EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Montaż paneli fotowoltaicznych – dostępne rozwiązania

Gabriela Roszkowska | 6/2023 | 2023-12-18
Instalacja fotowoltaiczna na dachu skośnym, fot. Bruk-Bet Nieciecza

Instalacja fotowoltaiczna na dachu skośnym, fot. Bruk-Bet Nieciecza

Branża fotowoltaiczna dynamicznie się rozwija – coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się na montaż własnej instalacji. Aby przedsięwzięcie to było sensowne i opłacalne, trzeba dobrze rozważyć, gdzie taką instalację zamontować i w jaki sposób to zrobić. Ważną kwestią jest zatem wybór odpowiedniej konstrukcji do montażu instalacji PV.

Zobacz także

Marcin Baliński Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

Czy fotowoltaika nadal się opłaca? Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

W kwietniu 2023 r. minął pierwszy rok obowiązywania tzw. nowych zasad w rozliczeniu prosumentów, czyli osób, które posiadają instalacje fotowoltaiczne. Przed ich wejściem w życie niemal każdy zainteresowany...

W kwietniu 2023 r. minął pierwszy rok obowiązywania tzw. nowych zasad w rozliczeniu prosumentów, czyli osób, które posiadają instalacje fotowoltaiczne. Przed ich wejściem w życie niemal każdy zainteresowany słyszał, że warto się spieszyć, bo potem nie będzie się opłacać. A jak jest w rzeczywistości?

Marcin Baliński Jak dobrać wielkość/moc instalacji fotowoltaicznej?

Jak dobrać wielkość/moc instalacji fotowoltaicznej? Jak dobrać wielkość/moc instalacji fotowoltaicznej?

Bardzo często klienci, chcąc kupić instalację fotowoltaiczną, kierują się intuicją bądź błędnymi założeniami. Na domach jednorodzinnych najczęściej zakładamy instalacje o mocy od 3 do 8 kW. Ale, oczywiście,...

Bardzo często klienci, chcąc kupić instalację fotowoltaiczną, kierują się intuicją bądź błędnymi założeniami. Na domach jednorodzinnych najczęściej zakładamy instalacje o mocy od 3 do 8 kW. Ale, oczywiście, nie jest to reguła. Nawet w powyższym zakresie różnica w cenie może wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto więc pochylić się nad tym zagadnieniem.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

Każda instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku elementów. Są to: moduły (panele) fotowoltaiczne, inwerter (inaczej falownik), który zamienia pozyskiwany z instalacji prąd stały na prąd zmienny, okablowanie i konstrukcja wsporcza, na której zamocowane są panele. Konstrukcja ta pełni niezwykle ważną funkcję, ponieważ tworzy szkielet, który utrzymuje całą instalację. Dobrze dobrana, wykonana i umocowana zapewnia nie tylko optymalne ułożenie modułów względem stron świata oraz optymalny kąt padania promieni słonecznych, ale także stabilność całej instalacji, jej trwałość i odporność na szkodliwe czynniki atmosferyczne oraz bezawaryjną i bezobsługową eksploatację przez długi czas.

*****
Warto wiedzieć

Zasada działania fotowoltaiki opiera się na jak największym dostępie do promieni słonecznych, dlatego instalacja pracuje najefektywniej, gdy panele PV skierowane są na południe, a promienie słoneczne niemalże prostopadle padają na ogniwa krzemowe, które produkują energię. Za optymalny kąt nachylenia uznaje się 30–40 stopni – w takich warunkach szacuje się, że z każdego 1,25  kWp mocy instalacja fotowoltaiczna będzie w stanie rocznie wygenerować około 1000  kWh energii elektrycznej. W przypadku instalacji na gruncie lub ogrodzeniu konieczne może być zastosowanie wysięgników, aby umieścić moduły na wysokości 1,5–2,5  metra, nie tracąc powierzchni działki.
Innym rozwiązaniem jest układanie paneli w układzie wschód–zachód, co również może być wydajne, ale do uzyskania podobnej efektywności w tym przypadku wymagana jest większa liczba paneli.
*****

Jak wybrać najlepszą konstrukcję?

Istnieje kilka rodzajów konstrukcji do paneli fotowoltaicznych – w zależności od miejsca ich montażu (dach lub grunt), rodzaju dachu (płaski lub skośny) oraz typu jego pokrycia (blachodachówka, dachówka, gont, blacha trapezowa, papa itp.), a także materiału, z którego jest wykonana sama konstrukcja. Materiał ten musi być trwały, odporny na korozję i zapewniać bezpieczeństwo całej instalacji PV. Bardzo dobrymi opiniami cieszą się zwłaszcza systemy wsporcze wykonane z aluminium albo stali nierdzewnej i pokryte innowacyjną powłoką Magnelis®, która chroni przed korozją znacznie lepiej i dłużej niż wyroby ocynkowane. Decydującym czynnikiem jest wyjątkowy skład materiału Magnelis® (3% magnezu i 3,5% aluminium), co w efekcie daje bardzo zwartą, stabilną i trwałą powłokę ochronną. Końcowym rezultatem jest bardzo skuteczna ochrona antykorozyjna nawet w najbardziej wymagającym i niesprzyjającym środowisku.

Zobacz też: Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim

W Polsce stosowane są też inne powłoki alternatywne do Magnelisu®, tj. Magi Zinc® (Tata Steel), Posmac (Posco).

Konstrukcje wolnostojące ze stali ocynkowanej ogniowo są obecnie jednymi z najdroższych na rynku ze względu na wysokie ceny stali oraz usług cynkowania ogniowego. Powłoki te wykazują słabsze parametry antykorozyjne niż powłoki Magnelis®. Oprócz tego w sprzedaży można też spotkać konstrukcje ze stali kwasoodpornej czy galwanizowanej.

Wybierając konkretny produkt, warto sprawdzić, czy posiada on certyfikaty potwierdzające wysoką jakość (np. certyfikat TÜV Rheinland) albo spełnia wymagane normy – w przypadku konstrukcji pod panele fotowoltaiczne najważniejszą normą jest europejska norma EN 1090-1:2009+A1:2011.

Na co jeszcze zwracać uwagę przed zakupem? Każda konstrukcja pod panele fotowoltaiczne składa się z kilku części – w zależności od modelu mogą być to większe lub mniejsze segmenty, które są ze sobą później łączone. Jeżeli fragmenty segmentów konstrukcji PV są ze sobą zespawane, to trzeba zwrócić uwagę na regularność spoiny spawalniczej. Dobrze zespawana konstrukcja PV powinna być przez lata odporna na silne porywy wiatru.

Kolejną ważną rzeczą jest spasowanie samych segmentów konstrukcji – po złożeniu musi być ona stabilna, ponieważ chwiejny stelaż PV nie będzie w stanie utrzymać pożądanego kąta nachylenia paneli oraz stwarza zagrożenie dla mieszkańców obiektu. Ryzyko zerwania paneli fotowoltaicznych występuje również w przypadku nieodpowiedniego dopasowania rozmiaru klem końcowych do grubości modułów.

Także akcesoria do instalacji fotowoltaicznej muszą być najwyższej jakości – ważny jest zarówno wybór kabli, które zapewnią bezpieczne i szybkie poprowadzenie okablowania elektrycznego, jak też korytek kablowych do właściwego zarządzania przewodami, ponieważ nieodpowiednie zarządzanie może doprowadzić do poważnych problemów. Korytka przy wieloletniej eksploatacji gwarantowały skuteczne zabezpieczenie przewodów, m.in. przed czynnikami zewnętrznymi.

Konstrukcje dachowe

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, bezwzględnie należy wziąć pod uwagę stan techniczny dachu oraz całego budynku, dobry dostęp do powierzchni dachu oraz otoczenie budynku – wysokie drzewa czy bloki mieszkalne znajdujące się w sąsiedztwie instalacji PV mogą bowiem powodować okresowe zacienienie paneli fotowoltaicznych, przez co ich praca stanie się mniej wydajna.

Konstrukcje na dachy skośne

Konstrukcje fotowoltaiczne na dachu skośnym montować można zarówno wtedy, gdy jest on pokryty blachodachówką, dachówką ceramiczną, blachą trapezową, blachą łączoną na rąbek, jak i papą czy gontem bitumicznym. W zależności od rodzaju pokrycia dachowego należy wybrać odpowiedni system montażowy.

fot 6 panele

Konstrukcja do montażu paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym pokrytym dachówką ceramiczną – system: DS-V4N; fot. BAKS

Konstrukcje fotowoltaiczne na dachy skośne są inwazyjne, to znaczy system mocowania wymaga ingerencji w poszycie dachowe – są mocowane do dachu za pomocą śrub, wkrętów lub szpilek. Na przykład montaż konstrukcji na dachu pokrytym blachodachówką może odbywać się za pomocą wkrętów z podwójnym gwintem – to specjalnie wykonane śruby mocowane do krokwi drewnianych, które przechodzą przez powierzchnię blachy. Na śrubę przykręcany jest adapter, na którym montowana jest szyna w postaci profilu aluminiowego, która stanowi podstawę do montażu modułów fotowoltaicznych. Śruby i nakrętki uchwytów wykonane są zwykle ze stali nierdzewnej. Uszczelnienie powierzchni dachu zapewniają np. podkładki z gumą EPDM, dokręcane nakrętkami.

Na dachach pokrytych blachą trapezową konstrukcje fotowoltaiczne są mocowane bezpośrednio do poszycia. W przypadku dachów pokrytych papą lub gontem bitumicznym popularnym rozwiązaniem są uchwyty (haki) ze stali nierdzewnej w kształcie litery L, które są przykręcane bezpośrednio do drewnianej konstrukcji dachu. Zazwyczaj stosuje się wtedy dodatkowe uszczelnienia pomiędzy podłożem bitumicznym a dolną powierzchnią haka. Elementy montażowe, które są wykorzystywane do montażu konstrukcji fotowoltaicznych – klemy, szyny, łączniki itd. – też oczywiście muszą być dobrze zabezpieczone przed korozją, np. wykonane z anodowanego aluminium.

Istotny jest również materiał, z którego wykonana jest konstrukcja – musi być ona odporna na działanie czynników atmosferycznych, ale też powinna utrzymać ciężar przymocowanych do nich modułów PV.

Konstrukcje na dachy płaskie

Głównym zadaniem takiej konstrukcji jest uzyskanie odpowiedniego kąta nachylenia paneli fotowoltaicznych. W przypadku dachów płaskich można wybierać między systemami inwazyjnymi – co wymaga dużej precyzji przy nawiercaniu otworów oraz dokładnego doszczelnienia tych miejsc po montażu – a systemami nieinwazyjnymi, czyli bez ingerencji w poszycie.

fot 1 panele

Przykład zastosowania konstrukcji DP-DNHBE na dach płaski w orientacji południowej. System mieszany: balastowy oraz wklejany; fot. BAKS

Nieinwazyjnym typem konstrukcji są systemy balastowe (dociążane). Ich montaż jest łatwiejszy i mniej ryzykowny, ponieważ nie muszą być one przykręcane do dachu – odpowiednie trzymanie i stabilność zapewniają betonowe bloczki obciążające konstrukcję. Jednak trzeba pamiętać o tym, że w takim przypadku dach musi unieść dodatkowe obciążenie.

Wielkość balastu na dachu płaskim powinna być potwierdzona przez konstruktora z uprawnieniami, z uwzględnieniem strefy wiatrowej, w której ma się znajdować instalacja. Dopiero po ustaleniu wielkości balastu należy dobierać sposób przytwierdzenia konstrukcji do poszycia dachu. Największy balast występować będzie na obrzeżach dachu, najmniejszy natomiast w jego głębi.

fot 3 panele

Konstrukcja na dachy płaskie przeznaczona do paneli z wymaganym montażem po długim boku panelu. Konstrukcja może być balastowa, wklejana lub kotwiona; fot. BAKS

Do wykonania prawidłowego i bezpiecznego projektu instalacji fotowoltaicznej na dach płaski można użyć specjalnie przeznaczonego do tego narzędzia, jakim jest Solar-Planit. Dzięki temu programowi, wprowadzając odpowiednie dane, można wyliczyć wiele ważnych parametrów, takich jak obciążenie kg/m2, nacisk na poszycie dachu w kN w konkretnych sekcjach oraz sporządzić plan balastowania.

Konstrukcja montażowa novotegra na dachy płaskie oferuje elastyczny montaż i proste balastowanie z orientacją południową lub wschód–zachód (montaż jednowarstwowy i dwuwarstwowy). Elementy systemu wykonane są z wysokiej jakości materiałów, testowanych w tunelach aerodynamicznych. Zaletą systemu novotegra jest jedna z najszerszych na rynku szyna podstawowa z zaokrąglonymi krawędziami, która pozwala równomiernie przenieść nacisk balastu na poszycie dachu, np. membranę, minimalizując ryzyko jego uszkodzenia. Możliwy jest także specjalnie opracowany system montażu na dachy zielone.

fot 7 panele

Konstrukcja montażowa novotegra; źródło: www.meraner-hauser.com

Istnieją również systemy samonośne, które nie wymagają przykręcania konstrukcji do powierzchni dachu ani dużej ilości balastu dociążającego, bo ich aerodynamiczna budowa pozwala na zastosowanie dociążenia jedynie na obrzeżach instalacji. Wysoka aerodynamika wiąże się jednak z koniecznością zastosowania niskich kątów nachylenia (maksymalnie 15°).

Nowatorskim rozwiązaniem wśród systemów samonośnych są konstrukcje montowane bezinwazyjnie – poprzez klejenie lub zgrzewanie – na dachach płaskich pokrytych membraną hydroizolacyjną.

Konstrukcje na elewację budynku

W niektórych budynkach nie można zamontować instalacji fotowoltaicznej na dachu ze względu na jego kształt lub niewystarczającą nośność albo zły stan techniczny. Wtedy można rozważyć montaż fotowoltaiki na elewacji. Wymaga to użycia specjalnych mocowań, ponieważ standardowe uchwyty nie zapewnią odpowiedniego zamocowania – panele montuje się na systemach stelażowych lub kasetonach. Pomiędzy konstrukcją nośną a panelami powinna znajdować się pusta przestrzeń zapewniająca prawidłową wentylację i chroniąca instalację przed przegrzaniem. Na ścianie budynku trudno osiągnąć nachylenie paneli PV pod kątem 30° czy większym, ale nawet panele umieszczone pionowo mogą generować wystarczającą ilość energii na potrzeby jednorodzinnego gospodarstwa domowego.

Konstrukcje wolnostojące

fot 4 panele

a) Konstrukcja wolnostojąca dwupodporowa W-V2G2-BI-25° z dwoma panelami montowanymi w pionie, b) zastosowanie profilu CWCR100H50/...NMC z rozgiętym bokiem istotnie przyspiesza czas montażu i ustala kąt nachylenia paneli względem podłoża, c) nakrętka rombowa NRM8PV wykonana ze stali konstrukcyjnej w powłoce Magnelis® zapewnia szybki montaż oraz wysoką odporność na korozję; fot. BAKS

To rozwiązanie stosowane wtedy, gdy nie ma możliwości zainstalowania fotowoltaiki na dachu. Konstrukcje wolnostojące mają swoje zalety, umożliwiają np. optymalne ułożenie paneli względem stron świata i czerpanie korzyści z energii słonecznej nawet w sytuacji, gdy nie mamy dachu skierowanego na południe. Taki montaż sprawia również, że moduły fotowoltaiczne mają większą wentylację, dzięki czemu nie przegrzewają się. Także dostęp do nich jest łatwiejszy niż do paneli umieszczonych na dachu – to ważne, bo chociaż instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa i samoczyszcząca, dostęp do niej jest niezbędny. Montaż tego typu konstrukcji wsporczych wymaga jednak zwykle większej powierzchni działki i zazwyczaj jest też bardziej kosztowny, co wiąże się z odpowiednim przygotowaniem terenu i osadzeniem całej konstrukcji na stabilnym gruncie.

fot 5 panele

Konstrukcja wolnostojąca  kompletny system wsporczy umożliwiający zamocowanie czterech rzędów paneli w układzie horyzontalnym; fot. BAKS

Konstrukcje wolnostojące to także jedyna możliwość zastosowania paneli bifacjalnych, których z oczywistych względów nie montuje się na dachach. Panele bifacjalne, czyli dwustronne, mają warstwę aktywną z obu stron, a więc absorbują światło, które pada na nie bezpośrednio, jak również światło odbite, które dociera do nich z drugiej strony („od spodu”).

W tej sytuacji odpowiednia konstrukcja ma szczególne znaczenie i musi być dobrze przemyślana – powinna mieć układ podpór niezasłaniających modułów fotowoltaicznych od spodu. Trzeba pamiętać o tym, że im wyżej będą zamontowane panele, tym lepiej, zwłaszcza na maksymalnie płaskim podłożu.

Istnieją trzy podstawowe sposoby ustawienia paneli dwustronnych względem słońca: pionowo na osi wschód–zachód, standardowo (w kierunku południowym) i na jednoosiowym systemie nadążnym (trackerze). Optymalne jest to drugie ustawienie, zarówno pod kątem wydajności, jak i kosztu montażu. W takiej pozycji tylna strona paneli może dodatkowo generować nawet do 25% uzysku energii.

Najbardziej wydajnym, ale też najbardziej kosztownym sposobem jest zamontowanie paneli na jednoosiowym systemie nadążnym.

Konstrukcje wbijane lub wkręcane w grunt

Najszybsze w montażu są konstrukcje montowane poprzez wbijanie profili stalowych w grunt. Jeśli konstrukcja ma być postawiona na gruncie o niskiej nośności, np. na piasku, jej montaż będzie trudniejszy – konieczne będzie zastosowanie dłuższych, kilkumetrowych profili, które są wbijane w ziemię za pomocą specjalnego sprzętu. Na gruntach o niższej nośności lepiej sprawdzą się systemy wkręcane, które łatwiej się montuje na takim podłożu.

Konstrukcje mocowane do fundamentu

Gdy podłoże nie jest wystarczająco stabilne, konstrukcję trzeba umocować na betonowym fundamencie. Można to zrobić, zalewając słupy podporowe betonem w otworach wykonanych w gruncie albo za pomocą kotew mechanicznych lub chemicznych – słupy podporowe są wówczas kotwione do fundamentu.

Naziemne konstrukcje fotowoltaiczne mogą być również – podobnie jak konstrukcje na dachu płaskim – dociążane betonowymi bloczkami. Jest to system, który nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu ani szczególnej ingerencji w podłoże. Takie rozwiązanie jest dobre zwłaszcza w przypadku małych instalacji, które są lżejsze.

Konstrukcje wolnostojące mogą być jednopodporowe lub dwupodporowe. W zależności od opcji montażu, panele fotowoltaiczne mogą być na nich montowane w układzie pionowym (wertykalnym) lub poziomym (horyzontalnym).

Warto wybierać profile podporowe perforowane, bo zapewniają szeroki zakres regulacji bez konieczności wiercenia, a wzdłużna perforacja profili pozwala na płynną regulację kąta nachylenia konstrukcji względem podłoża (w określonym zakresie). Perforacja profili zmniejsza też ciężar całej konstrukcji. Poza tym podłużna perforacja profili pozwala na szybki montaż wysięgników i koryt kablowych – w celu bezpiecznego prowadzenia kabli i montaż konstrukcji pod inwertery.

fot 2 panele

System carport to konstrukcja mocowana do fundamentu, która jest jednocześnie wiatą samochodową; fot. Solsum

Carport, czyli wiata fotowoltaiczna

System carport to wolnostojąca konstrukcja fotowoltaiczna, mocowana do podłoża (fundamentu). Spełnia ona funkcję miejsca parkingowego, a raczej wiaty dla samochodu, której dach pokryty jest panelami fotowoltaicznymi, a więc produkuje energię elektryczną, którą wykorzystuje się do ładowania parkującego tam samochodu. Cała konstrukcja musi być wykonana z materiałów odpornych na korozję, najczęściej stosuje się powłokę Magnelis®.

Komentarze

Powiązane

Redakcja Zatrzymaj ciepło w garażu

Zatrzymaj ciepło w garażu Zatrzymaj ciepło w garażu

Garaż jest dzisiaj niemal obowiązkowym elementem projektu domu jednorodzinnego. Może być obiektem wolnostojącym lub połączonym z domem. W każdym z tych przypadków wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Jest...

Garaż jest dzisiaj niemal obowiązkowym elementem projektu domu jednorodzinnego. Może być obiektem wolnostojącym lub połączonym z domem. W każdym z tych przypadków wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Jest nim niezawodna, energooszczędna i pasująca do elewacji domu brama garażowa.

TESTO Nowa kamera termowizyjna testo 883

Nowa kamera termowizyjna testo 883 Nowa kamera termowizyjna testo 883

Testo jako ekspert w dziedzinie technologii pomiarowej poszerza swoją ofertę o nową kamerę termowizyjną testo 883 dla audytorów energetycznych. Charakteryzuje się ona najlepszą jakością obrazu oraz umożliwia...

Testo jako ekspert w dziedzinie technologii pomiarowej poszerza swoją ofertę o nową kamerę termowizyjną testo 883 dla audytorów energetycznych. Charakteryzuje się ona najlepszą jakością obrazu oraz umożliwia tworzenie profesjonalnych raportów pomiarowych, co znacznie ułatwia codzienną pracę przy jednoczesnym oszczędzaniu kosztów ogrzewania i energii.

dr inż. Ołeksij Kopyłow Termomodernizacja ścian budynków jednorodzinnych – co wpływa na trwałość i bezpieczeństwo użytkowania systemów elewacyjnych?

Termomodernizacja ścian budynków jednorodzinnych – co wpływa na trwałość i bezpieczeństwo użytkowania systemów elewacyjnych? Termomodernizacja ścian budynków jednorodzinnych – co wpływa na trwałość i bezpieczeństwo użytkowania systemów elewacyjnych?

Wzrastające koszty energii, zmiana świadomości ekologicznej Polaków, a także wsparcie rządowych oraz pozarządowych instytucji doprowadziły do szeroko zakrojonych działań związanych z termomodernizacją...

Wzrastające koszty energii, zmiana świadomości ekologicznej Polaków, a także wsparcie rządowych oraz pozarządowych instytucji doprowadziły do szeroko zakrojonych działań związanych z termomodernizacją istniejących budynków. W ostatnim dziesięcioleciu w dużej skali poddawano termomodernizacji budynki wielorodzinne. Gorzej wyglądała sytuacja z termomodernizacją budynków jednorodzinnych.

Joanna Szot Ciepłe poddasze według nowych standardów

Ciepłe poddasze według nowych standardów Ciepłe poddasze według nowych standardów

Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące izolacyjności domów jednorodzinnych. Standardy energetyczne WT 2021 wprowadzają niższą wartość współczynnika przenikania ciepła przegród, w tym...

Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące izolacyjności domów jednorodzinnych. Standardy energetyczne WT 2021 wprowadzają niższą wartość współczynnika przenikania ciepła przegród, w tym dachów, który można otrzymać, stosując odpowiednie rozwiązania technologiczne. Producenci materiałów ociepleniowych są na to przygotowani już od dawna.

Nicola Hariasz Wymiana stolarki – jak prawidłowo przeprowadzić prace montażowe?

Wymiana stolarki – jak prawidłowo przeprowadzić prace montażowe? Wymiana stolarki – jak prawidłowo przeprowadzić prace montażowe?

Modernizację źle zaizolowanego budynku należy rozpocząć od ocieplenia przegród i wymiany stolarki okiennej. Obliczenia specjalistów pokazują bowiem, że wymiana źródła ciepła nie jest wystarczająca, aby...

Modernizację źle zaizolowanego budynku należy rozpocząć od ocieplenia przegród i wymiany stolarki okiennej. Obliczenia specjalistów pokazują bowiem, że wymiana źródła ciepła nie jest wystarczająca, aby rozwiązać problem zanieczyszczenia powietrza, a co więcej, może nawet prowadzić do wzrostu kosztów ogrzewania.

Bauder Polska BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa

BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa

Ekologiczna termoizolacja dachowa składająca się w dwóch trzecich z biomasy zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz zdrowy klimat dla mieszkańców.

Ekologiczna termoizolacja dachowa składająca się w dwóch trzecich z biomasy zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz zdrowy klimat dla mieszkańców.

Recticel Izolacje Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych

Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych

Od początku tego roku obowiązują bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności budownictwa.

Od początku tego roku obowiązują bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności budownictwa.

Joanna Nowaczyk, Józef Macech Jak zapewnić komfort akustyczny w mieszkaniu?

Jak zapewnić komfort akustyczny w mieszkaniu? Jak zapewnić komfort akustyczny w mieszkaniu?

Komfort akustyczny jest jedną z najbardziej pożądanych cech mieszkań i domów. W ostatnim czasie stało to się jeszcze bardziej istotne, ponieważ pandemia koronawirusa sprawiła, że w domach spędzaliśmy o...

Komfort akustyczny jest jedną z najbardziej pożądanych cech mieszkań i domów. W ostatnim czasie stało to się jeszcze bardziej istotne, ponieważ pandemia koronawirusa sprawiła, że w domach spędzaliśmy o wiele więcej czasu, niż miało to miejsce wcześniej.

Montaż okien i drzwi w nowoczesnym wydaniu

Montaż okien i drzwi w nowoczesnym wydaniu Montaż okien i drzwi w nowoczesnym wydaniu

Dzięki prawidłowej instalacji okna, drzwi i bramy garażowe zachowują deklarowane przez producenta parametry użytkowe i zapewniają ich komfortową eksploatację. Umiejętne zastosowanie nowoczesnych technik...

Dzięki prawidłowej instalacji okna, drzwi i bramy garażowe zachowują deklarowane przez producenta parametry użytkowe i zapewniają ich komfortową eksploatację. Umiejętne zastosowanie nowoczesnych technik pozwala na sprawne przeprowadzenie prac i szczelne połączenie na styku stolarka–mur. Jakie rozwiązania montażowe wybrać?

mgr inż. Michał Kowalski Systemy ociepleń ETICS – co wpływa na ich trwałość?

Systemy ociepleń ETICS – co wpływa na ich trwałość? Systemy ociepleń ETICS – co wpływa na ich trwałość?

Zgodnie z definicją pojęcie „trwałość” oznacza czas, w którym system zachowa swoje właściwości użytkowe, natomiast „niezawodność” jest to własność systemu dająca informację o tym, czy pracuje on poprawnie,...

Zgodnie z definicją pojęcie „trwałość” oznacza czas, w którym system zachowa swoje właściwości użytkowe, natomiast „niezawodność” jest to własność systemu dająca informację o tym, czy pracuje on poprawnie, zgodnie z założeniami. Zatem trwałość i niezawodność ETICS można opisać jako okres, w którym system spełnia wszystkie stawiane mu wymagania w zakresie bezpieczeństwa użytkowania oraz właściwości izolacyjności termicznej, odporności na oddziaływanie czynników atmosferycznych, korozyjnych i wymagań...

Redakcja Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi?

Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi? Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi?

Warunki Techniczne (WT) to zbiór regulacji prawnych, które opisują wymagania i wytyczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy co kilka lat są aktualizowane ze względu na postęp...

Warunki Techniczne (WT) to zbiór regulacji prawnych, które opisują wymagania i wytyczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy co kilka lat są aktualizowane ze względu na postęp technologiczny oraz rosnące oczekiwania użytkowników budynków.

Nicola Hariasz Czyste Powietrze 2.0 – które inwestycje objęto dofinansowaniem?

Czyste Powietrze 2.0 – które inwestycje objęto dofinansowaniem? Czyste Powietrze 2.0 – które inwestycje objęto dofinansowaniem?

Celem programu „Czyste Powietrze” jest zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne dzięki dofinansowaniu przedsięwzięć modernizacyjnych.

Celem programu „Czyste Powietrze” jest zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne dzięki dofinansowaniu przedsięwzięć modernizacyjnych.

Sto Sp.z o.o. Zabezpieczenie cokołu

Zabezpieczenie cokołu Zabezpieczenie cokołu

Podstawą prac ociepleniowych, które to decydują zarówno o funkcjonalności budynku, jak i jego wyglądzie jest opracowanie i prawidłowe wykonanie szczegółów. Jednym z nich jest odpowiednie zabezpieczenie...

Podstawą prac ociepleniowych, które to decydują zarówno o funkcjonalności budynku, jak i jego wyglądzie jest opracowanie i prawidłowe wykonanie szczegółów. Jednym z nich jest odpowiednie zabezpieczenie strefy cokołowej. Cokół to fragment ściany fundamentowej wystający powyżej terenu, zwykle ok. 70 cm. Jego zadaniem jest ochrona budynku przed zabrudzeniem, wilgocią i utratą ciepła. Cokół jest zwykle estetycznie odcięty od pozostałej fasady, tworząc niewielki uskok na elewacji. Do izolacji tego elementu...

AS ENERGY Inwerter jak serce, data logger jak stetoskop

Inwerter jak serce, data logger jak stetoskop Inwerter jak serce, data logger jak stetoskop

Gdyby instalację fotowoltaiczną porównywać z organizmem ludzkim, to panele są najważniejszymi organami, kable – naczyniami krwionośnymi, a inwerter – sercem. I dalej, trzymając się tej analogii, funkcję...

Gdyby instalację fotowoltaiczną porównywać z organizmem ludzkim, to panele są najważniejszymi organami, kable – naczyniami krwionośnymi, a inwerter – sercem. I dalej, trzymając się tej analogii, funkcję stetoskopu pełni data logger, urządzenie monitorujące pracę falownika.

Redakcja Problemy akustyczne w mieszkaniach – na co skarżą się Polacy?

Problemy akustyczne w mieszkaniach – na co skarżą się Polacy? Problemy akustyczne w mieszkaniach – na co skarżą się Polacy?

We własnym domu każdy chce czuć się komfortowo i swobodnie. Wybierając miejsce zamieszkania, zwraca się uwagę na wiele czynników, m.in. na cenę, lokalizację, wielkość mieszkania itp. Mało kto jednak zwraca...

We własnym domu każdy chce czuć się komfortowo i swobodnie. Wybierając miejsce zamieszkania, zwraca się uwagę na wiele czynników, m.in. na cenę, lokalizację, wielkość mieszkania itp. Mało kto jednak zwraca uwagę na akustykę i problemy z hałasem, a te często ujawniają się dopiero po kilku miesiącach od przeprowadzki do nowego mieszkania.

Redakcja Izolacja akustyczna – jak zaizolować dom zgodnie z wymaganiami prawnymi?

Izolacja akustyczna – jak zaizolować dom zgodnie z wymaganiami prawnymi? Izolacja akustyczna – jak zaizolować dom zgodnie z wymaganiami prawnymi?

Osiągnięcie komfortu akustycznego mieszkania czy domu jednorodzinnego jest możliwe, jeśli przestrzega się wymagań prawnych. Można tak zaprojektować i wykonać izolację akustyczną budynku, by odciąć się...

Osiągnięcie komfortu akustycznego mieszkania czy domu jednorodzinnego jest możliwe, jeśli przestrzega się wymagań prawnych. Można tak zaprojektować i wykonać izolację akustyczną budynku, by odciąć się od hałasu lub ograniczyć jego oddziaływanie. Ale także w procesie budowy, nie trzymając się ściśle przepisów, można wiele zepsuć. Dlatego warto poznać, choćby w zarysie, jakie są te wymagania i gdzie je możemy znaleźć. Łatwiej nam będzie sprawdzić, czy projektant czegoś nie pominął, deweloper nie poszedł...

mgr inż. Damian Czernik Wentylacja mechaniczna w nowych budynkach – jakich błędów unikać?

Wentylacja mechaniczna w nowych budynkach – jakich błędów unikać? Wentylacja mechaniczna w nowych budynkach – jakich błędów unikać?

Coraz więcej inwestorów decyduje się na projekt i wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej. Dzięki takiej instalacji zyskujemy nie tylko stałą, kontrolowaną wymianę powietrza w budynku, ale zapobiegamy...

Coraz więcej inwestorów decyduje się na projekt i wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej. Dzięki takiej instalacji zyskujemy nie tylko stałą, kontrolowaną wymianę powietrza w budynku, ale zapobiegamy stratom ciepła, które w konwencjonalnym budownictwie uciekają bezpowrotnie wentylacją na zewnątrz. Chociaż zasada działania wentylacji jest niezmienna, to w każdym budynku do jej wykonania podchodzi się w sposób indywidualny. Dlatego w poniższym artykule podpowiadam, na co zwrócić uwagę podczas...

mgr Robert Więcek Jak zaizolować dach skośny?

Jak zaizolować dach skośny? Jak zaizolować dach skośny?

Najpopularniejszym typem konstrukcji dachów domów jednorodzinnych w Polsce jest dach skośny. Wybór tego rozwiązania podyktowany jest zarówno walorami estetycznymi, jak i regulacjami prawnymi dotyczącymi...

Najpopularniejszym typem konstrukcji dachów domów jednorodzinnych w Polsce jest dach skośny. Wybór tego rozwiązania podyktowany jest zarówno walorami estetycznymi, jak i regulacjami prawnymi dotyczącymi warunków zabudowy na danym obszarze. Dach typu skośnego, w zależności od jego przeznaczenia, może dawać możliwości zagospodarowania przestrzeni na poddaszu na funkcjonalne pomieszczenia lub – w przypadku mniejszej wysokości – wykorzystania przestrzeni na strych. Konstrukcja dachu musi spełniać wszystkie...

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Urządzenia BDR Thermea w bazie ZUM

Urządzenia BDR Thermea w bazie ZUM Urządzenia BDR Thermea w bazie ZUM

Od jesieni 2020 r. pod adresem: lista-zum.ios.edu.pl funkcjonuje lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), które spełniają wymagania określone w programie „Czyste Powietrze”. Lista ma być pomocą dla...

Od jesieni 2020 r. pod adresem: lista-zum.ios.edu.pl funkcjonuje lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), które spełniają wymagania określone w programie „Czyste Powietrze”. Lista ma być pomocą dla osób składających wniosek w programie. Dzięki niej mogą wybrać urządzenia i materiały, które na pewno będą kwalifikować się do dofinansowania. Na liście ZUM jest około 200 urządzeń BDR Thermea.

dr inż. Ołeksij Kopyłow Termomodernizacja budynków jednorodzinnych – na co zwrócić uwagę dobierając bezspoinowy system ociepleń?

Termomodernizacja budynków jednorodzinnych – na co zwrócić uwagę dobierając bezspoinowy system ociepleń? Termomodernizacja budynków jednorodzinnych – na co zwrócić uwagę dobierając bezspoinowy system ociepleń?

Wzrastające koszty energii, zmiana świadomości ekologicznej Polaków, a także wsparcie rządowych oraz pozarządowych instytucji doprowadziły do szeroko zakrojonych działań związanych z termomodernizacją...

Wzrastające koszty energii, zmiana świadomości ekologicznej Polaków, a także wsparcie rządowych oraz pozarządowych instytucji doprowadziły do szeroko zakrojonych działań związanych z termomodernizacją istniejących budynków.

Fabryka Styropianu ARBET Sp.j. Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max) Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania...

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania wymagań zawartych w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

URSA Polska Czym najlepiej ocieplić poddasze?

Czym najlepiej ocieplić poddasze? Czym najlepiej ocieplić poddasze?

Liczne badania i opinie ekspertów oraz doświadczenia użytkowników jednoznacznie wskazują na wełnę mineralną. Musi być jednak wysokiej jakości, a taką właśnie produkuje firma URSA.

Liczne badania i opinie ekspertów oraz doświadczenia użytkowników jednoznacznie wskazują na wełnę mineralną. Musi być jednak wysokiej jakości, a taką właśnie produkuje firma URSA.

Redakcja Budynki dobrze ocieplone

Budynki dobrze ocieplone Budynki dobrze ocieplone

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności....

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności. Minimalne wymagania dotyczące izolacji przegród budynków są zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT). Przepisy dotyczące energooszczędności przegród budynków były zaostrzane sukcesywnie w latach 2014, 2017 i 2021.

mthermal Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła ogrzewa polski rynek Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają...

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają się w coraz to większej ilości domów, starych i nowych. To głównie rozwiązania proekologiczne, prosty montaż, serwis i obsługa, a także możliwości dofinansowań przekonują, że zakup takiego źródła ciepła może być strzałem w dziesiątkę!

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.