EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady krycia dachu dachówkami ceramicznymi i betonowymi

Fot. Bogen/archiwum redakcji

Fot. Bogen/archiwum redakcji

Artykuł powstał w oparciu o publikację „Fachowe zasady krycia dachów dachówkami ceramicznymi i betonowymi” wydaną przez Polskie Stowarzyszenia Dekarzy jako „Wytyczne dekarskie. Zeszyt 3”.

Zobacz także

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Materiałem wyjściowym „Wytycznych dekarskich”, wydanych przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, są „Reguły Dekarskie” opracowane przez Związek Dekarzy Niemieckich, zrzeszonych w Światowej Federacji Dekarzy (IFD). Niektóre informacje zawarte w oryginalnych regułach celowo pominięto z powodu małej popularności przedstawionych tam technik. Było to możliwe dzięki do­stępności bogatej literatury w języku polskim, prezentującej wszelkie techniki dachówkowe.

Prezentowane wytyczne uwzględniają obowiązujące w Polsce przepisy budowlane i tradycję polskiego dekarstwa.

Dwa rodzaje dachówek

Fot. Dwa rodzaje dachówek często używanych w Polsce na przełomie XlX i XX wieku. Pierwsza z lewej (obie strony) to marsylka z „Fabryki dachówek ekstelencyji Hrabiego Romana Potockiego z Rawy Ruskiej” – według napisu wytłoczonego na stronie spodniej. Ta z prawej to esówka układana według rys. 2; fot. K. Patoka

Zasady krycia dachu dachówkami ceramicznymi

Materiały i wymagania

Właściwości

Dachówki ceramiczne muszą być zgodne z kartami technicznymi producenta oraz normą PN-EN 1304: 2013-10 [1]. Dachówki różnią się od siebie sposobem ich wytwarzania, kształtami i wymiarami, a także sposobem ukształtowania zamków i obszarami przekrycia.

Kolor i powierzchnia

Kolor dachówek ceramicznych określa surowiec (glina), angoba lub glazura. Jest on kształtowany podczas wypalania. Uzyskanie równomiernego koloru, odpowiadającego na przykład palecie barw RAL, nie jest możliwe ze względu na wykorzystanie surowca naturalnego.

Zależnie od sposobu produkcji uzyskuje się różne kolory dachówek, które mogą być:

  • naturalne,
  • angobowane,
  • glazurowane,
  • mieszane,
  • barwione w masie.

Cechy szczególne to:

  • położony głębiej, nieckowaty poziom odprowadza­jący wodę,
  • specjalne wykształcenie żeberek i prowadzenie wody w zakładkach,
  • odprowadzenie pozostałości wody z zakładek do muldy tej samej dachówki,
  • odprowadzenie pozostałości wody z zakładki bocz­nej znajdującej się poniżej dachówki na poziom od­prowadzający wodę,
  • wysoko umieszczona zakładka boczna.

Dachówki ceramiczne muszą zagwarantować zabezpieczenie przed deszczem na całej powierzch­ni krycia, zgodnej z wymiarami długości i szerokości krycia, podawanymi przez producenta oraz zgodnie z kontrolą wymiarów krycia przy zachowaniu NZP (najmniejszego zalecanego kąta pochylenia) gwarantującego swobodny odpływ wody.

Powierzchnie dachówek ceramicznych mogą być gładkie lub ze strukturą. Jednocześnie dopuszcza się drobne odpryski lub otarcia powstałe na przykład podczas transportu lub układania.

Wymiary

Dachówki ceramiczne należą do małoformatowych pokryć dachowych. Cechują je różne kształty, wymiary, a co za tym idzie – wielkość krycia. Najpopularniejszymi wymiarami karpiówki są 18×38 cm i 15,5×38 cm.
Wymiary dachówek i tolerancje zawarte są w odpowiedniej karcie technicznej produktu.

Rodzaje dachówek ceramicznych

Technologia produkcji

Dachówki ceramiczne zależnie od sposobu ich wytworzenia dzieli się na dachówki tłoczone i prasowane.

Kształt i obszar zakładu

Informacje ogólne

1. Dachówki ceramiczne wytwarza się z pojedynczymi lub wielokrotnymi zakładkami spodnimi i wierzchnimi (zakładki u góry i z boku) lub bez zakładek.

Producent określa zakład pionowy i poziomy. Dachówki ceramiczne muszą być przez producenta przypisane do kąta nachylenia dachu umożliwiającego swobodny odpływ wody (producent określa NZP).

Kształt i ułożenie zakładek, rodzaj zakładu oraz cechy szczególne dachówki ceramicznej określają stopień zabezpieczenia pokrycia dachowego przed opadami.
Obowiązują następujące pojęcia dotyczące ukształtowania dachówek:

  • mulda – wgłębienie prowadzące wodę – odprowadzające wodę opadową,
  • skośna zakładka – podniesiona do góry część zamka pionowego,
  • żeberko – wąska listewka lub podniesiona krawędź,
  • rowek – zagłębienie pomiędzy dwoma wystającymi żeberkami lub żeberkiem i podniesioną krawędzią,
  • zakładka – brzeg jednej krawędzi dachówki z że­berkami i rowkami, zachodzący na brzeg drugiej dachówki w taki sposób, że żeberka i rowki obu zakładek łączą się, tworząc zamek uszczelniający połączenie stykających się dachówek. Zakładki boczne tworzą zamki pionowe, a zakładki na dole i górze dachówki tworzą zamki poziome,
  • zakładki obwiedniowe – połączone zakładki piono­we z zakładkami poziomymi,
  • zakładka odprowadzająca wodę – zakładka spodnia kierująca wodę na dachówkę w zakładzie piono­wym i poziomym, zakładka górna i boczna,
  • zakładka kryjąca – zakładka wierzchnia skierowana w dół w zakładzie pionowym i poziomym,
  • połączenie zazębiające – dopasowany kształt zakład­ki odprowadzającej wodę i zakładki kryjącej sąsied­nich dachówek.
Dachówka z zakładką z dwóch stron

Rys. 1. Dachówka z zakładką z dwóch stron (z zamkiem dwustronnym): dachówka holenderka; schemat krycia; rys. „Wytyczne dekarskie. Zeszyt 3”

2. Dachówki ceramiczne z zamkiem dwu­stronnym, zakładkami obwiedniowymi (NZP: 22°)

Zakładka obwiedniowa może mieć postać ciągłą lub przerywaną. Charakterystyczne dla dachówek z zakładką obwiedniową jest to, że odprowadzające wodę zakładki spodnie (górne i boczne) nie są prze­rywane i składają się przynajmniej z jednego rowka. Jeśli zakładka jest przerwana z dwóch stron, woda z zakładki górnej jest odprowadzana bezpośrednio na połać. Przekrycie pionowe tworzy połą­czenie zazębiające, względnie dolna część dachów­ki ma zakładkę lub przynajmniej jedno specjalnie ukształtowane żeberko.

Przekrycie boczne musi tworzyć połączenie zazębiające. Na przykład:

  • dachówka płaska,
  • dachówka romańska o szczególnych cechach,
  • dachówka zakładkowa o szczególnych cechach.
Dachówka esówka

Rys. 2. Dachówka esówka: dachówka wypukła, krycie potrójne; schemat krycia; rys. „Wytyczne dekarskie. Zeszyt 3”

3. Dachówki ceramiczne z zakładką spodnią lub pojedynczymi żeberkami w zakładzie pozio­mym oraz zakładem pionowym (NZP: 25°)

Charakterystyczne dla tych dachówek są: przynaj­mniej jedna zakładka spodnia zamka poziomego i pionowego, przynajmniej jedno żeberko w zamkach poziomym i pionowym oraz zakładka boczna. (za­kładka odprowadzająca wodę i kryjąca). Na przykład dachówki typu marsylka.

4. Dachówki ceramiczne z zakładką spodnią lub pojedynczymi żeberkami w zakładzie pozio­mym oraz zakładem pionowym (NZP: 30°)

Charakterystyczne dla tych dachówek są: przynaj­mniej jedna zakładka spodnia zamka poziomego i pionowego, przynajmniej jedno żeberko w zamkach poziomym i pionowym oraz zakładka boczna. Pro­dukuje się je z różnymi kształtami zakładek wierzch­nich, przykrywających zakładki odprowadzające wodę lub z elementami wchodzącymi do zakładek odprowadzających wodę, ze zgrubieniem na środku lub bez. Na przykład:

  • dachówka zakładkowa z podwójną muldą – marsylka,
  • dachówka „reformowana”,
  • dachówka gładka o szczególnych cechach, ukła­dana w rzędach,
  • dachówka przesuwna.

5. Dachówki ceramiczne z zakładką spodnią zamka pionowego, wchodzącą w sąsiednią da­chówkę (NZP: 30°)

Dachówki te produkuje się w postaci równej lub skle­pionej, z przekryciem bocznym lub zakładką boczną. Zakład pionowy jest zmienny. Na przykład:

  • płaskie dachówki zakładkowe dwustronne,
  • karpiówka z zakładką.

6. Dachówki ceramiczne z przekryciem za­chodzącym z boku (NZP: 35°)

Te dachówki produkuje się z różnymi krawędziami i muldami. Charakterystyczne jest dla nich to, że zamiast zakładki odprowadzającej wodę mają tylko boczne żeberko. Zakład pionowy jest zmienny. Na przykład dachówka ze skośną zakładką boczną.

7. Dachówki wypukłe/sklepione (NZP: 35/40°)

Są to dachówki wypukłe lub wklęsłe, bez żeberka, z okrągłym odpływem wody. Przekrywa się je boka­mi i pionowo. Na przykład holenderka lub mnich-mniszka.

Czym pokryć skomplikowany dach? »

8. Dachówki płaskie (NZP: 30°)

Dachówki płaskie wykonuje się poprzez różnego rodzaju cięcia ukształtowanego pasma gliny. Typo­we dla tych dachówek jest krycie wielokrotne oraz z przesunięciem. Preferowane jest pokrycie podwój­ne w łuskę lub w koronkę. Na przykład karpiówka.

Kształtki funkcyjne

Kształtki są dachówkami uzupełniającymi o funkcjach konstrukcyjnych i/lub estetycznych. Na przykład:

  • dachówki szczytowe,
  • gąsiory,
  • łączniki gąsiorów,
  • dachówki pulpitowe,
  • dachówki otworowane, przejściowe (wentylacyjne, antenowe, kominki itp.).

Sposoby krycia

Krycie dachówką ceramiczną

Dachówki:

  • ceramiczne z zamkiem dwu­stronnym, zakładkami obwiedniowymi (NZP: 22°),
  • ceramiczne z zakładką spodnią lub pojedynczymi żeberkami w zakładzie pozio­mym oraz zakładem pionowym (NZP: 25°),
  • ceramiczne z zakładką spodnią lub pojedynczymi żeberkami w zakładzie pozio­mym oraz zakładem pionowym (NZP: 30°),
  • ceramiczne z zakładką spodnią zamka pionowego, wchodzącą w sąsiednią da­chówkę (NZP: 30°),
  • ceramiczne z przekryciem za­chodzącym z boku (NZP: 35°),

układa się pojedynczo. Jest to taki sposób krycia da­chu, przy którym jeden rząd dachówek przekrywa rząd znajdujący się poniżej.

Dla dachówek zakładkowych z podwójnymi mulda­mi bez cech oraz dla dachówek zakładkowych płaskich zaleca się krycie z przesunięciem połówkowym.

Gładkie dachówki zakładkowe dwustronne należy układać z przesunięciem. Zakład poziomy może być zmienny i zależy od nachylenia dachu.

Pokrycie dachówką ze skośną zakładką boczną, z przekryciem zachodzącym z boku

Typowe dla pokrycia dachówkami ze skośną za­kładką boczną jest to, że pojedyncze dachówki nie są ustawione prostopadle do łat nośnych.
Zależnie od umiejscowienia zakładki bocznej jest możliwe krycie w prawo lub w lewo.

Układanie dachówki esówki (bez zamków)

Wyróżnia się:

  • krycie potrójne,
  • krycie poczwórne.

Przekrycie boczne zależy od szerokości i kształtu fali kryjącej oraz od sposobu krycia, przy czym należy zachować wystarczającą szerokość przekrycia sto­sownie do podanej lub określonej szerokości pokrycia dachu.

Przy dużych długościach krokwi oraz niskim nachy­leniu dachu należy preferować krycie poczwórne. Przy kryciu pojedynczym używa się dachówek holenderek z krótkim cięciem (na skos narożnika). Na połączeniu czterech dachówek wszystkie cztery leżą jedna nad drugą.

Do krycia potrójnego wykorzystuje się holenderki z długim cięciem (na skos narożnika). Na połączeniu czterech dachówek trzy z nich leżą jedna nad drugą, cięcia znajdują się w układzie jedno przed drugim. Przekrycie pionowe jest uwarunkowane cięciem.

Dachówka mnich i mniszka

Rys. 3. Dachówka mnich i mniszka: dachówka wypukła; schemat krycia; rys. „Wytyczne dekarskie. Zeszyt 3”

Krycie dachówką typu mnich–mniszka

Mniszki należy w taki sposób zawieszać na łace­niu, aby przy pomocy mnichów można było przekryć przestrzeń powstającą pomiędzy dwiema mniszkami.

Krycie dachówkami typu mnich–mniszka jest możliwe:

  • na zaprawę,
  • na sucho.

W kryciu na zaprawę przy szczycie mniszki umiesz­cza się warstwę zaprawy w poprzek dachówki, w którą wciska się mniszki kolejnego, wyższego rzędu. Mnichy napełnia się w górnej części zaprawą, następnie ukła­da się dwa rzędy zaprawy wzdłuż dachówki i nakłada się ją. Pełne pokrycie zaprawą jest niedopuszczalne.

Układanie na sucho należy przeprowadzić zgodnie z zaleceniami producenta.

Mnichy wystają poza dolną krawędź mniszek. Aby uzyskać równą krawędź wzdłuż okapu, mnichy w rzę­dzie rynnowym przesuwa się do góry lub przycina.

Krycie karpiówką

Wyróżnia się:

  • krycie w łuskę,
  • krycie w koronkę,
  • krycie pojedyncze.

Przy kryciu w łuskę na każdej łacie nośnej leży rząd dachówek karpiówek. Przekrywają się one w ten sposób, że trzeci rząd przekrywa pierwszy z zakładem uzależnionym od nachylenia.

Karpiówkę układa się ciasno (wąskie spoiny), aby nie doszło do uszkodze­nia pokrycia ze względu na ruchy dachówki. Pokrycie układa się z przesunięciem o połowę, przy czym na po­łączeniach z elementami nietypowymi i na specjalnych powierzchniach dachowych przesunięcie nie może być mniejsze niż ćwierć szerokości dachówki. Rząd górny i rynnowy kryje się za pomocą karpiówek kalenico­wych i okapowych, jeżeli nie układa się ich w koronkę.

Przy kryciu w koronkę na każdej łacie nośnej leżą dwa rzędy karpiówki (warstwa spodnia i wierzchnia), tworząc regularną strukturę z wzajemnym przesunię­ciem warstw o pół dachówki. Przekrycie pionowe wy­nika z różnicy wysokości między dwiema warstwami spodnimi. Karpiówkę układa się ciasno (wąskie spoiny między dachówkami). Przy układaniu dachówek w po­bliżu elementów nietypowych i na dachach specjal­nych przesunięcie musi wynosić co najmniej ćwierć szerokości dachówki. Rząd kalenicowy i okapowy układa się również w koronkę. Do tego celu wykorzy­stuje się karpiówki podstawowe lub specjalne karpiów­ki okapowe w dolnym rzędzie.

Krycie pojedyncze stosuje się w budynkach zabytko­wych. Pod każdą spoinę podłużną podkłada się płytkę o szerokości co najmniej 5 cm. Karpiówkę układa się rzędowo lub ze stałym przesunięciem. Płytki do podkła­dania mogą być wykonane z metalu, tworzywa sztuczne­go, drewna lub innego odpowiedniego materiału.

Szczególne sposoby krycia

Inne, odbiegające od powyższych sposoby krycia mogą być uwarunkowane historycznie i/lub wynikać ze specyfiki regionalnej lub specyfiki danej konstrukcji.

Wykonanie pokrycia dachowego

Podział połaci dachowej

1. Informacje ogólne

Przed ułożeniem pokrycia połać dachową nale­ży rozmierzyć według długości krokwi i szerokości okapu po to, aby ustalić długość i szerokość krycia wybranego modelu dachówek.

Podziały zależą od:

  • długości połaci dachowej,
  • szerokości połaci dachowej
  • wymiarów dachówki i tolerancji przesuwu na łatach,
  • kształtu dachu,
  • detali dachu i ewentualnych elementów wbudowa­nych i nabudowanych.

Przy krótkich krokwiach i/lub nierównych odle­głościach szczytów może zachodzić konieczność dostosowania pokrycia do wymiarów konstrukcyj­nych połaci dachowej za pomocą dachówek pro­filowanych lub poprzez skrócenie dachówek w rzę­dzie okapowym lub kalenicowym.

2. Długość krycia

Połać należy podzielić od kalenicy po okap na podstawie wymaganych odległości pomiędzy łatami nośnymi.

Odległości pomiędzy łatami nośnymi określa:

  • długość dachówek ceramicznych,
  • kształt dachówek,
  • możliwa długość krycia przez dachówki podsta­wowe i profilowane
  • zależne od kąta nachylenia dachu przekrycie pio­nowe (zakład po długości krycia),
  • długość krokwi lub kontrłat
  • rodzaj i kształt okapu,
  • odległość łat nośnych od punktu wierzchołkowego kalenicy.

Jeżeli długość krycia nie jest w sposób wiążą­cy podana w zaleceniach producenta dla dachó­wek podstawowych, wówczas długość krycia na­leży określić na placu budowy (doświadczalnie), uwzględniając wymiar dachówki i sposób układania. Możliwa długość krycia mieści się w za­kresie między najkrótszą a najdłuższą długością krycia dla dziesięciu zmierzonych dachówek. Przy jej wyznaczaniu należy uwzględnić tolerancje wy­miarowe poszczególnych dachówek.

Dla dachówek ceramicznych odległość pomiędzy łata­mi nośnymi w proporcji do długości dachówki (prze­krycie pionowe) zależy od kąta nachylenia dachu.

Dla karpiówki układanej w łuskę odległość po­między łatami nośnymi to długość dachówki minus przekrycie pionowe zależne od kąta nachylenia da­chu dzielone przez dwa.

3. Szerokość krycia

Powierzchnię krycia należy podzielić na szeroko­ści krycia, uwzględniając szerokość krycia poszcze­gólnych dachówek ceramicznych. Dachówki należy w odpowiednich odstępach rozplanować tak, aby możliwe było ich proste ułożenie od okapu po kale­nicę, w jednej płaszczyźnie.

Jeżeli szerokość krycia nie została w sposób wiążący określona w zaleceniach producenta, należy ją określić na placu budowy. Możliwa sze­rokość krycia mieści się między najniższą a najwyższą szerokością krycia dla dziesięciu zmierzonych dachówek. Przy jej wyznaczaniu należy uwzględnić tolerancje wymiarowe poszczególnych dachówek.

Zakład

1. Zakład pionowy – boczny

Dla dachówek ceramicznych z bocznymi za­kładkami, żeberkami, wystającymi krawędziami itp. kształt tych elementów określa zakład boczny. Dla wypukłych/wklęsłych dachówek bez bocz­nych zakładek, żeberek i wystających krawędzi za­kład boczny (wzdłuż szerokości krycia) zależy od rodzaju dachówek i sposobu krycia dachu.

2. Zakład poziomy – górny

Dla dachówek z zakładką górną lub żeberkiem górnym i dolnym zakład górny określa kształt da­chówki. Dla dachówek ceramicznych bez zakładki górnej lub żeberka górnego i dolnego, z zakładem bocznym lub bez, zakład w pionie (wzdłuż długości krycia) zależy od rodzaju dachówki, sposobu krycia i kąta nachylenia dachu.

Dachówki betonowe

Rys. 4. Dachówki betonowe z podniesioną, wierzchnią zakładką boczną: dachówki profilowane z asymetycznym zgrubieniem środkowym, z dwiema falami, pokrycie rzędowe; rys. „Wytyczne dekarskie. Zeszyt 3”

Zasady krycia dachów dachówkami betonowymi

Materiały i wymagania

Właściwości

Dachówki betonowe muszą być zgodne z kartami technicznymi produktów, odpowiadającymi regula­cjom obowiązującym w branży dekarskiej.
Dachówki betonowe różnią się od siebie kształtem, wymiarami, rodzajem bocznych zakładek, dolnymi że­berkami i wielkością zakładu.

Dachówki betonowe muszą być zgodne z kartami technicznymi producenta oraz normą PN-EN 490 A1:2017-02 [2].

Kolor i powierzchnia

Dachówki betonowe produkowane są w różnych kolorach i z różnymi powierzchniami.
Dopuszcza się drobne rysy lub otarcia powstałe na przykład podczas transportu lub układania.

Wymiary

Dachówki betonowe należą do małoformatowych pokryć dachowych. Dachówki z zakładką boczną pro­dukuje się między innymi w standardowym formacie 33×42 cm. Inne wymiary dachówek i tolerancje są określone w odpowiedniej karcie technicznej produktu.

Dachówki betonowe

Rys. 5. Dachówki betonowe z podniesioną, wierzchnią zakładką boczną: dachówki profilowane z symetycznym zgrubieniem środkowym, pokrycie z przesunięciem; rys. „Wytyczne dekarskie. Zeszyt 3”

Rodzaje dachówek betonowych

Technologia produkcji

Dachówki betonowe produkuje się z surowców po­chodzenia naturalnego, jakimi są piasek i pigmenty, oraz cementu. W procesie produkcji stosowane są nowoczesne technologie umożliwiające wygładzenie powierzchni dachówek oraz barwienie w masie.

Kształt i obszar zakładu

1. Informacje ogólne

Dachówki betonowe produkowane są jako profilo­wane lub płaskie oraz podwójne karpiówki. Mają za­mek dolny (tzw. wodny) i zamek górny (tzw. zamek kryjący) oraz dużą tolerancję rozstawu łat, zależną od kąta nachylenia.

Zamki pionowe są utworzone przez zakładki wod­ne (spodnie) i zakładki kryjące (wierzchnie). Kształt zakładek, dolnych żeberek, a także zakład poziomy i kształt samej dachówki określają stopień zabezpie­czenia pokrycia dachowego przed deszczem.

2. Dachówki betonowe z podniesionymi bocz­nymi zakładkami

Profilowane dachówki betonowe wytwarza się z że­berkiem dolnym, a także z symetrycznym lub asy­metrycznym zgrubieniem środkowym lub bez zgru­bienia. Po dachówkach betonowych z symetrycznym zgrubieniem środkowym woda spływa jak po równej powierzchni lub jak po muldach. Z dachówek z asymetrycznym zgrubieniem środkowym woda spływa zawsze jak po muldach. Ze względu na wysoko po­łożoną zakładkę spodnią (wodną), woda opadowa jest odprowadzana na leżącą poniżej dachówkę.

3. Dachówki betonowe z nisko umieszczonymi zakładkami bocznymi

Płaskie dachówki betonowe z nisko umiesz­czonymi zakładkami bocznymi mają zam­ki pionowe oraz dolne żeberka. Dzięki kryciu z przesunięciem woda opadowa jest odprowadza­na z zakładki spodniej (wodnej) na odprowadzającą wodę powierzchnię znajdującą się poniżej dachówki.

4. Dachówki betonowe bez zakładki

Płaskie dachówki betonowe bez zamków są produ­kowane w postaci karpiówki o różnych kształtach. Typowe dla tych dachówek jest to, że układa się je z reguły wielowarstwowo i z przesunięciem. Prefero­wane jest pokrycie w łuskę lub w koronkę.

Kształtki funkcyjne

Z reguły kształtki są wykonane z tego samego mate­riału co dachówki, są jednak uformowane w specjal­ny sposób, stosownie do ich przeznaczenia. Należy stosować kształtki dopasowane do danego rodzaju dachówek betonowych. Na przykład:

  • dachówki szczytowe (zwane krawędziowymi),
  • gąsiory, gąsiory początkowe, denka gąsiorów,
  • łączniki gąsiorów,
  • dachówki pulpitowe,
  • dachówki wentylacyjne,
  • odpowietrzniki instalacji sanitarnej, kominki wenty­lacyjne i nasadki antenowe.

Sposoby krycia

Krycie dachówką betonową z zamkiem pionowym

Profilowane i płaskie dachówki betonowe z zam­kiem pionowym tworzonym przez zakładki boczne układa się jednowarstwowo. W takim ułożeniu górny rząd dachówek przekrywa poniższy rząd na wysokość zakładu poziomego. Zakład poziomy może być różny i zależy od nachylenia dachu. Zakład boczny określa szerokość zamka pionowego. Profilowane dachówki betonowe w obszarze połą­czeń i zakończeń mogą być układane z przesunięciem.

Płaskie dachówki betonowe z nisko wyprofilowaną zakładką boczną należy układać z przesunięciem.

Aby dla płaskich dachówek betonowych z nisko wy­profilowaną zakładką boczną zostały zachowane wy­raźne linie ściśle geometrycznego krycia, konstrukcję spodnią należy wykonać tak, aby nierówności mieściły się w odpowiednim zakresie tolerancji.

Krycie dachu dachówką betonową karpiówką

Dla płaskich dachówek betonowych karpiówek możliwe są następujące sposoby krycia dachu:

  • w łuskę,
  • w koronkę,
  • pojedyncze.

Przy kryciu w łuskę na każdej łacie nośnej leży jeden rząd karpiówek. Zachodzą one na siebie w ten sposób, że trzeci rząd kryje pierwszy. Stopień zacho­dzenia – zmienny i zależny od kąta nachylenia połaci – definiujemy jako „przekrycie”. Karpiówkę układa się ciasno (wąskie spoiny), aby nie doszło do uszkodze­nia pokrycia ze względu na ruchy dachówki.

Pokrycie układa się z przesunięciem o połowę, przy czym na połączeniach z elementami nietypowymi i na specjal­nych powierzchniach dachowych przesunięcie nie może być mniejsze niż ćwierć szerokości dachówki. Rząd podkalenicowy i okapowy kryje się za pomocą karpiówek kalenicowych i okapowych, jeżeli nie układa się ich w koronkę.

Przy kryciu w koronkę na każdej łacie nośnej leżą dwa rzędy karpiówki (warstwa spodnia i wierzchnia), tworząc regularną strukturę z wzajemnym przesu­nięciem warstw o pół dachówki. Przekrycie pionowe wynika z różnicy wysokości między dwiema warstwa­mi spodnimi dachówek. Karpiówkę układa się ciasno (wąskie spoiny między dachówkami).

Przy układaniu dachówek w pobliżu elementów nietypowych i na dachach specjalnych przesunięcie musi wynosić co najmniej ćwierć szerokości dachówki. Rząd podkale­nicowy i okapowy układa się również w koronkę. Do tego celu wykorzystuje się karpiówki podstawowe lub specjalne karpiówki okapowe w dolnym rzędzie.

Krycie pojedyncze z wykorzystaniem płytek powin­no być stosowane tylko w budynkach zabytkowych lub gospodarczych. Pod każdą spoinę podłużną podkłada się płytkę o szerokości co najmniej 5 cm. Karpiówkę układa się rzędowo lub ze stałym przesunięciem. Płyt­ki do podkładania mogą być wykonane z metalu, two­rzywa sztucznego, drewna lub innego odpowiedniego materiału.

Wykonanie pokrycia dachowego

Podział połaci dachowej

1. Informacje ogólne

Połać dachową należy przed pokryciem podzielić (rozmierzyć) zgodnie z kierunkiem przebiegu krokwi i okapów z uwzględnieniem długości i szerokości kry­cia dachówek.

1. Podział zależy od:

  • długości połaci dachowej,
  • szerokości połaci dachowej
  • wymiarów dachówki i tolerancji przesuwu na łatach,
  • kształtu dachu,
  • detali dachu i ewentualnych elementów wbudowa­nych i nabudowanych.

2. Długość krycia

Połać należy podzielić na podstawie wymaganych odległości pomiędzy łatami nośnymi – od kalenicy po okap.

Odległości między łatami nośnymi określa:

  • długość dachówki betonowej
  • kształt dachówki betonowej
  • kąt nachylenia dachu,
  • długość krokwi lub kontrłat,
  • rodzaj i kształt okapu,
  • odległość łat nośnych od punktu wierzchołkowego kalenicy.

3. Szerokość krycia

Połać dachową należy podzielić – rozmierzyć na jej szerokości, uwzględniając szerokość krycia poszcze­gólnych dachówek betonowych. Dachówki należy w odpowiednich odstępach oznaczyć tak, aby możliwe było ich proste ułożenie od okapu po kalenicę w jednej płaszczyźnie.

Zakład

1. Zakład pionowy – boczny

W dachówkach betonowych z zamkiem pionowym szerokość zakładu bocznego determinuje szero­kość zakładki wodnej (spodniej) i zakładki kryjącej (wierzchniej).

2. Zakład poziomy – górny

Zakład górny może być różny i zależy od rodzaju dachówki betonowej, sposobu krycia i nachylenia dachu. Przy odpowiednim podziale spo­sób krycia można dostosować do różnych długości krokwi.

Literatura

  1. PN-EN 1304:2013-10 „Dachówki i kształtki dachowe ceramiczne. Definicje i specyfikacja wyrobów”.
  2. PN-EN 490 A1:2017-02 „Dachówki i kształtki dachowe cementowe do pokryć dachowych i okładzin ściennych. Charaktery­styka wyrobu”.

Zapraszamy do dyskusji w komentarzu!

Porady budowlane oraz aranżacja wnętrz – dwa razy w tygodniu! Zapisz się na newsletter »

Komentarze

Powiązane

Paweł Siemieniuk Wentylacja dachu skośnego

Wentylacja dachu skośnego Wentylacja dachu skośnego

Mówiąc o wentylacji dachu, nie mamy na myśli przerw (nawet najmniejszych) w ociepleniu czy innych warstwach. Wentylacja dachu polega na pozostawieniu przestrzeni wentylacyjnych we wnętrzu konstrukcji dachu...

Mówiąc o wentylacji dachu, nie mamy na myśli przerw (nawet najmniejszych) w ociepleniu czy innych warstwach. Wentylacja dachu polega na pozostawieniu przestrzeni wentylacyjnych we wnętrzu konstrukcji dachu oraz zastosowaniu odpowiednich akcesoriów. Jej brak może doprowadzić do poważnych problemów eksploatacyjnych. Zadbajmy więc już na etapie projektowania i budowy domu o efektywny system wentylacji dachu.

mgr inż. Karol Miazio Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim

Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność,...

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Jednak najważniejszą kwestią powinno być bezpieczeństwo użytkowania instalacji.

CREATON Polska sp. z o.o. Nowe klamry podwieszane do dachówek ceramicznych TITANIA, SIMPLA i KODA

Nowe klamry podwieszane do dachówek ceramicznych TITANIA, SIMPLA i KODA Nowe klamry podwieszane do dachówek ceramicznych TITANIA, SIMPLA i KODA

Zupełnie nowe, opracowane specjalnie przez ekspertów CREATON, klamry podwieszane do dachówek ceramicznych TITANIA, SIMPLA i KODA zapewniają wyjątkową jakość w przystępnej cenie. Nowość w ofercie marki...

Zupełnie nowe, opracowane specjalnie przez ekspertów CREATON, klamry podwieszane do dachówek ceramicznych TITANIA, SIMPLA i KODA zapewniają wyjątkową jakość w przystępnej cenie. Nowość w ofercie marki oferuje liczne korzyści, które docenią nie tylko dekarze, ale także wszyscy inwestorzy wybierający wysokiej jakości ceramiczne pokrycia dachowe CREATON.

Blachy Pruszyński Zalety blachodachówki na wymiar. Dlaczego warto?

Zalety blachodachówki na wymiar. Dlaczego warto? Zalety blachodachówki na wymiar. Dlaczego warto?

Zachęcani reklamami produktów na pokrycie dachu i ich promocjami, może nawet oszołomieni ilością informacji oraz szeroką dostępnością różnych modeli pokrycia dachowego, na koniec robimy sobie analizę wytypowanych...

Zachęcani reklamami produktów na pokrycie dachu i ich promocjami, może nawet oszołomieni ilością informacji oraz szeroką dostępnością różnych modeli pokrycia dachowego, na koniec robimy sobie analizę wytypowanych materiałów. Dlaczego ten, a nie inny? Jakie zalety produktu są teraz ważne – dla mnie i mojej inwestycji? Przeanalizujmy, jakie możemy mieć korzyści z wyboru blachodachówki na wymiar.

Redakcja news Nagrody SuperDekarz 2022 wręczone

Nagrody SuperDekarz 2022 wręczone Nagrody SuperDekarz 2022 wręczone

W tym roku nagrody SuperDekarz 2022 przyznano już po raz 14. Uroczysta gala odbyła się 17 lutego w hotelu Warszawianka w Serocku. Spotkanie przedstawicieli tych środowisk, oprócz docenienia ich ciężkiej,...

W tym roku nagrody SuperDekarz 2022 przyznano już po raz 14. Uroczysta gala odbyła się 17 lutego w hotelu Warszawianka w Serocku. Spotkanie przedstawicieli tych środowisk, oprócz docenienia ich ciężkiej, całorocznej pracy, jest również okazją do podsumowań i sprecyzowania planów na najbliższą przyszłość.

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

Dorken Delta Folie Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa?

Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa? Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa?

Europejskie normy techniczne mają na celu potwierdzenie, że dane produkty spełniły konkretne wymagania i osiągnęły pewien poziom jakości, bezpieczeństwa i niezawodności. To właśnie one określają sposoby...

Europejskie normy techniczne mają na celu potwierdzenie, że dane produkty spełniły konkretne wymagania i osiągnęły pewien poziom jakości, bezpieczeństwa i niezawodności. To właśnie one określają sposoby badań oraz oceny. Jedną z ważniejszych norm w dekarstwie jest EN 13859-01, która wskazuje na właściwości elastycznych wyrobów stosowanych jako podkłady ułożone pod nieciągłymi pokryciami dachowymi. W jaki sposób ona działa, co potwierdza i czym różni się od certyfikacji ETA?

CREATON Polska sp. z o.o. Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać?

Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać? Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać?

Klamry to ważny element montażowy, pozwalający na trwałe mocowanie dachówek do łaty. Ich prawidłowy montaż poprawia szczelność połaci, a także zapobiega przemieszczaniu się pokrycia, np. pod wpływem sił...

Klamry to ważny element montażowy, pozwalający na trwałe mocowanie dachówek do łaty. Ich prawidłowy montaż poprawia szczelność połaci, a także zapobiega przemieszczaniu się pokrycia, np. pod wpływem sił ssących wiatru. Dodatkowo, właściwe klamrowanie dachówek jest warunkiem osiągnięcia oczekiwanego efektu wizualnego na połaci. Korzyści te uzyskać można jednak wyłącznie w przypadku zastosowania oryginalnych, dedykowanych dla danego modelu dachówki produktów.

URSA Polska Wełna mineralna URSA PLATINUM 32 w dwóch nowych grubościach

Wełna mineralna URSA PLATINUM 32 w dwóch nowych grubościach Wełna mineralna URSA PLATINUM 32 w dwóch nowych grubościach

Wełna mineralna URSA PLATINUM 32 idealnie spełnia sprawdza się do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy, dachów skośnych, ścian działowych, a także sufitów podwieszanych. Jest dostępna w dwóch nowych...

Wełna mineralna URSA PLATINUM 32 idealnie spełnia sprawdza się do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy, dachów skośnych, ścian działowych, a także sufitów podwieszanych. Jest dostępna w dwóch nowych grubościach – 180 i 200 mm.

CREATON Polska sp. z o.o. Dachówka ceramiczna – trwały i energooszczędny materiał na dach

Dachówka ceramiczna – trwały i energooszczędny materiał na dach Dachówka ceramiczna – trwały i energooszczędny materiał na dach

Dachówka ceramiczna jest pokryciem klasy premium, cechującym się doskonałą jakością, wysoką funkcjonalnością, atrakcyjnym wyglądem oraz dużą trwałością. Poszczególne modele znacząco różnią się od siebie...

Dachówka ceramiczna jest pokryciem klasy premium, cechującym się doskonałą jakością, wysoką funkcjonalnością, atrakcyjnym wyglądem oraz dużą trwałością. Poszczególne modele znacząco różnią się od siebie pod kątem formy i estetyki, umożliwiając zaprojektowanie dachu dopasowanego do indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Pokrycie ceramiczne posiada także bardzo dobre parametry w zakresie termoizolacji, co korzystnie wpływa na ogólną energooszczędność domu.

CREATON Polska sp. z o.o. Dachówka cementowa – solidny dach w dobrej cenie

Dachówka cementowa – solidny dach w dobrej cenie Dachówka cementowa – solidny dach w dobrej cenie

Dachówka cementowa z racji swojej wysokiej trwałości, atrakcyjnej ceny oraz bardzo wysokiej jakości pozostaje niezwykle popularnym i cenionym pokryciem dachowym. Najlepsze parametry techniczne zapewniają...

Dachówka cementowa z racji swojej wysokiej trwałości, atrakcyjnej ceny oraz bardzo wysokiej jakości pozostaje niezwykle popularnym i cenionym pokryciem dachowym. Najlepsze parametry techniczne zapewniają markowe produkty renomowanych producentów, takich jak CREATON Polska. W ofercie firmy znajdują się trzy dachówki cementowe – KAPSTADT, GÖTEBORG i HEIDELBERG dostępne w nowoczesnych, odpornych na działanie czynników zewnętrznych powłokach PLANAR oraz DURATOP PRO.

CREATON Polska sp. z o.o. Nowość CREATON – dachówka ceramiczna KODA NUANCE miedziana angobowana

Nowość CREATON – dachówka ceramiczna KODA NUANCE miedziana angobowana Nowość CREATON – dachówka ceramiczna KODA NUANCE miedziana angobowana

Kolekcja wysokiej jakości dachówek ceramicznych KODA marki CREATON wzbogaciła się o nową wersję kolorystyczną – NUANCE miedziana angobowana. Produkt, cieszący się od swojej premiery w 2021 r. niesłabnącą...

Kolekcja wysokiej jakości dachówek ceramicznych KODA marki CREATON wzbogaciła się o nową wersję kolorystyczną – NUANCE miedziana angobowana. Produkt, cieszący się od swojej premiery w 2021 r. niesłabnącą popularnością na rynku, w nowej wersji umożliwia wykonanie eleganckiego pokrycia nowoczesnego dachu, zachwycającego pod względem estetyki i trwałości.

URSA Polska Izolacja termiczna – klucz do zwiększenia efektywności energetycznej budynku

Izolacja termiczna – klucz do zwiększenia efektywności energetycznej budynku Izolacja termiczna – klucz do zwiększenia efektywności energetycznej budynku

Uzyskanie komfortu cieplnego pomieszczeń jest efektem zadbania o właściwie wykonaną izolację termiczną, co przekłada się z kolei na mniejsze koszty utrzymania domu. Wykorzystanie niewłaściwych materiałów...

Uzyskanie komfortu cieplnego pomieszczeń jest efektem zadbania o właściwie wykonaną izolację termiczną, co przekłada się z kolei na mniejsze koszty utrzymania domu. Wykorzystanie niewłaściwych materiałów izolacyjnych nie pozostaje bez wpływu na wskaźnik efektywności energetycznej, czyli stosunek energii zaoszczędzonej do zużywanej. Nietrudno zauważyć współzależność między tymi dwoma pojęciami – bez odpowiedniej izolacji termicznej nie może być mowy o efektywności energetycznej. Przyjrzyjmy się temu...

CREATON Polska sp. z o.o. Jakie są najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu?

Jakie są najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu? Jakie są najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu?

Wybór pokrycia dachowego ma kluczowe znaczenie, gdyż musi ono spełniać wiele zadań, m.in. chronić przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, izolować termicznie, a także dopasować się do budynku...

Wybór pokrycia dachowego ma kluczowe znaczenie, gdyż musi ono spełniać wiele zadań, m.in. chronić przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, izolować termicznie, a także dopasować się do budynku pod względem estetycznym. Jakie rozwiązania wykorzystać, aby dach naszego domu był ładny i trwały, a jego budowa przyjazna dla naszego portfela? Na te i inne pytania związane z optymalizacją kosztów dachu odpowiada ekspert marki CREATON – Jacek Maj, doradca techniczny i dekarz.

arch. Marianna Rybarczyk, PBN Invest Poddasze szczególnie chronione przed upałami

Poddasze szczególnie chronione przed upałami Poddasze szczególnie chronione przed upałami

W Polsce bardzo popularne są budynki jednorodzinne, które najczęściej projektuje się jako jedno- lub dwukondygnacyjne. W przypadku tych budynków, kondygnacja użytkowa zazwyczaj znajduje się bezpośrednio...

W Polsce bardzo popularne są budynki jednorodzinne, które najczęściej projektuje się jako jedno- lub dwukondygnacyjne. W przypadku tych budynków, kondygnacja użytkowa zazwyczaj znajduje się bezpośrednio pod dachem i jest szczególnie narażona na skrajne temperatury – zarówno wysokie, jak i niskie.

Bratex Dachy Mrzygłód sp.k. Modułowy rąbek zatrzaskowy

Modułowy rąbek zatrzaskowy Modułowy rąbek zatrzaskowy

Dachy na rąbek stojący są rodzajem pokrycia, którego początki sięgają wczesnych lat ubiegłego wieku. W ówczesnym czasie dachy na rąbek wykonywano z krótkich pasów blachy i układano je naprzemiennie, aby...

Dachy na rąbek stojący są rodzajem pokrycia, którego początki sięgają wczesnych lat ubiegłego wieku. W ówczesnym czasie dachy na rąbek wykonywano z krótkich pasów blachy i układano je naprzemiennie, aby uzyskać szczelność. Blachę łączono metodą felcowania, czyli zawijania lub zaginania krawędzi. Technika ta wymaga wysokich umiejętności od wykonawcy oraz zastosowania odpowiedniego rodzaju blachy, by uniknąć uszkodzenia materiału przy zaginaniu. Krycie dachów na felc, zwane także rzemieślniczym lub...

CREATON Polska sp. z o.o. Jakie czynniki wpływają na dobór warstwy wstępnego krycia dachu?

Jakie czynniki wpływają na dobór warstwy wstępnego krycia dachu? Jakie czynniki wpływają na dobór warstwy wstępnego krycia dachu?

Warstwa wstępnego krycia zupełnie niesłusznie należy do najmniej docenianych części składowych dachu. W powszechnym mniemaniu jego najważniejszym elementem jest pokrycie dachowe. I choć faktycznie, wspólnie...

Warstwa wstępnego krycia zupełnie niesłusznie należy do najmniej docenianych części składowych dachu. W powszechnym mniemaniu jego najważniejszym elementem jest pokrycie dachowe. I choć faktycznie, wspólnie z więźbą dachową odpowiada ono za trwałość całej konstrukcji oraz jej estetykę, to jednak by powstał w pełni funkcjonalny dach, należy pod wybranym rodzajem pokrycia położyć niewidoczną z zewnątrz, ale kluczową dla całej izolacji warstwę ochronną.

Dorken Delta Folie Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe

Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe

W związku z powrotem wiosennej pogody warto zabezpieczyć dach przed deszczem, używając membran dachowych. Przy wyborze należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniej jakości i parametrów, by materiał spełniał...

W związku z powrotem wiosennej pogody warto zabezpieczyć dach przed deszczem, używając membran dachowych. Przy wyborze należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniej jakości i parametrów, by materiał spełniał swoją funkcję. Produkt powinien przede wszystkim być wysoce wodoodporny. Czy klasa W1 w pełni to zapewnia?

CREATON Polska sp. z o.o. Jak chronić dach przed działaniem porywistego wiatru?

Jak chronić dach przed działaniem porywistego wiatru? Jak chronić dach przed działaniem porywistego wiatru?

Wytrzymałość dachu na porywisty wiatr zależy przede wszystkim od wykorzystanych do jego budowy materiałów. Bardzo istotną rolę odgrywa również sposób mocowania pokrycia. W przypadku dachówek ceramicznych...

Wytrzymałość dachu na porywisty wiatr zależy przede wszystkim od wykorzystanych do jego budowy materiałów. Bardzo istotną rolę odgrywa również sposób mocowania pokrycia. W przypadku dachówek ceramicznych oraz cementowych należy więc zadbać o pełną poprawność montażu, równocześnie upewniając się co do wysokiej jakości wszystkich zastosowanych produktów – w tym klamer.

mgr inż. Krzysztof Patoka Membrany wstępnego krycia a promieniowanie ultrafioletowe

Membrany wstępnego krycia a promieniowanie ultrafioletowe Membrany wstępnego krycia a promieniowanie ultrafioletowe

Na współczesnych dachach montuje się wiele produktów z tworzyw sztucznych, które są wytwarzane z polichlorku winylu (PVC), polietylenu (PE), polipropylenu (PP), poliwęglanu (PC) i polimetakrylanu metylu...

Na współczesnych dachach montuje się wiele produktów z tworzyw sztucznych, które są wytwarzane z polichlorku winylu (PVC), polietylenu (PE), polipropylenu (PP), poliwęglanu (PC) i polimetakrylanu metylu (PMMA) i kilku innych tworzyw. Ekspozycja wszystkich tych tworzyw na światło słoneczne ma negatywny wpływ na ich żywotność. Zawarte w świetle promieniowanie ultrafioletowe (UV) rozbija wiązania chemiczne tych polimerów, w wyniku czego ulegają one różnym uszkodzeniom: sztywnieniu, pękaniu i odbarwianiu....

Marcin Baliński Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

Czy fotowoltaika nadal się opłaca? Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

W kwietniu 2023 r. minął pierwszy rok obowiązywania tzw. nowych zasad w rozliczeniu prosumentów, czyli osób, które posiadają instalacje fotowoltaiczne. Przed ich wejściem w życie niemal każdy zainteresowany...

W kwietniu 2023 r. minął pierwszy rok obowiązywania tzw. nowych zasad w rozliczeniu prosumentów, czyli osób, które posiadają instalacje fotowoltaiczne. Przed ich wejściem w życie niemal każdy zainteresowany słyszał, że warto się spieszyć, bo potem nie będzie się opłacać. A jak jest w rzeczywistości?

CREATON Polska sp. z o.o. Taśmy kalenicowe – klucz do trwałości i szczelności dachu: rodzaje, montaż i praktyczne porady

Taśmy kalenicowe – klucz do trwałości i szczelności dachu: rodzaje, montaż i praktyczne porady Taśmy kalenicowe – klucz do trwałości i szczelności dachu: rodzaje, montaż i praktyczne porady

Taśmy kalenicowe pełnią istotną rolę w utrzymaniu trwałości i szczelności dachu. W poniższym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom taśm kalenicowych, sposobom ich montażu oraz udzielimy praktycznych...

Taśmy kalenicowe pełnią istotną rolę w utrzymaniu trwałości i szczelności dachu. W poniższym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom taśm kalenicowych, sposobom ich montażu oraz udzielimy praktycznych porad, które pomogą Ci zadbać o odpowiednie zabezpieczenie dachu.

CREATON Polska sp. z o.o. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

Wybór odpowiedniego pokrycia dachu zwykle wymaga od inwestora przeanalizowania wielu istotnych zagadnień, które pozwoli optymalnie dobrać produkt dachowy do specyfiki inwestycji. Ważny jest nie tylko jego...

Wybór odpowiedniego pokrycia dachu zwykle wymaga od inwestora przeanalizowania wielu istotnych zagadnień, które pozwoli optymalnie dobrać produkt dachowy do specyfiki inwestycji. Ważny jest nie tylko jego ciężar czy rozmiar, ale także wielkość, stopień skomplikowania i kąt nachylenia dachu oraz estetyka budynku. Na co warto jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

Redakcja Wymiana dachu – kiedy trzeba mieć pozwolenie, a kiedy wystarczy zgłoszenie?

Wymiana dachu – kiedy trzeba mieć pozwolenie, a kiedy wystarczy zgłoszenie? Wymiana dachu – kiedy trzeba mieć pozwolenie, a kiedy wystarczy zgłoszenie?

Remont dachu to duże przedsięwzięcie. Przed przystąpieniem do prac przydatna będzie nie tylko wiedza na temat tego, jakie są rodzaje pokryć dachowych czy ile kosztuje wymiana pokrycia dachowego, ale również...

Remont dachu to duże przedsięwzięcie. Przed przystąpieniem do prac przydatna będzie nie tylko wiedza na temat tego, jakie są rodzaje pokryć dachowych czy ile kosztuje wymiana pokrycia dachowego, ale również orientacja w przepisach prawa budowlanego. Kiedy wymagane jest formalne pozwolenie, a kiedy prace te wystarczy zgłosić do właściwych urzędów?

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które w zależności od własnej estetyki, różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt “na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.