Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła!
Dowiedz się więcej o wentylacji z odzyskiem ciepła! fot. Eco Comfort
Planując budowę nowego budynku lub remont i modernizację już istniejącego domu lub mieszkania, inwestor staje przed szeregiem bardzo ważnych pytań i zagadnień, które musi przemyśleć i rozważyć. Czy wybrać ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki konwekcyjne? Czy instalować panele fotowoltaiczne lub instalację solarną? Czy wybrać piec gazowy, czy pompę ciepła? Jaki rodzaj wentylacji zastosować? Z tymi pytaniami mierzy się każdy przyszły inwestor. W tym artykule odpowiemy na pytania dotyczące wyboru systemu wentylacji mechanicznej oraz wskażemy sposoby realizowania procesu wymiany powietrza w budynku nowym oraz modernizowanym, nawet jeśli remont nie będzie obejmował całego budynku lub wszystkich pomieszczeń.
Wentylacja mechaniczna – zalety systemu rekuperacji
Decyzja o inwestycji w wentylację mechaniczną niesie z sobą szereg korzyści, które każdy inwestor doceni już od pierwszych chwil spędzonych w budynku wyposażonym w taki system wentylacji. Rekuperacja, w przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, działa przez cały czas bez względu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Wentylacja grawitacyjna działająca na zasadzie różnicy temperatury między powietrzem wewnątrz budynku a powietrzem zewnętrznym działa tylko w okresie zimowym i jest źródłem około 30 procent całkowitych strat ciepła w okresie grzewczym.
Najważniejszym atutem wentylacji mechanicznej jest prawie całkowite zniwelowanie tych strat ciepła dzięki czemu koszty ogrzewania budynku są znacznie ograniczone. Proces stałej wymiany powietrza w budynku zapewnia ponadto użytkownikom komfortowe warunki pracy i wypoczynku dzięki usuwaniu nadmiaru dwutlenku węgla, nadmiaru wilgoci oraz zapachów użytkownicy wentylacji mechanicznej cieszą się zdrowym i czystym powietrzem. Warto zaznaczyć, że każda centrala wentylacyjna i każdy rekuperator ścienny wyposażony jest w filtry powietrza. Tak więc montaż wentylacji mechanicznej wiąże się nie tylko z odzyskiem ciepła i świeżym, ale także z czystym i przefiltrowanym powietrzem dostarczanym do budynku.
Rekuperacja – jak to działa?
Proces rekuperacji oznacza proces odzysku ciepła, który realizowany jest dzięki pracy centrali wentylacyjnej lub rekuperatora ściennego. Proces odzysku ciepła umożliwia praca zespołu wentylatorów lub wentylatora, które poprzez usuwanie z budynku ciepłego lecz zużytego powietrza tłoczą go przez wymiennik ciepła, przez który przetłaczane jest również powietrze czyste pobierane z zewnątrz.
Czyste powietrze, które w okresie zimowych, jesiennym i wiosennym jest chłodniejsze od powietrza usuwanego z budynku, przy przypływie przez wymiennik ciepła pobiera energię termiczną strumienia powietrza usuwanego, dzięki czemu zostaje ogrzane. Sprawność temperaturowa najczęściej wykorzystywanych w systemach rekuperacji wymienników ciepła waha się w przedziale 85–95%, co pozwala praktycznie całkowicie ograniczyć straty ciepła, wynikające z ogrzewania powietrza wentylacyjnego przez system centralnego ogrzewania.
Rekuperacja zatrzymuje ciepło w domu, dzięki czemu koszty ogrzewania są znacznie niższe. To sprawia, że systemy rekuperacji zyskują wciąż na popularności i są coraz chętniej wykorzystywane w polskim budownictwie.
Wymiennik ciepła w systemach wentylacji mechanicznej
W zależności od tego, czy inwestor budujący lub modernizujący istniejący obiekt zdecyduje się na system wentylacji mechanicznej oparty o centralę wentylacyjną czy o rekuperator przeznaczony do bezpośredniej instalacji w ścianie obsługiwanego pomieszczenia, ma do wyboru instalację z różnymi wymiennikami ciepła, których praca nieco się od siebie różni. W systemach opartych o centralę wentylacyjną najczęściej stosowane są wymienniki krzyżowe celulozowe, krzyżowe z tworzywa sztucznego, krzyżowo przeciwprądowe z tworzywa sztucznego oraz obrotowe.
Wymienniki celulozowe stosowane są w tańszych jednostkach, a ich sprawność temperaturowa waha się w zakresie pomiędzy 60–80%. Wymienniki krzyżowe i krzyżowe przeciwprądowe osiągają odpowiednio efektywność odzysku ciepła na poziomie od 80 do nawet 95% natomiast wymienniki obrotowe zazwyczaj 85%, ale charakteryzują się dodatkowo odzyskiem wilgoci z powietrza usuwanego dzięki czemu zapewniają optymalną jakość powietrza dostarczanego do budynku także pod kątem jego wilgotności.
Rekuperatory ścienne z uwagi na specyfikę pracy i brak instalacji kanałów wentylacyjnych powietrza są prostszym rozwiązaniem. Wyposażone są w ceramiczny, akumulacyjny wymiennik ciepła, odpowiadając specyfice pracy tego typu urządzeń.
Rekuperator ścienny – jak to działa?
Zasada i cel działania rekuperacji ściennej, decentralnej jest taka sama jak rekuperacji centralnej, wykorzystującej system dystrybucji powietrza wentylacyjnego i centralę wentylacyjną obsługującą cały budynek lub kilka pomieszczeń. Różnica w sposobie działania tych dwóch systemów jest jednak bardzo duża. Rekuperator ścienny nie wykorzystuje systemów przewodów wentylacyjnych do usuwania powietrza zużytego i dostarczania powietrza świeżego do budynku.
Rekuperator ścienny, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest do bezpośredniej instalacji w ścianie zewnętrznej w pomieszczeniu, które obsługuje. Z uwagi na jego wydajność i sposób montażu rekuperator decentralny służy do wymiany powietrza tylko w jednym pomieszczeniu, dlatego często w budynku wyposażonym w tego typu wentylację mechaniczną pracuje zespół kilku tego typu urządzeń zainstalowanych w kilku pomieszczeniach.
Proces wymiany powietrza wentylacyjnego przy zastosowaniu systemu wentylacji decentralnej różni się od systemu opartego na centrali wentylacyjnej. Z uwagi na fakt, że większość rekuperatorów ściennych to urządzenia jednorurowe, który nie wykorzystuje systemu kanałów wentylacyjnych, świeże powietrze dostarczane jest w wyniku pracy wentylatora w trybie nawiewnym trwającym zazwyczaj około 70 sekund. Po upływie tego czasu wentylator przechodzi w tryb wywiewny trwający również około 70 sekund.
W tym czasie powietrze zanieczyszczone dwutlenkiem węgla, zapachami oraz nadmierną wilgocią jest wywiewane z pomieszczenia i oddaje ciepło, które jest akumulowane w wymienniku i przekazywane do strumienia powietrza nawiewanego w kolejnym trybie nawiewnym. Dużym atutem tego rozwiązania jest brak mieszania się strumieni obu mas powietrza – nawiewnego i wyciągowego, co zapewnia najwyższą jakość powietrza dostarczanego do pomieszczenia.
Rekuperacja decentralna i rekuperacja centralna – co wybrać?
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest najlepszym rozwiązaniem systemu wentylacji budynku. Zapewnia stałą wymianę powietrza w budynku, dzięki czemu świeże powietrze dostarczane jest w sposób ciągły przy jednoczesnym usuwaniu powietrza zużytego. Praca rekuperacji w poszczególnych pomieszczeniach budynku zapewnia komfort pracy i wypoczynku użytkowników budynku wyposażonego w taki system.
Rekuperacja w nowoczesnym i modernizowanym budownictwie cieszy się coraz większą popularnością, a wybór dostępnej na rynku oferty wyboru urządzeń i usług ich montażu sprawia, że wielu klientów odnajduje system rekuperacji uszyty na miarę swojej inwestycji. Jak zatem wybrać odpowiedni system wentylacji? Kiedy lepiej sprawdzi się instalacja oparta na rekuperatorze centralnym, a kiedy idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie instalacji decentralnej?
System rekuperacji dla budynków nowobudowanych
W przypadku nowego budownictwa najlepszym rozwiązaniem jest zaprojektowanie instalacji rekuperacji opartej na rekuperatorze centralnym. Z reguły w nowo budowanym domu lub mieszkaniu możliwe jest zaprojektowanie instalacji dopasowanej do architektury i konstrukcji budynku w taki sposób, aby współpraca rekuperatora z instalacją dystrybucji powietrza wentylacyjnego przebiegała bezproblemowo oraz uwzględniała możliwe kolizje z innymi systemami.
W przypadku gdy projekt instalacji wentylacji mechanicznej sporządzany jest na etapie pozwolenia na budowę, możliwe jest ponadto dostosowanie konstrukcji budynku do wymagań instalacji dystrybucji powietrza wentylacyjnego niezbędnego do poprawnej pracy rekuperatora centralnego, a z uwagi na konieczność wykonania dodatkowej instalacji elektrycznej i kanalizacyjnej współpracującej z centralą możliwe jest już na wczesnym etapie prac i budowy wykonanie dodatkowych elementów tych instalacji.
System rekuperacji dla budynków istniejących i modernizowanych
Oczywiście istnieje możliwość wykonania instalacji centralnej w starszych, modernizowanych i remontowanych budynkach jednak nie zawsze z uwagi na zakres prac remontowych możliwe jest wykonanie instalacji dystrybucji powietrza wentylacyjnego.
Często także leciwe elementy konstrukcyjne budynków nie pozwalają na wykonanie wielu przebić, przekuć i przewiertów, uniemożliwiając w starszych budynkach wykorzystanie instalacji centralnej. W takich sytuacjach, gdy w domu lub w mieszkaniach nie ma możliwości montażu rekuperacji centralnej, idealnym rozwiązaniem jest mniejszy rekuperator ścienny.
Rekuperator ścienny nazywany także rekuperatorem decentralnym stanowi system wentylacji do bezpośredniej instalacji w pomieszczeniu, co oznacza, że konieczne jest zastosowanie jednego urządzenia obsługującego jedno pomieszczenie. Montaż rekuperatora ściennego wiąże się jedynie z koniecznością wykonania otworu w ścianie zewnętrznej oraz doprowadzeniu instalacji elektrycznej zasilającej urządzenie, dlatego klienci szczególnie cenią sobie ten rodzaj rekuperacji jako system, który nie wymaga przeprowadzenia gruntownego remontu ani wygospodarowania przestrzeni technicznej niezbędnej do poprowadzenia instalacji dystrybucji powietrza.
Warto zaznaczyć, że rekuperatory centralne nie są drogimi urządzeniami, dlatego często w domu lub mieszkaniu wentylowanym za pomocą tego systemu pracuje kilka rekuperatorów decentralnych zamontowanych w kilku pomieszczeniach.
Rekuperacja ścienna – zalety rekuperatora decentralnego
Zastosowanie rekuperacji decentralnej niesie ze sobą szereg zalet, wynikających z pracy wentylacji mechanicznej. Pomimo, że są to mniejsze urządzenia, pracującj w trybie czasowego nawiewu i wyciągu powietrza z pomieszczenia, ich zastosowania pozwala na:
- kontrolę poziomu wilgoci i zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniu – rekuperacja usuwa nadmierną wilgoć, dwutlenek węgla i zapachy z powietrza, dostarczając świeże powietrze pobrane z zewnątrz
- poziom odzysku ciepła jak w większym urządzeniu – rekuperator ścienny pomimo niewielkich rozmiarów zapewnia poziom odzysku ciepła na poziomie nawet 85%, co stawia go na równi z dobrej klasy centralami wentylacyjnymi
- bardzo niski pobór energii elektrycznej – z uwagi na to, że skraplanie kondensatu pary wodnej na wymienniku ciepła rekuperatora ściennego nie występuje, nie jest konieczne stosowanie nagrzewnic wstępnych zabezpieczających wymiennik przed zamarzaniem. To sprawia, że wentylatory rekuperatorów ściennych charakteryzują się poborem energii na poziomie około 10 W
- filtracja powietrza wentylacyjnego – rekuperatory decentralne wyposażone są w filtry klasy G4 lub M5, które umożliwiają filtrację powietrza wentylacyjnego z alergenów, pyłków i wielu zanieczyszczeń stałych zawieszonych w powietrzu.
- dyskretny montaż systemu wentylacji mechanicznej – niewielkie, wręcz kompaktowe rozmiary urządzenia i fakt, że zauważalne dla użytkowników są tylko kratki wentylacyjne na zewnątrz i wewnątrz domu lub mieszkania, sprawiają, że rekuperatory ścienne to proste, estetyczne i wydajne urządzenia wentylacyjne.
- proste i intuicyjne sterowanie systemem – rekuperatory ścienne sterowane są za pomocą prostego bezprzewodowego pilota, nie ma więc konieczności zakupu dodatkowych drogich sterowników ani wykonywania instalacji elektrycznej do sterowania systemem.
System wentylacji z odzyskiem ciepła: o czym pamiętać?
Zastanawiasz się nad rekuperacją, ale jako klient nie wiesz, na co zwracać uwagę przy wyborze firmy? Pamiętaj, by kierować się dobrymi opiniami klientów, które najczęściej uzupełnione są realnymi zdjęciami z inwestycji. To ważne, ponieważ często firmy zamieszczają w social mediach randomowe zdjęcia, które w żaden sposób nie są odzwierciedleniem pracy instalatorów.
Niemniej istotną kwestią jest także transparentność umowy oraz profesjonalna wiedza doświadczonego projektanta, który stworzy dla Ciebie dokumentację techniczną systemu wentylacji. Unikaj „specjalistów” działających na rynku w szarej strefie: często okazuje się, że to przypadkowe osoby, które nie dysponują wystarczającym doświadczeniem, by zainstalować rekuperację pracującą wydajnie, podnosząc komfort Twojego życia.