Sposoby na pleśń w łazience
Sposoby na pleśń w łazience. Fot. PZPFiK
Łazienka, ze względu na panującą w niej wysoką wilgotność powietrza, jest szczególnie narażona na pojawienie się pleśni i grzybów. Jak zapobiegać pojawieniu się wykwitów i jak z nimi walczyć? Oto sprawdzone sposoby na pleśń w łazience.
Zobacz także
Redakcja Jak usunąć wykwity ze ścian i sufitów oraz skutecznie zablokować wilgoć?
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu nie powinna przekraczać 65%, przy optymalnej temperaturze 20–22°C. Gdy poziom ten wzrośnie, utrzymując się przez dłuższy czas, ściany i sufity mogą zostać zaatakowane...
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu nie powinna przekraczać 65%, przy optymalnej temperaturze 20–22°C. Gdy poziom ten wzrośnie, utrzymując się przez dłuższy czas, ściany i sufity mogą zostać zaatakowane przez nieestetyczne dla oka i szkodliwe dla zdrowia wykwity. Jak szybko, bez skuwania tynków czy gładzi szpachlowych, usunąć pleśnie i grzyby oraz skutecznie zablokować ich powstawanie?
Redakcja news Profesjonalne środki na zawilgocenia i wykwity
W walce z zawilgoceniami oraz wykwitami pomogą paroprzepuszczalne środki marki Ultrament – Bloker Wilgoci oraz Środek Przeciw Wykwitom.
W walce z zawilgoceniami oraz wykwitami pomogą paroprzepuszczalne środki marki Ultrament – Bloker Wilgoci oraz Środek Przeciw Wykwitom.
Drewno w łazience i jego zamienniki
Najczęściej stosowanym materiałem do wykańczania ścian i podłóg w łazience jest ceramika. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby to pomieszczenie stało się przytulnym miejscem, ozdobionym przyjemnym...
Najczęściej stosowanym materiałem do wykańczania ścian i podłóg w łazience jest ceramika. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby to pomieszczenie stało się przytulnym miejscem, ozdobionym przyjemnym dla oka oraz w dotyku drewnem. Aby cieszyć się jego ciepłem i urodą, trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób oraz które gatunki można zastosować.
Nadmiar wilgoci w łazience może prowadzić do powstawania grzybów i pleśni, które porastają ściany, sufity oraz fugi między płytkami. Są one nie tylko nieestetyczne, ale przede wszystkim niebezpieczne dla zdrowia. Gdy pojawią się – trzeba z nimi bezwzględnie walczyć, ponieważ widoczne ślady pleśni są jedynie objawem tego, co dzieje się w środku, czyli rozwijającej się wewnątrz materiałów pleśni lub grzyba. Zazwyczaj zainfekowane są już fugi, silikonowe uszczelnienia, a może nawet mur. Dlatego niezwykle ważne jest też zapobieganie, aby w ogóle do nie dopuścić do rozwijania się pleśni w łazience.
Zobacz też: Rozwiązania techniczno-materiałowe hydroizolacji w budynkach
Jak zapobiegać pleśni?
Podczas każdej kąpieli lub robienia prania tworzy się para wodna. Jeżeli nie może zostać usunięta – osadza się na wszystkich powierzchniach w tym pomieszczeniu. Dlatego bardzo istotna jest sprawnie działająca wentylacja. W łazience powinno być usuwane 50 m3 powietrza w ciągu godziny. Są dwa rodzaje wentylacji: grawitacyjna i mechaniczna.
W przypadku wentylacji grawitacyjnej zarówno napływ świeżego powietrza, jak i wypływ zużytego odbywa się za sprawą działania naturalnej siły wyporu. Zanieczyszczone powietrze usuwane jest na zewnątrz budynku przez kanał wywiewny zlokalizowany w łazience. Otwór wywiewny powinien znajdować się tuż pod sufitem. Wyposaża się go w kratkę wentylacyjną, której górna krawędź musi znajdować się minimum 15 cm od sufitu, co zapewni bezproblemowy wypływ zużytego powietrza. W pomieszczeniach bardzo mocno narażonych na wilgoć można zdecydować się także na wentylację łazienki w suficie. Pozwoli to jeszcze lepiej odprowadzać zużyte, wilgotne powietrze.
Aby wspomóc wentylację naturalną w łazience, na wlocie do kanału wywiewnego można zamontować wentylator wyciągowy. Jest to niewielkie urządzenie zasilane energią elektryczną, którego zadaniem jest wyciąganie zużytego, zawilgoconego powietrza z wnętrza łazienki. Nie należy go instalować w przypadku łazienek, w których znajduje podgrzewacz lub kocioł gazowy z otwartą komorą spalania. Takich wentylatorów nie instaluje się również w budynku ze zbiorczym kanałem wywiewnym, gdyż wywiewane powietrze mogłoby nim napływać do innych wnętrz podłączonych do tego kanału.
Dodatkowo drzwi łazienki powinny być wyposażone w otwory, które umożliwią ujście pary wodnej z tego pomieszczenia.
Jeśli wentylacja nie wystarcza i nie mamy możliwości wietrzenia łazienki, warto wyposażyć ją w pochłaniacz wilgoci.
Znaczenie ma także codzienne korzystanie z łazienki. Jeżeli borykamy się z dużą wilgotnością, pranie warto suszyć w innym pomieszczeniu. To samo dotyczy ręczników kąpielowych. Po użyciu nie suszmy ich w łazience.
Zdiagnozowanie przyczyny
W przypadku, gdy działania zapobiegawcze nie wystarczą i na ścianach łazienki pojawi się nieestetyczna pleśń, niezwłocznie należy ją zlikwidować. Trzeba jednak znaleźć powód tego zjawiska. Przyczyn pojawienia się pleśni w łazience może być wiele. Zazwyczaj jest to zła wentylacja i niewystarczające odprowadzenie wilgoci. Powodem może być też zła hydroizolacja, przeciekanie instalacji wodno-kanalizacyjnej lub nieocieplone rury wodociągowe, które przebiegają w murze i na powierzchni ściany tworzą mostki termiczne. Inną przyczyną może być brak docieplenia muru i przemarzanie ścian zewnętrznych, w wyniku czego ciemne plamy pojawiają się w narożnikach i krawędziach ścian.
Czyszczenie powierzchni
Po ustaleniu przyczyny tego zjawiska, należy przystąpić do jego wyeliminowania. Najpierw musimy dokładnie wyczyścić zainfekowaną powierzchnię. Do tego celu najlepiej użyć szczotki o sztywnym włosiu i wody. Na koniec miejsce można przetrzeć wilgotną szmatką. W przypadku świeżych nalotów może się okazać, że po wyczyszczeniu znikną, ale to nie oznacza, że wilgoć nie wróci. Nie można zignorować tego problemu.
Usunięcie zajętych pleśnią miejsc
Jeżeli po oczyszczeniu na fudze pozostaje ciemny nalot, należy ją usunąć. To samo dotyczy silikonowych uszczelnień. Usuwamy je lub wycinamy ostrym nożem. Pozostawienie bowiem choćby odrobiny grzyba lub pleśni stanie się siedliskiem następnych wykwitów.
Zastosowanie środka grzybobójczego
Po dokładnym oczyszczeniu miejsca, należy zaaplikować środek grzybobójczy. To szczególnie ważne, jeżeli wilgoć wniknęła głęboko w warstwę tynku. Należy pamiętać, że zarodniki pleśni w początkowej fazie są niewidoczne, dlatego obwód stosowania środków grzybobójczych powinien być o 40 cm większy od widocznego zagrzybienia. Po odczekaniu określonego czasu (zalecanego przez producenta), można już ponownie zastosować fugę, silikon czy powłokę malarską. Aby uniknąć pojawienia się ponownych wykwitów, warto zadbać, aby zastosowane materiały wykończeniowe były przystosowane do łazienek, a więc odporne na wilgoć oraz działanie pleśni i grzybów.
Zastosowanie specjalnym materiałów izolacyjnych
Urządzając łazienkę, w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć, takich jak przede wszystkim strefy wokół wanny, umywalki, brodzików warto zrobić hydroizolację. Co prawda powierzchnie ścian i podłogi w łazience przeważnie wykańczane są płytkami. Choć wydaje się, że okładzina z płytek jest szczelna, nie jest to do końca prawdą. Woda może przesiąkać pod glazurę poprzez siatkę fug. Szczególne niebezpieczeństwo stwarzają wszelkie uszkodzenia spoin – pęknięcia czy ubytki. Jest to niebezpieczne zwłaszcza wtedy, gdy ściany są wykończone lub zbudowane z płyt gipsowo-kartonowych – a te przy długotrwałym i intensywnym zawilgoceniu mogą zacząć pęcznieć, co oczywiście będzie miało fatalne skutki dla płytek, które są do nich przyklejone. Dlatego w łazience, pod płytkami warto zrobić hydroizolację (w postaci folii w płynie lub taśmy izolacyjnej), przynajmniej na fragmentach najbardziej narażonych na zamoczenie.