EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Naprawiamy taras

Jak naprawić taras?Fot. Atlas

Jak naprawić taras?
Fot. Atlas

Odpadające płytki, wykruszone fugi, spękane i odspajające się podkłady oraz jastrychy, a także przecieki przez płytę konstrukcyjną i zalewanie ścian pod tarasem, to najczęstsze objawy uszkodzeń tarasu.
Naprawa wszystkich tych usterek to zadanie niełatwe. Trzeba bowiem precyzyjnie ustalić przyczyny uszkodzeń, a tych może być bardzo wiele, zastosować odpowiednie materiały i przeprowadzić wszelkie prace naprawcze zgodnie ze sztuką budowlaną.

Zobacz także

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Nobless Polska Jak prawidłowo nałożyć olej na taras – krok po kroku

Jak prawidłowo nałożyć olej na taras – krok po kroku Jak prawidłowo nałożyć olej na taras – krok po kroku

Właściwe zabezpieczenie tarasu jest kluczowe dla jego trwałości i estetyki. Jednym z najpopularniejszych sposobów ochrony drewna tarasowego jest stosowanie oleju. W tym szczegółowym przewodniku przedstawiamy...

Właściwe zabezpieczenie tarasu jest kluczowe dla jego trwałości i estetyki. Jednym z najpopularniejszych sposobów ochrony drewna tarasowego jest stosowanie oleju. W tym szczegółowym przewodniku przedstawiamy krok po kroku, jak prawidłowo nałożyć olej na taras, zapewniając mu optymalną ochronę.

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

Przyczyn destrukcji tarasu może być bardzo wiele, jednak najczęściej występujące to: przesączanie się wody pod warstwę użytkową, tworzenie się zastoin wody, zarówno na warstwie hydroizolacji (pod wylewką betonową), jak i na powierzchni tarasu, uniemożliwienie odprowadzenia wody, która dostała się pod warstwy użytkowe, złe wykonstruowanie i uszczelnienie dylatacji, złe wykonstruowanie, mocowanie i uszczelnienie obróbek blacharskich oraz balustrad, niewłaściwa kolejność warstw konstrukcji tarasu, wykraplanie się wilgoci w konstrukcji i wnikanie pary wodnej z położonych pod tarasem pomieszczeń.

Przyczyną destrukcji tarasu może być także próba naprawy warstwy użytkowej polegająca jedynie na skuciu odpadających płytek i wykonaniu nowej okładziny, co może być dodatkowo kosztowną lekcją dla inwestora.

Skąd się biorą usterki?

Przystępując do naprawy tarasu, trzeba wiedzieć, jakie zjawiska występują w poszczególnych warstwach konstrukcji i czym mogą się one objawiać. Podstawowym obciążeniem tarasu jest obciążenie termiczne (zmiany temperatury, cykle zamarzania–odmarzania) w połączeniu z obecnością wilgoci/wody. Działania naprawcze powinny więc być im podporządkowane i umożliwiać poprawną pracę w zakresie temperatur od –30 nawet do +70°C. Temperatura powierzchni płytek na tarasie czy balkonie, zwłaszcza tych w ciemnych kolorach, może podczas letnich upałów dochodzić nawet do +70–80°C, a w czasie burzy z intensywnymi opadami deszczu obniżyć się gwałtownie do kilkunastu stopni. W zimie dochodzą do tego jeszcze niemałe obciążenia wynikające z przejść przez zero – może ich być w ciągu jednej zimy nawet sto kilkadziesiąt.

Tak duża różnica temperatur powoduje znaczne zmiany wymiarów. Jeśli odległość między dylatacjami wynosi 3 m, a różnica temperatur 50°C (dobowa zmiana temperatury okładziny ceramicznej i jastrychu), to zmiana długości takiego odcinka jastrychu wynosi od 1,5 do 1,95 mm, a dla okładzin ceramicznych - od 0,6 do 1,2 mm. Podczas szokowego schładzania powierzchni balkonu czy tarasu w lecie, na skutek gwałtownej burzy, różnica zmian długości okładziny ceramicznej i jastrychu wynosi od 0,3 do 1,35 mm.

Biorąc pod uwagę roczny gradient temperaturowy (zima–lato) rzędu 100°C, różnica zmian długości trzymetrowego odcinka okładziny i jastrychu wynosi od 0,6 do 2,7 mm. Odkształcenia te (nawet 0,45 oraz 0,9 mm/m.b. przy zmianie temperatury odpowiednio o 50 i 100°C) przy braku właściwie wykonstruowanych dylatacji są główną przyczyną uszkodzeń konstrukcji (Zobacz: fot. 1). Inną przyczyną może być także złe zamocowanie obróbek blacharskich i/lub zbyt głębokie wsunięcie ich pod okładzinę ceramiczną (Zobacz: fot. 2).

Złe wykonanie jastrychu skutkuje często spękaniami pojawiającymi się jeszcze przed ułożeniem okładziny ceramicznej (patrząc na fot. 3a i 3b, można mieć wątpliwości, czy przewidziana była hydroizolacja podpłytkowa). Trudno wyszczególnić wszystkie popełnione błędy pokazane na zdjęciach, ale jednoznacznie nasuwa się stwierdzenie, że te tarasy to jeden wielki błąd, niestety, kosztowny.

Po wejściu na powierzchnię tarasu przedstawionego na fot. 3a pod spękanym jastrychem dało się słyszeć chlupot wody, która wydostawała się przez spękania. Przyczynę takiego stanu rzeczy pokazuje fot. 3b. Pod jastrychem wykonano wannę ze zgrzewanej membrany dachowej, którą wyciągnięto ponad powierzchnię i zamocowano w ścianach, ale w taki sposób, że uszczelnienie tego miejsca jest w zasadzie niemożliwe. Jedyna możliwa naprawa tego tarasu to zerwanie wszystkich warstw do płyty konstrukcyjnej i ponowne wykonanie całej konstrukcji, ale zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.

Jak więc postępować, gdy można pozostawić część warstw konstrukcji tarasu, a jak, gdy konieczne jest wykonanie go od nowa. Należy przede wszystkim kierować się podstawową zasadą, która mówi, że wszystkie warstwy błędnie wykonstruowane, których naprawa jest niemożliwa, trzeba usunąć. Przez naprawę należy tu rozumieć możliwość nadania powierzchni takiej postaci (wymiarów, kształtu, grubości, funkcji itp.), aby spełniała ona wymogi sztuki budowlanej i mogła współpracować z nowymi warstwami konstrukcji.

Układanie paroizolacji i hydroizolacji

Jeżeli płyta nośna nie ma wykonstruowanego spadku, wynoszącego 1,5–2% (minimum 1%), należy wykonać na niej warstwę spadkową. Zastosowanie termoizolacji wymusza wcześniejsze nałożenie paroizolacji. Funkcję paroizolacji mogą pełnić papy paroizolacyjne na folii aluminiowej, welonie szklanym lub papy termozgrzewalne. Najlepiej jednak sprawdzają się w tej roli bitumiczne, modyfikowane polimerami masy KMB lub roztwory asfaltowe. Te ostatnie (zawsze bezrozpuszczalnikowe) należy nanosić dwukrotnie. Paroizolację należy układać na suchym podłożu, co oznacza, że na warstwie spadkowej z gotowych zapraw (np. typu PCC) możemy to zrobić już po kilku dniach, ale jeśli zastosowany został beton lub zaprawa cementowa, trzeba odczekać około 3–3,5 tygodnia.

Obrzeża tarasu można zabezpieczyć impregnowanym krawędziakiem drewnianym, którego grubość powinna być dobrana do grubości termoizolacji. Mocuje się go do podłoża rozporowo, nierdzewnymi kotwami. Następnie układa się termoizolację. Może to być styropian, np. klasy EPS 200-036 lub wyższej, styrodur (XPS) albo twarde i nieściśliwe płyty z wełny mineralnej. Płyty powinny mieć frezowane obrzeża, w innym przypadku należy je układać w dwóch warstwach, z przesunięciem szczelin. Szczególnie niebezpieczne jest stosowanie złej jakości styropianu, nieodpornego na długotrwały nacisk i o niewielkiej wytrzymałości mechanicznej. Dotyczy to również wełny mineralnej.

Następną warstwą jest izolacja przeciwwodna (zwana też hydroizolacją pośrednią lub międzywarstwową). Na styropianie układa się na sucho papę podkładową i do niej, metodą zgrzewania, przykleja papę, która stanowi właściwą izolację przeciwwodną. Jako warstwę rozdzielającą można tu zastosować specjalną membranę kubełkową. Oprócz papy termozgrzewalnej bardzo dobrze sprawdzają się też membrany hydroizolacyjne z tworzyw sztucznych lub samoprzylepne membrany bitumiczne.

Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym powinien mieć dwie hydroizolacje i paroizolację. Izolacja podpłytkowa z elastycznego szlamu zapobiega wnikaniu wody w jastrych dociskowy, natomiast druga hydroizolacja, w razie uszkodzenia uszczelnienia podpłytkowego, zabezpiecza przed wnikaniem wody w głębsze warstwy i w konsekwencji przed przeciekami. Jeżeli hydroizolacja międzywarstwowa nie jest wykonywana, to paroizolacja pod dociepleniem musi także pełnić funkcję hydroizolacji. W takim przypadku zamiast hydroizolacji międzywarstwowej wykonuje się warstwę rozdzielającą, np. z dwóch warstw folii. Należy jednak pamiętać, że jakiekolwiek uszkodzenie (lub niedokładność wykonania) uszczelnienia zespolonego skutkuje wnikaniem wody w głąb konstrukcji. Warstwa rozdzielająca z folii nie może być traktowana jako hydroizolacja.

Wykonanie jastrychu dociskowego i okładziny ceramicznej

Najwięcej błędów przy naprawie tarasów wiąże się jednak z wykonaniem jastrychu dociskowego i okładziny ceramicznej. Jastrych podkładowy jest materiałem na bazie cementu, dlatego cechuje się skurczem wynikającym ze specyfiki procesu hydratacji cementu i odparowania nadmiaru wody. Niezależnie od skurczu własnego, jastrych podlega także ruchom termicznym, przy założeniu różnicy temperatur rzędu 100°C (od –30 do +70°C). Wielkość odkształceń jest dość znaczna, na jednym metrze długości może dochodzić do 0,8–1 mm. Dlatego bardzo ważne jest staranne i przemyślane konstruowanie dylatacji, zwłaszcza gdy powierzchnia tarasu jest duża (rzędu kilkuset m2) i ma nieregularny kształt. Rodzaj dylatacji i ich funkcję przedstawia tabela. Dylatacje jastrychu są ściśle powiązane z dylatacjami w okładzinie ceramicznej. Poza tym różnica odkształceń płytki i jastrychu powoduje powstawanie dodatkowych naprężeń ścinających na styku płytka–podłoże oraz naprężenia w podłożu i w samej płytce. Brak dylatacji umożliwiających kompensacje odkształceń termicznych powoduje powstawanie naprężeń i niekontrolowanych uszkodzeń w podłożu, płytkach lub w obszarze styku.

Uwaga na dylatacje

Dylatacje strefowe jastrychu i okładziny ceramicznej przechodzą przez oba elementy konstrukcji oraz uszczelnienie zespolone. Muszą mieć one tę samą szerokość i idealnie się pokrywać. Jakiekolwiek przykrycie takiej dylatacji płytkami okładzinowymi prowadzi nieuchronnie do ich spękania. Przyjmuje się, że na tarasach, balkonach i innych powierzchniach zewnętrznych żaden bok zdylatowanej powierzchni nie powinien być dłuższy niż 2–2,5 m. Optymalnym kształtem jest kwadrat, w innych sytuacjach należy dążyć do tego, aby proporcje między bokami pola były do siebie zbliżone, ale nie większe niż 2:1. Sposób uszczelniania dylatacji za pomocą taśmy ilustruje rys. 1. Szerokość dylatacji konstrukcyjnych jastrychu nie może być mniejsza niż 10 mm. Wykonawcy często lekceważą te zalecenia, wykonując dylatację w postaci szczeliny szerokości 5–6 mm. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnych kształtowników i profili dylatacyjnych. Dylatacje brzegowe (skrajne) konstruuje się w celu oddzielenia warstw wykończeniowych tarasu od stałych elementów budynku (ścian, cokołów, słupów). Do wypełnienia stosuje się najczęściej twardy styropian (paski szerokości 10 mm) lub piankę poliuretanową o zamkniętych porach.

Typy dylatacji oraz ich funkcja

Typ dylatacji

Funkcja dylatacji

Dylatacja konstrukcyjna budynku Oddziela poszczególne części budynku. Zawsze przechodzi przez wszystkie warstwy konstrukcji
Dylatacja brzegowa (obwodowa, skrajna) Oddziela warstwy konstrukcji tarasu od ścian, słupów i innych sztywno wbudowanych elementów
Dylatacja pośrednia (strefowa) Przebiega przez całą wysokość jastrychu, dzieląc go na niezależne części
Dylatacja kontrolna Ogranicza możliwość tworzenia się rys skurczowych w obrębie pola ograniczonego dylatacjami pośrednimi, brzegowymi oraz konstrukcyjnymi budynku
Dylatacja na połączeniach warstw konstrukcji tarasu z elementami o innych właściwościach (dylatacja montażowa) Np. oddzielenie jastrychu od kratek wpustowych

Dylatacje na połączeniach wykonuje się poprzez wypełnienie szczeliny masą elastyczną. Ich szerokość musi być równa szerokości spoin w okładzinie ceramicznej, ale nie mniejsza niż 5 mm. Grubość jastrychu dociskowego powinna wynosić min. 5–5,5 cm, przy wytrzymałości na ściskanie nie mniejszej niż 20 MPa.

Ostateczny rozkład pól dylatacyjnych zależy od konstrukcji i kształtu tarasu, jego lokalizacji oraz zorientowania względem stron świata, a także zastosowanej okładziny ceramicznej (zwłaszcza jej koloru). Miarodajna jest jednak zawsze dokładna analiza, związana z określeniem zakresu odkształceń termicznych materiału. Dlatego napraw konstrukcji tarasowych nie powinno się wykonywać według własnych przypuszczeń, a ocenę przyczyn uszkodzeń i opracowanie technologii naprawy należy pozostawić specjalistom.

Może się zdarzyć, że jastrych w naprawianym tarasie dylatowany jest na pola 4×4 m i nie wykazuje żadnych uszkodzeń, wówczas jego nacinanie jest bezcelowe. Konieczne jest jednak dodatkowe zdylatowanie samej okładziny ceramicznej, szczegół pokazuje rys. 2.

Mocowanie barierek

Jeśli chodzi o obsadzenie barierek, najlepszym rozwiązaniem jest mocowanie balustrady do boku lub spodu konstrukcji. Mocując balustradę od góry, należy zadbać o to, aby była ona zamocowana w płycie konstrukcyjnej, a nie w jastrychu dociskowym. W przypadku tarasów remontowanych może z tym być problem, wówczas do spodu balustrady należy przyspawać wsporniki, długości 25–30 cm, tworząc stopkę w kształcie litery „T” lub „X” i zabezpieczyć ją antykorozyjnie, np. żywicą epoksydową. W jastrychu dociskowym należy wykuć bruzdy, głębokości około 3 cm, i osadzić w nich stopkę na klej lub zaprawę epoksydową. W ostateczności można zastosować system zapraw PCC (mineralna zaprawa antykorozyjna, warstwa sczepna, zaprawa reprofilacyjna).

Podane w tym artykule przykłady uszkodzeń tarasów i sposoby ich naprawy nie obejmują wszystkich możliwych uszkodzeń (czy też ich wariantów), jednak ze względu na specyfikę konstrukcji tarasu i zachodzące w niej zjawiska występują one bardzo często. Do tego dochodzą jeszcze uszkodzenia okładziny ceramicznej, których przyczyną może być zarówno sam jastrych, jak i płytki. Wieloletnie zaniedbania lub zastosowanie materiałów złej jakości może prowadzić do uszkodzeń samej płyty konstrukcyjnej.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • erfeg erfeg, 15.02.2015r., 20:03:50 co do tarasu to polecam www.gramar-kostka.pl kupowalem ostatnio i naprawde solidnie i moge polecic

Powiązane

Monika Mucha Balkony dostawne

Balkony dostawne Balkony dostawne

Mieszkanie z balkonem jest dużo atrakcyjniejsze niż to bez balkonu. Co jednak zrobić, gdy nie mamy balkonu, a zawsze o nim marzyliśmy? Poszukać innego mieszkania? Niekoniecznie. Możemy bowiem zainwestować...

Mieszkanie z balkonem jest dużo atrakcyjniejsze niż to bez balkonu. Co jednak zrobić, gdy nie mamy balkonu, a zawsze o nim marzyliśmy? Poszukać innego mieszkania? Niekoniecznie. Możemy bowiem zainwestować w otwarte lub przeszklone balkony dostawne.

Jacek Sawicki Docieplanie ocieplonych elewacji

Docieplanie ocieplonych elewacji Docieplanie ocieplonych elewacji

Technologie ocieplania elewacji budynków z użyciem styropianu i wełny mineralnej sprawdzają się już od 40 lat. Jednak gdy starsze ocieplenia nie spełniają wymogów aktualnych norm, wtedy należy wykonać...

Technologie ocieplania elewacji budynków z użyciem styropianu i wełny mineralnej sprawdzają się już od 40 lat. Jednak gdy starsze ocieplenia nie spełniają wymogów aktualnych norm, wtedy należy wykonać dodatkowe docieplenia.

Redakcja Jak montuje się drzwi przesuwne?

Jak montuje się drzwi przesuwne? Jak montuje się drzwi przesuwne?

Drzwi przesuwne to rozwiązanie coraz częściej stosowane w aranżacji wnętrz. Usprawniają one korzystanie z przestrzeni, a w przypadku niewielkiego metrażu poprawiają funkcjonalność mieszkania. Wyjaśniamy...

Drzwi przesuwne to rozwiązanie coraz częściej stosowane w aranżacji wnętrz. Usprawniają one korzystanie z przestrzeni, a w przypadku niewielkiego metrażu poprawiają funkcjonalność mieszkania. Wyjaśniamy jak montuje się ten rodzaj drzwi.

Joanna Korpysz-Drzazga Jak doświetlić poddasze?

Jak doświetlić poddasze? Jak doświetlić poddasze?

Rodzaj okien stosowanych na poddaszu, ich wielkość i rozmieszczenie zależą od architektury budynku, jego orientacji względem stron świata, konstrukcji i nachylenia dachu oraz wielkości i przeznaczenia...

Rodzaj okien stosowanych na poddaszu, ich wielkość i rozmieszczenie zależą od architektury budynku, jego orientacji względem stron świata, konstrukcji i nachylenia dachu oraz wielkości i przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń.

Redakcja Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?

Co to znaczy, że dom jest energooszczędny? Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?

Wzrastające ceny energii oraz koszty ogrzewania domów sprawiają, że inwestorzy poszukują innowacyjnych technologii umożliwiających obniżenie tych wydatków. Odpowiedzią na tego typu zapotrzebowanie są domy...

Wzrastające ceny energii oraz koszty ogrzewania domów sprawiają, że inwestorzy poszukują innowacyjnych technologii umożliwiających obniżenie tych wydatków. Odpowiedzią na tego typu zapotrzebowanie są domy energooszczędne. Czym jest tego typu budynek i jakimi parametrami się charakteryzuje?

Jacek Sawicki Kleje mrozoodporne do ceramiki budowlanej

Kleje mrozoodporne do ceramiki budowlanej Kleje mrozoodporne do ceramiki budowlanej

Nawet najlepszej jakości fachowo ułożone płytki mrozoodporne nie spełnią swojej funkcji, jeśli klej (zaprawa klejowa) nie zwiąże ich trwale z podłożem. Warto o tym pamiętać, podejmując decyzję o jego wyborze.

Nawet najlepszej jakości fachowo ułożone płytki mrozoodporne nie spełnią swojej funkcji, jeśli klej (zaprawa klejowa) nie zwiąże ich trwale z podłożem. Warto o tym pamiętać, podejmując decyzję o jego wyborze.

Redakcja Jak zabezpieczyć budowę przed zimą?

Jak zabezpieczyć budowę przed zimą? Jak zabezpieczyć budowę przed zimą?

Przed nami kilka najchłodniejszych miesięcy. Co zrobić, żeby rozpoczęta budowa przetrwała ten okres bezpiecznie i nie zaskoczyła inwestora szkodami powstałymi na skutek działania złych warunków atmosferycznych?...

Przed nami kilka najchłodniejszych miesięcy. Co zrobić, żeby rozpoczęta budowa przetrwała ten okres bezpiecznie i nie zaskoczyła inwestora szkodami powstałymi na skutek działania złych warunków atmosferycznych? Jest kilka podstawowych czynności, które powinny zostać na budowie wykonane późną jesienią.

Redakcja Budowa schodów tarasowych

Budowa schodów tarasowych Budowa schodów tarasowych

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze...

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze szlachetnej kostki brukowej.

Agata Grudecka Cokoły - co warto o nich wiedzieć?

Cokoły - co warto o nich wiedzieć? Cokoły - co warto o nich wiedzieć?

Cokół to najniższa część ściany zewnętrznej budynku. Wykończony okładziną zabezpiecza dom przed zawilgoceniem, zabrudzeniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Oprócz funkcji ochronnej pełni także funkcję dekoracyjną....

Cokół to najniższa część ściany zewnętrznej budynku. Wykończony okładziną zabezpiecza dom przed zawilgoceniem, zabrudzeniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Oprócz funkcji ochronnej pełni także funkcję dekoracyjną. Ciekawie zaprojektowany może efektownie dopełnić architekturę budynku.

mgr inż. Sebastian Czernik Gładzie gipsowe

Gładzie gipsowe Gładzie gipsowe

Obecne standardy wykończenia pomieszczeń przewidują idealnie gładkie i równe powierzchnie ścian oraz sufitów. Uzyskanie gładkiej powierzchni jest stosunkowo najłatwiejsze przy użyciu gipsu, materiału cenionego...

Obecne standardy wykończenia pomieszczeń przewidują idealnie gładkie i równe powierzchnie ścian oraz sufitów. Uzyskanie gładkiej powierzchni jest stosunkowo najłatwiejsze przy użyciu gipsu, materiału cenionego również za łatwą obróbkę, szybkie wiązanie, pozytywny wpływ na mikroklimat wnętrz oraz zdrowie i samopoczucie mieszkańców.

Agata Grudecka Jaki materiał na elewację?

Jaki materiał na elewację? Jaki materiał na elewację?

Materiałów na elewację jest wiele. Jak wybrać ten właściwy dla naszego domu? Przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Materiałów na elewację jest wiele. Jak wybrać ten właściwy dla naszego domu? Przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Joanna Korpysz-Drzazga Jak wybrać blachodachówkę?

Jak wybrać blachodachówkę? Jak wybrać blachodachówkę?

Etap budowy dachu jest jednym z najdroższych i najtrudniejszych w całym procesie inwestycyjnym. I nie chodzi tu tylko o zakup materiałów pokryciowych, ale przede wszystkim o ich prawidłowe ułożenie. Warto...

Etap budowy dachu jest jednym z najdroższych i najtrudniejszych w całym procesie inwestycyjnym. I nie chodzi tu tylko o zakup materiałów pokryciowych, ale przede wszystkim o ich prawidłowe ułożenie. Warto więc wszelkie prace dekarskie zlecić doświadczonej ekipie dekarzy, gwarantującej solidność wykonania.

Waldemar Joniec Jak wybrać grzejnik do łazienki?

Jak wybrać grzejnik do łazienki? Jak wybrać grzejnik do łazienki?

Wybór grzejnika łazienkowego nie polega jedynie na wyborze kształtu i koloru. Ważna jest również moc, która zależy od tego, jakie grzejnik ma pełnić funkcje – czy ma służyć tylko do ogrzewania, czy także...

Wybór grzejnika łazienkowego nie polega jedynie na wyborze kształtu i koloru. Ważna jest również moc, która zależy od tego, jakie grzejnik ma pełnić funkcje – czy ma służyć tylko do ogrzewania, czy także do suszenia.

Redakcja Jak wybrać baterię zlewozmywakową?

Jak wybrać baterię zlewozmywakową? Jak wybrać baterię zlewozmywakową?

Oferta baterii kuchennych może przyprawić o zawrót głowy, dlatego podpowiadamy na co zwrócić uwagę, żeby wybrać najlepszy dla nas model.

Oferta baterii kuchennych może przyprawić o zawrót głowy, dlatego podpowiadamy na co zwrócić uwagę, żeby wybrać najlepszy dla nas model.

Redakcja Jak ocieplić poddasze?

Jak ocieplić poddasze? Jak ocieplić poddasze?

Według różnych szacunków prawie 25% ciepła ucieka z budynku przez źle zaizolowane dachy. Do ocieplania zarówno dachów płaskich, jak i skośnych warto zastosować produkty z wełny mineralnej.

Według różnych szacunków prawie 25% ciepła ucieka z budynku przez źle zaizolowane dachy. Do ocieplania zarówno dachów płaskich, jak i skośnych warto zastosować produkty z wełny mineralnej.

Redakcja Po czym poznać, czy materiał budowlany jest palny lub niepalny?

Po czym poznać, czy materiał budowlany jest palny lub niepalny? Po czym poznać, czy materiał budowlany jest palny lub niepalny?

Bardzo ważną cechą, na którą powinniśmy zwracać uwagę, zakupując materiał budowlany – a w szczególności izolację – którą potem montujemy na poddaszu, na ścianach i w podłodze, czyli praktycznie we wszystkich...

Bardzo ważną cechą, na którą powinniśmy zwracać uwagę, zakupując materiał budowlany – a w szczególności izolację – którą potem montujemy na poddaszu, na ścianach i w podłodze, czyli praktycznie we wszystkich przegrodach domu — jest palność tego materiału. Już teraz, aby zaoszczędzić na coraz droższym ogrzewaniu, w przeciętnym domu jednorodzinnym instaluje się przeciętnie od 30-60 m3 izolacji cieplnej. To ogromna ilość, a w przyszłości będzie jej jeszcze więcej. Po czym zatem poznać, że materiał budowlany...

Redakcja Poddasze bez wad, czyli jak prawidłowo dobrać i rozmieścić okna dachowe na poddaszu

Poddasze bez wad, czyli jak prawidłowo dobrać i rozmieścić okna dachowe na poddaszu Poddasze bez wad, czyli jak prawidłowo dobrać i rozmieścić okna dachowe na poddaszu

Najlepszym sposobem doświetlenia poddasza światłem dziennym są okna zamontowane w połaci dachu. Mogą one przepuszczać nawet do 1,8 razy więcej światła niż pionowe, umieszczone w ścianie szczytowej lub...

Najlepszym sposobem doświetlenia poddasza światłem dziennym są okna zamontowane w połaci dachu. Mogą one przepuszczać nawet do 1,8 razy więcej światła niż pionowe, umieszczone w ścianie szczytowej lub lukarnie. Dają też dużą swobodę w aranżacji pomieszczeń – można je bowiem montować w różnych miejscach dachu, pojedynczo lub grupami.

Agata Borys Prawdy i mity o betonie komórkowym

Prawdy i mity o betonie komórkowym Prawdy i mity o betonie komórkowym

Beton komórkowy ma w Polsce już sześćdziesięcioletnią tradycję. Można by się zatem spodziewać, że poziom wiedzy na jego temat powinien być wysoki. Niestety, o ABK (autoklawizowanym betonie komórkowym)...

Beton komórkowy ma w Polsce już sześćdziesięcioletnią tradycję. Można by się zatem spodziewać, że poziom wiedzy na jego temat powinien być wysoki. Niestety, o ABK (autoklawizowanym betonie komórkowym) wciąż krąży wiele niesłusznych, niepotwierdzonych i nie mających wiele wspólnego z rzeczywistością opinii.

mgr inż. Maciej Rokiel Skąd ta wilgoć?

Skąd ta wilgoć? Skąd ta wilgoć?

Każdy budynek jest narażony na szkodliwy wpływ wody i wilgoci różnego pochodzenia, warto więc zdawać sobie z tego sprawę, zarówno na etapie projektowania, realizacji, jak i eksploatacji domu.

Każdy budynek jest narażony na szkodliwy wpływ wody i wilgoci różnego pochodzenia, warto więc zdawać sobie z tego sprawę, zarówno na etapie projektowania, realizacji, jak i eksploatacji domu.

Michał Nowakowski Jakie płytki wybrać do garażu?

Jakie płytki wybrać do garażu? Jakie płytki wybrać do garażu?

Wybierając płytki do garażu, powinniśmy zwracać uwagę nie na ich cechy estetyczne, ale dobierać je głównie pod kątem właściwości i odporności na działanie czynników szkodliwych, na jakie będą narażone.

Wybierając płytki do garażu, powinniśmy zwracać uwagę nie na ich cechy estetyczne, ale dobierać je głównie pod kątem właściwości i odporności na działanie czynników szkodliwych, na jakie będą narażone.

Redakcja Docieplenie ścian od wewnątrz – krok po kroku

Docieplenie ścian od wewnątrz – krok po kroku Docieplenie ścian od wewnątrz – krok po kroku

Pierwsze przymrozki u wielu osób przywołują wspomnienie… zeszłorocznych rachunków za ogrzewanie. Żeby poprawić parametry cieplne własnego mieszkania docieplając ściany od wewnątrz. Xella proponuje docieplenie...

Pierwsze przymrozki u wielu osób przywołują wspomnienie… zeszłorocznych rachunków za ogrzewanie. Żeby poprawić parametry cieplne własnego mieszkania docieplając ściany od wewnątrz. Xella proponuje docieplenie bloczkami YTONG MULTIPOR. To nowoczesne i pewne rozwiązanie obniża straty ciepła przez ściany nawet o 70%.

Redakcja Elewacja wizytówką domu

Elewacja wizytówką domu Elewacja wizytówką domu

Każdy z nas chce, by jego dom zachwycał nie tylko jego mieszkańców, ale i sąsiadów czy przypadkowych przechodniów spacerujących w naszych okolicach. A nic tak nie doda uroku naszemu domowi jak elegancka...

Każdy z nas chce, by jego dom zachwycał nie tylko jego mieszkańców, ale i sąsiadów czy przypadkowych przechodniów spacerujących w naszych okolicach. A nic tak nie doda uroku naszemu domowi jak elegancka i oryginalna elewacja.

Redakcja Wiatrołapy bez decyzji o warunkach zabudowy

Wiatrołapy bez decyzji o warunkach zabudowy

Obecnie trwają wstępne prace nad nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym mające na celu rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych i robót budowlanych na realizację, których nie...

Obecnie trwają wstępne prace nad nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym mające na celu rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych i robót budowlanych na realizację, których nie będzie wymagane ustalenie lokalizacji inwestycji oraz decyzja o warunkach zabudowy. Jest to inicjatywa mająca na celu uproszczenie procedury zdobywania zgody na realizację drobnych inwestycji.

Krystyna Stankiewicz Komfortowe poddasze, czyli jak się zabezpieczyć przed nadmiarem słońca

Komfortowe poddasze, czyli jak się zabezpieczyć przed nadmiarem słońca Komfortowe poddasze, czyli jak się zabezpieczyć przed nadmiarem słońca

Najskuteczniejsze w ochronie przed nadmiarem słońca na poddaszu są przesłony zewnętrzne (rolety i markizy), ponieważ zatrzymują promienie słoneczne zanim dotrą one do szyby. We wnętrzach warto natomiast...

Najskuteczniejsze w ochronie przed nadmiarem słońca na poddaszu są przesłony zewnętrzne (rolety i markizy), ponieważ zatrzymują promienie słoneczne zanim dotrą one do szyby. We wnętrzach warto natomiast zastosować rolety wewnętrzne, które oprócz ochrony przed słońcem dekorują wnętrze.

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.