EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Kleje żelowe – właściwości i zasady stosowania

fot. Tubądzin

fot. Tubądzin

Rozwój chemii budowlanej spowodował, że obecnie wykonawca ma do dyspozycji bardzo wiele różnego rodzaju klejów do mocowania płytek ceramicznych i okładzin kamiennych. Począwszy od typowych i uniwersalnych, a skończywszy na specjalistycznych, o wyśrubowanych parametrach, właściwościach i cechach.

Zobacz także

Sika Poland Sp. z o.o. Sikaflex®-11 FC Purform® – jeden produkt, trzy zastosowania. Sklej, wypełnij, uszczelnij!

Sikaflex®-11 FC Purform® – jeden produkt, trzy zastosowania. Sklej, wypełnij, uszczelnij! Sikaflex®-11 FC Purform® – jeden produkt, trzy zastosowania. Sklej, wypełnij, uszczelnij!

Sikaflex®-11 FC Purform®, czyli klej, uszczelniacz i wypełniacz w jednym to flagowy produkt marki Sika – jednego ze światowych liderów na rynku chemii budowlanej. O jego niezawodności świadczy m.in. fakt,...

Sikaflex®-11 FC Purform®, czyli klej, uszczelniacz i wypełniacz w jednym to flagowy produkt marki Sika – jednego ze światowych liderów na rynku chemii budowlanej. O jego niezawodności świadczy m.in. fakt, że fachowcy na całym świecie korzystają z niego już ponad 50 lat!

ATLAS sp. z o.o. Środki gruntujące – jaki grunt wybrać?

Środki gruntujące – jaki grunt wybrać? Środki gruntujące – jaki grunt wybrać?

Wiele osób uważa, że gruntowanie ścian czy sufitów przed malowaniem jest zbędne. To błąd. Nałożenie gruntu odpowiednio przygotowuje powierzchnie do aplikacji farby – zarówno w nowych domach, jak i remontowanych....

Wiele osób uważa, że gruntowanie ścian czy sufitów przed malowaniem jest zbędne. To błąd. Nałożenie gruntu odpowiednio przygotowuje powierzchnie do aplikacji farby – zarówno w nowych domach, jak i remontowanych. Gruntowanie przed malowaniem jest więc konieczne, by mieć pewność, że farba się nie odparzy i nie popęka, a ściany i sufity będą długo gładkie i ładne.

Sika Poland Sp. z o.o. Sikaflex®-118 Extreme Grab – szybki chwyt kleju montażowego

Sikaflex®-118 Extreme Grab – szybki chwyt kleju montażowego Sikaflex®-118 Extreme Grab – szybki chwyt kleju montażowego

Remont czy nowa budowa inwestycja budowlana to długotrwały proces. W pierwszym kroku wiele miesięcy zabiera uzyskanie wszelkich zgód i pozwoleń, czasem też decyzje dotyczące materiałów i stylu wykończenia...

Remont czy nowa budowa inwestycja budowlana to długotrwały proces. W pierwszym kroku wiele miesięcy zabiera uzyskanie wszelkich zgód i pozwoleń, czasem też decyzje dotyczące materiałów i stylu wykończenia mogą wydłużyć ten czas. Następnie, o czym mówią raporty, najtrudniejsze dla inwestorów jest znalezienie odpowiedniego wykonawcy, co może potrwać kolejne długie tygodnie. Jednak nawet jeśli uda się możliwie szybko wybrać ekipę, należy liczyć się z tym, że nie wejdzie na budowę z dnia na dzień.

Od czego zależy wybór kleju?

Wybór odpowiedniego kleju wydaje się być rzeczą banalną – na opakowaniu czy w kartach technicznych producenci wręcz prześcigają się w wymyślaniu różnego rodzaju określeń, zalet oraz cech klejów. Część z ich to określenia typowo marketingowe (nie oznacza to, że są nieprawdziwe, problemem jest jednak takie ich zdefiniowanie, aby dało się porównać kleje różnych producentów), inne z kolei odnoszą się bezpośrednio do składu konkretnego kleju czy wybranej cechy.

Można, a nawet trzeba, porównywać parametry deklarowane przez producenta, jednak wtedy może się okazać, że wszystkie kleje są takie same. To ostatnie sformułowanie jest prawdziwe.

Norma PN-EN 12004-1 [1] dzie­li kleje na trzy podstawowe rodzaje:

  • kleje cementowe,
  • kleje dyspersyjne,
  • kleje reaktywne.

Z analizy wymagań stawianych klejom cementowym wynika, że norma wyróżnia kleje klasy C1 oraz C2. Różnica między nimi polega na przyczepności do podłoża – i jest to jedyny obligatoryjny parametr rozróżniający te dwie klasy klejów.

Dla klejów klasy C1 deklarowana przyczepność (po 28 dniach, początkowa, po starzeniu termicznym, po zanurzeniu w wodzie oraz po cyklach zamrażania–rozmrażania) nie może być niższa niż 0,5 MPa, dla klejów klasy C2 jest to 1 MPa.

Patrząc tylko na tę klasyfikację, wszystkie kleje jednej klasy są identyczne. I jest to prawda. Przy doborze kleju do przyklejania płytek najważniejszym kryterium powinny być parametry techniczne produktu dobrane dla docelowego miejsca zastosowania kleju, czyli do warunków eksploatacji okładziny ceramicznej. Tylko czy jedynym?

Norma [1] definiuje jeszcze:

  • odkształcalność poprzeczną: kleje odkształcalne (klasa S1 – ugięcie ≥ 2,5 mm oraz ≤ 5 mm) oraz o wysokiej odkształcalności (klasa S2 – ugięcie > 5 mm),
  • przyczepność wczesną – parametr tylko dla klejów szybkowiążących (F) – niezależnie od klasy (C1, C2) – przyczepność do podłoża po czasie nie większym niż 6 godzin musi wynosić przynajmniej 0,5 MPa,
  • spływ – badany na płytkach o wymiarach 10×10 cm, dla klejów o obniżonym spływie (T) musi być ≤ 0,5 mm,
  • czas otwarty – jest to maksymalny czas po naniesieniu kleju na podłoże, w ciągu którego należy przykleić płytki, tak aby uzyskały wymaganą przyczepność (0,5 MPa dla kleju klasy C1 oraz 1 MPa dla kleju klasy C2). Jest to jedyny parametr powiązany z wytrzymałością po 28 dniach.

Dla klejów o wydłużonym czasie otwartym (E) nie może on być krótszy niż 30 minut, dla klejów klasyfikowanych dodatkowo jako szybkowiążące (F) nie może on być krótszy niż 10 minut. Dla pozostałych klejów (nie klasyfikowanych jako F lub E) jest to 20 minut.

Możliwe są kombinacje powyższych klas i oznaczeń. W rezultacie w ramach klasy C1 lub C2 teoretycznie można mieć kilkanaście różnego rodzaju klasyfikacji. W praktyce tak duża liczba kombinacji nie występuje.

Powyższe badania przeprowadzane są w znormalizowanych warunkach i na znormalizowanym podłożu. Są one (a przynajmniej powinny być) porównywalne, jednak absolutnie nie obejmują cech i właściwości (a w niektórych przypadkach także i parametrów), które są istotne zarówno ze względu na komfort pracy, jak i niektóre warunki aplikacyjne.

Kleje żelowe – charakterystyka i zastosowanie

Analizując komunikację związaną z klejami do płytek, daje się zauważyć pojawianie się określeń sugerujących nowy rodzaj klejów, mianowicie kleje żelowe. Opisy na etykiecie i wyznaczniki w kartach technicznych mogą wręcz sugerować, że mamy tu do czynienia z zupełnie nowym spoiwem, o właściwościach różnych od dotychczas stosowanych. Te wątpliwości rozwiewa deklaracja właściwości użytkowych samych klejów, są one klasyfikowane jako C1 lub C2, co oznacza, że ich spoiwem jest cement.

Jakie są więc przewagi klejów żelowych i z czego one wynikają?

Paradoksalnie analiza najważniejszych dokumentów odniesienia (deklaracji właściwości użytkowych) nic nie powie. Klej żelowy według DWU to klej cementowy klasy C1 albo C2, z opcjonalną klasyfikacją typu S1, T, F albo E, czyli… żadna różnica w porównaniu do „tradycyjnych, czyli nieżelowych” cementowych klejów do płytek.

Podstawowa cecha podkreślająca przewagę klejów żelowych, komunikowana przez większość producentów, to retencja wody. Według zapisów w kartach technicznych wpływa ona na:

  • poszerzenie zakresu aplikacji klejów do temperatury +35°C,
  • umożliwienie zmiany konsystencji kleju (podłogowy, ścienny) za pomocą zmiany ilości wody zarobowej, z zachowaniem deklarowanych parametrów kleju,
  • wydłużenie czasu otwartego,
  • zwiększenie odporności na błędy w przygotowaniu podłoża (nierównomierna lub zbyt wysoka chłonność).

Pomijam w tym miejscu typowo marketingowe określenia, które nie mają żadnego wpływu na rzeczywiste parametry, cechy i właściwości zapraw klejących. Taka komunikacja wynika z faktu, że głównym składnikiem klejów jest cement.

Aby klej uzyskał projektowane parametry wytrzymałościowe, musi być aplikowany w warunkach gwarantujących prawidłowy przebieg procesu hydratacji. Z tym wiąże się wymóg zapewnienia przez odpowiednio długi czas wilgoci niezbędnej do przebiegu wspomnianej reakcji. Ilość wody zarobowej jest wypadkową: wymaganej ilości wody niezbędnej do hydratacji, wymaganej przez domieszki i dodatki oraz niezbędnej do nadania konsystencji.

W tym miejscu warunki laboratoryjne i warunki budowy „rozjeżdżają się”. Temperatura aplikacji klejów cementowych wynosi od +5 do +25°C. Dotyczy to zarówno powietrza, jak i podłoża. W lecie zachowanie wymaganej temperatury podłoża jest w wielu sytuacjach wręcz niemożliwe i powinno się przerwać pracę.

Na co więc zwrócić uwagę, wybierając klej żelowy? Przyjmując za punkt wyjścia ww. zalety technologii żelowej, z analizy zapisu kart technicznych wynika, że:

  • Nie wszystkie kleje, określane mianem „żelowych” mogą być stosowane w poszerzonym zakresie temperatur. Dla niektórych zapraw klejących podana temperatura aplikacji była identyczna jak dla „tradycyjnych” klejów cementowych: od +5 do +25°C, dla innych górną granicą było +30 oraz +35°C.
  • Konsystencja regulowana jest ilością wody zarobowej. Uzyskanie konsystencji umożliwiającej aplikację na powierzchniach pionowych oraz konsystencji rozpływnej wymaga znacznego zróżnicowania ilości dodawanej wody. Ilość ta musi być podana w treści karty technicznej.
    Należy mieć na uwadze, że dla każdego cementowego materiału producent przewiduje zwykle niewielkie (rzędu kilku procent) widełki wody zarobowej. W przypadku klejów żelowych jest to rząd wielkości kilkudziesięciu procent. Nie wszyscy producenci podają widełki wody zarobowej, niektórzy ograniczają się do podania jednej, szacunkowej ilości.
  • Z ilością wody zarobowej wiąże się długość czasu otwartego. Parametr ten zależy także od temperatury aplikacji, dlatego powinien być podawany dla różnych warunków brzegowych.

Czas otwarty jest parametrem wpływającym bezpośrednio na komfort pracy, a w niektórych sytuacjach wręcz umożliwiającym pracę. Dotyczy to przede wszystkim okładzin z płyt wielkoformatowych (chodzi o formaty rzędu 100×200 cm i większe). Montaż takich płyt wymaga specjalnego stanowiska roboczego umożliwiającego przycięcie płyt, nałożenie kleju także na płytę oraz manewrowanie płytą z nałożoną warstwą kleju.

Nierzadko stanowisko robocze znajduje się w innym miejscu, niekiedy nawet na innej kondygnacji. Gotową do montażu płytę (przyciętą i z nałożoną zaprawą klejową) trzeba wnieść do pomieszczenia, w którym ma być montowana. W wysokich temperaturach może się okazać, że czas otwarty kleju „nieżelowego” zostałby przekroczony, co wymuszałoby konieczność nałożenia nowej warstwy kleju – przy wykonywaniu prac w podwyższonych temperaturach i/lub przy niskiej wilgotności czas otwarty ulega skróceniu (proszę zwrócić uwagę, że gdy nie ma podanej temperatury aplikacji i wilgotności powietrza wszelkie parametry podaje się dla tzw. warunków normalnych).

Skoro nie ma normowej klasyfikacji definiującej klej żelowy, to jedynym rozwiązaniem jest szczegółowa analiza kart technicznych. Podanie w karcie technicznej dodatkowych mierzalnych parametrów i cech świadczy o tym (a przynajmniej powinno), że producent przeprowadził dodatkowe własne badania i testy (karta techniczna po deklaracji właściwości użytkowych jest oficjalnym dokumentem producenta, mówiącym o możliwości zastosowania kleju i jego właściwościach). W razie wątpliwości należy próbować uzyskać (pisemnie) dodatkowe informacje.

Klejów żelowych nie wolno traktować jako panaceum na wszelkie problemy. Zwiększona ilość wody skutkuje jej dłuższym oddziaływaniem na podłoże i na płytki oraz ma wpływ na moment spoinowania. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy montowane są płyty wielkoformatowe, gdy klej jest zarabiany wodą w jej górnych widełkach lub gdy podłoże jest wrażliwe na wilgoć.

Dysproporcje między wielkością płyt wielkoformatowych (powierzchnia nawet rzędu 3 m2 i większa) a grubością (nawet kilka mm) powodują, że odparowanie wilgoci przez spoiny jest znacznie utrudnione. Dla typowych płytek (np. 30×30 cm) udział spoin w powierzchni okładziny wynosi około 2,5%, dla okładziny wielkoformatowej (np. 1×1,5 m) będzie to już niecałe 0,5%, a zatem 5 razy mniej. A powierzchnią odparowania nadmiaru wody zarobowej są spoiny.

Zatem nadmiar wody zarobowej zostanie usunięty w podłoże. Dlatego płyt wielkoformatowych nie wolno układać na podłożach gipsowych. Samopoziomujące jastrychy anhydrytowe należy traktować jako podłoża krytyczne.

fot1 kleje zelowe

fot. Opoczno

Jeżeli nie ma możliwości wykonania podłoża cementowego, to należy stosować specjalne grunty odcinające na bazie np. żywicy epoksydowej (zagruntowanie musi być absolutnie bezbłędne). Wykluczone są tynki gipsowe i płyty gipsowo-kartonowe.

Analogiczny problem związany z potencjalnym oddziaływaniem wilgoci ma miejsce w przypadku innych podłoży podatnych na wilgoć (drewniane, drewnopochodne). Takich podłoży należy przy stosowaniu klejów żelowych w ogóle unikać (niezależnie od wielkości płytek i innych uwarunkowań technicznych).

W przypadku konglomeratów kamiennych wydłużone oddziaływanie wody zarobowej może spowodować dodatkowe odkształcenia samej płyty polegające na podniesieniu się naroży. Na to zjawisko mogą być podatne także płyty z kamieni naturalnych. Należy jednak zauważyć, że problem ten dotyczy w ogóle klejów cementowych, trudno zatem doszukiwać się w tym „winy” klejów żelowych.

Także przy spoinowaniu okładzin podłogowych, zwłaszcza przy rozpływnej konsystencji kleju i epoksydowej zaprawie do spoinowania, trzeba brać poprawkę na większą ilość wody w zaprawie klejącej.

Kleje żelowe pozwalają na rozszerzenie zakresu temperaturowego prac okładzinowych i powodują, że są one mniej wrażliwe na mankamenty podłoża, żaden jednak klej nie będzie odporny na indolencję wykonawcy, lekceważenie przez niego zasad sztuki budowlanej czy praw fizyki.

Literatura

1. PN-EN 12004-1:2017-03, „Kleje do płytek ceramicznych. Część 1: Wymagania, ocena i weryfikacja stałości właściwości użytkowych, klasyfikacja i znakowanie”.
2. M. Rokiel, „Projektowanie i wykonywanie okładzin ceramicznych. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót.”, Grupa MEDIUM, Warszawa 2016.
3. M. Rokiel, „Okładziny z płyt wielkoformatowych cz. 1 i 2”, „Inżynier Budownictwa” 4/2017 i 5/2017.
4. Materiały własne autora.

Komentarze

  • Piotrek Piotrek, 10.08.2021r., 12:47:23 do ogładzin należy wybrać klej silikonowy czy taki jaki sobie ustaliliśmy tak żeby bardzo dobrze trzymał i miał dobre zastosowania polecam market chemko bo mają na miejscu mieszalnię farb i tynków mają duży wybór chemii budowlanej farb silikonów klei impregnatów do drewna metali styropianów gładzi gipsowych artykułów ogrodniczych szpadli basenów ogrodowych ręczników kuchennych kosmetyków czajników środków czystości mają wspaniałą obsługę która pomoże

Powiązane

Redakcja news Ceny materiałów dla budownictwa, domu i ogrodu - październik 2019

Ceny materiałów dla budownictwa, domu i ogrodu - październik 2019 Ceny materiałów dla budownictwa, domu i ogrodu - październik 2019

Grupa PSB Handel śledzi ceny wiodących materiałów budowlanych - jak zmieniły się ceny w poszczególnych grupach towarów w październiku?

Grupa PSB Handel śledzi ceny wiodących materiałów budowlanych - jak zmieniły się ceny w poszczególnych grupach towarów w październiku?

Redakcja news Rozwiązania Tytan Professional z tytułem Produkt Roku 2019

Rozwiązania Tytan Professional z tytułem Produkt Roku 2019 Rozwiązania Tytan Professional z tytułem Produkt Roku 2019

Aż trzy produkty producenta chemii budowlanej - firmy Selena - nagrodzono jako "godne zaufania i polecenia" oraz "cechujące się wysoką jakością i bezpieczeństwem stosowania". To kolejne rynkowe wyróżnienia...

Aż trzy produkty producenta chemii budowlanej - firmy Selena - nagrodzono jako "godne zaufania i polecenia" oraz "cechujące się wysoką jakością i bezpieczeństwem stosowania". To kolejne rynkowe wyróżnienia dla kleju montażowego Fix2 GT, piany Ultra Fast 70 oraz pianokleju do szybkiego montażu płyt g-k.

Redakcja news IV Forum Budownictwo w Polsce z udziałem firmy Selena

IV Forum Budownictwo w Polsce z udziałem firmy Selena IV Forum Budownictwo w Polsce z udziałem firmy Selena

150 najważniejszych firm polskiego sektora budowlanego - w tym deweloperzy, inwestorzy, wykonawcy oraz producenci materiałów budowlanych, a także stowarzyszenia branżowe - już po raz czwarty spotkali się...

150 najważniejszych firm polskiego sektora budowlanego - w tym deweloperzy, inwestorzy, wykonawcy oraz producenci materiałów budowlanych, a także stowarzyszenia branżowe - już po raz czwarty spotkali się w Warszawie podczas corocznej debaty na temat kondycji rynku i prognoz na kolejny rok. W roli jednego z ekspertów w dyskusji wziął udział prezes zarządu firmy Selena, Andrzej Ulfig.

Redakcja news Ceny materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu - wrzesień 2019

Ceny materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu - wrzesień 2019 Ceny materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu - wrzesień 2019

Jak zmieniły się ceny materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu we wrześniu br.?

Jak zmieniły się ceny materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu we wrześniu br.?

Redakcja news Grupa Selena: spółka Orion wyróżniona za bezpieczeństwo pracowników

Grupa Selena: spółka Orion wyróżniona za bezpieczeństwo pracowników Grupa Selena: spółka Orion wyróżniona za bezpieczeństwo pracowników

Zakłady produkcyjne Orion PU spółki z Grupy Selena - właściciela marki Tytan i jednego z trzech największych producentów pian poliuretanowych na świecie - wyróżniono w polskiej edycji Konkursu Dobrych...

Zakłady produkcyjne Orion PU spółki z Grupy Selena - właściciela marki Tytan i jednego z trzech największych producentów pian poliuretanowych na świecie - wyróżniono w polskiej edycji Konkursu Dobrych Praktyk "Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy", organizowanym przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii "Substancje niebezpieczne pod kontrolą". Patronat nad kampanią objęła Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Partnerem strategicznym...

Redakcja news Budowlaniec - zawód z przyszłością

Budowlaniec - zawód z przyszłością Budowlaniec - zawód z przyszłością

Zarówno w Europie, jak i krajach rozwijających się cały czas notowane jest ogromne zapotrzebowanie na prace budowlane. Trudno jednak o wykwalifikowanych pracowników. W Polsce w IV kwartale 2018 r. zanotowano...

Zarówno w Europie, jak i krajach rozwijających się cały czas notowane jest ogromne zapotrzebowanie na prace budowlane. Trudno jednak o wykwalifikowanych pracowników. W Polsce w IV kwartale 2018 r. zanotowano 17,4 tys.1 nieobsadzonych miejsc pracy, w Hiszpanii następuje gwałtowne starzenie się kadr - jedynie 19% pracowników jest w grupie poniżej 35 lat2. W Kazachstanie w ciągu ostatnich 3 lat liczba wybudowanych metrów powierzchni wzrosła o 40%, co stwarza ogromne potrzeby kadrowe. Zachęcenie nowych...

Redakcja news Nowoczesne technologie rozwiązaniem problemów branży

Nowoczesne technologie rozwiązaniem problemów branży Nowoczesne technologie rozwiązaniem problemów branży

Więcej inwestycji, szybsza realizacja, brak rąk do pracy, rosnące wymogi środowiskowe - obecna sytuacja w branży budowlanej wymaga niestandardowego podejścia i przewartościowania myślenia o budownictwie....

Więcej inwestycji, szybsza realizacja, brak rąk do pracy, rosnące wymogi środowiskowe - obecna sytuacja w branży budowlanej wymaga niestandardowego podejścia i przewartościowania myślenia o budownictwie. Budynki mają powstawać w krótkim czasie, a ponadto być energooszczędne, niskoemisyjne i estetyczne. Rosną też koszty podwykonawstwa - w ostatnich latach o około 30-40% - i koszty energii. Jak więc budować szybciej i efektywniej?

Redakcja news Silikon sanitarny z 10-letnią gwarancją odporności

Silikon sanitarny z 10-letnią gwarancją odporności Silikon sanitarny z 10-letnią gwarancją odporności

Nawet solidnie wyprofilowana spoina nie będzie trwała, jeżeli użyjemy silikonu słabej jakości. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza i narażonych na częsty kontakt z...

Nawet solidnie wyprofilowana spoina nie będzie trwała, jeżeli użyjemy silikonu słabej jakości. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza i narażonych na częsty kontakt z wodą, gdzie trzeba zastosować specjalistyczne produkty. Silikon Sanitarny UPG marki Tytan Professional jako jedyny z dostępnych na rynku ma 10-letnią gwarancję na odporność spoiny na grzyby i pleśnie oraz nadaje się nawet do indywidualnego użytku.

Redakcja news Ceny materiałów budowlanych - lipiec 2019 r.

Ceny materiałów budowlanych - lipiec 2019 r. Ceny materiałów budowlanych - lipiec 2019 r.

Jak zmieniły się ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu? Zobacz, jak w lipcu br. kształtują się ceny w poszczególnych grupach produktowych.

Jak zmieniły się ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu? Zobacz, jak w lipcu br. kształtują się ceny w poszczególnych grupach produktowych.

Redakcja news Ceny materiałów dla budownictwa, domu i ogrodu - czerwiec 2019 r.

Ceny materiałów dla budownictwa, domu i ogrodu - czerwiec 2019 r. Ceny materiałów dla budownictwa, domu i ogrodu - czerwiec 2019 r.

Grupa PSB Handel śledzi zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. W których grupach produktowych ceny wzrosły najbardziej?

Grupa PSB Handel śledzi zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. W których grupach produktowych ceny wzrosły najbardziej?

Redakcja news COOL-R z deklaracją środowiskową EPD i GREEN CARD

COOL-R z deklaracją środowiskową EPD i GREEN CARD COOL-R z deklaracją środowiskową EPD i GREEN CARD

COOL-R innowacyjny produkt Seleny FM uzyskał międzynarodową deklarację środowiskową EPD przyznawaną przez Instytut Techniki Budowalnej oraz GREEN CARD - Zieloną Kartę Produktu wydaną przez firmę certyfikującą...

COOL-R innowacyjny produkt Seleny FM uzyskał międzynarodową deklarację środowiskową EPD przyznawaną przez Instytut Techniki Budowalnej oraz GREEN CARD - Zieloną Kartę Produktu wydaną przez firmę certyfikującą DEKRA. Dodatkowo produkt COOL-R otrzymał deklarację II typu zgodnie z normą ISO 14012, która potwierdza zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i uzyskał znak ITB EKO.

Redakcja news Nowe foliowe opakowania mas szpachlowych Knauf

Nowe foliowe opakowania mas szpachlowych Knauf Nowe foliowe opakowania mas szpachlowych Knauf

Trzy proszkowe masy szpachlowe Knauf G-K Start i G-K Finish oraz MP Finish są już dostępne w nowych, szczelnych i wodoodpornych foliowych opakowaniach, dzięki czemu sypkie produkty mają długi okres przydatności...

Trzy proszkowe masy szpachlowe Knauf G-K Start i G-K Finish oraz MP Finish są już dostępne w nowych, szczelnych i wodoodpornych foliowych opakowaniach, dzięki czemu sypkie produkty mają długi okres przydatności do użycia.

Redakcja news Selena nagrodzona za wkład w rozwój Dolnego Śląska

Selena nagrodzona za wkład w rozwój Dolnego Śląska Selena nagrodzona za wkład w rozwój Dolnego Śląska

Grupa Selena - właściciel marki Tytan i producent pian poliuretanowych - została nagrodzona podczas konferencji "30-lecie przemian gospodarczych Dolnego Śląska" - 16 maja we Wrocławiu. Nagrodę - "Jedynki...

Grupa Selena - właściciel marki Tytan i producent pian poliuretanowych - została nagrodzona podczas konferencji "30-lecie przemian gospodarczych Dolnego Śląska" - 16 maja we Wrocławiu. Nagrodę - "Jedynki Gazety Wyborczej" dla "Firm 30-lecia wg Gazety Wyborczej" za znaczący wpływ na rozwój regionu, w imieniu Seleny odebrał Andrzej Zygadło, globalny dyrektor ds. HR w Grupie Selena.

Redakcja news Ceny materiałów dla budownictwa, domu i ogrodu - kwiecień 2019 r.

Ceny materiałów dla budownictwa, domu i ogrodu - kwiecień 2019 r. Ceny materiałów dla budownictwa, domu i ogrodu - kwiecień 2019 r.

Grupa PSB Handel monitoruje ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. W których grupach materiałów budowlanych ceny spadły, a w jakich wzrosły?

Grupa PSB Handel monitoruje ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. W których grupach materiałów budowlanych ceny spadły, a w jakich wzrosły?

Redakcja news Rewolucyjna żywica silikatowa do wielu zastosowań

Rewolucyjna żywica silikatowa do wielu zastosowań Rewolucyjna żywica silikatowa do wielu zastosowań

Sopro SH 649 to dwuskładnikowa, bezzapachowa, szybkoutwardzalna, płynna żywica na bazie silikatów, zamknięta w nowoczesnych opakowaniach. Poręczne butelki pozwalają na łatwe mieszanie komponentów oraz...

Sopro SH 649 to dwuskładnikowa, bezzapachowa, szybkoutwardzalna, płynna żywica na bazie silikatów, zamknięta w nowoczesnych opakowaniach. Poręczne butelki pozwalają na łatwe mieszanie komponentów oraz czystą i prostą aplikację - bez zachlapań i konieczności użycia dodatkowych narzędzi.

Redakcja news Ceny materiałów dla domu i ogrodu - marzec 2019 r.

Ceny materiałów dla domu i ogrodu - marzec 2019 r. Ceny materiałów dla domu i ogrodu - marzec 2019 r.

Jak zmieniły się ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w marcu?

Jak zmieniły się ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w marcu?

Redakcja news Nowa odsłona fugi Sopro DF 10

Nowa odsłona fugi Sopro DF 10 Nowa odsłona fugi Sopro DF 10

Wraz z nadejściem wiosny, Sopro wprowadza do oferty ulepszoną recepturę zaprawy Sopro DF 10 - jest odporna na działanie pleśni, mrozu i łatwiejsza w obróbce.

Wraz z nadejściem wiosny, Sopro wprowadza do oferty ulepszoną recepturę zaprawy Sopro DF 10 - jest odporna na działanie pleśni, mrozu i łatwiejsza w obróbce.

Redakcja news Nowa odsłona gruntu do podłoży chłonnych

Nowa odsłona gruntu do podłoży chłonnych Nowa odsłona gruntu do podłoży chłonnych

Zmienione opakowanie, nazwa, wielkość i taka sama jakość - do sieci sprzedaży trafił właśnie koncentrat gruntujący Sopro GD 749 w nowoczesnej wersji.

Zmienione opakowanie, nazwa, wielkość i taka sama jakość - do sieci sprzedaży trafił właśnie koncentrat gruntujący Sopro GD 749 w nowoczesnej wersji.

Redakcja news Sopro na targach BAU 2019

Sopro na targach BAU 2019 Sopro na targach BAU 2019

Monachijskie targi BAU to jedno z najważniejszych spotkań dla branży architektonicznej i budowlanej. Podczas tej edycji nie mogło zabraknąć również firmy Sopro, której jest obecna na targach od 2003 r....

Monachijskie targi BAU to jedno z najważniejszych spotkań dla branży architektonicznej i budowlanej. Podczas tej edycji nie mogło zabraknąć również firmy Sopro, której jest obecna na targach od 2003 r. W ten sposób producent zacznie obchody swojego 25-lecia.

Zakład Surowców Chemicznych i Mineralnych "PIOTROWICE II" Elewacja z charakterem

Elewacja z charakterem Elewacja z charakterem

Budując domy naszych marzeń staramy się, aby ich elewacje były niepowtarzalne zarówno w zakresie stosowanych materiałów, jak i uzyskiwanych efektów wizualnych. Jednocześnie jednak, rozwiązania wykorzystujące...

Budując domy naszych marzeń staramy się, aby ich elewacje były niepowtarzalne zarówno w zakresie stosowanych materiałów, jak i uzyskiwanych efektów wizualnych. Jednocześnie jednak, rozwiązania wykorzystujące kamień naturalny, cegłę ręcznie formowaną czy drewno egzotyczne, okazują się często zbyt drogie. Pojawia się więc pytanie czy można uzyskać efektowne imitacje takich powierzchni przy użyciu tańszych materiałów.

mgr inż. Sebastian Czernik Nowoczesne kleje montażowe

Nowoczesne kleje montażowe Nowoczesne kleje montażowe

Kleje montażowe przeznaczone są do wykonania niezbędnych prac montażowych przede wszystkim w trakcie codziennej eksploatacji budynku i poszczególnych pomieszczeń.

Kleje montażowe przeznaczone są do wykonania niezbędnych prac montażowych przede wszystkim w trakcie codziennej eksploatacji budynku i poszczególnych pomieszczeń.

Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego Wapno – naturalne i zdrowe

Wapno – naturalne i zdrowe Wapno – naturalne i zdrowe

„Tradycyjny” oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją...

„Tradycyjny” oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją w budownictwie od co najmniej tysiąca lat. Informacja ta, zdaje się być współczesnym inwestorom i wykonawcom zupełnie nieprzydatna. Może jednak warto się przez chwilę zastanowić, dlaczego wapno od tylu wieków nadal jest stosowane w budownictwie?

Redakcja Lakier, olej, emalia czy lakierobejca – każdy produkt to inny efekt

Lakier, olej, emalia czy lakierobejca – każdy produkt to inny efekt Lakier, olej, emalia czy lakierobejca – każdy produkt to inny efekt

Jednym z głównych kryteriów dobierania produktów ochronno-dekoracyjnych jest efekt, jakiego oczekujemy. Czy pragniemy zachować naturalny kolor drewna? A może zależy nam na tym, by całkowicie przykryć rysunek...

Jednym z głównych kryteriów dobierania produktów ochronno-dekoracyjnych jest efekt, jakiego oczekujemy. Czy pragniemy zachować naturalny kolor drewna? A może zależy nam na tym, by całkowicie przykryć rysunek słojów? Lakier, olej, emalia czy lakierobejca – każdy z nich daje różne możliwości i odmieni drewno w zupełnie inny sposób.

mgr inż. Sebastian Czernik Kiedy i jak stosować gipsy szpachlowe oraz gładzie gipsowe

Kiedy i jak stosować gipsy szpachlowe oraz gładzie gipsowe Kiedy i jak stosować gipsy szpachlowe oraz gładzie gipsowe

W powszechnej opinii gipsy szpachlowe i gładzie gipsowe to te same produkty, dlatego ich nazwy są mylone, a czasami używane zamiennie. W rzeczywistości są to produkty o różnych właściwościach użytkowych...

W powszechnej opinii gipsy szpachlowe i gładzie gipsowe to te same produkty, dlatego ich nazwy są mylone, a czasami używane zamiennie. W rzeczywistości są to produkty o różnych właściwościach użytkowych i różnym zastosowaniu. Czym się zatem różnią?

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.