EkspertBudowlany.pl

Kleje żelowe – właściwości i zasady stosowania

fot. Tubądzin

fot. Tubądzin

Rozwój chemii budowlanej spowodował, że obecnie wykonawca ma do dyspozycji bardzo wiele różnego rodzaju klejów do mocowania płytek ceramicznych i okładzin kamiennych. Począwszy od typowych i uniwersalnych, a skończywszy na specjalistycznych, o wyśrubowanych parametrach, właściwościach i cechach.

Zobacz także

Redakcja news Płytki Monumental w wielkim formacie – maksymalizm w najlepszym wydaniu

Płytki Monumental w wielkim formacie – maksymalizm w najlepszym wydaniu Płytki Monumental w wielkim formacie – maksymalizm w najlepszym wydaniu

Płytki wielkoformatowe na stałe zagościły we wnętrzach, zdobywając serca profesjonalistów oraz miłośników dobrego wzornictwa. Ceramika Paradyż stworzyła wyjątkowy set Monumental, w którym znajdziemy 7...

Płytki wielkoformatowe na stałe zagościły we wnętrzach, zdobywając serca profesjonalistów oraz miłośników dobrego wzornictwa. Ceramika Paradyż stworzyła wyjątkowy set Monumental, w którym znajdziemy 7 stylowych wariacji na temat kamienia i betonu w wielkim formacie.

Redakcja news Inspiracje kamieniem naturalnym najnowszych kolekcjach płytek

Inspiracje kamieniem naturalnym najnowszych kolekcjach płytek Inspiracje kamieniem naturalnym najnowszych kolekcjach płytek

W kolejnej odsłonie wiosennych nowości Opoczno przekonuje, że wzór kamienia może być bazą współczesnych aranżacji, jednocześnie zaskakując swoją lekkością. Cztery nowe kolekcje płytek ściennych to pełne...

W kolejnej odsłonie wiosennych nowości Opoczno przekonuje, że wzór kamienia może być bazą współczesnych aranżacji, jednocześnie zaskakując swoją lekkością. Cztery nowe kolekcje płytek ściennych to pełne świeżości, subtelności i charakteru interpretacje naturalnych kamieni.

Redakcja news Ulotność natury w nowej kolekcji płytek

Ulotność natury w nowej kolekcji płytek Ulotność natury w nowej kolekcji płytek

Kolekcja Brass przyciąga uwagę harmonijną paletą barw, które wyciszają i pozwalają odciąć się od nadmiaru bodźców. To propozycja na wnętrze w wydaniu eleganckiej klasyki, w naturalnych kolorach ziemi,...

Kolekcja Brass przyciąga uwagę harmonijną paletą barw, które wyciszają i pozwalają odciąć się od nadmiaru bodźców. To propozycja na wnętrze w wydaniu eleganckiej klasyki, w naturalnych kolorach ziemi, z dyskretnym motywem dekoracyjnym.

Od czego zależy wybór kleju?

Wybór odpowiedniego kleju wydaje się być rzeczą banalną – na opakowaniu czy w kartach technicznych producenci wręcz prześcigają się w wymyślaniu różnego rodzaju określeń, zalet oraz cech klejów. Część z ich to określenia typowo marketingowe (nie oznacza to, że są nieprawdziwe, problemem jest jednak takie ich zdefiniowanie, aby dało się porównać kleje różnych producentów), inne z kolei odnoszą się bezpośrednio do składu konkretnego kleju czy wybranej cechy.

Można, a nawet trzeba, porównywać parametry deklarowane przez producenta, jednak wtedy może się okazać, że wszystkie kleje są takie same. To ostatnie sformułowanie jest prawdziwe.

Norma PN-EN 12004-1 [1] dzie­li kleje na trzy podstawowe rodzaje:

 • kleje cementowe,
 • kleje dyspersyjne,
 • kleje reaktywne.

Z analizy wymagań stawianych klejom cementowym wynika, że norma wyróżnia kleje klasy C1 oraz C2. Różnica między nimi polega na przyczepności do podłoża – i jest to jedyny obligatoryjny parametr rozróżniający te dwie klasy klejów.

Dla klejów klasy C1 deklarowana przyczepność (po 28 dniach, początkowa, po starzeniu termicznym, po zanurzeniu w wodzie oraz po cyklach zamrażania–rozmrażania) nie może być niższa niż 0,5 MPa, dla klejów klasy C2 jest to 1 MPa.

Patrząc tylko na tę klasyfikację, wszystkie kleje jednej klasy są identyczne. I jest to prawda. Przy doborze kleju do przyklejania płytek najważniejszym kryterium powinny być parametry techniczne produktu dobrane dla docelowego miejsca zastosowania kleju, czyli do warunków eksploatacji okładziny ceramicznej. Tylko czy jedynym?

Norma [1] definiuje jeszcze:

 • odkształcalność poprzeczną: kleje odkształcalne (klasa S1 – ugięcie ≥ 2,5 mm oraz ≤ 5 mm) oraz o wysokiej odkształcalności (klasa S2 – ugięcie > 5 mm),
 • przyczepność wczesną – parametr tylko dla klejów szybkowiążących (F) – niezależnie od klasy (C1, C2) – przyczepność do podłoża po czasie nie większym niż 6 godzin musi wynosić przynajmniej 0,5 MPa,
 • spływ – badany na płytkach o wymiarach 10×10 cm, dla klejów o obniżonym spływie (T) musi być ≤ 0,5 mm,
 • czas otwarty – jest to maksymalny czas po naniesieniu kleju na podłoże, w ciągu którego należy przykleić płytki, tak aby uzyskały wymaganą przyczepność (0,5 MPa dla kleju klasy C1 oraz 1 MPa dla kleju klasy C2). Jest to jedyny parametr powiązany z wytrzymałością po 28 dniach.

Dla klejów o wydłużonym czasie otwartym (E) nie może on być krótszy niż 30 minut, dla klejów klasyfikowanych dodatkowo jako szybkowiążące (F) nie może on być krótszy niż 10 minut. Dla pozostałych klejów (nie klasyfikowanych jako F lub E) jest to 20 minut.

Możliwe są kombinacje powyższych klas i oznaczeń. W rezultacie w ramach klasy C1 lub C2 teoretycznie można mieć kilkanaście różnego rodzaju klasyfikacji. W praktyce tak duża liczba kombinacji nie występuje.

Powyższe badania przeprowadzane są w znormalizowanych warunkach i na znormalizowanym podłożu. Są one (a przynajmniej powinny być) porównywalne, jednak absolutnie nie obejmują cech i właściwości (a w niektórych przypadkach także i parametrów), które są istotne zarówno ze względu na komfort pracy, jak i niektóre warunki aplikacyjne.

Kleje żelowe – charakterystyka i zastosowanie

Analizując komunikację związaną z klejami do płytek, daje się zauważyć pojawianie się określeń sugerujących nowy rodzaj klejów, mianowicie kleje żelowe. Opisy na etykiecie i wyznaczniki w kartach technicznych mogą wręcz sugerować, że mamy tu do czynienia z zupełnie nowym spoiwem, o właściwościach różnych od dotychczas stosowanych. Te wątpliwości rozwiewa deklaracja właściwości użytkowych samych klejów, są one klasyfikowane jako C1 lub C2, co oznacza, że ich spoiwem jest cement.

Jakie są więc przewagi klejów żelowych i z czego one wynikają?

Paradoksalnie analiza najważniejszych dokumentów odniesienia (deklaracji właściwości użytkowych) nic nie powie. Klej żelowy według DWU to klej cementowy klasy C1 albo C2, z opcjonalną klasyfikacją typu S1, T, F albo E, czyli… żadna różnica w porównaniu do „tradycyjnych, czyli nieżelowych” cementowych klejów do płytek.

Podstawowa cecha podkreślająca przewagę klejów żelowych, komunikowana przez większość producentów, to retencja wody. Według zapisów w kartach technicznych wpływa ona na:

 • poszerzenie zakresu aplikacji klejów do temperatury +35°C,
 • umożliwienie zmiany konsystencji kleju (podłogowy, ścienny) za pomocą zmiany ilości wody zarobowej, z zachowaniem deklarowanych parametrów kleju,
 • wydłużenie czasu otwartego,
 • zwiększenie odporności na błędy w przygotowaniu podłoża (nierównomierna lub zbyt wysoka chłonność).

Pomijam w tym miejscu typowo marketingowe określenia, które nie mają żadnego wpływu na rzeczywiste parametry, cechy i właściwości zapraw klejących. Taka komunikacja wynika z faktu, że głównym składnikiem klejów jest cement.

Aby klej uzyskał projektowane parametry wytrzymałościowe, musi być aplikowany w warunkach gwarantujących prawidłowy przebieg procesu hydratacji. Z tym wiąże się wymóg zapewnienia przez odpowiednio długi czas wilgoci niezbędnej do przebiegu wspomnianej reakcji. Ilość wody zarobowej jest wypadkową: wymaganej ilości wody niezbędnej do hydratacji, wymaganej przez domieszki i dodatki oraz niezbędnej do nadania konsystencji.

W tym miejscu warunki laboratoryjne i warunki budowy „rozjeżdżają się”. Temperatura aplikacji klejów cementowych wynosi od +5 do +25°C. Dotyczy to zarówno powietrza, jak i podłoża. W lecie zachowanie wymaganej temperatury podłoża jest w wielu sytuacjach wręcz niemożliwe i powinno się przerwać pracę.

Na co więc zwrócić uwagę, wybierając klej żelowy? Przyjmując za punkt wyjścia ww. zalety technologii żelowej, z analizy zapisu kart technicznych wynika, że:

 • Nie wszystkie kleje, określane mianem „żelowych” mogą być stosowane w poszerzonym zakresie temperatur. Dla niektórych zapraw klejących podana temperatura aplikacji była identyczna jak dla „tradycyjnych” klejów cementowych: od +5 do +25°C, dla innych górną granicą było +30 oraz +35°C.
 • Konsystencja regulowana jest ilością wody zarobowej. Uzyskanie konsystencji umożliwiającej aplikację na powierzchniach pionowych oraz konsystencji rozpływnej wymaga znacznego zróżnicowania ilości dodawanej wody. Ilość ta musi być podana w treści karty technicznej.
  Należy mieć na uwadze, że dla każdego cementowego materiału producent przewiduje zwykle niewielkie (rzędu kilku procent) widełki wody zarobowej. W przypadku klejów żelowych jest to rząd wielkości kilkudziesięciu procent. Nie wszyscy producenci podają widełki wody zarobowej, niektórzy ograniczają się do podania jednej, szacunkowej ilości.
 • Z ilością wody zarobowej wiąże się długość czasu otwartego. Parametr ten zależy także od temperatury aplikacji, dlatego powinien być podawany dla różnych warunków brzegowych.

Czas otwarty jest parametrem wpływającym bezpośrednio na komfort pracy, a w niektórych sytuacjach wręcz umożliwiającym pracę. Dotyczy to przede wszystkim okładzin z płyt wielkoformatowych (chodzi o formaty rzędu 100×200 cm i większe). Montaż takich płyt wymaga specjalnego stanowiska roboczego umożliwiającego przycięcie płyt, nałożenie kleju także na płytę oraz manewrowanie płytą z nałożoną warstwą kleju.

Nierzadko stanowisko robocze znajduje się w innym miejscu, niekiedy nawet na innej kondygnacji. Gotową do montażu płytę (przyciętą i z nałożoną zaprawą klejową) trzeba wnieść do pomieszczenia, w którym ma być montowana. W wysokich temperaturach może się okazać, że czas otwarty kleju „nieżelowego” zostałby przekroczony, co wymuszałoby konieczność nałożenia nowej warstwy kleju – przy wykonywaniu prac w podwyższonych temperaturach i/lub przy niskiej wilgotności czas otwarty ulega skróceniu (proszę zwrócić uwagę, że gdy nie ma podanej temperatury aplikacji i wilgotności powietrza wszelkie parametry podaje się dla tzw. warunków normalnych).

Skoro nie ma normowej klasyfikacji definiującej klej żelowy, to jedynym rozwiązaniem jest szczegółowa analiza kart technicznych. Podanie w karcie technicznej dodatkowych mierzalnych parametrów i cech świadczy o tym (a przynajmniej powinno), że producent przeprowadził dodatkowe własne badania i testy (karta techniczna po deklaracji właściwości użytkowych jest oficjalnym dokumentem producenta, mówiącym o możliwości zastosowania kleju i jego właściwościach). W razie wątpliwości należy próbować uzyskać (pisemnie) dodatkowe informacje.

Klejów żelowych nie wolno traktować jako panaceum na wszelkie problemy. Zwiększona ilość wody skutkuje jej dłuższym oddziaływaniem na podłoże i na płytki oraz ma wpływ na moment spoinowania. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy montowane są płyty wielkoformatowe, gdy klej jest zarabiany wodą w jej górnych widełkach lub gdy podłoże jest wrażliwe na wilgoć.

Dysproporcje między wielkością płyt wielkoformatowych (powierzchnia nawet rzędu 3 m2 i większa) a grubością (nawet kilka mm) powodują, że odparowanie wilgoci przez spoiny jest znacznie utrudnione. Dla typowych płytek (np. 30×30 cm) udział spoin w powierzchni okładziny wynosi około 2,5%, dla okładziny wielkoformatowej (np. 1×1,5 m) będzie to już niecałe 0,5%, a zatem 5 razy mniej. A powierzchnią odparowania nadmiaru wody zarobowej są spoiny.

Zatem nadmiar wody zarobowej zostanie usunięty w podłoże. Dlatego płyt wielkoformatowych nie wolno układać na podłożach gipsowych. Samopoziomujące jastrychy anhydrytowe należy traktować jako podłoża krytyczne.

fot1 kleje zelowe

fot. Opoczno

Jeżeli nie ma możliwości wykonania podłoża cementowego, to należy stosować specjalne grunty odcinające na bazie np. żywicy epoksydowej (zagruntowanie musi być absolutnie bezbłędne). Wykluczone są tynki gipsowe i płyty gipsowo-kartonowe.

Analogiczny problem związany z potencjalnym oddziaływaniem wilgoci ma miejsce w przypadku innych podłoży podatnych na wilgoć (drewniane, drewnopochodne). Takich podłoży należy przy stosowaniu klejów żelowych w ogóle unikać (niezależnie od wielkości płytek i innych uwarunkowań technicznych).

W przypadku konglomeratów kamiennych wydłużone oddziaływanie wody zarobowej może spowodować dodatkowe odkształcenia samej płyty polegające na podniesieniu się naroży. Na to zjawisko mogą być podatne także płyty z kamieni naturalnych. Należy jednak zauważyć, że problem ten dotyczy w ogóle klejów cementowych, trudno zatem doszukiwać się w tym „winy” klejów żelowych.

Także przy spoinowaniu okładzin podłogowych, zwłaszcza przy rozpływnej konsystencji kleju i epoksydowej zaprawie do spoinowania, trzeba brać poprawkę na większą ilość wody w zaprawie klejącej.

Kleje żelowe pozwalają na rozszerzenie zakresu temperaturowego prac okładzinowych i powodują, że są one mniej wrażliwe na mankamenty podłoża, żaden jednak klej nie będzie odporny na indolencję wykonawcy, lekceważenie przez niego zasad sztuki budowlanej czy praw fizyki.

Literatura

1. PN-EN 12004-1:2017-03, „Kleje do płytek ceramicznych. Część 1: Wymagania, ocena i weryfikacja stałości właściwości użytkowych, klasyfikacja i znakowanie”.
2. M. Rokiel, „Projektowanie i wykonywanie okładzin ceramicznych. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót.”, Grupa MEDIUM, Warszawa 2016.
3. M. Rokiel, „Okładziny z płyt wielkoformatowych cz. 1 i 2”, „Inżynier Budownictwa” 4/2017 i 5/2017.
4. Materiały własne autora.

2/2021

Komentarze

Powiązane

Redakcja Naturalne sposoby na lśniącą łazienkę

Naturalne sposoby na lśniącą łazienkę Naturalne sposoby na lśniącą łazienkę

Czysty dom kojarzy się nie tylko z troskliwymi gospodarzami, dzisiaj staje się także sprzymierzeńcem w walce z bakteriami i wirusami. Pokazujemy, że czyszczenie płytek ceramicznych i fug może być nie tylko...

Czysty dom kojarzy się nie tylko z troskliwymi gospodarzami, dzisiaj staje się także sprzymierzeńcem w walce z bakteriami i wirusami. Pokazujemy, że czyszczenie płytek ceramicznych i fug może być nie tylko szybkie, ale też tanie i ekologiczne, zapewniając mieszkańcom niezbędny poziom higieny i komfortu.

Ogrodnik Jak uzupełnić ubytki w płytkach ceramicznych w łazience

Jak uzupełnić ubytki w płytkach ceramicznych w łazience Jak uzupełnić ubytki w płytkach ceramicznych w łazience

Przy każdorazowej zmianie wystroju łazienki stajemy wobec problemu Jak uzupełnić ubytki w płytkach ceramicznych w łazience. Po zdjętych pólkach czy lustrach zostają dziury po hakach. Ładnie to nie wygląda...

Przy każdorazowej zmianie wystroju łazienki stajemy wobec problemu Jak uzupełnić ubytki w płytkach ceramicznych w łazience. Po zdjętych pólkach czy lustrach zostają dziury po hakach. Ładnie to nie wygląda i trzeba coś z tym zrobić.

Redakcja news Grupa Selena z tytułem Ukryty Czempion

Grupa Selena z tytułem Ukryty Czempion Grupa Selena z tytułem Ukryty Czempion

Grupę Selena - producenta i dystrybutora chemii budowlanej oraz właściciela marki TYTAN - uhonorowano tytułem Hidden Champion w raporcie opracowanym na zlecenie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

Grupę Selena - producenta i dystrybutora chemii budowlanej oraz właściciela marki TYTAN - uhonorowano tytułem Hidden Champion w raporcie opracowanym na zlecenie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

Redakcja news Selena Labs nagrodzone Diamentem Forbesa

Selena Labs nagrodzone Diamentem Forbesa Selena Labs nagrodzone Diamentem Forbesa

Selena Labs - centrum badawczo-rozwojowe Grupy Selena, producenta i dystrybutora chemii budowlanej oraz właściciela marki TYTAN - nagrodzono tytułem Diament Forbesa 2020. Centrum kontynuuje strategię rozwoju...

Selena Labs - centrum badawczo-rozwojowe Grupy Selena, producenta i dystrybutora chemii budowlanej oraz właściciela marki TYTAN - nagrodzono tytułem Diament Forbesa 2020. Centrum kontynuuje strategię rozwoju innowacyjnych produktów i wdrażania unikatowych rozwiązań w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "INVEST-PARK" w Dzierżoniowie. Inwestycja o wartości niemal 8 mln zł i powierzchni użytkowej ponad 4000 m2 zwiększa możliwości firmy w zakresie opracowywania i wdrażania na światowe rynki...

Redakcja news Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2019 r.

Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2019 r. Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2019 r.

Grupa PSB Handel śledzi ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu.

Grupa PSB Handel śledzi ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu.

Redakcja news Ceny materiałów dla budownictwa, domu i ogrodu - październik 2019

Ceny materiałów dla budownictwa, domu i ogrodu - październik 2019 Ceny materiałów dla budownictwa, domu i ogrodu - październik 2019

Grupa PSB Handel śledzi ceny wiodących materiałów budowlanych - jak zmieniły się ceny w poszczególnych grupach towarów w październiku?

Grupa PSB Handel śledzi ceny wiodących materiałów budowlanych - jak zmieniły się ceny w poszczególnych grupach towarów w październiku?

Redakcja news Rozwiązania Tytan Professional z tytułem Produkt Roku 2019

Rozwiązania Tytan Professional z tytułem Produkt Roku 2019 Rozwiązania Tytan Professional z tytułem Produkt Roku 2019

Aż trzy produkty producenta chemii budowlanej - firmy Selena - nagrodzono jako "godne zaufania i polecenia" oraz "cechujące się wysoką jakością i bezpieczeństwem stosowania". To kolejne rynkowe wyróżnienia...

Aż trzy produkty producenta chemii budowlanej - firmy Selena - nagrodzono jako "godne zaufania i polecenia" oraz "cechujące się wysoką jakością i bezpieczeństwem stosowania". To kolejne rynkowe wyróżnienia dla kleju montażowego Fix2 GT, piany Ultra Fast 70 oraz pianokleju do szybkiego montażu płyt g-k.

Redakcja news IV Forum Budownictwo w Polsce z udziałem firmy Selena

IV Forum Budownictwo w Polsce z udziałem firmy Selena IV Forum Budownictwo w Polsce z udziałem firmy Selena

150 najważniejszych firm polskiego sektora budowlanego - w tym deweloperzy, inwestorzy, wykonawcy oraz producenci materiałów budowlanych, a także stowarzyszenia branżowe - już po raz czwarty spotkali się...

150 najważniejszych firm polskiego sektora budowlanego - w tym deweloperzy, inwestorzy, wykonawcy oraz producenci materiałów budowlanych, a także stowarzyszenia branżowe - już po raz czwarty spotkali się w Warszawie podczas corocznej debaty na temat kondycji rynku i prognoz na kolejny rok. W roli jednego z ekspertów w dyskusji wziął udział prezes zarządu firmy Selena, Andrzej Ulfig.

Redakcja news Klej montażowy klasy GT - łatwa aplikacja i trwałe połączenie

Klej montażowy klasy GT - łatwa aplikacja i trwałe połączenie Klej montażowy klasy GT - łatwa aplikacja i trwałe połączenie

Grupa Selena w tym roku wprowadziła na rynek klej montażowy Fix2 GT. Charakteryzuje go szybki chwyt początkowy oraz niezwykle silne i trwałe połączenie. Premierowy produkt docenili już fachowcy oraz branża...

Grupa Selena w tym roku wprowadziła na rynek klej montażowy Fix2 GT. Charakteryzuje go szybki chwyt początkowy oraz niezwykle silne i trwałe połączenie. Premierowy produkt docenili już fachowcy oraz branża budowlana - nagrodzono go m.in. w kategorii "Nowość roku".

Redakcja news Ceny materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu - wrzesień 2019

Ceny materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu - wrzesień 2019 Ceny materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu - wrzesień 2019

Jak zmieniły się ceny materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu we wrześniu br.?

Jak zmieniły się ceny materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu we wrześniu br.?

Redakcja news Grupa Selena: spółka Orion wyróżniona za bezpieczeństwo pracowników

Grupa Selena: spółka Orion wyróżniona za bezpieczeństwo pracowników Grupa Selena: spółka Orion wyróżniona za bezpieczeństwo pracowników

Zakłady produkcyjne Orion PU spółki z Grupy Selena - właściciela marki Tytan i jednego z trzech największych producentów pian poliuretanowych na świecie - wyróżniono w polskiej edycji Konkursu Dobrych...

Zakłady produkcyjne Orion PU spółki z Grupy Selena - właściciela marki Tytan i jednego z trzech największych producentów pian poliuretanowych na świecie - wyróżniono w polskiej edycji Konkursu Dobrych Praktyk "Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy", organizowanym przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii "Substancje niebezpieczne pod kontrolą". Patronat nad kampanią objęła Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Partnerem strategicznym...

Redakcja news Budowlaniec - zawód z przyszłością

Budowlaniec - zawód z przyszłością Budowlaniec - zawód z przyszłością

Zarówno w Europie, jak i krajach rozwijających się cały czas notowane jest ogromne zapotrzebowanie na prace budowlane. Trudno jednak o wykwalifikowanych pracowników. W Polsce w IV kwartale 2018 r. zanotowano...

Zarówno w Europie, jak i krajach rozwijających się cały czas notowane jest ogromne zapotrzebowanie na prace budowlane. Trudno jednak o wykwalifikowanych pracowników. W Polsce w IV kwartale 2018 r. zanotowano 17,4 tys.1 nieobsadzonych miejsc pracy, w Hiszpanii następuje gwałtowne starzenie się kadr - jedynie 19% pracowników jest w grupie poniżej 35 lat2. W Kazachstanie w ciągu ostatnich 3 lat liczba wybudowanych metrów powierzchni wzrosła o 40%, co stwarza ogromne potrzeby kadrowe. Zachęcenie nowych...

Redakcja news Nowoczesne technologie rozwiązaniem problemów branży

Nowoczesne technologie rozwiązaniem problemów branży Nowoczesne technologie rozwiązaniem problemów branży

Więcej inwestycji, szybsza realizacja, brak rąk do pracy, rosnące wymogi środowiskowe - obecna sytuacja w branży budowlanej wymaga niestandardowego podejścia i przewartościowania myślenia o budownictwie....

Więcej inwestycji, szybsza realizacja, brak rąk do pracy, rosnące wymogi środowiskowe - obecna sytuacja w branży budowlanej wymaga niestandardowego podejścia i przewartościowania myślenia o budownictwie. Budynki mają powstawać w krótkim czasie, a ponadto być energooszczędne, niskoemisyjne i estetyczne. Rosną też koszty podwykonawstwa - w ostatnich latach o około 30-40% - i koszty energii. Jak więc budować szybciej i efektywniej?

Redakcja news Silikon sanitarny z 10-letnią gwarancją odporności

Silikon sanitarny z 10-letnią gwarancją odporności Silikon sanitarny z 10-letnią gwarancją odporności

Nawet solidnie wyprofilowana spoina nie będzie trwała, jeżeli użyjemy silikonu słabej jakości. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza i narażonych na częsty kontakt z...

Nawet solidnie wyprofilowana spoina nie będzie trwała, jeżeli użyjemy silikonu słabej jakości. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza i narażonych na częsty kontakt z wodą, gdzie trzeba zastosować specjalistyczne produkty. Silikon Sanitarny UPG marki Tytan Professional jako jedyny z dostępnych na rynku ma 10-letnią gwarancję na odporność spoiny na grzyby i pleśnie oraz nadaje się nawet do indywidualnego użytku.

Redakcja news Ceny materiałów budowlanych - lipiec 2019 r.

Ceny materiałów budowlanych - lipiec 2019 r. Ceny materiałów budowlanych - lipiec 2019 r.

Jak zmieniły się ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu? Zobacz, jak w lipcu br. kształtują się ceny w poszczególnych grupach produktowych.

Jak zmieniły się ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu? Zobacz, jak w lipcu br. kształtują się ceny w poszczególnych grupach produktowych.

Redakcja news Ceny materiałów dla budownictwa, domu i ogrodu - czerwiec 2019 r.

Ceny materiałów dla budownictwa, domu i ogrodu - czerwiec 2019 r. Ceny materiałów dla budownictwa, domu i ogrodu - czerwiec 2019 r.

Grupa PSB Handel śledzi zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. W których grupach produktowych ceny wzrosły najbardziej?

Grupa PSB Handel śledzi zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. W których grupach produktowych ceny wzrosły najbardziej?

Redakcja news COOL-R z deklaracją środowiskową EPD i GREEN CARD

COOL-R z deklaracją środowiskową EPD i GREEN CARD COOL-R z deklaracją środowiskową EPD i GREEN CARD

COOL-R innowacyjny produkt Seleny FM uzyskał międzynarodową deklarację środowiskową EPD przyznawaną przez Instytut Techniki Budowalnej oraz GREEN CARD - Zieloną Kartę Produktu wydaną przez firmę certyfikującą...

COOL-R innowacyjny produkt Seleny FM uzyskał międzynarodową deklarację środowiskową EPD przyznawaną przez Instytut Techniki Budowalnej oraz GREEN CARD - Zieloną Kartę Produktu wydaną przez firmę certyfikującą DEKRA. Dodatkowo produkt COOL-R otrzymał deklarację II typu zgodnie z normą ISO 14012, która potwierdza zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i uzyskał znak ITB EKO.

Redakcja news Nowe foliowe opakowania mas szpachlowych Knauf

Nowe foliowe opakowania mas szpachlowych Knauf Nowe foliowe opakowania mas szpachlowych Knauf

Trzy proszkowe masy szpachlowe Knauf G-K Start i G-K Finish oraz MP Finish są już dostępne w nowych, szczelnych i wodoodpornych foliowych opakowaniach, dzięki czemu sypkie produkty mają długi okres przydatności...

Trzy proszkowe masy szpachlowe Knauf G-K Start i G-K Finish oraz MP Finish są już dostępne w nowych, szczelnych i wodoodpornych foliowych opakowaniach, dzięki czemu sypkie produkty mają długi okres przydatności do użycia.

Redakcja news Selena nagrodzona za wkład w rozwój Dolnego Śląska

Selena nagrodzona za wkład w rozwój Dolnego Śląska Selena nagrodzona za wkład w rozwój Dolnego Śląska

Grupa Selena - właściciel marki Tytan i producent pian poliuretanowych - została nagrodzona podczas konferencji "30-lecie przemian gospodarczych Dolnego Śląska" - 16 maja we Wrocławiu. Nagrodę - "Jedynki...

Grupa Selena - właściciel marki Tytan i producent pian poliuretanowych - została nagrodzona podczas konferencji "30-lecie przemian gospodarczych Dolnego Śląska" - 16 maja we Wrocławiu. Nagrodę - "Jedynki Gazety Wyborczej" dla "Firm 30-lecia wg Gazety Wyborczej" za znaczący wpływ na rozwój regionu, w imieniu Seleny odebrał Andrzej Zygadło, globalny dyrektor ds. HR w Grupie Selena.

Redakcja news Ceny materiałów dla budownictwa, domu i ogrodu - kwiecień 2019 r.

Ceny materiałów dla budownictwa, domu i ogrodu - kwiecień 2019 r. Ceny materiałów dla budownictwa, domu i ogrodu - kwiecień 2019 r.

Grupa PSB Handel monitoruje ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. W których grupach materiałów budowlanych ceny spadły, a w jakich wzrosły?

Grupa PSB Handel monitoruje ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. W których grupach materiałów budowlanych ceny spadły, a w jakich wzrosły?

Redakcja news Rewolucyjna żywica silikatowa do wielu zastosowań

Rewolucyjna żywica silikatowa do wielu zastosowań Rewolucyjna żywica silikatowa do wielu zastosowań

Sopro SH 649 to dwuskładnikowa, bezzapachowa, szybkoutwardzalna, płynna żywica na bazie silikatów, zamknięta w nowoczesnych opakowaniach. Poręczne butelki pozwalają na łatwe mieszanie komponentów oraz...

Sopro SH 649 to dwuskładnikowa, bezzapachowa, szybkoutwardzalna, płynna żywica na bazie silikatów, zamknięta w nowoczesnych opakowaniach. Poręczne butelki pozwalają na łatwe mieszanie komponentów oraz czystą i prostą aplikację - bez zachlapań i konieczności użycia dodatkowych narzędzi.

Redakcja news Ceny materiałów dla domu i ogrodu - marzec 2019 r.

Ceny materiałów dla domu i ogrodu - marzec 2019 r. Ceny materiałów dla domu i ogrodu - marzec 2019 r.

Jak zmieniły się ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w marcu?

Jak zmieniły się ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w marcu?

Redakcja news Nowa odsłona fugi Sopro DF 10

Nowa odsłona fugi Sopro DF 10 Nowa odsłona fugi Sopro DF 10

Wraz z nadejściem wiosny, Sopro wprowadza do oferty ulepszoną recepturę zaprawy Sopro DF 10 - jest odporna na działanie pleśni, mrozu i łatwiejsza w obróbce.

Wraz z nadejściem wiosny, Sopro wprowadza do oferty ulepszoną recepturę zaprawy Sopro DF 10 - jest odporna na działanie pleśni, mrozu i łatwiejsza w obróbce.

Redakcja news Nowa odsłona gruntu do podłoży chłonnych

Nowa odsłona gruntu do podłoży chłonnych Nowa odsłona gruntu do podłoży chłonnych

Zmienione opakowanie, nazwa, wielkość i taka sama jakość - do sieci sprzedaży trafił właśnie koncentrat gruntujący Sopro GD 749 w nowoczesnej wersji.

Zmienione opakowanie, nazwa, wielkość i taka sama jakość - do sieci sprzedaży trafił właśnie koncentrat gruntujący Sopro GD 749 w nowoczesnej wersji.

Wybrane dla Ciebie

Nowa jakość w płaskim dachu »

Nowa jakość w płaskim dachu » Nowa jakość w płaskim dachu »

Łatwe fugowanie nawierzchni brukowych »

Łatwe fugowanie nawierzchni brukowych » Łatwe fugowanie nawierzchni brukowych »

Popraw klimat w swoim domu

Popraw klimat w swoim domu Popraw klimat w swoim domu

Ciepłe posadzki żywiczne do salonów, łazienek i kuchni

Ciepłe posadzki żywiczne do salonów, łazienek i kuchni Ciepłe posadzki żywiczne do salonów, łazienek i kuchni

Płyty, które oddychają

Płyty, które oddychają Płyty, które oddychają

Sprawdź czego szukają kupujący

Sprawdź czego szukają kupujący Sprawdź czego szukają kupujący

Kompleksowa realizacja drzwi i bram »

Kompleksowa realizacja drzwi i bram » Kompleksowa realizacja drzwi i bram »

Ogrodzenia – współczesne trendy i rozwiązania

Ogrodzenia – współczesne trendy i rozwiązania Ogrodzenia – współczesne trendy i rozwiązania

Łatwe fugowanie nawierzchni brukowych

Łatwe fugowanie nawierzchni brukowych Łatwe fugowanie nawierzchni brukowych

Klimat i ciepło w pomieszczeniach

Klimat i ciepło w pomieszczeniach Klimat i ciepło w pomieszczeniach

Ciche klimatyzatory ścienne »

Ciche klimatyzatory ścienne » Ciche klimatyzatory ścienne »

Dlaczego warto zbudować sieć LPG? »

Dlaczego warto zbudować sieć LPG? » Dlaczego warto zbudować sieć LPG? »

Termoizolacja dachów płaskich

Termoizolacja dachów płaskich Termoizolacja dachów płaskich

Zobacz problem, zanim będzie za późno »

Zobacz problem, zanim będzie za późno » Zobacz problem, zanim będzie za późno »

Jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

Jak dobrze wykorzystać deszczówkę? Jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

Uprawnienia budowlane 2021 Część 1. Poradnik z kluczem. 523 pytania i 20 testów egzaminacyjnych

Uprawnienia budowlane 2021 Część 1. Poradnik z kluczem. 523 pytania i 20 testów egzaminacyjnych Uprawnienia budowlane 2021 Część 1. Poradnik z kluczem. 523 pytania i 20 testów egzaminacyjnych

Część B: Roboty wykończeniowe, zeszyt 17: Podłogi zewnętrzne z desek kompozytowych

Część B: Roboty wykończeniowe, zeszyt 17: Podłogi zewnętrzne z desek kompozytowych Część B: Roboty wykończeniowe, zeszyt 17: Podłogi zewnętrzne z desek kompozytowych

Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021

Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021 Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. KAPSTADT DURATOP PRO marki CREATON – dachówka doskonała dla nowoczesnej architektury

KAPSTADT DURATOP PRO marki CREATON – dachówka doskonała dla nowoczesnej architektury KAPSTADT DURATOP PRO marki CREATON – dachówka doskonała dla nowoczesnej architektury

Dachówka KAPSTADT to niezmiennie jedna z najchętniej wybieranych płaskich dachówek cementowych na rynku. Na tle konkurencyjnych produktów wyróżnia się nowoczesną formą, doskonałymi parametrami technicznymi...

Dachówka KAPSTADT to niezmiennie jedna z najchętniej wybieranych płaskich dachówek cementowych na rynku. Na tle konkurencyjnych produktów wyróżnia się nowoczesną formą, doskonałymi parametrami technicznymi oraz atrakcyjnym wyglądem. Posiada liczne rozwiązania konstrukcyjne zapewniające znakomite parametry w zakresie trwałości dachu.

Euler Hermes Perspektywy i wyzwania rynkowe branży budowlanej na 2021 rok

Perspektywy i wyzwania rynkowe branży budowlanej na 2021 rok Perspektywy i wyzwania rynkowe branży budowlanej na 2021 rok

Budownictwo w ubiegłym, pandemicznym, roku nie ucierpiało tak bardzo, jak inne sektory gospodarki, na przykład usługi, ale efekty kryzysu dotrą do branży z pewnym opóźnieniem – trudno będzie bowiem zapełnić...

Budownictwo w ubiegłym, pandemicznym, roku nie ucierpiało tak bardzo, jak inne sektory gospodarki, na przykład usługi, ale efekty kryzysu dotrą do branży z pewnym opóźnieniem – trudno będzie bowiem zapełnić portfel zamówień na przyszłe prace. Eksperci Euler Hermes prezentują szanse i zagrożenia w branży budowlanej na najbliższy czas w kontekście jej kondycji finansowej i rozwoju, a także mogących się pojawić nowych wyzwań i możliwości.

Decoroom Jak funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń w małym mieszkaniu? Podpowiadamy!

Jak funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń w małym mieszkaniu? Podpowiadamy! Jak funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń w małym mieszkaniu? Podpowiadamy!

Polacy chętnie kupują małe mieszkania, jednak ich urządzenie często okazuje się nie lada wyzwaniem. Na niewielkim metrażu musimy pomieścić wiele funkcji, pamiętając o zachowaniu estetyki i komforcie użytkowania....

Polacy chętnie kupują małe mieszkania, jednak ich urządzenie często okazuje się nie lada wyzwaniem. Na niewielkim metrażu musimy pomieścić wiele funkcji, pamiętając o zachowaniu estetyki i komforcie użytkowania. Jak zatem funkcjonalnie zaaranżować taką przestrzeń? Eksperci z pracowni Decoroom doradzają.

merXu Oświetlenie firmy Luxon dostępne na platformie merXu

Oświetlenie firmy Luxon dostępne na platformie merXu Oświetlenie firmy Luxon dostępne na platformie merXu

Firma Luxon to szybko rozwijający się producent inteligentnego oświetlenia profesjonalnego. Jej produkty znajdziesz na internetowej platformie sprzedażowej merXu.

Firma Luxon to szybko rozwijający się producent inteligentnego oświetlenia profesjonalnego. Jej produkty znajdziesz na internetowej platformie sprzedażowej merXu.

AS ENERGY Inwerter jak serce, data logger jak stetoskop

Inwerter jak serce, data logger jak stetoskop Inwerter jak serce, data logger jak stetoskop

Gdyby instalację fotowoltaiczną porównywać z organizmem ludzkim, to panele są najważniejszymi organami, kable – naczyniami krwionośnymi, a inwerter – sercem. I dalej, trzymając się tej analogii, funkcję...

Gdyby instalację fotowoltaiczną porównywać z organizmem ludzkim, to panele są najważniejszymi organami, kable – naczyniami krwionośnymi, a inwerter – sercem. I dalej, trzymając się tej analogii, funkcję stetoskopu pełni data logger, urządzenie monitorujące pracę falownika.

Cosentino Sunlit Days – premiera pierwszej kolekcji Silestone z certyfikatem Carbon Neutral

Sunlit Days – premiera pierwszej kolekcji Silestone z certyfikatem Carbon Neutral Sunlit Days – premiera pierwszej kolekcji Silestone z certyfikatem Carbon Neutral

Silestone by Cosentino prezentuje Sunlit Days, pierwszą na świecie neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla kolekcję w segmencie konglomeratów kwarcowych i przemysłu kamieniarskiego. Wykonana według...

Silestone by Cosentino prezentuje Sunlit Days, pierwszą na świecie neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla kolekcję w segmencie konglomeratów kwarcowych i przemysłu kamieniarskiego. Wykonana według nowatorskiej technologii HybriQ+ dowodzi zaangażowania marki w zrównoważony rozwój i podkreśla wyjątkową dbałość o środowisko, z której Cosentino słynie od lat. Pięć nowych odcieni ma szansę, by nadać każdemu wnętrzu niepowtarzalny charakter.

Blachy Pruszyński Wybór orynnowania – jak się do tego zabrać?

Wybór orynnowania – jak się do tego zabrać? Wybór orynnowania – jak się do tego zabrać?

Niezbędnym uzupełnieniem dachu jest orynnowanie. Bardzo często traktowane jest ono po macoszemu. Jednak wybór odpowiednich rynien i rur spustowych należy dobrze przemyśleć (i przeliczyć), ponieważ nie...

Niezbędnym uzupełnieniem dachu jest orynnowanie. Bardzo często traktowane jest ono po macoszemu. Jednak wybór odpowiednich rynien i rur spustowych należy dobrze przemyśleć (i przeliczyć), ponieważ nie tylko muszą pasować do stylu domu, ale – co najważniejsze – efektywnie odprowadzać wodę deszczową i roztopową z dachu.

Sto Sp.z o.o. Zabezpieczenie cokołu

Zabezpieczenie cokołu Zabezpieczenie cokołu

Podstawą prac ociepleniowych, które to decydują zarówno o funkcjonalności budynku, jak i jego wyglądzie jest opracowanie i prawidłowe wykonanie szczegółów. Jednym z nich jest odpowiednie zabezpieczenie...

Podstawą prac ociepleniowych, które to decydują zarówno o funkcjonalności budynku, jak i jego wyglądzie jest opracowanie i prawidłowe wykonanie szczegółów. Jednym z nich jest odpowiednie zabezpieczenie strefy cokołowej. Cokół to fragment ściany fundamentowej wystający powyżej terenu, zwykle ok. 70 cm. Jego zadaniem jest ochrona budynku przed zabrudzeniem, wilgocią i utratą ciepła. Cokół jest zwykle estetycznie odcięty od pozostałej fasady, tworząc niewielki uskok na elewacji. Do izolacji tego elementu...

Sto Sp.z o.o. Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology...

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology wyróżnia się maksymalnym zakresem ochrony powierzchni, wytrzymałością, stabilnością koloru i trwałością. Nadają również dodatkowe właściwości pokrywanym powierzchniom, co jest niewątpliwą wartością dodaną tych produktów. Kolor nie jest już najważniejszym kryterium wyboru farby. Inteligentne farby...

CREATON Polska sp. z o.o. Magda i Piotr pod własnym dachem – cykl filmowy CREATON

Magda i Piotr pod własnym dachem – cykl filmowy CREATON Magda i Piotr pod własnym dachem – cykl filmowy CREATON

Dach to jeden z najważniejszych etapów budowy domu – jeden z najdroższych i mających często decydujący wpływ na wygląd całego budynku. Aby ułatwić proces wyboru, zakupu i montażu produktów dachowych, które...

Dach to jeden z najważniejszych etapów budowy domu – jeden z najdroższych i mających często decydujący wpływ na wygląd całego budynku. Aby ułatwić proces wyboru, zakupu i montażu produktów dachowych, które będą najlepiej dopasowane do potrzeb przyszłych inwestorów, CREATON stworzył cykl 5 filmów poradnikowych „Magda i Piotr pod własnym dachem”.

www.eratoenergy.com Dlaczego Polacy masowo instalują fotowoltaikę?

Dlaczego Polacy masowo instalują fotowoltaikę? Dlaczego Polacy masowo instalują fotowoltaikę?

Zastanawiasz się, czy fotowoltaika się opłaca? W Polsce w błyskawicznym tempie powiększa się ten sektor energetyki. Raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” wskazuje, że tempo wzrostu mocy instalacji...

Zastanawiasz się, czy fotowoltaika się opłaca? W Polsce w błyskawicznym tempie powiększa się ten sektor energetyki. Raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” wskazuje, że tempo wzrostu mocy instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju plasuje się na piątym miejscu w Unii Europejskiej. Panele fotowoltaiczne przestają być zaskakującym widokiem. Z czego to wynika? I jakie korzyści może Ci przynieść instalacja fotowoltaiczna?

Viessmann Pompa ciepła - serce Twojego domu

Pompa ciepła - serce Twojego domu Pompa ciepła - serce Twojego domu

Szukając komfortowego i taniego w eksploatacji ogrzewania, coraz częściej zastanawiamy się nad zastosowaniem pompy ciepła. Przede wszystkim liczymy na to, że pompa ciepła zapewni niskie koszty ogrzewania...

Szukając komfortowego i taniego w eksploatacji ogrzewania, coraz częściej zastanawiamy się nad zastosowaniem pompy ciepła. Przede wszystkim liczymy na to, że pompa ciepła zapewni niskie koszty ogrzewania i będzie pracować niezawodnie przez kilkadziesiąt lat. Nie powinien dziwić więc fakt, że popularność pomp ciepła rośnie z roku na rok.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Nowoczesne klimatyzatory dla wymagających

Nowoczesne klimatyzatory dla wymagających Nowoczesne klimatyzatory dla wymagających

Wybierając klimatyzator do domu czy biura, należy zwrócić uwagę na wiele czynników, m.in. sprawność energetyczną, głośność, wygląd i wiele innych. Bardzo ważne są także aspekty prawne dotyczące eksploatacji,...

Wybierając klimatyzator do domu czy biura, należy zwrócić uwagę na wiele czynników, m.in. sprawność energetyczną, głośność, wygląd i wiele innych. Bardzo ważne są także aspekty prawne dotyczące eksploatacji, które są coraz bardziej restrykcyjne, oraz wymagania serwisowe różnych urządzeń. Warto więc przed ostatecznym wyborem zastanowić się, czy wybrać rozwiązania prostsze, czy zdecydować się na urządzenia nowoczesne, przyszłościowe i spełniające zaostrzające się przepisy unijne.

Daikin Europe NV Czy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca?

Czy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca? Czy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca?

Porównując ceny nośników źródeł energii oraz możliwości jej pozyskiwania, można śmiało stwierdzić, że najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem zarówno dla domów jedno-, jak i wielorodzinnych są pompy ciepła....

Porównując ceny nośników źródeł energii oraz możliwości jej pozyskiwania, można śmiało stwierdzić, że najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem zarówno dla domów jedno-, jak i wielorodzinnych są pompy ciepła. Gwarantują one bowiem najniższe koszty eksploatacji budynku ze wszystkich dostępnych źródeł ciepła, przy czym można też zamontować fotowoltaiczny system solarny i zapewnić sobie niezależność energetyczną.

EBARA Pompy Polska Sp. z o.o. Dobrze nawodniony ogród

Dobrze nawodniony ogród Dobrze nawodniony ogród

Opady deszczu nie dostarczają glebie dostatecznej ilości wilgoci i dlatego konieczne jest systematyczne podlewanie ogrodu. Wszystkie rośliny będą wtedy bujnie rosły i cieszyły oczy. Wodę zaś można czerpać...

Opady deszczu nie dostarczają glebie dostatecznej ilości wilgoci i dlatego konieczne jest systematyczne podlewanie ogrodu. Wszystkie rośliny będą wtedy bujnie rosły i cieszyły oczy. Wodę zaś można czerpać ze zbiorników na deszczówkę lub ze studni głębinowej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.