EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Ustawa o odnawialnych źródłach energii - co mówi o fotowoltaice?

Stilo Energy | 2019-07-04
Ustawa o odnawialnych źródłach energii - co mówi o fotowoltaice?
Fot. Stilo Energy

Ustawa o odnawialnych źródłach energii - co mówi o fotowoltaice?


Fot. Stilo Energy

W 2019 r. wejdzie w życie kolejna nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ustawa ta stanowi odpowiedź na rosnące potrzeby zastąpienia nieodnawialnych źródeł energii ekologicznymi, znacznie zdrowszymi dla środowiska i nas samych rozwiązaniami.

treść sponsorowana

Energetyka w Polsce

W Polsce większość energii elektrycznej pochodzi z elektrowni węglowych. Czym są? Jak sama nazwa wskazuje, są to elektrownie cieplne, w których paliwem jest węgiel kamienny lub węgiel brunatny. Są to jedne z najczęściej używanych paliw kopalnianych na świecie. Co więcej, są to nieodnawialne źródła energii i jedne z najbardziej szkodliwych dla środowiska i dla człowieka.

Według międzynarodowych raportów i badań, jesteśmy krajem znajdującym się aż trzykrotnie w pierwszej dziesiątce krajów europejskich emitujących do atmosfery najwięcej dwutlenku węgla. Z roku na rok coraz głośniej mówi się o smogu i przekroczonych normach obecności cząsteczek różnych metali w powietrzu. Ma to ogromny wpływ na nasze samopoczucie, może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia, a nawet w konsekwencji prowadzić do zgonu.

Według raportu "Last Gasp: The coal companies making Europe sick" tylko dziesięć największych elektrowni węglowych w Europie (w tym trzy polskie) przyczyniły się do 7600 przedwczesnych zgonów, 3320 przypadków zapalenia oskrzeli oraz wystąpienia objawów astmy u dzieci. Zanotowano również liczbę hospitalizacji powiązaną ze szkodliwym działaniem zanieczyszczonej atmosfery, która wzrosła 5820 razy. Czy to nie są wystarczające argumenty, by zacząć poważnie myśleć o całkowitej zmianie nastawienia i szukania sposobu na poprawę tej sytuacji?

Odnawialne źródła energii (OZE) a Prawo Ochrony Środowiska

W Polsce mamy wiele aktów prawnych regulujących kwestie związane z ochroną środowiska. Od ustaw, lokalnych uchwał po ustalenia unijne i cele postawione na 2020 r. Należy do nich Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii z wszelkimi jej nowelizacjami. Co mówi o odnawialnych źródłach energii? Definiuje je w następujący sposób: "odnawialne źródło energii - odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów".

Ustawa określa przede wszystkim wszelkie zasady dotyczące zasad i warunków wykonywania działalności w zakresie wytwarzania energii z OZE, mechanizmy i instrumenty wspierające owe wytwarzanie, zasady realizacji krajowego planu działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych, a nawet wszelkie warunki i certyfikaty instalatorów wszelkich rozwiązań związanych z OZE.

Fotowoltaika jako doskonałe źródło energii

Fotowoltaika to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. W wielkim skrócie polega na wykorzystaniu energii słonecznej i przekształceniu owej energii na prąd elektryczny. Dzieje się tak dzięki specjalnym ogniwom fotowoltaicznym umieszczonym w panelach fotowoltaicznych oraz kondensatorowi, który zmienia energię stałą na zmienną (taką, jaką musimy mieć w gniazdkach). Oprócz prywatnych konsumentów, takimi rozwiązaniami zaczęły interesować się firmy, które zmusza do tego nieustanny trend do powyżek cen energii elektrycznej.

Aby stać się właścicielem przydomowej elektrowni, wystarczy wygospodarować niezacienione miejsce na dachu lub na działce nieopodal domu, poprosić profesjonalistów o właściwe obliczenie potrzebnej powierzchni i… to wszystko. Oczywiście, możemy bez problemu ubiegać się o dofinansowanie tego przedsięwzięcia m.in. ze środków programu "Czyste Powietrze". Więcej na temat dofinansowania do fotowoltaiki przeczytacie tutaj >> 

Jako właściciele paneli fotowoltaicznych przede wszystkim stajemy się niezależni od dostawców prądu, samowystarczalni, ale też realnie przyczyniamy się do poprawy sytuacji ekologicznej, mamy świadomość, że nie jesteśmy biernymi obserwatorami pogarszającej się sytuacji, a aktywnie działamy na rzecz naszego zdrowia i zdrowia następnych pokoleń.

Ustawa o OZE a fotowoltaika

W ustawie nie znajdziemy długich i szczegółowych zapisów dotyczących rozwiązań związanych z fotowoltaiką. Występuje ona m.in. w dwóch punktach wspomnianej wcześniej ustawy:

l O sposobie określania ilości energii elektrycznej wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne: "(…) Ilość energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnych źródeł energii określa się na podstawie wskazań urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych na zaciskach: 1) generatora; 2) ogniwa fotowoltaicznego; 3) ogniwa paliwowego, w którym następuje bezpośrednia przemiana energii chemicznej w energię elektryczną." (Art. 45. pkt. 15)

l O sposobie certyfikowania specjalistów odpowiedzialnych za montaż m.in. paneli fotowoltaicznych: "Osoba dokonująca instalacji: 1) mikroinstalacji lub 2) małych instalacji, lub 3) instalacji odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej cieplnej nie większej niż 600 kW - zwana dalej «instalatorem», może wystąpić z wnioskiem do Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego, zwanego dalej "Prezesem UDT”, o wydanie dokumentu potwierdzającego posiadanie przez instalatora kwalifikacji do instalowania danego rodzaju instalacji odnawialnego źródła energii, zwanego dalej «certyfikatem». (…) Certyfikat potwierdza posiadanie kwalifikacji do instalowania następujących rodzajów instalacji odnawialnego źródła energii: 1) kotłów i pieców na biomasę lub 2) systemów fotowoltaicznych, lub 3) słonecznych systemów grzewczych, lub 4) pomp ciepła, lub 5) płytkich systemów geotermalnych. (…)" Dalej wspomina o wymaganym doświadczeniu instalatorów (Art. 136)

Przeczytaj tekst ustawy >>: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150000478/U/D20150478Lj.pdf

Tekst powstał we współpracy ze Stilo Energy.

Stilo Energy

Świemirowska 3
81-877 Sopot

Działamy w całej Polsce

799 399 898

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • OlekWw OlekWw, 05.07.2019r., 12:53:00 Ja bym na każdym bloku montował takie panele fotowoltaiczne tam są kilometry kwadratowe płaskich powierzchni do wykorzystania.
  • Karrol Karrol, 20.08.2019r., 12:46:05 U mnie montaż paneli trwał krócej niż zapowiadano. PV Projekt spisało się bardzo dobrze. Instalacja jest zrobiona na najwyższym poziomie. Myślę że, warto żeby firma znała się na rzeczy

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.