EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Wpływ jakości paliwa na sprawność komina i komfort cieplny

Redakcja | 2020-03-09
Poznaj wpływ jakości paliwa na sprawność komina i komfort cieplny; Fot. Jawar

Poznaj wpływ jakości paliwa na sprawność komina i komfort cieplny; Fot. Jawar

Komin odgrywa niezwykle ważną rolę w każdym domu. Ze względu na zachowanie jego wysokiej efektywności i długiej żywotności, istotny okazuje się odpowiedni dobór paliwa. Spalanie drewna czy peletu wydaje się bardzo bezpieczne i ekologiczne. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o ekogroszku, który w destrukcyjny sposób oddziałuje na komin, często z winy użytkowników. Czym i w jaki sposób ogrzewać dom, aby osiągnąć w nim optymalny komfort cieplny?

Zobacz także

Austrotherm Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia...

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia domu styropianem lepiej zastosować ten tradycyjny biały czy może grafitowy.

Gerda Sp. z o.o. Drzwi zewnętrzne – ciepłe i bezpieczne

Drzwi zewnętrzne – ciepłe i bezpieczne Drzwi zewnętrzne – ciepłe i bezpieczne

Drzwi zewnętrzne to inwestycja przynajmniej na kilkanaście, a częściej na kilkadziesiąt lat, warto więc wybrać solidny, trwały produkt, zapewniający dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, a także bezpieczeństwo,...

Drzwi zewnętrzne to inwestycja przynajmniej na kilkanaście, a częściej na kilkadziesiąt lat, warto więc wybrać solidny, trwały produkt, zapewniający dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, a także bezpieczeństwo, tak istotne w przypadku drzwi wejściowych. Montowane jakiś czas temu mogą już nie spełniać współczesnych standardów energooszczędności, a przez drzwi ucieka cenne ciepło. Może już czas pomyśleć o ich wymianie?

Caparol Polska Sp. z o.o. Ulga termomodernizacyjna 2024 – jak skorzystać, ocieplając dom systemem Caparol?

Ulga termomodernizacyjna 2024 – jak skorzystać, ocieplając dom systemem Caparol? Ulga termomodernizacyjna 2024 – jak skorzystać, ocieplając dom systemem Caparol?

Termomodernizacja to przedsięwzięcie mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną. Dla każdego właściciela obiektu poddanego termomodernizacji przekłada się to na realne korzyści finansowe,...

Termomodernizacja to przedsięwzięcie mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną. Dla każdego właściciela obiektu poddanego termomodernizacji przekłada się to na realne korzyści finansowe, wynikające np. z mniejszych rachunków za ogrzewanie. Rządowe programy wsparcia obejmują nie tylko pożyczki, ale też odliczenia prac związanych z termomodernizacją od podatku.

Jakość paliwa jest regulowana przez normy i odpowiednie przepisy. Kupując gaz czy olej opałowy, użytkownik otrzymuje odpowiednią deklarację zgodności, dającą pewność w zakresie procesu spalania paliwa, ale i żywotności komina. Na ten ostatni element w sposób destrukcyjny działa nie tylko słabej klasy paliwo, ale i błędy popełniane przez użytkowników. Jednym z nich jest nieodpowiednia adaptacja kotłowni. W przypadku kotłów atmosferycznych powietrze zaciągane jest do kotła z kotłowni. Użytkownicy często przechowują tam różnego rodzaju środki chemiczne czy detergenty, które powodują korozję wżerową i niszczenie instalacji kominowej.

Które paliwo przysparza najwięcej problemów?

Najwięcej negatywnych opinii w zakresie efektywności komina ma ekogroszek. W dużej mierze wynika to również ze statystyk, ponieważ tego typu paliwo jest najczęściej wybierane przez użytkowników.

komin

Komin odgrywa niezwykle ważną rolę w każdym domu; zdjęcie: Jawar

Korozja na kominie

Korozja wżerowa na nieocieplonym wkładzie kominowym; zdjęcie: Jawar

Podstawowy błąd przez nich popełniany to zastosowanie do kominów wkładów stalowych żaroodpornych. Klienci sugerują się tu wysoką temperaturą spalania węgla. Jednak proces spalania ekogroszku wygląda inaczej. W kotłach z podajnikiem automatycznym spala się niewielka ilość paliwa (w zależności od rodzaju kotła), temperatura spalin na jego wylocie wynosi ~70ºC i dochodzi wówczas do kondensacji w kominie. Cały proces spalania w tego typu kotłach, a szczególnie tych klasy 5, przypomina pracę kotła kondensacyjnego. Z tego względu najodpowiedniejszym materiałem składowym wkładu stalowego stanowi blacha kwasoodporna 1,4404, o grubości min. 0,8–1 mm.

Więcej o tym, jak i czym palić w kominku »

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden element – w produkcji węgla występuje proces segregacji poszczególnych ziaren oraz kamienia. Ten ostatni odbywa się w kąpieli wodnej z udziałem różnych środków chemicznych, których zadaniem jest utrzymanie węgla na powierzchni wody, zaś kamienia na dnie.

Korozja na kominie

Korozja wżerowa na zakończeniu wkładu stalowego odprowadzającego spaliny z kotła na ekogroszek; zdjęcie: Jawar

Najmniejsze frakcje oddziela się poprzez łączenie węgla z pęcherzami powietrza, utworzonymi na powierzchni cieczy filtrującej. Część związków chemicznych może pozostawać w węglu (ekogroszku), tworząc w procesie spalania agresywny kondensat, który niszczy wkłady stalowe. Z tego względu producenci stosunkowo rzadko udzielają gwarancji na komin do tego paliwa. Jeśli mimo to użytkownik zdecyduje się na tego typu paliwo, warto wybrać komin z materiałów najbardziej odpornych na działanie spalin. Niewątpliwie można do nich zaliczyć ceramikę prasowaną izostatycznie, która wyróżnia się niską nasiąkliwością, dzięki mniejszej porowatości niż tradycyjna ceramika plastyczna. Tym samym zapewnia ona odporność na szoki termiczne, a także agresywny kondensat.

Paliwa bezpieczne dla komina

Zarówno drewno, jak i pelet okazują się bardzo bezpieczne oraz ekologiczne. Drewno odpowiednio sezonowane jest doskonałym materiałem, pozytywnie wpływającym nie tylko na żywotność komina, ale i środowisko. Czy to samo można powiedzieć o pelecie?

Tak powinno być w przypadku dobrej jakości tego paliwa, pozyskanego od sprawdzonego producenta. Jakość peletu, podobnie jak innych paliw, regulują normy (PN-EN 14961:2011). Biomasa, czyli inaczej pelet, powinna charakteryzować się odpowiednimi parametrami, takimi jak: rodzaj materiału, z którego jest zrobiona, wielkość, wilgotność, skład pierwiastków, ilość materiałów nieorganicznych, ilość popiołu itp.

Radzimy, jak dobrać komin do urządzenia grzewczego »

Na rynku istnieje wielu niewielkich producentów biomasy, często jednak są to małe lub średnie firmy z branży stolarskiej, które zagospodarowują w ten sposób odpady. W takich sytuacjach konieczne jest dokładne zapoznanie ze źródłem pochodzenia tego paliwa. Jeśli takie paliwo wytwarzane jest na bazie elementów z produkcji mebli lub obróbki, np. sklejki, płyt MDF, OSB, wówczas taki materiał nie może być stosowany do spalania w domach jednorodzinnych, a wyłącznie, w nielicznych przypadkach, w urządzeniach przemysłowych, wyposażonych w odpowiednie filtry. Takie paliwo zawiera bowiem kleje, okleiny czy lakiery, które są toksyczne i agresywne dla komina oraz kotła. Związki powstałe ze spalania takich paliw osiadają na ich ściankach, ograniczając średnice. Są one nie tylko trudne do usunięcia, ale i grożą pożarem sadzy, uszkadzającym całkowicie komin.

W trosce o żywotność i efektywność komina w domu warto w pierwszej kolejności sprawdzić pochodzenie paliwa, a także jego producenta. Do dobrej jakości paliwa niewątpliwie można zaliczyć drewno czy pelet, który można określić paliwem przyszłości. Jest ekologiczny, odnawialny, generuje bardzo mało popiołu (5 kg/1 tonę) oraz pozwala zagospodarować odpady drewniane i nie tylko.

Jak rozpoznać wadliwy pelet?

Dariusz Pilitowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Jawar

W workach zauważalna jest widocznie oddzielająca się duża ilość trocin drobnych i małe cząstki laminatu, a same ziarna łatwo się kruszą. Warto unikać stosowania paliw o niskiej jakości, których nieodłącznym elementem jest zwykle niska cena. Odpady zagospodarowane w postaci peletu lub brykietu z zakładów produkujących wyroby z litego drewna, charakteryzują się najwyższą jakością i kalorycznością oraz są praktycznie w całości sprzedawane na eksport. W biomasie zdarzają się podwyższone ilości materiałów nieorganicznych, jest to głównie piasek, który obniża wartość opałową i tworzy spieki w komorze spalania, czym zwiększa udział popiołów. Na rynku występuje także pelet produkowany ze słomy, używany również jako ściółka, pelet z łusek słonecznika czy pestek innych roślin. Jest to jednak produkcja niszowa o mało znanym wpływie na komin.

A Ty – jakiego paliwa używasz? Czy się sprawdza? Napisz w komentarzu!

Porady budowlane oraz aranżacja wnętrz – dwa razy w tygodniu! Zapisz się na newsletter »

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja Zatrzymaj ciepło w garażu

Zatrzymaj ciepło w garażu Zatrzymaj ciepło w garażu

Garaż jest dzisiaj niemal obowiązkowym elementem projektu domu jednorodzinnego. Może być obiektem wolnostojącym lub połączonym z domem. W każdym z tych przypadków wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Jest...

Garaż jest dzisiaj niemal obowiązkowym elementem projektu domu jednorodzinnego. Może być obiektem wolnostojącym lub połączonym z domem. W każdym z tych przypadków wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Jest nim niezawodna, energooszczędna i pasująca do elewacji domu brama garażowa.

TESTO Nowa kamera termowizyjna testo 883

Nowa kamera termowizyjna testo 883 Nowa kamera termowizyjna testo 883

Testo jako ekspert w dziedzinie technologii pomiarowej poszerza swoją ofertę o nową kamerę termowizyjną testo 883 dla audytorów energetycznych. Charakteryzuje się ona najlepszą jakością obrazu oraz umożliwia...

Testo jako ekspert w dziedzinie technologii pomiarowej poszerza swoją ofertę o nową kamerę termowizyjną testo 883 dla audytorów energetycznych. Charakteryzuje się ona najlepszą jakością obrazu oraz umożliwia tworzenie profesjonalnych raportów pomiarowych, co znacznie ułatwia codzienną pracę przy jednoczesnym oszczędzaniu kosztów ogrzewania i energii.

dr inż. Ołeksij Kopyłow Termomodernizacja ścian budynków jednorodzinnych – co wpływa na trwałość i bezpieczeństwo użytkowania systemów elewacyjnych?

Termomodernizacja ścian budynków jednorodzinnych – co wpływa na trwałość i bezpieczeństwo użytkowania systemów elewacyjnych? Termomodernizacja ścian budynków jednorodzinnych – co wpływa na trwałość i bezpieczeństwo użytkowania systemów elewacyjnych?

Wzrastające koszty energii, zmiana świadomości ekologicznej Polaków, a także wsparcie rządowych oraz pozarządowych instytucji doprowadziły do szeroko zakrojonych działań związanych z termomodernizacją...

Wzrastające koszty energii, zmiana świadomości ekologicznej Polaków, a także wsparcie rządowych oraz pozarządowych instytucji doprowadziły do szeroko zakrojonych działań związanych z termomodernizacją istniejących budynków. W ostatnim dziesięcioleciu w dużej skali poddawano termomodernizacji budynki wielorodzinne. Gorzej wyglądała sytuacja z termomodernizacją budynków jednorodzinnych.

Joanna Szot Ciepłe poddasze według nowych standardów

Ciepłe poddasze według nowych standardów Ciepłe poddasze według nowych standardów

Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące izolacyjności domów jednorodzinnych. Standardy energetyczne WT 2021 wprowadzają niższą wartość współczynnika przenikania ciepła przegród, w tym...

Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące izolacyjności domów jednorodzinnych. Standardy energetyczne WT 2021 wprowadzają niższą wartość współczynnika przenikania ciepła przegród, w tym dachów, który można otrzymać, stosując odpowiednie rozwiązania technologiczne. Producenci materiałów ociepleniowych są na to przygotowani już od dawna.

Nicola Hariasz Wymiana stolarki – jak prawidłowo przeprowadzić prace montażowe?

Wymiana stolarki – jak prawidłowo przeprowadzić prace montażowe? Wymiana stolarki – jak prawidłowo przeprowadzić prace montażowe?

Modernizację źle zaizolowanego budynku należy rozpocząć od ocieplenia przegród i wymiany stolarki okiennej. Obliczenia specjalistów pokazują bowiem, że wymiana źródła ciepła nie jest wystarczająca, aby...

Modernizację źle zaizolowanego budynku należy rozpocząć od ocieplenia przegród i wymiany stolarki okiennej. Obliczenia specjalistów pokazują bowiem, że wymiana źródła ciepła nie jest wystarczająca, aby rozwiązać problem zanieczyszczenia powietrza, a co więcej, może nawet prowadzić do wzrostu kosztów ogrzewania.

Bauder Polska BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa

BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa

Ekologiczna termoizolacja dachowa składająca się w dwóch trzecich z biomasy zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz zdrowy klimat dla mieszkańców.

Ekologiczna termoizolacja dachowa składająca się w dwóch trzecich z biomasy zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz zdrowy klimat dla mieszkańców.

Recticel Izolacje Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych

Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych

Od początku tego roku obowiązują bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności budownictwa.

Od początku tego roku obowiązują bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności budownictwa.

Joanna Nowaczyk, Józef Macech Jak zapewnić komfort akustyczny w mieszkaniu?

Jak zapewnić komfort akustyczny w mieszkaniu? Jak zapewnić komfort akustyczny w mieszkaniu?

Komfort akustyczny jest jedną z najbardziej pożądanych cech mieszkań i domów. W ostatnim czasie stało to się jeszcze bardziej istotne, ponieważ pandemia koronawirusa sprawiła, że w domach spędzaliśmy o...

Komfort akustyczny jest jedną z najbardziej pożądanych cech mieszkań i domów. W ostatnim czasie stało to się jeszcze bardziej istotne, ponieważ pandemia koronawirusa sprawiła, że w domach spędzaliśmy o wiele więcej czasu, niż miało to miejsce wcześniej.

Montaż okien i drzwi w nowoczesnym wydaniu

Montaż okien i drzwi w nowoczesnym wydaniu Montaż okien i drzwi w nowoczesnym wydaniu

Dzięki prawidłowej instalacji okna, drzwi i bramy garażowe zachowują deklarowane przez producenta parametry użytkowe i zapewniają ich komfortową eksploatację. Umiejętne zastosowanie nowoczesnych technik...

Dzięki prawidłowej instalacji okna, drzwi i bramy garażowe zachowują deklarowane przez producenta parametry użytkowe i zapewniają ich komfortową eksploatację. Umiejętne zastosowanie nowoczesnych technik pozwala na sprawne przeprowadzenie prac i szczelne połączenie na styku stolarka–mur. Jakie rozwiązania montażowe wybrać?

mgr inż. Michał Kowalski Systemy ociepleń ETICS – co wpływa na ich trwałość?

Systemy ociepleń ETICS – co wpływa na ich trwałość? Systemy ociepleń ETICS – co wpływa na ich trwałość?

Zgodnie z definicją pojęcie „trwałość” oznacza czas, w którym system zachowa swoje właściwości użytkowe, natomiast „niezawodność” jest to własność systemu dająca informację o tym, czy pracuje on poprawnie,...

Zgodnie z definicją pojęcie „trwałość” oznacza czas, w którym system zachowa swoje właściwości użytkowe, natomiast „niezawodność” jest to własność systemu dająca informację o tym, czy pracuje on poprawnie, zgodnie z założeniami. Zatem trwałość i niezawodność ETICS można opisać jako okres, w którym system spełnia wszystkie stawiane mu wymagania w zakresie bezpieczeństwa użytkowania oraz właściwości izolacyjności termicznej, odporności na oddziaływanie czynników atmosferycznych, korozyjnych i wymagań...

Redakcja Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi?

Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi? Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi?

Warunki Techniczne (WT) to zbiór regulacji prawnych, które opisują wymagania i wytyczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy co kilka lat są aktualizowane ze względu na postęp...

Warunki Techniczne (WT) to zbiór regulacji prawnych, które opisują wymagania i wytyczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy co kilka lat są aktualizowane ze względu na postęp technologiczny oraz rosnące oczekiwania użytkowników budynków.

Nicola Hariasz Czyste Powietrze 2.0 – które inwestycje objęto dofinansowaniem?

Czyste Powietrze 2.0 – które inwestycje objęto dofinansowaniem? Czyste Powietrze 2.0 – które inwestycje objęto dofinansowaniem?

Celem programu „Czyste Powietrze” jest zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne dzięki dofinansowaniu przedsięwzięć modernizacyjnych.

Celem programu „Czyste Powietrze” jest zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne dzięki dofinansowaniu przedsięwzięć modernizacyjnych.

Sto Sp.z o.o. Zabezpieczenie cokołu

Zabezpieczenie cokołu Zabezpieczenie cokołu

Podstawą prac ociepleniowych, które to decydują zarówno o funkcjonalności budynku, jak i jego wyglądzie jest opracowanie i prawidłowe wykonanie szczegółów. Jednym z nich jest odpowiednie zabezpieczenie...

Podstawą prac ociepleniowych, które to decydują zarówno o funkcjonalności budynku, jak i jego wyglądzie jest opracowanie i prawidłowe wykonanie szczegółów. Jednym z nich jest odpowiednie zabezpieczenie strefy cokołowej. Cokół to fragment ściany fundamentowej wystający powyżej terenu, zwykle ok. 70 cm. Jego zadaniem jest ochrona budynku przed zabrudzeniem, wilgocią i utratą ciepła. Cokół jest zwykle estetycznie odcięty od pozostałej fasady, tworząc niewielki uskok na elewacji. Do izolacji tego elementu...

AS ENERGY Inwerter jak serce, data logger jak stetoskop

Inwerter jak serce, data logger jak stetoskop Inwerter jak serce, data logger jak stetoskop

Gdyby instalację fotowoltaiczną porównywać z organizmem ludzkim, to panele są najważniejszymi organami, kable – naczyniami krwionośnymi, a inwerter – sercem. I dalej, trzymając się tej analogii, funkcję...

Gdyby instalację fotowoltaiczną porównywać z organizmem ludzkim, to panele są najważniejszymi organami, kable – naczyniami krwionośnymi, a inwerter – sercem. I dalej, trzymając się tej analogii, funkcję stetoskopu pełni data logger, urządzenie monitorujące pracę falownika.

Redakcja Problemy akustyczne w mieszkaniach – na co skarżą się Polacy?

Problemy akustyczne w mieszkaniach – na co skarżą się Polacy? Problemy akustyczne w mieszkaniach – na co skarżą się Polacy?

We własnym domu każdy chce czuć się komfortowo i swobodnie. Wybierając miejsce zamieszkania, zwraca się uwagę na wiele czynników, m.in. na cenę, lokalizację, wielkość mieszkania itp. Mało kto jednak zwraca...

We własnym domu każdy chce czuć się komfortowo i swobodnie. Wybierając miejsce zamieszkania, zwraca się uwagę na wiele czynników, m.in. na cenę, lokalizację, wielkość mieszkania itp. Mało kto jednak zwraca uwagę na akustykę i problemy z hałasem, a te często ujawniają się dopiero po kilku miesiącach od przeprowadzki do nowego mieszkania.

Redakcja Izolacja akustyczna – jak zaizolować dom zgodnie z wymaganiami prawnymi?

Izolacja akustyczna – jak zaizolować dom zgodnie z wymaganiami prawnymi? Izolacja akustyczna – jak zaizolować dom zgodnie z wymaganiami prawnymi?

Osiągnięcie komfortu akustycznego mieszkania czy domu jednorodzinnego jest możliwe, jeśli przestrzega się wymagań prawnych. Można tak zaprojektować i wykonać izolację akustyczną budynku, by odciąć się...

Osiągnięcie komfortu akustycznego mieszkania czy domu jednorodzinnego jest możliwe, jeśli przestrzega się wymagań prawnych. Można tak zaprojektować i wykonać izolację akustyczną budynku, by odciąć się od hałasu lub ograniczyć jego oddziaływanie. Ale także w procesie budowy, nie trzymając się ściśle przepisów, można wiele zepsuć. Dlatego warto poznać, choćby w zarysie, jakie są te wymagania i gdzie je możemy znaleźć. Łatwiej nam będzie sprawdzić, czy projektant czegoś nie pominął, deweloper nie poszedł...

mgr inż. Damian Czernik Wentylacja mechaniczna w nowych budynkach – jakich błędów unikać?

Wentylacja mechaniczna w nowych budynkach – jakich błędów unikać? Wentylacja mechaniczna w nowych budynkach – jakich błędów unikać?

Coraz więcej inwestorów decyduje się na projekt i wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej. Dzięki takiej instalacji zyskujemy nie tylko stałą, kontrolowaną wymianę powietrza w budynku, ale zapobiegamy...

Coraz więcej inwestorów decyduje się na projekt i wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej. Dzięki takiej instalacji zyskujemy nie tylko stałą, kontrolowaną wymianę powietrza w budynku, ale zapobiegamy stratom ciepła, które w konwencjonalnym budownictwie uciekają bezpowrotnie wentylacją na zewnątrz. Chociaż zasada działania wentylacji jest niezmienna, to w każdym budynku do jej wykonania podchodzi się w sposób indywidualny. Dlatego w poniższym artykule podpowiadam, na co zwrócić uwagę podczas...

mgr Robert Więcek Jak zaizolować dach skośny?

Jak zaizolować dach skośny? Jak zaizolować dach skośny?

Najpopularniejszym typem konstrukcji dachów domów jednorodzinnych w Polsce jest dach skośny. Wybór tego rozwiązania podyktowany jest zarówno walorami estetycznymi, jak i regulacjami prawnymi dotyczącymi...

Najpopularniejszym typem konstrukcji dachów domów jednorodzinnych w Polsce jest dach skośny. Wybór tego rozwiązania podyktowany jest zarówno walorami estetycznymi, jak i regulacjami prawnymi dotyczącymi warunków zabudowy na danym obszarze. Dach typu skośnego, w zależności od jego przeznaczenia, może dawać możliwości zagospodarowania przestrzeni na poddaszu na funkcjonalne pomieszczenia lub – w przypadku mniejszej wysokości – wykorzystania przestrzeni na strych. Konstrukcja dachu musi spełniać wszystkie...

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Urządzenia BDR Thermea w bazie ZUM

Urządzenia BDR Thermea w bazie ZUM Urządzenia BDR Thermea w bazie ZUM

Od jesieni 2020 r. pod adresem: lista-zum.ios.edu.pl funkcjonuje lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), które spełniają wymagania określone w programie „Czyste Powietrze”. Lista ma być pomocą dla...

Od jesieni 2020 r. pod adresem: lista-zum.ios.edu.pl funkcjonuje lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), które spełniają wymagania określone w programie „Czyste Powietrze”. Lista ma być pomocą dla osób składających wniosek w programie. Dzięki niej mogą wybrać urządzenia i materiały, które na pewno będą kwalifikować się do dofinansowania. Na liście ZUM jest około 200 urządzeń BDR Thermea.

dr inż. Ołeksij Kopyłow Termomodernizacja budynków jednorodzinnych – na co zwrócić uwagę dobierając bezspoinowy system ociepleń?

Termomodernizacja budynków jednorodzinnych – na co zwrócić uwagę dobierając bezspoinowy system ociepleń? Termomodernizacja budynków jednorodzinnych – na co zwrócić uwagę dobierając bezspoinowy system ociepleń?

Wzrastające koszty energii, zmiana świadomości ekologicznej Polaków, a także wsparcie rządowych oraz pozarządowych instytucji doprowadziły do szeroko zakrojonych działań związanych z termomodernizacją...

Wzrastające koszty energii, zmiana świadomości ekologicznej Polaków, a także wsparcie rządowych oraz pozarządowych instytucji doprowadziły do szeroko zakrojonych działań związanych z termomodernizacją istniejących budynków.

Fabryka Styropianu ARBET Sp.j. Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max) Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania...

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania wymagań zawartych w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

URSA Polska Czym najlepiej ocieplić poddasze?

Czym najlepiej ocieplić poddasze? Czym najlepiej ocieplić poddasze?

Liczne badania i opinie ekspertów oraz doświadczenia użytkowników jednoznacznie wskazują na wełnę mineralną. Musi być jednak wysokiej jakości, a taką właśnie produkuje firma URSA.

Liczne badania i opinie ekspertów oraz doświadczenia użytkowników jednoznacznie wskazują na wełnę mineralną. Musi być jednak wysokiej jakości, a taką właśnie produkuje firma URSA.

Redakcja Budynki dobrze ocieplone

Budynki dobrze ocieplone Budynki dobrze ocieplone

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności....

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności. Minimalne wymagania dotyczące izolacji przegród budynków są zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT). Przepisy dotyczące energooszczędności przegród budynków były zaostrzane sukcesywnie w latach 2014, 2017 i 2021.

mthermal Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła ogrzewa polski rynek Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają...

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają się w coraz to większej ilości domów, starych i nowych. To głównie rozwiązania proekologiczne, prosty montaż, serwis i obsługa, a także możliwości dofinansowań przekonują, że zakup takiego źródła ciepła może być strzałem w dziesiątkę!

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISPOL Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISPOL Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISPOL Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Rigips Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością...

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością doceniasz zalety, jakie niesie ze sobą korzystanie z gotowych mas szpachlowych.

KRISPOL Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta?

Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta? Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta?

Budowa domu to nieustannie podejmowane decyzje. Od wyboru działki, projektu, wykonawcy, po wybór konkretnych materiałów i elementów wykończeniowych. To również sporo stresu i nerwów. Niektóre procesy można...

Budowa domu to nieustannie podejmowane decyzje. Od wyboru działki, projektu, wykonawcy, po wybór konkretnych materiałów i elementów wykończeniowych. To również sporo stresu i nerwów. Niektóre procesy można uprościć, jednym z takich rozwiązań jest wybór kompletu stolarki okienno-drzwiowej od jednego producenta. Sprawdź, dlaczego warto.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.