EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jakość powietrza w Polsce – pytania i odpowiedzi

Redakcja | 2022-11-09
Jakość powietrza w Polsce – pytania i odpowiedzi, fot. www.freeimages.com

Jakość powietrza w Polsce – pytania i odpowiedzi, fot. www.freeimages.com

Smog to nic innego jak powietrze zanieczyszczone przez drobne i bardzo drobne cząstki pyłu związane z cząstkami wody. Wynika z emisji do powietrza zanieczyszczeń pyłowych i gazowych oraz reakcji zachodzących w powietrzu w powiązaniu ze zjawiskami meteorologicznymi. Dlatego występuje najczęściej w okresie jesienno-zimowym, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, a jednocześnie pogorszają się warunki pogodowe – spada temperatura powietrza, wzrasta wilgotność, przeważają pochmurne dni i występują mgły.

Zobacz także

Redakcja news Czyste Powietrze – ważny program, niewielkie efekty

Czyste Powietrze – ważny program, niewielkie efekty Czyste Powietrze – ważny program, niewielkie efekty

NIK przeanalizował działanie i skutki programu rządowego „Czyste Powietrze”. Zdaniem Izby przy takim tempie realizacji programu, kluczowego dla poprawy jakości powietrza w Polsce, na osiągnięcie zaplanowanych...

NIK przeanalizował działanie i skutki programu rządowego „Czyste Powietrze”. Zdaniem Izby przy takim tempie realizacji programu, kluczowego dla poprawy jakości powietrza w Polsce, na osiągnięcie zaplanowanych efektów trzeba będzie poczekać cztery lata dłużej niż planowano – do 2033 r.

Joanna Ryńska Pompy ciepła w programie „Czyste Powietrze”

Pompy ciepła w programie „Czyste Powietrze” Pompy ciepła w programie „Czyste Powietrze”

Program „Moje Ciepło” pozwala uzyskać dofinansowanie do zakupu pomp ciepła – gruntowych, powietrze/woda i powietrze/powietrze – montowanych w nowych domach, pod warunkiem spełnienia przez budynek standardu...

Program „Moje Ciepło” pozwala uzyskać dofinansowanie do zakupu pomp ciepła – gruntowych, powietrze/woda i powietrze/powietrze – montowanych w nowych domach, pod warunkiem spełnienia przez budynek standardu energetycznego wyższego niż WT 2021. Program ten promuje budynki o niskich kosztach eksploatacyjnych i w standardzie bezemisyjnym, który za kilka lat będzie obowiązkowy dla wszystkich nowych obiektów. Urządzenia, które mogą być przedmiotem dotacji, muszą spełnić także określone wymagania techniczne.

Krystyna Stankiewicz news Ruszył program Czyste Powietrze+

Ruszył program Czyste Powietrze+ Ruszył program Czyste Powietrze+

Jest to modyfikacja funkcjonującego już rządowego programu „Czyste Powietrze”, której celem jest przede wszystkim zwiększenie jego dostępności dla osób o niskich dochodach.

Jest to modyfikacja funkcjonującego już rządowego programu „Czyste Powietrze”, której celem jest przede wszystkim zwiększenie jego dostępności dla osób o niskich dochodach.

Kiedy pojawia się problem smogu?

Ze smogiem możemy mieć do czynienia w zasadzie od początku jesieni, najczęściej podwyższone stężenia zanieczyszczeń obserwuje się już w październiku czy listopadzie, kiedy spada temperatura powietrza i wzrasta emisja pochodząca z indywidualnego ogrzewania budynków.

Dlaczego smog jest niebezpieczny dla naszego zdrowia?

Smog stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi ze względu na dużą koncentrację szkodliwych cząstek w powietrzu. Przebywanie na zewnątrz w warunkach wysokiego stężenia zanieczyszczeń może prowadzić do pojawienia się alergii oraz astmy, wywołać niewydolność oddechową, zwłaszcza u osób chorych, małych dzieci czy osób starszych. Długotrwałe narażenie na wdychanie zanieczyszczonego powietrza może skutkować chorobami układu krwionośnego oraz serca, a nawet chorobami nowotworowymi.

Jakie składniki smogu są najbardziej szkodliwe?

Przede wszystkim są to pyły zawieszone, szczególnie te najdrobniejsze cząstki o średnicy poniżej 2,5 mikrometra, które mają możliwość przedostawania się wraz z wdychanym powietrzem do płuc, a następnie do naszego krwioobiegu. Jednak to nie sam pył jest największym zagrożeniem dla naszego zdrowia, ale substancje, które się na nim osadzają i w wraz z nim wnikają do naszego organizmu, przede wszystkim metale ciężkie i benzo(a)piren.

Skąd się bierz benzo(a)piren i jaki ma wpływ na nasz organizm?

Benzo(a)piren to organiczny związek chemiczny z rodziny wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych zwanych WWA. Związki WWA wykazują działania kancerogenne, a więc mogą przyczyniać się do powstawania chorób nowotworowych, oraz mutagenne, które mogą powodować powstawanie wad genetycznych. Występowanie tych związków w pyle zawieszonym jest ściśle powiązane ze spalaniem paliw stałych, odpadów czy resztek roślinnych w niskich temperaturach i przy zbyt niskim dostępie tlenu w palenisku.

Jak możemy chronić siebie i naszych bliskich?

W dniach ze złą jakością powietrza powinno się ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci, aby unikać negatywnych skutków związanych z zanieczyszczeniem powietrza, powinny w ogóle unikać przebywania na zewnątrz. Aby chronić siebie i bliskich, trzeba także ograniczyć wietrzenie pomieszczeń i zapobiegać zwiększaniu zanieczyszczenia, np. nie palić w kominku czy dekoracyjnym piecyku, jeśli nie jest on jedynym źródłem ciepła.

Szczególnie ważne dla osób, które opalają swoje domy paliwami stałymi (węgiel/drewno), jest, aby paliwa spalane w piecach grzewczych były jak najwyższej jakości.

Jak walczyć ze smogiem?

Każdy z nas może aktywnie przyczyniać się do poprawy jakości powietrza poprzez wybieranie sposobów ogrzewania gospodarstw domowych, które w jak najmniejszym stopniu szkodzą środowisku oraz korzystanie z ekologicznych środków transportu: rower, transport publiczny, spacer. Bardzo ważnym działaniem jest też zwiększanie świadomości ekologicznej u naszych bliskich.

Skąd wziąć informacje o aktualnym stanie powietrza? Kiedy stężenia zanieczyszczeń zagrażają naszemu zdrowiu?

Informacje o aktualnym stanie jakości powietrza możemy znaleźć na portalu www.powietrze.gios.gov.pl/pjp/ i w aplikacji mobilnej „Jakość powietrza w Polsce” GIOŚ. Publikowane są tam jednogodzinne wyniki pomiarów pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, ozonu, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, benzenu i tlenku węgla ze stacji monitoringu jakości powietrza w Polsce. W sytuacjach podwyższonych stężeń zanieczyszczeń, na podstawie tych pomiarów, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydaje i przekazuje do Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego informacje o ryzyku lub o wystąpieniu przekroczenia poziomu informowania lub alarmowego substancji w powietrzu.

Informacje te są następnie rozpowszechniane poprzez narzędzia i systemy ostrzeżeń, a w przypadku ryzyka przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 powiadomienia do mieszkańców są przesyłane również poprzez smsy wysyłane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Ile stacji monitoringu jakości powietrza jest w Polsce i jakich informacji mogą nam dostarczyć?

W 2022 r. w Polsce funkcjonuje 285 stacji pomiarowych, w tym 209 stacji automatycznych lub automatyczno-manualnych, z których jednogodzinne wyniki udostępniane są na bieżąco na portalu „Jakość powietrza” i w aplikacjach mobilnych GIOŚ. Pozostałe to stacje manualne mierzące stężenia pyłu zawieszonego PM10 lub/i pyłu zawieszonego PM2,5. Przy czym część filtrów, na których gromadzony jest pył PM10, jest następnie  analizowana w Centralnym Laboratorium Badawczym GIOŚ pod katem zawartości benzo(a)pirenu oraz metali ciężkich.

Wyniki z pomiarów manualnych udostępniane są na portalu po około 1–1,5 miesiąca od poboru próby. Po zakończeniu każdego roku kalendarzowego, na podstawie zgromadzonych danych pomiarowych, Główny Inspektor Ochrony Środowiska dokonuje rocznej oceny jakości powietrza dla 12 substancji określonych rozporządzeniem, a wyniki tych ocen, w terminie do 30 kwietnia, przekazuje w postaci raportu właściwemu zarządowi województwa. Na ich podstawie zarząd województwa opracowuje i wdraża program ochrony powietrza w województwie dla stref, w których zanotowano przekroczenia norm jakości powietrza.

Jak działają programy ochrony powietrza?

Program ochrony powietrza nakłada szereg obowiązków na organy administracji, podmioty korzystające ze środowiska oraz inne jednostki organizacyjne szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, a także osoby fizyczne, których celem jest osiągnięcie i utrzymanie na danym obszarze norm jakości powietrza. Do takich działań zalicza się m.in.:

  • wymianę źródeł ogrzewania na nisko- lub bezemisyjne,
  • promowanie odnawialnych źródeł energii,
  • działania na rzecz niskoemisyjnego transportu,
  • programy edukacyjne i informacyjne itd.

Aby cele programów ochrony powietrza były osiągane, niezbędne jest wykonywanie zadań wynikających z harmonogramu ich realizacji. Wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska kontrolują zarówno przygotowywanie tych programów, jak i ich realizację.

Źródło: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja 10 powodów, dla których warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza

10 powodów, dla których warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza 10 powodów, dla których warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza

Jesienią i zimą większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Okazuje się, że powietrze w domu, który traktujemy jak prywatny azyl, może być dużo bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Na...

Jesienią i zimą większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Okazuje się, że powietrze w domu, który traktujemy jak prywatny azyl, może być dużo bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Na szczęście jakość powietrza może poprawić oczyszczacz, który, o ile jest dobrej jakości i dostosowany do kubatury pomieszczenia, wyeliminuje aż do 99,97% szkodliwych zanieczyszczeń. Oto dziesięć powodów, dla których warto zainwestować w oczyszczacz powietrza.

Redakcja Co Polacy wiedzą o smogu?

Co Polacy wiedzą o smogu? Co Polacy wiedzą o smogu?

Spalanie śmieci w piecach (30%), spaliny z kominów fabryk (22%) oraz spalanie węgla (18%) - to zdaniem Polaków trzy najczęstsze przyczyny powstawania smogu. Jak możemy z nim wygrać?

Spalanie śmieci w piecach (30%), spaliny z kominów fabryk (22%) oraz spalanie węgla (18%) - to zdaniem Polaków trzy najczęstsze przyczyny powstawania smogu. Jak możemy z nim wygrać?

Redakcja Remont dachu i wymiana okien

Remont dachu i wymiana okien Remont dachu i wymiana okien

Jeśli pokrycie dachowe wymaga remontu, warto pomyśleć o jego termomodernizacji wraz z wymianą starej stolarki okiennej. Jak to zrobić, obniżając koszty inwestycji? Można skorzystać z programu "Czyste Powietrze",...

Jeśli pokrycie dachowe wymaga remontu, warto pomyśleć o jego termomodernizacji wraz z wymianą starej stolarki okiennej. Jak to zrobić, obniżając koszty inwestycji? Można skorzystać z programu "Czyste Powietrze", dzięki któremu można zyskać dofinansowanie.

Redakcja Ocieplone domy mogą powstrzymać smog, czyli o istocie termomodernizacji

Ocieplone domy mogą powstrzymać smog, czyli o istocie termomodernizacji Ocieplone domy mogą powstrzymać smog, czyli o istocie termomodernizacji

Nikt nie ma już dziś wątpliwości, że główną przyczyną smogu w Polsce są niewłaściwie ogrzewane budynki. Polacy zużywają zdecydowanie zbyt wiele energii, ponieważ większość domów jest niewystarczająco lub...

Nikt nie ma już dziś wątpliwości, że główną przyczyną smogu w Polsce są niewłaściwie ogrzewane budynki. Polacy zużywają zdecydowanie zbyt wiele energii, ponieważ większość domów jest niewystarczająco lub w ogóle nieocieplona. Ponadto nadal głównym paliwem stosowanym do ogrzewania jest węgiel i jego pochodne, których produkty spalania mają najgorszy wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy.

Krystyna Stankiewicz Nowa ulga podatkowa na termomodernizację domów jednorodzinnych

Nowa ulga podatkowa na termomodernizację domów jednorodzinnych Nowa ulga podatkowa na termomodernizację domów jednorodzinnych

Rozwiązanie ma zachęcić właścicieli domów do przeprowadzenia termomodernizacji. Dla kogo jest przewidziana ulga i ile może wynieść?

Rozwiązanie ma zachęcić właścicieli domów do przeprowadzenia termomodernizacji. Dla kogo jest przewidziana ulga i ile może wynieść?

Krystyna Stankiewicz Program Czyste Powietrze - cele i zasady dofinansowania

Program Czyste Powietrze - cele i zasady dofinansowania Program Czyste Powietrze - cele i zasady dofinansowania

Program ten umożliwia korzystanie z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych, w tym na wymianę przestarzałych źródeł ciepła na...

Program ten umożliwia korzystanie z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych, w tym na wymianę przestarzałych źródeł ciepła na nowoczesne.

Redakcja Jak walczyć ze smogiem?

Jak walczyć ze smogiem? Jak walczyć ze smogiem?

Zanieczyszczone i trujące powietrze jest obecnie jednym z najistotniejszych problemów poruszanych w Polsce. Tym bardziej, że w naszym kraju mamy aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie....

Zanieczyszczone i trujące powietrze jest obecnie jednym z najistotniejszych problemów poruszanych w Polsce. Tym bardziej, że w naszym kraju mamy aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Po ubiegłorocznych alarmach smogowych, po których okazało się, że polskie powietrze jest jednym z najgorszych na starym kontynencie, problem smogu zaczął się przebijać do świadomości społecznej.

Redakcja Dlaczego warto wybrać pompę ciepła

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła Dlaczego warto wybrać pompę ciepła

To, czy pompa ciepła (biorąc pod uwagę relację kosztów eksploatacji do ceny zakupu) jest opłacalna w porównaniu z kotłem na takie lub inne paliwo jest zawsze zależne od obecnych cen danego paliwa i zmienia...

To, czy pompa ciepła (biorąc pod uwagę relację kosztów eksploatacji do ceny zakupu) jest opłacalna w porównaniu z kotłem na takie lub inne paliwo jest zawsze zależne od obecnych cen danego paliwa i zmienia się z każdym dniem.

Redakcja Wszystko o smogu – skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Wszystko o smogu – skąd się bierze i jak z nim walczyć? Wszystko o smogu – skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Od czego zależy stan powietrza i czy my też możemy poprawić jego jakość? Czy wiesz, jak walczyć ze smogiem? Poznaj odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań dotyczących smogu.

Od czego zależy stan powietrza i czy my też możemy poprawić jego jakość? Czy wiesz, jak walczyć ze smogiem? Poznaj odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań dotyczących smogu.

Przemysław Gogojewicz Badanie uciążliwości zapachów w kompetencjach nadzoru budowlanego

Badanie uciążliwości zapachów w kompetencjach nadzoru budowlanego Badanie uciążliwości zapachów w kompetencjach nadzoru budowlanego

Badanie "uciążliwości zapachów" leży w kompetencjach organów nadzoru budowlanego. Na czym polega ochrona jakości powietrza wg Prawa ochrony środowiska? Co o zapachach mówią polskie normy?

Badanie "uciążliwości zapachów" leży w kompetencjach organów nadzoru budowlanego. Na czym polega ochrona jakości powietrza wg Prawa ochrony środowiska? Co o zapachach mówią polskie normy?

Airtec Polska Jaką rolę odgrywają nawilżacze powietrza w zakładzie pracy?

Jaką rolę odgrywają nawilżacze powietrza w zakładzie pracy? Jaką rolę odgrywają nawilżacze powietrza w zakładzie pracy?

Odpowiedni poziom wilgotności powietrza to podstawowa kwestia, o którą należy zadbać, jeśli myślimy o wysokiej wydajności pracy w danym zakładzie. Z roku na rok coraz większa liczba przedsiębiorstw zaopatruje...

Odpowiedni poziom wilgotności powietrza to podstawowa kwestia, o którą należy zadbać, jeśli myślimy o wysokiej wydajności pracy w danym zakładzie. Z roku na rok coraz większa liczba przedsiębiorstw zaopatruje się w profesjonalne systemy nawilżaczy przemysłowych. Dzięki temu rozwiązaniu można znacząco poprawić komfort pracy, ale nie tylko. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu tematowi!

Redakcja news 30 drzew na 30-lecie Purmo

30 drzew na 30-lecie Purmo 30 drzew na 30-lecie Purmo

Rok 2022 jest wyjątkowy dla marki Purmo – wprowadziła na rynek wiele innowacyjnych produktów (modele grzejników Flex i Tinos H Flex, dekoracyjne grzejniki łazienkowe Figuresse, klimakonwektor Vido S2,...

Rok 2022 jest wyjątkowy dla marki Purmo – wprowadziła na rynek wiele innowacyjnych produktów (modele grzejników Flex i Tinos H Flex, dekoracyjne grzejniki łazienkowe Figuresse, klimakonwektor Vido S2, automatyka Unisenza), weszła na giełdę w Helsinkach i prezentowała się na targach INSTALACJE po okresie niemal dwuletniego lockdownu. W tym roku firma obchodzi także 30-lecie obecności na rynku polskim. Tę wyjątkową rocznicę pracownicy firmy postanowili upamiętnić zasadzeniem szpaleru drzew w Rybniku...

Krystyna Stankiewicz news Ruszył program Czyste Powietrze+

Ruszył program Czyste Powietrze+ Ruszył program Czyste Powietrze+

Jest to modyfikacja funkcjonującego już rządowego programu „Czyste Powietrze”, której celem jest przede wszystkim zwiększenie jego dostępności dla osób o niskich dochodach.

Jest to modyfikacja funkcjonującego już rządowego programu „Czyste Powietrze”, której celem jest przede wszystkim zwiększenie jego dostępności dla osób o niskich dochodach.

URSA Polska URSA Pure Floc – zadbaj o jakość powietrza w swoim domu!

URSA Pure Floc – zadbaj o jakość powietrza w swoim domu! URSA Pure Floc – zadbaj o jakość powietrza w swoim domu!

Czyste powietrze to jedno z głównych wyzwań branży budowlanej. Producent materiałów do izolacji URSA otrzymał właśnie certyfikat Indoor Air Comfort Gold za nowy produkt – wełnę wdmuchiwaną URSA Pure Floc.

Czyste powietrze to jedno z głównych wyzwań branży budowlanej. Producent materiałów do izolacji URSA otrzymał właśnie certyfikat Indoor Air Comfort Gold za nowy produkt – wełnę wdmuchiwaną URSA Pure Floc.

Wiktor Janecki Nowoczesne klimatyzatory

Nowoczesne klimatyzatory Nowoczesne klimatyzatory

W ofertach producentów można znaleźć urządzenia o szerokich zakresach mocy chłodniczej i grzewczej dla różnych typów budynków i pomieszczeń. Towarzyszy im bogata oferta różnych typów jednostek wewnętrznych....

W ofertach producentów można znaleźć urządzenia o szerokich zakresach mocy chłodniczej i grzewczej dla różnych typów budynków i pomieszczeń. Towarzyszy im bogata oferta różnych typów jednostek wewnętrznych. Oferowane są głównie urządzenia inwerterowe o wysokich wskaźnikach efektywności energetycznej dla chłodzenia i grzania.

Redakcja news Klimatyzatory Midea z jonizatorem powietrza

Klimatyzatory Midea z jonizatorem powietrza Klimatyzatory Midea z jonizatorem powietrza

Klimatyzacja zadba już nie tylko o komfort w pomieszczeniu, ale też o nasze zdrowie. Połączenie funkcji grzania i chłodzenia z jonizatorem oraz bogatym wyborem filtrów powietrza to strzał w dziesiątkę....

Klimatyzacja zadba już nie tylko o komfort w pomieszczeniu, ale też o nasze zdrowie. Połączenie funkcji grzania i chłodzenia z jonizatorem oraz bogatym wyborem filtrów powietrza to strzał w dziesiątkę. A co najważniejsze – urządzenie nie traci przy tym na swojej funkcjonalności, jego pierwotne przeznaczenie pozostaje bez zmian.

Redakcja news Polskie akcenty na konferencji Build for Life

Polskie akcenty na konferencji Build for Life Polskie akcenty na konferencji Build for Life

Multidyscyplinarna konferencja VELUX „Build for Life”, która odbyła się w formule online w dniach 15–17 listopada, zgromadziła przed ekranami komputerów ponad 24 000 odbiorców ze 170 krajów. Mogli oni...

Multidyscyplinarna konferencja VELUX „Build for Life”, która odbyła się w formule online w dniach 15–17 listopada, zgromadziła przed ekranami komputerów ponad 24 000 odbiorców ze 170 krajów. Mogli oni wysłuchać ponad 100 ekspertów z całego świata, którzy dzielili się swoją wiedzą na dwóch scenach wydarzenia: Kompas dla budownictwa i Sympozjum o świetle dziennym, a wśród nich znaleźli się również polscy naukowcy.

Krystyna Stankiewicz news Jakość powietrza – nowe rekomendacje WHO

Jakość powietrza – nowe rekomendacje WHO Jakość powietrza – nowe rekomendacje WHO

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła we wrześniu br. nowe, bardziej restrykcyjne wytyczne jakości powietrza. Mają one wyznaczać kierunek działań państw UE – czytamy na stronie Polskiego Alarmu Smogowego.

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła we wrześniu br. nowe, bardziej restrykcyjne wytyczne jakości powietrza. Mają one wyznaczać kierunek działań państw UE – czytamy na stronie Polskiego Alarmu Smogowego.

Redakcja news Paweł Orleański twarzą nowej kampanii informacyjnej PSPS

Paweł Orleański twarzą nowej kampanii informacyjnej PSPS Paweł Orleański twarzą nowej kampanii informacyjnej PSPS

Ruszyła kolejna kampania informacyjna Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu. Korzyści ze stosowania płyt styropianowych dla środowiska, a także fakty, mity i ciekawostki na temat styropianu prezentuje...

Ruszyła kolejna kampania informacyjna Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu. Korzyści ze stosowania płyt styropianowych dla środowiska, a także fakty, mity i ciekawostki na temat styropianu prezentuje w niej Paweł Orleański – dziennikarz popularnonaukowy znany m.in. z programu Galileo.

Redakcja news Na co zwracamy uwagę przy zakupie nieruchomości?

Na co zwracamy uwagę przy zakupie nieruchomości? Na co zwracamy uwagę przy zakupie nieruchomości?

Funkcjonalność pomieszczeń, wygoda i koszty energii to najważniejsze cechy brane pod uwagę przez Polaków przy przeprowadzce do nowego domu lub mieszkania – wynika z najnowszej edycji raportu „Barometr...

Funkcjonalność pomieszczeń, wygoda i koszty energii to najważniejsze cechy brane pod uwagę przez Polaków przy przeprowadzce do nowego domu lub mieszkania – wynika z najnowszej edycji raportu „Barometr zdrowych domów”. Jednak równie ważne są kwestie związane z jakością powietrza, atrakcyjnością nieruchomości oraz dostępem do światła dziennego czy zielenią wokół domu. Zdrowy dom zyskuje na znaczeniu.

Nicola Hariasz news Program Czyste Powietrze – jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Program Czyste Powietrze – jak złożyć wniosek o dofinansowanie? Program Czyste Powietrze – jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

„Czyste Powietrze” to rządowy program, mający na celu zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program ruszył we wrześniu 2018 r.

„Czyste Powietrze” to rządowy program, mający na celu zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program ruszył we wrześniu 2018 r.

Redakcja news Najważniejsze czynniki zdrowego życia – wyniki badania

Najważniejsze czynniki zdrowego życia – wyniki badania Najważniejsze czynniki zdrowego życia – wyniki badania

Jak wynika z najnowszej edycji raportu „Barometr zdrowych domów”, wśród 9 czynników ważnych dla zachowania zdrowia, według Polaków, na plan pierwszy wysuwają się te związane z domem, jak zdrowy sen czy...

Jak wynika z najnowszej edycji raportu „Barometr zdrowych domów”, wśród 9 czynników ważnych dla zachowania zdrowia, według Polaków, na plan pierwszy wysuwają się te związane z domem, jak zdrowy sen czy wietrzenie mieszkania.

Krystyna Stankiewicz news Zanieczyszczenie powietrza w podwarszawskich miejscowościach wyższe niż w stolicy

Zanieczyszczenie powietrza w podwarszawskich miejscowościach wyższe niż w stolicy Zanieczyszczenie powietrza w podwarszawskich miejscowościach wyższe niż w stolicy

Badania aktywistów lokalnych alarmów smogowych wykazały, że w tzw. obwarzanku warszawskim w godzinach wieczornych i nocnych stężenie pyłów PM10 w powietrzu nawet kilkukrotnie przekracza wartości notowane...

Badania aktywistów lokalnych alarmów smogowych wykazały, że w tzw. obwarzanku warszawskim w godzinach wieczornych i nocnych stężenie pyłów PM10 w powietrzu nawet kilkukrotnie przekracza wartości notowane w centrum Warszawy.

Redakcja news Zielona odbudowa zaczyna się w naszych domach – VI edycja Barometru zdrowych domów

Zielona odbudowa zaczyna się w naszych domach – VI edycja Barometru zdrowych domów Zielona odbudowa zaczyna się w naszych domach – VI edycja Barometru zdrowych domów

VI edycja „Barometru zdrowych domów” pokazuje, że zdrowy dom jest bardzo ważnym aspektem w życiu Polaków i zyskuje na znaczeniu, jako siła napędowa remontów oraz inwestycji w nowe miejsce zamieszkania....

VI edycja „Barometru zdrowych domów” pokazuje, że zdrowy dom jest bardzo ważnym aspektem w życiu Polaków i zyskuje na znaczeniu, jako siła napędowa remontów oraz inwestycji w nowe miejsce zamieszkania. Zdrowie i komfort życia rodziny są dla 75 proc. badanych najważniejszym czynnikiem decydującym o podjęciu prac remontowych. Kluczowe cechy zdrowego domu, jak jakość powietrza i ilość światła dziennego, to dla ponad 80 proc. Polaków ważne aspekty brane pod uwagę przy poszukiwaniu nowego lokum. Wnioski...

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISHOME SP Z O.O. Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISHOME SP Z O.O. Wybierz ekologiczne produkty KRISHOME (dawniej KRISPOL) i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISHOME (dawniej KRISPOL) i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISHOME (dawniej KRISPOL) i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISHOME SP Z O.O. Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.