EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Ciepłe poddasze według nowych standardów

Joanna Szot | 2021-03-19
fot. Knauf Insulation

fot. Knauf Insulation

Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące izolacyjności domów jednorodzinnych. Standardy energetyczne WT 2021 wprowadzają niższą wartość współczynnika przenikania ciepła przegród, w tym dachów, który można otrzymać, stosując odpowiednie rozwiązania technologiczne. Producenci materiałów ociepleniowych są na to przygotowani już od dawna.

Zobacz także

ARCHON+ Biuro Projektów Barbara Mendel Nowoczesne domy energooszczędne dopasowane do potrzeb

Nowoczesne domy energooszczędne dopasowane do potrzeb Nowoczesne domy energooszczędne dopasowane do potrzeb

Na etapie planowania budowy domu warto starannie i szczegółowo przeanalizować wszelkie kwestie związane z realizacją wymarzonej inwestycji. Ważną i odpowiedzialną decyzją jest wybór projektu, który powinien...

Na etapie planowania budowy domu warto starannie i szczegółowo przeanalizować wszelkie kwestie związane z realizacją wymarzonej inwestycji. Ważną i odpowiedzialną decyzją jest wybór projektu, który powinien być odpowiednio dopasowany do uwarunkowań posiadanej działki, potrzeb i oczekiwań przyszłych mieszkańców, a także możliwości finansowych i zaplanowanego budżetu. Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii i szukając możliwości zminimalizowania kosztów użytkowania, wielu inwestorów zamierza wybudować...

Fabryka Styropianu ARBET Sp.j. Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max) Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania...

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania wymagań zawartych w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Recticel Izolacje Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych

Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych

Od początku tego roku obowiązują bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności budownictwa.

Od początku tego roku obowiązują bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności budownictwa.

Celem wprowadzonych zmian jest zmniejszenie zużycia energii, reduk­cja emisji dwutlenku węgla oraz wzrost produkcji energii odnawialnej. Nie są one dla nikogo zaskoczeniem, ponieważ pierwsze wytyczne dotyczące efektywności energetycznej zaczęły obowiązywać już w 2014 roku, a kolejne w 2017 roku.

Przepisy wprowadzone w 2021 roku – ostatnie już – oczywiście obowiązują inwestorów, którzy pozwolenie na budowę otrzymają w 2021 roku. WT 2021 obowiązuje również budynki rozbudowywane i modernizowane po 31 grudnia 2020 roku.

Co ważne, jeśli wniosek o pozwolenie na budowę został złożony przed 31 grudnia 2020 roku, to budynek będą obowiązywały wcześniejsze, łagodniejsze warunki techniczne – nawet jeśli pozwolenie na budowę zostało wydane już w nowym roku.

Aby spełnić te rygorystyczne wymagania, należy stosować materiały ociepleniowe o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła. Oferowana przez producentów wełna mineralna z powodzeniem sprawdzi się podczas izolacji wszystkich przegród domu. Pod warunkiem oczywiście, że wybierzemy odpowiedni produkt. Dobrze ocieplony dach może bowiem nawet o jedną trzecią ograniczyć straty ciepła.

rys1 cieple poddasze

Izolacje z wełny mineralnej, skalnej i szklanej, znacząco poprawiają izolacyjność termiczną przegród chroniąc wnętrza budynków przed oziębianiem, jak też umożliwiają przedostawanie się pary wodnej z pomieszczeń na zewnątrz; rys. MIWO

Dlaczego właśnie wełna mineralna?

Do ocieplenia dachu zazwyczaj wykorzystuje się wełnę mineralną. Warto wiedzieć, że pod tą nazwą kryje się zarówno wełna szklana, jak i skalna – wspólną nazwę zawdzięczają temu, że wytwarzane są na bazie surowców mineralnych.

Wełna skalna zazwyczaj produkowana jest ze skał bazaltowych, jako spoiwo stosuje się lepiszcze termotopliwe. Odznacza się wyższą wytrzymałością na ściskanie niż wełna szklana. Włókna wełny skalnej są ułożone w sposób rozproszony.

Natomiast wełna szklana powstaje przede wszystkim ze stłuczki szklanej (często pochodzącej z recyklingu) i piasku kwarcowego. Do łączenia włókien mogą być używane spoiwa naturalne lub pochodzenia chemicznego, a włókna są ułożone równolegle. Jest bardziej elastyczna niż wełna skalna i lżejsza, ale mniej odporna na ściskanie oraz działanie wysokich temperatur.

Obie wełny oferowane są najczęściej w postaci płyt i mat (sprzedawane w ­rulonach).

Nowo budowany dom ocieplamy na wiele lat. To samo dotyczy termomodernizacji. Dlatego też nie warto na tym etapie oszczędzać – potraktujmy izolację domu jako długofalową inwestycję i postawmy na sprawdzone rozwiązania, gwarantujące komfort termiczny oraz realne oszczędności ponoszone na ogrzewanie domu.

Podstawą jest dobranie odpowiedniego materiału ociepleniowego i jego prawidłowy montaż. Wełna mineralna oprócz doskonałych właściwości termoizolacyjnych, chroni pomieszczenia na poddaszu także przed hałasem (włóknista struktura wełny ma dobre właściwości tłumiące dźwięk) i ogniem (wełna mineralna klasyfikowane jest jako niepalna, klasa A1 – najwyższa), ponadto z upływem czasu nie zmienia także swoich wymiarów pod wpływem temperatury, nie podlega korozji biologicznej. Co najważniejsze, współczynnik przewodzenia ciepła λ i klasa reakcji na ogień nawet po kilkudziesięciu latach pozostają na tym samym poziomie.

rys2 cieple poddasze

Izolacje z wełny mineralnej, skalnej i szklanej, zbakomicie izolują akustycznie wnętrza budynków, chronią przed hałasem zewnętrznym i dźwiękami uderzeniowymi, a także pozwalają wygłuszać pomieszczenia charakteryzujące się wysokim poziomem dźwięków od pozostałych pomieszczeń; rys. MIWO

Ważny współczynnik przewodzenia ciepła

O izolacyjności cieplnej przegród – a także komforcie użytkowania i trwałości domu – decyduje w dużej mierze rodzaj zastosowanego materiału ociepleniowego. Dlatego też należy wybierać tylko produkty najwyższej jakości i chociaż nie ma na rynku materiału, który w 100% zapobiega ucieczce ciepła, to wełna mineralna jest najskuteczniejsza.

Współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) wynosi 0,030–0,045 W/(m·K) – im niższa jego wartość, tym lepiej. Zazwyczaj do ocieplenia dachu stosuje się wełnę o współczynniku λ od 0,032 do 0,039 W/(m·K), ponieważ pozwala ona spełnić wymogi WT 2021 przy mniejszej grubości niż np. wełna o λ = 0,045 W/(m·K).

Zastosowanie materiału o wyższym współczynniku przewodzenia ciepła będzie wymagało nie tylko dużej grubości ocieplenia, wiąże się to również z obniżeniem wysokości pomieszczeń pod skosami, większymi trudnościami przy montażu i zabudowie poddasza.

Termoizolację poprawia również to, że wełna mineralna skutecznie eliminuje mostki cieplne powodujące utratę znacznej ilości energii cieplnej.

Oczywiście o izolacyjności przegród decyduje również grubość warstwy ocieplenia – czyli jeśli chcemy osiągnąć niską wartość współczynnika przenikania ciepła U, musimy zastosować materiał o odpowiedniej lambdzie i grubości.

Wszystkie obliczenia powinny znajdować się w projekcie domu i lepiej ich nie zmieniać samodzielnie. Możemy zastosować grubszą warstwę wełny mineralnej niż zalecana przez projektanta – grubsza warstwa wełny daje możliwość uzyskania warunków określonych dla domów pasywnych, ograniczając tym samym do minimum zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewnia. Pamiętajmy, że efektywność izolacji zależy także od prawidłowego montażu wełny mineralnej.

Współczynnik przenikania ciepła dachu według WT 2021

Dzięki wymaganiom wprowadzonym w 2021 roku domy staną się energooszczędne, ponieważ obniżają one wartości współczynnika przenikania ciepła U.

Obecnie dla dachów współczynnik przenikania ciepła U może wynieść maksymalnie 0,15 W/(m2·K) – do tej pory jego wartość nie mogła przekroczyć 0,18 W/(m2·K).

Spełnienie takich rygorystycznych wymagań nie jest trudne, jeśli zastosujemy wełnę mineralną o niskim współczynniku przewodzenia ciepła i ułożymy odpowiednią grubość warstwy izolacyjnej. Na przykład – jak podają producenci – aby osiągnąć U dachu równe 0,138 W/(m2·K), możemy zastosować wełnę mineralną o λ = 0,035 W/(m·K) i ułożyć ją w dwóch warstwach o jednakowej grubości 15 cm. Wartość współczynnika przenikania ciepła możemy obniżyć, stosując na przykład wełnę o λ = 0,033 W/(m·K). Przy grubości ocieplenia także 30 cm można osiągnąć niższą (lepszą) wartość współczynnika przenikania ciepła U – na poziomie około 0,132 W/(m2·K), a stosując wełnę o λ = 0,032 W/(m·K) – około 0,128 W/(m2·K). W projekcie domu zawsze dokładnie jest określona grubość materiału termoizolacyjnego i jego współczynnik przewodzenia ciepła – możemy zastosować inny materiał, ale wyłącznie o lepszych parametrach.

Standard WT 2021 wymaga również uzyskania odpowiednio niskiego współczynnika EP [kWh/m2]. Określa on roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną potrzebną do ogrzewania, przygotowania c.w.u., wentylacji, chłodzenia czy oświetlenia. Od stycznia 2021 roku współczynnik EP nie może przekraczać 70 kWh/m2 (do tej pory maksymalna wartość wynosiła 95 kWh/m2).

Ciepły dach – o co jeszcze należy zadbać?

Podczas ocieplenia domu ważny jest dobry jakościowo materiał izolacyjny, grubość warstwy i, oczywiście, prawidłowy montaż. Jak to często bywa, diabeł jednak tkwi w szczegółach. Dlatego w trosce o skuteczność ocieplenia, należy dokładnie wypełniać przestrzeń pod dachem i zadbać o ciągłość termoizolacji, tzn. płynnie połączyć ją z materiałem ociepleniowym ścian zewnętrznych.

Aby zapobiec ucieczce ciepła, szczególnej uwagi wymagają elementy konstrukcyjne oraz detale dachu, np. krokwie, murłaty, okna dachowe, wypusty czy połączenia z kominem. Ponadto musimy zadbać o zabezpieczenie wełny mineralnej przed wilgocią – zawilgocony materiał izolacyjny ma słabsze parametry izolacyjne, może także ulec zagrzybieniu. Dlatego od strony poddasza termoizolację należy osłonić folią paroizolacyjną. Mocuje się ją do profili stalowych, wykorzystując taśmę dwustronnie klejącą. Pasy folii muszą być ułożone z 10-centymetrowym zakładem, dodatkowo połączenia skleja się specjalną taśmą. Na koniec wykańczamy skosy poddasza, możemy do tego celu wykorzystać na przykład płyty gipsowo-kartonowe.

Izolacja nakrokwiowa – inny sposób na ocieplenie dachu

Najczęściej dachy domów jednorodzinnych ociepla się wełną mineralną, układając ją w dwóch warstwach od wewnątrz. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, jednak zabiera nieco miejsca na poddaszu. Jeśli natomiast przestrzeni pod skosami mamy niewiele, możemy ocieplić dach – równie skutecznie – od zewnątrz.

Izolacja nakrokwiowa jest coraz bardziej popularna. Jak wskazuje nazwa, wełna mineralna układana jest na krokwiach. Jest szczególnie przydatna w przypadku termomodernizacji poddasza użytkowego, gdyż często po prostu nie ma już możliwości dołożenia dodatkowej warstwy ociepleniowej od wewnątrz. Równie dobrze sprawdzi się w nowo budowanych domach, szczególnie tam, gdzie chcielibyśmy wyeksponować elementy więźby dachowej.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

1/2021

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Prefabrykowane systemy ociepleń ścian zewnętrznych - roboty wykończeniowe

Prefabrykowane systemy ociepleń ścian zewnętrznych - roboty wykończeniowe Prefabrykowane systemy ociepleń ścian zewnętrznych - roboty wykończeniowe

Opracowanie zawiera warunki techniczne wykonania i odbioru elewacji wykonanych z prefabrykowanych zestawów do ocieplania ścian zewnętrznych budynków, zwanych również elewacjami veture. Ściany przewidziane...

Opracowanie zawiera warunki techniczne wykonania i odbioru elewacji wykonanych z prefabrykowanych zestawów do ocieplania ścian zewnętrznych budynków, zwanych również elewacjami veture. Ściany przewidziane do ocieplania mogą być wykonane z elementów murowych (ceramicznych, silikatowych, z betonu kruszywowego, autoklawizowanego betonu komórkowego, kamienia naturalnego) lub z betonu (z elementów prefabrykowanych lub wylewanych na budowie). Opracowanie nie dotyczy ścian wykonanych z drewna lub metali.

Redakcja news Nowe standardy w technice grzewczej budynków

Nowe standardy w technice grzewczej budynków Nowe standardy w technice grzewczej budynków

27 lutego 2020 r. w ramach Targów ENEX w Kielcach odbędzie się VIII Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).

27 lutego 2020 r. w ramach Targów ENEX w Kielcach odbędzie się VIII Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).

Redakcja news Zabezpieczenia i izolacje - pokrycia dachowe

Zabezpieczenia i izolacje - pokrycia dachowe Zabezpieczenia i izolacje - pokrycia dachowe

Publikacja zawiera wymagania wykonawcze dotyczące różnych rozwiązań pokryć dachowych z podziałem na grupy wyrobów pokrywczych, z uwzględnieniem sposobu przygotowania podłoża oraz opisu zasad i wymagań...

Publikacja zawiera wymagania wykonawcze dotyczące różnych rozwiązań pokryć dachowych z podziałem na grupy wyrobów pokrywczych, z uwzględnieniem sposobu przygotowania podłoża oraz opisu zasad i wymagań w zakresie wykonania i odbioru warstw pokrycia dachowego. Pracę uzupełniono o wymagania formalne dotyczące dokumentacji technicznej, według której realizowane są roboty dekarskie, a także podstawowych zasad dopuszczania do obrotu i stosowania wyrobów budowlanych.

Redakcja news Uprawnienia budowlane 2019 - pytania i testy egzaminacyjne

Uprawnienia budowlane 2019 - pytania i testy egzaminacyjne Uprawnienia budowlane 2019 - pytania i testy egzaminacyjne

Poradnik stanowi bardzo dobre źródło informacji niezbędnej do odpowiedniego przygotowania się do egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane dla wszystkich specjalności, z komentarzem przepisów prawnych,...

Poradnik stanowi bardzo dobre źródło informacji niezbędnej do odpowiedniego przygotowania się do egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane dla wszystkich specjalności, z komentarzem przepisów prawnych, których znajomość wymagana jest na egzaminie.

Redakcja news Roboty wykończeniowe - posadzki z wykładzin włókienniczych i z pvc

Roboty wykończeniowe - posadzki z wykładzin włókienniczych i z pvc Roboty wykończeniowe - posadzki z wykładzin włókienniczych i z pvc

Przedmiotem opracowania są warunki techniczne wykonania i odbioru posadzek z wykładzin z polichlorku winylu i z wykładzin włókienniczych, wykonywanych na podkładach podłogowych na bazie cementu lub anhydrytowych,...

Przedmiotem opracowania są warunki techniczne wykonania i odbioru posadzek z wykładzin z polichlorku winylu i z wykładzin włókienniczych, wykonywanych na podkładach podłogowych na bazie cementu lub anhydrytowych, przeznaczonych do stosowania w budownictwie mieszkaniowym i użyteczności publicznej.

Redakcja news Roboty ziemne i konstrukcyjne

Roboty ziemne i konstrukcyjne Roboty ziemne i konstrukcyjne

Przedmiotem opracowania są warunki techniczne wykonania i odbioru lekkiej obudowy z płyt warstwowych z rdzeniem z pianki poliuretanowej, styropianu lub wełny mineralnej - w okładzinach z blach metalowych....

Przedmiotem opracowania są warunki techniczne wykonania i odbioru lekkiej obudowy z płyt warstwowych z rdzeniem z pianki poliuretanowej, styropianu lub wełny mineralnej - w okładzinach z blach metalowych. Opracowanie zawiera wymagania dotyczące obudowy wykonanej z płyt warstwowych (w tym obudowy chłodni), warunki montażu oraz kryteria odbioru obudowy.

Redakcja news Nowoczesne budynki energoefektywne - Warunki Techniczne 2019

Nowoczesne budynki energoefektywne - Warunki Techniczne 2019 Nowoczesne budynki energoefektywne - Warunki Techniczne 2019

Książka rozwija i wyjaśnia ogólne zasady projektowania oraz modernizacji budynków zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także w...

Książka rozwija i wyjaśnia ogólne zasady projektowania oraz modernizacji budynków zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także w ustawach: o charakterystyce energetycznej budynków, o wspieraniu termomodernizacji i remontów, jak również o efektywności energetycznej. Publikacja obejmuje nie tylko przepisy i zasady teoretyczne, ale także zawiera przykłady, które pokazują ich praktyczne zastosowanie. Jest to wiedza potrzebna projektantom,...

Redakcja Okna do dachów płaskich

Okna do dachów płaskich Okna do dachów płaskich

Domy jednorodzinne zwieńczone nowoczesnym stropodachem coraz śmielej podbijają serca projektantów i inwestorów, uzupełniając i urozmaicając krajobraz tradycyjnego budownictwa. Takie rozwiązanie to nie...

Domy jednorodzinne zwieńczone nowoczesnym stropodachem coraz śmielej podbijają serca projektantów i inwestorów, uzupełniając i urozmaicając krajobraz tradycyjnego budownictwa. Takie rozwiązanie to nie tylko doskonały sposób na wyróżnienie budynku spośród tych krytych dachami skośnymi, ale również wiele wartości dodanych, zwłaszcza jeśli włożymy nieco wysiłku w projekt i aranżację dodatkowej przestrzeni użytkowej.

dr Agnieszka Grabowska-Toś Odległość budynku od granicy działki - co się zmieniło w przepisach?

Odległość budynku od granicy działki - co się zmieniło w przepisach? Odległość budynku od granicy działki - co się zmieniło w przepisach?

Zmiany w przepisach budowlanych, które weszły w życie w styczniu 2018 roku, przyniosły kilka poprawek w zakresie wymaganej odległości budynku od granicy działki.

Zmiany w przepisach budowlanych, które weszły w życie w styczniu 2018 roku, przyniosły kilka poprawek w zakresie wymaganej odległości budynku od granicy działki.

dr inż. Anna Werner-Juszczuk Ile kosztuje instalacja c.o.?

Ile kosztuje instalacja c.o.? Ile kosztuje instalacja c.o.?

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego...

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego za pomocą niskotemperaturowych źródeł ciepła, jak np. pompy ciepła czy kotły kondensacyjne.

Agnieszka Zygmunt Daszki i zadaszenia

Daszki i zadaszenia Daszki i zadaszenia

Zadaszenie nad wejściem do domu ochroni nas przed deszczem lub śniegiem, gdy nerwowo szukamy klucza do mieszkania albo czekamy, aż ktoś otworzy nam drzwi przez domofon.

Zadaszenie nad wejściem do domu ochroni nas przed deszczem lub śniegiem, gdy nerwowo szukamy klucza do mieszkania albo czekamy, aż ktoś otworzy nam drzwi przez domofon.

Przemysław Gogojewicz Mierzenie odległości od okien budynku

Mierzenie odległości od okien budynku Mierzenie odległości od okien budynku

W jakiej odległości od okien budynku wielorodzinnego można zaplanować strefę zabaw lub pojemniki na śmieci, z których korzystają mieszkańcy?

W jakiej odległości od okien budynku wielorodzinnego można zaplanować strefę zabaw lub pojemniki na śmieci, z których korzystają mieszkańcy?

Przemysław Gogojewicz Remont starych budynków a nowe Warunki Techniczne

Remont starych budynków a nowe Warunki Techniczne Remont starych budynków a nowe Warunki Techniczne

Nie można zmusić zarządzającego do remontu starych budynków, opierając się na obecnie obowiązujących wymogach technicznych.

Nie można zmusić zarządzającego do remontu starych budynków, opierając się na obecnie obowiązujących wymogach technicznych.

mgr inż. Katarzyna Rybka Odzysk ciepła z wentylacji - luksus czy konieczność?

Odzysk ciepła z wentylacji - luksus czy konieczność? Odzysk ciepła z wentylacji - luksus czy konieczność?

Nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania energo­oszczędnych rozwiązań ogrzewania, wentylacji, a także chłodzenia. Odzysk ciepła w systemach...

Nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania energo­oszczędnych rozwiązań ogrzewania, wentylacji, a także chłodzenia. Odzysk ciepła w systemach wentylacji mechanicznej jest obecnie praktycznie niezbędny, a wymagania w tym zakresie będą coraz wyższe.

Przemysław Gogojewicz Badanie uciążliwości zapachów w kompetencjach nadzoru budowlanego

Badanie uciążliwości zapachów w kompetencjach nadzoru budowlanego Badanie uciążliwości zapachów w kompetencjach nadzoru budowlanego

Badanie "uciążliwości zapachów" leży w kompetencjach organów nadzoru budowlanego. Na czym polega ochrona jakości powietrza wg Prawa ochrony środowiska? Co o zapachach mówią polskie normy?

Badanie "uciążliwości zapachów" leży w kompetencjach organów nadzoru budowlanego. Na czym polega ochrona jakości powietrza wg Prawa ochrony środowiska? Co o zapachach mówią polskie normy?

Przemysław Gogojewicz Budowa nieruchomości na granicy działki

Budowa nieruchomości na granicy działki Budowa nieruchomości na granicy działki

W sytuacji, gdy dokumenty zbadane dla potrzeb sprawy o rozgraniczenie nie dają wystarczających podstaw do ustanowienia granicy według stanu prawnego nieruchomości, a oświadczenia stron postępowania są...

W sytuacji, gdy dokumenty zbadane dla potrzeb sprawy o rozgraniczenie nie dają wystarczających podstaw do ustanowienia granicy według stanu prawnego nieruchomości, a oświadczenia stron postępowania są w tym zakresie sprzeczne, wówczas występuje spór graniczny. Jeżeli nie dojdzie do jej zawarcia, a brak jest podstaw do wydania decyzji merytorycznej w sprawie, organ w oparciu o art. 34 ust. 2 ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne, wydaje decyzję o umorzeniu postępowania administracyjnego i z urzędu...

Redakcja Pompy ciepła - zasady działania

Pompy ciepła - zasady działania Pompy ciepła - zasady działania

Pompy ciepła przetwarzają energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, takich jak powietrze, grunt czy woda, na ciepło użytkowe. Dodatkowo mogą wykorzystać ciepło odpadowe z procesów przemysłowych (wykorzystując...

Pompy ciepła przetwarzają energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, takich jak powietrze, grunt czy woda, na ciepło użytkowe. Dodatkowo mogą wykorzystać ciepło odpadowe z procesów przemysłowych (wykorzystując potencjał do efektywniejszego wykorzystania energii) oraz gospodarstw domowych (np. wentylacyjne powietrze wyrzutowe).

Redakcja Wymiana okien. Sprawdź, co trzeba wiedzieć

Wymiana okien. Sprawdź, co trzeba wiedzieć Wymiana okien. Sprawdź, co trzeba wiedzieć

Jeśli planujemy wymianę okien, to warto zrobić to jeszcze przed zimą, ponieważ nowe okna na pewno lepiej ochronią dom przed stratami ciepła. Mogą być również źródłem darmowej energii cieplnej ze słońca,...

Jeśli planujemy wymianę okien, to warto zrobić to jeszcze przed zimą, ponieważ nowe okna na pewno lepiej ochronią dom przed stratami ciepła. Mogą być również źródłem darmowej energii cieplnej ze słońca, co w dużym stopniu zależy od powierzchni szyby. Pomoże to obniżyć rachunki za ogrzewanie i zapewni komfort w naszym domu.

Redakcja Zmiany grubości ocieplenia wg nowych Warunków Technicznych

Zmiany grubości ocieplenia wg nowych Warunków Technicznych Zmiany grubości ocieplenia wg nowych Warunków Technicznych

Początek roku przyniósł istotne zmiany w przepisach budowlanych. Nowe Warunki Techniczne wprowadziły bowiem zmiany w grubości ocieplenia budynków.

Początek roku przyniósł istotne zmiany w przepisach budowlanych. Nowe Warunki Techniczne wprowadziły bowiem zmiany w grubości ocieplenia budynków.

Schöck Sp. z o.o System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie...

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie hałasu oraz dźwiękach przenikających do pomieszczeń budynku.

Eko-Okna S.A. Bezpieczeństwo okien na najwyższym poziomie ze SWISSPACER Air

Bezpieczeństwo okien na najwyższym poziomie ze SWISSPACER Air Bezpieczeństwo okien na najwyższym poziomie ze SWISSPACER Air

Firma Eko-Okna wprowadziła do swojej oferty nowy produkt – komponent wyrównujący ciśnienie SWISSPACER Air dla ramek dystansowych w szybach zespolonych. To innowacyjne rozwiązanie zapobiega pękaniu i wypaczaniu...

Firma Eko-Okna wprowadziła do swojej oferty nowy produkt – komponent wyrównujący ciśnienie SWISSPACER Air dla ramek dystansowych w szybach zespolonych. To innowacyjne rozwiązanie zapobiega pękaniu i wypaczaniu się szyb zespolonych w wyniku zmian ciśnienia podczas transportu i późniejszego użytkowania.

Redakcja Kolejność działań w termomodernizacji

Kolejność działań w termomodernizacji Kolejność działań w termomodernizacji

Termomodernizacja budynków jest kluczowa dla oszczędności energii i jakości powietrza. Kompleksowa termomodernizacja stanie się też zapewne istotnym motorem dla tworzenia lokalnych, nowych miejsc pracy...

Termomodernizacja budynków jest kluczowa dla oszczędności energii i jakości powietrza. Kompleksowa termomodernizacja stanie się też zapewne istotnym motorem dla tworzenia lokalnych, nowych miejsc pracy i pozwoli Polsce, jako członkowi Unii Europejskiej, łatwiej wypełnić zobowiązania klimatyczne. Na czym polega termomodernizacja i jaka powinna być prawidłowa kolejność prac?

URSA Polska Wyeliminuj hałas, czyli odpowiednia akustyka w domu

Wyeliminuj hałas, czyli odpowiednia akustyka w domu Wyeliminuj hałas, czyli odpowiednia akustyka w domu

Jesteś w trakcie wyboru projektu do budowy domu? Budujesz już dom i szukasz odpowiednich materiałów do izolacji akustycznej ścian wewnętrznych, podłóg lub stropu? Izolacja akustyczna przegród budowlanych...

Jesteś w trakcie wyboru projektu do budowy domu? Budujesz już dom i szukasz odpowiednich materiałów do izolacji akustycznej ścian wewnętrznych, podłóg lub stropu? Izolacja akustyczna przegród budowlanych jest bardzo często traktowana jako mało znaczący dodatek w budżecie przeznaczonym na budowę i wykończenie domu. To błąd, ponieważ prawidłowo wykonana w znacznym stopniu ogranicza uciążliwe hałasy i dźwięki dochodzące z zewnątrz oraz innych pomieszczeń. Akustyka domu ma bardzo duży wpływ na jakość...

Armacell Poland O co ten hałas – czyli o czym należy pamiętać, wybierając izolacje akustyczne

O co ten hałas – czyli o czym należy pamiętać, wybierając izolacje akustyczne O co ten hałas – czyli o czym należy pamiętać, wybierając izolacje akustyczne

Ciszy zobaczyć się nie da. Natomiast wszystkie okładziny czy warstwy izolacji akustycznej powinny zapewnić ochronę przed hałasem. Czy naprawdę są skuteczne i nie psują estetyki wnętrza? Armacell oferuje...

Ciszy zobaczyć się nie da. Natomiast wszystkie okładziny czy warstwy izolacji akustycznej powinny zapewnić ochronę przed hałasem. Czy naprawdę są skuteczne i nie psują estetyki wnętrza? Armacell oferuje szereg rozwiązań odpornych na działanie trudnych warunków przemysłowych, a także atrakcyjne wizualnie systemy przeznaczone do reprezentacyjnych wnętrz mieszkalnych czy biurowych.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISPOL Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISPOL Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISPOL Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Rigips Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością...

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością doceniasz zalety, jakie niesie ze sobą korzystanie z gotowych mas szpachlowych.

KRISPOL Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta?

Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta? Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta?

Budowa domu to nieustannie podejmowane decyzje. Od wyboru działki, projektu, wykonawcy, po wybór konkretnych materiałów i elementów wykończeniowych. To również sporo stresu i nerwów. Niektóre procesy można...

Budowa domu to nieustannie podejmowane decyzje. Od wyboru działki, projektu, wykonawcy, po wybór konkretnych materiałów i elementów wykończeniowych. To również sporo stresu i nerwów. Niektóre procesy można uprościć, jednym z takich rozwiązań jest wybór kompletu stolarki okienno-drzwiowej od jednego producenta. Sprawdź, dlaczego warto.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.