EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Owoce z własnego ogrodu

Jakie wybrać, kiedy sadzić i jak pielęgnować?

| 2021-05-17
fot. Leroy Merlin

fot. Leroy Merlin

Dbając o zdrowie, warto jeść owoce, najlepiej świeże, a jeszcze lepiej – z własnego ogródka. Dostępność wielu gatunków o mniejszej intensywności wzrostu czy też bylin pozwala na stworzenie owocowego gaju nawet na niewielkim obszarze. W kwestii doboru gatunków wyznacznikiem mogą być możliwości przestrzenne ogrodu, a także preferencje kolorystyczne czy smakowe. Wybór jest ogromny – od popularnych truskawek czy malin, przez jabłonie i grusze, do bardziej egzotycznej pigwy czy kiwi. Ekspertka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego radzi, jakie owoce wybrać.

Owoce budzą w nas wszystkie zmysły – lśniące, o intensywnej barwie cieszą oczy, pachną świeżo i smakują wyśmienicie, stanowiąc eksplozję soczystości i słodyczy. Owoce to jednak nie tylko cukier i woda, ale również bomba witaminowa i bogate źródło cennych związków, jak np. kwasy organiczne, flawonoidy, karotenoidy czy antocyjany. Ostatnie z wymienionych charakteryzują się ciemnym zabarwieniem i znajdują się w większości owoców o ciemnej barwie, np. w borówkach, winogronach czy aronii. Antocyjany zyskały w ostatnich latach na znaczeniu, gdyż przypisuje się im szeroki zakres działania przeciwutleniającego, co znajduje zastosowanie w profilaktyce i leczeniu wielu dolegliwości.

Gdzie i jak sadzić owoce?

Pamiętajmy, że aby wytworzyć pięknie wybarwione owoce, rośliny potrzebują dużej ilości światła i wody, dlatego na owocowy zakątek przeznaczmy dobrze nasłonecznione miejsce oraz zadbajmy o możliwość nawadniania roślin (szczególnie w okresie od kwitnienia do wytworzenia owoców). Gleba pod uprawę powinna być dobrze odchwaszczona i spulchniona. 

Rośliny owocowe najlepiej sadzić wiosną lub jesienią: wykopujemy dołek, którego dno wykładamy kompostem lub obornikiem, umieszczamy bryłę korzeniową i przysypujemy ją żyzną ziemią. Po posadzeniu trzeba dobrze ucisnąć glebę wokół rośliny i obficie ją podlać. W kolejnych latach, wiosną i jesienią, należy zasilać drzewa i krzewy nawozami wieloskładnikowymi. Dobrym rozwiązaniem w uprawie mniejszych krzewów i bylin jest zastosowanie ściółki w postaci słomy, czarnej folii lub włókniny. Pozwala to na utrzymywanie wilgoci w strefie korzeniowej, ogranicza wzrost chwastów, a w przypadku bardzo niskich roślin utrzymuje owoce w czystości.

Poziomka czy truskawka?

Dla początkujących, którzy pierwszy raz próbują sił w produkcji owoców we własnym ogrodzie, najlepsze będą bardziej „przyziemne” rośliny, takie jak poziomki (Fragaria vesca L.) czy truskawki (Fragaria x ananasa). 

Świeżo zebrane owoce są warte niewielkiego wysiłku potrzebnego do ich uprawy. Dodatkową ozdobę tych roślin stanowią białe, a u niektórych gatunków różowe kwiaty. Poziomki nie są kłopotliwe w uprawie – rosną dobrze zarówno na słońcu, jak i w lekkim zacienieniu i owocują nieustannie, od lata do jesieni. Kilkuletnie kępy poziomek możemy dzielić, uzyskując kolejne rośliny. 

truskawka

Truskawki, fot. Leroy Merlin

agrest

Agrest, fot. Leroy Merlin

Krewniaczki poziomek – truskawki owocują nieco krócej, ale uwielbiamy je wszyscy i niecierpliwie czekamy na pierwsze okazy. Do wyboru jest wiele odmian – od tradycyjnej „Senga Sengana” czy „Elsanta” po odmiany typu „Albion”, które można sadzić w wiszących pojemnikach. Te ostatnie wytwarzają bardzo długie owocujące pędy, a ponadto powtarzają owocowanie. Rośliny truskawek wytwarzają charakterystyczne rozłogi, przez co mocno się rozrastają. Rozłogi należy przycinać, aby poprawić owocowanie, ale powstające na nich małe rośliny mogą stanowić materiał do odnowienia plantacji (co 3-5 lat). 

Jagody i borówki

Krzewy jagodowe to świetne źródło świeżych owoców. Jagody to nie tylko owoce stanowiące nadzienie popularnych drożdżówek – do tej grupy zalicza się szereg roślin wytwarzających mięsiste owoce z drobnymi nasionami. Oprócz borówki czernicy (popularnej „jagody”) czy borówki amerykańskiej, do krzewów jagodowych możemy zaliczyć porzeczki i agrest. 

W przypadku uprawy borówki amerykańskiej (Vaccinium corymbosum L.) trzeba zapewnić krzewom kwaśne podłoże, wysypując pod roślinę przy sadzeniu torf kwaśny, lekko zmieszany z podłożem. Gleba musi być przepuszczalna, ale dobrze wilgotna. Dobre plonowanie borówki zapewnia posadzenie przynajmniej dwóch odmian, co zapewnia lepsze zapylenie roślin. 

Podobną do borówki amerykańskiej krzewinką jest jagoda kamczacka (Lonicera caerulea var. kamtschatica), która także preferuje wilgotne, kwaśne i żyzne podłoża, ale lepiej znosi niskie temperatury. Zarówno owoce borówki, jak i jagody kamczackiej są bogate w witaminy i związki antocyjanowe, a przede wszystkim dobrze smakują. 

jagoda

Borówka, fot. Leroy Merlin

shutterstock figa

Figa, fot. Shutterstock

Owoce o bardzo ciemnej barwie cechują też dwa popularne krzewy – aronię (Aronia melanocarpa L.) i czarny bez (Sambucus nigra L.). Gatunki te mają niewielkie wymagania uprawowe, a po obfitym zazwyczaj kwitnieniu uginają się pod ciężarem owoców. Smak surowych jagód może nie zachwyca, ale po przetworzeniu na soki bądź nalewki stanowią bazę do obrony przed chorobami jesienią i zimą. 

Bogatym źródłem witamin, szczególnie witaminy C są owoce czarnej porzeczki (Ribes nigrum L.). Krzewy te rosną i owocują nawet na słabszych, piaszczystych glebach, choć lepsze plony uzyskamy na bardziej próchnicznym, wilgotnym podłożu. Owoce pojawiają się na dwuletnich pędach i z czasem należy wycinać starsze pędy, które nie owocują już tak efektywnie. Oprócz porzeczki czarnej dostępne są też gatunki o jagodach czerwonych i białych, o nieco bardziej kwaskowatym smaku, który doskonale przełamuje słodycz innych owoców. 

Dla amatorów kwaśnych smaków atrakcyjny będzie także agrest (Ribes uva-crispa L.) lub porzeczkoagrest (Ribes x nidigrolaria), łączący aromaty obydwu owoców. Co ciekawe, większość tych krzewów jest obecnie dostępna w formie szczepionej na pniu, dzięki czemu prezentują się bardzo ładnie, przypominając małe drzewka. 

Maliny

Maliny – delikatne poduszeczki owoców o niepowtarzalnym aromacie i smaku. Nie można się im oprzeć, a uprawa krzewów malinowych wcale nie jest skomplikowana – zaledwie kilka roślin zapewni obfitość owoców od połowy lata do połowy jesieni. Maliny (Rubus idaeus L.) preferują miejsca słoneczne i podłoże lekko kwaśne, próchniczne. Wśród odmian malin znajdziemy krzewy owocujące jednorazowo (na dwuletnich pędach), zwane potocznie letnimi, gdyż wydają owoce w czerwcu–lipcu. Drugą grupę stanowią odmiany zwane jesiennymi. Owocują  dwukrotnie – latem (na pędach dwuletnich) i ponownie we wrześniu–październiku (na pędach jednorocznych). 

malina

Malina, fot. Leroy Merlin

czerwona porzeczka

Czerwona porzeczka, fot. Leroy Merlin

Niezależnie od odmiany, krzewy malin dobrze przyciąć bezpośrednio po posadzeniu, wzmacniając w ten sposób system korzeniowy. W przypadku odmian letnich pędy owocujące po zakończeniu wytwarzania owoców przycinamy przy ziemi. U odmian jesiennych również wycinamy pędy dwuletnie, a jednoroczne tylko lekko przycinamy. Malina wytwarza owoce najczęściej w kolorze czerwonym, ale są także odmiany o żółtej, purpurowej a nawet prawie czarnej barwie owoców (‘Black Jewel’).

Jabłonie

W Polsce najbardziej popularnym owocem pozostaje jabłko, stąd też z pewnością znajdą się amatorzy chętni do sadzenia w ogrodach jabłoni. Należy pamiętać, że aby doszło do zapylenia jabłoni, potrzebujemy przynajmniej dwóch odmian tego drzewa. 

Uprawa jabłoni w tradycyjnej postaci może stanowić wyzwanie ogrodnicze, gdyż są one podatne na różne choroby i narażone na atak szkodników, co wiąże się z ochroną chemiczną. Ponadto wymagają specjalnego przycinania, które pozwala na lepsze doświetlenie owoców i przepływ powietrza. Zabiegiem formującym jest również przyginanie pędów, które wykorzystuje się np. przy tworzeniu z drzew szpalerów. Po wejściu drzew i krzewów w okres owocowania coroczne cięcie jest koniecznością, ponieważ pozwala nie tylko na regulowanie wzrostu drzew, ale także ilości owoców. 

Większość drzew owocowych tworzy owoce głównie na drobnych gałązkach owoconośnych, tzw. długo- i krótkopędach. Wraz z grubymi konarami i jednorocznymi, długimi pędami (zwanymi wilkami), tworzą one tzw. koronę drzewa. Krótkopędy powstają z reguły na starszych pędach, w głębi korony, natomiast długopędy na jej peryferiach. Pąki kwiatowe drzew owocowych tworzą się na początku lata roku poprzedzającego kwitnienie, tak więc stan drzew w tym czasie decyduje o wielkości plonu w następnym roku. 

Jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie, morele i brzoskwinie wymagają regularnego cięcia co roku od pierwszego owocowania. W pierwszych latach po posadzeniu roślin wykonuje się cięcie formujące i prześwietlające. Ma ono na celu nadanie roślinom odpowiedniego kształtu, ale też polega na rozrzedzeniu korony drzewa i ograniczeniu jego rozmiarów (o ok. 20%). Usuwamy gałęzie martwe, chore oraz silne pędy jednoroczne i krzyżujące się, rosnące w kierunku środka korony. Cięcie jabłoni i grusz wykonujemy wczesną wiosną (marzec-kwiecień) i latem (lipiec), kiedy usuwamy pędy jednoroczne, by odsłonić owoce. Latem, po zbiorze owoców, tniemy też czereśnie i wiśnie. Wiśnie są jednymi z najłatwiejszych w uprawie i pielęgnacji drzew owocowych, ponieważ wymagają minimalnego cięcia.

Obecnie są dostępne w sprzedaży drzewka i krzewy w formie karłowej (osiągające wysokość do 2,5 m) lub kolumnowej (typ Ballerina), które wymagają zdecydowanie mniej zabiegów cięcia i pozwalają na zaoszczędzenie miejsca w ogrodzie

Pigwa

Żółty, w kształcie jabłka lub gruszki, o korzennym aromacie, może ważyć nawet do 1 kg. Cóż to za rarytas? Pigwa, choć przez niektórych uważana jest za biblijny rajski owoc, znana jest raczej z nazwy niż z widzenia. Pigwa pospolita (Cydonia oblonga Mill) to niewielkie drzewo, malowniczo kwitnące w maju, wymagające ciepłego i słonecznego stanowiska z żyznym podłożem. Nie jest tak popularna jak jabłonie czy grusze, bo jej owoce, ze względu na cierpki smak i dużą zawartość pektyn, lepiej spożywać nie na świeżo, ale w postaci przetworzonej (musy, dżemy, galaretki). Dopiero po ugotowaniu pigwa staje się bardziej kusząca i odkrywa wszystko, co ma do zaoferowania w smaku, konsystencji i kolorze. Często jest mylona z popularnym krzewem o łososiowo-różowych kwiatach – pigwowcem (Chaenomeles sp.), na którym pojawiają się niewielkie (4-5 cm) żółtawe, twarde owoce. Można je wykorzystywać w zastępstwie cytryny, bo mają podobny smak i zawierają dużo witaminy C – wystarczy pokroić owoc i zasypać cukrem, bądź przygotować konfiturę lub nalewkę. 

pigwowiec

Owoce pigwy, fot. Leroy Merlin

pigwowiec kwiaty

Pigwowiec, fot. Leroy Merlin

pigwowiec japonski

Pigwowiec japoński, fot. Leroy Merlin

Szczypta egzotyki

Bogate źródło witamin i mikroelementów stanowią owoce aktinidii (Actinidia sp.), określane często jako minikiwi, ponieważ przypominają wyglądem te egzotyczne owoce. W parze z wartością odżywczą łączą się walory smakowe – słodki, lekko landrynkowy smak zyskuje wielu zwolenników. Do uzyskania owoców potrzebne są rośliny męskie i żeńskie, ale można też zakupić odmianę obupłciową. Zaletą tej rośliny jest forma wzrostu – to wieloletnie, mrozoodporne pnącze, dorastające do 4-8 m, które może stanowić ścianę altany, ogrodzenia czy pergoli. Najlepiej przycinać je jesienią lub latem, po częściowym zdrewnieniu pędów. 

Pnącza są świetnym dopełnieniem ogrodu, wprowadzają dodatkowe elementy pionowe, które nie tylko urozmaicają przestrzeń, ale także zapewniają cień lub pozwalają ukryć mało efektowne elementy. Biorąc pod uwagę nie tylko owoce, ale również ulistnienie, do wyboru mamy kilka gatunków pnączy: przywodzącą na myśl południowe krajobrazy winorośl właściwą (Vitis vinifera L.), azjatycki cytryniec chiński (Schizandra chinensis Turcz) czy dobrze znaną jeżynę bezkolcową (Rubus fruticosus L.).

Jeśli ktoś czuje wyjątkowy sentyment do cytrusowych aromatów i oryginalnych eksponatów, może zdecydować się na ustawienie w ogrodzie drzewek cytrynowych lub kumkwatów w donicach, pamiętając aby przed nastaniem chłodów przenieść rośliny do cieplejszego, widnego pomieszczenia.

winogrona jasne

Winogrona, fot. Leroy Merlin 

drzewa owocowe shutterstock

fot. Leroy Merlin 

Uprawa drzew i krzewów jest w zasięgu każdego z nas, ale jeśli obawa o pielęgnację wzbudza wątpliwości, dobrym rozwiązaniem jest uprawa roślin jednorocznych, które także zapewnią nam smaczne owoce. Po połowie maja możemy sadzić do gruntu przygotowaną wcześniej z nasion rozsadę melonów lub kawonów, zapewniając im słoneczne stanowisko. Bardzo dobrą odmianą arbuza, dostosowaną do naszych warunków klimatycznych jest „Złoto Wolicy”, o soczystym, różowym miąższu i żółtej skórce, bądź odmiana „Janosik”, o żółtym miąższu.

Zbierając owoce z własnego ogrodu, cudownie jest cieszyć się ich świeżym smakiem, ale warto też zachować odrobinę tych ulotnych aromatów w postaci przetworów, które stanowią zimową skarbnicę witamin. Sadźmy, pielęgnujmy, smakujmy… Niezależnie od tego, jakie rośliny wybierzemy, z pewnością największą satysfakcją będzie każdy owoc, który otrzymamy samodzielnie w ogrodzie – owoc naszej własnej pracy.

Opracowanie dla Leroy Merlin: dr inż. Małgorzata Mirgos, Katedra Roślin Warzywnych i Leczniczych, Instytut Nauk Ogrodniczych, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Literatura: Mika A. Cięcie drzew i krzewów owocowych. PWRiL 2020.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja Grillowanie - przyjemne i zdrowe

Grillowanie - przyjemne i zdrowe Grillowanie - przyjemne i zdrowe

Grillowanie to zdaniem wielu Polaków najlepszy sposób na udany wiosenny i letni weekend. Gdzie i na czym najczęściej grillujemy oraz na co trzeba zwrócić uwagę, żeby grillowane potrawy były zdrowe?

Grillowanie to zdaniem wielu Polaków najlepszy sposób na udany wiosenny i letni weekend. Gdzie i na czym najczęściej grillujemy oraz na co trzeba zwrócić uwagę, żeby grillowane potrawy były zdrowe?

Redakcja Szybki sposób na schody zewnętrze z klinkieru

Szybki sposób na schody zewnętrze z klinkieru Szybki sposób na schody zewnętrze z klinkieru

Schody zewnętrzne można wykonać z gotowych elementów budowlanych. Takie wejście to rozwiązanie trwałe i estetyczne, a także łatwe do wykonania.

Schody zewnętrzne można wykonać z gotowych elementów budowlanych. Takie wejście to rozwiązanie trwałe i estetyczne, a także łatwe do wykonania.

Redakcja Jak zrobić ogrodowy prysznic?

Jak zrobić ogrodowy prysznic? Jak zrobić ogrodowy prysznic?

Taki ogrodowy prysznic to idealny sposób na schłodzenie się podczas gorących letnich dni, które spędzamy wypoczywając w słońcu na wygodnym leżaku. Pokazujemy krok po kroku, jak zrobić go samodzielnie.

Taki ogrodowy prysznic to idealny sposób na schłodzenie się podczas gorących letnich dni, które spędzamy wypoczywając w słońcu na wygodnym leżaku. Pokazujemy krok po kroku, jak zrobić go samodzielnie.

Anna Wilgocka Jak zaprojektować strefę wypoczynku w ogrodzie

Jak zaprojektować strefę wypoczynku w ogrodzie Jak zaprojektować strefę wypoczynku w ogrodzie

Jak samodzielnie stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? Jakie materiały wybrać i jak prawidłowo wykonać nawierzchnię?

Jak samodzielnie stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? Jakie materiały wybrać i jak prawidłowo wykonać nawierzchnię?

Redakcja Jak i z czego wykonać wygodne schody zewnętrzne?

Jak i z czego wykonać wygodne schody zewnętrzne? Jak i z czego wykonać wygodne schody zewnętrzne?

Schody prowadzące do domu powinny być wytrzymałe i wygodne. Aby były również bezpieczne i ładnie się prezentowały, trzeba je precyzyjnie zaprojektować oraz wykończyć przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonych...

Schody prowadzące do domu powinny być wytrzymałe i wygodne. Aby były również bezpieczne i ładnie się prezentowały, trzeba je precyzyjnie zaprojektować oraz wykończyć przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonych okładzin schodowych. Na co zwrócić uwagę podczas aranżowania strefy wejściowej i jaki materiał na stopnie zewnętrzne spełni nasze oczekiwania?

Redakcja Rok w ogrodzie - kalendarz prac ogrodniczych na każdy miesiąc

Rok w ogrodzie - kalendarz prac ogrodniczych na każdy miesiąc Rok w ogrodzie - kalendarz prac ogrodniczych na każdy miesiąc

Praca w ogrodzie wymaga od właściciela zaangażowania przez cały rok. Na każdy miesiąc przypisana jest jakaś aktywność związana z pielęgnacją ogrodu. W celu usystematyzowania harmonogramu działań, należy...

Praca w ogrodzie wymaga od właściciela zaangażowania przez cały rok. Na każdy miesiąc przypisana jest jakaś aktywność związana z pielęgnacją ogrodu. W celu usystematyzowania harmonogramu działań, należy go odpowiednio zaplanować. Znając kolejność wykonywanych zadań, będziemy mieli pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy.

Anna Wilgocka Zasady doboru kostki brukowej

Zasady doboru kostki brukowej Zasady doboru kostki brukowej

Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup kostki brukowej do zastosowania w otoczeniu budynku i architekturze ogrodowej.

Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup kostki brukowej do zastosowania w otoczeniu budynku i architekturze ogrodowej.

Redakcja Pionowy ogród z gazonów

Pionowy ogród z gazonów Pionowy ogród z gazonów

Ogrody wertykalne są oryginalnym sposobem na aranżację zieleni wokół domu i wprowadzenie roślinności na niewielkich przestrzeniach. Z ich pomocą możliwe jest także maskowanie mało estetycznych murów oraz...

Ogrody wertykalne są oryginalnym sposobem na aranżację zieleni wokół domu i wprowadzenie roślinności na niewielkich przestrzeniach. Z ich pomocą możliwe jest także maskowanie mało estetycznych murów oraz formowanie ogrodzeń. Decydując się na zielone ściany na zewnątrz, warto rozważyć wykorzystanie minigazonów, dzięki którym będą one całoroczne i bardziej trwałe.

Dariusz Brzózka, Leroy Merlin Jak urządzić ogród w stylu hiszpańskim

Jak urządzić ogród w stylu hiszpańskim Jak urządzić ogród w stylu hiszpańskim

Hiszpania to kwintesencja gorącego południa - błękitne niebo, nagrzane słońcem mury i rytmy flamenco. Pod względem roślinności mamy tu do czynienia z pewnymi skrajnościami - z jednej strony ubogą florę...

Hiszpania to kwintesencja gorącego południa - błękitne niebo, nagrzane słońcem mury i rytmy flamenco. Pod względem roślinności mamy tu do czynienia z pewnymi skrajnościami - z jednej strony ubogą florę suchego i gorącego klimatu, z drugiej zaś gaje cytrusowe i zazielenione patia, w których Hiszpanie szukają oddechu i odpoczynku.

Dariusz Brzózka, Leroy Merlin Jak urządzić ogród w stylu śródziemnomorskim

Jak urządzić ogród w stylu śródziemnomorskim Jak urządzić ogród w stylu śródziemnomorskim

Okolice Morza Śródziemnego to rejony, które kojarzymy z ciepłem słońca, błękitem morza i bogactwem roślinności. Trudno przyjąć spójną definicję stylu śródziemnomorskiego, bo łączy on w sobie wiele krajów,...

Okolice Morza Śródziemnego to rejony, które kojarzymy z ciepłem słońca, błękitem morza i bogactwem roślinności. Trudno przyjąć spójną definicję stylu śródziemnomorskiego, bo łączy on w sobie wiele krajów, które mimo bliskości geograficznej różnią się zarówno pod względem kultury, historii, jak i estetyki. Romantyczny ogród Francji jest inny niż radosny grecki taras, a włoski klasyczny styl kontrastuje z nieco orientalnym klimatem południa Hiszpanii. To bogactwo może być jednak atutem - ogród czy...

Anna Wilgocka Wygodny wjazd na posesję - wybór materiałów i uwagi wykonawcze

Wygodny wjazd na posesję - wybór materiałów i uwagi wykonawcze Wygodny wjazd na posesję - wybór materiałów i uwagi wykonawcze

Doradzamy, jak zaprojektować i wykonać podjazd, aby wjazd na posesję był wygodny i bezpieczny. Po jakie materiały sięgnąć i na co uważać, aby po pewnym czasie nie trzeba go było naprawiać?

Doradzamy, jak zaprojektować i wykonać podjazd, aby wjazd na posesję był wygodny i bezpieczny. Po jakie materiały sięgnąć i na co uważać, aby po pewnym czasie nie trzeba go było naprawiać?

Anna Wilgocka Mała architektura ogrodowa z elementów betonowych

Mała architektura ogrodowa z elementów betonowych Mała architektura ogrodowa z elementów betonowych

Tak jak do dopełnienia modowej stylizacji potrzebna jest biżuteria i stylowe dodatki, tak projektom architektonicznym charakteru dodają przykuwające oko detale. W ogrodzie są to np. elementy małej architektury,...

Tak jak do dopełnienia modowej stylizacji potrzebna jest biżuteria i stylowe dodatki, tak projektom architektonicznym charakteru dodają przykuwające oko detale. W ogrodzie są to np. elementy małej architektury, które stanowią zarówno użyteczne, jak i estetyczne uzupełnienie ogrodu. Można je wykonać z różnych materiałów, a jednym z nich może być beton, który sprawdzi się w każdej aranżacji.

Redakcja Ciepło w ogrodzie – ogrzewacze gazowe

Ciepło w ogrodzie – ogrzewacze gazowe Ciepło w ogrodzie – ogrzewacze gazowe

Do stworzenia wyjątkowego nastroju potrzebne jest ciepło i światło. Igrające płomienie ognia zamknięte w oszczędnej, eleganckiej formie ogrzewaczy gazowych tworzą przyjemny klimat w ogrodzie i na tarasie...

Do stworzenia wyjątkowego nastroju potrzebne jest ciepło i światło. Igrające płomienie ognia zamknięte w oszczędnej, eleganckiej formie ogrzewaczy gazowych tworzą przyjemny klimat w ogrodzie i na tarasie nawet w chłodne wieczory.

Redakcja Hotel dla owadów – jak i z czego go zrobić

Hotel dla owadów – jak i z czego go zrobić Hotel dla owadów – jak i z czego go zrobić

Radzimy, jak z łatwo dostępnych materiałów zbudować owadzi hotel, który będzie ozdobą ogrodu, działki i atrakcją dla dzieci. A przede wszystkim przyciągnie do ogrodu pożyteczne i potrzebne owady.

Radzimy, jak z łatwo dostępnych materiałów zbudować owadzi hotel, który będzie ozdobą ogrodu, działki i atrakcją dla dzieci. A przede wszystkim przyciągnie do ogrodu pożyteczne i potrzebne owady.

Redakcja Beton rządzi… w ogrodzie

Beton rządzi… w ogrodzie Beton rządzi… w ogrodzie

Beton to materiał, który ze względu na swoje właściwości zajmuje ważne miejsce w projektowaniu przestrzeni. Jak wykorzystać beton w ogrodzie?

Beton to materiał, który ze względu na swoje właściwości zajmuje ważne miejsce w projektowaniu przestrzeni. Jak wykorzystać beton w ogrodzie?

Polbruk Nowoczesny i pomysłowy ogród

Nowoczesny i pomysłowy ogród Nowoczesny i pomysłowy ogród

Ogrody przy większości współczesnych domów mają często ograniczoną powierzchnię. Oznacza to, że aby stworzyć wymarzone miejsce do relaksu, które będzie spełniać wszystkie niezbędne funkcje, przestrzeń...

Ogrody przy większości współczesnych domów mają często ograniczoną powierzchnię. Oznacza to, że aby stworzyć wymarzone miejsce do relaksu, które będzie spełniać wszystkie niezbędne funkcje, przestrzeń tę trzeba zaprojektować niezwykle pomysłowo.

Czego szukasz na portalu Ekspert Budowlany? szczegółowa ankieta

Czego szukasz na portalu Ekspert Budowlany? szczegółowa ankieta

Polbruk Zasady funkcjonalnej i spójnej architektonicznie przestrzeni wokół posesji

Zasady funkcjonalnej i spójnej architektonicznie przestrzeni wokół posesji Zasady funkcjonalnej i spójnej architektonicznie przestrzeni wokół posesji

Dom i jego otoczenie zawsze powinny stanowić spójną kompozycję. Z tego względu bardzo ważny w procesie projektowania jest dobór poszczególnych elementów aranżacji – wszystkie powinny idealnie do siebie...

Dom i jego otoczenie zawsze powinny stanowić spójną kompozycję. Z tego względu bardzo ważny w procesie projektowania jest dobór poszczególnych elementów aranżacji – wszystkie powinny idealnie do siebie pasować.

Anna Wilgocka Zanim ogrodzisz działkę

Zanim ogrodzisz działkę Zanim ogrodzisz działkę

Podstawową funkcją każdego ogrodzenia jest wytyczenie granic posesji. Oddziela to, co prywatne, od tego, co publiczne, i ma chronić przed niepożądanym wejściem osób z zewnątrz. Może zapewniać prywatność...

Podstawową funkcją każdego ogrodzenia jest wytyczenie granic posesji. Oddziela to, co prywatne, od tego, co publiczne, i ma chronić przed niepożądanym wejściem osób z zewnątrz. Może zapewniać prywatność i poczucie bezpieczeństwa, ale też eksponować piękno budynku i ogrodu, zdobić oraz otwierać domową przestrzeń na otaczający krajobraz. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj ogrodzenia się zdecydujemy. Co zatem wziąć pod uwagę?

Bazkar.pl Ogrody prowansalskie – co je wyróżnia?

Ogrody prowansalskie – co je wyróżnia? Ogrody prowansalskie – co je wyróżnia?

Ogród stanowi piękną wizytówkę domu i często jest wielkim powodem do dumy dla jego właścicieli. Zwłaszcza wtedy, gdy włożyli sporo serca w jego aranżację.

Ogród stanowi piękną wizytówkę domu i często jest wielkim powodem do dumy dla jego właścicieli. Zwłaszcza wtedy, gdy włożyli sporo serca w jego aranżację.

Redakcja Naturalne materiały w domu i ogrodzie

Naturalne materiały w domu i ogrodzie Naturalne materiały w domu i ogrodzie

W najnowszej kolekcji Leroy Merlin wiosna–lato 2021 przedmioty wykonane z naturalnych materiałów i w większości nadające się do powtórnego przetworzenia, znacząco się wyróżniają. Można je wykorzystać praktycznie...

W najnowszej kolekcji Leroy Merlin wiosna–lato 2021 przedmioty wykonane z naturalnych materiałów i w większości nadające się do powtórnego przetworzenia, znacząco się wyróżniają. Można je wykorzystać praktycznie w każdym pomieszczeniu: salonie, kuchni, łazience, przedpokoju, na tarasie, balkonie i w ogrodzie.

Nowodvorski Lighting Ogród pełen magii – jak zaprojektować oświetlenie zewnętrzne?

Ogród pełen magii – jak zaprojektować oświetlenie zewnętrzne? Ogród pełen magii – jak zaprojektować oświetlenie zewnętrzne?

Piękny i funkcjonalny ogród to zadbana zieleń, wygodne meble pozwalające na komfortowy odpoczynek oraz światło, które nadaje przestrzeni charakteru i umożliwia korzystanie z zewnętrznych przestrzeni również...

Piękny i funkcjonalny ogród to zadbana zieleń, wygodne meble pozwalające na komfortowy odpoczynek oraz światło, które nadaje przestrzeni charakteru i umożliwia korzystanie z zewnętrznych przestrzeni również po zmroku. Szeroki asortyment lamp od Nowodvorski Lighting dostarcza rozwiązania dostosowane do różnych potrzeb i ułatwia zaprojektowanie efektownego oświetlenia zarówno niewielkich rabat przed blokiem, jak i okazałych, reprezentacyjnych ogrodów.

Dekoria Jak urządzić balkon lub taras? 5 pomysłów na aranżację

Jak urządzić balkon lub taras? 5 pomysłów na aranżację Jak urządzić balkon lub taras? 5 pomysłów na aranżację

Gdy dni stają się dłuższe i cieplejsze, chętniej spędzamy czas poza domem. Wówczas życie wszystkich domowników przenosi się na balkon lub taras, które w ciepłe miesiące pełnią funkcję salonu „pod chmurką”....

Gdy dni stają się dłuższe i cieplejsze, chętniej spędzamy czas poza domem. Wówczas życie wszystkich domowników przenosi się na balkon lub taras, które w ciepłe miesiące pełnią funkcję salonu „pod chmurką”. W jakim stylu urządzić przydomową przestrzeń i jakich dodatków nie może w niej zabraknąć?

Redakcja Ogród formalny w nowoczesnej odsłonie

Ogród formalny w nowoczesnej odsłonie Ogród formalny w nowoczesnej odsłonie

Właściciele domu jednorodzinnego w Monachium marzyli o ogrodzie, który będzie korespondował z klasyczną architekturą budynku. Projekt powierzyli warszawskiej pracowni Studio Organic. Aga Kobus i Grzegorz...

Właściciele domu jednorodzinnego w Monachium marzyli o ogrodzie, który będzie korespondował z klasyczną architekturą budynku. Projekt powierzyli warszawskiej pracowni Studio Organic. Aga Kobus i Grzegorz Goworek zdecydowali się na styl formalny, aby dom i otoczenie stworzyły spójną całość.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.