Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych

Od początku tego roku obowiązują bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności budownictwa.
Decyzje Parlamentu UE
Zaostrzanie standardów energooszczędności budynków to element polityki klimatycznej, zmierzającej do zmniejszenia emisji CO2 przez redukcję zużycia energii przy jednoczesnym zwiększeniu produkcji energii, pochodzącej ze źródeł odnawialnych (OZE).
W Europie nowe standardy izolacyjności przegród budowlanych wyznacza od 2010 roku Parlament UE. Wtedy to przyjął pierwszą dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
Ostatnia decyzja Parlamentu UE wprowadziła kolejne ich zaostrzenie od 1 stycznia 2021 r. Od tego czasu obowiązują nowe standardy i wymagania, określone w Warunkach Technicznych 2021. Obniżają one wartości współczynnika przenikania ciepła U dla ścian, okien, podłóg i dachów. Dowiedz się więcej >>
Unikatowa oferta firmy Recticel Insulation
Recticel Insulation, wiodący europejski gracz na rynku wyrobów poliuretanowych w branży budowlanej, wchodzący w skład Recticel Group, dostosował już swoje produkty do nowych, zaostrzonych wymagań w zakresie ochrony cieplnej budynków.
Zgodnie z Warunkami Technicznymi, nowe wartości współczynnika przenikania ciepła obowiązujące od 2021 r. mogą osiągnąć maksymalnie poziom do 0,15 W/(m2·K) dla dachu, a 0,20 W/(m2·K) dla ścian. Wprawdzie na jego wartość wpływają wszystkie warstwy przegrody, ale decydujące znaczenie ma izolacja termiczna. Aby nie zwiększać grubości tej warstwy, materiały izolacyjne firmy Recticel Insulation charakteryzują się coraz niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła λ. Sprawdź >>
Warto jeszcze dodać, że systemy termoizolacyjne firmy Recticel Insulation mają znak Keymark, wystawiany przez upoważnioną jednostkę certyfikującą i potwierdzający zgodność produktów z europejskimi normami produktowymi i jakościowymi.
Termoizolacja od wewnątrz
W nowo budowanych obiektach warstwę ocieplenia standardowo umieszcza się na ścianach zewnętrznych i pokrywa ją tynkiem lub okładzinami elewacyjnymi. Metodę tę stosuje się także w budynkach modernizowanych, pod warunkiem, że jest to możliwe. Przeszkodą mogą być np. wartość zabytkowej elewacji czy brak swobodnego dostępu do ścian zewnętrznych. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest docieplenie budynku od wewnątrz. A do tego celu doskonale nadają się płyty termoizolacyjne Eurothane® G. Ściany jednak nie mogą być zawilgocone.
Płyty Eurothane® G to zespolone fabrycznie panele izolacyjne, składające się z płyty poliuretanowej (PIR), pokrytej obustronnie paroizolacją i wykończone płytą gipsowo-kartonową (od strony pomieszczenia). Charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, który wynosi 0,022 W(m·K). Docieplenia ścian płytą Eurothane G 80-100 mm spełniają więc wymagania Warunków Technicznych 2021.
Kolejnym atutem płyt jest to, że dzięki paroziolacyjnym okładzinom zastosowanym na płycie PIR eliminuje się zjawisko występowania kondensacji międzywarstwowej i rozwoju pleśni. Ponadto płyty są odporne na uszkodzenia mechaniczne, lekkie i dość cienkie, dzięki czemu nie zabierają wiele przestrzeni wnętrza.
Płyty Eurothane® G z powodzeniem można stosować na ścianach i poddaszach we wszystkich wnętrzach domu, w tym także do wydzielenia pomieszczeń o różnych strefach temperatur. Ponadto spełniają wymagania przeciwpożarowe. Uzyskały bowiem klasę reakcji na ogień B-s1, d0, co oznacza, że można je bezpiecznie układać na ścianach wewnętrznych klatek schodowych, drogach ewakuacyjnych i poddaszach.
Płyty Eurothane® G dostępne są w praktycznych wymiarach 1200×2600 mm i grubościach rdzenia warstwy PIR od 20 do 100 mm (+12,5 mm płyta gipsowo-kartonowa). Gęstość rdzenia PIR to 30 kg/m3.
Montaż i obróbkę płyt oraz czas wykonania robót usprawnia oraz skraca fakt, że są to gotowe do wbudowania panele. Nie wymagają też stosowania specjalnych narzędzi, wystarczą jedynie piła ręczna lub pionowa, łata budowlana, poziomica, młotek gumowy i szpachlówki.
Płyty Eurothane® najczęściej mocuje się bezpośrednio do podłoża za pomocą kleju do płyt gipsowo-kartonowych. Klej nakłada się na płyty metodą obwodowo-punktową, które następnie mocno dociska się do ściany. Po związaniu i wyschnięciu kleju, co zwykłe trwa kilka dni, można przystąpić do prac wykończeniowych.
Jeśli jednak ściana jest nierówna lub nie ma dobrej przyczepności, lepiej i bezpieczniej przymocować panele wkrętami do wcześniej przygotowanego drewnianego rusztu lub profili do płyt gipsowo-kartonowych. Sposób ten polecany jest również do mocowania płyt Eurothane®G do sufitów.
Ostatnie czynności to zaszpachlowanie ewentualnych połączeń paneli, zagruntowanie powierzchni i pomalowanie farbą lub też przyklejenie tapety. Zapraszamy do współpracy >>
Termoizolacja dachów płaskich i skośnych
Przegrody te wymagają szczególnie starannego ocieplenia, ponieważ przez dach zazwyczaj ucieka najwięcej ciepła z domu. A najlepiej sprawdza się izolacja nakrokwiowa, bo – w odróżnieniu od tradycyjnego ocieplenia (np. wełną między krokwiami) – nie powoduje powstawania mostków termicznych na krokwiach i zapewnia wysoką wiatroszczelność. Rozwiązanie to pozwala więc znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie na energię do ogrzewania budynku.
Do nakrokwiowej termoizolacji płaskich i skośnych dachów przeznaczone są płyty termoizolacyjne Powerroof® Max o współczynniku przenikania ciepła λ = 0,022 W(m·K). Mają one grubość od 60 do 180 mm i są obustronnie pokryte okładzinami z wytłaczanej folii aluminiowej, odbijającej zimą ciepło do wnętrza budynku. Przy czym jedna ich strona jest laminowana membraną wysokoparoprzepuszczalną Rectivent.
Na obwodzie płyty wykończone są zamkami typu pióro-wpust, zapewniającymi szczelność ich połączeń.
Płyty Powerroof® Max firmy Recticel Insulation są stabilne wymiarowo i lekkie, dzięki czemu bez problemu można je przenosić na dach. Są też łatwe w montażu. Świetnie nadają się do izolowania dachów zarówno nowych budynków, jak i do renowacji starych.