EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

DAYLIGHT Forum 2021 – debata o znaczeniu światła dziennego w architekturze

Redakcja | 2021-11-03
DAYLIGHT Forum 2021 – debata o znaczeniu światła dziennego w architekturze, fot. VELUX Polska

DAYLIGHT Forum 2021 – debata o znaczeniu światła dziennego w architekturze, fot. VELUX Polska

20 października w Warszawie odbyła się po raz pierwszy, zorganizowana przez firmę VELUX, konferencja DAYLIGHT Forum 2021, poświęcona zagadnieniu światła dziennego w budownictwie mieszkaniowym. Celem spotkania było nowe, holistyczne spojrzenie na budynki, które wpisują się w potrzebę tworzenia zdrowych, przyjaznych człowiekowi i klimatowi nowoczesnych przestrzeni, a także zapoczątkowanie szerszej dyskusji w środowisku, aby tworzyć podstawy budowania kultury światła dziennego w Polsce.

Zobacz także

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

Rejs Spółka z o.o. Zjedz Francuskie Śniadanie z REJS

Zjedz Francuskie Śniadanie z REJS Zjedz Francuskie Śniadanie z REJS

Wyborna kawa, kruche pieczywo, aromatyczne sery, a do tego prezentacja najlepszych systemów i akcesoriów meblowych – tak w skrócie wygląda program Francuskich Śniadań REJS. Kolejna runda wyjątkowych spotkań...

Wyborna kawa, kruche pieczywo, aromatyczne sery, a do tego prezentacja najlepszych systemów i akcesoriów meblowych – tak w skrócie wygląda program Francuskich Śniadań REJS. Kolejna runda wyjątkowych spotkań organizowanych w punktach handlowych marki i u jej autoryzowanych dystrybutorów rusza już na początku marca i potrwa do końca miesiąca. Nie przegap ich!

Redakcja Jak dynamiczna pogoda w kwietniu wpłynie na rośliny w ogrodach?

Jak dynamiczna pogoda w kwietniu wpłynie na rośliny w ogrodach? Jak dynamiczna pogoda w kwietniu wpłynie na rośliny w ogrodach?

Wydawało się, że wiosna zadomowiła się na dobre, tymczasem powróciły wiosenne przymrozki. Niemal równocześnie występują w naszym kraju trzy fenologiczne pory roku! Co to oznacza dla naszych upraw, sadów,...

Wydawało się, że wiosna zadomowiła się na dobre, tymczasem powróciły wiosenne przymrozki. Niemal równocześnie występują w naszym kraju trzy fenologiczne pory roku! Co to oznacza dla naszych upraw, sadów, ogrodów? Jak dynamiczna pogoda w kwietniu wpłynie na rośliny w ogrodach? Wyjaśniamy z pomocą mgr Anny Pińkowskiej z SGGW.

Zaproszeni do wykładów i dyskusji znakomici eksperci: Ewa Porębska – krytyczka architektury, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura Murator”, dr Natalia Sokół – badaczka światła dziennego z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, Agnieszka Szczepaniak – architektka i dyrektor w pracowni AP Szczepaniak, Damian Kałdonek – architekt, właściciel biura PROjARCH, Michał Kornacki – architekt i specjalista od światła dziennego, Marcin Woyciechowski – architekt, członek zarządu Grupy Inwestycyjnej Hossa, dyskutowali o wyzwaniach związanych z projektowaniem, stosowanymi narzędziami oraz przyszłością budownictwa mieszkaniowego. Zaprezentowano ciekawe przykłady realizacji, pokazujące różne sposoby wykorzystania światła dziennego. Poruszono temat barier i aspektów prawnych związanych z doświetleniem światłem dziennym, nasłonecznieniem, a także oczekiwań użytkowników budynków.

Konferencje wspólnie prowadzili oraz moderowali dyskusje arch. Monika Kupska-Kupis, główny architekt w firmie VELUX oraz arch. Grzegorz Piątek, krytyk architektury i pisarz, który na początku spotkania stwierdził, iż architektura mieszkaniowa jest esencją architektury, jej początkiem oraz sztandarowym tematem w polskim projektowaniu, jako podstawa działalności wielu pracowni.

Wszyscy uczestniczy panelu zgodnie stwierdzili, że istotna jest współpraca środowiska, wypracowanie wspólnej metody i sposobu rozmowy z urzędami, tak aby mówić jednym głosem w kwestiach istotnych dla architektury przyszłości. Ważna jest edukacja i budowanie świadomości odnośnie znaczenia światła dziennego w architekturze mieszkaniowej zarówno wśród architektów, deweloperów, ale również szerzej w społeczeństwie.

Zgromadzeni goście uczestniczyli także w uroczystości wręczenia dyplomów studentom architektury Politechniki Śląskiej, laureatom Grand Prix konkursu International VELUX Award 2020: Julii Giżewskiej i Pawłowi Białasowi oraz opiekunowi naukowemu prof. Jerzemu Wojewódce. Projekt pt. „Teatr Światła” zwyciężył w konkursie w kategorii „Badania nad światłem naturalnym” i pokonał ponad 580 innych projektów z całego świata.

Podczas wykładów i dyskusji panelowej eksperci poruszyli wiele ważnych i aktualnych kwestii, m.in. w którym kierunku powinna zmierzać architektura budownictwa mieszkaniowego oraz jak architekci oraz deweloperzy mogą odpowiedzieć na oczekiwania społeczne.

Krajobraz budownictwa mieszkaniowego z pandemią w tle

Eksperci podkreślali, że pandemia uzmysłowiła nam, iż chcemy żyć inaczej, mieć większy komfort w pomieszczeniach, w których przebywaliśmy momentami 24 h na dobę. Badania pokazują, jak ważny stał się kontakt z naturą, widok za oknem, zieleń, balkon, na który można wyjść lub posadzić tam rośliny, większa przestrzeń czy oddzielne pomieszczenie do pracy i nauki. To napędziło popyt na nowe inwestycje i uruchomiło lawinę remontów. Pomimo rozkwitu budownictwa mieszkaniowego trudno nie zauważyć, że pewne dane są alarmujące. W czasie ostatniej dekady średni metraż mieszkań zmniejszył się o 9 mkw. i wynosi 56 mkw. Wiele, szczególnie mniejszych mieszkań, kupowanych jest w celach inwestycyjnych, a nie mieszkaniowych. Jednocześnie w ciągu trwania pandemii oprócz metrażu znaczenia nabrały kwestie związane z dobrym doświetleniem światłem dziennym czy jakością powietrza w pomieszczeniach. Wzrosła świadomość społeczna. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego, że światło dzienne wpływa na ich zdrowie i dobrostan. Coraz częściej zwracają uwagę na te czynniki podczas wyboru mieszkania.

velux daylight2021

Od lewej: Monika Kupska-Kupis, Grzegorz Piątek, dr Natalia Sokół, Agnieszka Szczepaniak, Damian Kałdonek, Marcin Woyciechowski, Michał Kornacki, Jacek Siwiński.

Niewykorzystany potencjał dachów

W swoim wykładzie wprowadzającym w tematykę konferencji, Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska, zwrócił uwagę m.in. na rolę dachów, które powinny być traktowane nie jako piąta lecz pierwsza fasada. Nie doceniamy ich potencjału w transformacji budynków. Wykorzystywanie dachu jedynie do ochrony przed opadami atmosferycznymi i coraz częściej do produkcji elektryczności jest pewnym marnotrawstwem potencjału. Otwarcie go na otoczenie poprzez zastosowanie inteligentnych przeszkleń, to nie tylko światło i świeże powietrze oraz kontakt z naturą, ale również jedna z najbardziej spektakularnych możliwości kształtowania przestrzeni wewnątrz budynku w sensie estetycznym i funkcjonalnym.

Według arch. Damiana Kałdonka funkcja użytkowa dachu obecnie jest mocno upośledzona, ze względu na liczbę urządzeń, którą tam chcemy ustawiać (szczególnie na dachach płaskich). Nie przekreśla to jednak możliwości takiego zaprojektowania domu, aby strefy dachu rzeczywiście doświetlały wnętrze budynku. Natomiast arch. Ewa Porębska zwróciła uwagę na kwestie kulturowe. Są kraje, w których od zawsze używano dachu i to wynikało z klimatu. W Polsce uczymy się tego, że dach to również dobre miejsce rekreacji. Jak zauważyła arch. Agnieszka Szczepaniak, wyzwaniem są również projekty związane z rewitalizacją budynków. Jeśli uwarunkowania konserwatorskie nie są bardzo restrykcyjne, to okna dachowe mogą tu spełnić swoją funkcję, doświetlając poddasze i tworząc dodatkową przestrzeń użytkową.

Wyzwania związane z rozlewaniem się i zagęszczaniem miast

Eksperci zwrócili również uwagę na rynek nieruchomości i wzrost zainteresowania gruntami na przedmieściach. To niepokojąca tendencja, która sprzyja tzw. rozlewaniu się miast, rozbudowie infrastruktury i coraz większym problemom transportowym (czas dojazdu, korki, brak komunikacji zbiorowej, większy smog). Z drugiej strony można dostrzec tu pewien paradoks. Gęsta zabudowa w miastach jest bardziej zacieniona, co powoduje uzależnienie od światła sztucznego. Jak zatem zahamować proces rozlewania się miast i stworzyć przyjazne miasta mimo coraz większego zagęszczenia budynków? Eksperci zgodzili się, że kluczem jest zachowanie balansu. Podkreślali, że wzrost gęstości zabudowy musi się wiązać z większym zazielenieniem miast oraz odpowiednimi rozwiązaniami architektonicznymi. Badania pokazują jednoznacznie, że jesteśmy w stanie obniżyć temperaturę w mieście od 5 do 7ºC, jeżeli zastosujemy zieleń między budynkami albo na dachach. Projektowanie ze światłem dziennym polega na znalezieniu równowagi. Z jednej strony chcemy dostarczyć go dużo, ale nie przegrzać, żeby nie stosować klimatyzacji, która jest energochłonna.

Według arch. Agnieszki Szczepaniak musimy nauczyć się wykorzystywać tkankę miejską, np. dachy, które mają potencjał, na których można sadzić zieleń. Można również uzyskać widok z okna przez odbicia. Natomiast dla arch. Marcina Woyciechowskiego wzrost intensywności zabudowy musi się wiązać ze wzrostem zagospodarowania zieleni, tworzeniem przedplanów, większej ilości korytarzy widokowych. W gęstej zabudowie koniecznie trzeba brać pod uwagę wpływ nowej inwestycji na istniejący już budynek. Arch. Michał Kornacki zachęcał do tego, aby w pierwszym kroku, przy projektowaniu, wziąć pod uwagę kontekst sąsiedzki.

Rosnące znaczenie widoku i otoczenia

W Polsce funkcjonuje europejska norma EN 17037, która pozwala projektantom i inwestorom na ustalanie poziomów ilości światła naturalnego wewnątrz budynków. Jednak jest ona normą uznaniową, a nie wykładnią prawną. Jak podkreślała dr Natalia Sokół, przesłanką normy było uwrażliwienie architektów na parametry, na które oświetleniowcy zwrócili już dawno uwagę, a więc warstwy widoku, odległości od innych obiektów oraz kąt widoku. Są też badania, pokazujące, że widok stanowi wartość finansową.

Jak podkreślali eksperci, podczas pandemii wzrosło znaczenie widoku. Był to nasz sposób komunikacji ze światem. Widok coraz częściej jest ważnym czynnikiem decyzyjnym dla inwestorów, obok najważniejszego kryterium – lokalizacji. Arch. Marcin Woyciechowski zwrócił również uwagę na inny aspekt dotyczący polskiego rynku nowych mieszkań, gdzie często kupowane są mieszkania przed wybudowaniem. Kupuje się marzenia i potencjały. To, że ktoś kupi mieszkanie przy parku nie oznacza, że będzie w nim codziennie biegał, ale ważne jest to, że będzie miał taką możliwość. Skorzysta z niej kiedy będzie chciał. To samo dotyczy okien, światła dziennego i widoku.

Światło pod kontrolą w trosce o klimat

W polskich przepisach budowlanych wymagania odnośnie doświetlenia bazują na prostej metodzie obliczania stosunku powierzchni okien do powierzchni podłogi. Warunki techniczne określają ten stosunek jako 1:8. Niektóre kraje europejskie m.in. Norwegia, Włochy oraz Słowacja stosują bardziej zaawansowane metody oceny oświetlenia budynków światłem dziennym tzw. współczynnik światła dziennego (ang. daylight factor). W nowoczesnych domach o neutralnym zużyciu energii można spotkać przeszklenia sięgające 30–40 proc. powierzchni podłogi.

Ewa Porębska zwróciła uwagę na fakt, iż zaczynamy dostrzegać również drugą stronę nadmiernie nasłonecznionego mieszkania, które jeszcze niedawno były marzeniem. W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym niezbędne jest wykorzystanie dynamicznych przesłon, które pozwolą kontrolować światło. Dobrze, aby stanowiły one integralną część projektu architektonicznego. Jak natomiast zauważyła w swoim wykładzie dr Natalia Sokół, kontrola światła dziennego stwarza wiele wyzwań projektowych, jednym z nich jest uwzględnienie w projekcie zmienności oświetlenia dziennego. Myśląc o świetle dziennym często myślimy o świetle słonecznym. Tymczasem mamy jeszcze światło nieboskłonu (16 różnych modeli). Od projektanta zależy przy robieniu symulacji, jaki nieboskłon użyć, aby dowiedzieć się czegoś więcej o projektowanej bryle. Projektanci mają do wyboru różne narzędzia – od dokonywania wielokrotnych pomiarów, po symulacje i narzędzia graficzne. Ważny jest też dialog z użytkownikami budynku, których warto spytać o potrzeby lub odczucia. Istnieją również wyzwania związane np. z olśnieniem czy nadmiernym przegrzewaniem. Aby wybrać odpowiedni system kontroli światła dla budynku, warto wykonać symulacje różnych przesłon.

PANELIŚCI:

  • dr arch. Natalia Sokół. Ekspertka w dziedzinie światła dziennego i autorka licznych publikacji na ten temat. Pomysłodawczyni europejskiego projektu edukacyjnego NLITED, w ramach którego powstaje bezpłatna e-platforma edukacyjna poświęcona oświetlaniu dziennemu. Ukończyła m.in. Light and Lighting na Bartlett School of Architecture UCL w Londynie. Adiunkt na Wydziale Architektury Politechnik Gdańskiej.
  • arch. Ewa P. Porębska. Architektka, krytyczka architektury, kuratorka, ekspertka w dziedzinie architektury i przestrzeni publicznej o międzynarodowej pozycji. Od blisko 40 lat działa na rzecz popularyzacji najlepszych wzorców światowej architektury i ochrony ładu przestrzennego, za co została nagrodzona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zasiada w jury wielu konkursów.
  • arch. Agnieszka Szczepaniak. Ekspertka od projektowania budynków wielorodzinnych, zrealizowała wiele prestiżowych inwestycji, nagradzanych, m.in. International Property Awards, Global Future Design Awards, World Architecture & Design Awards czy International Architecture Awards. Pełni funkcję dyrektora ds. rozwoju w pracowni AP Szczepaniak.
  • arch. Marcin Woyciechowski. Dyrektor pracowni projektowej, a także członek zarządu spółki deweloperskiej w Grupie Inwestycyjnej Hossa. Doświadczenia zdobywał w Polsce i zagranicą m.in. Holandii i Szwajcarii. Autor szeregu osiedli, budynków mieszkalnych i założeń mixed-use, w tym biurowców, hoteli i centrów handlowych, a także rewitalizacji przestrzeni miejskich. Wykładowca akademicki.
  • arch. Damian Kałdonek. Właściciel i główny projektant PROjARCH, gliwickiej pracowni realizującej kompleksowe projekty dla prywatnych inwestorów i biznesu. Laureat licznych nagród w konkursach architektonicznych oraz autor wielu publikacji branżowych. Pasjonat remontów starych domów oraz samochodów.
  • arch. Michal Kornacki. Założyciel firmy Kornacki Architekci specjalizującej się w różnego rodzaju usługach analitycznych i ekspertyzach urzędowych związanych z problematyką naturalnego oświetlenia. Autor programu do analizy nasłonecznienia Linijka Słońca. Prowadzi szkolenia dla urzędników oraz architektów, jak optymalnie wykorzystać analizę nasłonecznienia i zacieniania.

MODERATORZY:

  • arch. Monika Kupska-Kupis. Ekspert w zakresie doświetlenia budynków, projektowania zrównoważonego, energooszczędności i bilansu energetycznego. W firmie VELUX odpowiedzialna za działania związane ze wsparciem inwestorów i architektów, a także komunikację z biurami i uczelniami architektonicznymi.
  • arch. Grzegorz Piątek. Krytyk i badacz architektury, pisarz i kurator. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich. Jego najnowsza książka „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949" znalazła się w finale tegorocznej Nagrody Literackiej „Nike".

Źródło: VELUX Polska

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Zróbmy to RAZEM – 20. edycja OKK! design za nami

Zróbmy to RAZEM – 20. edycja OKK! design za nami Zróbmy to RAZEM – 20. edycja OKK! design za nami

12 września br. w Pałacu Zamoyskich w Warszawie odbyła się jubileuszowa – 20. edycja OKK! design. Spotkanie pod hasłem „RAZEM” zgromadziło czołowych polskich architektów i projektantów wnętrz. Goście mogli...

12 września br. w Pałacu Zamoyskich w Warszawie odbyła się jubileuszowa – 20. edycja OKK! design. Spotkanie pod hasłem „RAZEM” zgromadziło czołowych polskich architektów i projektantów wnętrz. Goście mogli posłuchać ich wystąpień oraz zobaczyć najlepsze projekty tegorocznego konkursu Geberit, a także odwiedzić stoiska partnerów wydarzenia.

Aneta Mościcka Jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej? Jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej zawiera dane o zapotrzebowaniu budynku na energię używaną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody, chłodzenia. W przepisach dotyczących świadectw...

Świadectwo charakterystyki energetycznej zawiera dane o zapotrzebowaniu budynku na energię używaną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody, chłodzenia. W przepisach dotyczących świadectw charakterystyki energetycznej zaszły zmiany dla sprzedających, wynajmujących nieruchomości, osób, które kończą budowę domu oraz notariuszy.

Redakcja Koszt wykończenia mieszkania

Koszt wykończenia mieszkania Koszt wykończenia mieszkania

Na zlecenie Skanska Residential Development Poland, Otodom zapytał Polaków planujących zakup mieszkania, o ich preferencje związane z tym, jakimi środkami i siłami zamierzają wykończyć zakupiony lokal....

Na zlecenie Skanska Residential Development Poland, Otodom zapytał Polaków planujących zakup mieszkania, o ich preferencje związane z tym, jakimi środkami i siłami zamierzają wykończyć zakupiony lokal. Jaki jest koszt wykończenia mieszkania? Dane są zaskakujące.

Redakcja news Certyfikaty jakości BPGIC dla firmy JONIEC®

Certyfikaty jakości BPGIC dla firmy JONIEC® Certyfikaty jakości BPGIC dla firmy JONIEC®

Firma JONIEC® została wyróżniona tytułem „FIRMA GODNA POLECENIA” oraz „WIARYGODNY PARTNER W BIZNESIE”, a Mieczysław Joniec otrzymał tytuł „LIDERZY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 2023”.

Firma JONIEC® została wyróżniona tytułem „FIRMA GODNA POLECENIA” oraz „WIARYGODNY PARTNER W BIZNESIE”, a Mieczysław Joniec otrzymał tytuł „LIDERZY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 2023”.

Redakcja news Blue Nova – Kolorem Roku 2024

Blue Nova – Kolorem Roku 2024 Blue Nova – Kolorem Roku 2024

Kolor Roku 2024 według Benjamin Moore to Blue Nova, zainspirowany głębokim błękitem nieba.

Kolor Roku 2024 według Benjamin Moore to Blue Nova, zainspirowany głębokim błękitem nieba.

Redakcja news Adaptacja poddasza – jak zyskać komfort termiczny i oszczędności?

Adaptacja poddasza – jak zyskać komfort termiczny i oszczędności? Adaptacja poddasza – jak zyskać komfort termiczny i oszczędności?

Chociaż 61% Polaków twierdzi, że mieszka, bądź w przeszłości mieszkało, w domu lub mieszkaniu z poddaszem, to wielu ma obawy związane z jego adaptacją na potrzeby mieszkaniowe – wynika z najnowszego badania...

Chociaż 61% Polaków twierdzi, że mieszka, bądź w przeszłości mieszkało, w domu lub mieszkaniu z poddaszem, to wielu ma obawy związane z jego adaptacją na potrzeby mieszkaniowe – wynika z najnowszego badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie VELUX Polska. Dotyczą one m.in zachowania odpowiednich warunków termicznych zimą i latem oraz wzrostu rachunków za energię. Rozwiązaniem może być montaż energooszczędnych okien i przesłon.

Aneta Mościcka Odrolnienie działki pod budowę domu – opłaty

Odrolnienie działki pod budowę domu – opłaty Odrolnienie działki pod budowę domu – opłaty

Chcąc odrolnić działkę pod budowę domu, należy zmienić przeznaczenie gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub uzyskać decyzję o warunkach zabudowy oraz wyłączyć grunt spod produkcji...

Chcąc odrolnić działkę pod budowę domu, należy zmienić przeznaczenie gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub uzyskać decyzję o warunkach zabudowy oraz wyłączyć grunt spod produkcji rolnej i uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę. Procedury te wiążą się także z dodatkowymi opłatami.

Redakcja news Fasada Roku 2023 – głosowanie internautów

Fasada Roku 2023 – głosowanie internautów Fasada Roku 2023 – głosowanie internautów

Prawie 72 000 ocen przyznali internauci w tegorocznej edycji plebiscytu zorganizowanego przez firmę Baumit w ramach konkursu Fasada Roku 2023. Zobacz, które budynki w każdej z pięciu kategorii zyskały...

Prawie 72 000 ocen przyznali internauci w tegorocznej edycji plebiscytu zorganizowanego przez firmę Baumit w ramach konkursu Fasada Roku 2023. Zobacz, które budynki w każdej z pięciu kategorii zyskały najwięcej głosów.

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Złoty Certyfikat Rzetelności dla firmy JONIEC®

Złoty Certyfikat Rzetelności dla firmy JONIEC® Złoty Certyfikat Rzetelności dla firmy JONIEC®

W dniu 19 października br. w Hotelu Sheraton Grand w Warszawie odbyła się XIII Gala Złotych i Diamentowych Certyfikatów Rzetelności. Po raz kolejny w programie „Rzetelna Firma” docenieni zostali przedsiębiorcy...

W dniu 19 października br. w Hotelu Sheraton Grand w Warszawie odbyła się XIII Gala Złotych i Diamentowych Certyfikatów Rzetelności. Po raz kolejny w programie „Rzetelna Firma” docenieni zostali przedsiębiorcy wyróżniający się uczciwością i rzetelnością płatniczą.

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Gala wręczenia certyfikatów „firma godna polecenia” oraz „wiarygodny partner w biznesie”

Gala wręczenia certyfikatów „firma godna polecenia” oraz „wiarygodny partner w biznesie” Gala wręczenia certyfikatów „firma godna polecenia” oraz „wiarygodny partner w biznesie”

XXIII edycja Gali „Liderzy Przedsiębiorczości” odbyła się 24.10.2023 r. w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Firma JONIEC® uhonorowana została tytułami „FIRMA GODNA POLECENIA” oraz „WIARYGODNY...

XXIII edycja Gali „Liderzy Przedsiębiorczości” odbyła się 24.10.2023 r. w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Firma JONIEC® uhonorowana została tytułami „FIRMA GODNA POLECENIA” oraz „WIARYGODNY PARTNER W BIZNESIE”. Mieczysław Joniec – właściciel firmy JONIEC® - otrzymał tytuł „LIDER PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 2023”. Certyfikaty odebrali przedstawiciele firmy: Monika Wieczorek – Dyrektor Handlowy oraz Ryszard Florek – Kierownik Handlowy.

Redakcja news VELUX Liderem Rynku Stolarki 2023

VELUX Liderem Rynku Stolarki 2023 VELUX Liderem Rynku Stolarki 2023

Firma VELUX Polska po raz kolejny otrzymała tytuł Lidera Rynku Stolarki 2023 w kategorii Okna dachowe, natomiast tytuł Lidera Rynku Okien drewnianych otrzymała spółka siostrzana Dovista. Nagrody zostały...

Firma VELUX Polska po raz kolejny otrzymała tytuł Lidera Rynku Stolarki 2023 w kategorii Okna dachowe, natomiast tytuł Lidera Rynku Okien drewnianych otrzymała spółka siostrzana Dovista. Nagrody zostały przyznane przez Centrum Analiz Branżowych.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Promocja na zestawy kotłów z podgrzewaczami c.w.u. marki De Dietrich

Promocja na zestawy kotłów z podgrzewaczami c.w.u. marki De Dietrich Promocja na zestawy kotłów z podgrzewaczami c.w.u. marki De Dietrich

Wyjątkowa oferta na wybrane urządzenia marki De Dietrich obowiązuje do końca 2023 r. W obniżonych cenach można kupić pakiety kotłów gazowych jednofunkcyjnych wraz z podgrzewaczami c.w.u.

Wyjątkowa oferta na wybrane urządzenia marki De Dietrich obowiązuje do końca 2023 r. W obniżonych cenach można kupić pakiety kotłów gazowych jednofunkcyjnych wraz z podgrzewaczami c.w.u.

Redakcja news Mieczysław Joniec oraz firma z tytułami Kreator Budownictwa Roku 2023

Mieczysław Joniec oraz firma z tytułami Kreator Budownictwa Roku 2023 Mieczysław Joniec oraz firma z tytułami Kreator Budownictwa Roku 2023

W dniu 9 listopada 2023 r. odbył się finał projektu Kreator Budownictwa Roku. Wydawnictwo Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa już po raz 13. nagrodziło osobowości oraz najlepsze rozwiązania z branży budowlanej.

W dniu 9 listopada 2023 r. odbył się finał projektu Kreator Budownictwa Roku. Wydawnictwo Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa już po raz 13. nagrodziło osobowości oraz najlepsze rozwiązania z branży budowlanej.

Redakcja Ciepło i przytulnie w domu

Ciepło i przytulnie w domu Ciepło i przytulnie w domu

Gdy jest ciepło i przytulnie w domu, coraz niższe temperatury za oknem nie robią na nas większego wrażenia. Czy można zadbać o komfort cieplny bez wysokich rachunków za ogrzewanie? Podpowiadamy jak dla...

Gdy jest ciepło i przytulnie w domu, coraz niższe temperatury za oknem nie robią na nas większego wrażenia. Czy można zadbać o komfort cieplny bez wysokich rachunków za ogrzewanie? Podpowiadamy jak dla zdrowia i oszczędności uzyskać optymalną temperaturę pomieszczeń.

Redakcja Dach Forum 2024

Dach Forum 2024 Dach Forum 2024

W dniach 12–13 stycznia 2024 r. odbędzie się trzecia edycja targów Dach Forum – święta dekarzy, blacharzy i cieśli. Do Kielc przyjadą najlepsi branżowi fachowcy, firmy związane z sektorem dachów oraz eksperci....

W dniach 12–13 stycznia 2024 r. odbędzie się trzecia edycja targów Dach Forum – święta dekarzy, blacharzy i cieśli. Do Kielc przyjadą najlepsi branżowi fachowcy, firmy związane z sektorem dachów oraz eksperci. Kongres skierowany jest także do osób poszukujących profesjonalnych narzędzi, zainteresowanych technikami pracy, chcących nawiązać branżowe kontakty oraz wziąć udział w licznych warsztatach i prelekcjach z udziałem najlepszych fachowców.

Redakcja news Zielona produkcja grzejników w Rybniku

Zielona produkcja grzejników w Rybniku Zielona produkcja grzejników w Rybniku

Najlepszym sposobem na uzyskanie komfortu cieplnego w domu przez cały rok jest wybór energooszczędnych i innowacyjnych rozwiązań grzewczych. Mnogość dostępnych urządzeń z oferty Purmo oraz różne możliwości...

Najlepszym sposobem na uzyskanie komfortu cieplnego w domu przez cały rok jest wybór energooszczędnych i innowacyjnych rozwiązań grzewczych. Mnogość dostępnych urządzeń z oferty Purmo oraz różne możliwości ich montażu dają dużą swobodę w projektowaniu wnętrz.

Redakcja news Ruszyła 11. edycja konkursu International VELUX Award dla studentów architektury

Ruszyła 11. edycja konkursu International VELUX Award dla studentów architektury Ruszyła 11. edycja konkursu International VELUX Award dla studentów architektury

Grupa VELUX już po raz jedenasty zaprasza studentów architektury do udziału w międzynarodowym konkursie International VELUX Award, którego tematem przewodnim jest światło naturalne. Konkurs od lat cieszy...

Grupa VELUX już po raz jedenasty zaprasza studentów architektury do udziału w międzynarodowym konkursie International VELUX Award, którego tematem przewodnim jest światło naturalne. Konkurs od lat cieszy się dużą popularnością wśród polskich studentów, którzy kilkakrotnie zdobyli Grand Prix. W ostatniej edycji wygrał projekt zespołu z Politechniki Poznańskiej. Zapisy trwają do 1 kwietnia 2024 r.

Redakcja news Purmo Calculator – dobierz grzejnik w aplikacji

Purmo Calculator – dobierz grzejnik w aplikacji Purmo Calculator – dobierz grzejnik w aplikacji

Firma Purmo wprowadziła na rynek nową aplikację mobilną – Purmo Calculator, która ułatwia dobór grzejników w przypadku wymiany źródła ciepła lub modernizacji istniejącej instalacji. To narzędzie przeznaczone...

Firma Purmo wprowadziła na rynek nową aplikację mobilną – Purmo Calculator, która ułatwia dobór grzejników w przypadku wymiany źródła ciepła lub modernizacji istniejącej instalacji. To narzędzie przeznaczone dla instalatorów, którzy po wpisaniu podstawowych danych, takich jak głębokość i szerokość grzejnika oraz obciążenie grzewcze pomieszczenia i temperatura zasilania instalacji, otrzymają informację, jaka powierzchnia może być ogrzana wybranym modelem.

Redakcja news Certyfikat bezpieczeństwa dla systemu detekcji gazów

Certyfikat bezpieczeństwa dla systemu detekcji gazów Certyfikat bezpieczeństwa dla systemu detekcji gazów

Po szczegółowym audycie TÜV Rheinland Polska, garażowy system detekcji gazów RS485 firmy Pro-Service® uzyskał certyfikat bezpieczeństwa funkcjonalnego SIL-2 zgodnie z normą PN-EN 61508-1:2010.

Po szczegółowym audycie TÜV Rheinland Polska, garażowy system detekcji gazów RS485 firmy Pro-Service® uzyskał certyfikat bezpieczeństwa funkcjonalnego SIL-2 zgodnie z normą PN-EN 61508-1:2010.

Redakcja news JONIEC® ze statuetką Skrzydła Sukcesu firmy Lafarge-Holcim

JONIEC® ze statuetką Skrzydła Sukcesu firmy Lafarge-Holcim JONIEC® ze statuetką Skrzydła Sukcesu firmy Lafarge-Holcim

W dniu 20 listopada br. odbyła się uroczysta gala promująca ideę „Skrzydła Sukcesu”. Organizatorem wydarzenia była firma Lafarge Polska należąca do Grupy Holcim.

W dniu 20 listopada br. odbyła się uroczysta gala promująca ideę „Skrzydła Sukcesu”. Organizatorem wydarzenia była firma Lafarge Polska należąca do Grupy Holcim.

Redakcja Siedem pomysłów na kominek

Siedem pomysłów na kominek Siedem pomysłów na kominek

Zimą chętnie spędzamy czas w rodzinnym gronie przy kominku. Poznajmy więc siedem pomysłów na jego zaaranżowanie z wykorzystaniem najnowszych płytek gresowych.

Zimą chętnie spędzamy czas w rodzinnym gronie przy kominku. Poznajmy więc siedem pomysłów na jego zaaranżowanie z wykorzystaniem najnowszych płytek gresowych.

Redakcja news Austrotherm i Unia Oświęcim ramię w ramię

Austrotherm i Unia Oświęcim ramię w ramię Austrotherm i Unia Oświęcim ramię w ramię

Austrotherm ogłosił kontynuację wsparcia dla drużyny hokejowej TH Unia Oświęcim w trwającym sezonie 2023/2024. To strategiczne partnerstwo, rozwijane przez lata, łączy renomowaną markę premium z potencjałem...

Austrotherm ogłosił kontynuację wsparcia dla drużyny hokejowej TH Unia Oświęcim w trwającym sezonie 2023/2024. To strategiczne partnerstwo, rozwijane przez lata, łączy renomowaną markę premium z potencjałem ośmiokrotnych Mistrzów Polski w hokeju na lodzie.

Magdalena Ćwikła Gwiazda betlejemska – wymagania i pielęgnacja

Gwiazda betlejemska – wymagania i pielęgnacja Gwiazda betlejemska – wymagania i pielęgnacja

Choć gwiazda betlejemska pochodzi z Meksyku, trudno sobie wyobrazić bez niej Boże Narodzenie. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, można cieszyć się tymi pięknymi roślinami przez wiele miesięcy.

Choć gwiazda betlejemska pochodzi z Meksyku, trudno sobie wyobrazić bez niej Boże Narodzenie. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, można cieszyć się tymi pięknymi roślinami przez wiele miesięcy.

Eko-Okna S.A. Praca w Eko-Oknach daje satysfakcję i budowanie relacji, a to wszystko w języku obcym

Praca w Eko-Oknach daje satysfakcję i budowanie relacji, a to wszystko w języku obcym Praca w Eko-Oknach daje satysfakcję i budowanie relacji, a to wszystko w języku obcym

W dziale handlowym Eko-Okien praca jest kreatywna i daje wiele możliwości, a kontakt z zagranicznymi klientami w ich ojczystych językach to podstawa. Znasz język obcy? Ta praca jest dla Ciebie!

W dziale handlowym Eko-Okien praca jest kreatywna i daje wiele możliwości, a kontakt z zagranicznymi klientami w ich ojczystych językach to podstawa. Znasz język obcy? Ta praca jest dla Ciebie!

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.