Gdy przychodzi zima, a budowa lub termomodernizacja domu nie jest jeszcze zakończona, inwestorzy i wykonawcy stają przed trudnym dylematem: poczekać kilka miesięcy do momentu, kiedy znów rozpocznie się sezon budowlany, czy zaryzykować prace w trudnych warunkach atmosferycznych i skończyć pracę zimą?
Dom to azyl każdego człowieka, to więcej niż tylko budynek i dach nad głową. Otaczamy się w nim przedmiotami, które są potrzebne do funkcjonowania, ale też są zgodne z naszym gustem i upodobaniami. Jednym...
Dom to azyl każdego człowieka, to więcej niż tylko budynek i dach nad głową. Otaczamy się w nim przedmiotami, które są potrzebne do funkcjonowania, ale też są zgodne z naszym gustem i upodobaniami. Jednym z ważniejszych elementów domu są elewacje.
Rządowy program „Czyste Powietrze” rozpoczął się w roku 2018 i ma potrwać do końca 2029 r. Kwota dofinansowania dla beneficjentów wynosi do 136 200 zł. Głównym założeniem programu jest ograniczenie emisji...
Rządowy program „Czyste Powietrze” rozpoczął się w roku 2018 i ma potrwać do końca 2029 r. Kwota dofinansowania dla beneficjentów wynosi do 136 200 zł. Głównym założeniem programu jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają w wyniku ogrzewania domów. Osiągnięcie powyższego celu możliwe jest tylko poprzez kompleksowe wykonanie termomodernizacji budynku oraz wymianę źródła ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródło ciepła.
Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć...
Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć stan naszych ścian zewnętrznych. Prawidłowa konserwacja i naprawy są nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim zabezpieczenia ważnych elementów konstrukcji przed postępującymi uszkodzeniami. W tym artykule przyjrzymy się, jak efektywnie ocenić zniszczenia oraz podjąć odpowiednie kroki,...
Eksperci doradzają najczęściej wstrzymanie się z pracami do wiosny. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Kiedy czas nagli, a zima za pasem warto przyjrzeć się materiałom przygotowanym z myślą o pracach w mniej przyjaznych warunkach atmosferycznych. Bywa że nawet sprzedawcy niewiele o nich wiedzą. A szkoda – bo prawidłowo dobrane, mogą uratować terminy zakończenia inwestycji.
Wpływ warunków pogodowych na właściwości fizyczne materiałów budowlanych jest niezaprzeczalny. Jesienią i zimą spada temperatura i rośnie wilgotność powietrza, co bezpośrednio przekłada się na proces wiązania wyrobów budowlanych, znacznie go wydłużając a niekiedy wręcz uniemożliwiając. Producenci materiałów budowlanych, w tym systemów ociepleń, proponują w tym niekorzystnym dla budownictwa okresie korzystanie z tzw. systemów zimowych. Ich komponenty zostały dobrane w taki sposób, aby prace dociepleniowe wykonywane jesienią czy zimą zakończyły się sukcesem.
Przede wszystkim materiały izolacyjne wchodzące w skład systemów zimowych powinny charakteryzować się niską nasiąkliwością (styropian i XPS), natomiast zaprawy służące do wykonywania warstwy zbrojonej muszą wiązać szybciej niż ma to miejsce w przypadku zapraw standardowych.
Warto zwrócić też uwagę na rodzaj zastosowanej siatki zbrojącej. Systemowa siatka jest zwykle bardziej elastyczna, co ułatwia wykonywanie narożników, okien, boni elewacyjnych itp. w niższych temperaturach. Ponadto zaprawy zimowe ze względu na duży udział cementu, wymagają zastosowania siatek szczególnie odpornych na środowisko alkaiczne. Zwykłe siatki są narażone na szybką degradację w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, co może skutkować spękaniami na już gotowej elewacji.
Do wykończenia elewacji wykonywanych w okresie jesieni szczególnie polecane są tynki żywiczne, które wiążą się przez odparowanie wody i nie są narażone na wystąpienie przebarwień. Do niektórych tynków żywicznych można dodawać przyspieszacze wiązania, które mogą przyspieszyć proces wiązania nawet o połowę. Dzięki temu opady deszczu czy śniegu nie zniszczą świeżo wykonanej wyprawy. Dodając przyspieszacz wiązania do masy tynkarskiej, należy pamiętać o tym, że wilgotność powietrza w trakcie aplikacji zaprawy nie powinna przekraczać 80 proc.
Jeśli planujemy wykończenie elewacji tynkami mineralnymi i pomalowanie ich farbą fasadową, co jest popularnym rozwiązaniem, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że spod warstwy tynku na powierzchni farby wystąpią nieestetyczne wykwity. Aby ograniczyć ryzyko związane z ich powstawaniem, na całkowicie wyschnięty tynk powinno się stosować specjalny preparat gruntujący, który tworzy warstwę odcinającą tynk od farby fasadowej. Dzięki temu w znacznym stopniu zmniejszymy ryzyko wystąpienia białawych nalotów na powierzchni farby i uchronimy się przed wysokimi kosztami ich usunięcia.
Żywicznych i mineralnych wypraw tynkarskich nie wolno nakładać na zawilgoconej warstwie zbrojonej, ponieważ może to zmniejszyć przyczepność między gotową wyprawą tynkarską a warstwą zbrojoną. Trzeba również pamiętać o tym, żeby wydłużać przerwy między aplikacją poszczególnych warstw ocieplenia – czas wiązania poszczególnych komponentów systemu wydłuża się pod wpływem niższych temperatur i wyższej wilgotności.
Dobrą praktyką jest rozpoczęcie prac od ścian północno-zachodnich. Te ściany bowiem z uwagi na brak nasłonecznienia schną wolniej.
Wszystkie materiały użyte do ocieplenia budynku powinny być przechowywane w suchym i przewiewnym miejscu. Dotyczy to zarówno zapraw klejących, jak i mas tynkarskich, ale jest szczególnie istotne w przypadku materiałów izolacyjnych – zawilgocone w znacznym stopniu tracą swoje właściwości. Ta sama zasada obowiązuje przy budowaniu poszczególnych komponentów systemu – na czas prowadzenia prac warto jest więc osłonić rusztowania od góry plandekami ochronnymi i zadbać o obróbki blacharskie. Zainstalowanie ich na etapie klejenia styropianu zabezpieczy wbudowane produkty przed zawilgoceniem.
Powszechna opinia, że wykonywanie prac remontowych i wykończeniowych jesienią lub zimą negatywnie odbije się na jakości wykonania czy funkcjonalności zastosowanych rozwiązań sprawia, że wykonawcy i inwestorzy traktują okres jesienno-zimowy jako zastój w pracy. Technologia w zakresie chemii budowlanej stale się rozwija i zdaniem ekspertów takie podejście nie jest już w pełni uzasadnione.
Montowanie systemu ociepleń jesienią lub zimą jest możliwe pod warunkiem, że wykorzystujemy do tego materiały o odpowiednich właściwościach fizycznych i chemicznych, przeznaczone specjalnie do takich zadań. Ważne jest to, żeby materiały służące do ocieplenia nie były dobierane przypadkowo. Ich właściwości muszą uwzględniać zarówno przeznaczenie, jak i specyficzne warunki montażu – podsumowuje Paweł Kielar, Starszy Kierownik Produktu Fasady, Weber. – Poszczególne elementy powinny idealnie do siebie pasować i tworzyć system – nie powinno się stosować materiałów innych niż te, które wchodzą w jego skład. Dzięki temu mamy pewność, że warstwa ociepleniowa na elewacji będzie dobrze spełniała swoją funkcję.
Marcin23
Marcin23, 20.02.2014r., 13:32:43
proponuje wstrzymać się do wiosny, to najlepszy czas na ocieplanie.
Kazik
Kazik, 13.11.2014r., 15:21:11
Zdecydowanie najlepiej brać się za ocieplanie domu na wiosnę lub wczesną jesienią. My np. musieliśmy dużo wcześniej zaklepać ekipę budowlaną, bo mieli zajęte terminy... To co mogę jeszcze poradzić to przede wszystkim lepiej wziąć dobrej jakości materiał, a w ogóle najlepiej w kompletnym systemie, żeby wszystko do siebie pasowało i wio! My zdecydowaliśmy się na materiały od Termo Organiki, polskie i dobre.
Jurant
Jurant, 19.11.2017r., 13:39:59
Ocieplanie domu zima to zła decyzja, ponieważ podczas prac ociepleniowych temp. powinna być nie nieższa niż 5 st. , bezdeszczowo, bez silnych wiatrów, a jak wiadomo w zimie trudno o takie warunki. O wiele lepiej jest wstrzymać się do wiosny a w tym czasie rozejrzeć się za dobrymi materiałami bądź innym z rekomendacją ITB oraz sprawdzonym wykonawcą.
Stekato
Stekato, 17.12.2017r., 15:57:12
Bardzo wielu producentów styropianów oszukuje na jakości. Sprawdzajcie listy zakwestionowanych produktów publikowane przez GUNB
Krzysztof
Krzysztof, 24.03.2018r., 13:53:40
Możliwe, ale raczej nie polecane z uwagi na niekorzystne do tego typu prac warunki. Najlepiej wiosną, wziąć sprawdzoną ekipę i produkty certyfikowane przez ITB
Vitek
Vitek, 08.04.2018r., 14:57:15
Przygotowując się do termoizolacji sprawdzajcie raporty GUNB, wielu producentów styropianu oszukuje na jakości
Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) zakończyło cykl badań środowiskowych płyt styropianowych prowadzonych we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie. Ich efektem jest uzyskanie...
Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) zakończyło cykl badań środowiskowych płyt styropianowych prowadzonych we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie. Ich efektem jest uzyskanie przez płyty styropianowe produkowane przez członków PSPS Deklaracji Środowiskowej III typu (EPD) oraz deklaracji środowiskowej II typu i stwierdzeń środowiskowych ze znakiem „ITB EKO Przyjazny wyrób”.
Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne...
Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne – niskie koszty eksploatacji obiektu oraz względy ekologiczne – zyskujemy budynek o możliwie niskim wpływie na środowisko zewnętrzne.
W ostatnich latach istotnie zwiększyła się świadomość inwestorów na temat izolacyjności termicznej i oszczędności energii. Z tego względu obecnie wznoszone budynki rzadko mają istotne błędy projektowe...
W ostatnich latach istotnie zwiększyła się świadomość inwestorów na temat izolacyjności termicznej i oszczędności energii. Z tego względu obecnie wznoszone budynki rzadko mają istotne błędy projektowe lub wykonawcze, które powodują problemy eksploatacyjne lub wysokie koszty ogrzewania. Inwestorzy, będący na etapie budowy czy kupna mieszkania, nadal jednak zbyt rzadko zwracają uwagę na izolacyjność akustyczną. Tymczasem wiele obecnie wznoszonych budynków nie zapewnia wymaganej izolacyjności akustycznej,...
Szklana wełna mineralna marki URSA już od 25 lat chroni tysiące polskich domów przed ucieczką z nich ciepła i nadmiernym nagrzewaniem. A jej popularność systematycznie rośnie.
Szklana wełna mineralna marki URSA już od 25 lat chroni tysiące polskich domów przed ucieczką z nich ciepła i nadmiernym nagrzewaniem. A jej popularność systematycznie rośnie.
Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.
Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.
Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...
Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...
W nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym i komercyjnym nie brakuje wyzwań, a wśród nich ważna jest izolacja termiczna między ogrzewanymi i nieogrzewanymi częściami budynku, jak np. korytarze i klatki...
W nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym i komercyjnym nie brakuje wyzwań, a wśród nich ważna jest izolacja termiczna między ogrzewanymi i nieogrzewanymi częściami budynku, jak np. korytarze i klatki schodowe. Kolejną istotną kwestią są oczekiwania inwestorów dotyczące wytrzymałości na uszkodzenia ścian wewnętrznych oraz optymalnego wykorzystania przestrzeni użytkowej. W odpowiedzi na te wszystkie potrzeby inżynierowie Saint-Gobain opracowali płyty zespolone EasyTherm.
Jedną z najbardziej popularnych metod docieplania zarówno istniejących, jak i nowo budowanych budynków jest system ETICS (złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku), zwany wcześniej bezspoinowym...
Jedną z najbardziej popularnych metod docieplania zarówno istniejących, jak i nowo budowanych budynków jest system ETICS (złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku), zwany wcześniej bezspoinowym systemem ociepleń (BSO), a jeszcze wcześniej metodą lekką mokrą.
Elewacja wentylowana jest jednym z rodzajów wykończenia ścian zewnętrznych budynków. Spełnia funkcję termoizolacji, umożliwia wentylację murów, a także odpowiada za kształtowanie wyglądu budynku.
Elewacja wentylowana jest jednym z rodzajów wykończenia ścian zewnętrznych budynków. Spełnia funkcję termoizolacji, umożliwia wentylację murów, a także odpowiada za kształtowanie wyglądu budynku.
Strop to poziomy element konstrukcyjny, który rozdziela poszczególne kondygnacje – od dołu to sufit, od góry podłoga. Jego zadaniem jest usztywnienie konstrukcji domu, przenoszenie obciążeń, a także zapewnienie...
Strop to poziomy element konstrukcyjny, który rozdziela poszczególne kondygnacje – od dołu to sufit, od góry podłoga. Jego zadaniem jest usztywnienie konstrukcji domu, przenoszenie obciążeń, a także zapewnienie izolacji termicznej i akustycznej.
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu nie powinna przekraczać 65%, przy optymalnej temperaturze 20–22°C. Gdy poziom ten wzrośnie, utrzymując się przez dłuższy czas, ściany i sufity mogą zostać zaatakowane...
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu nie powinna przekraczać 65%, przy optymalnej temperaturze 20–22°C. Gdy poziom ten wzrośnie, utrzymując się przez dłuższy czas, ściany i sufity mogą zostać zaatakowane przez nieestetyczne dla oka i szkodliwe dla zdrowia wykwity. Jak szybko, bez skuwania tynków czy gładzi szpachlowych, usunąć pleśnie i grzyby oraz skutecznie zablokować ich powstawanie?
Firma Recticel jest pierwszym producentem PIR/PUR upoważnionym do używania renomowanej etykiety środowiskowej PEFC dla rozwiązań z płytami termoizolacyjnymi w okładzinach wielowarstwowych.
Firma Recticel jest pierwszym producentem PIR/PUR upoważnionym do używania renomowanej etykiety środowiskowej PEFC dla rozwiązań z płytami termoizolacyjnymi w okładzinach wielowarstwowych.
Wyższy komfort użytkowania budynku, niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, czystsze powietrze… Ocieplenie domu niesie ze sobą szereg korzyści, które w dużej mierze zależą od tego, czy...
Wyższy komfort użytkowania budynku, niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, czystsze powietrze… Ocieplenie domu niesie ze sobą szereg korzyści, które w dużej mierze zależą od tego, czy i jaki materiał termoizolacyjny zastosujemy. Czym zatem najlepiej ocieplić dach, poddasze, stropodach czy ścianę? Nowatorskim rozwiązaniem jest biała wełna do wdmuchiwania. Dowiedz się, dlaczego warto na nią postawić.
W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpopularniejszy materiał...
W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpopularniejszy materiał ociepleniowy – styropian.
Termomodernizacja budynków to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Inwestorom pozwala skutecznie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domów i mieszkań, a w skali globalnej przyczynia się do ograniczenia...
Termomodernizacja budynków to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Inwestorom pozwala skutecznie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domów i mieszkań, a w skali globalnej przyczynia się do ograniczenia katastrofalnych zmian klimatu.
Suchą zabudowę wykorzystuje się przede wszystkim do wykańczania wnętrz. Jest popularna, ponieważ prace przebiegają szybko, nie ma konieczności robienie przerw technologicznych, a ryzyko popełnienia błędów...
Suchą zabudowę wykorzystuje się przede wszystkim do wykańczania wnętrz. Jest popularna, ponieważ prace przebiegają szybko, nie ma konieczności robienie przerw technologicznych, a ryzyko popełnienia błędów jest znikome. Ponadto producenci oferują kompletne systemy suchej zabudowy, w których wszystkie elementy są dokładnie do siebie dopasowane i ułatwiają pracę.
Płyty włóknocementowe stosowane są zarówno do wykończeń budynków mieszkalnych, jak i dużych obiektów komercyjnych, także będących w fazie termomodernizacji.
Płyty włóknocementowe stosowane są zarówno do wykończeń budynków mieszkalnych, jak i dużych obiektów komercyjnych, także będących w fazie termomodernizacji.
Ściany działowe można wykonać z różnych materiałów i chociaż nie są elementami konstrukcyjnymi budynku, to wymagają uwagi przy ich projektowaniu i wykonywaniu. Jeśli przyjmie się niewłaściwe materiały...
Ściany działowe można wykonać z różnych materiałów i chociaż nie są elementami konstrukcyjnymi budynku, to wymagają uwagi przy ich projektowaniu i wykonywaniu. Jeśli przyjmie się niewłaściwe materiały lub rozwiązania, to ze względu na to, że są to elementy wypełniające budynku, to mogą ulec uszkodzeniu.
W rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], określono między innymi maksymalne wartości współczynników przenikania ciepła wszystkich przegród...
W rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], określono między innymi maksymalne wartości współczynników przenikania ciepła wszystkich przegród zewnętrznych znajdujących się w budynku.
Czyste powietrze to jedno z głównych wyzwań branży budowlanej. Producent materiałów do izolacji URSA otrzymał właśnie certyfikat Indoor Air Comfort Gold za nowy produkt – wełnę wdmuchiwaną URSA Pure Floc.
Czyste powietrze to jedno z głównych wyzwań branży budowlanej. Producent materiałów do izolacji URSA otrzymał właśnie certyfikat Indoor Air Comfort Gold za nowy produkt – wełnę wdmuchiwaną URSA Pure Floc.
Systemy suchej zabudowy znajdują zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i użyteczności publicznej. Zazwyczaj wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe i wykańcza nimi skosy na poddaszu,...
Systemy suchej zabudowy znajdują zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i użyteczności publicznej. Zazwyczaj wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe i wykańcza nimi skosy na poddaszu, wykonuje ściany działowe czy sufity podwieszane.
Płyty cementowe mają różnorodne zastosowanie, można ich używać w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, w aplikacjach zewnętrznych, a także w systemach wymagających użycia płyty konstrukcyjnej. Wyróżnia...
Płyty cementowe mają różnorodne zastosowanie, można ich używać w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, w aplikacjach zewnętrznych, a także w systemach wymagających użycia płyty konstrukcyjnej. Wyróżnia je stabilność wymiarów, odporność na zmienne warunki atmosferyczne oraz bardzo wysoka wytrzymałość pod obciążeniem. Oprócz specjalnych systemów, płytę można stosować również w standardowych aplikacjach, takich jak ściany oraz podłogi.
W Polsce powstaje rocznie ponad 110 tys. budynków, w tym ponad 90 tys. obiektów mieszkalnych. Zdecydowana większość z nich ma masywne ściany wykonane z materiałów mineralnych. Do rozwiązań tych zalicza...
W Polsce powstaje rocznie ponad 110 tys. budynków, w tym ponad 90 tys. obiektów mieszkalnych. Zdecydowana większość z nich ma masywne ściany wykonane z materiałów mineralnych. Do rozwiązań tych zalicza się ściany murowane, monolityczne (żelbetowe) czy z elementów prefabrykowanych. Ze względu na dostępność materiałów oraz łatwość ich stosowania, najpopularniejszym rozwiązaniem pozostają ściany murowane. Niezależnie od obiektu, w którym się znajdują, przegrody murowane w pewnych okolicznościach wymagają...
Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...
Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...
EcoFlow DELTA Pro 3 (dostępna od połowy września) to najnowsza generacja przenośnych stacji zasilania, która pozwala efektywnie magazynować energię i dostarczać ją wszędzie tam, gdzie jest najbardziej...
EcoFlow DELTA Pro 3 (dostępna od połowy września) to najnowsza generacja przenośnych stacji zasilania, która pozwala efektywnie magazynować energię i dostarczać ją wszędzie tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Dzięki imponującej mocy wyjściowej, pojemności 4 kWh i możliwości rozszerzenia jej do nawet 12 kWh sprosta każdemu wyzwaniu – sprawdzi się w domu, podczas podróży, w sytuacjach awaryjnych i nie tylko. Cicha, bezolejowa i bezdymna – zapewnia niezawodne źródło prądu w niemal każdych okolicznościach....
Eksperci ostrzegają, że nadchodzący program mieszkaniowy może spowodować wzrost cen nieruchomości, podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku. Analiza rynku wskazuje, że teraz jest najlepszy moment...
Eksperci ostrzegają, że nadchodzący program mieszkaniowy może spowodować wzrost cen nieruchomości, podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku. Analiza rynku wskazuje, że teraz jest najlepszy moment na zakup mieszkania w atrakcyjnej cenie, szczególnie w rozwijających się miastach, takich jak Gliwice. Dowiedz się, dlaczego warto działać szybko i jakie korzyści może przynieść inwestycja w nieruchomość właśnie teraz.
W ostatnich latach projekty domów z płaskim dachem zyskują na popularności wśród współczesnych inwestorów, ceniących sobie minimalistyczne bryły i nowoczesną architekturę. Domy z płaskim dachem, zarówno...
W ostatnich latach projekty domów z płaskim dachem zyskują na popularności wśród współczesnych inwestorów, ceniących sobie minimalistyczne bryły i nowoczesną architekturę. Domy z płaskim dachem, zarówno parterowe, jak i piętrowe, oferują nietuzinkowy wygląd oraz szereg funkcjonalności, które odpowiadają na indywidualne potrzeby mieszkańców. Wybierając projekt domu z płaskim dachem, warto zwrócić uwagę na jego zalety, specyfikę konstrukcji oraz parametry, aby wymarzony dom spełniał wszystkie oczekiwania.
Wśród popularnych materiałów pokrywających dachy blacha na rąbek stojący wyróżnia się wieloletnim stażem i tradycją. Kiedyś standardem były rąbki zaginane ręcznie, na placu budowy, a teraz producenci znajdują...
Wśród popularnych materiałów pokrywających dachy blacha na rąbek stojący wyróżnia się wieloletnim stażem i tradycją. Kiedyś standardem były rąbki zaginane ręcznie, na placu budowy, a teraz producenci znajdują nowe sposoby na szybsze i dokładniejsze wykonywanie tej pracy. Zagięcia tworzy się mechanicznie, dla standardowych wymiarów, nie oznacza to jednak, że nie ma w tej kwestii różnorodności. W ofertach firm budowlanych znajdziemy panele dachowe na rąbek w kilkunastu odmianach – różnych wysokościach...
Beretta, znana i ceniona marka z branży grzewczej, producent pomp ciepła, kotłów kondensacyjnych i klimatyzacji wprowadza do oferty nowy kocioł Exclusive EVO-X, który stanowi kolejny krok w ewolucji technologii...
Beretta, znana i ceniona marka z branży grzewczej, producent pomp ciepła, kotłów kondensacyjnych i klimatyzacji wprowadza do oferty nowy kocioł Exclusive EVO-X, który stanowi kolejny krok w ewolucji technologii z zakresu ogrzewania budynków. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy szukają maksymalnej wydajności, niezawodności i komfortu w domowych instalacjach z gwarancją nawet do 8 lat ! Nowe modele Evo-X to synonim innowacji, zaawansowanego designu i inteligentnego zarządzania, a do tego o...
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.