Efektywne wykorzystanie wody coraz bardziej zajmuje producentów instalacji wodnych oraz jej użytkowników. Wodę można oszczędzać na wiele sposobów, także pielęgnując przydomowe ogrody czy zieleń miejską....
Efektywne wykorzystanie wody coraz bardziej zajmuje producentów instalacji wodnych oraz jej użytkowników. Wodę można oszczędzać na wiele sposobów, także pielęgnując przydomowe ogrody czy zieleń miejską. Firma Rain Bird - nieprzerwanie od 1933 - dostarcza rozwiązania wysokiej jakości, łatwe w obsłudze oraz przyjazne środowisku, które pomagają pielęgnować zieleń i racjonalnie wykorzystywać wodę.
Ze względu na występujące w ostatnich latach długie okresy bezdeszczowe, a następnie intensywne opady, racjonalne magazynowanie i wykorzystywanie wody deszczowej to warunek prowadzenia zrównoważonej gospodarki...
Ze względu na występujące w ostatnich latach długie okresy bezdeszczowe, a następnie intensywne opady, racjonalne magazynowanie i wykorzystywanie wody deszczowej to warunek prowadzenia zrównoważonej gospodarki wodnej. Zastosowanie w budynku systemów wykorzystania deszczówki pozwala zmniejszyć zużycie wody wodociągowej, a także ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji, a tym samym ograniczyć koszty z tym związane. Korzyść jest więc podwójna – działając na rzecz ochrony środowiska naturalnego i...
Zbieranie deszczówki wyłapanej przez dobrze dobrany system rynnowy pozwala nie tylko zaoszczędzić na wodzie. W czasie nawałnic deszcz powoduje niemałe szkody, zawilgacając ściany i uszkadzając tynki. Rynny zabezpieczają elewację przed zniszczeniem.
Jak pozbyć się wody spływającej z rynien?
Deszczówkę można wykorzystać do celów ogrodniczych poprzez zastosowanie rewizji i kolanka łączącego rurę spustową (pionową, odprowadzającą wodę z rynien) z rozsączającą.
Jeżeli możemy skorzystać z kanalizacji deszczowej, w rurze spustowej montujemy rewizję, w której gromadzą się zanieczyszczenia dające się łatwo usunąć i podłączamy odpływ łączący z kanalizacją ze spadkiem 2% (2 m wysokości na 100 m długości).
Klasyczna, dębowa beczka, do której spływa woda z rynien jest pięknym elementem wystroju ogrodu; fot. Gardena
Przez dyskretny ruszt w posadzce tarasu deszczówka wlewa się do systemu odwodnienia liniowego; fot. ACO
Zastosowanie osadnika rynnowego wyposażonego w klapę stanowiącą blokadę zapachową i kosz na zanieczyszczenia pozwala na podłączenie do niego bezpośrednio rury spustowej i skorzystanie z kanalizacji ogólnospławnej.
Jeśli znaczna część działki wyłożona jest twardą nawierzchnią wymagającą odwadniania, można odprowadzić wodę z rur spustowych i nawierzchni do kanalizacji wspólnie, za pomocą tzw. systemu odwodnienia liniowego. Woda wlewa się przez widoczny w nawierzchni ruszt do korytka.
Sieć korytek odprowadza ją do studzienki z koszem i syfonem blokującym odory. Niekiedy do pozbycia się wody z rur spustowych wykorzystuje się istniejący wokół fundamentów budynku drenaż służący do odprowadzania wody gruntowej. Zamiast podłączać do niego bezpośrednio rurę spustową, co mogłoby poważanie zakłócić jego działanie, pozwalamy wodzie na opadanie z rur spustowych na przepuszczalną opaskę z kruszywa, którą zasypany jest drenaż.
A może odzyskać i ponownie wykorzystać?
W czasie deszczu trwającego 10 minut z dachu o powierzchni 120 m2 można zebrać około 180 l wody. To mniej więcej 20 porcji do spłukania toalety, 6 dużych prań w pralce, 3 mycia samochodu.
Wykorzystanie deszczówki w gospodarstwie domowym ogranicza zużycie kranowej wody pitnej. Dziennie można zaoszczędzić około 80 l, czyli niemal połowę dziennego zużycia szacowanego na 200 l. W skali roku to niemal 30 m3 wody.
Ważne, by twarda nawierzchnia miała delikatny spadek, uniemożliwiający tworzenie się kałuż z wody deszczowej; fot. ACO
Odwodnienie liniowe przyda się wszędzie tam, gdzie nawierzchnia jest wykonana z twardego, nieprzepuszczalnego tworzywa; fot. ACO
Woda deszczowa jest miękka - nie zawiera magnezu i wapnia, dzięki czemu idealnie nadaje się do prania i zmywania. Ponieważ nie posiada właściwości higienicznych, w przypadku jej pełnego zagospodarowania na cele domowe, należy stworzyć specjalną instalację do jej rozprowadzenia, aby nie dopuścić do jej zmieszania z wodą pitną. Do tego celu stosuje się antyskażeniowe zawory.
Należy pamiętać, że większość zanieczyszczeń w wodzie deszczowej pochodzi z nawierzchni, po której spływa, czyli z dachu. Dlatego nie ma sensu wykorzystanie wody, która miała styczność z papą czy azbestem, gdyż jest ona silnie skażona.
Odbiorniki zasilane deszczówką, na przykład toaletowy rezerwuar, powinny być zaopatrzone w dodatkowe doprowadzenie wody z wodociągu, która w razie niedoboru dodawana jest do głównego zbiornika na deszczówkę. Jej dopływ steruje się ręcznie lub automatycznie, przy czym automatyka zabezpiecza pompę przed suchoobiegem.
Ponieważ woda deszczowa zawiera roztwory słabych kwasów (głównie węglowego), ma właściwości korozyjne. Do instalacji rozprowadzającej nie stosuje się więc elementów z materiałów podatnych na korozję (miedzi, stali), tylko z tworzyw sztucznych.
WARTO WIEDZIEĆ
Przykładowe ceny
korytko odprowadzające długości 1 m - około 27 zł
300-litrowy tunel rozsączający - 200 zł
360-litrowy zbiornik z polietylenu ze zbieraczem - 250 zł
400-litrowa beczka - 500 zł
Z rury spustowej przewody doprowadzają wodę do zbiornika, a pompa rozprowadza ją do odbiorników - spłuczki, pralki, ogrodowego kranika. Rodzaj i wydajność pompy zależy od potrzeb i przewidywanego poboru wody. Ważne, aby przed podaniem do zbiornika woda była oczyszczona w koszach rur spustowych z zanieczyszczeń stałych, a także z drobniejszych zanieczyszczeń w nadrynnowych lub podziemnych filtrach żwirowych.
Zbiorniki powinny być nieprzezroczyste, aby woda nie ogrzewała się i nie docierało do nich światło (np. z polietylenu) i mogą być ustawione zarówno na terenie działki, jak i zakopane w gruncie (pod warunkiem niskiego poziomu wód gruntowych), czy ustawione w piwnicy.
W przypadku wyboru wariantu zakładającego ukrycie rezerwuaru w gruncie, wokół zbiornika pozostawia się co najmniej 20 cm szczelinę, którą następnie wypełnia się grysem, dzięki czemu grunt nie naciska na niego bezpośrednio.
Nie należy zakopywać zasobnika głębiej niż 50 cm, licząc od jego górnej krawędzi do poziomu terenu. Pojemność cysterny na deszczówkę powinna być dobrana do powierzchni dachu, czyli ilości wody, jaką można z niego przechwycić.
Przyjmuje się, że z 25 m2 dachu zbiera się 1 m3 wody.
W sprzedaży spotyka się pojemniki od 750 do 3000 l, które można łączyć w baterie. Za 2000-litrowy zapłacimy około 1300 zł.
Na wypadek przelania wody w baku w sytuacji szczególnie silnych opadów powinien on być połączony z kanalizacją za pomocą syfonu zatrzymującego nieprzyjemne zapachy. Szacuje się, że wykonanie całej instalacji, umożliwiającej wykorzystanie deszczówki w domu, amortyzuje się po około ośmiu latach.
ZDANIEM EKSPERTA
Magdalena Gardyła, Specjalista ds. Produktu i Jakości, Galeco
Jak odzyskać wodę deszczową z rynien ?
Systemy zbierania wody deszczowej są łatwe w utrzymaniu i oparte na prostej technologii, a łączny koszt ich instalacji i eksploatacji jest znacznie mniejszy niż systemów oczyszczania czy pompowania wody. Także ich konserwacja jest niekłopotliwa. Odzysk deszczówki możemy przeprowadzić na kilka sposobów, wśród których najpopularniejsze są naziemne i podziemne systemy zbierania wody deszczowej.
Jednym z najprostszych, choć bardzo efektywnych sposobów jest montaż wyłapywacza wody, zwanego również zbieraczem deszczówki. To element montowany bezpośrednio do rury spustowej, mający odpowiednie wyjście, którym deszczówka przedostaje się do podstawionego wcześniej zbiornika, który może pomieścić od kilkuset do nawet kilku tysięcy litrów.
Wyłapywacz wody Galeco ma specjalnie odchylaną klapkę, a odpowiednio dobrany zbiornik ma nie tylko walory użytkowe, ale może też stać się ciekawym elementem ozdobnym ogrodu.
Dobrym pomysłem jest zamontowanie specjalnych skrzynek rozsączających, które instaluje się pod ziemią. Takie rozwiązanie pozwala stworzyć specyficzny magazyn, z którego woda stopniowo wsiąka w otaczający grunt. Istotną cechą skrzynek jest to, że zaprojektowane są w taki sposób, aby podczas opadów gromadziły duże ilości wody, a następnie powoli rozprowadzały ją w ziemi.
Należy pamiętać, że w przypadku odprowadzania wody z rury spustowej bezpośrednio do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, konieczne jest zamontowanie osadnika wraz z koszyczkiem, które zatrzymają wszelkie zanieczyszczenia, np. liście czy gałęzie.
W ofercie Galeco znajdują się również praktyczne i estetyczne klapki do osadnika, maskujące zbiorniczek filtrujący.
Zietek555
Zietek555, 25.03.2016r., 11:13:12
Zdecydowaliśmy się na zbiornik podziemny. Jest to cały system domowo-grodowy, dzięki któremu deszczówkę można wykorzystać także przy praniu, sprzątaniu i spłukiwaniu wc. Oszczędność jeszcze większa.
Franek
Franek, 20.03.2017r., 11:27:32
Ja mam dwa wolnostojące zbiorniki jedenw kształcie amfory koło domu i drugi na drugim końcu ogrodu 1000m3 - oba zbierają deszczówkę z dachu.
Ogrodnik
Ogrodnik, 20.03.2017r., 11:37:55
Deszczówka to dobry sposób na uzyskane dużej ilości dobrej jakości wody do podlewania roślin. Jedyny warunek co pewien czas musi popadać solidnie. Z jednego dachu można uzyskać 1 do 2 m3 wody podczas nocnej ulewy.
Ala
Ala, 20.03.2017r., 12:17:38
Najważniejsze że deszczówka spada z nieba i jest darmowa :)
Odys
Odys, 20.03.2017r., 12:18:53
Ale musi regularnie padać - najlepiej w nocy :)
Analitycy rynku nieruchomości wzięli pod lupę rentowność najmu mieszkań w 15 miastach Polski. Okazało się, że w lutym br. wynosi ona średnio 5,02% netto w skali roku, a pół roku temu przekraczała 5,3%.
Analitycy rynku nieruchomości wzięli pod lupę rentowność najmu mieszkań w 15 miastach Polski. Okazało się, że w lutym br. wynosi ona średnio 5,02% netto w skali roku, a pół roku temu przekraczała 5,3%.
Publikacja traktuje o możliwościach korzystania z uzdatnionej wody dla celów spożywczych. Autorka wymienia kilka sposobów pozyskiwania takiej wody: w urządzeniach Grandera, z wykorzystaniem ceramiki EM,...
Publikacja traktuje o możliwościach korzystania z uzdatnionej wody dla celów spożywczych. Autorka wymienia kilka sposobów pozyskiwania takiej wody: w urządzeniach Grandera, z wykorzystaniem ceramiki EM, filtrów mechanicznych, bądź zawierających aktywny węgiel, substancje odżelaziające, odmagniające, względnie zmiękczające.
Oczyszczalnia korzeniowo‑gruntowa uznawana jest za najbardziej ekologiczną metodę pozbycia się ścieków z gospodarstwa domowego. Jest bardzo tania w eksploatacji, a jej budowa zwraca się po około pięciu...
Oczyszczalnia korzeniowo‑gruntowa uznawana jest za najbardziej ekologiczną metodę pozbycia się ścieków z gospodarstwa domowego. Jest bardzo tania w eksploatacji, a jej budowa zwraca się po około pięciu latach. Dzięki porastającej ją bujnej roślinności wzbogaca estetycznie ogród, nie zajmując przy tym wiele miejsca.
Zielony dach stapia budynek z otoczeniem. Mogą go stanowić wybujałe trawy, krzewy czy drzewa, a nawet staw, do którego bez trudu dostaniemy się z powierzchni działki, na której zbudowany jest dom. Zielony...
Zielony dach stapia budynek z otoczeniem. Mogą go stanowić wybujałe trawy, krzewy czy drzewa, a nawet staw, do którego bez trudu dostaniemy się z powierzchni działki, na której zbudowany jest dom. Zielony dach jest świetną izolacją termiczną, likwiduje problem zagospodarowania deszczówki, a w upalne lato oddaje wyparowującą z roślin wodę, tworząc w ogrodzie kojący mikroklimat.
Dane hydrologiczne z posterunków opadowych zlokalizowanych w Polsce jednoznacznie wskazują na wzrastający problem suszy w kraju. Niepokój może budzić brak odpowiedniego przygotowania się do tego zjawiska,...
Dane hydrologiczne z posterunków opadowych zlokalizowanych w Polsce jednoznacznie wskazują na wzrastający problem suszy w kraju. Niepokój może budzić brak odpowiedniego przygotowania się do tego zjawiska, definiowanego jako niższa od średniej dostępność wody w określonych warunkach naturalnych (IMGW-PIB).
Badacze klimatu nie mają wątpliwości, że czeka nas susza, jakiej w Polsce nie było od dawna. Dlatego już teraz trzeba zadbać o to, aby nie zabrakło wody dla naszych roślin ogrodowych. A najtańszym sposobem...
Badacze klimatu nie mają wątpliwości, że czeka nas susza, jakiej w Polsce nie było od dawna. Dlatego już teraz trzeba zadbać o to, aby nie zabrakło wody dla naszych roślin ogrodowych. A najtańszym sposobem gromadzenia wody jest zbieranie deszczówki.
Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich...
Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzach, np. w piwnicach.
W zeszłym roku zamontowaliśmy w ogrodzie prosty system odbioru deszczówki z rynny. Miał jedną wadę: pojemność zbiornika wynosi tylko 360l. W tym roku przyszedł czas na powiększenie pojemności magazynowanej...
W zeszłym roku zamontowaliśmy w ogrodzie prosty system odbioru deszczówki z rynny. Miał jedną wadę: pojemność zbiornika wynosi tylko 360l. W tym roku przyszedł czas na powiększenie pojemności magazynowanej deszczówki.
Podlewanie ogrodu to nie tylko konieczność ale i ostatnio spory wydatek finansowy. Postanowiłem trochę pooszczędzać i zaprząc naturę do podlewania ogrodu.
Podlewanie ogrodu to nie tylko konieczność ale i ostatnio spory wydatek finansowy. Postanowiłem trochę pooszczędzać i zaprząc naturę do podlewania ogrodu.
Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 l wody dziennie, a rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ograniczanie ilości zużytej wody to już nie tylko manifestacja ekologicznej...
Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 l wody dziennie, a rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ograniczanie ilości zużytej wody to już nie tylko manifestacja ekologicznej postawy, lecz przede wszystkim konieczność.
W ogrodnictwie zrównoważonym niezbędne jest chronienie zasobów ziemi, wód, roślin i zwierząt, a także naturalnego obiegu materii w przyrodzie, co pozwala na utrzymanie wszystkich elementów w równowadze....
W ogrodnictwie zrównoważonym niezbędne jest chronienie zasobów ziemi, wód, roślin i zwierząt, a także naturalnego obiegu materii w przyrodzie, co pozwala na utrzymanie wszystkich elementów w równowadze. Sadząc rośliny, odzyskując deszczówkę, ograniczając zużycie wody czy przekształcając odpady naturalne w kompost, możemy nie tylko chronić środowisko, ale także ograniczać koszty utrzymania ogrodu.
Eksperci ostrzegają, że w tym roku możemy doświadczyć najostrzejszej od 50 lat suszy. Po bezśnieżnej i ciepłej zimie w wielu miejscach gleba już teraz jest przesuszona. Po wiosennych roztopach powinno...
Eksperci ostrzegają, że w tym roku możemy doświadczyć najostrzejszej od 50 lat suszy. Po bezśnieżnej i ciepłej zimie w wielu miejscach gleba już teraz jest przesuszona. Po wiosennych roztopach powinno być zupełnie inaczej. Odpowiedzią na suszę jest magazynowanie wody, czyli retencja. Aby ją poprawić, Polska potrzebuje nie tylko wielkich inwestycji infrastrukturalnych, ale też działań w skali mikro, które może podejmować każdy z nas. Ekspert podpowiada, jaki zbiornik na deszczówkę wybrać i jak go...
Woda deszczowa idealnie nadaje się do takich celów, jak: spłukiwanie WC, pranie, prace porządkowe wewnątrz i na zewnątrz budynku, podlewanie zieleni oraz mycie samochodów i urządzeń. Jednak, aby zrealizować...
Woda deszczowa idealnie nadaje się do takich celów, jak: spłukiwanie WC, pranie, prace porządkowe wewnątrz i na zewnątrz budynku, podlewanie zieleni oraz mycie samochodów i urządzeń. Jednak, aby zrealizować te cele, woda musi zostać wypompowana ze zbiornika podziemnego i pod ciśnieniem wprowadzona do instalacji wewnętrznej. Dlatego budynek musi mieć zaprojektowaną, a następnie wykonaną, tzw. instalację dualną.
Zieleń w ogrodzie można podlewać na dwa sposoby - ręcznie za pomocą węża z dyszą lub zraszaczy naziemnych albo automatycznie za pomocą zainstalowanego pod ziemią systemu rur i zraszaczy wynurzanych, których...
Zieleń w ogrodzie można podlewać na dwa sposoby - ręcznie za pomocą węża z dyszą lub zraszaczy naziemnych albo automatycznie za pomocą zainstalowanego pod ziemią systemu rur i zraszaczy wynurzanych, których praca sterowana jest sterownikiem elektronicznym. Można do tego wykorzystać wodę deszczową.
Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji,...
Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji, gdy deszczówka gromadzona jest w zbiornikach podziemnych i gdy wcześniej jest ona filtrowana.
Woda jest prostą kombinacją atomów wodoru i tlenu - H2O - czystą substancją, bez której życie na ziemi nie byłoby możliwe. Jest bezcennym zasobem, koniecznym do życia wszelkich istot żywych, dlatego musimy...
Woda jest prostą kombinacją atomów wodoru i tlenu - H2O - czystą substancją, bez której życie na ziemi nie byłoby możliwe. Jest bezcennym zasobem, koniecznym do życia wszelkich istot żywych, dlatego musimy go chronić i umiejętnie wykorzystywać. Rodzi się zatem pytanie, czy gromadzenie i wykorzystanie wody deszczowej w domu i w ogrodzie to konieczność czy jedynie zachcianka?
Firma Lindab zapowiada cykl premierowych produktów na 2021 rok. Co miesiąc, w ramach nowej akcji promocyjnej pt. „PREMIERY Lindab 2021” w ofercie firmy pojawi się nowy produkt wprowadzony do sprzedaży.
Firma Lindab zapowiada cykl premierowych produktów na 2021 rok. Co miesiąc, w ramach nowej akcji promocyjnej pt. „PREMIERY Lindab 2021” w ofercie firmy pojawi się nowy produkt wprowadzony do sprzedaży.
Wykonanie hydroizolacji w budynku, który w wyniku braku, uszkodzenia lub technicznego zużycia uszczelnienia uległ zawilgoceniu (tj. hydroizolacji wtórnej [1]), jest zagadnieniem na tyle złożonym, że praktycznie...
Wykonanie hydroizolacji w budynku, który w wyniku braku, uszkodzenia lub technicznego zużycia uszczelnienia uległ zawilgoceniu (tj. hydroizolacji wtórnej [1]), jest zagadnieniem na tyle złożonym, że praktycznie każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
Planujesz budowę domu w 2021 roku? W regulacjach dotyczących warunków technicznych zmieniło się wiele, a efektywność energetyczna będzie teraz jeszcze ważniejszym parametrem niż dotychczas. Jeśli rozważałeś...
Planujesz budowę domu w 2021 roku? W regulacjach dotyczących warunków technicznych zmieniło się wiele, a efektywność energetyczna będzie teraz jeszcze ważniejszym parametrem niż dotychczas. Jeśli rozważałeś inwestycję w odnawialne źródła energii, to otrzymasz do tego dodatkową motywację. Sprawdź, jak zmieniły się przepisy i co oznacza nowy standard WT 2021.
Oferta okien do płaskiego dachu VELUX to szeroki wybór wariantów oraz dodatkowego wyposażenia. Okna pozwalają doświetlić pomieszczenia światłem naturalnym od góry, jednocześnie oferując najwyższą jakość,...
Oferta okien do płaskiego dachu VELUX to szeroki wybór wariantów oraz dodatkowego wyposażenia. Okna pozwalają doświetlić pomieszczenia światłem naturalnym od góry, jednocześnie oferując najwyższą jakość, izolacyjność oraz estetykę, dopasowaną do potrzeb domowników.
Przy obecnym poziomie cen nośników energii i prognozowanym ich wzroście coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie...
Przy obecnym poziomie cen nośników energii i prognozowanym ich wzroście coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne - utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.
Uruchomiona niedawno platforma merXu ułatwi firmom z regionu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Poznaj funkcjonalności merXu i zobacz, jak łatwe może być prowadzenie...
Uruchomiona niedawno platforma merXu ułatwi firmom z regionu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Poznaj funkcjonalności merXu i zobacz, jak łatwe może być prowadzenie biznesu dzięki nowoczesnym rozwiązaniom.
Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii...
Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii przy jednoczesnej ochronie klimatu wewnętrznego i zwiększeniu komfortu ludzi.
Hałas, przeciągi, niskie temperatury w danym budynku – to wbrew pozorom problemy, z którymi boryka się wielu Polaków. Można im jednak zaradzić, a kluczem do tego jest właściwe zdiagnozowanie problemu –...
Hałas, przeciągi, niskie temperatury w danym budynku – to wbrew pozorom problemy, z którymi boryka się wielu Polaków. Można im jednak zaradzić, a kluczem do tego jest właściwe zdiagnozowanie problemu – to właśnie dlatego warto zdecydować się na badanie termowizyjne, badanie akustyczne czy pomiar szczelności danego budynku.
Od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą nowe Wytyczne Techniczne dla budownictwa energooszczędnego. Aktualizacja przepisów dotyczy energochłonności nowych i remontowanych budynków. Jest to kolejna wersja...
Od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą nowe Wytyczne Techniczne dla budownictwa energooszczędnego. Aktualizacja przepisów dotyczy energochłonności nowych i remontowanych budynków. Jest to kolejna wersja Wytycznych Technicznych, jaka jest wprowadzana, po 4 latach obowiązywania przepisów WT 2017.
Napędy okienne najczęściej spotykamy tam, gdzie ich zastosowanie jest podyktowane przepisami, czyli w oknach czy klapach oddymiających. Niewiele osób wie, że automatykę okienną z powodzeniem możemy zastosować...
Napędy okienne najczęściej spotykamy tam, gdzie ich zastosowanie jest podyktowane przepisami, czyli w oknach czy klapach oddymiających. Niewiele osób wie, że automatykę okienną z powodzeniem możemy zastosować we własnym domu lub w innej przestrzeni, w której chcemy usprawnić pracę okien. Mogą to być także okna trudno dostępne, umiejscowione zbyt wysoko, aby otwierać je za pomocą tradycyjnej klamki.
Kiedy kąpiel z pierwotnych funkcji mycia ciała zamienia się w czas relaksu i prywatnego komfortu odprężenia, wanny nabierają szczególnego znaczenia. To właśnie w jej objęciach możesz oddać się objęciom...
Kiedy kąpiel z pierwotnych funkcji mycia ciała zamienia się w czas relaksu i prywatnego komfortu odprężenia, wanny nabierają szczególnego znaczenia. To właśnie w jej objęciach możesz oddać się objęciom rozkoszy i odrobiny luksusu. Kaldewei oferuje jeszcze więcej niż może dać Ci zwykła wanna. Już najwyższy czas skorzystać z najnowszych rozwiązań!
Przy zakupie drzwi wejściowych do mieszkania warto zwrócić uwagę na ich parametry wytrzymałościowe i antywłamaniowe - powinny być odporne na uszkodzenia oraz wszelkie próby siłowego sforsowania. Postaw...
Przy zakupie drzwi wejściowych do mieszkania warto zwrócić uwagę na ich parametry wytrzymałościowe i antywłamaniowe - powinny być odporne na uszkodzenia oraz wszelkie próby siłowego sforsowania. Postaw na funkcjonalne i sprawdzone rozwiązania, by zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo w domu.
Grzejniki już nie kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem, przy współczesnych ciepłych ścianach i oknach mogą być w dowolnym miejscu – obok okna, na filarze, pod ławką, w dowolnym kolorze i kształcie,...
Grzejniki już nie kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem, przy współczesnych ciepłych ścianach i oknach mogą być w dowolnym miejscu – obok okna, na filarze, pod ławką, w dowolnym kolorze i kształcie, wąskie, pionowe albo niskie na nóżkach. To element wystroju, który może być tak wkomponowany we wnętrzu, aby być jak najmniej widoczny lub stanowić ciekawy akcent aranżacji.
Wellisair to opatentowane urządzenie z innowacyjną technologią dezynfekcji opartej na rodnikach hydroksylowych – umożliwia oczyszczanie powietrza i powierzchni. Korzysta z naturalnych mechanizmów usuwających...
Wellisair to opatentowane urządzenie z innowacyjną technologią dezynfekcji opartej na rodnikach hydroksylowych – umożliwia oczyszczanie powietrza i powierzchni. Korzysta z naturalnych mechanizmów usuwających 99,9% wszystkich niebezpiecznych patogenów i może być wykorzystywane w wielu różnych sektorach budownictwa i przemysłu – bez przerwy. Jego zalety to bardzo niskie zużycie energii, intuicyjny panel sterowania ze wskaźnikami alarmu, a także funkcja cichej pracy w trybie nocnym.
Na każdym etapie budowy domu szukamy optymalnych rozwiązań technicznych i ekonomicznych. Te trudne wybory decydują zarówno o kosztach budowy, jak i późniejszym komforcie życia i kosztach eksploatacji....
Na każdym etapie budowy domu szukamy optymalnych rozwiązań technicznych i ekonomicznych. Te trudne wybory decydują zarówno o kosztach budowy, jak i późniejszym komforcie życia i kosztach eksploatacji. Szczególnie dotyczy to izolacji, której podczas budowy poświęca się szczególną uwagę.
Dlaczego warto zainteresować się odnawialnymi źródłami energii? Czym się charakteryzują i co sprawia, że w ostatnich latach tak bardzo zyskują na popularności? Wyjaśniamy zalety „zielonej” energii i nie...
Dlaczego warto zainteresować się odnawialnymi źródłami energii? Czym się charakteryzują i co sprawia, że w ostatnich latach tak bardzo zyskują na popularności? Wyjaśniamy zalety „zielonej” energii i nie pomijamy tematu jej wad. Sprawdź, które cechy przeważają.
Grzejniki różnią się między sobą powierzchnią czynną oraz masą. Wielkość powierzchni wymiany grzejnika warunkuje temperaturę pracy niezbędną dla jego efektywnej pracy, natomiast jego masa istotnie wpływa...
Grzejniki różnią się między sobą powierzchnią czynną oraz masą. Wielkość powierzchni wymiany grzejnika warunkuje temperaturę pracy niezbędną dla jego efektywnej pracy, natomiast jego masa istotnie wpływa na czas dostępu do pożądanej ilości ciepła. Mała masa całkowita grzejnika umożliwia łatwe sterowanie procesem grzania (w tym również zaprzestanie grzania) – grzanie precyzyjne i efektywne.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.