EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak pomalować ściany?

Malowanie ścian krok po kroku

Magdalena Ćwikła | 2023-01-25
Malowanie ścian krok po kroku, fot. Śnieżka

Malowanie ścian krok po kroku, fot. Śnieżka

Malowanie ścian w domu może być trudnym zadaniem. Ważne jest, aby poświęcić czas na odpowiednie zaplanowanie i przygotowanie się do pracy, ponieważ może to mieć wpływ na wynik. Omawiamy krok po kroku, jak malować ściany.

Zobacz także

Redakcja Malowanie ścian - jak je dobrze zaplanować?

Malowanie ścian - jak je dobrze zaplanować? Malowanie ścian - jak je dobrze zaplanować?

Zmianę koloru ścian w mieszkaniu nierzadko powierza się fachowcom, ale malowanie z powodzeniem możemy przeprowadzić też własnymi siłami. Przy planowaniu prac trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach,...

Zmianę koloru ścian w mieszkaniu nierzadko powierza się fachowcom, ale malowanie z powodzeniem możemy przeprowadzić też własnymi siłami. Przy planowaniu prac trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby mieć pewność, że efekt będzie nie tylko piękny, ale i trwały.

ŚNIEŻKA TRADE OF COLOURS SP. Z O.O. Przemalowanie mebli na biało – od czego zacząć?

Przemalowanie mebli na biało – od czego zacząć? Przemalowanie mebli na biało – od czego zacząć?

Jednym z najprostszych i najbardziej efektownych sposobów na zmianę wystroju wnętrza jest przemalowanie pokoju na biało. Dzięki temu odświeżysz nawet stare meble. Jak zabrać się do malowania? Jakie wnętrze...

Jednym z najprostszych i najbardziej efektownych sposobów na zmianę wystroju wnętrza jest przemalowanie pokoju na biało. Dzięki temu odświeżysz nawet stare meble. Jak zabrać się do malowania? Jakie wnętrze uzupełnią śnieżnobiałe meble?

RUCKZUCK BIZ Biel we wnętrzu – kolor, który pasuje do każdej aranżacji

Biel we wnętrzu – kolor, który pasuje do każdej aranżacji Biel we wnętrzu – kolor, który pasuje do każdej aranżacji

Elegancka, uniwersalna, ponadczasowa – biel jest wykorzystywana w przestrzeniach mieszkalnych od lat, dając ogromne możliwości aranżacyjne. Każdy znajdzie dla niej zastosowanie we własnych czterech kątach,...

Elegancka, uniwersalna, ponadczasowa – biel jest wykorzystywana w przestrzeniach mieszkalnych od lat, dając ogromne możliwości aranżacyjne. Każdy znajdzie dla niej zastosowanie we własnych czterech kątach, nadając im stylowy wygląd. W jaki sposób możemy wprowadzić ten kolor do wnętrz?

Malowanie ścian to prosty sposób, aby przeprowadzić szybką i niedrogą metamorfozę wnętrza. Wpływa to na jego charakter i wygląd. Wystarczy zmienić ich kolor, a momentalnie w pomieszczeniu zrobi się świeżo, ładnie, wyda się bardziej atrakcyjne. Poza tym nie jest to trudne zadanie. Do jego wykonania nie musisz wzywać fachowca. Z powodzeniem zrobisz to sam. Aby prace związane z malowaniem przebiegły sprawnie, a ich efekt był zadowalający, skorzystaj z tego poradnika. Znajdziesz w nim informacje, jak przeprowadzić malowanie krok po kroku.

Jak przygotować się do malowania ścian?

Zanim przystąpisz do malowania ścian, uprzątnij pomieszczenie, wynieś wszystkie mniejsze elementy wyposażenia, które mogłyby przeszkadzać podczas prac. Pozostałe odsuń od ścian. Zdejmij też obrazy i wszystkie dekoracje mocowane do ścian. Odkręć osłony kontaktów, ściągnij klosze z oświetlenia. Podłogę oraz listwy przypodłogowe, okna i pozostawione w pomieszczeniu meble trzeba zabezpieczyć, aby nie pochlapać ich farbą. Do tego celu idealnie nadaje się folia malarska. Przymocuj ją taśmą malarską. 

Do malowania ścian potrzebne będą także: mydło malarskie, duża gąbka, papier ścierny, masa szpachlowa i szpachelka (jeżeli są jakieś ubytki, dziury czy szpary) taśma maskująca, grunt, farby oraz akcesoria do malowania: oprawka i wkład do wałka, mały wałeczek do wykonania prac wykończeniowych, kuweta, i niewielki pędzel.

Mycie ścian przed malowaniem

Zanim przystąpisz do malowania ścian, najpierw musisz je dokładnie umyć. Wlej do wiadra ciepłą wodę i dodaj mydło malarskie (ilość mydła, jaką należy zastosować znajdziesz na etykiecie opakowania). Mycie ścian wykonaj za pomocą gąbki. Idealna będzie duża i mocna. Wymyj nią wszystkie ściany łącznie z sufitem. Zanim rozpoczniesz kolejne prace, zaczekaj aż ściany wyschną.

Jak wybrać farbę?

Wybór farby do malowania zależy od tego, jakie pomieszczenie zamierzasz pomalować. Czy to będzie kuchnia, łazienka, pokój dziecka, salon… – czy jest narażone na wilgoć, częste zabrudzenia, silne nasłonecznienie.

W kuchni i łazience dobrze sprawdzą się farby lateksowe. Są nie tylko odporne na zabrudzenia, ale również  wytrzymałe na wilgoć.

Pokoje i przedpokój możesz pomalować farbami akrylowymi. Bardzo dobrze przylegają do podłoża i dość szybko schną i można je szorować, gdy się zabrudzą.

W sprzedaży są również farby winylowe, choć te dość szybko ścierają się czy strukturalne – te z kolei dają wrażenie, jakby powierzchnia ściany została wykończona trójwymiarowym tynkiem.

Gdy wybierzesz już rodzaj farby, pora na ustalenie koloru. Dokonując wyboru zastanów się, jaki chcesz uzyskać efekt – czy chcesz, aby pomieszczenie wydało się jaśniejsze lub ciemniejsze, chciałbyś je optycznie powiększyć lub nieco zmniejszyć wizualnie. Musisz wziąć również pod uwagę jego wyposażenie. Kolor ścian musi współgrać z meblami i dodatkami. Jeżeli nie jesteś pewien, czy dany kolor będzie idealny, możesz kupić kilka testerów i zastosować je na małym fragmencie ściany. Pamiętaj, wybór farby do malowania jest bardzo ważny!

Od czego zacząć malowanie ścian?

Malowanie ścian nie jest trudne, ale podczas prac należy postępować zgodnie z wyznaczoną kolejnością, gdyż złe przygotowanie ściany może spowodować, że farba zacznie się łuszczyć, mogą pojawić się nieestetyczne zacieki. Malowanie ścian zacznij od sprawdzenia, czy ich powierzchnia jest równa i gładka. Jeżeli są w nich jakieś szczeliny, nierówności czy dziury, trzeba je zaszpachlować. Po wyschnięciu szpachli wyrównaj powierzchnię za pomocą papieru ściernego. Następnie wszystkie ściany w pomieszczeniu należy zagruntować. Nie pomijaj tego etapu. To nic, że prace się nieco wydłużą. Grunt tworzy dobrze izolującą i chroniącą powierzchnię. Daje pewność, że farba właściwie zwiąże się z podłożeniem, nie będzie się łuszczyła ani odpryskiwała. Malowanie pomieszczenia rozpocznij od sufitu.

Malowanie ścian krok po kroku

Po wyschnięciu gruntu możesz przystąpić do właściwego malowania. Przygotuj pojemnik z farbą. Dokładnie ją wymieszaj np. patykiem. Następnie wlej trochę do kuwety. Dopasuj rodzaj wałka. Do malowania ścian i sufitu przyda się duży wałek. Dzięki niemu prace wykonasz szybciej i lepiej. 

Jak wygląda malowanie krok po kroku?

Nałóż pierwszą warstwę farby na sufit za pomocą wałka. W rogach (gdzie nie mieści się duży wałek), możesz pomalować go małym wałeczkiem lub pędzelkiem, odczekaj tyle czasu, ile zaleca producent farby aż wyschnie i pomaluj go po raz kolejny. Znów odczekaj. Gdy masz pewność, że farba wyschła, przyklej taśmę malarską, która wyznaczy granicę pomiędzy kolorem sufitu i ścian. Teraz możesz rozpocząć malować ściany. Najpierw pomaluj miejsca trudno dostępne i narożniki – do tego celu możesz użyć małego wałeczka lub pędzla, a następnie pomaluj większe powierzchnie za pomocą dużego wałka. Wykonuj nim ruchy od góry na dół oraz z delikatnym nachyleniem na boki. Farbę starannie rozprowadzaj na podłożu. Pamiętaj, aby łączenia kolejnych fragmentów ściany wykonywać na mokro. Zaczekaj aż pierwsza warstw farby wyschnie i dopiero rozpocznij malowanie drugiej.

Po kilkunastu minutach od zakończenia malowania możesz już ściągnąć taśmę malarską z miejsc łączenia kolorów. Następnie możesz usunąć folię malarską z zabezpieczonych powierzchni, dokręć gniazdka, a używane akcesoria umyj i wysusz. Tak wygląda malowanie krok po kroku.

Najczęściej popełniane błędy podczas malowania

Nie spiesz się. Zaczekaj aż nakładane warstwy dobrze wyschną i nie skracaj kolejności prac. To najczęstsze błędy podczas malowania. Nie pomijaj etapu mycia oraz gruntowania! Używaj odpowiednich farb, przeznaczonych do danej powierzchni. Nie rozcieńczaj ich z wodą, nie dobarwiaj, gdyż mogą powstać nieestetyczne plamy, kolor może zacząć płowieć, a zbyt rzadka farba może spływać ze ściany i nie będzie odpowiednio odporna na szorowanie. Do malowania dobierz odpowiedni sprzęt. Gdy chcesz uzyskać gładką powierzchnię, nie używaj wałka z długim włosiem. Nie dociskaj wałka zbyt mocno do powierzchni. W ten sposób mogą powstać zacieki. 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Co wiesz o pompach zatapialnych? »

Co wiesz o pompach zatapialnych? » Co wiesz o pompach zatapialnych? »

Nowe możliwości włączników które zmienią przyzwyczajenia »

Nowe możliwości włączników które zmienią przyzwyczajenia » Nowe możliwości włączników które zmienią przyzwyczajenia  »

Podstawowe informacje o modułowym rąbku zatrzaskowym »

Podstawowe informacje o modułowym rąbku zatrzaskowym » Podstawowe informacje o modułowym rąbku zatrzaskowym »

Czego można oczekiwać o gruntoemali? »

Czego można oczekiwać o gruntoemali? » Czego można oczekiwać o gruntoemali? »

Innowacyjne produkty dla branży budowlanej i drzewnej »

Innowacyjne produkty dla branży budowlanej i drzewnej » Innowacyjne produkty dla branży budowlanej i drzewnej »

Potrzebujesz pieniędzy? Tu znajdziesz poradnik z dotacjami »

Potrzebujesz pieniędzy? Tu znajdziesz poradnik z dotacjami » Potrzebujesz pieniędzy? Tu znajdziesz poradnik z dotacjami »

Hydroizolacje dla trudnodostępnych miejsc, miejsc narażonych na wilgoć »

Hydroizolacje dla trudnodostępnych miejsc, miejsc narażonych na wilgoć » Hydroizolacje dla trudnodostępnych miejsc, miejsc narażonych na wilgoć »

Ogólnopolski program termomodernizacji - sprawdź co Tobie się należy »

Ogólnopolski program termomodernizacji - sprawdź co Tobie się należy » Ogólnopolski program termomodernizacji - sprawdź co Tobie się należy »

Detektory i systemy monitoringu gazów »

Detektory i systemy monitoringu gazów » Detektory i systemy monitoringu gazów »

Zainspiruj się pięknym miejscem

Zainspiruj się pięknym miejscem Zainspiruj się pięknym miejscem

Najnowsze produkty i technologie

Hörmann Polska sp. z o.o. Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania

Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania

Zastanawiasz się gdzie przechowywać narzędzia, meble ogrodowe czy rowery po zakończonym sezonie? Idealnym rozwiązaniem będzie domek ogrodowy. Zadbaj także o bezpieczne miejsce do składowania drewna kominkowego.

Zastanawiasz się gdzie przechowywać narzędzia, meble ogrodowe czy rowery po zakończonym sezonie? Idealnym rozwiązaniem będzie domek ogrodowy. Zadbaj także o bezpieczne miejsce do składowania drewna kominkowego.

puszkipodlogowe.pl Puszka hermetyczna – czym się charakteryzuje? Gdzie warto ją zastosować

Puszka hermetyczna – czym się charakteryzuje? Gdzie warto ją zastosować Puszka hermetyczna – czym się charakteryzuje? Gdzie warto ją zastosować

Optymalne działanie instalacji elektrycznych jest kluczowe dla wielu aspektów naszego życia. Aby zapewnić skuteczność i bezpieczeństwo instalacji, coraz częściej sięgamy po zaawansowane rozwiązania, wśród...

Optymalne działanie instalacji elektrycznych jest kluczowe dla wielu aspektów naszego życia. Aby zapewnić skuteczność i bezpieczeństwo instalacji, coraz częściej sięgamy po zaawansowane rozwiązania, wśród których popularność zyskują również puszki podłogowe hermetyczne. Czym one są, co je wyróżnia i czemu warto z nich korzystać?

TESTO Światowa klasa sama w sobie – narzędzia pomiarowe do systemów grzewczych

Światowa klasa sama w sobie – narzędzia pomiarowe do systemów grzewczych Światowa klasa sama w sobie – narzędzia pomiarowe do systemów grzewczych

Czasy się zmieniają. Podobnie jak wyzwania związane z instalacją i konserwacją systemów grzewczych. Dlatego w Testo myślimy o technologii pomiarowej przyszłości. Od pojedynczych przyrządów do rozwiązań...

Czasy się zmieniają. Podobnie jak wyzwania związane z instalacją i konserwacją systemów grzewczych. Dlatego w Testo myślimy o technologii pomiarowej przyszłości. Od pojedynczych przyrządów do rozwiązań obejmujących wiele aplikacji. Od analogowych do cyfrowych. Od coraz bardziej złożonych wymagań do coraz prostszych aplikacji. Po co komplikować pomiary, skoro mogą być naprawdę proste?

Hörmann Polska sp. z o.o. Piękne i niezniszczalne

Piękne i niezniszczalne Piękne i niezniszczalne

Jeśli urządzasz stylowy salon czy przytulną sypialnię lub marzysz o eleganckiej minimalistycznej kuchni - musisz pomyśleć także o odpowiednich drzwiach. To bardzo ważne, by dobrze dopasować je do charakteru...

Jeśli urządzasz stylowy salon czy przytulną sypialnię lub marzysz o eleganckiej minimalistycznej kuchni - musisz pomyśleć także o odpowiednich drzwiach. To bardzo ważne, by dobrze dopasować je do charakteru wnętrza. Pomoże w tym bogata oferta drewnianych drzwi firmy Hörmann.

Hörmann Polska sp. z o.o. Bramy garażowe i drzwi wejściowe marki Hörmann

Bramy garażowe i drzwi wejściowe marki Hörmann Bramy garażowe i drzwi wejściowe marki Hörmann

Energooszczędność bram garażowych i drzwi wejściowych firmy Hörmann od kilku lat jest już standardem. Powodzenie ubiegłorocznej oferty promocyjnej to dowód, że użytkownicy doceniają ich świetną termoizolacyjność,...

Energooszczędność bram garażowych i drzwi wejściowych firmy Hörmann od kilku lat jest już standardem. Powodzenie ubiegłorocznej oferty promocyjnej to dowód, że użytkownicy doceniają ich świetną termoizolacyjność, ciekawy design i przystępną cenę. W tegorocznej promocji dodatkowym atutem wielu produktów jest klasa przeciwwłamaniowa.

Hörmann Polska sp. z o.o. Drzwi wewnętrzne do domu z drewna czy płyty MDF?

Drzwi wewnętrzne do domu z drewna czy płyty MDF? Drzwi wewnętrzne do domu z drewna czy płyty MDF?

Drzwi wewnętrzne pełnią kilka istotnych funkcji – stanowią jeden z ważnych elementów aranżacji domu, a ponadto oddzielają wnętrza, chronią przed hałasem i zapewniają domownikom intymność. Podczas zakupów...

Drzwi wewnętrzne pełnią kilka istotnych funkcji – stanowią jeden z ważnych elementów aranżacji domu, a ponadto oddzielają wnętrza, chronią przed hałasem i zapewniają domownikom intymność. Podczas zakupów warto kierować się więc nie tylko estetyką, ale również ich solidnością. Dzięki temu posłużą przez długi czas i dopełnią wystrój mieszkania.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.