EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Gromadzenie i wykorzystanie wód opadowych w domach jednorodzinnych

Joanna Ryńska | 2022-03-15
Zbiornik Novara 280 l, fot. MPI
Zbiornik Novara 280 l, fot. MPI

W ostatnich latach rośnie popularność tzw. małej retencji – rozwiązań do zatrzymywania wód opadowych w miejscu ich powstania, np. na posesjach inwestorów indywidualnych. Zainteresowaniu temu sprzyja nie tylko coraz większa świadomość ekologiczna i chęć oszczędzania wody pitnej, ale także względy praktyczne.

Zobacz także

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

ECO Comfort Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze?

Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze? Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze?

Jaki powinien być nowoczesny dom? Współcześni inwestorzy stawiają nie tylko na przestrzeń, mnogość przeszkleń i innowacyjne rozwiązania dotyczące umeblowania domu. Szczególny akcent kładzie się na systemy...

Jaki powinien być nowoczesny dom? Współcześni inwestorzy stawiają nie tylko na przestrzeń, mnogość przeszkleń i innowacyjne rozwiązania dotyczące umeblowania domu. Szczególny akcent kładzie się na systemy grzewcze: zwłaszcza ekologiczne i wydajne w przeciwieństwie do nieefektywnych kotłów. Jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań służących zarówno do ogrzewania budynku, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej jest instalacja pompy ciepła. Kompleksowy system oparty na działaniu powietrznej...

Technika Wody Zmiękczacze wody – dom bez kamienia, dom bez problemów

Zmiękczacze wody – dom bez kamienia, dom bez problemów Zmiękczacze wody – dom bez kamienia, dom bez problemów

Twarda woda stanowi wyzwanie dla większości gospodarstw domowych w Polsce, prowadząc do poważnych konsekwencji dla sprzętu AGD, instalacji c.o. oraz zdrowia skóry i włosów. Dodatkowo, wpływa negatywnie...

Twarda woda stanowi wyzwanie dla większości gospodarstw domowych w Polsce, prowadząc do poważnych konsekwencji dla sprzętu AGD, instalacji c.o. oraz zdrowia skóry i włosów. Dodatkowo, wpływa negatywnie na smak herbaty i kawy, sprawia trudności w praniu ubrań oraz powoduje uciążliwe do usunięcia żółtawe naloty na armaturze, wannie czy na szybie prysznicowej.

fot1 centrala deszczowa
Centrala deszczowa; fot. Wilo

 

fot3 centrala deszczowa
Zbiornik naziemny; fot. Leroy Merlin

 

Na zainteresowanie gromadzeniem wody opadowej wpływają programy dofinansowania rozwiązań małej retencji: rządowe („Moja woda”) i samorządowe (np. „Złap deszczówkę” w Lublinie) oraz opłaty związane z wodami opadowymi. Pierwsza z nich to opłata za odprowadzanie wód opadowych do kanalizacji deszczowej i zbiorczej (na mocy Prawa wodnego [1], w myśl którego wody opadowe nie są już traktowane jak ścieki), a druga – za zmniejszenie naturalnej retencji terenu przez zabudowanie, która może obowiązywać także właścicieli domów jednorodzinnych po przewidywanej na 2022 r. nowelizacji Prawa wodnego [2].

fot2 centrala deszczowa
Przyścienny zbiornik Rocky Junior, 300 l, kolor ciemny granit; fot. GRAF Polska

Opłata ta ma bowiem objąć właścicieli nieruchomości o powierzchni przekraczającej 600 m2, którzy wyłączyli z powierzchni biologicznie czynnej więcej niż 50% swojej nieruchomości. Jej wysokość, zależna od m2 powierzchni dachu lub nawierzchni nieprzepuszczalnej, zależy od tego, czy na terenie posesji zastosowano rozwiązania do retencjonowania wody i o jakiej pojemności (pojemność powyżej 50% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych umożliwia zwolnienie z opłaty). Dlatego mądrze zaplanowane rozwiązania małej retencji mogą przed tą opłatą uchronić.

Do obiektów realizujących małą retencję, chętnie wybieranych przez inwestorów indywidualnych, zaliczają się m.in. dachy zielone, ogrody deszczowe czy małe zbiorniki retencyjne. Coraz więcej osób myśli także o wykorzystaniu deszczówki nie tylko do podlewania ogrodu, ale też w domu.

fot4 centrala deszczowa 6
Zbiornik Burgund 500 l; fot. MPI

Dachy zielone

Dach zielony stanowi powierzchnię biologicznie czynną i wyróżnia się dużymi zdolnościami retencyjnymi – może zatrzymać nawet do 75–90% odpływu. Ma dodatkowe warstwy: podłoże gruntowe, warstwa drenażowa oraz zabezpieczenie przed przerastaniem korzeni. Zgromadzona w nich woda jest wykorzystywana przez rośliny, odparowuje lub jest stopniowo odprowadzana do instalacji rurowej.

Dach zielony można wykonać zarówno jako płaski, jak i skośny. Dostępne są także rozwiązania dla dachów istniejących, muszą mieć one jednak odpowiednią nośność ze względu na obciążenie podłożem gruntowym.

Zdolność retencyjna dachu zielonego zależy od rodzaju i grubości warstwy drenażowej, rodzaju podłoża oraz nasadzonych roślin. Można wyróżnić dachy intensywne i ekstensywne. Jeśli inwestor chce korzystać z wody deszczowej (np. do podlewania ogrodu), może wybrać dach o mniejszej zdolności retencyjnej (ekstensywny) i dobrać warstwę drenażową o mniejszej pojemności ­retencyjnej.

fot6 centrala deszczowa 5
Fot. Leroy Merlin

Ogrody deszczowe

Obok popularnych na prywatnych posesjach oczek wodnych, zainteresowanie zyskują także ogrody deszczowe, wpływające na przykład na to, aby na terenie nieruchomości nie tworzyły się kałuże czy zastoiska wody. Na posesjach prywatnych woda zwykle dociera do ogrodu deszczowego rurami spustowymi z dachów, a także jako opad bezpośredni. Ogrody stanowią dekoracyjne zbiorowiska roślin wodolubnych (hydrofitów), które magazynują wodę, głównie w kłączach i korzeniach, w ilości o około 30–40% większej niż porównywalnej wielkości trawnik. W konstrukcji ogrodu można wyróżnić także warstwę drenażową, która gromadzi wodę deszczową. Jeśli grunt rodzimy jest przepuszczalny, wodę można w nim rozsączyć. W przypadku gruntu nieprzepuszczalnego dno ogrodu musi zostać uszczelnione.

Zdolność retencyjna ogrodu deszczowego powinna być dobrana tak, aby możliwe było zatrzymanie wody z opadu o natężeniu 30 mm, który trwa około 30 min. Wodę nadmiarową można odprowadzić do kanalizacji deszczowej poprzez przelew awaryjny lub skierować do studni chłonnej. Taka studnia ma przepuszczalne (żwirowe) dno tuż nad najwyższą warstwą gruntu przepuszczalnego i stanowi miejsce punktowego wprowadzania wód opadowych do gruntu.

fot10 centrala deszczowa
Zbiornik naziemny o poj. 300 l stylizowany na amforę; fot. GRAF Polska

Zbiorniki

Często wykorzystywanym urządzeniem retencyjnym jest zbiornik na wodę opadową, który może być wykonany jako naziemny lub podziemny.

Zbiorniki naziemne, wykonywane zwykle z tworzyw sztucznych, odpornych na warunki zewnętrze, głównie na wpływ promieni, służą najczęściej do magazynowania wody do celów zewnętrznych, głównie do podlewania ogrodu. Łączy się je z rurą spustową tzw. zbieraczem wody, który łatwo zamontować na istniejącej rurze. Mogą pełnić funkcję dekoracyjną, np. być stylizowane na donice ogrodowe.

fot5 centrala deszczowa
Dekoracyjny zbiornik naziemny Stone 2w1 z donicą na kwiaty, 350 l, kolor silver; fot. GRAF Polska
fot7 centrala deszczowa
Zestaw domowo-ogrodowy ECO ze zbiornikiem EcoLine II; fot. MPI

Zbiorniki podziemne, z betonu, kompozytów lub wytrzymałych tworzyw sztucznych, zwykle mają pojemność powyżej 1 m3. Ważne jest, aby zachować określone przez producenta rodzaj gruntu, głębokości przykrycia czy sposób posadowienia zbiornika oraz dobrać pokrywę dostosowaną do rodzaju obciążenia powierzchni (np. ruchu pieszego czy kołowego).

Od 2022 r., zgodnie ze znowelizowanym art. 29 Prawa budowlanego [3], wykonanie na działce zbiornika bezodpływowego na wody opadowe lub wody roztopowe o pojemności do 10 m3 będzie wyłączone z obowiązku uzyskania pozwolenia budowlanego.

Jeśli zbiornik ma służyć jako magazyn wody deszczowej, nie tylko do podlewania ogrodu, ale też do innych celów gospodarczych (np. spłukiwania sanitariatów, prania, sprzątania czy mycia pojazdów), należy odpowiednio dobrać jego pojemność.

gdzie:

f – sprawność filtra na dopływie wody do zbiornika [-] (najczęściej 0,8–1,0);
H – wysokość opadu [m] – według Polskiego Atlasu Natężeń Deszczów (PANDa) [4];
– powierzchnia dachu w rzucie poziomym [m2];
Ψ – współczynnik spływu, charakterystyczny dla danego rodzaju dachu [-];
t – liczba dni bez opadów, podczas których zbiornik zapewnia sprawność systemu [d], zgodnie z zaleceniami producentów t = 20–30 [d].

fot9 centrala deszczowa
Zbiornik Alana 160 l; fot. MPI

Używanie wody do celów gospodarczych wymaga wykonania tzw. instalacji wodociągowej dualnej. Jednym z rozwiązań takiej instalacji jest połączenie zbiornika magazynowego z instalacją wody wodociągowej poprzez tzw. centralę deszczową. Steruje ona pracą instalacji tak, aby w pierwszej kolejności do punktów odbioru (np. spłuczek) kierować wodę opadową, a dopiero kiedy jej w zbiorniku zabraknie, dopełniać zbiornik wodą wodociągową. Dzięki temu na cele gospodarcze nie jest zużywana woda wodociągowa o jakości wody pitnej.

Zgodnie z § 126 Warunków Technicznych [5] zbiornik musi być tak zorganizowany, aby instalacje wody wodociągowej i deszczowej były oddzielone. Wyposaża się go więc w zawór elektromagnetyczny ze szczeliną powietrzną, stanowiącą zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym.

Literatura

1. Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (DzU z 2020 r., poz. 310).
2. Projekt Ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, ­https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12337151/katalog/12709767.
3. Ustawa Prawo budowlane (DzU z 2020 r. poz. 1333 z późn. zm.).
4. „Polski Atlas Natężeń Deszczów” (PANDa), https://atlaspanda.pl. Dostęp online: lipiec 2021.
5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2019 r. poz. 1065 z późn. zm.).

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Nowoczesny kalkulator retencji wody opadowej dla projektantów instalacji wod-kan

Nowoczesny kalkulator retencji wody opadowej dla projektantów instalacji wod-kan Nowoczesny kalkulator retencji wody opadowej dla projektantów instalacji wod-kan

WaterFolder – powstała pierwsza interaktywna platforma dla projektantów instalacji wod-kan. Narzędzie jest oferowane nieodpłatnie i pozwala zalogowanym użytkownikiem w łatwy i wygodny sposób dobrać właściwe...

WaterFolder – powstała pierwsza interaktywna platforma dla projektantów instalacji wod-kan. Narzędzie jest oferowane nieodpłatnie i pozwala zalogowanym użytkownikiem w łatwy i wygodny sposób dobrać właściwe urządzenia do projektowanych obiektów. Rozwiązanie zbiera w jednym miejscu wiedzę i doświadczenie inżynierów z wielu dziedzin, a dzięki współpracy z branżowymi producentami jest dopasowane do realiów rynku.

Szczelny, bezpieczny i trwały dach – poradnik

Szczelny, bezpieczny i trwały dach – poradnik Szczelny, bezpieczny i trwały dach – poradnik

Bezpieczny i trwały dach zależy od wielu czynników: odpowiedniego doboru i dobrej jakości materiałów pokryciowych, prawidłowej izolacji, a przed wszystkim od starannego, zgodnego ze sztuką budowlaną, wykonania...

Bezpieczny i trwały dach zależy od wielu czynników: odpowiedniego doboru i dobrej jakości materiałów pokryciowych, prawidłowej izolacji, a przed wszystkim od starannego, zgodnego ze sztuką budowlaną, wykonania poszczególnych warstw dachu. Przy doborze materiałów warto korzystać z produktów sprawdzonych, oferowanych przez renomowanych producentów, którzy proponują nie tylko konkretne materiały, ale służą także fachową wiedzą i doradztwem technicznym, co w przypadku budowy dachu jest bardzo istotne.

Redakcja news Nowe władze Polskiego Stowarzyszenia Dachy Zielone

Nowe władze Polskiego Stowarzyszenia Dachy Zielone Nowe władze Polskiego Stowarzyszenia Dachy Zielone

W dniu 28 lutego br. podczas Walnego Zebrania członkowie Polskiego Stowarzyszenia "Dachy Zielone" (PSDZ) wybrali nowe władze.

W dniu 28 lutego br. podczas Walnego Zebrania członkowie Polskiego Stowarzyszenia "Dachy Zielone" (PSDZ) wybrali nowe władze.

Redakcja Ekstensywne dachy zielone

Ekstensywne dachy zielone Ekstensywne dachy zielone

Na niewielkich działkach w gęstej zabudowie miejskiej nie zawsze da się w sposób tradycyjny zapewnić powierzchnię zieloną. Warto wówczas zdecydować się na dach zapewniający naturalną wegetację. Najtańszym...

Na niewielkich działkach w gęstej zabudowie miejskiej nie zawsze da się w sposób tradycyjny zapewnić powierzchnię zieloną. Warto wówczas zdecydować się na dach zapewniający naturalną wegetację. Najtańszym i najszybszym rozwiązaniem jest zastosowanie zazielenienia ekstensywnego z wykorzystaniem prekultywowanych mat wegetacyjnych.

Optigruen Polska Trochę natury na dachach miasta

Trochę natury na dachach miasta Trochę natury na dachach miasta

Już od dawna wymieraniem gatunków zagrożone są nie tylko egzotyczne gatunki zwierząt i roślin, ale również w przypadku wielu rodzimych gatunków ptaków, jak pokląska lub skowronek zwyczajny czy czajka,...

Już od dawna wymieraniem gatunków zagrożone są nie tylko egzotyczne gatunki zwierząt i roślin, ale również w przypadku wielu rodzimych gatunków ptaków, jak pokląska lub skowronek zwyczajny czy czajka, da się zauważyć istotny spadek populacji. Przyczyny to zmniejszające się powierzchnie do życia oraz coraz mniej dostępnego pożywienia. W studium naukowców holenderskich, niemieckich i brytyjskich wykonane w 2017 r. podano jednoznaczne liczby świadczące o ogólnym wymieraniu owadów. To niepokojąca sytuacja,...

Domy do kochania Zielone dachy – coraz częściej projektowane przez polskich architektów

Zielone dachy – coraz częściej projektowane przez polskich architektów Zielone dachy – coraz częściej projektowane przez polskich architektów

Architekci coraz częściej wykorzystują roślinność jako pokrycie dachów budynków. To nie tylko estetyczne rozwiązanie ale również niosące ze sobą wiele korzyści.

Architekci coraz częściej wykorzystują roślinność jako pokrycie dachów budynków. To nie tylko estetyczne rozwiązanie ale również niosące ze sobą wiele korzyści.

Aneta Zielono mi :)

Zielono mi :) Zielono mi :)

Jakiś czas temu znalazłam dom, na ścianach którego posadzono rośliny. Wracam do tego tematu znowu. Do tematu roślin oczywiście.

Jakiś czas temu znalazłam dom, na ścianach którego posadzono rośliny. Wracam do tego tematu znowu. Do tematu roślin oczywiście.

Aneta Nie tylko na dachu da się posadzić roślinność

Nie tylko na dachu da się posadzić roślinność Nie tylko na dachu da się posadzić roślinność

W Vancouver znajduje się dom, gdzie nie tylko na dachu posadzona została roślinność. Jest ona również na jego ścianach. Jak to zrobili, nie mam pojęcia, ale wrażenie robi to duże. Jak piszą projektanci,...

W Vancouver znajduje się dom, gdzie nie tylko na dachu posadzona została roślinność. Jest ona również na jego ścianach. Jak to zrobili, nie mam pojęcia, ale wrażenie robi to duże. Jak piszą projektanci, chciano w ten sposób połączyć wnętrze z zewnętrzną częścią domu. Zieleń na elewacji i dachu spełnia też trochę funkcję klimatyzacji, bo latem doskonale izoluje ciepło akumulujące się w ścianach.

mgr inż. Michał Musiał Rozwiązania konstrukcyjne budynków z dachami płaskimi

Rozwiązania konstrukcyjne budynków z dachami płaskimi Rozwiązania konstrukcyjne budynków z dachami płaskimi

Konstrukcja dachu, jego kształt oraz kąt pochylenia związane są z geometrią oraz charakterem budynku, jego przeznaczeniem, lokalizacją oraz aspektami architektoniczno-urbanistycznymi.

Konstrukcja dachu, jego kształt oraz kąt pochylenia związane są z geometrią oraz charakterem budynku, jego przeznaczeniem, lokalizacją oraz aspektami architektoniczno-urbanistycznymi.

Lemar Dachy zielone - sposób na zdrowe powietrze w mieście

Dachy zielone - sposób na zdrowe powietrze w mieście Dachy zielone - sposób na zdrowe powietrze w mieście

Firma LEMAR oferuje kompletny system dachu zielonego z nasadzeniami typu ekstensywnego, zarówno w układzie klasycznym, jak i odwróconym. Zapewnia ponadto doradztwo projektowo-wykonawcze oraz szybki montaż...

Firma LEMAR oferuje kompletny system dachu zielonego z nasadzeniami typu ekstensywnego, zarówno w układzie klasycznym, jak i odwróconym. Zapewnia ponadto doradztwo projektowo-wykonawcze oraz szybki montaż systemu przez sprawdzone firmy dekarskie.

Marta Stankiewicz Zielony dach, czyli ogród nad głową

Zielony dach, czyli ogród nad głową Zielony dach, czyli ogród nad głową

Zielony dach stapia budynek z otoczeniem. Mogą go stanowić wybujałe trawy, krzewy czy drzewa, a nawet staw, do którego bez trudu dostaniemy się z powierzchni działki, na której zbudowany jest dom. Zielony...

Zielony dach stapia budynek z otoczeniem. Mogą go stanowić wybujałe trawy, krzewy czy drzewa, a nawet staw, do którego bez trudu dostaniemy się z powierzchni działki, na której zbudowany jest dom. Zielony dach jest świetną izolacją termiczną, likwiduje problem zagospodarowania deszczówki, a w upalne lato oddaje wyparowującą z roślin wodę, tworząc w ogrodzie kojący mikroklimat.

Redakcja Ogrody na dachu

Ogrody na dachu

Dom z zielonym dachem zawsze wzbudza zachwyt. W pozbawionych zieleni, dusznych i hałaśliwych miastach stanowi oazę spokoju i namiastkę prawdziwego ogrodu. W Polsce zielone dachy nie mają niestety zbyt...

Dom z zielonym dachem zawsze wzbudza zachwyt. W pozbawionych zieleni, dusznych i hałaśliwych miastach stanowi oazę spokoju i namiastkę prawdziwego ogrodu. W Polsce zielone dachy nie mają niestety zbyt długiej tradycji, nie cieszą się również zbytnim powodzeniem. Uważa się je czasami za ekstrawagancki luksus, tymczasem mają wiele zalet...

Redakcja Wodomierze

Wodomierze Wodomierze

W każdej sieci wodociągowej  na przyłączu doprowadzającym wodę do budynku instaluje się wodomierze. Są to liczniki, które mierzą strumień przepływającej  wody. Dzięki  tym urządzeniom możliwe są rozliczenia...

W każdej sieci wodociągowej  na przyłączu doprowadzającym wodę do budynku instaluje się wodomierze. Są to liczniki, które mierzą strumień przepływającej  wody. Dzięki  tym urządzeniom możliwe są rozliczenia między dostawcą wody a jej odbiorcą - właścicielem nieruchomości oraz rozliczenia w budynkach wielorodzinnych, tak aby dany użytkownik płacił tylko za wodę przez siebie zużytą.

Redakcja Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków? Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Każda instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków musi być dobrana indywidualnie. Najlepiej, jeśli dobór, montaż oraz przeprowadzenie całej procedury zlecimy doświadczonej firmie. Oferowane są różne warianty...

Każda instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków musi być dobrana indywidualnie. Najlepiej, jeśli dobór, montaż oraz przeprowadzenie całej procedury zlecimy doświadczonej firmie. Oferowane są różne warianty oczyszczalni, a zastosowane w nich technologie muszą uwzględniać m.in. liczbę mieszkańców, ilość dostarczanych ścieków, charakter obiektu, wielkość działki oraz rodzaj gruntu.

Redakcja Po co inwestować w przydomowe oczyszczalnie ścieków i ile kosztuje taka inwestycja?

Po co inwestować w przydomowe oczyszczalnie ścieków i ile kosztuje taka inwestycja? Po co inwestować w przydomowe oczyszczalnie ścieków i ile kosztuje taka inwestycja?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy nie ma możliwości podłączenia do systemu kanalizacyjnego. Jest to innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie, które z powodzeniem...

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy nie ma możliwości podłączenia do systemu kanalizacyjnego. Jest to innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie, które z powodzeniem wypiera z zastosowania zbiorniki bezodpływowe, czyli szamba.

Waldemar Joniec Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Przy wyborze rodzaju instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków trzeba uwzględnić m.in. liczbę mieszkańców, ilość ścieków, charakter obiektu, wielkość działki oraz rodzaj gruntu. Dlatego zadanie to najlepiej...

Przy wyborze rodzaju instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków trzeba uwzględnić m.in. liczbę mieszkańców, ilość ścieków, charakter obiektu, wielkość działki oraz rodzaj gruntu. Dlatego zadanie to najlepiej powierzyć doświadczonej firmie, która zajmie się również przeprowadzeniem całej procedury zgłoszenia budowy oczyszczalni i jej montażem.

Waldemar Joniec Odprowadzanie ścieków

Odprowadzanie ścieków Odprowadzanie ścieków

Praktyka wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie koncepcji całkowitego odwadniania i odprowadzania ścieków sanitarnych, wód opadowych i roztopowych z danego budynku i przyległego terenu....

Praktyka wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie koncepcji całkowitego odwadniania i odprowadzania ścieków sanitarnych, wód opadowych i roztopowych z danego budynku i przyległego terenu. Należy przy tym ustalić obecny i planowany system odbioru ścieków oraz poziom zalewania i określić przeznaczenie poszczególnych części budynku, by dobrać dla nich optymalne urządzenia.

Redakcja Ekologiczne środki czystości

Ekologiczne środki czystości Ekologiczne środki czystości

Ekologiczne szamba i przydomowe oczyszczalnie ścieków stają się coraz bardziej popularne. Wynika to z rosnącej świadomości ekologicznej Polaków. Warto jednak wiedzieć, że korzystanie z nich wymaga stosowania...

Ekologiczne szamba i przydomowe oczyszczalnie ścieków stają się coraz bardziej popularne. Wynika to z rosnącej świadomości ekologicznej Polaków. Warto jednak wiedzieć, że korzystanie z nich wymaga stosowania odpowiednich środków czystości.

Redakcja Jak ograniczyć zużycie wody?

Jak ograniczyć zużycie wody? Jak ograniczyć zużycie wody?

Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 l wody dziennie, a rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ograniczanie ilości zużytej wody to już nie tylko manifestacja ekologicznej...

Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 l wody dziennie, a rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ograniczanie ilości zużytej wody to już nie tylko manifestacja ekologicznej postawy, lecz przede wszystkim konieczność.

Redakcja Jak walczyć z twardą wodą?

Jak walczyć z twardą wodą? Jak walczyć z twardą wodą?

Psujący się sprzęt AGD, biały osad na naczyniach czy przesuszona skóra - to tylko niektóre z negatywnych skutków używania zbyt twardej wody. Wszystkiemu winne są dwa pierwiastki - wapń oraz magnez. Podczas...

Psujący się sprzęt AGD, biały osad na naczyniach czy przesuszona skóra - to tylko niektóre z negatywnych skutków używania zbyt twardej wody. Wszystkiemu winne są dwa pierwiastki - wapń oraz magnez. Podczas gdy za większość problemów z wodą odpowiedzialna jest działalność człowieka i jego ingerencja w naturalne środowisko, przyczyna nadmiernej twardości wody jest pochodzenia naturalnego. Nie znaczy to jednak, że nie jesteśmy w stanie się z nią uporać.

Redakcja Jak Polacy korzystają z wody?

Jak Polacy korzystają z wody? Jak Polacy korzystają z wody?

Dziś w Polsce nikt nie może narzekać na brak wody pitnej. Jednak gdy na problem spojrzymy globalnie, dane są alarmujące. ONZ ocenia, iż na całym świecie czystej wody nie ma prawie miliard osób, a 2,6 mld...

Dziś w Polsce nikt nie może narzekać na brak wody pitnej. Jednak gdy na problem spojrzymy globalnie, dane są alarmujące. ONZ ocenia, iż na całym świecie czystej wody nie ma prawie miliard osób, a 2,6 mld nie ma kanalizacji. Wśród osób, które już dziś cierpią na jej brak i choroby wywołane spożywaniem wody zanieczyszczonej ponad połowa to mieszkańcy Azji, 38 proc. mieszka w Afryce, a 3 proc. w Europie. Organizacja ocenia, że do 2030 r. zapotrzebowanie na wodę pitną wzrośnie aż o 30 proc.

Redakcja 7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody

7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody 7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody

Wraz z rozwojem technologii w nowoczesnych sprzętach AGD, nauczyliśmy się korzystać z oszczędnościowych programów w pralkach i zmywarkach. Najwięcej wody zużywamy jednak w czasie codziennej higieny – 35...

Wraz z rozwojem technologii w nowoczesnych sprzętach AGD, nauczyliśmy się korzystać z oszczędnościowych programów w pralkach i zmywarkach. Najwięcej wody zużywamy jednak w czasie codziennej higieny – 35 proc. na mycie, a kolejne 30 proc. na spłukiwanie toalet. Warto więc i tu szukać oszczędności.

Redakcja Fakty i mity na temat filtrów z odwróconą osmozą

Fakty i mity na temat filtrów z odwróconą osmozą Fakty i mity na temat filtrów z odwróconą osmozą

Spośród dostępnych na rynku filtrów domowego użytku za najdokładniejsze uchodzą te, które oczyszczają wodę metodą odwróconej osmozy. Na temat tej metody jest jednak wiele różnych opinii, postanowiliśmy...

Spośród dostępnych na rynku filtrów domowego użytku za najdokładniejsze uchodzą te, które oczyszczają wodę metodą odwróconej osmozy. Na temat tej metody jest jednak wiele różnych opinii, postanowiliśmy więc sprawdzić, które z nich są prawdziwe.

Waldemar Joniec Czym podgrzać wodę - gazowe przepływowe podgrzewacze wody

Czym podgrzać wodę - gazowe przepływowe podgrzewacze wody Czym podgrzać wodę - gazowe przepływowe podgrzewacze wody

Są mieszkania i domy, w których względy techniczne i ekonomiczne przesądzają o zastosowaniu gazowych podgrzewaczy przepływowych. Wybór podgrzewacza zależy od oczekiwań, jakie mamy względem komfortu zasilania...

Są mieszkania i domy, w których względy techniczne i ekonomiczne przesądzają o zastosowaniu gazowych podgrzewaczy przepływowych. Wybór podgrzewacza zależy od oczekiwań, jakie mamy względem komfortu zasilania w ciepłą wodę, od wielkości zapotrzebowania na ciepłą wodę oraz rodzaju i wielkości pomieszczenia, w którym ma być on zamontowany.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które w zależności od własnej estetyki, różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt “na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.