EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Jak pomalować ściany?

Malowanie ścian krok po kroku

Magdalena Ćwikła | 2023-01-25
Malowanie ścian krok po kroku, fot. Śnieżka

Malowanie ścian krok po kroku, fot. Śnieżka

Malowanie ścian w domu może być trudnym zadaniem. Ważne jest, aby poświęcić czas na odpowiednie zaplanowanie i przygotowanie się do pracy, ponieważ może to mieć wpływ na wynik. Omawiamy krok po kroku, jak malować ściany.

Zobacz także

Redakcja Malowanie ścian - jak je dobrze zaplanować?

Malowanie ścian - jak je dobrze zaplanować? Malowanie ścian - jak je dobrze zaplanować?

Zmianę koloru ścian w mieszkaniu nierzadko powierza się fachowcom, ale malowanie z powodzeniem możemy przeprowadzić też własnymi siłami. Przy planowaniu prac trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach,...

Zmianę koloru ścian w mieszkaniu nierzadko powierza się fachowcom, ale malowanie z powodzeniem możemy przeprowadzić też własnymi siłami. Przy planowaniu prac trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby mieć pewność, że efekt będzie nie tylko piękny, ale i trwały.

Redakcja Malowanie kuchni i łazienki - stylowo i funkcjonalnie

Malowanie kuchni i łazienki - stylowo i funkcjonalnie Malowanie kuchni i łazienki - stylowo i funkcjonalnie

Kuchnie i łazienki to pomieszczenia szczególnie narażone na działanie wilgoci oraz silne zabrudzenia. Jak zabrać się do malowania kuchni i łazienki? Jak wybrać odpowiednie farby i techniki malarskie?

Kuchnie i łazienki to pomieszczenia szczególnie narażone na działanie wilgoci oraz silne zabrudzenia. Jak zabrać się do malowania kuchni i łazienki? Jak wybrać odpowiednie farby i techniki malarskie?

Danuta Baprawska Jak przygotować powierzchnię ścian do malowania

Jak przygotować powierzchnię ścian do malowania Jak przygotować powierzchnię ścian do malowania

Malowanie ścian jest najłatwiejszym i najczęściej stosowanym sposobem na odświeżenie wnętrza. Jednak wielu z nas wciąż popełnia szereg błędów, przez które proces ten staje się trudny i czasochłonny. Jakie...

Malowanie ścian jest najłatwiejszym i najczęściej stosowanym sposobem na odświeżenie wnętrza. Jednak wielu z nas wciąż popełnia szereg błędów, przez które proces ten staje się trudny i czasochłonny. Jakie są więc sprawdzone metody na piękne ściany? Sprawdźmy, jak robią to eksperci budowlani.

Malowanie ścian to prosty sposób, aby przeprowadzić szybką i niedrogą metamorfozę wnętrza. Wpływa to na jego charakter i wygląd. Wystarczy zmienić ich kolor, a momentalnie w pomieszczeniu zrobi się świeżo, ładnie, wyda się bardziej atrakcyjne. Poza tym nie jest to trudne zadanie. Do jego wykonania nie musisz wzywać fachowca. Z powodzeniem zrobisz to sam. Aby prace związane z malowaniem przebiegły sprawnie, a ich efekt był zadowalający, skorzystaj z tego poradnika. Znajdziesz w nim informacje, jak przeprowadzić malowanie krok po kroku.

Jak przygotować się do malowania ścian?

Zanim przystąpisz do malowania ścian, uprzątnij pomieszczenie, wynieś wszystkie mniejsze elementy wyposażenia, które mogłyby przeszkadzać podczas prac. Pozostałe odsuń od ścian. Zdejmij też obrazy i wszystkie dekoracje mocowane do ścian. Odkręć osłony kontaktów, ściągnij klosze z oświetlenia. Podłogę oraz listwy przypodłogowe, okna i pozostawione w pomieszczeniu meble trzeba zabezpieczyć, aby nie pochlapać ich farbą. Do tego celu idealnie nadaje się folia malarska. Przymocuj ją taśmą malarską. 

Do malowania ścian potrzebne będą także: mydło malarskie, duża gąbka, papier ścierny, masa szpachlowa i szpachelka (jeżeli są jakieś ubytki, dziury czy szpary) taśma maskująca, grunt, farby oraz akcesoria do malowania: oprawka i wkład do wałka, mały wałeczek do wykonania prac wykończeniowych, kuweta, i niewielki pędzel.

Mycie ścian przed malowaniem

Zanim przystąpisz do malowania ścian, najpierw musisz je dokładnie umyć. Wlej do wiadra ciepłą wodę i dodaj mydło malarskie (ilość mydła, jaką należy zastosować znajdziesz na etykiecie opakowania). Mycie ścian wykonaj za pomocą gąbki. Idealna będzie duża i mocna. Wymyj nią wszystkie ściany łącznie z sufitem. Zanim rozpoczniesz kolejne prace, zaczekaj aż ściany wyschną.

Jak wybrać farbę?

Wybór farby do malowania zależy od tego, jakie pomieszczenie zamierzasz pomalować. Czy to będzie kuchnia, łazienka, pokój dziecka, salon… – czy jest narażone na wilgoć, częste zabrudzenia, silne nasłonecznienie.

W kuchni i łazience dobrze sprawdzą się farby lateksowe. Są nie tylko odporne na zabrudzenia, ale również  wytrzymałe na wilgoć.

Pokoje i przedpokój możesz pomalować farbami akrylowymi. Bardzo dobrze przylegają do podłoża i dość szybko schną i można je szorować, gdy się zabrudzą.

W sprzedaży są również farby winylowe, choć te dość szybko ścierają się czy strukturalne – te z kolei dają wrażenie, jakby powierzchnia ściany została wykończona trójwymiarowym tynkiem.

Gdy wybierzesz już rodzaj farby, pora na ustalenie koloru. Dokonując wyboru zastanów się, jaki chcesz uzyskać efekt – czy chcesz, aby pomieszczenie wydało się jaśniejsze lub ciemniejsze, chciałbyś je optycznie powiększyć lub nieco zmniejszyć wizualnie. Musisz wziąć również pod uwagę jego wyposażenie. Kolor ścian musi współgrać z meblami i dodatkami. Jeżeli nie jesteś pewien, czy dany kolor będzie idealny, możesz kupić kilka testerów i zastosować je na małym fragmencie ściany. Pamiętaj, wybór farby do malowania jest bardzo ważny!

Od czego zacząć malowanie ścian?

Malowanie ścian nie jest trudne, ale podczas prac należy postępować zgodnie z wyznaczoną kolejnością, gdyż złe przygotowanie ściany może spowodować, że farba zacznie się łuszczyć, mogą pojawić się nieestetyczne zacieki. Malowanie ścian zacznij od sprawdzenia, czy ich powierzchnia jest równa i gładka. Jeżeli są w nich jakieś szczeliny, nierówności czy dziury, trzeba je zaszpachlować. Po wyschnięciu szpachli wyrównaj powierzchnię za pomocą papieru ściernego. Następnie wszystkie ściany w pomieszczeniu należy zagruntować. Nie pomijaj tego etapu. To nic, że prace się nieco wydłużą. Grunt tworzy dobrze izolującą i chroniącą powierzchnię. Daje pewność, że farba właściwie zwiąże się z podłożeniem, nie będzie się łuszczyła ani odpryskiwała. Malowanie pomieszczenia rozpocznij od sufitu.

Malowanie ścian krok po kroku

Po wyschnięciu gruntu możesz przystąpić do właściwego malowania. Przygotuj pojemnik z farbą. Dokładnie ją wymieszaj np. patykiem. Następnie wlej trochę do kuwety. Dopasuj rodzaj wałka. Do malowania ścian i sufitu przyda się duży wałek. Dzięki niemu prace wykonasz szybciej i lepiej. 

Jak wygląda malowanie krok po kroku?

Nałóż pierwszą warstwę farby na sufit za pomocą wałka. W rogach (gdzie nie mieści się duży wałek), możesz pomalować go małym wałeczkiem lub pędzelkiem, odczekaj tyle czasu, ile zaleca producent farby aż wyschnie i pomaluj go po raz kolejny. Znów odczekaj. Gdy masz pewność, że farba wyschła, przyklej taśmę malarską, która wyznaczy granicę pomiędzy kolorem sufitu i ścian. Teraz możesz rozpocząć malować ściany. Najpierw pomaluj miejsca trudno dostępne i narożniki – do tego celu możesz użyć małego wałeczka lub pędzla, a następnie pomaluj większe powierzchnie za pomocą dużego wałka. Wykonuj nim ruchy od góry na dół oraz z delikatnym nachyleniem na boki. Farbę starannie rozprowadzaj na podłożu. Pamiętaj, aby łączenia kolejnych fragmentów ściany wykonywać na mokro. Zaczekaj aż pierwsza warstw farby wyschnie i dopiero rozpocznij malowanie drugiej.

Po kilkunastu minutach od zakończenia malowania możesz już ściągnąć taśmę malarską z miejsc łączenia kolorów. Następnie możesz usunąć folię malarską z zabezpieczonych powierzchni, dokręć gniazdka, a używane akcesoria umyj i wysusz. Tak wygląda malowanie krok po kroku.

Najczęściej popełniane błędy podczas malowania

Nie spiesz się. Zaczekaj aż nakładane warstwy dobrze wyschną i nie skracaj kolejności prac. To najczęstsze błędy podczas malowania. Nie pomijaj etapu mycia oraz gruntowania! Używaj odpowiednich farb, przeznaczonych do danej powierzchni. Nie rozcieńczaj ich z wodą, nie dobarwiaj, gdyż mogą powstać nieestetyczne plamy, kolor może zacząć płowieć, a zbyt rzadka farba może spływać ze ściany i nie będzie odpowiednio odporna na szorowanie. Do malowania dobierz odpowiedni sprzęt. Gdy chcesz uzyskać gładką powierzchnię, nie używaj wałka z długim włosiem. Nie dociskaj wałka zbyt mocno do powierzchni. W ten sposób mogą powstać zacieki. 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Agrekom Natryskowe tynkowanie elewacji – jak wybrać idealny agregat?

Natryskowe tynkowanie elewacji – jak wybrać idealny agregat? Natryskowe tynkowanie elewacji – jak wybrać idealny agregat?

Tynkowanie elewacji to praca wymagająca szybkości i precyzji. Niewielkie ziarna zawarte w tynku strukturalnym powinny zostać idealnie rozprowadzone na ścianie. Wszelkiego rodzaju widoczne łączenia są nie...

Tynkowanie elewacji to praca wymagająca szybkości i precyzji. Niewielkie ziarna zawarte w tynku strukturalnym powinny zostać idealnie rozprowadzone na ścianie. Wszelkiego rodzaju widoczne łączenia są nie do zaakceptowania przez inwestorów. Odpowiednio dobrana metoda natrysku tynku strukturalnego pozwala uzyskać idealną powierzchnię.

Optigruen Polska Automatyczny dach retencyjny Optigruen – nowoczesna technologia w ochronie przeciwpowodziowej w miastach

Automatyczny dach retencyjny Optigruen – nowoczesna technologia w ochronie przeciwpowodziowej w miastach Automatyczny dach retencyjny Optigruen – nowoczesna technologia w ochronie przeciwpowodziowej w miastach

Zielone dachy retencyjne ekstensywne i intensywne to elementarny czynnik racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi. Kanalizacja prawie we wszystkich miastach jest już przestarzała i ma zbyt małą przepustowość.

Zielone dachy retencyjne ekstensywne i intensywne to elementarny czynnik racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi. Kanalizacja prawie we wszystkich miastach jest już przestarzała i ma zbyt małą przepustowość.

Optigruen Polska Trochę natury na dachach miasta

Trochę natury na dachach miasta Trochę natury na dachach miasta

Już od dawna wymieraniem gatunków zagrożone są nie tylko egzotyczne gatunki zwierząt i roślin, ale również w przypadku wielu rodzimych gatunków ptaków, jak pokląska lub skowronek zwyczajny czy czajka,...

Już od dawna wymieraniem gatunków zagrożone są nie tylko egzotyczne gatunki zwierząt i roślin, ale również w przypadku wielu rodzimych gatunków ptaków, jak pokląska lub skowronek zwyczajny czy czajka, da się zauważyć istotny spadek populacji. Przyczyny to zmniejszające się powierzchnie do życia oraz coraz mniej dostępnego pożywienia. W studium naukowców holenderskich, niemieckich i brytyjskich wykonane w 2017 r. podano jednoznaczne liczby świadczące o ogólnym wymieraniu owadów. To niepokojąca sytuacja,...

OknoPlus Ten rok należy do aluminium! Nowe rozwiązania w rodzinie Reveal OknoPlus

Ten rok należy do aluminium! Nowe rozwiązania w rodzinie Reveal OknoPlus Ten rok należy do aluminium! Nowe rozwiązania w rodzinie Reveal OknoPlus

Kolekcja Reveal, mająca swoją premierę w 2020 r., od razu podbiła serca projektantów, architektów oraz inwestorów, łącząc jakość, funkcjonalność oraz innowacyjność z nowoczesnym designem idealnie odpowiadającym...

Kolekcja Reveal, mająca swoją premierę w 2020 r., od razu podbiła serca projektantów, architektów oraz inwestorów, łącząc jakość, funkcjonalność oraz innowacyjność z nowoczesnym designem idealnie odpowiadającym na potrzeby modnych projektów domów. Do rodziny aluminiowych rozwiązań dołączają oryginalne panele drzwiowe, a także… dwa okna, które zrewolucjonizują spojrzenie na ALU w branży stolarki otworowej. Co kryją w sobie Reveal Unique oraz Reveal Loft?

Rankomat Dopłaty do kredytów hipotecznych – czy rynek budowlany odżyje w nowym roku?

Dopłaty do kredytów hipotecznych – czy rynek budowlany odżyje w nowym roku? Dopłaty do kredytów hipotecznych – czy rynek budowlany odżyje w nowym roku?

Tani i bezpieczny kredyt mieszkaniowy nie…, a jednak istnieje. Przynajmniej takie są plany rządu, który na 2023 rok przewidział zmiany w finansowaniu zakupu pierwszego mieszkania lub domu. Dla milionów...

Tani i bezpieczny kredyt mieszkaniowy nie…, a jednak istnieje. Przynajmniej takie są plany rządu, który na 2023 rok przewidział zmiany w finansowaniu zakupu pierwszego mieszkania lub domu. Dla milionów Polaków ma być to szansa na własne cztery kąty. Czy zapowiadany program usprawni rynek budowlany i budowy znów ruszą pełną parą?

CREATON Polska sp. z o.o. Dachówka ceramiczna KODA w nowym kolorze – FINESSE czarny glazurowany

Dachówka ceramiczna KODA w nowym kolorze – FINESSE czarny glazurowany Dachówka ceramiczna KODA w nowym kolorze – FINESSE czarny glazurowany

Firma CREATON Polska wprowadziła do oferty nowy wariant dachówki ceramicznej KODA – FINESSE czarna glazurowana. Najmłodszy model w gamie CREATON, zaprojektowany przez ekspertów marki w najdrobniejszych...

Firma CREATON Polska wprowadziła do oferty nowy wariant dachówki ceramicznej KODA – FINESSE czarna glazurowana. Najmłodszy model w gamie CREATON, zaprojektowany przez ekspertów marki w najdrobniejszych szczegółach, wzbogacony o nową barwę, umożliwia wykonanie nowoczesnego dachu łączącego minimalizm i elegancję.

Rejs Spółka z o.o. Jak szybko i skutecznie uporządkować garderobę?

Jak szybko i skutecznie uporządkować garderobę? Jak szybko i skutecznie uporządkować garderobę?

Początek roku to dobry czas nie tylko na noworoczne postanowienia. To też świetna okazja do uporządkowania garderoby – pozbycia się rzeczy, których już nie nosimy i… zrobienia miejsca na nowe. Zwłaszcza,...

Początek roku to dobry czas nie tylko na noworoczne postanowienia. To też świetna okazja do uporządkowania garderoby – pozbycia się rzeczy, których już nie nosimy i… zrobienia miejsca na nowe. Zwłaszcza, że przed nami wyprzedaże. Od czego zacząć? Zobacz jak skutecznie zorganizować swoją szafę.

Ferro Spółka Akcyjna Oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym

Oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym Oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym

Racjonalne gospodarowanie wodą ma pozytywny wpływ nie tylko na środowisko, lecz także na stan naszego portfela. Najkrócej mówiąc: po prostu się opłaca, szczególnie w obecnych czasach, gdy trzeba się borykać...

Racjonalne gospodarowanie wodą ma pozytywny wpływ nie tylko na środowisko, lecz także na stan naszego portfela. Najkrócej mówiąc: po prostu się opłaca, szczególnie w obecnych czasach, gdy trzeba się borykać z szybko rosnącymi kosztami życia. Podpowiadamy, co zrobić, aby ograniczyć zużycie wody w łazience.

Eko-Okna S.A. Jubileusz Eko-Okna podczas targów BUDMA 2023

Jubileusz Eko-Okna podczas targów BUDMA 2023 Jubileusz Eko-Okna podczas targów  BUDMA 2023

Rok 2023 jest dla spółki Eko-Okna szczególny z racji przypadającego właśnie jubileuszu 25-lecia powstania firmy. Producent z Kornic jest częstym wystawcą na wielu imprezach targowych, zarówno w kraju,...

Rok 2023 jest dla spółki Eko-Okna szczególny z racji przypadającego właśnie jubileuszu 25-lecia powstania firmy. Producent z Kornic jest częstym wystawcą na wielu imprezach targowych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Nie zabraknie go także w Poznaniu, na największym w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzeniu skierowanym do branży budowlanej.

Partnerzy

CIEKAWE STRONY

Ekspert Budowlany - zlecenia

Rekuperacja

Strefa Instalatora

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Pompy ciepła

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Pompa ciepła

O nas

Portal www.ekspertbudowlany.pl to portal o tematyce budowlanej i wnętrzarskiej.

Interesujące publikacje znajdą tu przede wszystkim inwestorzy indywidualni. Są to i artykuły merytoryczne i zestawienia konkretnych produktów, pomocne przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Za naszym pośrednictwem uzyskają też Państwo szybką odpowiedź na pytanie, zwracając się do jednego z wielu ekspertów, z którymi współpracujemy.

Regulamin

Regulamin określa zasady korzystania z portalu www.ekspertbudowlany.pl.

Korzystanie z portalu jest równoznaczne z zaakceptowaniem warunków ustanowionych przez Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655, NIP 1132860378, REGON 146393437 (zwana dalej Grupa MEDIUM) w postaci Regulaminu.
Przeczytaj regulamin

Prywatność

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz informacją o cookies

Nasze serwisy

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.