EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła!

ECO Comfort | 2023-12-22
Dowiedz się więcej o wentylacji z odzyskiem ciepła! fot. Eco Comfort

Dowiedz się więcej o wentylacji z odzyskiem ciepła! fot. Eco Comfort

Planując budowę nowego budynku lub remont i modernizację już istniejącego domu lub mieszkania, inwestor staje przed szeregiem bardzo ważnych pytań i zagadnień, które musi przemyśleć i rozważyć. Czy wybrać ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki konwekcyjne? Czy instalować panele fotowoltaiczne lub instalację solarną? Czy wybrać piec gazowy, czy pompę ciepła? Jaki rodzaj wentylacji zastosować? Z tymi pytaniami mierzy się każdy przyszły inwestor. W tym artykule odpowiemy na pytania dotyczące wyboru systemu wentylacji mechanicznej oraz wskażemy sposoby realizowania procesu wymiany powietrza w budynku nowym oraz modernizowanym, nawet jeśli remont nie będzie obejmował całego budynku lub wszystkich pomieszczeń.

treść sponsorowana

Wentylacja mechaniczna – zalety systemu rekuperacji

Decyzja o inwestycji w wentylację mechaniczną niesie z sobą szereg korzyści, które każdy inwestor doceni już od pierwszych chwil spędzonych w budynku wyposażonym w taki system wentylacji. Rekuperacja, w przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, działa przez cały czas bez względu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Wentylacja grawitacyjna działająca na zasadzie różnicy temperatury między powietrzem wewnątrz budynku a powietrzem zewnętrznym działa tylko w okresie zimowym i jest źródłem około 30 procent całkowitych strat ciepła w okresie grzewczym.

Najważniejszym atutem wentylacji mechanicznej jest prawie całkowite zniwelowanie tych strat ciepła dzięki czemu koszty ogrzewania budynku są znacznie ograniczone. Proces stałej wymiany powietrza w budynku zapewnia ponadto użytkownikom komfortowe warunki pracy i wypoczynku dzięki usuwaniu nadmiaru dwutlenku węgla, nadmiaru wilgoci oraz zapachów użytkownicy wentylacji mechanicznej cieszą się zdrowym i czystym powietrzem. Warto zaznaczyć, że każda centrala wentylacyjna i każdy rekuperator ścienny wyposażony jest w filtry powietrza. Tak więc montaż wentylacji mechanicznej wiąże się nie tylko z odzyskiem ciepła i świeżym, ale także z czystym i przefiltrowanym powietrzem dostarczanym do budynku.

Rekuperacja – jak to działa?

Proces rekuperacji oznacza proces odzysku ciepła, który realizowany jest dzięki pracy centrali wentylacyjnej lub rekuperatora ściennego. Proces odzysku ciepła umożliwia praca zespołu wentylatorów lub wentylatora, które poprzez usuwanie z budynku ciepłego lecz zużytego powietrza tłoczą go przez wymiennik ciepła, przez który przetłaczane jest również powietrze czyste pobierane z zewnątrz.

Czyste powietrze, które w okresie zimowych, jesiennym i wiosennym jest chłodniejsze od powietrza usuwanego z budynku, przy przypływie przez wymiennik ciepła pobiera energię termiczną strumienia powietrza usuwanego, dzięki czemu zostaje ogrzane. Sprawność temperaturowa najczęściej wykorzystywanych w systemach rekuperacji wymienników ciepła waha się w przedziale 85–95%, co pozwala praktycznie całkowicie ograniczyć straty ciepła, wynikające z ogrzewania powietrza wentylacyjnego przez system centralnego ogrzewania.

Rekuperacja zatrzymuje ciepło w domu, dzięki czemu koszty ogrzewania są znacznie niższe. To sprawia, że systemy rekuperacji zyskują wciąż na popularności i są coraz chętniej wykorzystywane w polskim budownictwie.

Wymiennik ciepła w systemach wentylacji mechanicznej

W zależności od tego, czy inwestor budujący lub modernizujący istniejący obiekt zdecyduje się na system wentylacji mechanicznej oparty o centralę wentylacyjną czy o rekuperator przeznaczony do bezpośredniej instalacji w ścianie obsługiwanego pomieszczenia, ma do wyboru instalację z różnymi wymiennikami ciepła, których praca nieco się od siebie różni. W systemach opartych o centralę wentylacyjną najczęściej stosowane są wymienniki krzyżowe celulozowe, krzyżowe z tworzywa sztucznego, krzyżowo przeciwprądowe z tworzywa sztucznego oraz obrotowe.

Wymienniki celulozowe stosowane są w tańszych jednostkach, a ich sprawność temperaturowa waha się w zakresie pomiędzy 60–80%. Wymienniki krzyżowe i krzyżowe przeciwprądowe osiągają odpowiednio efektywność odzysku ciepła na poziomie od 80 do nawet 95% natomiast wymienniki obrotowe zazwyczaj 85%, ale charakteryzują się dodatkowo odzyskiem wilgoci z powietrza usuwanego dzięki czemu zapewniają optymalną jakość powietrza dostarczanego do budynku także pod kątem jego wilgotności.

Rekuperatory ścienne z uwagi na specyfikę pracy i brak instalacji kanałów wentylacyjnych powietrza są prostszym rozwiązaniem. Wyposażone są w ceramiczny, akumulacyjny wymiennik ciepła, odpowiadając specyfice pracy tego typu urządzeń.

Rekuperator ścienny – jak to działa?

Zasada i cel działania rekuperacji ściennej, decentralnej jest taka sama jak rekuperacji centralnej, wykorzystującej system dystrybucji powietrza wentylacyjnego i centralę wentylacyjną obsługującą cały budynek lub kilka pomieszczeń. Różnica w sposobie działania tych dwóch systemów jest jednak bardzo duża. Rekuperator ścienny nie wykorzystuje systemów przewodów wentylacyjnych do usuwania powietrza zużytego i dostarczania powietrza świeżego do budynku.

Rekuperator ścienny, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest do bezpośredniej instalacji w ścianie zewnętrznej w pomieszczeniu, które obsługuje. Z uwagi na jego wydajność i sposób montażu rekuperator decentralny służy do wymiany powietrza tylko w jednym pomieszczeniu, dlatego często w budynku wyposażonym w tego typu wentylację mechaniczną pracuje zespół kilku tego typu urządzeń zainstalowanych w kilku pomieszczeniach.

Proces wymiany powietrza wentylacyjnego przy zastosowaniu systemu wentylacji decentralnej różni się od systemu opartego na centrali wentylacyjnej. Z uwagi na fakt, że większość rekuperatorów ściennych to urządzenia jednorurowe, który nie wykorzystuje systemu kanałów wentylacyjnych, świeże powietrze dostarczane jest w wyniku pracy wentylatora w trybie nawiewnym trwającym zazwyczaj około 70 sekund. Po upływie tego czasu wentylator przechodzi w tryb wywiewny trwający również około 70 sekund.

W tym czasie powietrze zanieczyszczone dwutlenkiem węgla, zapachami oraz nadmierną wilgocią jest wywiewane z pomieszczenia i oddaje ciepło, które jest akumulowane w wymienniku i przekazywane do strumienia powietrza nawiewanego w kolejnym trybie nawiewnym. Dużym atutem tego rozwiązania jest brak mieszania się strumieni obu mas powietrza – nawiewnego i wyciągowego, co zapewnia najwyższą jakość powietrza dostarczanego do pomieszczenia.

Rekuperacja decentralna i rekuperacja centralna – co wybrać?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest najlepszym rozwiązaniem systemu wentylacji budynku. Zapewnia stałą wymianę powietrza w budynku, dzięki czemu świeże powietrze dostarczane jest w sposób ciągły przy jednoczesnym usuwaniu powietrza zużytego. Praca rekuperacji w poszczególnych pomieszczeniach budynku zapewnia komfort pracy i wypoczynku użytkowników budynku wyposażonego w taki system.

Rekuperacja w nowoczesnym i modernizowanym budownictwie cieszy się coraz większą popularnością, a wybór dostępnej na rynku oferty wyboru urządzeń i usług ich montażu sprawia, że wielu klientów odnajduje system rekuperacji uszyty na miarę swojej inwestycji. Jak zatem wybrać odpowiedni system wentylacji? Kiedy lepiej sprawdzi się instalacja oparta na rekuperatorze centralnym, a kiedy idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie instalacji decentralnej?

System rekuperacji dla budynków nowobudowanych

W przypadku nowego budownictwa najlepszym rozwiązaniem jest zaprojektowanie instalacji rekuperacji opartej na rekuperatorze centralnym. Z reguły w nowo budowanym domu lub mieszkaniu możliwe jest zaprojektowanie instalacji dopasowanej do architektury i konstrukcji budynku w taki sposób, aby współpraca rekuperatora z instalacją dystrybucji powietrza wentylacyjnego przebiegała bezproblemowo oraz uwzględniała możliwe kolizje z innymi systemami.

W przypadku gdy projekt instalacji wentylacji mechanicznej sporządzany jest na etapie pozwolenia na budowę, możliwe jest ponadto dostosowanie konstrukcji budynku do wymagań instalacji dystrybucji powietrza wentylacyjnego niezbędnego do poprawnej pracy rekuperatora centralnego, a z uwagi na konieczność wykonania dodatkowej instalacji elektrycznej i kanalizacyjnej współpracującej z centralą możliwe jest już na wczesnym etapie prac i budowy wykonanie dodatkowych elementów tych instalacji.

System rekuperacji dla budynków istniejących i modernizowanych

Oczywiście istnieje możliwość wykonania instalacji centralnej w starszych, modernizowanych i remontowanych budynkach jednak nie zawsze z uwagi na zakres prac remontowych możliwe jest wykonanie instalacji dystrybucji powietrza wentylacyjnego.

Często także leciwe elementy konstrukcyjne budynków nie pozwalają na wykonanie wielu przebić, przekuć i przewiertów, uniemożliwiając w starszych budynkach wykorzystanie instalacji centralnej. W takich sytuacjach, gdy w domu lub w mieszkaniach nie ma możliwości montażu rekuperacji centralnej, idealnym rozwiązaniem jest mniejszy rekuperator ścienny.

Rekuperator ścienny nazywany także rekuperatorem decentralnym stanowi system wentylacji do bezpośredniej instalacji w pomieszczeniu, co oznacza, że konieczne jest zastosowanie jednego urządzenia obsługującego jedno pomieszczenie. Montaż rekuperatora ściennego wiąże się jedynie z koniecznością wykonania otworu w ścianie zewnętrznej oraz doprowadzeniu instalacji elektrycznej zasilającej urządzenie, dlatego klienci szczególnie cenią sobie ten rodzaj rekuperacji jako system, który nie wymaga przeprowadzenia gruntownego remontu ani wygospodarowania przestrzeni technicznej niezbędnej do poprowadzenia instalacji dystrybucji powietrza.

Warto zaznaczyć, że rekuperatory centralne nie są drogimi urządzeniami, dlatego często w domu lub mieszkaniu wentylowanym za pomocą tego systemu pracuje kilka rekuperatorów decentralnych zamontowanych w kilku pomieszczeniach.

Rekuperacja ścienna – zalety rekuperatora decentralnego

Zastosowanie rekuperacji decentralnej niesie ze sobą szereg zalet, wynikających z pracy wentylacji mechanicznej. Pomimo, że są to mniejsze urządzenia, pracującj w trybie czasowego nawiewu i wyciągu powietrza z pomieszczenia, ich zastosowania pozwala na:

  • kontrolę poziomu wilgoci i zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniu – rekuperacja usuwa nadmierną wilgoć, dwutlenek węgla i zapachy z powietrza, dostarczając świeże powietrze pobrane z zewnątrz
  • poziom odzysku ciepła jak w większym urządzeniu – rekuperator ścienny pomimo niewielkich rozmiarów zapewnia poziom odzysku ciepła na poziomie nawet 85%, co stawia go na równi z dobrej klasy centralami wentylacyjnymi
  • bardzo niski pobór energii elektrycznej – z uwagi na to, że skraplanie kondensatu pary wodnej na wymienniku ciepła rekuperatora ściennego nie występuje, nie jest konieczne stosowanie nagrzewnic wstępnych zabezpieczających wymiennik przed zamarzaniem. To sprawia, że wentylatory rekuperatorów ściennych charakteryzują się poborem energii na poziomie około 10 W
  • filtracja powietrza wentylacyjnego – rekuperatory decentralne wyposażone są w filtry klasy G4 lub M5, które umożliwiają filtrację powietrza wentylacyjnego z alergenów, pyłków i wielu zanieczyszczeń stałych zawieszonych w powietrzu.
  • dyskretny montaż systemu wentylacji mechanicznej – niewielkie, wręcz kompaktowe rozmiary urządzenia i fakt, że zauważalne dla użytkowników są tylko kratki wentylacyjne na zewnątrz i wewnątrz domu lub mieszkania, sprawiają, że rekuperatory ścienne to proste, estetyczne i wydajne urządzenia wentylacyjne.
  • proste i intuicyjne sterowanie systemem – rekuperatory ścienne sterowane są za pomocą prostego bezprzewodowego pilota, nie ma więc konieczności zakupu dodatkowych drogich sterowników ani wykonywania instalacji elektrycznej do sterowania systemem.

System wentylacji z odzyskiem ciepła: o czym pamiętać?

Zastanawiasz się nad rekuperacją, ale jako klient nie wiesz, na co zwracać uwagę przy wyborze firmy? Pamiętaj, by kierować się dobrymi opiniami klientów, które najczęściej uzupełnione są realnymi zdjęciami z inwestycji. To ważne, ponieważ często firmy zamieszczają w social mediach randomowe zdjęcia, które w żaden sposób nie są odzwierciedleniem pracy instalatorów.

Niemniej istotną kwestią jest także transparentność umowy oraz profesjonalna wiedza doświadczonego projektanta, który stworzy dla Ciebie dokumentację techniczną systemu wentylacji. Unikaj „specjalistów” działających na rynku w szarej strefie: często okazuje się, że to przypadkowe osoby, które nie dysponują wystarczającym doświadczeniem, by zainstalować rekuperację pracującą wydajnie, podnosząc komfort Twojego życia.

Komentarze

Powiązane

ECO Comfort Koszt ogrzewania pompa ciepła: sprawdź, ile kosztuje instalacja pompy ciepła i od czego zależą koszty montażu

Koszt ogrzewania pompa ciepła: sprawdź, ile kosztuje instalacja pompy ciepła i od czego zależą koszty montażu Koszt ogrzewania pompa ciepła: sprawdź, ile kosztuje instalacja pompy ciepła i od czego zależą koszty montażu

Rodzaj instalacji grzewczej dla domu to jedna z najważniejszych, ale i najtrudniejszych decyzji, przed którą stoją właściciele nowych budynków, a także Ci, którzy modernizują domy starszego typu i szukają...

Rodzaj instalacji grzewczej dla domu to jedna z najważniejszych, ale i najtrudniejszych decyzji, przed którą stoją właściciele nowych budynków, a także Ci, którzy modernizują domy starszego typu i szukają alternatyw dla nieefektywnych kotłów na węgiel.

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku

Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku

Klimatyzowane pomieszczenia, zapewniające pełny komfort termiczny, stają się z roku na rok standardem budowlanym, nie są zaś postrzegane jako zbędny luksus, zarezerwowany dla majętniejszych inwestorów....

Klimatyzowane pomieszczenia, zapewniające pełny komfort termiczny, stają się z roku na rok standardem budowlanym, nie są zaś postrzegane jako zbędny luksus, zarezerwowany dla majętniejszych inwestorów. Szeroka półka cenowa wysokiej klasy urządzeń, nieskomplikowany montaż klimatyzacji w domu oraz wielofunkcyjność oferowanych przez branżę klimatyzacyjną modeli: to wszystko sprawia, że coraz częściej decydujemy się na instalację systemu klimatyzacji.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku? Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

Montaż instalacji klimatyzacji jeszcze do niedawna wydawał się zarezerwowany dla nielicznych inwestorów, budujących swój dom, lub kojarzył się z inwestycjami przemysłowymi oraz budynkami użyteczności publicznej....

Montaż instalacji klimatyzacji jeszcze do niedawna wydawał się zarezerwowany dla nielicznych inwestorów, budujących swój dom, lub kojarzył się z inwestycjami przemysłowymi oraz budynkami użyteczności publicznej. Znaczący rozwój branży budowlanej oraz powiązane z nią rozwiązania instalacyjne sprawiły, że w ostatnich latach coraz większa liczba inwestorów budujących nowe nieruchomości mieszkalne lub modernizujących starsze obiekty podejmuje decyzję dotyczącą wykonania instalacji chłodniczej.

ECO Comfort Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością...

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością zastosowania rozwiązań, które zagwarantują, że nowy budynek będzie nie tylko szczelny i ciepły, ale też współczynnik zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania będzie jak najniższy.

ECO Comfort Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze?

Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze? Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze?

Jaki powinien być nowoczesny dom? Współcześni inwestorzy stawiają nie tylko na przestrzeń, mnogość przeszkleń i innowacyjne rozwiązania dotyczące umeblowania domu. Szczególny akcent kładzie się na systemy...

Jaki powinien być nowoczesny dom? Współcześni inwestorzy stawiają nie tylko na przestrzeń, mnogość przeszkleń i innowacyjne rozwiązania dotyczące umeblowania domu. Szczególny akcent kładzie się na systemy grzewcze: zwłaszcza ekologiczne i wydajne w przeciwieństwie do nieefektywnych kotłów. Jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań służących zarówno do ogrzewania budynku, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej jest instalacja pompy ciepła. Kompleksowy system oparty na działaniu powietrznej...

ECO Comfort Pompa ciepła z klimatyzatora

Pompa ciepła z klimatyzatora Pompa ciepła z klimatyzatora

Pompy ciepła to urządzenia coraz częściej wybierane przez inwestorów budujących i modernizujących swoje domy. Popularność tych urządzeń z roku na rok rośnie nie tylko ze względu na fakt, że są to najbardziej...

Pompy ciepła to urządzenia coraz częściej wybierane przez inwestorów budujących i modernizujących swoje domy. Popularność tych urządzeń z roku na rok rośnie nie tylko ze względu na fakt, że są to najbardziej ekologiczne urządzenia wykorzystywane do ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale charakteryzują się również wysoką sprawnością i niskimi kosztami eksploatacji. Pompy ciepła to urządzenia szczególnie doceniane przez właścicieli mikroinstalacji fotowoltaicznych, które znacząco...

ECO Comfort Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością...

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością zastosowania rozwiązań, które zagwarantują że nowy budynek będzie nie tylko szczelny i ciepły, ale też jego współczynnik zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania będzie jak najniższy.

ECO Comfort Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat centralnego ogrzewania

Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat centralnego ogrzewania Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat centralnego ogrzewania

Centralne ogrzewanie jest obecnie najpopularniejszym sposobem zapewniania ciepła w budynkach mieszkalnych. Nazwę zaczerpnięto od jego sposobu działania – ciepło wytwarzane jest w jednym miejscu, a dopiero...

Centralne ogrzewanie jest obecnie najpopularniejszym sposobem zapewniania ciepła w budynkach mieszkalnych. Nazwę zaczerpnięto od jego sposobu działania – ciepło wytwarzane jest w jednym miejscu, a dopiero potem transportowane do kaloryferów rozmieszczonych w całym mieszkaniu.

Wybrane dla Ciebie

V33 Polska sp. z o.o. Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian! Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego...

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego kontaktu z naturą sprawiają, że to prawdopodobnie jedyny surowiec, który odnajdzie się w każdym stylu kompozycyjnym - w pomieszczeniu i na zewnątrz. No właśnie… na zewnątrz. Deszcze, śniegi, intensywne nasłonecznienie – warunki pogodowe mogą szybko i skutecznie pozbawić drewno zachwycającego blasku....

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe » Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały »

Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały » Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały »

Wybierz pompę odpowiednią do projektu »

Wybierz pompę odpowiednią do projektu » Wybierz pompę odpowiednią do projektu »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Strefowanie bez tajemnic »

Strefowanie bez tajemnic » Strefowanie bez tajemnic »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

ZMK SAS SP. Z O.O. Urządzenia grzewcze do dofinansowań – Czyste Powietrze 2024

Urządzenia grzewcze do dofinansowań – Czyste Powietrze 2024 Urządzenia grzewcze do dofinansowań – Czyste Powietrze 2024

W drugim kwartale 2024 r. program „Czyste Powietrze” znacznie zyskał na popularności. Tylko w kwietniu złożono aż 23 286 nowych wniosków o dofinansowanie wymiany źródła ciepła. Widoczna jest też zdecydowana...

W drugim kwartale 2024 r. program „Czyste Powietrze” znacznie zyskał na popularności. Tylko w kwietniu złożono aż 23 286 nowych wniosków o dofinansowanie wymiany źródła ciepła. Widoczna jest też zdecydowana zmiana trendu w preferowanych przez beneficjentów urządzeniach grzewczych.

Materace Senna Mieszkanie w stylu retro – 4 wskazówki aranżacyjne

Mieszkanie w stylu retro – 4 wskazówki aranżacyjne Mieszkanie w stylu retro – 4 wskazówki aranżacyjne

Mieszkanie w stylu retro to przepis na stylowe i przytulne wnętrze z charakterem. Aby stworzyć przestrzeń nawiązującą do minionych czasów, która będzie jednocześnie elegancka i funkcjonalna, warto zwrócić...

Mieszkanie w stylu retro to przepis na stylowe i przytulne wnętrze z charakterem. Aby stworzyć przestrzeń nawiązującą do minionych czasów, która będzie jednocześnie elegancka i funkcjonalna, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Poznaj 4 wskazówki aranżacyjne, które ułatwią Ci zadanie.

naklejkomania.eu Ochrona ścian kuchennych przed zniszczeniem – porady i rozwiązania

Ochrona ścian kuchennych przed zniszczeniem – porady i rozwiązania Ochrona ścian kuchennych przed zniszczeniem – porady i rozwiązania

Kuchnia to serce każdego domu, gdzie tworzymy posiłki i spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Niestety, jest to też miejsce szczególnie narażone na zabrudzenia. Jak zabezpieczyć ściany w kuchni przed...

Kuchnia to serce każdego domu, gdzie tworzymy posiłki i spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Niestety, jest to też miejsce szczególnie narażone na zabrudzenia. Jak zabezpieczyć ściany w kuchni przed zniszczeniem i utrzymać je w nienagannym stanie na dłużej? W tym artykule przedstawiamy sprawdzone metody i innowacyjne rozwiązania, które pomogą chronić ściany przed tłuszczem, plamami z soku czy parą wodną. Poznaj nasze porady i zmień swoją kuchnię w stylowe, funkcjonalne miejsce.

ECO Comfort Koszt ogrzewania pompa ciepła: sprawdź, ile kosztuje instalacja pompy ciepła i od czego zależą koszty montażu

Koszt ogrzewania pompa ciepła: sprawdź, ile kosztuje instalacja pompy ciepła i od czego zależą koszty montażu Koszt ogrzewania pompa ciepła: sprawdź, ile kosztuje instalacja pompy ciepła i od czego zależą koszty montażu

Rodzaj instalacji grzewczej dla domu to jedna z najważniejszych, ale i najtrudniejszych decyzji, przed którą stoją właściciele nowych budynków, a także Ci, którzy modernizują domy starszego typu i szukają...

Rodzaj instalacji grzewczej dla domu to jedna z najważniejszych, ale i najtrudniejszych decyzji, przed którą stoją właściciele nowych budynków, a także Ci, którzy modernizują domy starszego typu i szukają alternatyw dla nieefektywnych kotłów na węgiel.

Pipelife Polska S.A. Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych...

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest system Stormbox, oferowany przez firmę Pipelife. Jest to kompleksowy system skrzynek retencyjno-rozsączających, który zapewnia efektywne zagospodarowanie wody deszczowej.

Izodom 2000 Polska Sp. z o.o. Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego...

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego podejścia do budownictwa, świadomość na temat efektywności energetycznej budynków jest kluczowa dla każdego właściciela nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.