EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Membrany wstępnego krycia a promieniowanie ultrafioletowe

mgr inż. Krzysztof Patoka | 2/2023 | 2023-05-07
Membrany wstępnego krycia (MWK) służą uszczelnieniu pokryć leżących na łatach, fot.: K. Patoka

Membrany wstępnego krycia (MWK) służą uszczelnieniu pokryć leżących na łatach, fot.: K. Patoka

Na współczesnych dachach montuje się wiele produktów z tworzyw sztucznych, które są wytwarzane z polichlorku winylu (PVC), polietylenu (PE), polipropylenu (PP), poliwęglanu (PC) i polimetakrylanu metylu (PMMA) i kilku innych tworzyw. Ekspozycja wszystkich tych tworzyw na światło słoneczne ma negatywny wpływ na ich żywotność. Zawarte w świetle promieniowanie ultrafioletowe (UV) rozbija wiązania chemiczne tych polimerów, w wyniku czego ulegają one różnym uszkodzeniom: sztywnieniu, pękaniu i odbarwianiu. Czas pojawienia się tych uszkodzeń i trwałość tych produktów jest bardzo różny.

Zobacz także

Dorken Delta Folie Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe

Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe

W związku z powrotem wiosennej pogody warto zabezpieczyć dach przed deszczem, używając membran dachowych. Przy wyborze należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniej jakości i parametrów, by materiał spełniał...

W związku z powrotem wiosennej pogody warto zabezpieczyć dach przed deszczem, używając membran dachowych. Przy wyborze należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniej jakości i parametrów, by materiał spełniał swoją funkcję. Produkt powinien przede wszystkim być wysoce wodoodporny. Czy klasa W1 w pełni to zapewnia?

CREATON Polska sp. z o.o. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

Wybór odpowiedniego pokrycia dachu zwykle wymaga od inwestora przeanalizowania wielu istotnych zagadnień, które pozwoli optymalnie dobrać produkt dachowy do specyfiki inwestycji. Ważny jest nie tylko jego...

Wybór odpowiedniego pokrycia dachu zwykle wymaga od inwestora przeanalizowania wielu istotnych zagadnień, które pozwoli optymalnie dobrać produkt dachowy do specyfiki inwestycji. Ważny jest nie tylko jego ciężar czy rozmiar, ale także wielkość, stopień skomplikowania i kąt nachylenia dachu oraz estetyka budynku. Na co warto jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

FAKRO Czym wyróżniają się okna dachowe do domu energooszczędnego?

Czym wyróżniają się okna dachowe do domu energooszczędnego? Czym wyróżniają się okna dachowe do domu energooszczędnego?

Szeroko rozumiana energooszczędność powoli staje się budowlanym standardem, a inwestorom zależy na świadomym wyborze rozwiązań pomagających ograniczyć straty ciepła w budynku i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie....

Szeroko rozumiana energooszczędność powoli staje się budowlanym standardem, a inwestorom zależy na świadomym wyborze rozwiązań pomagających ograniczyć straty ciepła w budynku i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Oknom dachowym, ze względu na trudne warunki eksploatacyjne, stawia się wyjątkowo wysokie wymagania. Ich budowa i parametry muszą być dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.

Wpływ światła słonecznego na folie i membrany

Najbardziej widoczne zmiany wywołane działaniem UV dotyczą tych materiałów, które są cienkie i z tego powodu są łatwo prześwietlane przez światło słoneczne. Takimi produktami są membrany wstępnego krycia (MWK) i folie wstępnego krycia (FWK) oraz niektóre paroizolacje. Z powodu ich małej grubości i przezroczystości, światło z promieniowaniem UV przechodzi przez całą ich masę.

Dowiedz się więcej o: Wentylacji dachu skośnego

Dla innych produktów stosowanych na dachach zjawisko to jest mniej groźne, gdyż większość z nich jest po prostu dużo grubsza i zwarta w masie, przez co nie są przejrzyste (np. rynny, kominki wentylacyjne i drobne akcesoria). Dlatego obserwowane przez dekarzy uszkodzenia produktów dachowych z tworzyw dotyczą głównie MWK (i rzadziej stosowanych FWK) oraz paroizolacji, ponieważ są dużo cieńsze niż pozostałe montowane na dachach. Warto podkreślić, że uszkodzenia tworzyw sztucznych wywołane działaniem promieniowania ultrafioletowego objawiają się tym szybciej, im więcej czynników degradujących współdziała z UV.

Co najbardziej szkodzi tworzywom sztucznym?

Z ogólnej wiedzy na temat tworzyw sztucznych wiadomo, że najgroźniejsze dla nich są: oddziaływania atmosferyczne (woda, tlen) wraz z zanieczyszczeniami oraz temperaturą, która dostarcza energii do rozłożenia uszkodzonych molekuł (rys. 1). W zależności od rodzaju tworzywa różne czynniki są mniej lub bardziej groźne, ale zawsze najgroźniejsze jest ich złożenie (synergia – wspólne działanie).

rys 1 opt

Rys. 1. Schemat najczęstszych negatywnych oddziaływań na tworzywa sztuczne. Można by jeszcze dodać oddziaływania natury chemicznej i radiacyjnej; rys. K. Patoka

W przypadku MWK, FWK i innych folii uszkodzenia promieniowaniem UV zawartym w świetle dziennym objawiają się bardzo szybko, gdy materiały te są często nagrzewane. Takie przegrzanie w ich przypadku jest prawie zawsze efektem wadliwego zamontowania, ponieważ są to produkty montowane wewnątrz dachu (paroizolacje) albo pod wentylowanym pokryciem (MWK i FWK).

Wentylowanie pokrycia oznacza taką budowę dachu, w której pod pokryciem a nad membranami jest stały przepływ powietrza atmosferycznego. Przepływ ten jest zapewniony wzdłuż kontrłat, gdy jest wykonany wlot w okapie i wylot na kalenicy (narożu). Wentylacja znakomicie i znacząco obniża temperaturę. Warto wiedzieć, że w celu zwiększenia odporności na działania UV tworzyw (głównie polimerów) stosowanych na dachach, producenci dodają do nich specjalne dodatki (nazywane stabilizatorami UV), spowalniające procesy degradacji.

Obecnie istnieje bardzo dużo substancji stosowanych jako stabilizatory, które są ściśle wyspecjalizowane jako dodatki do konkretnych tworzyw i konkretnych ich zastosowań. Ilość dodawanych substancji jest określana przez wyspecjalizowanych producentów na drodze eksperymentalnej.

fot 1 patoka

Fot. Skutki pozostawienia MWK na więźbie dachowej bez osłony od strony oświetlonego poddasza. Z powodu działania promieniowania UV, po zużyciu stabilizatorów UV, membrany i folie sztywnieją, a potem się kruszą lub pękają. To zdjęcie zostało wykonane po trzech latach od zbudowania dachu; fot. K. Patoka

Stopień uszkodzeń tworzyw sztucznych promieniowaniem UV jest zależny od trzech czynników: ich grubości, przezroczystości i rodzaju promieniowania ultrafioletowego. Każde tworzywo ma swój zabójczy zakres promieniowania. Wiedząc o tym, można chronić te tworzywa przed szybką degradacją za pomocą odpowiednich stabilizatorów, ale nigdy nie można całkowicie zatrzymać procesów rozkładu wywoływanego przez UV.

Problemem jest to, że stabilizatory na UV są zużywane, są „wypalane”. Czyli istnieje zawsze taki czas ekspozycji, po którym dodatki te zanikają. Z tego powodu ważna jest grubość i przezroczystość tworzywa. Im jest ono grubsze i mniej przenikliwe dla promieniowania, tym jest trwalsze. Wyroby z PVC lub PP montowane na dachach są w większości grube i nieprzezroczyste. Z tego powodu wytrzymują wiele lat w formie rynien, kominków lub membran pokryciowych (hydroizolacyjnych). Ich uszkodzenia wywołane UV w postaci odbarwień i sztywnienia rzadko obniżają ich własności eksploatacyjne na tyle, aby wyroby te nie spełniały swojej funkcji.

Gorzej jest z foliami i membranami wstępnego krycia (FWK i MWK). Są one wytwarzane z polietylenu (PE) i polipropylenu (PP) w formie cienkich, lekkich i elastycznych materiałów, łatwych dzięki temu w zastosowaniu. Jednak ta podstawowa cecha: cienkość, której często towarzyszy przezroczystość, jest powodem łatwego ich uszkadzania przez promieniowanie UV. Co prawda, ich przeznaczeniem jest wnętrze dachu, gdzie tego promieniowania nie ma lub jest go mało, ale zdarza się, że z powodu błędnych decyzji są one zbyt długo oświetlane, co powoduje ich uszkodzenia.

Kiedy dochodzi do uszkodzeń membran i folii na dachu?

Wiadomo, że uszkodzenia MWK wywołane UV mogą się zdarzyć tylko wtedy, gdy:

  • MWK leży na więźbie zbyt długo bez pokrycia zasadniczego;
  • pokrycie zasadnicze ułożone jest wadliwie ze szparami lub dziurami;
  • MWK jest zbyt długo naświetlana od strony poddasza;
  • MWK jest zbyt długo naświetlana w okapie, który nie jest osłonięty podbitką.
rys 2 opt

Rys. 2. Naświetlanie promieniowaniem UV membran typu MWK można przedstawić na linii czasu. Warto zauważyć, że na ich spodzie jest cienka włóknina, która bardzo słabo osłania przed światłem, a właśnie od spodu UV czasami działa najdłużej; rys. K. Patoka

Uszkodzenia występują najszybciej, gdy promieniowanie słoneczne pada bezpośrednio na MWK. Z tego powodu wszelkie dziury i szpary w pokryciach dachów są groźne dla tych membran, chociaż sam proces uszkadzania zależy od wielkości tych dziur i przebiega zależnie od ich usytuowania. Dużo dłużej trwa uszkadzanie, gdy promieniowanie UV odbija się od różnych powierzchni, gdyż wtedy jest przez te powierzchnie rozpraszane i pochłaniane. Z moich wieloletnich doświadczeń wynika, że najwięcej uszkodzeń MWK następuje z powodu ich wieloletniego naświetlenia od spodu, od strony poddasza (rys. 2).

W Polsce wiele budynków ma poddasza zaprojektowane jako mieszkalne i dlatego w dachach jest wiele okien połaciowych lub zwykłych okien montowanych w lukarnach i ścianach szczytowych budynków. Takie poddasza stoją przez wiele lat nieużytkowane, czekając na ich wykończenie. W tym czasie MWK nie są osłaniane przed dopływem światła słonecznego. Zwykłe szyby tylko w minimalnym stopniu osłabiają promieniowanie UV i dlatego membrany są zbyt długo pod jego wpływem i są uszkadzane. Jeżeli dodatkowo znacząca część stabilizatorów uodparniających została zużyta w trakcie układania, to proces rozkładu MWK od strony poddasza jest przyspieszony. Problemy spowodowane uszkodzeniami MWK wynikają więc z niewiedzy.

Warto wiedzieć, że naświetlanie od wewnątrz jest najczęstszą przyczyną powstawania uszkodzeń MWK. Natomiast uszkodzenia przez szpary i dziury nie są tak częste, ponieważ membrany podlegają wtedy umiarkowanemu naświetlaniu. Wynika to z faktu przemieszczania się słońca po nieboskłonie, czego efektem jest krótki czas bezpośredniego naświetlania MWK. Doskonale ilustruje to rys. 3. Promienie słoneczne docierające (a z nimi UV) do membrany przez dziurę w dachówce padają na określony punkt tylko raz w roku. W każdej chwili słońce jest gdzie indziej i naświetla te same miejsca dopiero po upływie roku. W ten sposób małe szpary i dziury uszkadzają MWK bardzo powoli.

rys 3 patoka

Rys. 3. Schemat pokazuje działanie promienia słonecznego na membranę, nad którą zamocowano w celach badawczych dziurawą dachówkę. Każdy punkt jest naświetlany tylko raz w roku, ponieważ słońce stale zmienia swoje miejsce na nieboskłonie; rys. K. Patoka

Rys. 3 pokazuje skrajne położenia promienia słonecznego przechodzącego przez celowo wykonaną dziurę w dachówce dachu badawczego, znajdującego się w Nowej Dębie (na rysunku podane są namiary). Z tego prostego eksperymentu wynika, że uszkodzeniu ulegnie tylko określony obszar (przypominający wycinek koła) membrany i to po kilkudziesięciu latach. Tempo uszkodzeń przez dziury lub szpary zależy bowiem od ich wielkości, kąta nachylenia połaci, od strony świata, w którą wystawiona jest płaszczyzna dachu i od liczby dni słonecznych w roku. Dodatkowym, zmiennym czynnikiem jest zawartość promieniowania UV w świetle słonecznym. Zwiększenie dawki UV może nastąpić na skutek działania dziury ozonowej. Jak z tego wynika, jest wiele oddziaływań, które są zmienne i trudne do przewidzenia.

Promieniowanie UV i obowiązujące normy

Z tego powodu ważne jest, aby przyjąć rozsądne kryteria określenia tego problemu, szczególnie wobec konieczności oceny wszystkich produkowanych membran przy dopuszczaniu ich do sprzedaży. Obecnie w UE wszystkie MWK produkuje się i dopuszcza do stosowania (sprzedaży) według normy PN-EN 13859-1:2010, która nakazuje wykonanie sztucznego starzenia membrany według norm: PN-EN 1297 i 1296 ze zmianami z PN-EN 13859-1, zał. C. Przed i po starzeniu bada się: odporność na przesiąkanie (PN-EN 1928), odporność na rozciąganie i wydłużenie (PN-EN 12311-1:2010).

Warunki badania starzeniowego membran wstępnego krycia (według PN-EN 13859-1:2010, zał. C) są następujące:

  • temperatura badania 50 (+3/–0)°C;
  • czas ekspozycji na światło UV 336 h (tj. np. 28 dni po 12 godz. lub 56 dni po 6 godz.). Odpowiada to 55 MJ/m2 energii napromieniowania w czasie badania starzeniowego. Źródłem światła w tych badaniach są lampy UVA, wytwarzające nieco większą ilość UV niż jest to w świetle dziennym. Wiadomo, że w promieniowaniu słonecznym jest około 3% UV.

Wprowadzenie badań starzeniowych dla folii i membran wstępnego krycia bardzo urealniło wymagania wobec tych materiałów, przyczyniając się do lepszej ich weryfikacji. Sztuczne starzenie w specjalnych urządzeniach imitujących przyspieszone działania czynników atmosferycznych spowodowało, że są one lepiej przygotowane do warunków realnie występujących na dachach. Dotyczy to szczególnie działania promieniowania UV i temperatury, która intensyfikuje procesy degradacji wywołanej promieniowaniem UV.

Tego typu obowiązkowe badania dla MWK są dużo lepszym rozwiązaniem niż wymagania stosowane przed 2004 rokiem, polegające na podawaniu wyliczanej odporności tych materiałów na działanie słońca, określanej w jednostkach czasu. Wymagano od producentów, aby podawali odporność swoich produktów (folii, membran, farb itp. materiałów) w czasie, w którym funkcjonowały wypalane środki uodparniające (stabilizatory). Czas ten oznaczał okres działania tych stabilizatorów i był wyznaczany na drodze wyliczeń opartych o uśrednione dane dotyczące intensywności naświetlania. Po upływie tego czasu stabilizatory miały zniknąć, przestać działać. Jednak zdarzało się, że działały dłużej, bo UV było mniej.

Jak się okazało, był to bardzo wadliwy system, który stworzył dodatkowo fałszywą informację. Otóż większość handlowców (słabo zorientowanych) dorobiło do tych „czasów odporności na UV” teorię, że jest to okres dla dekarza pozwalający na pozostawienie MWK bez pokrycia zasadniczego. To powoduje do dzisiaj ogromne straty i problemy. Ta zgubna teoria spowodowała również utratę zaufania do MWK, ponieważ pozostawione na słońcu MWK, a potem doświetlane od spodu często zaczynały pękać po 3–5 latach. Czyli wszyscy ci, którzy piszą w informacjach handlowych, że membrana lub folia mają kilkumiesięczną odporność na UV, wyrządzają wszystkim czytającym ogromną szkodę.

Według przepisów i norm europejskich nie podaje się odporności na UV, lecz bada się każdą MWK w procesach starzeniowych i gdy MWK spełnia określone w normach wymagania, może być stosowana na dachach. Przy tej okazji warto wspomnieć, że te firmy, które podają odporność na UV w miesiącach, nie mogą podać żadnej normy, według której określiły tę odporność, bo takich norm już nie ma. Określają ją jedynie „na oko”.

Literatura

1. PN-EN 13859-1:2010, „Elastyczne wyroby wodochronne. Wyroby podkładowe do nieciągłych pokryć dachowych”.
2. PN-EN ISO 4892-2:2009, „Tworzywa sztuczne – Metody ekspozycji na laboratoryjne źródła światła. Część 2: Źródła ksenonowe o wyładowaniu łukowym”.
3. PN-EN ISO 4892-3:2006, „Tworzywa sztuczne – Metody ekspozycji na laboratoryjne źródła światła. Część 3: Lampy fluorescencyjne UV”.
4. PN-EN 1296:2002, „Elastyczne wyroby wodochronne – Wyroby asfaltowe, z tworzyw sztucznych i kauczuku do pokryć dachowych – Metoda sztucznego starzenia przez długotrwałe działanie podwyższonej temperatury”.
5. PN-EN 1297:2006, „Elastyczne wyroby wodochronne – Wyroby asfaltowe, z tworzyw sztucznych i kauczuku do pokryć dachowych – Metoda sztucznego starzenia przez długotrwałą ekspozycję na łączne działanie promieniowania UV, podwyższonej temperatury i wody”.
6. PN-EN 1928:2002, „Elastyczne wyroby wodochronne – Wyroby asfaltowe, z tworzyw sztucznych i kauczuku do izolacji wodochronnej dachów – Określanie wodoszczelności”.

Komentarze

Powiązane

Paweł Siemieniuk Wentylacja dachu skośnego

Wentylacja dachu skośnego Wentylacja dachu skośnego

Mówiąc o wentylacji dachu, nie mamy na myśli przerw (nawet najmniejszych) w ociepleniu czy innych warstwach. Wentylacja dachu polega na pozostawieniu przestrzeni wentylacyjnych we wnętrzu konstrukcji dachu...

Mówiąc o wentylacji dachu, nie mamy na myśli przerw (nawet najmniejszych) w ociepleniu czy innych warstwach. Wentylacja dachu polega na pozostawieniu przestrzeni wentylacyjnych we wnętrzu konstrukcji dachu oraz zastosowaniu odpowiednich akcesoriów. Jej brak może doprowadzić do poważnych problemów eksploatacyjnych. Zadbajmy więc już na etapie projektowania i budowy domu o efektywny system wentylacji dachu.

mgr inż. Karol Miazio Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim

Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność,...

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Jednak najważniejszą kwestią powinno być bezpieczeństwo użytkowania instalacji.

CREATON Polska sp. z o.o. Nowe klamry podwieszane do dachówek ceramicznych TITANIA, SIMPLA i KODA

Nowe klamry podwieszane do dachówek ceramicznych TITANIA, SIMPLA i KODA Nowe klamry podwieszane do dachówek ceramicznych TITANIA, SIMPLA i KODA

Zupełnie nowe, opracowane specjalnie przez ekspertów CREATON, klamry podwieszane do dachówek ceramicznych TITANIA, SIMPLA i KODA zapewniają wyjątkową jakość w przystępnej cenie. Nowość w ofercie marki...

Zupełnie nowe, opracowane specjalnie przez ekspertów CREATON, klamry podwieszane do dachówek ceramicznych TITANIA, SIMPLA i KODA zapewniają wyjątkową jakość w przystępnej cenie. Nowość w ofercie marki oferuje liczne korzyści, które docenią nie tylko dekarze, ale także wszyscy inwestorzy wybierający wysokiej jakości ceramiczne pokrycia dachowe CREATON.

Blachy Pruszyński Zalety blachodachówki na wymiar. Dlaczego warto?

Zalety blachodachówki na wymiar. Dlaczego warto? Zalety blachodachówki na wymiar. Dlaczego warto?

Zachęcani reklamami produktów na pokrycie dachu i ich promocjami, może nawet oszołomieni ilością informacji oraz szeroką dostępnością różnych modeli pokrycia dachowego, na koniec robimy sobie analizę wytypowanych...

Zachęcani reklamami produktów na pokrycie dachu i ich promocjami, może nawet oszołomieni ilością informacji oraz szeroką dostępnością różnych modeli pokrycia dachowego, na koniec robimy sobie analizę wytypowanych materiałów. Dlaczego ten, a nie inny? Jakie zalety produktu są teraz ważne – dla mnie i mojej inwestycji? Przeanalizujmy, jakie możemy mieć korzyści z wyboru blachodachówki na wymiar.

Redakcja news Nagrody SuperDekarz 2022 wręczone

Nagrody SuperDekarz 2022 wręczone Nagrody SuperDekarz 2022 wręczone

W tym roku nagrody SuperDekarz 2022 przyznano już po raz 14. Uroczysta gala odbyła się 17 lutego w hotelu Warszawianka w Serocku. Spotkanie przedstawicieli tych środowisk, oprócz docenienia ich ciężkiej,...

W tym roku nagrody SuperDekarz 2022 przyznano już po raz 14. Uroczysta gala odbyła się 17 lutego w hotelu Warszawianka w Serocku. Spotkanie przedstawicieli tych środowisk, oprócz docenienia ich ciężkiej, całorocznej pracy, jest również okazją do podsumowań i sprecyzowania planów na najbliższą przyszłość.

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

Dorken Delta Folie Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa?

Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa? Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa?

Europejskie normy techniczne mają na celu potwierdzenie, że dane produkty spełniły konkretne wymagania i osiągnęły pewien poziom jakości, bezpieczeństwa i niezawodności. To właśnie one określają sposoby...

Europejskie normy techniczne mają na celu potwierdzenie, że dane produkty spełniły konkretne wymagania i osiągnęły pewien poziom jakości, bezpieczeństwa i niezawodności. To właśnie one określają sposoby badań oraz oceny. Jedną z ważniejszych norm w dekarstwie jest EN 13859-01, która wskazuje na właściwości elastycznych wyrobów stosowanych jako podkłady ułożone pod nieciągłymi pokryciami dachowymi. W jaki sposób ona działa, co potwierdza i czym różni się od certyfikacji ETA?

CREATON Polska sp. z o.o. Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać?

Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać? Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać?

Klamry to ważny element montażowy, pozwalający na trwałe mocowanie dachówek do łaty. Ich prawidłowy montaż poprawia szczelność połaci, a także zapobiega przemieszczaniu się pokrycia, np. pod wpływem sił...

Klamry to ważny element montażowy, pozwalający na trwałe mocowanie dachówek do łaty. Ich prawidłowy montaż poprawia szczelność połaci, a także zapobiega przemieszczaniu się pokrycia, np. pod wpływem sił ssących wiatru. Dodatkowo, właściwe klamrowanie dachówek jest warunkiem osiągnięcia oczekiwanego efektu wizualnego na połaci. Korzyści te uzyskać można jednak wyłącznie w przypadku zastosowania oryginalnych, dedykowanych dla danego modelu dachówki produktów.

URSA Polska Wełna mineralna URSA PLATINUM 32 w dwóch nowych grubościach

Wełna mineralna URSA PLATINUM 32 w dwóch nowych grubościach Wełna mineralna URSA PLATINUM 32 w dwóch nowych grubościach

Wełna mineralna URSA PLATINUM 32 idealnie spełnia sprawdza się do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy, dachów skośnych, ścian działowych, a także sufitów podwieszanych. Jest dostępna w dwóch nowych...

Wełna mineralna URSA PLATINUM 32 idealnie spełnia sprawdza się do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy, dachów skośnych, ścian działowych, a także sufitów podwieszanych. Jest dostępna w dwóch nowych grubościach – 180 i 200 mm.

CREATON Polska sp. z o.o. Dachówka ceramiczna – trwały i energooszczędny materiał na dach

Dachówka ceramiczna – trwały i energooszczędny materiał na dach Dachówka ceramiczna – trwały i energooszczędny materiał na dach

Dachówka ceramiczna jest pokryciem klasy premium, cechującym się doskonałą jakością, wysoką funkcjonalnością, atrakcyjnym wyglądem oraz dużą trwałością. Poszczególne modele znacząco różnią się od siebie...

Dachówka ceramiczna jest pokryciem klasy premium, cechującym się doskonałą jakością, wysoką funkcjonalnością, atrakcyjnym wyglądem oraz dużą trwałością. Poszczególne modele znacząco różnią się od siebie pod kątem formy i estetyki, umożliwiając zaprojektowanie dachu dopasowanego do indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Pokrycie ceramiczne posiada także bardzo dobre parametry w zakresie termoizolacji, co korzystnie wpływa na ogólną energooszczędność domu.

CREATON Polska sp. z o.o. Dachówka cementowa – solidny dach w dobrej cenie

Dachówka cementowa – solidny dach w dobrej cenie Dachówka cementowa – solidny dach w dobrej cenie

Dachówka cementowa z racji swojej wysokiej trwałości, atrakcyjnej ceny oraz bardzo wysokiej jakości pozostaje niezwykle popularnym i cenionym pokryciem dachowym. Najlepsze parametry techniczne zapewniają...

Dachówka cementowa z racji swojej wysokiej trwałości, atrakcyjnej ceny oraz bardzo wysokiej jakości pozostaje niezwykle popularnym i cenionym pokryciem dachowym. Najlepsze parametry techniczne zapewniają markowe produkty renomowanych producentów, takich jak CREATON Polska. W ofercie firmy znajdują się trzy dachówki cementowe – KAPSTADT, GÖTEBORG i HEIDELBERG dostępne w nowoczesnych, odpornych na działanie czynników zewnętrznych powłokach PLANAR oraz DURATOP PRO.

CREATON Polska sp. z o.o. Nowość CREATON – dachówka ceramiczna KODA NUANCE miedziana angobowana

Nowość CREATON – dachówka ceramiczna KODA NUANCE miedziana angobowana Nowość CREATON – dachówka ceramiczna KODA NUANCE miedziana angobowana

Kolekcja wysokiej jakości dachówek ceramicznych KODA marki CREATON wzbogaciła się o nową wersję kolorystyczną – NUANCE miedziana angobowana. Produkt, cieszący się od swojej premiery w 2021 r. niesłabnącą...

Kolekcja wysokiej jakości dachówek ceramicznych KODA marki CREATON wzbogaciła się o nową wersję kolorystyczną – NUANCE miedziana angobowana. Produkt, cieszący się od swojej premiery w 2021 r. niesłabnącą popularnością na rynku, w nowej wersji umożliwia wykonanie eleganckiego pokrycia nowoczesnego dachu, zachwycającego pod względem estetyki i trwałości.

URSA Polska Izolacja termiczna – klucz do zwiększenia efektywności energetycznej budynku

Izolacja termiczna – klucz do zwiększenia efektywności energetycznej budynku Izolacja termiczna – klucz do zwiększenia efektywności energetycznej budynku

Uzyskanie komfortu cieplnego pomieszczeń jest efektem zadbania o właściwie wykonaną izolację termiczną, co przekłada się z kolei na mniejsze koszty utrzymania domu. Wykorzystanie niewłaściwych materiałów...

Uzyskanie komfortu cieplnego pomieszczeń jest efektem zadbania o właściwie wykonaną izolację termiczną, co przekłada się z kolei na mniejsze koszty utrzymania domu. Wykorzystanie niewłaściwych materiałów izolacyjnych nie pozostaje bez wpływu na wskaźnik efektywności energetycznej, czyli stosunek energii zaoszczędzonej do zużywanej. Nietrudno zauważyć współzależność między tymi dwoma pojęciami – bez odpowiedniej izolacji termicznej nie może być mowy o efektywności energetycznej. Przyjrzyjmy się temu...

CREATON Polska sp. z o.o. Jakie są najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu?

Jakie są najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu? Jakie są najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu?

Wybór pokrycia dachowego ma kluczowe znaczenie, gdyż musi ono spełniać wiele zadań, m.in. chronić przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, izolować termicznie, a także dopasować się do budynku...

Wybór pokrycia dachowego ma kluczowe znaczenie, gdyż musi ono spełniać wiele zadań, m.in. chronić przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, izolować termicznie, a także dopasować się do budynku pod względem estetycznym. Jakie rozwiązania wykorzystać, aby dach naszego domu był ładny i trwały, a jego budowa przyjazna dla naszego portfela? Na te i inne pytania związane z optymalizacją kosztów dachu odpowiada ekspert marki CREATON – Jacek Maj, doradca techniczny i dekarz.

arch. Marianna Rybarczyk, PBN Invest Poddasze szczególnie chronione przed upałami

Poddasze szczególnie chronione przed upałami Poddasze szczególnie chronione przed upałami

W Polsce bardzo popularne są budynki jednorodzinne, które najczęściej projektuje się jako jedno- lub dwukondygnacyjne. W przypadku tych budynków, kondygnacja użytkowa zazwyczaj znajduje się bezpośrednio...

W Polsce bardzo popularne są budynki jednorodzinne, które najczęściej projektuje się jako jedno- lub dwukondygnacyjne. W przypadku tych budynków, kondygnacja użytkowa zazwyczaj znajduje się bezpośrednio pod dachem i jest szczególnie narażona na skrajne temperatury – zarówno wysokie, jak i niskie.

Bratex Dachy Mrzygłód sp.k. Modułowy rąbek zatrzaskowy

Modułowy rąbek zatrzaskowy Modułowy rąbek zatrzaskowy

Dachy na rąbek stojący są rodzajem pokrycia, którego początki sięgają wczesnych lat ubiegłego wieku. W ówczesnym czasie dachy na rąbek wykonywano z krótkich pasów blachy i układano je naprzemiennie, aby...

Dachy na rąbek stojący są rodzajem pokrycia, którego początki sięgają wczesnych lat ubiegłego wieku. W ówczesnym czasie dachy na rąbek wykonywano z krótkich pasów blachy i układano je naprzemiennie, aby uzyskać szczelność. Blachę łączono metodą felcowania, czyli zawijania lub zaginania krawędzi. Technika ta wymaga wysokich umiejętności od wykonawcy oraz zastosowania odpowiedniego rodzaju blachy, by uniknąć uszkodzenia materiału przy zaginaniu. Krycie dachów na felc, zwane także rzemieślniczym lub...

CREATON Polska sp. z o.o. Jakie czynniki wpływają na dobór warstwy wstępnego krycia dachu?

Jakie czynniki wpływają na dobór warstwy wstępnego krycia dachu? Jakie czynniki wpływają na dobór warstwy wstępnego krycia dachu?

Warstwa wstępnego krycia zupełnie niesłusznie należy do najmniej docenianych części składowych dachu. W powszechnym mniemaniu jego najważniejszym elementem jest pokrycie dachowe. I choć faktycznie, wspólnie...

Warstwa wstępnego krycia zupełnie niesłusznie należy do najmniej docenianych części składowych dachu. W powszechnym mniemaniu jego najważniejszym elementem jest pokrycie dachowe. I choć faktycznie, wspólnie z więźbą dachową odpowiada ono za trwałość całej konstrukcji oraz jej estetykę, to jednak by powstał w pełni funkcjonalny dach, należy pod wybranym rodzajem pokrycia położyć niewidoczną z zewnątrz, ale kluczową dla całej izolacji warstwę ochronną.

Dorken Delta Folie Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe

Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe

W związku z powrotem wiosennej pogody warto zabezpieczyć dach przed deszczem, używając membran dachowych. Przy wyborze należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniej jakości i parametrów, by materiał spełniał...

W związku z powrotem wiosennej pogody warto zabezpieczyć dach przed deszczem, używając membran dachowych. Przy wyborze należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniej jakości i parametrów, by materiał spełniał swoją funkcję. Produkt powinien przede wszystkim być wysoce wodoodporny. Czy klasa W1 w pełni to zapewnia?

CREATON Polska sp. z o.o. Jak chronić dach przed działaniem porywistego wiatru?

Jak chronić dach przed działaniem porywistego wiatru? Jak chronić dach przed działaniem porywistego wiatru?

Wytrzymałość dachu na porywisty wiatr zależy przede wszystkim od wykorzystanych do jego budowy materiałów. Bardzo istotną rolę odgrywa również sposób mocowania pokrycia. W przypadku dachówek ceramicznych...

Wytrzymałość dachu na porywisty wiatr zależy przede wszystkim od wykorzystanych do jego budowy materiałów. Bardzo istotną rolę odgrywa również sposób mocowania pokrycia. W przypadku dachówek ceramicznych oraz cementowych należy więc zadbać o pełną poprawność montażu, równocześnie upewniając się co do wysokiej jakości wszystkich zastosowanych produktów – w tym klamer.

Marcin Baliński Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

Czy fotowoltaika nadal się opłaca? Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

W kwietniu 2023 r. minął pierwszy rok obowiązywania tzw. nowych zasad w rozliczeniu prosumentów, czyli osób, które posiadają instalacje fotowoltaiczne. Przed ich wejściem w życie niemal każdy zainteresowany...

W kwietniu 2023 r. minął pierwszy rok obowiązywania tzw. nowych zasad w rozliczeniu prosumentów, czyli osób, które posiadają instalacje fotowoltaiczne. Przed ich wejściem w życie niemal każdy zainteresowany słyszał, że warto się spieszyć, bo potem nie będzie się opłacać. A jak jest w rzeczywistości?

CREATON Polska sp. z o.o. Taśmy kalenicowe – klucz do trwałości i szczelności dachu: rodzaje, montaż i praktyczne porady

Taśmy kalenicowe – klucz do trwałości i szczelności dachu: rodzaje, montaż i praktyczne porady Taśmy kalenicowe – klucz do trwałości i szczelności dachu: rodzaje, montaż i praktyczne porady

Taśmy kalenicowe pełnią istotną rolę w utrzymaniu trwałości i szczelności dachu. W poniższym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom taśm kalenicowych, sposobom ich montażu oraz udzielimy praktycznych...

Taśmy kalenicowe pełnią istotną rolę w utrzymaniu trwałości i szczelności dachu. W poniższym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom taśm kalenicowych, sposobom ich montażu oraz udzielimy praktycznych porad, które pomogą Ci zadbać o odpowiednie zabezpieczenie dachu.

CREATON Polska sp. z o.o. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

Wybór odpowiedniego pokrycia dachu zwykle wymaga od inwestora przeanalizowania wielu istotnych zagadnień, które pozwoli optymalnie dobrać produkt dachowy do specyfiki inwestycji. Ważny jest nie tylko jego...

Wybór odpowiedniego pokrycia dachu zwykle wymaga od inwestora przeanalizowania wielu istotnych zagadnień, które pozwoli optymalnie dobrać produkt dachowy do specyfiki inwestycji. Ważny jest nie tylko jego ciężar czy rozmiar, ale także wielkość, stopień skomplikowania i kąt nachylenia dachu oraz estetyka budynku. Na co warto jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

Redakcja Wymiana dachu – kiedy trzeba mieć pozwolenie, a kiedy wystarczy zgłoszenie?

Wymiana dachu – kiedy trzeba mieć pozwolenie, a kiedy wystarczy zgłoszenie? Wymiana dachu – kiedy trzeba mieć pozwolenie, a kiedy wystarczy zgłoszenie?

Remont dachu to duże przedsięwzięcie. Przed przystąpieniem do prac przydatna będzie nie tylko wiedza na temat tego, jakie są rodzaje pokryć dachowych czy ile kosztuje wymiana pokrycia dachowego, ale również...

Remont dachu to duże przedsięwzięcie. Przed przystąpieniem do prac przydatna będzie nie tylko wiedza na temat tego, jakie są rodzaje pokryć dachowych czy ile kosztuje wymiana pokrycia dachowego, ale również orientacja w przepisach prawa budowlanego. Kiedy wymagane jest formalne pozwolenie, a kiedy prace te wystarczy zgłosić do właściwych urzędów?

Blachy Pruszyński Jaka blachodachówka jest najlepsza?

Jaka blachodachówka jest najlepsza? Jaka blachodachówka jest najlepsza?

Wybór i zakup pokrycia dachowego to jedna z ważniejszych decyzji podczas budowy czy remontu domu. Wpływa nie tylko na trwałość czy wygląd dachu i budynku, ale także na nasze finanse. Nic więc dziwnego,...

Wybór i zakup pokrycia dachowego to jedna z ważniejszych decyzji podczas budowy czy remontu domu. Wpływa nie tylko na trwałość czy wygląd dachu i budynku, ale także na nasze finanse. Nic więc dziwnego, że wybór inwestorów zazwyczaj pada na blachodachówki – blaszane pokrycia łączą estetykę oraz wysoką jakość z przystępną ceną.

Wybrane dla Ciebie

CREATON Polska sp. z o.o. Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej?

Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej? Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej?

Taśma podgąsiorowa jest to jeden z elementów łączących dwie połacie dachu. Montowana jest w kalenicy lub narożach dachu. Głównym jej zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się wody opadowej pod połać...

Taśma podgąsiorowa jest to jeden z elementów łączących dwie połacie dachu. Montowana jest w kalenicy lub narożach dachu. Głównym jej zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się wody opadowej pod połać oraz umożliwienie przepływu powietrza spod połaci dachu na zewnątrz. Inwestorzy najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważna jest wspomniana wentylacja, dlatego nie przykładają dużej wagi do doboru taśm podgąsiorowych, nie wspominając już o tym, że część z nich nawet nie wie o istnieniu takich...

CREATON Polska sp. z o.o. Dach jak obraz z dachówek… dzięki karpiówkom KLASSIK marki CREATON

Dach jak obraz z dachówek… dzięki karpiówkom KLASSIK marki CREATON Dach jak obraz z dachówek… dzięki karpiówkom KLASSIK marki CREATON

Ceramika, jeden z najstarszych materiałów budowlanych, ceniona jest niezmiennie za liczne zalety. Pozwala na zbudowanie trwałego i eleganckiego dachu. Jest bezkonkurencyjna w zakresie tworzenia na połaci...

Ceramika, jeden z najstarszych materiałów budowlanych, ceniona jest niezmiennie za liczne zalety. Pozwala na zbudowanie trwałego i eleganckiego dachu. Jest bezkonkurencyjna w zakresie tworzenia na połaci zachwycającego, niepowtarzalnego arcydzieła. Daje praktycznie nieograniczone możliwości kreacji, dzięki którym dach staje się wyjątkową i niebanalną ozdobą budynku.

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.