest to też miejsce szczególnie narażone na zabrudzenia. Jak zabezpieczyć ściany w kuchni przed zniszczeniem i utrzymać je w nienagannym stanie na dłużej? W tym artykule przedstawiamy sprawdzone metody i innowacyjne rozwiązania, które pomogą chronić ściany przed tłuszczem, plamami z soku czy parą wodną. Poznaj nasze porady i zmień swoją kuchnię w stylowe, funkcjonalne miejsce.

ECO Comfort Koszt ogrzewania pompa ciepła: sprawdź, ile kosztuje instalacja pompy ciepła i od czego zależą koszty montażu

Koszt ogrzewania pompa ciepła: sprawdź, ile kosztuje instalacja pompy ciepła i od czego zależą koszty montażu Koszt ogrzewania pompa ciepła: sprawdź, ile kosztuje instalacja pompy ciepła i od czego zależą koszty montażu

Rodzaj instalacji grzewczej dla domu to jedna z najważniejszych, ale i najtrudniejszych decyzji, przed którą stoją właściciele nowych budynków, a także Ci, którzy modernizują domy starszego typu i szukają...

Rodzaj instalacji grzewczej dla domu to jedna z najważniejszych, ale i najtrudniejszych decyzji, przed którą stoją właściciele nowych budynków, a także Ci, którzy modernizują domy starszego typu i szukają alternatyw dla nieefektywnych kotłów na węgiel.

Pipelife Polska S.A. Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych...

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest system Stormbox, oferowany przez firmę Pipelife. Jest to kompleksowy system skrzynek retencyjno-rozsączających, który zapewnia efektywne zagospodarowanie wody deszczowej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.