EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Od czego zależy usytuowanie garażu

Redakcja | 2020-11-25
fot. Gerda

fot. Gerda

Planując budowę domu, należy już na etapie wyboru projektu podjąć decyzję o usytuowaniu garażu, czy ma być on integralną częścią domu, czy też budynkiem wolno stojącym. Oba rozwiązania są dobre i chętnie stosowane, a każde z nich ma swoje wady i zalety.

Garaż w bryle budynku – rozwiązanie praktyczne i ekonomiczne

EKSPERT RADZI
W nowo budowanych domach stosowane są najczęściej dwa sposoby usytuowania garażu: garaż wbudowany w bryłę budynku oraz garaż przylegający do budynku. W pierwszym przypadku garaż może tworzyć z domem jedną linię lub być wysunięty przed frontową elewację. W drugim zaś styka się z domem jedną ścianą, najczęściej jest wysunięty przed elewację frontową, może być również cofnięty w stosunku do niej lub tworzyć z domem jedną linię. Garaż przylegający do bryły domu ma niezależną konstrukcję i jest przykryty osobnym dachem, który zazwyczaj jest elementem łączącym go z domem, ponieważ ma taki sam kształt i kąt nachylenia.

Garaż wpisany w bryłę budynku cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością. Jest to bowiem rozwiązanie bardzo praktyczne, mające wiele zalet. Najważniejszą z nich jest oszczędność miejsca, co jest bardzo ważne dla właścicieli niewielkich działek. Inna istotna zaleta to wygodne przejście do domu, co jest szczególnie przydatne w czasie opadów czy brzydkiej pogody.

Decydując się na garaż w bryle budynku, trzeba jednak liczyć się także z pewnymi wadami takiego rozwiązania. Przede wszystkim pojawia się konieczność zastosowania odwodnienia. Woda pojawiająca się na podłodze musi zostać w jakiś sposób odprowadzona poza powierzchnię garażu.

EKSPERT RADZI
Garaż w bryle budynku to rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale i ekonomiczne, ponieważ garaż nie zajmuje dodatkowego miejsca na działce i tworzy wraz z domem jedną spójną bryłę.

Zintegrowanie garażu z bryłą budynku to także obniżenie kosztów związanych z budową – wspólne są bowiem ściany, łatwiej także położyć instalację elektryczną.

Garaż w bryle budynku stanowi także dodatkowe wejście do domu i staje się, poza drzwiami wejściowymi głównym miejscem wejścia. Ciepło przedostające się do garażu przez ściany domu eliminuje konieczność ogrzewania tego pomieszczenia.

od czego zalezy usytuowanie garazu fot2

Fot. Wiśniowski

od czego zalezy usytuowanie garazu fot4

Fot. Hörmann

Kolejnym mankamentem garażu wpisanego w bryłę budynku jest ograniczenie powierzchni użytkowej domu. Istnieje także ryzyko, że spaliny z garażu będą się przedostawały do wnętrza domu. Aby uniknąć tego problemu, należy zadbać o bardzo dobrą wentylację pomieszczenia. Trzeba także pamiętać, aby drzwi łączące garaż z domem były szczelne. W przeciwnym razie istnieje ryzyko niekontrolowanej ucieczki ciepła z domu.

EKSPERT RADZI
Na budowę garażu wolno stojącego trzeba uzyskać pozwolenie. Dotyczy to budynku o powierzchni większej niż 35 m2. Do garażu trzeba doprowadzić wszelkie instalacje, np. wodno-kanalizacyjne i elektryczne, co zwiększa koszty jego budowy. Do takiego garażu pasuje każdy rodzaj bramy garażowej.
od czego zalezy usytuowanie garazu fot1 1

Fot. Wiśniowski

Garaż wolno stojący – rozwiązanie na dużą działkę

Jeśli dysponujemy dużą działką, to możemy się pokusić o garaż wolno stojący. To rozwiązanie ma jedną niezaprzeczalną zaletę – garaż możemy zbudować w dowolnym miejscu działki, a także w dowolnym momencie, nawet długo po skończonej budowie domu.

Poza tym garaż nie zabiera przestrzeni domu. Ponadto hałas silnika samochodu nie będzie zakłócał spokoju domowników, a spaliny nie zanieczyszczą powietrza w przestrzeni mieszkalnej. Takiego pomieszczenia nie trzeba też dodatkowo dogrzewać.

EKSPERT RADZI
Wybierając garaż wpisany w bryłę budynku, należy pamiętać, aby bramę garażową dopasować kolorystycznie i stylistycznie do całego domu – elewacji, stolarki otworowej itp. Dobrym pomysłem jest w tym przypadku dobranie np. drzwi wejściowych do domu oraz bramy z jednej linii stylistycznej od jednego producenta. Do tego typu garaży pasuje każdy rodzaj bramy garażowej: segmentowa, uchylna i rolowana.
od czego zalezy usytuowanie garazu fot3

Fot. Wiśniowski

W przypadku garażu wolno stojącego można pokusić się o większy metraż i wyodrębnić w nim na przykład kącik do majsterkowania lub miejsce na sprzęty ogrodowe czy sportowe.

Garaż wolno stojący ma własną konstrukcję, jednak należy zadbać o to, żeby jego wygląd nawiązywał do architektury domu, czyli był wykonany z takich samych materiałów. Warto pamiętać, że taki garaż można zbudować obok domu i połączyć z nim zadaszonym łącznikiem, aby korzystanie z niego było bardziej komfortowe.

od czego zalezy usytuowanie garazu fot5

Fot. Krispol

Pewnym minusem takiego rozwiązania jest fakt, że garaż tego typu zajmuje zazwyczaj sporo miejsca na działce, zmniejsza więc powierzchnię ogrodu. Poza tym generuje również dodatkowe koszty związane z zakupem projektu i materiałów, zatrudnieniem kierownika budowy oraz ekipy budowlanej itp.

W przypadku garażu wolno stojącego trzeba także pamiętać o konieczności zastosowania odwodnienia – woda lub śnieg z podłogi muszą być odprowadzone poza bryłę garażu. Inną niedogodnością jest to, że mając garaż oddalony od domu, trzeba niezależnie od pogody pokonywać drogę z garażu do domu, co jest szczególnie uciążliwe w jesienno–zimowe miesiące.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

5/2020

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.