EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Efektywna współpraca: pompa ciepła i fotowoltaika

mgr inż. Damian Czernik | 1/2024 | 2024-02-27
Jak pompa ciepła współpracuje z fotowoltaiką? fot. D. Czernik

Jak pompa ciepła współpracuje z fotowoltaiką? fot. D. Czernik

Instalacja fotowoltaiczna we współpracy z pompą ciepła zdobywa coraz większą popularność jako rozwiązanie w budynkach, które priorytetowo traktują ekologię i wydajność energetyczną. Wykorzystanie tej kombinacji pozwala nie tylko istotnie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie, ale także promuje wydajne i zbalansowane wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Zobacz także

Redakcja Pompy ciepła wśród 10 przełomowych technologii 2024 roku

Pompy ciepła wśród 10 przełomowych technologii 2024 roku Pompy ciepła wśród 10 przełomowych technologii 2024 roku

Magazyn „MIT Technology Review” uznał pompy ciepła za jedną z 10 przełomowych technologii 2024 roku, mających największy realny wpływ na świat. Większość pozycji na tej liście, co nie dziwi, zajęły technologie...

Magazyn „MIT Technology Review” uznał pompy ciepła za jedną z 10 przełomowych technologii 2024 roku, mających największy realny wpływ na świat. Większość pozycji na tej liście, co nie dziwi, zajęły technologie z branży informatycznej, jednak w obszarze energii, oprócz pomp ciepła, wskazano jeszcze dwie przełomowe technologie: superwydajne ogniwa słoneczne oraz zaawansowane systemy geotermalne.

mgr inż. Paweł Lachman Budynki jednorodzinne z pompą ciepła, fotowoltaiką i magazynami energii elektrycznej

Budynki jednorodzinne z pompą ciepła, fotowoltaiką i magazynami energii elektrycznej Budynki jednorodzinne z pompą ciepła, fotowoltaiką i magazynami energii elektrycznej

Nowe budynki, zgodne z aktualnymi przepisami w zakresie efektywności energetycznej, są predysponowane do osiągania stosunkowo wysokiego stopnia samowystarczalności energetycznej. W UE przygotowywane są...

Nowe budynki, zgodne z aktualnymi przepisami w zakresie efektywności energetycznej, są predysponowane do osiągania stosunkowo wysokiego stopnia samowystarczalności energetycznej. W UE przygotowywane są regulacje zmierzające do tego, by budynki zużywały jak najwięcej energii odnawialnej wyprodukowanej na miejscu. Umożliwi to osiąganie bardzo niskich kosztów eksploatacyjnych i realizację polityki suwerenności oraz samowystarczalności energetycznej państw, a także wpisuje się w globalne cele zrównoważonego...

Marcin Baliński Jak dobrać wielkość/moc instalacji fotowoltaicznej?

Jak dobrać wielkość/moc instalacji fotowoltaicznej? Jak dobrać wielkość/moc instalacji fotowoltaicznej?

Bardzo często klienci, chcąc kupić instalację fotowoltaiczną, kierują się intuicją bądź błędnymi założeniami. Na domach jednorodzinnych najczęściej zakładamy instalacje o mocy od 3 do 8 kW. Ale, oczywiście,...

Bardzo często klienci, chcąc kupić instalację fotowoltaiczną, kierują się intuicją bądź błędnymi założeniami. Na domach jednorodzinnych najczęściej zakładamy instalacje o mocy od 3 do 8 kW. Ale, oczywiście, nie jest to reguła. Nawet w powyższym zakresie różnica w cenie może wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto więc pochylić się nad tym zagadnieniem.

Jak pompa ciepła współpracuje z fotowoltaiką?

Integracja instalacji fotowoltaicznej (PV) z pompą ciepła to wyjątkowo efektywne rozwiązanie, optymalizujące zużycie energii słonecznej. W tej synergicznej relacji, panele PV zamieniają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną, która następnie jest wykorzystywana do zasilania urządzeń elektrycznych w budynku, m.in. pompy ciepła. Prowadzi to nie tylko do obniżenia kosztów eksploatacji budynku, ale zmniejsza także zależność od sieciowego dostawcy energii elektrycznej. System ten staje się bardziej zrównoważony i niezależny od wahających się cen energii, szczególnie po wprowadzeniu regulacji net-billingu.

Zobacz też: Montaż paneli fotowoltaicznych – dostępne rozwiązania

Początkowe koszty inwestycyjne w pompę ciepła i fotowoltaikę mogą być dość wysokie, oszczędności generowane w dłuższym okresie sprawiają, że inwestycja szybko się amortyzuje, zwłaszcza gdy sięgamy po rządowe programy dopłat. Pompa ciepła ma wysoką efektywność energetyczną, a zastosowanie instalacji fotowoltaicznej odpowiedniej mocy może uczynić prąd i ciepło jeszcze tańszymi. Wybór takiego zintegrowanego systemu jest popularny wśród inwestorów budujących domy w wysokich standardach (wysoko energooszczędny, pasywny), którzy pragną skoncentrować się na rozwiązaniach przyjaznych dla środowiska i promujących długoterminową optymalizację kosztów.

Net-billing a net-metering – na czym polega różnica?

fot1 czernik 1

Jednostka wewnętrzna pompy ciepła w komplecie ze sprzęgłem hydraulicznym i zasobnikiem c.w.u.; fot. D. Czernik

W systemie net-metering osoba produkująca energię (prosument) może „wysłać” nadmiar wyprodukowanej energii do publicznej sieci energetycznej, która „magazynuje” tę energię do późniejszego wykorzystania przez prosumenta. Głównie jest to praktykowane w ciepłych miesiącach (od maja do września), gdy instalacje PV generują więcej energii. W miesiącach, kiedy produkcja energii jest niższa, prosument może „odzyskać” energię wysłaną wcześniej do sieci. Wszystko to odbywa się bez dodatkowych opłat, ale warto zaznaczyć, że sieć zatrzymuje pewien procent energii jako wynagrodzenie – do 80% przekazanej energii dla instalacji o mocy do 10 kWp i 70% dla instalacji o mocy powyżej 10 kWp.

Net-billing to nieco inny system, w którym nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowane przez instalację fotowoltaiczną są rozliczane na podstawie średnich rynkowych cen energii z poprzedniego miesiąca. Od 1 lipca 2024 r. planowane jest wprowadzenie dynamicznych taryf opartych na cenach godzinowych, co oznacza, że stawki za energię oddaną do sieci będą zależeć od aktualnego popytu na energię i jej cen w danym czasie. Stawki będą wyższe w okresach wysokiego popytu i niższe, gdy popyt jest mniejszy. Za energię pobraną z sieci prosument płaci według taryf ustalonych przez dostawcę energii elektrycznej. Warto wspomnieć, że net-billing jest domyślnym systemem rozliczeń dla wszystkich osób przyłączających do sieci instalację fotowoltaiczną po 1 kwietnia 2022 r. Swoje przywileje zachowują natomiast prosumenci, którzy uruchomili własne elektrownie słoneczne przed 31 marca 2022 r. Mogą oni gospodarować nadwyżkami energii zgodnie ze starym systemem rozliczeń przez 15 lat od momentu przyłączenia instalacji do sieci.

Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej

fot2 pompa ciepla

Moduł wewnętrzny pompy ciepła typu split; fot. D. Czernik

W Polsce metodyka doboru mocy instalacji fotowoltaicznej (PV) opiera się często na zużyciu energii przez pompę ciepła. Dla każdego 1000 kWh/rok energii zużywanej przez pompę zaleca się moc 1 kWp instalacji PV. Wzorując się na mocy grzewczej pompy ciepła, można orientacyjnie dobrać odpowiednią moc instalacji PV, co zwykle wynosi od 0,5 do 0,8 kWp na każdy 1 kW mocy grzewczej. Przykładowo, dla pompy o mocy 8,0 kW zalecana moc instalacji PV to około 6,0 kWp, co odpowiada 17 panelom o mocy 360 Wp każdy.

Jeżeli w danym budynku jest już zainstalowana pompa, wówczas obliczenie zużycia energii nie powinno stanowić większego problemu. Pompy ciepła mają wbudowany licznik zużytej energii, więc wystarczy odczytać daną wartość na liczniku z całego roku dla trybu ogrzewania obiektu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Jeżeli dany budynek jest poddawany modernizacji, przeprowadza się audyt energetyczny, dzięki któremu można obliczyć zapotrzebowanie cieplne danego budynku. Pozwala to obliczyć ilość energii w kilowatach na rok. Sprawia to, że inwestor może prawidłowo dobrać moc instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła. Obliczeń można również dokonać, wykorzystując dane odnośnie do kosztów zakupu paliwa, które zostały poniesione podczas eksploatacji starego urządzenia grzewczego. Pamiętajmy, że końcowa moc instalacji fotowoltaicznej powinna również uwzględniać dodatkowo docelowe zużycie energii przez urządzenia gospodarstwa domowego i oświetlenie.

Koszt realizacji instalacji fotowoltaicznej

fot3 pompa ciepla

Zewnętrzna jednostka pompy ciepła typu split; fot. D. Czernik

Wycena instalacji fotowoltaicznej (PV) jest procesem złożonym i wielowymiarowym, który obejmuje analizę i uwzględnienie szeregu kluczowych czynników, które mają bezpośredni wpływ na końcowy koszt inwestycji. Oto niektóre z podstawowych aspektów, które wpływają na koszt instalacji PV:

  • Moc szczytowa instalacji: jest to maksymalna moc, jaką instalacja PV może wygenerować pod optymalnymi warunkami oświetleniowymi.
  • Montaż na dachu: instalacje na dachu są często tańsze z uwagi na ograniczenie potrzeby dodatkowych konstrukcji mocujących. Koszty te obejmują przygotowanie dachu, umocowanie paneli oraz wykonanie połączeń elektrycznych.
  • Montaż na gruncie: droższy, ponieważ wymaga budowy dedykowanych konstrukcji wraz z fundamentem, co może zwiększyć koszty. Konstrukcja powinna być także odpowiednio nachylona i umieszczona na odpowiedniej wysokości, aby zminimalizować zacienienie występujące na działce.
  • Typ falownika: tutaj cena falownika uzależniona jest od tego, czy mamy do czynienia z falownikiem centralnym lub mikroinwerterami, współpracującymi niezależenie z każdym panelem PV. Na cenę wpływa również wybór dodatkowego magazynu energii, który jest opcjonalnym wyposażeniem, np. w przypadku falowników hybrydowych.
  • Uzgodnienie z rzeczoznawcą ppoż.: każdy projekt instalacji fotowoltaicznej o mocy powyżej 6,5 kW wymaga dodatkowego uzgodnienia z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż.

Warto również zwrócić uwagę na to, jak mogą kształtować się koszty montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy rzędu 7,2 kWp (tabela).

tabela czernik 3

TABELA Koszty montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy rzędu 7,2 kWp

Pompa ciepła i fotowoltaika – czy warto?

Integracja instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła jest innowacyjnym i coraz bardziej powszechnym podejściem w budownictwie, które stawia na samowystarczalność, ekologiczność i wydajność energetyczną. Taka synergia pozwala na optymalizację wykorzystania energii słonecznej, przekształcając ją w ciepło oraz energię elektryczną do zasilenia domu, co przekłada się na redukcję kosztów ogrzewania oraz innych rachunków za energię. Dodatkowo, na polskim rynku dostępne są formy wsparcia finansowego, które pomagają zmniejszyć początkowe nakłady finansowe potrzebne na zainstalowanie takiego systemu, czyniąc inwestycję bardziej przystępną.

Zastosowanie pompy ciepła współpracującej z instalacją fotowoltaiczną wydaje się efektywnym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych, potencjalnie prowadząc do znacznego obniżenia kosztów związanych z ogrzewaniem i zużyciem energii elektrycznej, stabilizując wydatki oraz przynosząc długoterminowe korzyści przez wiele lat.

Komentarze

Powiązane

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Firma BDR Thermea Poland publikuje Kodeks Dobrych Praktyk

Firma BDR Thermea Poland publikuje Kodeks Dobrych Praktyk Firma BDR Thermea Poland publikuje Kodeks Dobrych Praktyk

Jakość, niezawodność i trwałość to najważniejsze wartości De Dietrich. Wysoki standard jest istotny dla marki nie tylko w kontekście produktów, ale także usług obsługi klienta. Firma BDR Thermea Poland,...

Jakość, niezawodność i trwałość to najważniejsze wartości De Dietrich. Wysoki standard jest istotny dla marki nie tylko w kontekście produktów, ale także usług obsługi klienta. Firma BDR Thermea Poland, dystrybutor urządzeń De Dietrich i Baxi, stworzyła więc Kodeks Dobrych Praktyk – dokument, który ma za zadanie upowszechnianie najwyższych standardów na rynku usług instalacyjno-serwisowych.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Nowe Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich – Moblab OZE

Nowe Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich – Moblab OZE Nowe Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich – Moblab OZE

W połowie marca tego roku swoją działalność rozpoczęło kolejne Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich, zwane potocznie Moblabem OZE. Po Moblabie NOZE, w którym prezentowaliśmy najciekawsze rozwiązania z segmentu...

W połowie marca tego roku swoją działalność rozpoczęło kolejne Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich, zwane potocznie Moblabem OZE. Po Moblabie NOZE, w którym prezentowaliśmy najciekawsze rozwiązania z segmentu kotłów gazowych, przyszedł czas na odnawialne źródła energii i technologię pomp ciepła.

dr inż. Marek Miara, Fraunhofer ISE, PORT PC Czy pompy ciepła będą w przyszłości jeszcze lepiej dopasowane do istniejących budynków?

Czy pompy ciepła będą w przyszłości jeszcze lepiej dopasowane do istniejących budynków? Czy pompy ciepła będą w przyszłości jeszcze lepiej dopasowane do istniejących budynków?

Czy warto czekać z instalacją pompy ciepła na dalszy rozwój technologiczny urządzeń i czy opłaca się łączyć pompę ciepła z kotłem na inne paliwa?

Czy warto czekać z instalacją pompy ciepła na dalszy rozwój technologiczny urządzeń i czy opłaca się łączyć pompę ciepła z kotłem na inne paliwa?

dr inż. Jarosław Wiater, Politechnika Białostocka Ochrona domowych instalacji fotowoltaicznych przed skutkami przepięć i wyładowań piorunowych

Ochrona domowych instalacji fotowoltaicznych przed skutkami przepięć i wyładowań piorunowych Ochrona domowych instalacji fotowoltaicznych przed skutkami przepięć i wyładowań piorunowych

Decydując się na montaż systemu fotowoltaicznego, należy doposażyć obiekt w system ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej. Zgodnie z polskim prawem można tego nie robić, akceptując jednocześnie straty...

Decydując się na montaż systemu fotowoltaicznego, należy doposażyć obiekt w system ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej. Zgodnie z polskim prawem można tego nie robić, akceptując jednocześnie straty powstałe wskutek wyładowania piorunowego, przepięcia czy pożaru.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy

Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy

Od nowoczesnego ogrzewania oczekujemy nie tylko zaspokojenia komfortu cieplnego, ale także oszczędnej pracy i pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. To jak funkcjonuje ogrzewanie domu, może być uzależnione...

Od nowoczesnego ogrzewania oczekujemy nie tylko zaspokojenia komfortu cieplnego, ale także oszczędnej pracy i pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. To jak funkcjonuje ogrzewanie domu, może być uzależnione od wielu czynników. Aby poprawić jego wydajność, warto postawić na zaawansowane systemy automatyki, które będą sterować ogrzewaniem, zapewniając odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach.

AS ENERGY Senat zajmie się niekorzystnymi zmianami w Ustawie o oze

Senat zajmie się niekorzystnymi zmianami w Ustawie o oze Senat zajmie się niekorzystnymi zmianami w Ustawie o oze

Do Senatu trafiła ustawa, która niekorzystnie dla prosumentów zmienia zasady rozliczania fotowoltaiki. Są jednak dwie dobre wiadomości: przy rosnących cenach prądu nadal instalacja PV będzie opłacalna,...

Do Senatu trafiła ustawa, która niekorzystnie dla prosumentów zmienia zasady rozliczania fotowoltaiki. Są jednak dwie dobre wiadomości: przy rosnących cenach prądu nadal instalacja PV będzie opłacalna, a prosumenci, którzy uruchomią ją do końca marca 2022 r., będą się rozliczać na dotychczasowych zasadach.

Columbus Energy Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych

Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych

W listopadzie Columbus uruchomił nową ofertę fotowoltaiki dla gospodarstw domowych. Klienci mają do wyboru trzy warianty usług: smart, smart+ i pro, zróżnicowane zakresem.

W listopadzie Columbus uruchomił nową ofertę fotowoltaiki dla gospodarstw domowych. Klienci mają do wyboru trzy warianty usług: smart, smart+ i pro, zróżnicowane zakresem.

Thermosilesia Pompy ciepła – co nowego na rynku?

Pompy ciepła – co nowego na rynku? Pompy ciepła – co nowego na rynku?

Bezobsługowe, oszczędne i ekologiczne źródło ciepła – te cechy sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż pompy ciepła powietrze-woda. Ten sposób ogrzewania do 2050 r., zgodnie z założeniami...

Bezobsługowe, oszczędne i ekologiczne źródło ciepła – te cechy sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż pompy ciepła powietrze-woda. Ten sposób ogrzewania do 2050 r., zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, ma stanowić aż 70 proc. zasobów mieszkalnych. Dowiedz się, jakie są możliwości finansowania i co nowego oferuje rynek.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok?

Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok? Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok?

Segment powietrznych pomp ciepła rozwija się bardzo dynamicznie. Urządzenia te są jednymi z częściej wybieranych w nowych inwestycjach, ale zdobywają coraz większą popularność także w przypadku modernizacji...

Segment powietrznych pomp ciepła rozwija się bardzo dynamicznie. Urządzenia te są jednymi z częściej wybieranych w nowych inwestycjach, ale zdobywają coraz większą popularność także w przypadku modernizacji instalacji grzewczej. Stosowane w nich nowoczesne technologie sprawiają się, że są wciąż bardziej ekologiczne i ekonomiczne w eksploatacji. W ostatnim czasie popularność zdobywają powietrzne pompy ciepła typu monoblok. Czym różnią się od pomp typu split? Dlaczego warto przyjrzeć się temu nowoczesnemu...

mthermal Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła ogrzewa polski rynek Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają...

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają się w coraz to większej ilości domów, starych i nowych. To głównie rozwiązania proekologiczne, prosty montaż, serwis i obsługa, a także możliwości dofinansowań przekonują, że zakup takiego źródła ciepła może być strzałem w dziesiątkę!

Columbus Energy Projekt nowego domu z OZE

Projekt nowego domu z OZE Projekt nowego domu z OZE

Dom to spory wydatek, którego szacunkowy koszt budowy określamy zwykle w fazie projektowej. Niestety, jego późniejsza eksploatacja może stać się niemiłym zaskoczeniem. Dlatego warto pomyśleć o wysokości...

Dom to spory wydatek, którego szacunkowy koszt budowy określamy zwykle w fazie projektowej. Niestety, jego późniejsza eksploatacja może stać się niemiłym zaskoczeniem. Dlatego warto pomyśleć o wysokości czekających nas rachunków już na etapie rozmów z architektem. Szczegółowy plan standardu energooszczędności całego budynku może, a nawet powinien powstać jeszcze podczas projektowania, dzięki czemu unikniemy dodatkowych wydatków.

dr inż. Jarosław Wiater, Politechnika Białostocka Jak chronić falowniki instalacji PV od przepięć

Jak chronić falowniki instalacji PV od przepięć Jak chronić falowniki instalacji PV od przepięć

Systemy fotowoltaiczne projektowane i instalowane zgodnie zasadami wiedzy technicznej oraz wymagań określonych w normach przedmiotowych powinny spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Elementem składowym...

Systemy fotowoltaiczne projektowane i instalowane zgodnie zasadami wiedzy technicznej oraz wymagań określonych w normach przedmiotowych powinny spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Elementem składowym każdej instalacji PV jest falownik.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Klub Złotego Instalatora BDR Thermea z aplikacją mobilną

Klub Złotego Instalatora BDR Thermea z aplikacją mobilną Klub Złotego Instalatora BDR Thermea z aplikacją mobilną

BDR Thermea Poland uruchomiła aplikację mobilną programu lojalnościowego Klub Złotego Instalatora. Od teraz każdy członek KZI może w wygodny sposób mieć dostęp do swojego konta i odbierać premie.

BDR Thermea Poland uruchomiła aplikację mobilną programu lojalnościowego Klub Złotego Instalatora. Od teraz każdy członek KZI może w wygodny sposób mieć dostęp do swojego konta i odbierać premie.

Columbus Energy Auto elektryczne bez kosztów ładowania dostępne od ręki. Arval i Columbus ruszają ze wspólną ofertą

Auto elektryczne bez kosztów ładowania dostępne od ręki. Arval i Columbus ruszają ze wspólną ofertą Auto elektryczne bez kosztów ładowania dostępne od ręki. Arval i Columbus ruszają ze wspólną ofertą

Auto elektryczne, które naładujesz bez wyjeżdżania z domu, nic za to nie płacąc? To możliwe. Dzięki współpracy Arval Service Lease Polska i Columbus Energy, zeroemisyjny pojazd może być właściwie samowystarczalny...

Auto elektryczne, które naładujesz bez wyjeżdżania z domu, nic za to nie płacąc? To możliwe. Dzięki współpracy Arval Service Lease Polska i Columbus Energy, zeroemisyjny pojazd może być właściwie samowystarczalny – użytkownik korzysta z wynajętego samochodu i zainstalowanego w domu lub firmie punktu ładowania, a energia pochodzi z instalacji fotowoltaicznej. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet 7200 zł rocznie na kosztach paliwa w porównaniu do tankowania auta z napędem konwencjonalnym. W...

Columbus Energy Prosumencki tercet – fotowoltaika, pompa ciepła, magazyn energii

Prosumencki tercet – fotowoltaika, pompa ciepła, magazyn energii Prosumencki tercet – fotowoltaika, pompa ciepła, magazyn energii

Od 1 kwietnia 2022 r. obowiązywać będą nowe przepisy w zakresie rozliczeń dla prosumentów. Wprowadzana forma rozliczenia w postaci net-billingu jest uznawana przez prosumentów za mniej opłacalną niż dotychczasowy...

Od 1 kwietnia 2022 r. obowiązywać będą nowe przepisy w zakresie rozliczeń dla prosumentów. Wprowadzana forma rozliczenia w postaci net-billingu jest uznawana przez prosumentów za mniej opłacalną niż dotychczasowy system opustów. Dlaczego? Nadwyżka wyprodukowanej energii elektrycznej trafi do sieci, z której w czasie niedoboru (na przykład w nocy) prosument zmuszony będzie „odkupić” prąd po cenie rynkowej. Tylko zwiększając autokonsumpcję gospodarstwa domowego możemy uchronić się przed takimi kosztami....

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic

Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic

Zima w pełni, a więc czas sprawdzić, czy każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego...

Zima w pełni, a więc czas sprawdzić, czy każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego ważne jest, aby dom był ciepły i przytulny przez całą zimę. Celem Panasonic jest zapewnienie wydajnego i ekonomicznego ogrzewania, ograniczając jego szkodliwy wpływ na środowisko.

Otovo Fotowoltaika – ciekawostki dla biznesu i konsumentów B2C

Fotowoltaika – ciekawostki dla biznesu i konsumentów B2C Fotowoltaika – ciekawostki dla biznesu i konsumentów B2C

Jaka jest realna żywotność paneli fotowoltaicznych i ile ich potrzeba, aby świat nie musiał korzystać z innych źródeł energii? Te i inne ciekawostki o fotowoltaice opracowała firma fotowoltaiczna Otovo...

Jaka jest realna żywotność paneli fotowoltaicznych i ile ich potrzeba, aby świat nie musiał korzystać z innych źródeł energii? Te i inne ciekawostki o fotowoltaice opracowała firma fotowoltaiczna Otovo – jeden z liderów europejskiego rynku instalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych i firm.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland

Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland

W połowie lutego wystartowała platforma online, dzięki której udział w szkoleniach prowadzonych przez BDR Thermea Poland będzie jeszcze wygodniejszy i bardziej efektywny. E-Szkolenia to specjalnie zaprojektowana...

W połowie lutego wystartowała platforma online, dzięki której udział w szkoleniach prowadzonych przez BDR Thermea Poland będzie jeszcze wygodniejszy i bardziej efektywny. E-Szkolenia to specjalnie zaprojektowana aplikacja, wykorzystująca najnowocześniejsze narzędzia komunikacji cyfrowej. Jej zaawansowane funkcjonalności pozwolą na aktywny udział w modułach szkoleniowych prezentujących instalatorom urządzenia marek De Dietrich i Baxi.

Joanna Ryńska Dofinansowanie do zakupu nowych urządzeń grzewczych – aktualne programy wsparcia

Dofinansowanie do zakupu nowych urządzeń grzewczych – aktualne programy wsparcia Dofinansowanie do zakupu nowych urządzeń grzewczych – aktualne programy wsparcia

Zakup nowego źródła ciepła lub jego wymiana na zgodne z przepisami czy instalacja PV to dla inwestorów indywidualnych duże obciążenie. Dlatego co roku kierowane są do nich rządowe programy zachęt finansowych....

Zakup nowego źródła ciepła lub jego wymiana na zgodne z przepisami czy instalacja PV to dla inwestorów indywidualnych duże obciążenie. Dlatego co roku kierowane są do nich rządowe programy zachęt finansowych. Mają one łagodzić ciężar inwestycji i przyspieszyć zwrot kosztów inwestora. Co nas czeka w 2022 roku?

Sunday Polska Zmiany w fotowoltaice wejdą w życie 1 kwietnia 2022 r. Na co się przygotować?

Zmiany w fotowoltaice wejdą w życie 1 kwietnia 2022 r. Na co się przygotować? Zmiany w fotowoltaice wejdą w życie 1 kwietnia 2022 r. Na co się przygotować?

Od 1 kwietnia 2022 roku prosumentów będzie obowiązywać znowelizowana ustawa o OZE, która zakłada zmianę sposobu rozliczania energii produkowanej z instalacji fotowoltaicznych. Oznacza to, że dotychczasowy...

Od 1 kwietnia 2022 roku prosumentów będzie obowiązywać znowelizowana ustawa o OZE, która zakłada zmianę sposobu rozliczania energii produkowanej z instalacji fotowoltaicznych. Oznacza to, że dotychczasowy system opustów (lub zamiennie net-metering) przestanie obowiązywać, a zastąpi go nowy system, tzw. net-billing. Na czym będzie polegać rozliczenie fotowoltaiki w nowym systemie i czy będzie to nadal opłacalne?

Columbus Energy Webinar: Jak zmiany w przepisach wpłyną na opłacalność fotowoltaiki?

Webinar: Jak zmiany w przepisach wpłyną na opłacalność fotowoltaiki? Webinar: Jak zmiany w przepisach wpłyną na opłacalność fotowoltaiki?

Każdy, kto planuje montaż instalacji fotowoltaicznej po 1 kwietnia 2022 r., powinien wiedzieć, że po tej dacie zmienia się sposób rozliczania prosumentów. Jak działa nowy system? Czy po zmianie przepisów...

Każdy, kto planuje montaż instalacji fotowoltaicznej po 1 kwietnia 2022 r., powinien wiedzieć, że po tej dacie zmienia się sposób rozliczania prosumentów. Jak działa nowy system? Czy po zmianie przepisów nadal warto inwestować w fotowoltaikę? Na te i inne pytania odpowiedzą specjaliści z Columbus Energy podczas bezpłatnego webinaru, który odbędzie się w czwartek 31 marca o godzinie 18.00.

Viessmann Sp. z o.o. Nowa generacja monoblokowych pomp ciepła Vitocal 25x-A – ciepło dla pokoleń

Nowa generacja monoblokowych pomp ciepła Vitocal 25x-A – ciepło dla pokoleń Nowa generacja monoblokowych pomp ciepła Vitocal 25x-A – ciepło dla pokoleń

To najwyższa klasa pomp ciepła typu monoblok, z tradycyjną dla firmy Viessmann wysoką jakością wykonania i efektywnością.

To najwyższa klasa pomp ciepła typu monoblok, z tradycyjną dla firmy Viessmann wysoką jakością wykonania i efektywnością.

dr inż. Marek Miara, Fraunhofer ISE, PORT PC Pompy ciepła w istniejących budynkach – ocena ekologiczna i ekonomiczna

Pompy ciepła w istniejących budynkach – ocena ekologiczna i ekonomiczna Pompy ciepła w istniejących budynkach – ocena ekologiczna i ekonomiczna

W artykule poświęconym wynikom badań pracy instalacji z pompami ciepła w budynkach istniejących, prowadzonych przez wiele lat w niemieckim Instytucie Fraunhofera ISE, omówiono kwestie redukcji emisji dwutlenku...

W artykule poświęconym wynikom badań pracy instalacji z pompami ciepła w budynkach istniejących, prowadzonych przez wiele lat w niemieckim Instytucie Fraunhofera ISE, omówiono kwestie redukcji emisji dwutlenku węgla w porównaniu z kotłami węglowymi i gazowymi oraz kosztów eksploatacyjnych. Uwzględniając obecne ceny energii elektrycznej, ogrzewanie pompą ciepła jest bardziej ekonomiczne od ogrzewania kotłem gazowym, jeśli pompa ciepła ma efektywność większą niż 3,0.

Marcin Baliński Czy fotowoltaika będzie opłacalna w systemie net-billingu?

Czy fotowoltaika będzie opłacalna w systemie net-billingu? Czy fotowoltaika będzie opłacalna w systemie net-billingu?

Fotowoltaika jest w naszym kraju coraz bardziej popularnym rozwiązaniem zarówno dla firm, jak i gospodarstw domowych. Rok do roku liczba instalacji zwiększa się aż trzykrotnie. Jest to efekt rosnących...

Fotowoltaika jest w naszym kraju coraz bardziej popularnym rozwiązaniem zarówno dla firm, jak i gospodarstw domowych. Rok do roku liczba instalacji zwiększa się aż trzykrotnie. Jest to efekt rosnących cen prądu, czego kumulację odczujemy prawdopodobnie najmocniej w 2024 r., gdy zostaną uwolnione ceny prądu.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.