EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych

Alpha Dam sp. z o.o. | 2021-09-23

W Polsce większość dachów płaskich zbudowana jest w systemie tradycyjnym lub odwróconym (np. dach balastowy, zielony), z użyciem zbrojonego betonu, który znany jest z porów lub przewodów kapilarnych.

treść sponsorowana

W zależności od zaprojektowanej wytrzymałości, gęstości i technik instalacji, liczba porów może być różna. Pory te są wzajemnie połączone w betonie i woda przenika przez przewody włosowate wspomagane działaniem osmotycznym.

Wiadomo, że beton jest z natury słaby w napięciu, pęknięcia i puste przestrzenie mogą się również tworzyć z powodu rozszerzalności cieplnej, skurczu i napięć. W rezultacie woda przechodzi przez te puste przestrzenie. Ze względu na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych konieczne jest więc uszczelnienie dachu, aby był wodoszczelny.

Projektowanie i konstrukcja dachu płaskiego

Odpowiednia konstrukcja spadów w płaskim dachu jest niezbędnym elementem ogólnego odwodnienia dachu. Spadki tworzą ścieżki przepływu, aby skierować odprowadzaną wodę deszczową z dachu do odpowiednich punktów wyładowczych. Konieczne jest jak najszybsze oczyszczanie wody powierzchniowej z płaskiego dachu, aby uniknąć zastojów lub stagnacji wody na dachu, co niekoniecznie dotyczy dachów zielonych. Dachy zielone są bowiem wykonane ze specjalnych warstw ponad hydroizolacją, które umożliwiają retencjonowanie wody.

Zastoiny wody na płaskim dachu są podstawową przyczyną niedogodności, ponieważ zmienność temperatury między mokrymi a suchymi obszarami dachu może powodować różny przepływ ciepła. Wraz z gromadzeniem się kwasów pozostających po odparowaniu deszczu spowodowałoby to uszkodzenie powierzchni dachu. Aby tego uniknąć, dobrą praktyką jest zastosowanie elastycznej membrany AlphaThor odpornej na działanie warunków atmosferycznych, kwasów i zasad. Warto zwrócić uwagę, że minimalny spadek połaci wynoszący 2% zapobiegnie zaleganiu wody. Dowiedz się więcej >>

Podczas budowy należy przedsięwziąć środki ostrożności, aby zapobiec uwięzieniu nadmiernej wilgoci między wzmocnioną konstrukcją stropową a membraną. Jest to jeden z najczęściej wsytępujących problemów związanych z uszczelnieniem dachu płaskiego. Duża ilość pary wodnej może wyparować z betonu zbrojonego lub mokrego jastrychu. Po ułożeniu membrany hydroizolacyjnej wysychanie płyty strukturalnej odbywa się głównie od spodu pokładu.

Wentylacja krzyżowa pod stropem jest zwykle dość ograniczona ze względu na wzniesione ściany działowe. Każda uwięziona wilgoć poddana większemu działaniu promieni słonecznych będzie pochodzić z oparów, które będą wywierać wpływ na powierzchnię bezpośrednio pod membraną hydroizolacyjną. Jeśli ciśnienie pary nie zostanie uwolnione lub wystarczająco wydmuchane, będzie narastać, tworząc pęcherz na samej membranie, a także resztkową wilgoć na spodniej stronie dachu. W przypadku gdy będzie zastosowana tradycyjna papa bitumiczna, ulegnie ona nieodwracalnemu rozciągnięciu i uszkodzeniu, a późniejsze chłodzenie nie spowoduje powrotu „kieszeni powietrznej” do pierwotnego rozmiaru. W związku z tym, jeśli nie można uzyskać suchej powierzchni w rozsądnym czasie, należy odłożyć na później adhezję membrany lub rozważyć alternatywną metodę układania.

Systemy membran dachowych

Membrana hydroizolacyjna jest uważana za najważniejszy element systemu pokryć dachowych, ponieważ jest głównym materiałem służącym do zatrzymywania wody z budynku. Dlatego wybór odpowiedniej hydroizolacji ma istotne znaczenie dla żywotności dachu:

  • Płynne membrany – nakłada się na miejscu w postaci płynnej, która może się osadzać i formować w membranę nieprzepuszczalną dla wody. Płynne membrany są półelastyczne, łatwe do zastosowania, pokrywania detali, konserwacji i naprawy. Konieczna jest jednak szczególna dokładność podczas nakładania, zwłaszcza w celu zapewnienia odpowiedniego utwardzenia preparatu, stałej grubości i równomiernego zastosowania.
    Ponieważ membrany nakładane płynnie nie są bardzo elastyczne i nie przenikają przez szczeliny, dobrą praktyką jest mocowanie luźnej membrany na szczeliny dylatacyjne oraz ruchome budynku.
  • Wstępnie uformowane membrany arkuszowe – jednym z pierwszych rodzajów wstępnie uformowanych membran są membrany bitumiczne, tzw. papy instalowane uciążliwą techniką ciepła pochodzącego z otwartego ognia. Ten modyfikowany produkt asfaltowy jest związany z tkaniną o wysokiej wytrzymałości (z poliestru lub włókna szklanego) i wytwarza się go w postaci zwojów. Niektóre z tych produktów modyfikuje się polimerami, aby zwiększyć ich elastyczność. Pomimo tych modyfikacji są one zbudowane głównie z bitumów, które nie są odporne na długotrwałe działanie warunków atmosferycznych i wymagają stałej konserwacji.

Innym rodzajem wstępnie uformowanych membran są te wykonane z polichlorku winylu (PVC). Chociaż PVC jest twardą żywicą, do zastosowania jako membrany dachowe jest modyfikowany przez dodanie plastyfikatorów, aby był bardziej elastyczny i giętki. Membrany PVC są wytwarzane głównie w procesie kalandrowania lub wytłaczania. W procesie kalandrowania do membrany zwykle wprowadza się warstwę wzmacniającą z włókna szklanego lub siatki poliestrowej, aby zapewnić jej większą wytrzymałość i stabilność wymiarową. Poddana działaniu warunków atmosferycznych pozbywa się plastyfikatorów, staje się twarda i nieodporna na działanie UV. Dodatkowo w przypadku niskiej temperatury twardnieje, stając się podatna na pęknięcia, a tym samym nieszczelna (FOT. 1). 

b fot 1 alpha dam hydroizolacja

FOT. 1 Zużyta membrana PCV

Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej wiedzy inżynierii materiałów polimerowych, powstała najnowsza generacja materiałów do izolacji budynków. Współcześnie folie budowlane zastępowane są membranami High-Tech, a tradycyjne papy – systemami High-End.

AlphaThor to trójwarstwowa membrana, której wierzchnią i spodnią warstwę stanowi kauczuk EPDM, zbrojony siatką z włókna szklanego. Całość tworzy trwałą, miękką, odporną na czynniki atmosferyczne oraz działanie promieniowania UV i ozonu warstwę.

AlphaThor można układać na każdym rodzaju podłoża. Montaż może odbywać się w systemie balastowym, mechanicznym, klejonym. Dzięki temu produktowi każdy wykonawca i projektant będzie mógł dopasować i wykorzystać najbardziej optymalny sposób hydroizolacji.

Dobre praktyki montażowe dla wstepnie uformowanej membrany AlphaThor

Wzdłuż krawędzi, pionów i przejść rury odpowietrzającej, membrana AlphaThor jest zwykle przedłużona nad poziom min. 150 mm powyżej gotowego poziomu dachu i odpowiednio ułożona zakładem na rogach.

Dobrą praktyką jest formowanie rowka na ścianie, aby krawędź membrany AlphaThor mogła zostać „włożona” w rowek, przy czym rowek na ścianie parapetowej i membrana kończąca się w pozycji poziomej, mogą zapobiegać przedostawaniu się wody i spływaniu jej po powierzchni ściany, a także jej przesączaniu przez ewentualne połączenie między membraną a powierzchnią ściany.

Do zakończenia membrany ­AlphaThor przy ścianie parapetowej używa się specjalnej listwy aluminiowej. Najpierw można przykleić membranę ­AlphaThor do ściany na przykład taśmą APP40H, a następnie wzmocnić połączenie przez przykręcenie listwy aluminiowej do ściany przy krawędzi membrany. Na koniec połączenie to może być doszczelnione specjalnym uszczelniaczem do EPDM (FOT. 2).

b fot 2 alpha dam hydroizolacja

FOT. 2 Przejście membrany na ścianę

Wszystkie narożniki wewnętrzne i zewnętrzne należy dodatkowo wzmocnić za pomocą prefabrykowanych elementów narożnych (FOT. 3).

b fot 3 alpha dam hydroizolacja

FOT. 3 Uszczelnienie narożników prefabrykowanymi elementami

W celu poprawy penetracji rur dobrą praktyką jest stosowanie dodatkowej części membrany AlphaThor NZB do mostkowania pomiędzy membraną poziomą a pionową, aby zapobiec przesączaniu się wody na słabym złączu rury/płyty (FOT. 4–5).

FOT. 4 Uszczelnienie kominka wentylacyjnego FOT. 5 Wpust dachowy z pierścieniem zaciskowym
FOT. 4 Uszczelnienie kominka wentylacyjnego FOT. 5 Wpust dachowy z pierścieniem zaciskowym

Podsumowanie

Właściwe zaprojektowanie spadków w płaskich dachach żelbetowych ma kluczowe znaczenie dla tworzenia ścieżek przepływu wody do odpowiednich punktów zrzutowych. Aby dach był skuteczny, woda powierzchniowa powinna być szybko usuwana bez powstawania zastoin. Następnie ważne jest, aby wybrać odpowiednią membranę hydroizolacyjną. Ponieważ dach jest stale narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i deszczu, może wystąpić długotrwałe obciążenie termiczne, które wpłynie na jego właściwości fizyczne i wydajność.

Membrana EPDM AlphaThor  zobacz, jak skutecznie wykonać hydroizolacje tarasów, balkonów i dachów. Obejrzyj film!

Wstępnie uformowane membrany hydroizolacyjne EPDM AlphaThor będą bardziej skuteczne niż membrany nakładane na płyn, ponieważ lepiej przenoszą naprężenia pomiędzy szczelinami. Ponadto są bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych, jak promieniowanie UV czy zmienne temperatury. Dlatego AlphaThor ma zastosowanie zarówno do pokryć dachów nowych, jak i do renowacji starych pokryć z pap, folii PVC i membran. Zastosowane komponenty są obojętne chemicznie i nie wchodzą w reakcję z innymi materiałami budowlanymi stosowanymi do wykonywania pokryć dachowych. Nie ma więc przeszkód w projektowaniu dowolnych warstw dachu, a stosowanie powłok rozdzielających pokrycie EPDM AlphaThor od podłoża jest zbędne.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.