EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasilacze UPS w zastosowaniach domowych

Wzrost sprzedaży UPS-ów do użytku domowego łączy się także z popularnością produktów Smart Home.; Fot. Schneider Electric

Wzrost sprzedaży UPS-ów do użytku domowego łączy się także z popularnością produktów Smart Home.; Fot. Schneider Electric

Zasilacze UPS to urządzenia energoelektroniczne, zapewniające bezprzerwową pracę urządzeń wrażliwych na przerwy w zasilaniu, wahania napięcia oraz zakłócenia występujące w sieci zasilającej. Coraz częściej znajdują zastosowanie w domach jednorodzinnych.

Zobacz także

OSPEL Elegancja w detalu – ramki szklane do osprzętu elektrycznego

Elegancja w detalu – ramki szklane do osprzętu elektrycznego Elegancja w detalu – ramki szklane do osprzętu elektrycznego

Wnętrza domów stają się coraz bardziej wyrafinowane, a detale pełnią kluczową rolę w kreowaniu niepowtarzalnego stylu. Jednym z najnowszych trendów w branży osprzętu elektrycznego są szklane ramki, które...

Wnętrza domów stają się coraz bardziej wyrafinowane, a detale pełnią kluczową rolę w kreowaniu niepowtarzalnego stylu. Jednym z najnowszych trendów w branży osprzętu elektrycznego są szklane ramki, które nie tylko pełnią funkcję praktyczną, ale także dodają elegancji i nowoczesności pomieszczeniom.

OSPEL Seria Szafir – przełom w montażu gniazdek elektrycznych

Seria Szafir – przełom w montażu gniazdek elektrycznych Seria Szafir – przełom w montażu gniazdek elektrycznych

Czy zdarzyło Ci się, że musisz wymienić gniazdko lub kontakt w domu? Większość z nas podchodzi do takiego zadania przynajmniej z niepewnością. Koniec końców, nie robimy tego codziennie. Sięgamy wówczas...

Czy zdarzyło Ci się, że musisz wymienić gniazdko lub kontakt w domu? Większość z nas podchodzi do takiego zadania przynajmniej z niepewnością. Koniec końców, nie robimy tego codziennie. Sięgamy wówczas do filmików instruktażowych lub dzwonimy po elektryka.

OSPEL Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem

Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem

Seria Sonata Touch to zaprojektowana i opracowana przez firmę Ospel seria nowoczesnych łączników elektronicznych do sterowania oświetleniem, które wyposażone są w szklany panel dotykowy. Została ona zaprojektowana...

Seria Sonata Touch to zaprojektowana i opracowana przez firmę Ospel seria nowoczesnych łączników elektronicznych do sterowania oświetleniem, które wyposażone są w szklany panel dotykowy. Została ona zaprojektowana z myślą o klientach poszukujących łączników sterowanych dotykiem, które jednocześnie swym kształtem nawiązywać będą do reszty produktów danej serii produktowej.

W naszych domach bardzo często obserwujemy przygasanie lub chwilowe rozbłyskanie żarówek tradycyjnych w lampach. Ich przyczyną mogą być krótko- i długotrwałe zaniki zasilania, przepięcia, spadki napięcia oraz zakłócenia spowodowane wyższymi harmonicznymi. Jedne z nich są zauważalne bez zastosowania urządzeń pomiarowych, a z innych nie zdajemy sobie nawet sprawy. Jednak wszystkie te zjawiska mają duży wpływ na pracę na przykład komputera i mogą objawić się w różny sposób, od nieprawidłowej pracy (zawieszenie, restart) do jego uszkodzenia [1, 4].

Jak działają UPS-y?

Zasilacze UPS to urządzenia przeznaczone do bezprzerwowej pracy urządzeń komputerowych, łączności oraz innych odbiorników elektrycznych o znaczeniu krytycznym w przypadku zaniku napięcia w sieci zasilającej.

UPS serii BV

UPS z serii BV; fot. Schneider Electric

UPS serii SMV

UPS z serii SMV; fot. Schneider Electric

Zasilacze UPS (Uninterruptable Power Supply) należą obecnie do najbardziej rozpowszechnionych urządzeń podtrzymujących napięcie zasilania na wyjściu. Dodatkowo zapewniają one eliminację zakłóceń pochodzących z sieci elektroenergetycznej oraz mogą izolować galwanicznie odbiory od sieci energetycznej poprzez wbudowany transformator separujący.

Przy doborze zasilaczy UPS należy koniecznie uwzględniać rzeczywiste wartości prądu obciążenia, a nie tylko moc odbiorników [1, 4]. Należy również uwzględnić typ zasilacza ze względu na jego niezawodność oraz sposób podłączenia odbiorników oraz grup odbiorników. Ważne jest także, aby uwzględnić znaczenie tych urządzeń i wymagany czas podtrzymania zasilania. Praca niektórych urządzeń może być bowiem zakończona bezpośrednio po zaniku zasilania podstawowego. Wyłączenie części odbiorników powoduje oszczędność zgromadzonej w akumulatorach energii, która może być wykorzystana do wydłużenia czasu podtrzymania odbiorników wymagających zasilania gwarantowanego.

Rozwiązania zasilaczy UPS

Ze względu na technologię zasilacze UPS dzieli się na:

  • VFD (Voltage Frequency Dependent) – określane jako Off-Line, Stand-By,
  • VI (Voltage Independent) – nazywane Line-Interactive, On-Line-Single Conversion,
  • VFI (Voltage Frequency Independent) – On-Line-Double Conversion, True On-Line.
UPSy w domu

Fot. Schneider Electric

Jeżeli mieści się ono w dopuszczalnych granicach tolerancji, to stycznik lub tranzystor IGBT załącza napięcie sieciowe na wyjście UPS-a. Równocześnie prostownik ładuje baterie. Natomiast w przypadku zaniku napięcia zasilacz przechodzi na zasilanie bateryjne i zostaje załączony falownik, z którego napięcie podawane jest na wyjście urządzenia. Czas załączenia na pracę bateryjną wynosi najczęściej od 2 do 10 ms.

Zasilacze UPS wykonane w technologii Off-Line nie mają układów automatycznej regulacji napięcia zasilającego, dlatego podawane jest ono bezpośrednio na wyjście wraz z wszelkimi zakłóceniami. Urządzenia te nie mają wewnętrznego bypassu (obejścia umożliwiającego podawanie napięcia sieciowego bezpośrednio na wyjście UPS-a) oraz charakteryzują się brakiem synchronizacji zasilania po przywróceniu napięcia w sieci [2, 4].

UPS firmy EVER

Model EVER ECO LCD umożliwia szybką i łatwą wymianę baterii; fot. EVER

UPS firmy EVER

UPS EVER ECO PRO AVR CDS posiadajy system Clear Digital Sinus umożliwiający generację na wyjściu zasilacza UPS napięcia o sinusoidalnym kształcie (przy pracy bateryjnej); fot. EVER

W zasilaczu UPS pracującym w trybie VI stosuje się dwie pętle regulacji.

  • Pierwsza kontroluje napięcie wyjściowe i porównuje z sinusoidalnym napięciem odniesienia, a układ regulacji sprawia, że napięcie wyjściowe ma wartość praktycznie stałą, o częstotliwości zsynchronizowanej z napięciem sieci zasilającej urządzenie.
  • Druga pętla kontroluje napięcie i proces ładowania baterii akumulatorów.

Przy braku napięcia w sieci prądu przemiennego lub gdy parametry napięcia zasilającego nie mieszczą się w przedziale dopuszczalnych wartości, następuje wyłączenie przełącznika statycznego oraz przejęcie zasilania odbiorników przez baterię akumulatorów oraz falownik. Przy powrocie napięcia w sieci zasilającej i jego ustabilizowaniu falownik synchronizuje się z napięciem sieci, a przełącznik statyczny zostaje ponownie włączony.

Przeczytaj więcej o zastosowaniach domowych zasilaczy UPS »

W czasie normalnej pracy falownik jest cały czas włączony – nadzoruje i stabilizuje napięcie wyjściowe oraz pełni funkcję prostownika ładowania baterii, chociaż większość energii przepływa bezpośrednio z sieci [3, 4]. Czas przełączania z sieci na baterie wynosi około 2–4 ms, natomiast przełączenie z pracy bateryjnej na sieciową odbywa się bezprzerwowo. Aktualnie dostępne są zasilacze UPS typu VI z czystą sinusoidą na wyjściu, co zapewnia dobrą współpracę z urządzeniami elektrycznymi czułymi na zakłócenia.

Urządzenia bezprzerwowego zasilania o podwójnej konwersji – typu VFI – składają się z prostownika, baterii akumulatorów oraz falownika. W czasie normalnej pracy prostownik zasila falownik oraz baterię akumulatorów. W czasie zaniku napięcia przemiennego w sieci zasilającej energia do odbiorników jest dostarczana z baterii. Przejście zasilania z sieciowego na bateryjne oraz odwrotnie dokonuje się bez przerw w zasilaniu odbiorników, gdyż cały czas w użyciu są falownik i bateria akumulatorów.


Grzegorz Kostek

Grzegorz Kostek, Sales Engineer – Electrical Distribution, Schneider Electric

Ekspert radzi

Jakie UPS-y polecane są do użytku domowego?

Najbardziej popularną serią UPS-ów do użytku domowego jest Easy UPS BV. W wariancie z gniazdem IEC sprawdzi się do zabezpieczenia małego komputera. Z kolei, jeśli UPS ma podtrzymywać zasilanie w innych urządzeniach, jak np. router, dekoder telewizyjny czy terrarium, warto wybrać klasyczne gniazdo schuko. Wzrost sprzedaży UPS-ów do użytku domowego, który obserwowaliśmy w ciągu ostatniego roku, łączy się także z popularnością produktów Smart Home. Klienci widzą, że UPS staje się koniecznością przy wyborze inteligentnych rozwiązań do domu. W przypadku, gdy w domu pojawiają się elementy Smart Home, warto wybrać UPS z serii SMV, który ma lepszą topologię. W przypadku prostszych UPS-ów, jeśli mamy do czynienia z dłuższym brakiem zasilania, akumulator wyłącza się i po powrocie zasilania należy go samodzielnie ponownie uruchomić. Seria SMV nie wymaga takich działań, ponieważ ma funkcję autostartu – kluczową właśnie przy rozwiązaniach Smart Home, takich jak na przykład automatycznie otwierana i zamykana brama wjazdowa.


Dynamiczny pobór mocy

W latach dziewięćdziesiątych prawie wszystkie komputery charakteryzowały się niemal stałym poborem mocy. Główne przyczyny wahań mocy w komputerach były związane z rozpędzaniem się napędów dyskowych oraz zmianami prędkości obrotowej wentylatorów wynikającymi z regulacji temperatury. Obciążenie obliczeniowe procesorów oraz systemów pamięci powodowało pomijalne wahania całkowitego poboru mocy. W przypadku typowych komputerów przeznaczonych dla małych firm lub przedsiębiorstw całkowite wahania mocy miały wartość rzędu 5% i były całkowicie niezależne od obciążenia obliczeniowego [6].

Polski zasilacz UPS

Polski zasilacz UPS SINLINE RT posiada w standardzie zintegrowany interfejs sieciowy pozwalający na zdalne zasilanie zasilaczem bez pośrednictwa karty sieciowej; fot. EVER

UPS na biurku

Fot.: Schneider Electric

Znaczące obniżenie poboru mocy wymaga współpracy systemu BIOS, układu chipset, procesora i systemu operacyjnego. W takim systemie z funkcją zarządzania zasilaniem za każdym razem, gdy wykorzystanie procesorów spada poniżej 100%, system operacyjny wprowadza tryb bezczynności, co powoduje przejście procesorów w stan niskiego poboru mocy. Ilość czasu spędzonego w trybie niskiego poboru mocy jest odwrotnie proporcjonalna do obciążenia obliczeniowego systemu, tj. procesor pracujący przy wykorzystaniu 20% mocy obliczeniowej będzie przez 80% czasu znajdował się w stanie niskiego poboru mocy [6].

UPS na podłodze

Fot.: Schneider Electric

Rozwiązania stosowane w celu osiągania stanów niskiego poboru mocy różnią się między producentami i rodzinami procesorów, niemniej jednak te najczęściej spotykane polegają na obniżaniu częstotliwości lub ograniczeniu taktowania zegara oraz wyłączaniu lub obniżaniu napięcia zasilającego różne elementy procesora, układów chipset i pamięci. Inna jeszcze metoda polega na dostosowywaniu częstotliwości taktowania oraz poziomu napięcia zasilającego procesor do jego obciążenia w trybie innym niż bezczynność [6].

Warto zaznaczyć, że każde rozwiązanie, które warunkowo obniża moc procesora, redukuje jedynie średnią moc pobieraną przez system, podczas gdy moc maksymalna pozostaje na niezmienionym poziomie. Należy również zdawać sobie sprawę, że w przypadku, gdy udział mocy procesora w całkowitym poborze mocy komputera wzrasta, wahania całkowitego poboru mocy przez zasilacz komputerowy, powodowane obciążeniem obliczeniowym, stają się procentowo odpowiednio większe.

Zaawansowane technologie – co oferują producenci?

Przy przeglądaniu katalogów firmowych można spotkać wiele różnych zastosowanych technologii, mających zapewnić niezawodne zasilanie odbiorników. Istnieje m.in. możliwość uruchomienia zasilacza bez podłączonej sieci – tak zwany zimny start – i zasilenia podłączonych do niego urządzeń do czasu pojawienia się napięcia sieciowego lub do wyczerpania się baterii.

Nietypowe gniazda

Przykład zasilacza UPS z nietypowymi gniazdami do podłączenia urządzeń zasilanych z baterii; fot. JT

Inną ciekawostką jest układ automatycznej regulacji napięcia (AVRAutomatic Voltage Regulation). W zasilaczach typu Line-Interactive umożliwia on podwyższenie lub obniżenie wartości napięcia bez konieczności czerpania energii z akumulatora [4, 5].

Można również spotkać wiele różnych systemów kontrolowanego ładowania baterii. Mają one na celu zapewnienie odpowiedniego prądu ładowania oraz temperatury, w której się ono odbywa.

Wykonania specjalne

Coraz częściej użytkownicy poszukują zasilaczy awaryjnych przeznaczonych do zabezpieczenia pracy kotłów centralnego ogrzewania, pomp, kominków z płaszczem wodnym itp. Dostępne na rynku urządzenia mają moc od 100 do 300 W mocy ciągłej.

Często ­UPS-y mogą być uruchamiane bez podłączonej sieci dzięki funkcji tzw. zimny start.

Przeznaczone do pieców c.o. UPS-y dają możliwość wydłużenia czasu pracy urządzenia poprzez dodanie dodatkowych modułów bateryjnych lub akumulatorów samochodowych [4, 5]. W takim przypadku czas podtrzymania napięcia może dochodzić do kilkunastu godzin.


Ekspert radzi

Michał Przybylski, Inżynier Wsparcia Technicznego EVER Sp. z o.o.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze UPS-ów do kotłów c.o. oraz do kominków z płaszczem wodnym?

W celu zapewnienia bezawaryjnej i bezprzerwowej pracy kotłów centralnego ogrzewania, jak również kominków z płaszczem wodnym warto zastosować zasilacze, które są do tego rodzaju urządzeń przeznaczone. Przy wyborze UPS-a należy zwrócić uwagę na to, czy zasilacz zapewnia ciągłość przewodu neutralnego N – wymaganą do prawidłowej pracy sterowników kotłów (kontrola prądu jonizacji).

Kolejną kwestią jest kształt napięcia generowany na wyjściu zasilacza – czy przebieg jest sinusoidalny. Większość urządzeń z silnikami, w tym pompy obiegowe w instalacjach c.o., nie tolerują napięcia o kształcie prostokątnym. Zastosowanie zasilacza UPS z prostokątnym przebiegiem może doprowadzić do przegrzewania silnika, a w konsekwencji do jego uszkodzenia.

Dodatkowym atutem jest posiadanie przez zasilacz układu automatycznej regulacji napięcia sieciowego AVR, dzięki któremu zasilacz dopasowuje napięcie do wartości akceptowalnej przez odbiorniki, bez konieczności przechodzenia do trybu pracy bateryjnej (przekłada się to na wydłużenie czasu podtrzymania zasilania).

Istotnym parametrem jest również odporność na przeciążenia, rzędu 30 sekund, dzięki czemu mamy pewność, że zasilacz UPS nie wyłączy się z powodu zwiększonego poboru mocy (np. w momencie załączania silników pomp obiegowych).

Wszystkie przytoczone tutaj cechy, jakie powinien posiadać UPS znajdziemy na przykład w zasilaczach z serii SPECLINE AVR 700/SPECLINE AVR PRO 700. UPS-y EVER ECO PRO AVR CDS posiadają system Clear Digital Sinus umożliwiający generację na wyjściu zasilacza UPS napięcia o sinusoidalnym kształcie (przy pracy bateryjnej).


Literatura

  1. A. Baranecki, „Jakość zasilania – niezawodność systemów zasilania gwarantowanego – uwagi dla projektantów”, t. 3, Poradnik Inżyniera Elektryka, WNT, Warszawa 2005.
  2. J. Wiatr, M. Orzechowski, Poradnik projektanta elektryka, Dom Wydawniczy MEDIUM, Warszawa 2009.
  3. H. Markiewicz, Urządzenia i układy rezerwowego zasilania odbiorców energii elektrycznej, PCPM, Wrocław 2001.
  4. K. Kuczyński „Zasilacze UPS – przykłady rozwiązań, „Ekspert Budowlany” 2008.
  5. Materiały firmy Ever.
  6. Materiały firmy APC by Schneider.

Napisz w komentarzu z jakich, i czy, korzystasz z zasilaczy UPS i który polecasz!

Porady budowlane oraz aranżacja wnętrz – dwa razy w tygodniu! Zapisz się na newsletter »

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Joanna Ryńska Jak zoptymalizować koszty dzięki ogrzewaniu elektrycznemu?

Jak zoptymalizować koszty dzięki ogrzewaniu elektrycznemu? Jak zoptymalizować koszty dzięki ogrzewaniu elektrycznemu?

W obliczu postępującej dekarbonizacji ogrzewania oraz wykorzystania OZE w produkcji prądu sieciowego i mikroinstalacjach ogrzewanie elektryczne zaczyna być postrzegane zarówno jako przyszłościowe rozwiązanie...

W obliczu postępującej dekarbonizacji ogrzewania oraz wykorzystania OZE w produkcji prądu sieciowego i mikroinstalacjach ogrzewanie elektryczne zaczyna być postrzegane zarówno jako przyszłościowe rozwiązanie problemu z cenami i dostępnością paliw, jak i odpowiedź na potrzebę dywersyfikacji dostaw energii – także na poziomie budynku czy lokalu.

Magdalena Ćwikła Proste sposoby na oszczędzanie energii

Proste sposoby na oszczędzanie energii Proste sposoby na oszczędzanie energii

Co robić, aby za energię płacić mniej? W jaki sposób możemy ją oszczędzać? Czy na co dzień możemy zużywać jej mniej? Przedstawiamy kilka prostych sposobów, dzięki którym nasze rachunki mogą nieco zmaleć.

Co robić, aby za energię płacić mniej? W jaki sposób możemy ją oszczędzać? Czy na co dzień możemy zużywać jej mniej? Przedstawiamy kilka prostych sposobów, dzięki którym nasze rachunki mogą nieco zmaleć.

Redakcja Budownictwo drewniane, czyli jak uchronić się od rosnących kosztów ogrzewania

Budownictwo drewniane, czyli jak uchronić się od rosnących kosztów ogrzewania Budownictwo drewniane, czyli jak uchronić się od rosnących kosztów ogrzewania

Rok 2022 będzie kojarzyć się z drastycznymi wzrostami cen energii i ogrzewania. W obliczu nieuniknionych podwyżek spowodowanych sytuacją polityczno-gospodarczą na świecie wzrasta znaczenie efektywności...

Rok 2022 będzie kojarzyć się z drastycznymi wzrostami cen energii i ogrzewania. W obliczu nieuniknionych podwyżek spowodowanych sytuacją polityczno-gospodarczą na świecie wzrasta znaczenie efektywności energetycznej. Również stosowane rozwiązania i materiały budowlane zmieniają się na energooszczędne. Jednym z nich jest technologia szkieletowa drewniana.

Damian Żabicki Przygotowania do zimy – jak ustrzec się przed przepięciami i brakiem dostaw prądu?

Przygotowania do zimy – jak ustrzec się przed przepięciami i brakiem dostaw prądu? Przygotowania do zimy – jak ustrzec się przed przepięciami i brakiem dostaw prądu?

Niepewna pod względem energetycznym przyszłość jest skuteczną motywacją do szukania rozwiązań, które zabezpieczą gospodarstwa domowe przed zakłóceniami lub przerwami w dostawie prądu. Ma to szczególne...

Niepewna pod względem energetycznym przyszłość jest skuteczną motywacją do szukania rozwiązań, które zabezpieczą gospodarstwa domowe przed zakłóceniami lub przerwami w dostawie prądu. Ma to szczególne znaczenie dla właścicieli inteligentnych domów lub posiadaczy pieców c.o. To ostatnia chwila na to, aby przygotować się do zimy i wdrożyć odpowiednie rozwiązania.

Redakcja news Future in Action – energia odnawialna od PGE w zakładach CEMEX

Future in Action – energia odnawialna od PGE w zakładach CEMEX Future in Action – energia odnawialna od PGE w zakładach CEMEX

Do 2023 r. cała energia elektryczna kupowana do 36 zakładów CEMEX Polska będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych, zapewnianych głównie przez PGE Polską Grupę Energetyczną oraz częściowo z własnych instalacji...

Do 2023 r. cała energia elektryczna kupowana do 36 zakładów CEMEX Polska będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych, zapewnianych głównie przez PGE Polską Grupę Energetyczną oraz częściowo z własnych instalacji fotowoltaicznych. CEMEX Polska kontynuuje w ten sposób odpowiedzialne gospodarowanie zasobami naturalnymi, w ramach realizowanej strategii „Future in Action”, której celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatu.

Joanna Ryńska Nowe oblicze ogrzewania elektrycznego w domach jednorodzinnych

Nowe oblicze ogrzewania elektrycznego w domach jednorodzinnych Nowe oblicze ogrzewania elektrycznego w domach jednorodzinnych

Ogrzewanie elektryczne w domach jednorodzinnych może, mimo niestabilnych cen prądu, przeżyć renesans dzięki programom wspierającym montaż instalacji fotowoltaicznych wraz z magazynami energii (prądu i...

Ogrzewanie elektryczne w domach jednorodzinnych może, mimo niestabilnych cen prądu, przeżyć renesans dzięki programom wspierającym montaż instalacji fotowoltaicznych wraz z magazynami energii (prądu i ciepła). Obecność w instalacji magazynu energii pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie elektrycznych źródeł ciepła we współpracy z fotowoltaiką.

Columbus Energy PowerHouse – już wkrótce premiera nowej platformy

PowerHouse – już wkrótce premiera nowej platformy PowerHouse – już wkrótce premiera nowej platformy

Columbus Energy zaprasza na premierę nowej platformy dla użytkowników – PowerHouse.

Columbus Energy zaprasza na premierę nowej platformy dla użytkowników – PowerHouse.

Wiktor Janecki Nowoczesne klimatyzatory

Nowoczesne klimatyzatory Nowoczesne klimatyzatory

W ofertach producentów można znaleźć urządzenia o szerokich zakresach mocy chłodniczej i grzewczej dla różnych typów budynków i pomieszczeń. Towarzyszy im bogata oferta różnych typów jednostek wewnętrznych....

W ofertach producentów można znaleźć urządzenia o szerokich zakresach mocy chłodniczej i grzewczej dla różnych typów budynków i pomieszczeń. Towarzyszy im bogata oferta różnych typów jednostek wewnętrznych. Oferowane są głównie urządzenia inwerterowe o wysokich wskaźnikach efektywności energetycznej dla chłodzenia i grzania.

Marcin Baliński Czy fotowoltaika będzie opłacalna w systemie net-billingu?

Czy fotowoltaika będzie opłacalna w systemie net-billingu? Czy fotowoltaika będzie opłacalna w systemie net-billingu?

Fotowoltaika jest w naszym kraju coraz bardziej popularnym rozwiązaniem zarówno dla firm, jak i gospodarstw domowych. Rok do roku liczba instalacji zwiększa się aż trzykrotnie. Jest to efekt rosnących...

Fotowoltaika jest w naszym kraju coraz bardziej popularnym rozwiązaniem zarówno dla firm, jak i gospodarstw domowych. Rok do roku liczba instalacji zwiększa się aż trzykrotnie. Jest to efekt rosnących cen prądu, czego kumulację odczujemy prawdopodobnie najmocniej w 2024 r., gdy zostaną uwolnione ceny prądu.

dr inż. Marek Miara, Fraunhofer ISE, PORT PC Pompy ciepła w istniejących budynkach – ocena ekologiczna i ekonomiczna

Pompy ciepła w istniejących budynkach – ocena ekologiczna i ekonomiczna Pompy ciepła w istniejących budynkach – ocena ekologiczna i ekonomiczna

W artykule poświęconym wynikom badań pracy instalacji z pompami ciepła w budynkach istniejących, prowadzonych przez wiele lat w niemieckim Instytucie Fraunhofera ISE, omówiono kwestie redukcji emisji dwutlenku...

W artykule poświęconym wynikom badań pracy instalacji z pompami ciepła w budynkach istniejących, prowadzonych przez wiele lat w niemieckim Instytucie Fraunhofera ISE, omówiono kwestie redukcji emisji dwutlenku węgla w porównaniu z kotłami węglowymi i gazowymi oraz kosztów eksploatacyjnych. Uwzględniając obecne ceny energii elektrycznej, ogrzewanie pompą ciepła jest bardziej ekonomiczne od ogrzewania kotłem gazowym, jeśli pompa ciepła ma efektywność większą niż 3,0.

Redakcja Rusza czwarta edycja programu Mój Prąd

Rusza czwarta edycja programu Mój Prąd Rusza czwarta edycja programu Mój Prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 15 kwietnia br. uruchomi czwarty już nabór wniosków dla osób fizycznych w programie „Mój Prąd”. Wsparcie dotyczyć będzie nie tylko domowych mikroinstalacji...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 15 kwietnia br. uruchomi czwarty już nabór wniosków dla osób fizycznych w programie „Mój Prąd”. Wsparcie dotyczyć będzie nie tylko domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV), ale także magazynów energii i ciepła, które zwiększają autokonsumpcję energii elektrycznej wytworzonej z własnych paneli PV. Dotację będzie można także uzyskać na zintegrowane z urządzeniami inteligentne systemy zarządzania energią. Maksymalne dofinansowanie na mikroinstalacje...

Redakcja news Większość Polaków deklaruje, że oszczędza energię elektryczną

Większość Polaków deklaruje, że oszczędza energię elektryczną Większość Polaków deklaruje, że oszczędza energię elektryczną

Aż 92% respondentów twierdzi, że oszczędza energię elektryczną, a 82% utrzymuje, że przywiązuje do tego dużą wagę – wynika z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej....

Aż 92% respondentów twierdzi, że oszczędza energię elektryczną, a 82% utrzymuje, że przywiązuje do tego dużą wagę – wynika z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Do oszczędzania prądu skłaniają Polaków przede wszystkim koszty (84% ankietowanych) oraz troska o stan środowiska naturalnego (80%).

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic

Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic

Zima w pełni, a więc czas sprawdzić, czy każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego...

Zima w pełni, a więc czas sprawdzić, czy każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego ważne jest, aby dom był ciepły i przytulny przez całą zimę. Celem Panasonic jest zapewnienie wydajnego i ekonomicznego ogrzewania, ograniczając jego szkodliwy wpływ na środowisko.

Krystyna Stankiewicz news O ile zdrożeją gaz i prąd w 2022 r.?

O ile zdrożeją gaz i prąd w 2022 r.? O ile zdrożeją gaz i prąd w 2022 r.?

Prezes Urzędu Regulacji Energii zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż gazu dla PGNiG Obrót Detaliczny i na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa oraz energię elektryczną dla gospodarstw...

Prezes Urzędu Regulacji Energii zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż gazu dla PGNiG Obrót Detaliczny i na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa oraz energię elektryczną dla gospodarstw domowych – czytamy w komunikacie URE.

Redakcja news Kto skorzystał na fotowoltaice w 2021 r. – raport Oferteo.pl

Kto skorzystał na fotowoltaice w 2021 r. – raport Oferteo.pl Kto skorzystał na fotowoltaice w 2021 r. – raport Oferteo.pl

70% inwestorów odczuwa oszczędności wynikające z użytkowania fotowoltaiki już w pierwszym roku działania paneli – wynika z raportu Oferteo.pl. Jednorazowe koszty uruchomienia instalacji wynoszą średnio...

70% inwestorów odczuwa oszczędności wynikające z użytkowania fotowoltaiki już w pierwszym roku działania paneli – wynika z raportu Oferteo.pl. Jednorazowe koszty uruchomienia instalacji wynoszą średnio 29 tys. zł. Trzy czwarte badanych wspomaga się dotacjami i ulgami oferowanymi przez państwo.

Damian Żabicki UPS-y do zastosowań domowych

UPS-y do zastosowań domowych UPS-y do zastosowań domowych

Coraz więcej nowych technologii znajduje zastosowanie w naszych domach. Niektóre z nich wyposażone są w wewnętrzną pamięć bądź skomplikowaną automatykę, czyli elementy, które są bardzo wrażliwe na wahania...

Coraz więcej nowych technologii znajduje zastosowanie w naszych domach. Niektóre z nich wyposażone są w wewnętrzną pamięć bądź skomplikowaną automatykę, czyli elementy, które są bardzo wrażliwe na wahania napięcia. W grupie tych urządzeń znajduje się nasz osobisty komputer, sprzęt sieciowy, ale też systemy centralnego ogrzewania i rozwiązania z zakresu Smart Home. Wszystkie one wymagają do ochrony właściwie dobranego zasilacza UPS, który zabezpieczy je przed zapadami napięcia, szybkimi jego zmianami...

dr inż. Jarosław Wiater, Politechnika Białostocka Ochrona domowych instalacji fotowoltaicznych przed skutkami wyładowań piorunowych i przepięć

Ochrona domowych instalacji fotowoltaicznych przed skutkami wyładowań piorunowych i przepięć Ochrona domowych instalacji fotowoltaicznych przed skutkami wyładowań piorunowych i przepięć

W Polsce tylko w roku 2019 zainstalowano ponad 104 tysiące mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV) o łącznej mocy przekraczającej 680 MWp [1]. Chęć pozyskania „darmowej” energii elektrycznej oraz liczne...

W Polsce tylko w roku 2019 zainstalowano ponad 104 tysiące mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV) o łącznej mocy przekraczającej 680 MWp [1]. Chęć pozyskania „darmowej” energii elektrycznej oraz liczne programy wsparcia tego rodzaju inwestycji przekładają się na tzw. boom, który przekracza założone prognozy [1].

Krystyna Stankiewicz news Utrzymanie mieszkania coraz droższe

Utrzymanie mieszkania coraz droższe Utrzymanie mieszkania coraz droższe

W kwietniu br. wydatki statystycznej rodziny na utrzymanie mieszkania przekroczyły 1000 złotych miesięcznie – oszacował HRE Investments na podstawie danych GUS.

W kwietniu br. wydatki statystycznej rodziny na utrzymanie mieszkania przekroczyły 1000 złotych miesięcznie – oszacował HRE Investments na podstawie danych GUS.

Redakcja news Mój Prąd 3.0

Mój Prąd 3.0 Mój Prąd 3.0

Wytwarzanie i zużywanie energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na własne potrzeby, przedział mocy 2–10 kW, inwestycje podłączone do sieci OSD, koszty kwalifikowane od dnia 1 lutego 2020...

Wytwarzanie i zużywanie energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na własne potrzeby, przedział mocy 2–10 kW, inwestycje podłączone do sieci OSD, koszty kwalifikowane od dnia 1 lutego 2020 r. oraz poziom dofinansowania zależny od zakresu rzeczowego inwestycji – to zasady, które będą obowiązywały w trzeciej odsłonie programu „Mój Prąd”. Rozpoczęcie nowego naboru planowane jest od 1 lipca br.

mgr inż. Karol Kuczyński Zasilacze UPS – rynek, zastosowanie, dobór

Zasilacze UPS – rynek, zastosowanie, dobór Zasilacze UPS – rynek, zastosowanie, dobór

Rosnące zapotrzebowanie rynku w zakresie bezprzerwowych zasilaczy UPS pracujących w systemach o zwiększonej niezawodności powoduje, że producenci mają w swojej ofercie urządzenia w zakresie mocy od kilkuset...

Rosnące zapotrzebowanie rynku w zakresie bezprzerwowych zasilaczy UPS pracujących w systemach o zwiększonej niezawodności powoduje, że producenci mają w swojej ofercie urządzenia w zakresie mocy od kilkuset VA do nawet kilkuset kVA [1, 8].

AS ENERGY Zużycie prądu w domu: może być taniej

Zużycie prądu w domu: może być taniej Zużycie prądu w domu: może być taniej

Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz częściej poszukujemy sposobów na zmniejszenie kosztów utrzymania domu. Rozwiązaniem, które przyniesie najbardziej widoczne efekty, jest montaż instalacji...

Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz częściej poszukujemy sposobów na zmniejszenie kosztów utrzymania domu. Rozwiązaniem, które przyniesie najbardziej widoczne efekty, jest montaż instalacji fotowoltaicznej. By przekonać się, jak wiele możemy dzięki temu zyskać, warto prześledzić zużycie prądu przez poszczególne sprzęty domowe.

Redakcja Pompa ciepła – co się stanie, gdy zabraknie prądu?

Pompa ciepła – co się stanie, gdy zabraknie prądu? Pompa ciepła – co się stanie, gdy zabraknie prądu?

Wiele jest sytuacji w naszym życiu, na które nie mamy wpływu. Jednak, kiedy w grę wchodzą drogie urządzenia, od których zależy poziom ciepła w naszym domu, nie chcemy czuć się zaskoczeni. Jak zareaguje...

Wiele jest sytuacji w naszym życiu, na które nie mamy wpływu. Jednak, kiedy w grę wchodzą drogie urządzenia, od których zależy poziom ciepła w naszym domu, nie chcemy czuć się zaskoczeni. Jak zareaguje pompa ciepła, gdy zabraknie prądu? Oto kilka cennych informacji od Tomasza Kurka, eksperta z firmy Nabilaton.

Redakcja news Grupa VELUX i Schneider Electric – partnerstwo w pozyskiwaniu energii odnawialnej

Grupa VELUX i Schneider Electric – partnerstwo w pozyskiwaniu energii odnawialnej Grupa VELUX i Schneider Electric – partnerstwo w pozyskiwaniu energii odnawialnej

Grupa VELUX i Schneider Electric ogłosiły partnerstwo, w ramach którego będą realizować umowy zakupu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (PPA). Jest to kolejny krok producenta okien dachowych w...

Grupa VELUX i Schneider Electric ogłosiły partnerstwo, w ramach którego będą realizować umowy zakupu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (PPA). Jest to kolejny krok producenta okien dachowych w przejściu na energię elektryczną pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych (RE100) do 2023 roku, mający doprowadzić do osiągnięcia neutralności węglowej do 2030 roku.

Sposoby na energooszczędny i zdrowy dom – poradnik

Sposoby na energooszczędny i zdrowy dom – poradnik Sposoby na energooszczędny i zdrowy dom – poradnik

Polacy, budując swoje domy lub kupując mieszkania, coraz częściej zwracają uwagę na energooszczędność i ekologię, dlatego świadomie wybierają rozwiązania, które pomagają ograniczyć zużycie energii i sprawiają,...

Polacy, budując swoje domy lub kupując mieszkania, coraz częściej zwracają uwagę na energooszczędność i ekologię, dlatego świadomie wybierają rozwiązania, które pomagają ograniczyć zużycie energii i sprawiają, że dom staje się ciepły, zdrowy oraz niedrogi w eksploatacji. Dotyczy to oczywiście nowych inwestycji, ale problemem pozostają budynki wniesione kilkadziesiąt lat temu, z których znaczna część jest źle zaizolowana, ma przestarzałe instalacje grzewcze, a także słabą wentylację, która niejednokrotnie...

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.