EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

ECO Comfort | 2024-04-02
Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

Montaż instalacji klimatyzacji jeszcze do niedawna wydawał się zarezerwowany dla nielicznych inwestorów, budujących swój dom, lub kojarzył się z inwestycjami przemysłowymi oraz budynkami użyteczności publicznej. Znaczący rozwój branży budowlanej oraz powiązane z nią rozwiązania instalacyjne sprawiły, że w ostatnich latach coraz większa liczba inwestorów budujących nowe nieruchomości mieszkalne lub modernizujących starsze obiekty podejmuje decyzję dotyczącą wykonania instalacji chłodniczej.

treść sponsorowana

Rosnąca świadomość inwestorów dotycząca podnoszenia jakości mieszkania, oraz znaczenia komfortu i zdrowia, a także coraz większa dostępność rozwiązań systemów klimatyzacji sprawiły, że obecnie prawie każdy może pozwolić sobie na wykonanie instalacji chłodniczej w swoim nowobudowanym lub modernizowanym domu, bez konieczności wydawania bardzo dużych nakładów inwestycyjnych.

Zakup i montaż klimatyzacji w domu czy w mieszkaniu to najlepszy sposób na pojawiające się w ostatnich latach coraz częściej fale upałów. Klimatyzacja umożliwia schłodzenie powietrza i pozwala na utrzymanie komfortowych warunków temperatury, bez względu na to jak długo i jak wysokie upały panują na zewnątrz. Systemy klimatyzacji w domu gwarantują nie tylko komfortowe warunki wypoczynku i pracy, możliwości tych urządzeń są znacznie większe. Sprawdźmy, jakie zalety niesie ze sobą montaż klimatyzacji, jak działa klimatyzacja, na jakie zaawansowane funkcje zwracać uwagę, kupując klimatyzator, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje klimatyzacji oraz ile tak naprawdę kosztuje montaż klimatyzacji w 2024 roku!

Jak działa system klimatyzacji?

Instalacja klimatyzacji w lecie pozwala na schłodzenie powietrza i utrzymanie zadanej temperatury komfortu. W jaki sposób przebiega proces chłodzenia powietrza w systemach klimatyzacji? Bez względu na to, jaki rodzaj systemu klimatyzacji wybierzemy, zasada jego działania jest taka sama i opiera się na przemianach termodynamicznych czynnika chłodniczego krążącego w układzie pomiędzy jednostką zewnętrzną i  wewnętrzną. Budowa poszczególnych agregatów i wykorzystane w nich podzespoły: parownik, sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny oraz instalacja freonowa i elektryczną łącząca jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną umożliwiają realizację przemian termodynamicznych czynnika chłodniczego.

Parownik

Parownik znajdujący się w jednostce wewnętrznej i wymiennik ciepła, który z nim współpracuje, umożliwia odparowanie czynnika chłodniczego znajdującego się układzie dzięki czemu przepływające przez wymiennik powietrze zostaje ochłodzone. Czynnik chłodniczy, który jest gazem technicznym o bardzo niskiej temperaturze parowania, pozwala na bardzo szybki i skuteczny odbiór ciepła z przetłaczanego przez wymiennik powietrza. Czynnik po odparowaniu przepływa do jednostki zewnętrznej do sprężarki.

Sprężarka

Sprężarka stanowi swoisty napęd układu chłodniczego. Jej zadaniem jest podniesienie ciśnienia odparowanego czynnika termodynamicznego i znaczne podniesienie jego temperatury tak, aby odbiór ciepła w skraplaczu jednostki zewnętrznej był możliwy nawet przy bardzo wysokich temperaturach powietrza zewnętrznego.

Skraplacz

W skraplaczu zachodzi proces odwrotny do tego, który zachodził w parowniku. Przez wymiennik ciepła skraplacza przetłaczane jest powietrze, którego zadaniem jest odbiór energii termicznej z czynnika chłodniczego. Obniżenie temperatury czynnika znajdującego się pod wysokim ciśnieniem powoduje jego kondensację.

Zawór rozprężny

Zawór rozprężny steruje pracą układu chłodniczego poprzez dozowanie ilości czynnika termodynamicznego podawanego do parownika oraz umożliwia gwałtowne rozprężenie czynnika, przez co znacznie obniża się jego temperatura. Ten proces sprawia, że czynnik jest gotowy do powtórzenia swojego obiegu przemian termodynamicznych w parowniku i do przeprowadzenia kolejnego cyku pracy chłodzenia.

Rodzaje klimatyzacji: klimatyzator typu split, multisplit czy klimatyzator przenośny? Na jaki system się zdecydować?

Na rynku istnieją różne systemy klimatyzacji, które posiadają inne rozwiązania montażowe, a nawet budowę. Ze względu na drugie kryterium klimatyzatory dzielimy na jednostki typu:

  • monoblok
  • klimatyzatory typu split
  • klimatyzatory typu multi-split

Najprostszą budową wśród klimatyzatorów cechują się modele typu monoblok. Składają się one z tak zwanej „skrzynki”. Cały system zarządzania klimatyzatorem: parownik, sprężarka, zawór rozprężny oraz skraplacz znajdują się w jednostce, ale system odprowadzania gorącego powietrza odbywa się nie za pomocą agregatu, a za pośrednictwem odpowiedniego przewodu umieszczonego najczęściej w otworze okiennym. Ten rodzaj klimatyzacji znajdzie zastosowanie w przypadku niewielkiego pomieszczenia, głównie małych kawalerek, domków letniskowych itp.

Z kolei klimatyzator typu split to już system oparty na działaniu i współpracy jednostki wewnętrznej z jednostką zewnętrzną, a oba urządzenia są połączone za pomocą lini chłodniczej: rur, w których przepływa czynnik chłodniczy. Obie jednostki są także skomunikowane poprzez instalację elektryczną. Klimatyzatory split świetnie sprawdzają się w domu jednorodzinnym.

Ostatni rodzaj systemu: klimatyzatory multisplit działają na takiej samej zasadzie, jak klimatyzatory typu split, ale różny jest montaż urządzeń: jednostka zewnętrzna poza budynkiem jest połączona z jednostkami wewnętrznymi w domu. Zatem do jednego urządzenia na zewnątrz budynku podłączonych jest kilka jednostek wewnętrznych.

W obrębie systemów split i multisplit wyróżnia się ponadto kilka rodzajów klimatyzatorów: klimatyzatory kasetonowe, klimatyzatory naścienne, klimatyzatory ścienno-przysufitowe oraz klimatyzatory kanałowe. Rodzaj klimatyzatora inwestor dobiera wedle swoich preferencji, efektu wizualnego, ale i biorąc pod uwagę możliwości techniczne, którymi dysponuje. Warto pamiętać, że przy montażu klimatyzacji trzeba wziąć pod uwagę zmianę sposobu dystrybuowania powietrza, która jest różna w zależności od danego klimatyzatora.

Ile kosztuje klimatyzacja domowa i co ma wpływ na jej cenę?

Ile kosztuje klimatyzacja? Cena zależy od wielu czynników, a pomiędzy instalacją klimatyzacji split a założeniem klimatyzacji multisplit mogą występować znaczące różnice w ostatecznej cenie inwestycji. Na ostateczny rachunek i koszt założenia klimatyzacji składają się między innymi wielkość instalacji, liczba zamontowanych jednostek wewnętrznych, ocena trudności montażu jednostki zewnętrznej (zwiększenie długości instalacji chłodniczej będzie miało swoje odzwierciedlenie w zużyciu materiału, a to przełoży się na cenę), konieczność montażu dodatkowych elementów instalacyjnych (np. instalacja pompki skroplin lub dodatkowe doprowadzenie zasilania do jednostki zewnętrznej).

Każdy dodatkowy metr instalacji freonowej również będzie podnosił koszt prac instalacyjnych. W przypadku mieszkań zlokalizowanych na wyższych kondygnacjach w blokach lub montażu agregatu zewnętrznego w trudno dostępnym miejscu, czyli w przypadkach, kiedy konieczny będzie wynajem podnośnika, również cena montażu klimatyzacji będzie wyższa.

Samodzielny montaż klimatyzatora: czy to się opłaca?

Czy można zamontować klimatyzator własnymi siłami? Choć montaż klimatyzatora wydaje się niezbyt skomplikowany, a przed potencjalnym inwestorem mieni się możliwość oszczędności w związku z usługą montażu, którą wykona własnymi rękami, można dużo stracić.

Koszt klimatyzacji wraz z montażem obejmuje zazwyczaj wykonanie kompletnego i dokładnego projektu, uwzględniającego parametry techniczne konkretnej inwestycji, preferencje inwestora i klimatyzator o dokładnie oszacowanej mocy chłodniczej. Zakup klimatyzacji bez montażu może nieść różne nieprzyjemne, ale i drogie konsekwencje, które w ostatecznym rezultacie będą kosztowały więcej aniżeli koszt montażu, jak np.

  • kupno klimatyzatora o nieodpowiedniej mocy chłodniczej, niedopasowanej do budynku, która nie będzie w stanie odpowiednio schłodzić pomieszczenia i jest niewystarczająca. Warto pamiętać, że klimatyzatory typu monoblok są odpowiednie do małych pomieszczeń, ale i funkcje w dużym domu będą znacznie ograniczone
  • zlokalizowanie jednostki wewnętrznej w nieodpowiednim miejscu, co wpłynie na niewłaściwy przepływ powietrza oraz błędne odczyty temperatury w obsługiwanych pomieszczeniach
  • brak możliwości przeprowadzenia próby szczelności instalacji freonowej. Naprawa źle wykonanej i nieszczelnej instalacji powoduję konieczność trudnej naprawy i nierzadko kosztownego remontu powierzchni ścian lub sufitów w budynku
  • wykonanie instalacji klimatyzacyjnej bez posiadania uprawnień F-gaz pozbawia użytkownika gwarancji i wsparcia technicznego producenta klimatyzacji, a w przypadku montażu urządzeń typu split jest prawnie zakazany. Jedynie montaż urządzenia typu monoblok można przeprowadzić samodzielnie.

Klimatyzacja: cena urządzenia w 2024 roku. Ile kosztuje klimatyzacja?

Pora odpowiedzieć na najważniejsze pytanie zadawane sobie przez inwestorów planujących zakup i montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym, mieszkaniu lub w budynku usługowym. Wiemy już, że koszt zakupu urządzenia i jego montażu zależy od wielu czynników: parametrów urządzeń, długości i trudności wykonania instalacji freonowej, rodzaju sytemu klimatyzacji itp. Chcąc poznać koszt montażu instalacji klimatyzacji i zakupu, urządzeń warto udać się do firm zajmujących się sprzedażą i montażem tego typu instalacji. Inwestor dostaje wtedy pewność prawidłowego doboru, dopasowania jednostki do jego preferencji oraz dokładną cenę kompleksowej usługi montażowej.

Ogólnie ceny najbardziej popularnych zestawów klimatyzatorów typu split o mocy 2–3,5 kW oscylują w przedziale 3000–5000 zł. Zakup klimatyzatora o wyższej wydajności: 5–7 kW to już wydatek rzędu 6000–9000 zł. Decydując się na montaż klimatyzacji typu multi split, inwestor może oczekiwać kosztu agregatu zewnętrznego na poziomie 7000–12 000 zł w zależności od jego mocy i możliwości podłączenia dwóch lub większej ilości jednostek wewnętrznych. Koszt jednej jednostki wewnętrznej współpracującej z agregatem multi split może wynieść od 1200–2500 zł.

Cena montażu klimatyzacji zależy również od długości, trudności i rodzaju koniecznej do prawidłowej pracy systemu instalacji freonowej. Koszt każdego metra instalacji zależy przede wszystkim od rodzaju i wydajności klimatyzatorów. Większa wydajność urządzeń pociąga za sobą konieczność wykonania instalacji freonowej z przewodów miedzianych o większym przekroju, zwiększając koszt instalacji. Zazwyczaj koszt metra bieżącego instalacji freonowej oraz prowadzonej równolegle instalacji elektrycznej wynosi 130–160 zł.

Jak obniżyć koszt klimatyzacji?

Obniżenie kosztu klimatyzacji można uzyskać na kilku płaszczyznach, zwłaszcza na etapie inwestycyjnym oraz eksploatycyjnym. Oszczędności przy zakupie klimatyzatora zależą przede wszystkim od wnikliwej analizy potrzeb inwestora i dokładnego scharakteryzowania potrzebnej wydajności klimatyzacji. Szeroki wybór jednostek klimatyzacyjnych pozwala na wybór jednostki, która najlepiej spełni wymagania inwestora, również te finansowe. Przed zakupem klimatyzatora warto poznać jego funkcje podstawowe oraz dodatkowe i przeanalizować, czy dopłata do funkcji, które mogą być dla inwestora zbędne lub których nie będzie wykorzystywał, są warte wyższej ceny zakupu jednostki klimatyzacyjnej.

Niezwykle ważny jest również prawidłowy dobór wydajności i mocy jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Zbyt niska wydajność może powodować dłuższą pracę systemu potrzebną do uzyskania zadanej temperatury, co podniesie koszty eksploatacji. Z kolei przewymiarowanie systemu spowoduje wyższą cenę zakupu i montażu instalacji.

Zakładając, że system klimatyzacji został dobrany odpowiednio do potrzeb inwestora oraz budynku, w prosty sposób można szukać kolejnych oszczędności, wykorzystując odpowiednie ustawienia, tryb eco i programowalny harmonogram pracy klimatyzacji. Korzystanie z tego typu programów pracy pozwala automatyce systemu na wydajniejsze sterowanie pracą sprężarki i dostosowanie jej wydajności do potrzeb w danej chwili, co przekłada się na niższe zużycie energii elektrycznej niezbędnej do pracy układu chłodzenia.

Na zmniejszenie kosztu użytkowania klimatyzacji ma wpływ również szczelność budynku, prawidłowo działający system wentylacji i właściwa izolacja budynku. Wysoka szczelność zapewnia znaczne zmniejszenie zysków ciepła przez infiltrację powietrza zewnętrznego, prawidłowo działająca wentylacja, zwłaszcza wykorzystanie wentylacji mechanicznej usprawnia cyrkulacje schłodzonego powietrza w domu, a właściwa izolacja budynku gwarantuje utrzymanie wyprodukowanego przez klimatyzację chłodu.

Pamiętajmy również o okresowych przeglądach instalacji chłodniczej, które zapewniają utrzymanie filtrów i wymiennika ciepła parownika i skraplacza w czystości, gwarantując wysoką sprawność pracy instalacji oraz prawidłowy poziom czynnika chłodniczego w układzie.

Bardzo dobrym sposobem na oszczędności i obniżenie rachunków za energię elektryczną pobieraną przez system chłodzenia jest inwestycja w panele fotowoltaiczne. Dzięki instalacji fotowoltaicznej sami możemy produkować prąd zasilający nasz system klimatyzacji.

Komentarze

Powiązane

ECO Comfort Pompy ciepła gruntowe: ekologiczny i wydajny sposób ogrzewania domu

Pompy ciepła gruntowe: ekologiczny i wydajny sposób ogrzewania domu Pompy ciepła gruntowe: ekologiczny i wydajny sposób ogrzewania domu

Pompy ciepła, obok kotłów na paliwo gazowe są najczęściej i najchętniej wybieranym przez inwestorów źródłem ciepła dla nowych i modernizowanych budynków. Pompy ciepła, jako wydajny i nowoczesny system...

Pompy ciepła, obok kotłów na paliwo gazowe są najczęściej i najchętniej wybieranym przez inwestorów źródłem ciepła dla nowych i modernizowanych budynków. Pompy ciepła, jako wydajny i nowoczesny system ogrzewania przeznaczony dla budownictwa jednorodzinnego oraz komercyjnego, są przede wszystkim ekologiczne oraz łatwe w obsłudze.

ECO Comfort Koszt ogrzewania pompa ciepła: sprawdź, ile kosztuje instalacja pompy ciepła i od czego zależą koszty montażu

Koszt ogrzewania pompa ciepła: sprawdź, ile kosztuje instalacja pompy ciepła i od czego zależą koszty montażu Koszt ogrzewania pompa ciepła: sprawdź, ile kosztuje instalacja pompy ciepła i od czego zależą koszty montażu

Rodzaj instalacji grzewczej dla domu to jedna z najważniejszych, ale i najtrudniejszych decyzji, przed którą stoją właściciele nowych budynków, a także Ci, którzy modernizują domy starszego typu i szukają...

Rodzaj instalacji grzewczej dla domu to jedna z najważniejszych, ale i najtrudniejszych decyzji, przed którą stoją właściciele nowych budynków, a także Ci, którzy modernizują domy starszego typu i szukają alternatyw dla nieefektywnych kotłów na węgiel.

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku

Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku

Klimatyzowane pomieszczenia, zapewniające pełny komfort termiczny, stają się z roku na rok standardem budowlanym, nie są zaś postrzegane jako zbędny luksus, zarezerwowany dla majętniejszych inwestorów....

Klimatyzowane pomieszczenia, zapewniające pełny komfort termiczny, stają się z roku na rok standardem budowlanym, nie są zaś postrzegane jako zbędny luksus, zarezerwowany dla majętniejszych inwestorów. Szeroka półka cenowa wysokiej klasy urządzeń, nieskomplikowany montaż klimatyzacji w domu oraz wielofunkcyjność oferowanych przez branżę klimatyzacyjną modeli: to wszystko sprawia, że coraz częściej decydujemy się na instalację systemu klimatyzacji.

ECO Comfort Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością...

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością zastosowania rozwiązań, które zagwarantują, że nowy budynek będzie nie tylko szczelny i ciepły, ale też współczynnik zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania będzie jak najniższy.

ECO Comfort Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze?

Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze? Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze?

Jaki powinien być nowoczesny dom? Współcześni inwestorzy stawiają nie tylko na przestrzeń, mnogość przeszkleń i innowacyjne rozwiązania dotyczące umeblowania domu. Szczególny akcent kładzie się na systemy...

Jaki powinien być nowoczesny dom? Współcześni inwestorzy stawiają nie tylko na przestrzeń, mnogość przeszkleń i innowacyjne rozwiązania dotyczące umeblowania domu. Szczególny akcent kładzie się na systemy grzewcze: zwłaszcza ekologiczne i wydajne w przeciwieństwie do nieefektywnych kotłów. Jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań służących zarówno do ogrzewania budynku, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej jest instalacja pompy ciepła. Kompleksowy system oparty na działaniu powietrznej...

ECO Comfort Pompa ciepła z klimatyzatora

Pompa ciepła z klimatyzatora Pompa ciepła z klimatyzatora

Pompy ciepła to urządzenia coraz częściej wybierane przez inwestorów budujących i modernizujących swoje domy. Popularność tych urządzeń z roku na rok rośnie nie tylko ze względu na fakt, że są to najbardziej...

Pompy ciepła to urządzenia coraz częściej wybierane przez inwestorów budujących i modernizujących swoje domy. Popularność tych urządzeń z roku na rok rośnie nie tylko ze względu na fakt, że są to najbardziej ekologiczne urządzenia wykorzystywane do ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale charakteryzują się również wysoką sprawnością i niskimi kosztami eksploatacji. Pompy ciepła to urządzenia szczególnie doceniane przez właścicieli mikroinstalacji fotowoltaicznych, które znacząco...

ECO Comfort Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością...

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością zastosowania rozwiązań, które zagwarantują że nowy budynek będzie nie tylko szczelny i ciepły, ale też jego współczynnik zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania będzie jak najniższy.

ECO Comfort Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła!

Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła! Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła!

Planując budowę nowego budynku lub remont i modernizację już istniejącego domu lub mieszkania, inwestor staje przed szeregiem bardzo ważnych pytań i zagadnień, które musi przemyśleć i rozważyć. Czy wybrać...

Planując budowę nowego budynku lub remont i modernizację już istniejącego domu lub mieszkania, inwestor staje przed szeregiem bardzo ważnych pytań i zagadnień, które musi przemyśleć i rozważyć. Czy wybrać ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki konwekcyjne? Czy instalować panele fotowoltaiczne lub instalację solarną? Czy wybrać piec gazowy, czy pompę ciepła? Jaki rodzaj wentylacji zastosować? Z tymi pytaniami mierzy się każdy przyszły inwestor. W tym artykule odpowiemy na pytania dotyczące...

ECO Comfort Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat centralnego ogrzewania

Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat centralnego ogrzewania Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat centralnego ogrzewania

Centralne ogrzewanie jest obecnie najpopularniejszym sposobem zapewniania ciepła w budynkach mieszkalnych. Nazwę zaczerpnięto od jego sposobu działania – ciepło wytwarzane jest w jednym miejscu, a dopiero...

Centralne ogrzewanie jest obecnie najpopularniejszym sposobem zapewniania ciepła w budynkach mieszkalnych. Nazwę zaczerpnięto od jego sposobu działania – ciepło wytwarzane jest w jednym miejscu, a dopiero potem transportowane do kaloryferów rozmieszczonych w całym mieszkaniu.

Wybrane dla Ciebie

V33 Polska sp. z o.o. Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian! Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego...

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego kontaktu z naturą sprawiają, że to prawdopodobnie jedyny surowiec, który odnajdzie się w każdym stylu kompozycyjnym - w pomieszczeniu i na zewnątrz. No właśnie… na zewnątrz. Deszcze, śniegi, intensywne nasłonecznienie – warunki pogodowe mogą szybko i skutecznie pozbawić drewno zachwycającego blasku....

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe » Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały »

Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały » Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały »

Wybierz pompę odpowiednią do projektu »

Wybierz pompę odpowiednią do projektu » Wybierz pompę odpowiednią do projektu »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Sprawdź cenę budowy Twojego energooszczędnego domu »

Sprawdź cenę budowy Twojego energooszczędnego domu » Sprawdź cenę budowy Twojego energooszczędnego domu »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Najnowsze produkty i technologie

Stargres Cięcie i układanie zewnętrznych płyt gresowych – jak wykonać je prawidłowo i o czym pamiętać?

Cięcie i układanie zewnętrznych płyt gresowych – jak wykonać je prawidłowo i o czym pamiętać? Cięcie i układanie zewnętrznych płyt gresowych – jak wykonać je prawidłowo i o czym pamiętać?

Zewnętrzne płyty gresowe to rozwiązanie, które z racji bardzo dobrych parametrów technicznych i możliwości wszechstronnego zastosowania, jest coraz chętniej wykorzystywane podczas aranżacji przestrzeni....

Zewnętrzne płyty gresowe to rozwiązanie, które z racji bardzo dobrych parametrów technicznych i możliwości wszechstronnego zastosowania, jest coraz chętniej wykorzystywane podczas aranżacji przestrzeni. Poza inwestorami – zarówno prywatnymi, jak i komercyjnymi – doceniają je także ekipy budowlane, które zwracają uwagę na łatwość montażu tego produktu i możliwość układania go na różnych podłożach. Jednak nawet najbardziej doświadczeni fachowcy podczas docinania i układania płyt gresowych muszą pamiętać...

Farby Kabe Polska Sp. z o.o. Systemy ociepleń KABE THERM – najlepsza ochrona elewacji

Systemy ociepleń KABE THERM – najlepsza ochrona elewacji Systemy ociepleń KABE THERM – najlepsza ochrona elewacji

Elewacja stanowi największą zewnętrzną część budynku narażoną na bezpośrednie i długotrwałe oddziaływanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, mechanicznych i środowiskowych. Jej wygląd oraz właściwa...

Elewacja stanowi największą zewnętrzną część budynku narażoną na bezpośrednie i długotrwałe oddziaływanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, mechanicznych i środowiskowych. Jej wygląd oraz właściwa ochrona ścian zewnętrznych zależy w dużej mierze od rodzaju zastosowanego materiału do wykonania warstwy wykończeniowej elewacji. Wysokiej jakości tynki silikonowe ARMASIL T w systemach ociepleń KABE THERM umożliwiają skuteczne zabezpieczenie elewacji oraz wykończenie jej w bogatej palecie kolorów...

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S. A. Wybierz klimatyzator, który latem chłodzi, a zimą ogrzewa

Wybierz klimatyzator, który latem chłodzi, a zimą ogrzewa Wybierz klimatyzator, który latem chłodzi, a zimą ogrzewa

Lato w pełni, dlatego wiele osób rozważa zakup klimatyzatora. Doradzamy, co powinieneś wziąć pod uwagę, żeby dokonać jak najlepszego wyboru.

Lato w pełni, dlatego wiele osób rozważa zakup klimatyzatora. Doradzamy, co powinieneś wziąć pod uwagę, żeby dokonać jak najlepszego wyboru.

REGULUS®-system Czas REGULUSÓW

Czas REGULUSÓW Czas REGULUSÓW

Cel wytwarzania ciepła jest oczywisty: jak najwyższy (całoroczny) komfort cieplny za jak najniższą cenę. Produkowany przez Was produkt (ciepło) trzeba jak najefektywniej, jak najtaniej i jak najszybciej...

Cel wytwarzania ciepła jest oczywisty: jak najwyższy (całoroczny) komfort cieplny za jak najniższą cenę. Produkowany przez Was produkt (ciepło) trzeba jak najefektywniej, jak najtaniej i jak najszybciej dostarczyć do odbiorców końcowych.

Eugeniusz Solarz, kierownik ds. inwestycji w Fabryce Styropianu ARBET Ocieplenie domu – który styropian warto wybrać?

Ocieplenie domu – który styropian warto wybrać? Ocieplenie domu – który styropian warto wybrać?

Od wielu lat wzrastają wymagania dotyczące izolacyjności budynków. Od stycznia 2017 r. norma współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosiła 0,23 W/(m²·K), a od 2021 r. współczynnik Uc...

Od wielu lat wzrastają wymagania dotyczące izolacyjności budynków. Od stycznia 2017 r. norma współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosiła 0,23 W/(m²·K), a od 2021 r. współczynnik Uc nie może przekraczać 0,20 W/(m²·K). W marcu 2023 r. Parlament Europejski przegłosował dyrektywę dotyczącą planu osiągnięcia zeroemisyjności budynków nowo budowanych od 2028 r. i pozostałych do 2050 r.

4U Izolacje Sp. z o.o. Wełna celulozowa – materiał do termomodernizacji przegród w programie Czyste Powietrze

Wełna celulozowa – materiał do termomodernizacji przegród w programie Czyste Powietrze Wełna celulozowa – materiał do termomodernizacji przegród w programie Czyste Powietrze

Rządowy program „Czyste Powietrze” rozpoczął się w roku 2018 i ma potrwać do końca 2029 r. Kwota dofinansowania dla beneficjentów wynosi do 136 200 zł. Głównym założeniem programu jest ograniczenie emisji...

Rządowy program „Czyste Powietrze” rozpoczął się w roku 2018 i ma potrwać do końca 2029 r. Kwota dofinansowania dla beneficjentów wynosi do 136 200 zł. Głównym założeniem programu jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają w wyniku ogrzewania domów. Osiągnięcie powyższego celu możliwe jest tylko poprzez kompleksowe wykonanie termomodernizacji budynku oraz wymianę źródła ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródło ciepła.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.