Płyty termoizolacyjne Eurothane G – efektywne docieplenie budynku od wewnątrz

Płyty termoizolacyjne Eurothane G
Termomodernizacja jest jednym z podstawowych zadań podejmowanych w ramach renowacji budynków. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem, zgodnym z podstawowymi kanonami fizyki budowli, jest zastosowanie izolacji ścian od strony zewnętrznej. Istnieje jednak szereg sytuacji, w których wykonanie izolacji ścian w ten sposób okazuje się niemożliwe. Z takim problemem można spotkać się przy termoizolacji budynków zabytkowych, obiektów które posiadają dużą wartość architektoniczną, budynków, których ściany zewnętrzne zlokalizowane są bezpośrednio na granicy działki czy też gdy dostęp do ścian budynku jest utrudniony. W takich przypadkach rozwiązaniem okazuje się często, wykonanie termoizolacji ścian od strony wewnętrznej.
Firma Recticel oferuje rozwiązanie przeznaczone do tego typu zastosowania – płyt termoizolacyjne Eurothane G, produktu o zamkniętej strukturze komórkowej z paroszczelnymi okładzinami. Dowiedz się więcej o Eurothane G >>
Eurothane G to płyty termoizolacyjne ze sztywnej pianki poliizocyjanurowej (PIR) w obustronnej okładzinie paroizolacyjnej, zespolone jednostronnie z płytą gipsowo-kartonową. Przez obustronne zastosowanie okładzin paroizolacyjnych skutecznie minimalizuje się oddziaływanie dyfuzji i akumulacji pary wodnej w produkcie. Współczynnik oporu dyfuzyjnego gotowego produktu wynosi µ > 17 000. Tak wysoki opór dyfuzyjny produktu w znacznym stopniu ogranicza dyfuzję pary wodnej z pomieszczenia do przegrody i umożliwia spełnienie wymagania dotyczącego minimalnego współczynnika temperaturowego fRsi, co pozwala wyeliminować powstawanie pleśni w przegrodzie. Ze względu na złożoność zagadnienia, każdorazowo zastosowanie produktu powinno się poprzedzić oceną cieplno-wilgotnościową przegrody. Podstawowym wymogiem stosowania tej metody jest stwierdzenie braku występowania zawilgocenia ścian.
Płyty Eurothane G charakteryzują się również niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła,
λ = 0,022 W/(m·K), co pozwala zmniejszyć grubość warstwy termoizolacyjnej. Jest to korzystne, kiedy docieplenie odbywa się kosztem pomniejszenia powierzchni pomieszczenia. Przykładowo w przypadku docieplania ściany z cegły ceramicznej pełnej o grubości 38 cm, aby spełnić obowiązujące wymagań dla współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych
Umax = 0,20 W/(m2·K), wystarczające jest zastosowanie płyty Eurothane G o grubości 100 mm.
Płyty występują w praktycznych do montażu wymiarach 1200×2600 mm, w grubościach rdzenia PIR od 20 do 100 mm (+12,5 mm płyta gipsowo-kartonowa). Gęstość samego rdzenia PIR wynosi jedynie 30 kg/m3. Sprawdź szczegóły >>
Płyty Eurothane G mogą być również zastosowane jako termoizolacja ścian wydzielenia pomieszczeń o różnych strefach temperatur. Typowym przykładem jest zastosowanie płyt Eurothane G na ścianach klatek schodowych, gdzie już przy grubości PIR 20 mm uzyskuje się współczynnik Umax = 1,0 W/(m2·K).
Z punktu widzenia bezpieczeństwa pożarowego, opinia techniczna wydana przez ITB, potwierdza możliwość zastosowania płyt Eurothane G na ścianach wewnętrznych klatek schodowych i drogach ewakuacyjnych. Produkt Eurothane G pod względem klasy reakcji na ogień, klasyfikowany jest jako Bs-1, d0.
Płyty Eurothane G są produktem wygodnym do zastosowania. Stosowanie gotowego „prefabrykatu” znacznie usprawnia prace wykonywane na budowie i w dużym stopniu skraca ich czas. Do montażu nie jest wymagane stosowanie specjalistycznych narzędzi – wystarczą: piła ręczna lub pionowa, łata budowlana, poziomica, młotek gumowy i szpachlówki. Najczęściej stosowanym sposobem montażu jest przyklejanie płyt bezpośrednio do ścian na kleje do płyt gipsowo-kartonowych metodą obwodowo-punktową. W przypadku takiego mocowania, należy rozłożyć klej zgodnie z zasadą: kilka placków kleju wewnątrz płyty oraz pasmo kleju dookoła płyty (ok. 40% powierzchni płyty).
Już po kilku dniach, po odparowaniu wody i związaniu kleju, można przystąpić do dalszych prac wykończeniowych.
Inny sposób montażu to mocowanie mechaniczne za pomocą wkrętów do drewnianego rusztu lub profili do płyt gipsowo-kartonowych. Ten sposób montażu jest najczęściej stosowany, kiedy ściana jest nierówna lub jej powierzchnia nie zapewnia wymaganej przyczepności. Mocowanie mechaniczne jest konieczne w przypadku mocowania płyt do sufitów.
Po zamontowaniu płyt należy przystąpić do obróbki styków płyt (fuga, klej, taśma do spoinowania, gładź), a ich powierzchnię wyszpachlować. W ten sposób uzyskuje się trwałe podłoże do dalszego wykończenia, np. malowania i tapetowania. Jeżeli zachodzi potrzeba wzmocnienia narożników i ościeży, stosuje się narożniki ochronne analogicznie jak dla płyt gipsowo-kartonowych.
Płyty Eurothane G można pokrywać różnymi materiałami wykończeniowymi, z wyjątkiem tych, które w swoim składzie zawierają wapno. Więcej na naszej stronie >>