EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych

Recticel Izolacje | 2023-08-20

Od początku tego roku obowiązują bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności budownictwa.

treść sponsorowana

Decyzje Parlamentu UE

Zaostrzanie standardów energooszczędności budynków to element polityki klimatycznej, zmierzającej do zmniejszenia emisji CO2 przez redukcję zużycia energii przy jednoczesnym zwiększeniu produkcji energii, pochodzącej ze źródeł odnawialnych (OZE).

W Europie nowe standardy izolacyjności przegród budowlanych wyznacza od 2010 roku Parlament UE. Wtedy to przyjął pierwszą dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Ostatnia decyzja Parlamentu UE wprowadziła kolejne ich zaostrzenie od 1 stycznia 2021 r. Od tego czasu obowiązują nowe standardy i wymagania, określone w Warunkach Technicznych 2021. Obniżają one wartości współczynnika przenikania ciepła U dla ścian, okien, podłóg i dachów. Dowiedz się więcej >>

Unikatowa oferta firmy Recticel Insulation

Recticel Insulation, wiodący europejski gracz na rynku wyrobów poliuretanowych w branży budowlanej, wchodzący w skład Recticel Group, dostosował już swoje produkty do nowych, zaostrzonych wymagań w zakresie ochrony cieplnej budynków.  

Zgodnie z Warunkami Technicznymi, nowe wartości współczynnika przenikania ciepła obowiązujące od 2021 r. mogą osiągnąć maksymalnie poziom do 0,15 W/(m2·K) dla dachu, a 0,20 W/(m2·K) dla ścian. Wprawdzie na jego wartość wpływają wszystkie warstwy przegrody, ale decydujące znaczenie ma izolacja termiczna. Aby nie zwiększać grubości tej warstwy, materiały izolacyjne firmy Recticel Insulation charakteryzują się coraz niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła λ. Sprawdź >>

Warto jeszcze dodać, że systemy termoizolacyjne firmy Recticel Insulation mają znak Keymark, wystawiany przez upoważnioną jednostkę certyfikującą i potwierdzający zgodność produktów z europejskimi normami produktowymi i jakościowymi.

Termoizolacja od wewnątrz

W nowo budowanych obiektach warstwę ocieplenia standardowo umieszcza się na ścianach zewnętrznych i pokrywa ją tynkiem lub okładzinami elewacyjnymi. Metodę tę stosuje się także w budynkach modernizowanych, pod warunkiem, że jest to możliwe. Przeszkodą mogą być np. wartość zabytkowej elewacji czy brak swobodnego dostępu do ścian zewnętrznych. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest docieplenie budynku od wewnątrz. A do tego celu doskonale nadają się płyty termoizolacyjne Eurothane® G. Ściany jednak nie mogą być zawilgocone.

Płyty Eurothane® G to zespolone fabrycznie panele izolacyjne, składające się z płyty poliuretanowej (PIR), pokrytej obustronnie paroizolacją i wykończone płytą gipsowo-kartonową (od strony pomieszczenia). Charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, który wynosi 0,022 W(m·K). Docieplenia ścian płytą Eurothane G 80-100 mm spełniają więc wymagania Warunków Technicznych 2021.

Kolejnym atutem płyt jest to, że dzięki paroziolacyjnym okładzinom zastosowanym na płycie PIR eliminuje się zjawisko występowania kondensacji międzywarstwowej i rozwoju pleśni. Ponadto płyty są odporne na uszkodzenia mechaniczne, lekkie i dość cienkie, dzięki czemu nie zabierają wiele przestrzeni wnętrza.

Płyty Eurothane® G z powodzeniem można stosować na ścianach i poddaszach we wszystkich wnętrzach domu, w tym także do wydzielenia pomieszczeń o różnych strefach temperatur. Ponadto spełniają wymagania przeciwpożarowe. Uzyskały bowiem klasę reakcji na ogień B-s1, d0, co oznacza, że można je bezpiecznie układać na ścianach wewnętrznych klatek schodowych, drogach ewakuacyjnych i poddaszach.

Płyty Eurothane® G dostępne są w praktycznych wymiarach 1200×2600 mm i grubościach rdzenia warstwy PIR od 20 do 100 mm (+12,5 mm płyta gipsowo-kartonowa). Gęstość rdzenia PIR to 30 kg/m3.
Montaż i obróbkę płyt oraz czas wykonania robót usprawnia oraz skraca fakt, że są to gotowe do wbudowania panele. Nie wymagają też stosowania specjalnych narzędzi, wystarczą jedynie piła ręczna lub pionowa, łata budowlana, poziomica, młotek gumowy i szpachlówki.

Płyty Eurothane® najczęściej mocuje się bezpośrednio do podłoża za pomocą kleju do płyt gipsowo-kartonowych. Klej nakłada się na płyty metodą obwodowo-punktową, które następnie mocno dociska się do ściany. Po związaniu i wyschnięciu kleju, co zwykłe trwa kilka dni, można przystąpić do prac wykończeniowych.

Jeśli jednak ściana jest nierówna lub nie ma dobrej przyczepności, lepiej i bezpieczniej przymocować panele wkrętami do wcześniej przygotowanego drewnianego rusztu lub profili do płyt gipsowo-kartonowych. Sposób ten polecany jest również do mocowania płyt Eurothane®G do sufitów.
Ostatnie czynności to zaszpachlowanie ewentualnych połączeń paneli, zagruntowanie powierzchni i pomalowanie farbą lub też przyklejenie tapety. Zapraszamy do współpracy >>

Termoizolacja dachów płaskich i skośnych

Przegrody te wymagają szczególnie starannego ocieplenia, ponieważ przez dach zazwyczaj ucieka najwięcej ciepła z domu. A najlepiej sprawdza się izolacja nakrokwiowa, bo – w odróżnieniu od tradycyjnego ocieplenia (np. wełną między krokwiami) – nie powoduje powstawania mostków termicznych na krokwiach i zapewnia wysoką wiatroszczelność. Rozwiązanie to pozwala więc znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie na energię do ogrzewania budynku.

Do nakrokwiowej termoizolacji płaskich i skośnych dachów przeznaczone są płyty termoizolacyjne Powerroof® Max o współczynniku przenikania ciepła λ = 0,022 W(m·K). Mają one grubość od 60 do 180 mm i są obustronnie pokryte okładzinami z wytłaczanej folii aluminiowej, odbijającej zimą ciepło do wnętrza budynku. Przy czym jedna ich strona jest laminowana membraną wysokoparoprzepuszczalną Rectivent.

Na obwodzie płyty wykończone są zamkami typu pióro-wpust, zapewniającymi szczelność ich połączeń.
Płyty Powerroof® Max firmy Recticel Insulation są stabilne wymiarowo i lekkie, dzięki czemu bez problemu można je przenosić na dach. Są też łatwe w montażu. Świetnie nadają się do izolowania dachów zarówno nowych budynków, jak i do renowacji starych.

Komentarze

Powiązane

Recticel Izolacje Płyty termoizolacyjne Eurothane G – efektywne docieplenie budynku od wewnątrz

Płyty termoizolacyjne Eurothane G – efektywne docieplenie budynku od wewnątrz Płyty termoizolacyjne Eurothane G – efektywne docieplenie budynku od wewnątrz

Termomodernizacja jest jednym z podstawowych zadań podejmowanych w ramach renowacji budynków. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem, zgodnym z podstawowymi kanonami fizyki budowli, jest zastosowanie izolacji...

Termomodernizacja jest jednym z podstawowych zadań podejmowanych w ramach renowacji budynków. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem, zgodnym z podstawowymi kanonami fizyki budowli, jest zastosowanie izolacji ścian od strony zewnętrznej. Jednak w niektórych sytuacjach wykonanie takiej izolacji nie jest możliwe.

Recticel Izolacje Odkryj EUROROOF – kompletny i bezpieczny system do izolacji nakrokwiowej z płyt PIR

Odkryj EUROROOF – kompletny i bezpieczny system do izolacji nakrokwiowej z płyt PIR Odkryj EUROROOF – kompletny i bezpieczny system do izolacji nakrokwiowej z płyt PIR

Dach budynku pełni wiele ważnych funkcji – do najważniejszych można zaliczyć ochronę przed opadami atmosferycznymi oraz wiatrem. Prawidłowo wykonana termoizolacja dachu pozwala również zabezpieczyć budynek...

Dach budynku pełni wiele ważnych funkcji – do najważniejszych można zaliczyć ochronę przed opadami atmosferycznymi oraz wiatrem. Prawidłowo wykonana termoizolacja dachu pozwala również zabezpieczyć budynek przed utratą ciepła w okresie zimowym i przegrzewaniem w okresie letnim. Połączenie tych różnych funkcji powoduje, że budowa dachu jest złożona, co generuje możliwość popełnienia wielu błędów w trakcie realizacji prac.

Recticel Izolacje Panele próżniowe Deck VQ – idealne rozwiązanie do termomodernizacji obiektów istniejących

Panele próżniowe Deck VQ – idealne rozwiązanie do termomodernizacji obiektów istniejących Panele próżniowe Deck VQ – idealne rozwiązanie do termomodernizacji obiektów istniejących

Termomodernizacja obiektów istniejących jest nie tylko koniecznością ze względu na wymogi prawne i ekologiczne, ale także sposobem na poprawę komfortu cieplnego i ograniczenie kosztów z nim związanych....

Termomodernizacja obiektów istniejących jest nie tylko koniecznością ze względu na wymogi prawne i ekologiczne, ale także sposobem na poprawę komfortu cieplnego i ograniczenie kosztów z nim związanych. Często jednak wykonanie termomodernizacji budynku z zastosowaniem tradycyjnych materiałów izolacyjnych okazuje się niemożliwe ze względu na ograniczoną przestrzeń, jaką dysponujemy na dachu lub tarasie. W takich przypadkach idealnym rozwiązaniem mogą okazać się płyty termoizolacyjne Deck-VQ firmy Recticel,...

Recticel Izolacje Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC

Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC

Firma Recticel jest pierwszym producentem PIR/PUR upoważnionym do używania renomowanej etykiety środowiskowej PEFC dla rozwiązań z płytami termoizolacyjnymi w okładzinach wielowarstwowych.

Firma Recticel jest pierwszym producentem PIR/PUR upoważnionym do używania renomowanej etykiety środowiskowej PEFC dla rozwiązań z płytami termoizolacyjnymi w okładzinach wielowarstwowych.

POWERDECK F izolacja dachów płaskich

POWERDECK F izolacja dachów płaskich POWERDECK F izolacja dachów płaskich

POWERLINE izolacja podkrokwiowa dachów

POWERLINE izolacja podkrokwiowa dachów POWERLINE izolacja podkrokwiowa dachów

EUROTHANE Bi-4 / Bi-4A izolacja dachów płaskich ze spadkiem

EUROTHANE Bi-4 / Bi-4A izolacja dachów płaskich ze spadkiem EUROTHANE Bi-4 / Bi-4A izolacja dachów płaskich ze spadkiem

POWERDECK izolacja dachów płaskich

POWERDECK izolacja dachów płaskich POWERDECK izolacja dachów płaskich

EUROTHANE AL QUATTRO izolacja wewnetrzna budynków w sektorze rolniczym i przemysłowym

EUROTHANE AL QUATTRO izolacja wewnetrzna budynków w sektorze rolniczym i przemysłowym EUROTHANE AL QUATTRO izolacja wewnetrzna budynków w sektorze rolniczym i przemysłowym

Ocieplenia: EUROWALL Płyta PIR do izolacji murów trójwarstwowych

Ocieplenia: EUROWALL Płyta PIR do izolacji murów trójwarstwowych Ocieplenia: EUROWALL Płyta PIR do izolacji murów trójwarstwowych

Materiały do ociepleń marki Recticel

Materiały do ociepleń marki Recticel

Recticel Izolacje Ciepły taras nad pomieszczeniami użytkowymi

Ciepły taras nad pomieszczeniami użytkowymi Ciepły taras nad pomieszczeniami użytkowymi

Taras nad pomieszczeniami użytkowymi pełni funkcję dachu. Musi więc zapewniać im ochronę cieplną oraz zabezpieczać przed przedostawaniem się do nich wody.

Taras nad pomieszczeniami użytkowymi pełni funkcję dachu. Musi więc zapewniać im ochronę cieplną oraz zabezpieczać przed przedostawaniem się do nich wody.

Recticel Izolacje Skuteczna izolacja akustyczna – cichy dom

Skuteczna izolacja akustyczna – cichy dom Skuteczna izolacja akustyczna – cichy dom

Niepożądane dźwięki docierające do mieszkania znacząco obniżają komfort użytkowania. Warto więc je wyeliminować, a najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest zamontowanie paneli do izolacji akustycznej...

Niepożądane dźwięki docierające do mieszkania znacząco obniżają komfort użytkowania. Warto więc je wyeliminować, a najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest zamontowanie paneli do izolacji akustycznej Simfofit® firmy Recticel.

Recticel Izolacje Podłoga, która zatrzyma ciepło

Podłoga, która zatrzyma ciepło Podłoga, która zatrzyma ciepło

Dobrze zaizolowana podłoga zapewni nie tylko komfort jej użytkowania, ale także skutecznie obniży koszty ogrzewania domu.

Dobrze zaizolowana podłoga zapewni nie tylko komfort jej użytkowania, ale także skutecznie obniży koszty ogrzewania domu.

Recticel Izolacje Perfekcyjny system termoizolacyjny dachu skośnego

Perfekcyjny system termoizolacyjny dachu skośnego Perfekcyjny system termoizolacyjny dachu skośnego

Dach stanowi największą powierzchnię, przez którą dochodzi do utraty ciepła pochodzącego z ogrzewanego budynku. Izolacja dachu płytami Powerroof/Powerroof® Max gwarantuje wymierną oszczędność energii cieplnej.

Dach stanowi największą powierzchnię, przez którą dochodzi do utraty ciepła pochodzącego z ogrzewanego budynku. Izolacja dachu płytami Powerroof/Powerroof® Max gwarantuje wymierną oszczędność energii cieplnej.

Recticel Izolacje Płyty termoizolacyjne EUROTHANE G – efektywne docieplenie budynku od wewnątrz

Płyty termoizolacyjne EUROTHANE G – efektywne docieplenie budynku od wewnątrz Płyty termoizolacyjne EUROTHANE G – efektywne docieplenie budynku od wewnątrz

Termomodernizacja jest jednym z podstawowych zadań podejmowanych w ramach modernizacji budynków. W odniesieniu do ścian docieplenie wykonuje się od zewnątrz, zgodnie z podstawowymi zasadami fizyki budowli....

Termomodernizacja jest jednym z podstawowych zadań podejmowanych w ramach modernizacji budynków. W odniesieniu do ścian docieplenie wykonuje się od zewnątrz, zgodnie z podstawowymi zasadami fizyki budowli. Czasami jednak nie ma możliwości wykonania docieplenia na fasadach, np. na budynkach zabytkowych, na budynkach z utrudnionym dostępem do elewacji czy budynkach usytuowanych w granicy. W wielu takich przypadkach jest jednak możliwe wykonanie docieplenia ścian od wewnątrz.

Recticel Izolacje Gdy ocieplenie ściany lub dachu możliwe jest tylko od środka

Gdy ocieplenie ściany lub dachu możliwe jest tylko od środka Gdy ocieplenie ściany lub dachu możliwe jest tylko od środka

Ściany i dachy wielu starych budynków wymagają ocieplenia, poprawiającego komfort cieplny mieszkańców. Zazwyczaj izolację termiczną układa na zewnętrznej stronie tych przegród, ale zdarza się, że jest...

Ściany i dachy wielu starych budynków wymagają ocieplenia, poprawiającego komfort cieplny mieszkańców. Zazwyczaj izolację termiczną układa na zewnętrznej stronie tych przegród, ale zdarza się, że jest to niemożliwe, np. w obiektach zabytkowych. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest aplikacja materiałów termoizolacyjnych od wewnętrznej strony ścian i dachów. A do tego celu świetnie nadają się płyty termoizolacyjne PIR o nazwie Eurothane® G, belgijskiej firmy RECTICEL.

Najnowsze produkty i technologie

new-house.com.pl Budowanie domu jednorodzinnego: kluczowe aspekty procesu budowy

Budowanie domu jednorodzinnego: kluczowe aspekty procesu budowy Budowanie domu jednorodzinnego: kluczowe aspekty procesu budowy

Budowa domu jednorodzinnego to poważna inwestycja, która wiąże się z koniecznością podejmowania wielu istotnych decyzji oraz realizacji złożonych prac. Proces ten wymaga też spełnienia szeregu formalności,...

Budowa domu jednorodzinnego to poważna inwestycja, która wiąże się z koniecznością podejmowania wielu istotnych decyzji oraz realizacji złożonych prac. Proces ten wymaga też spełnienia szeregu formalności, włącznie z pozyskaniem konkretnych pozwoleń i kompletowaniem niezbędnej dokumentacji. Budowa domu zawsze jest sporym wyzwaniem, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się najważniejszym aspektom związanym z planowaniem i przeprowadzaniem takiej inwestycji.

OKPOL Sp.z o.o. Inteligentne doświetlenie domu z płaskim dachem

Inteligentne doświetlenie domu z płaskim dachem Inteligentne doświetlenie domu z płaskim dachem

W dzisiejszym, dynamicznym świecie technologii, kontrolowanie otoczenia wokół nas nigdy nie było prostsze. Producenci bezprzewodowego sterowania domem wychodzą naprzeciw potrzebom nawet najbardziej wymagających...

W dzisiejszym, dynamicznym świecie technologii, kontrolowanie otoczenia wokół nas nigdy nie było prostsze. Producenci bezprzewodowego sterowania domem wychodzą naprzeciw potrzebom nawet najbardziej wymagających klientów. Niezależnie od tego, czy chodzi o regulowanie temperatury w domu, oświetlenie czy monitorowanie jakości powietrza, wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Jednym z najnowszych osiągnięć w dziedzinie sterowania otoczeniem jest okno do dachu płaskiego PGC IQ marki OKPOL, które może być...

Grupa Pracuj S.A. Na czym polega przemysł 4.0?

Na czym polega przemysł 4.0? Na czym polega przemysł 4.0?

Wraz z szybkim rozwojem nowoczesnych technologii, przemysł zaczął się dynamicznie zmieniać. W wyniku tego procesu narodził się nowy trend w dziedzinie produkcji, nazywany przemysłem 4.0. Czym dokładnie...

Wraz z szybkim rozwojem nowoczesnych technologii, przemysł zaczął się dynamicznie zmieniać. W wyniku tego procesu narodził się nowy trend w dziedzinie produkcji, nazywany przemysłem 4.0. Czym dokładnie jest i jakie ma znaczenie dla przemysłu oraz gospodarki? Przekonajmy się!

Owens Corning PAROC Polska Ocieplenie dachu płaskiego lub skośnego oraz elewacji wentylowanej lub otynkowanej zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021

Ocieplenie dachu płaskiego lub skośnego oraz elewacji wentylowanej lub otynkowanej zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021 Ocieplenie dachu płaskiego lub skośnego oraz elewacji wentylowanej lub otynkowanej zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021

Zaostrzane przepisy budowlane z jednej strony wymagają od inwestora głębszego sięgnięcia do kieszeni, lecz jednocześnie – w długofalowej perspektywie – pozwalają mu oszczędzać. Wejście w życie Warunków...

Zaostrzane przepisy budowlane z jednej strony wymagają od inwestora głębszego sięgnięcia do kieszeni, lecz jednocześnie – w długofalowej perspektywie – pozwalają mu oszczędzać. Wejście w życie Warunków Technicznych 2021 przyniosło nowe wymogi, ale przyczyniło się też do wzrostu efektywności energetycznej nowo powstających obiektów w Polsce. Jak ocieplić dom zgodnie z aktualnymi wymaganiami? Jaką dobrać grubość wełny na elewację, a jaką do ocieplenia dachu płaskiego lub skośnego? Podpowiadamy sprawdzone...

Home&Garden Sauna w domu lub ogrodzie? Tak czy nie?

Sauna w domu lub ogrodzie? Tak czy nie? Sauna w domu lub ogrodzie? Tak czy nie?

Chcesz poprawić swój komfort życia? Czas spędzony w saunie dostarcza Ci relaksu i ukojenia zmysłów? Jeśli tak, warto rozważyć inwestycję w saunę w swoim domu lub ogrodzie. Poniżej znajdziesz garść praktycznych...

Chcesz poprawić swój komfort życia? Czas spędzony w saunie dostarcza Ci relaksu i ukojenia zmysłów? Jeśli tak, warto rozważyć inwestycję w saunę w swoim domu lub ogrodzie. Poniżej znajdziesz garść praktycznych informacji, które powinny ułatwić Ci podjęcie tej decyzji.

Hörmann Polska sp. z o.o. Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania

Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania

Zastanawiasz się gdzie przechowywać narzędzia, meble ogrodowe czy rowery po zakończonym sezonie? Idealnym rozwiązaniem będzie domek ogrodowy. Zadbaj także o bezpieczne miejsce do składowania drewna kominkowego.

Zastanawiasz się gdzie przechowywać narzędzia, meble ogrodowe czy rowery po zakończonym sezonie? Idealnym rozwiązaniem będzie domek ogrodowy. Zadbaj także o bezpieczne miejsce do składowania drewna kominkowego.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.