EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Rosenberg Polska sp. z o.o. Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

Niezawodny system wentylacji ECFanGrid Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

Blachodachówka jako alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych »

Blachodachówka jako alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych » Blachodachówka jako alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych »

Elastyczne izolacje techniczne na miarę XXI w »

Elastyczne izolacje techniczne na miarę XXI w » Elastyczne izolacje techniczne na miarę XXI w »

Ochrona domowych instalacji fotowoltaicznych przed skutkami wyładowań piorunowych i przepięć

Cz. 1. Ryzyko pożaru paneli PV i wymagania w zakresie ochrony a ubezpieczenie

Panele PV zamontowane powyżej systemu ochrony odgromowej; fot. J. Wiater
Panele PV zamontowane powyżej systemu ochrony odgromowej; fot. J. Wiater

W Polsce tylko w roku 2019 zainstalowano ponad 104 tysiące mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV) o łącznej mocy przekraczającej 680 MWp [1]. Chęć pozyskania „darmowej” energii elektrycznej oraz liczne programy wsparcia tego rodzaju inwestycji przekładają się na tzw. boom, który przekracza założone prognozy [1].

Zobacz także

OSPEL Elegancja w detalu – ramki szklane do osprzętu elektrycznego

Elegancja w detalu – ramki szklane do osprzętu elektrycznego Elegancja w detalu – ramki szklane do osprzętu elektrycznego

Wnętrza domów stają się coraz bardziej wyrafinowane, a detale pełnią kluczową rolę w kreowaniu niepowtarzalnego stylu. Jednym z najnowszych trendów w branży osprzętu elektrycznego są szklane ramki, które...

Wnętrza domów stają się coraz bardziej wyrafinowane, a detale pełnią kluczową rolę w kreowaniu niepowtarzalnego stylu. Jednym z najnowszych trendów w branży osprzętu elektrycznego są szklane ramki, które nie tylko pełnią funkcję praktyczną, ale także dodają elegancji i nowoczesności pomieszczeniom.

OSPEL Seria Szafir – przełom w montażu gniazdek elektrycznych

Seria Szafir – przełom w montażu gniazdek elektrycznych Seria Szafir – przełom w montażu gniazdek elektrycznych

Czy zdarzyło Ci się, że musisz wymienić gniazdko lub kontakt w domu? Większość z nas podchodzi do takiego zadania przynajmniej z niepewnością. Koniec końców, nie robimy tego codziennie. Sięgamy wówczas...

Czy zdarzyło Ci się, że musisz wymienić gniazdko lub kontakt w domu? Większość z nas podchodzi do takiego zadania przynajmniej z niepewnością. Koniec końców, nie robimy tego codziennie. Sięgamy wówczas do filmików instruktażowych lub dzwonimy po elektryka.

OSPEL Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem

Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem

Seria Sonata Touch to zaprojektowana i opracowana przez firmę Ospel seria nowoczesnych łączników elektronicznych do sterowania oświetleniem, które wyposażone są w szklany panel dotykowy. Została ona zaprojektowana...

Seria Sonata Touch to zaprojektowana i opracowana przez firmę Ospel seria nowoczesnych łączników elektronicznych do sterowania oświetleniem, które wyposażone są w szklany panel dotykowy. Została ona zaprojektowana z myślą o klientach poszukujących łączników sterowanych dotykiem, które jednocześnie swym kształtem nawiązywać będą do reszty produktów danej serii produktowej.

Należy przypuszczać, iż w kolejnych latach instalacje PV staną się nieodzownym składnikiem instalacji elektrycznych. Należy jednak pamiętać, iż poza oczywistymi zaletami są również zagrożenia, z którymi trzeba się zmierzyć. Do najważniejszych zalicza się wpływ czynników zewnętrznych, takich jak m.in. wyładowania piorunowe i związane z nimi przepięcia oraz znaczne ryzyko pożaru nie tylko samych paneli PV, ale również całego obiektu budowlanego w miejscu ich instalacji [2].

Czas zwrotu inwestycji szacowany jest na 10–30 lat. Każde dodatkowe koszty ewentualnej naprawy systemu zmniejszają opłacalność, stąd też należy podjąć niezbędne działania na samym początku, aby móc przeciwstawiać się zagrożeniom przez dziesięciolecia.

Panele PV umieszcza się najczęściej na dachu i zazwyczaj okablowanie instalacji fotowoltaicznej jest wprowadzane do wnętrza budynku. W związku z tym instalowane są długie odcinki przewodów łączące panele z falownikami i siecią elektro­energetyczną.

Wyładowania piorunowe powodują powstawanie impulsowego pola elektrycznego i magnetycznego, które to indukuje w pobliskich instalacjach napięcia i prądy udarowe. Długość przewodów oraz wielkość pętli powstających z ułożonych przewodów zwiększa wartości przepięć.

Szkody wywołane przez przepięcia występują zarówno w panelach fotowoltaicznych, falownikach, sterownikach, jak i układach elektronicznych nimi sterujących.

Przepięcia dochodzące poprzez sieć energetyczną mogą również uszkodzić pracujące w domu urządzenia, takie jak falownik PV, piec grzewczy, lodówka, telewizor, pralka, komputer i wiele innych. W niesprzyjających warunkach przepięcia same w sobie mogą spowodować pożar paneli umieszczonych na dachu, a jego gaszenie będzie bardzo utrudnione ze względu na obecność napięcia na ich zaciskach i brak możliwości gaszenia wodą.

W przypadku bezpośredniego wyładowania piorunowego w obiekt budowlany, na którym zamontowano instalację PV, może dojść do ich zapłonu i pożaru całego budynku. Mając to wszystko na uwadze, zaleca się instalację systemu ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej w budynku, na którym są zainstalowane ogniwa PV. Osoby korzystające z kredytu powinny bezwarunkowo wyposażyć swoją instalację w stosowne rozwiązania techniczne, o których mowa poniżej.

Ryzyko pożaru paneli PV

Bardzo często osoby zaczynające swoją przygodę z panelami fotowoltaicznymi nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, jakie one niosą. Specyfika działania ogniw fotowoltaicznych uniemożliwia ich natychmiastowe wyłączenie. Najprościej rzecz ujmując, nie da się wyłączyć słońca, przez co również nie da się wyłączyć paneli fotowoltaicznych. Cały czas na ich zaciskach wyjściowych obecne jest napięcie – zarówno w dzień słoneczny, jak i pochmurny. Jakiekolwiek uszkodzenie paneli PV skutkujące zwarciem choćby tylko jednego ogniwa w panelu może być przyczyną pożaru. Powstałe w ten sposób zwarcie jest podtrzymywane przez pozostałe ogniwa w stringu, w pojedynczym panelu, ogniwie czy falowniku.

Wykrycie i wyłączenie zwarcia jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Dostępne na rynku rozwiązania techniczne umożliwiają co najwyżej izolację uszkodzonego modułu. Samo wykrycie zwarcia jest kłopotliwe ze względu na bardzo małą różnicę między prądem znamionowym panelu/ogniwa a prądem zwarciowym. Znamienna jest również możliwość pracy panelu PV na zwarcie (fot. 1.). Mając to wszystko na uwadze, przystępując do inwestycji należy wziąć pod uwagę znaczne ryzyko pożaru i podjąć stosowne środki je ograniczające.

fot2 ochrona domowych instalacji fotowoltaicznych
Fot. 1. Praca na zwarcie stringu paneli PV zainstalowanych na dachu obiektu; fot. J. Wiater

W przypadku bezpośrednich wyładowań piorunowych uwolniona energia jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania pożarów. Sama instalacja paneli fotowoltaicznych nie zwiększa ryzyka uderzenia pioruna, ale potencjalne straty w obiekcie wyposażonym w panele będą zdecydowanie większe. Dlatego też zaleca się szczegółową ocenę ryzyka wystąpienia szkody spowodowanej uderzeniem pioruna. Należy tego dokonać zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 62305-2 [4].

Najczęściej popełnianym błędem jest instalacja systemu PV bez zwracania uwagi na problem ochrony odgromowej. Na fot. głównym. przedstawiono obiekt, w którym doinstalowano system PV, nie modyfikując istniejącego systemu ochrony odgromowej (panele PV powyżej piorunochronów na dachu).

Wymagania w zakresie ochrony a ubezpieczenie

Polskie prawo nie nakłada obowiązku instalacji systemu ochrony odgromowej obiektu wyposażonego w instalację PV. Prawo budowlane nakłada zaś na inwestora/projektanta konieczność analizy ryzyka.

Analiza ryzyka przeprowadzona zgodnie z normą umożliwia wybór właściwego poziomu ochrony odgromowej budynku. Bardzo często jednak ubezpieczamy swój obiekt (dom), myśląc o ewentualnym ryzyku powstania strat, które mają być pokryte z polisy. Zawierając umowę ubezpieczenia (cywilnoprawną) z firmą ubezpieczeniową, zgadzamy się na warunki zawarte w OWU (ogólne warunki ubezpieczenia). Kupując polisę, rzadko sprawdzamy jej warunki. Jednak możemy w nich znaleźć bardzo ciekawe zapisy, które to de facto w bardziej lub mniej otwarty sposób nakładają na nas obowiązek instalacji ochrony odgromowej i przepięciowej. I tak na przykład w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych, przeglądając OWU w punkcie opisującym przedmiot ubezpieczenia napotykamy zapis:

„Ochroną ubezpieczeniową może być objęta instalacja fotowoltaiczna, która spełnia łącznie następujące warunki: (…) jest wyposażona w system ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej oraz uziemienie”.

Analizując ten zapis, wychodzi na to, że musimy wyposażyć obiekt w ww. instalację, bo jak nie, to nasza instalacja nie jest objęta ubezpieczeniem – pomimo że mamy polisę. Dalej w tym samym OWU, w punkcie wyłączenia odpowiedzialności, możemy znaleźć, iż „wyłączona jest całkowicie odpowiedzialność za szkody powstałe wskutek oddziaływania pola magnetycznego i elektrycznego”.

Należy tutaj nadmienić, iż wyładowanie piorunowe wytwarza bardzo duże wartości pola elektrycznego i magnetycznego, szczegółowo opisane w normie PN-EN 62305-1 [3]. Zawierając umowę, jesteśmy ubezpieczeni od kradzieży paneli PV, gradu, wichury itp., ale nie od przepięć, które właśnie pole elektryczne i magnetyczne powoduje.

W innym towarzystwie ubezpieczeniowym, w dziale opisującym przedmiot ubezpieczenia, czytamy iż „elektrownia fotowoltaiczna powinna się składać z urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej i odgromowej”.

Podsumowując, należy podkreślić, iż wymagania polskiego prawa nie są równe wymaganiom, na które sami się zgadzamy, podpisując umowę ubezpieczenia (cywilnoprawną).

Literatura

1. https://globenergia.pl/ponad-104-tysiace-mikroinstalacji-pv-w-2019-roku-gigantyczny-wzrost-w-fotowoltaice/(2020.03.26).
2. „Poradnik ochrony odgromowej”, Neumarkt DEHN, 2019.
3. PN-EN 62305-1:2011, „Ochrona odgromowa. Część 1: Zasady ogólne”.
4. PN-EN 62305-2:2012, „Ochrona odgromowa. Część 2: Zarządzanie ryzykiem”.
5. PN-EN 62305-3:2011, „Ochrona odgromowa. Część 3: Uszkodzenia fizyczne obiektów i zagrożenie życia”.
6. PN-EN 62305-4:2011, „Ochrona odgromowa. Część 4: Urządzenia elektryczne i elektroniczne w obiektach”.
7. DIN EN 62305-3:2016-04; VDE 0185-305­-3:2016-04, „Blitzschutz – Teil 3: Schutz von baulichen Anlagen und Personen”.
8. IEC TS 62561-8:2018, „Lightning protection system components (LPSC). Part 8: Requirements for components for isolated LPS”.
9. PN-EN 50539-11:2013-06, „Niskonapięciowe urządzenia ograniczające przepięcia. Urządzenia ograniczające przepięcia do zastosowań specjalnych z włączeniem napięcia stałego. Część 11: Wymagania i badania dla SPD w zastosowaniach fotowoltaicznych”.
10. PN-EN 61643-31:2019-07, „Niskonapięciowe urządzenia ograniczające przepięcia. Część 31: Wymagania i metody badań dla SPD instalacji fotowoltaicznych”.
11. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 8 kwietnia 2019 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2019.0.1065).

4/2021

Komentarze

Powiązane

Damian Żabicki Przygotowania do zimy – jak ustrzec się przed przepięciami i brakiem dostaw prądu?

Przygotowania do zimy – jak ustrzec się przed przepięciami i brakiem dostaw prądu? Przygotowania do zimy – jak ustrzec się przed przepięciami i brakiem dostaw prądu?

Niepewna pod względem energetycznym przyszłość jest skuteczną motywacją do szukania rozwiązań, które zabezpieczą gospodarstwa domowe przed zakłóceniami lub przerwami w dostawie prądu. Ma to szczególne...

Niepewna pod względem energetycznym przyszłość jest skuteczną motywacją do szukania rozwiązań, które zabezpieczą gospodarstwa domowe przed zakłóceniami lub przerwami w dostawie prądu. Ma to szczególne znaczenie dla właścicieli inteligentnych domów lub posiadaczy pieców c.o. To ostatnia chwila na to, aby przygotować się do zimy i wdrożyć odpowiednie rozwiązania.

Redakcja news Future in Action – energia odnawialna od PGE w zakładach CEMEX

Future in Action – energia odnawialna od PGE w zakładach CEMEX Future in Action – energia odnawialna od PGE w zakładach CEMEX

Do 2023 r. cała energia elektryczna kupowana do 36 zakładów CEMEX Polska będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych, zapewnianych głównie przez PGE Polską Grupę Energetyczną oraz częściowo z własnych instalacji...

Do 2023 r. cała energia elektryczna kupowana do 36 zakładów CEMEX Polska będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych, zapewnianych głównie przez PGE Polską Grupę Energetyczną oraz częściowo z własnych instalacji fotowoltaicznych. CEMEX Polska kontynuuje w ten sposób odpowiedzialne gospodarowanie zasobami naturalnymi, w ramach realizowanej strategii „Future in Action”, której celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatu.

Joanna Ryńska Nowe oblicze ogrzewania elektrycznego w domach jednorodzinnych

Nowe oblicze ogrzewania elektrycznego w domach jednorodzinnych Nowe oblicze ogrzewania elektrycznego w domach jednorodzinnych

Ogrzewanie elektryczne w domach jednorodzinnych może, mimo niestabilnych cen prądu, przeżyć renesans dzięki programom wspierającym montaż instalacji fotowoltaicznych wraz z magazynami energii (prądu i...

Ogrzewanie elektryczne w domach jednorodzinnych może, mimo niestabilnych cen prądu, przeżyć renesans dzięki programom wspierającym montaż instalacji fotowoltaicznych wraz z magazynami energii (prądu i ciepła). Obecność w instalacji magazynu energii pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie elektrycznych źródeł ciepła we współpracy z fotowoltaiką.

Columbus Energy PowerHouse – już wkrótce premiera nowej platformy

PowerHouse – już wkrótce premiera nowej platformy PowerHouse – już wkrótce premiera nowej platformy

Columbus Energy zaprasza na premierę nowej platformy dla użytkowników – PowerHouse.

Columbus Energy zaprasza na premierę nowej platformy dla użytkowników – PowerHouse.

Wiktor Janecki Nowoczesne klimatyzatory

Nowoczesne klimatyzatory Nowoczesne klimatyzatory

W ofertach producentów można znaleźć urządzenia o szerokich zakresach mocy chłodniczej i grzewczej dla różnych typów budynków i pomieszczeń. Towarzyszy im bogata oferta różnych typów jednostek wewnętrznych....

W ofertach producentów można znaleźć urządzenia o szerokich zakresach mocy chłodniczej i grzewczej dla różnych typów budynków i pomieszczeń. Towarzyszy im bogata oferta różnych typów jednostek wewnętrznych. Oferowane są głównie urządzenia inwerterowe o wysokich wskaźnikach efektywności energetycznej dla chłodzenia i grzania.

Marcin Baliński Czy fotowoltaika będzie opłacalna w systemie net-billingu?

Czy fotowoltaika będzie opłacalna w systemie net-billingu? Czy fotowoltaika będzie opłacalna w systemie net-billingu?

Fotowoltaika jest w naszym kraju coraz bardziej popularnym rozwiązaniem zarówno dla firm, jak i gospodarstw domowych. Rok do roku liczba instalacji zwiększa się aż trzykrotnie. Jest to efekt rosnących...

Fotowoltaika jest w naszym kraju coraz bardziej popularnym rozwiązaniem zarówno dla firm, jak i gospodarstw domowych. Rok do roku liczba instalacji zwiększa się aż trzykrotnie. Jest to efekt rosnących cen prądu, czego kumulację odczujemy prawdopodobnie najmocniej w 2024 r., gdy zostaną uwolnione ceny prądu.

dr inż. Marek Miara, Fraunhofer ISE, PORT PC Pompy ciepła w istniejących budynkach – ocena ekologiczna i ekonomiczna

Pompy ciepła w istniejących budynkach – ocena ekologiczna i ekonomiczna Pompy ciepła w istniejących budynkach – ocena ekologiczna i ekonomiczna

W artykule poświęconym wynikom badań pracy instalacji z pompami ciepła w budynkach istniejących, prowadzonych przez wiele lat w niemieckim Instytucie Fraunhofera ISE, omówiono kwestie redukcji emisji dwutlenku...

W artykule poświęconym wynikom badań pracy instalacji z pompami ciepła w budynkach istniejących, prowadzonych przez wiele lat w niemieckim Instytucie Fraunhofera ISE, omówiono kwestie redukcji emisji dwutlenku węgla w porównaniu z kotłami węglowymi i gazowymi oraz kosztów eksploatacyjnych. Uwzględniając obecne ceny energii elektrycznej, ogrzewanie pompą ciepła jest bardziej ekonomiczne od ogrzewania kotłem gazowym, jeśli pompa ciepła ma efektywność większą niż 3,0.

Redakcja Rusza czwarta edycja programu Mój Prąd

Rusza czwarta edycja programu Mój Prąd Rusza czwarta edycja programu Mój Prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 15 kwietnia br. uruchomi czwarty już nabór wniosków dla osób fizycznych w programie „Mój Prąd”. Wsparcie dotyczyć będzie nie tylko domowych mikroinstalacji...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 15 kwietnia br. uruchomi czwarty już nabór wniosków dla osób fizycznych w programie „Mój Prąd”. Wsparcie dotyczyć będzie nie tylko domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV), ale także magazynów energii i ciepła, które zwiększają autokonsumpcję energii elektrycznej wytworzonej z własnych paneli PV. Dotację będzie można także uzyskać na zintegrowane z urządzeniami inteligentne systemy zarządzania energią. Maksymalne dofinansowanie na mikroinstalacje...

Redakcja news Większość Polaków deklaruje, że oszczędza energię elektryczną

Większość Polaków deklaruje, że oszczędza energię elektryczną Większość Polaków deklaruje, że oszczędza energię elektryczną

Aż 92% respondentów twierdzi, że oszczędza energię elektryczną, a 82% utrzymuje, że przywiązuje do tego dużą wagę – wynika z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej....

Aż 92% respondentów twierdzi, że oszczędza energię elektryczną, a 82% utrzymuje, że przywiązuje do tego dużą wagę – wynika z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Do oszczędzania prądu skłaniają Polaków przede wszystkim koszty (84% ankietowanych) oraz troska o stan środowiska naturalnego (80%).

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic

Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic

Zima w pełni, a więc czas sprawdzić, czy każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego...

Zima w pełni, a więc czas sprawdzić, czy każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego ważne jest, aby dom był ciepły i przytulny przez całą zimę. Celem Panasonic jest zapewnienie wydajnego i ekonomicznego ogrzewania, ograniczając jego szkodliwy wpływ na środowisko.

Krystyna Stankiewicz news O ile zdrożeją gaz i prąd w 2022 r.?

O ile zdrożeją gaz i prąd w 2022 r.? O ile zdrożeją gaz i prąd w 2022 r.?

Prezes Urzędu Regulacji Energii zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż gazu dla PGNiG Obrót Detaliczny i na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa oraz energię elektryczną dla gospodarstw...

Prezes Urzędu Regulacji Energii zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż gazu dla PGNiG Obrót Detaliczny i na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa oraz energię elektryczną dla gospodarstw domowych – czytamy w komunikacie URE.

Redakcja news Kto skorzystał na fotowoltaice w 2021 r. – raport Oferteo.pl

Kto skorzystał na fotowoltaice w 2021 r. – raport Oferteo.pl Kto skorzystał na fotowoltaice w 2021 r. – raport Oferteo.pl

70% inwestorów odczuwa oszczędności wynikające z użytkowania fotowoltaiki już w pierwszym roku działania paneli – wynika z raportu Oferteo.pl. Jednorazowe koszty uruchomienia instalacji wynoszą średnio...

70% inwestorów odczuwa oszczędności wynikające z użytkowania fotowoltaiki już w pierwszym roku działania paneli – wynika z raportu Oferteo.pl. Jednorazowe koszty uruchomienia instalacji wynoszą średnio 29 tys. zł. Trzy czwarte badanych wspomaga się dotacjami i ulgami oferowanymi przez państwo.

Damian Żabicki UPS-y do zastosowań domowych

UPS-y do zastosowań domowych UPS-y do zastosowań domowych

Coraz więcej nowych technologii znajduje zastosowanie w naszych domach. Niektóre z nich wyposażone są w wewnętrzną pamięć bądź skomplikowaną automatykę, czyli elementy, które są bardzo wrażliwe na wahania...

Coraz więcej nowych technologii znajduje zastosowanie w naszych domach. Niektóre z nich wyposażone są w wewnętrzną pamięć bądź skomplikowaną automatykę, czyli elementy, które są bardzo wrażliwe na wahania napięcia. W grupie tych urządzeń znajduje się nasz osobisty komputer, sprzęt sieciowy, ale też systemy centralnego ogrzewania i rozwiązania z zakresu Smart Home. Wszystkie one wymagają do ochrony właściwie dobranego zasilacza UPS, który zabezpieczy je przed zapadami napięcia, szybkimi jego zmianami...

Krystyna Stankiewicz news Utrzymanie mieszkania coraz droższe

Utrzymanie mieszkania coraz droższe Utrzymanie mieszkania coraz droższe

W kwietniu br. wydatki statystycznej rodziny na utrzymanie mieszkania przekroczyły 1000 złotych miesięcznie – oszacował HRE Investments na podstawie danych GUS.

W kwietniu br. wydatki statystycznej rodziny na utrzymanie mieszkania przekroczyły 1000 złotych miesięcznie – oszacował HRE Investments na podstawie danych GUS.

Redakcja news Mój Prąd 3.0

Mój Prąd 3.0 Mój Prąd 3.0

Wytwarzanie i zużywanie energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na własne potrzeby, przedział mocy 2–10 kW, inwestycje podłączone do sieci OSD, koszty kwalifikowane od dnia 1 lutego 2020...

Wytwarzanie i zużywanie energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na własne potrzeby, przedział mocy 2–10 kW, inwestycje podłączone do sieci OSD, koszty kwalifikowane od dnia 1 lutego 2020 r. oraz poziom dofinansowania zależny od zakresu rzeczowego inwestycji – to zasady, które będą obowiązywały w trzeciej odsłonie programu „Mój Prąd”. Rozpoczęcie nowego naboru planowane jest od 1 lipca br.

mgr inż. Karol Kuczyński Zasilacze UPS – rynek, zastosowanie, dobór

Zasilacze UPS – rynek, zastosowanie, dobór Zasilacze UPS – rynek, zastosowanie, dobór

Rosnące zapotrzebowanie rynku w zakresie bezprzerwowych zasilaczy UPS pracujących w systemach o zwiększonej niezawodności powoduje, że producenci mają w swojej ofercie urządzenia w zakresie mocy od kilkuset...

Rosnące zapotrzebowanie rynku w zakresie bezprzerwowych zasilaczy UPS pracujących w systemach o zwiększonej niezawodności powoduje, że producenci mają w swojej ofercie urządzenia w zakresie mocy od kilkuset VA do nawet kilkuset kVA [1, 8].

AS ENERGY Zużycie prądu w domu: może być taniej

Zużycie prądu w domu: może być taniej Zużycie prądu w domu: może być taniej

Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz częściej poszukujemy sposobów na zmniejszenie kosztów utrzymania domu. Rozwiązaniem, które przyniesie najbardziej widoczne efekty, jest montaż instalacji...

Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz częściej poszukujemy sposobów na zmniejszenie kosztów utrzymania domu. Rozwiązaniem, które przyniesie najbardziej widoczne efekty, jest montaż instalacji fotowoltaicznej. By przekonać się, jak wiele możemy dzięki temu zyskać, warto prześledzić zużycie prądu przez poszczególne sprzęty domowe.

Redakcja Pompa ciepła – co się stanie, gdy zabraknie prądu?

Pompa ciepła – co się stanie, gdy zabraknie prądu? Pompa ciepła – co się stanie, gdy zabraknie prądu?

Wiele jest sytuacji w naszym życiu, na które nie mamy wpływu. Jednak, kiedy w grę wchodzą drogie urządzenia, od których zależy poziom ciepła w naszym domu, nie chcemy czuć się zaskoczeni. Jak zareaguje...

Wiele jest sytuacji w naszym życiu, na które nie mamy wpływu. Jednak, kiedy w grę wchodzą drogie urządzenia, od których zależy poziom ciepła w naszym domu, nie chcemy czuć się zaskoczeni. Jak zareaguje pompa ciepła, gdy zabraknie prądu? Oto kilka cennych informacji od Tomasza Kurka, eksperta z firmy Nabilaton.

Redakcja news Grupa VELUX i Schneider Electric – partnerstwo w pozyskiwaniu energii odnawialnej

Grupa VELUX i Schneider Electric – partnerstwo w pozyskiwaniu energii odnawialnej Grupa VELUX i Schneider Electric – partnerstwo w pozyskiwaniu energii odnawialnej

Grupa VELUX i Schneider Electric ogłosiły partnerstwo, w ramach którego będą realizować umowy zakupu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (PPA). Jest to kolejny krok producenta okien dachowych w...

Grupa VELUX i Schneider Electric ogłosiły partnerstwo, w ramach którego będą realizować umowy zakupu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (PPA). Jest to kolejny krok producenta okien dachowych w przejściu na energię elektryczną pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych (RE100) do 2023 roku, mający doprowadzić do osiągnięcia neutralności węglowej do 2030 roku.

Sposoby na energooszczędny i zdrowy dom – poradnik

Sposoby na energooszczędny i zdrowy dom – poradnik Sposoby na energooszczędny i zdrowy dom – poradnik

Polacy, budując swoje domy lub kupując mieszkania, coraz częściej zwracają uwagę na energooszczędność i ekologię, dlatego świadomie wybierają rozwiązania, które pomagają ograniczyć zużycie energii i sprawiają,...

Polacy, budując swoje domy lub kupując mieszkania, coraz częściej zwracają uwagę na energooszczędność i ekologię, dlatego świadomie wybierają rozwiązania, które pomagają ograniczyć zużycie energii i sprawiają, że dom staje się ciepły, zdrowy oraz niedrogi w eksploatacji. Dotyczy to oczywiście nowych inwestycji, ale problemem pozostają budynki wniesione kilkadziesiąt lat temu, z których znaczna część jest źle zaizolowana, ma przestarzałe instalacje grzewcze, a także słabą wentylację, która niejednokrotnie...

mgr inż. Karol Kuczyński Zasilacze UPS w szpitalach

Zasilacze UPS w szpitalach Zasilacze UPS w szpitalach

Przerwy w zasilaniu odbiorników mogą powodować utratę przetwarzanych danych, uszkodzenie urządzeń, przegrzewanie się systemów z uwagi na wyłączenie klimatyzacji, a w konsekwencji ich natychmiastowe zatrzymanie...

Przerwy w zasilaniu odbiorników mogą powodować utratę przetwarzanych danych, uszkodzenie urządzeń, przegrzewanie się systemów z uwagi na wyłączenie klimatyzacji, a w konsekwencji ich natychmiastowe zatrzymanie lub uszkodzenie. Znacznie większym problemem jest zapewnienie zasilania szpitali w dobie koronawirusa, gdy niezbędne jest zasilanie respiratorów ratujących życie. Co prawda są one często wyposażone w podtrzymanie bateryjne, ale nie wszystkie. Z tego powodu w przypadku wystąpienia zaburzeń w...

mgr inż. Karol Kuczyński Zasilacze UPS w zastosowaniach domowych

Zasilacze UPS w zastosowaniach domowych Zasilacze UPS w zastosowaniach domowych

Zasilacze UPS to urządzenia energoelektroniczne, zapewniające bezprzerwową pracę urządzeń wrażliwych na przerwy w zasilaniu, wahania napięcia oraz zakłócenia występujące w sieci zasilającej. Coraz częściej...

Zasilacze UPS to urządzenia energoelektroniczne, zapewniające bezprzerwową pracę urządzeń wrażliwych na przerwy w zasilaniu, wahania napięcia oraz zakłócenia występujące w sieci zasilającej. Coraz częściej znajdują zastosowanie w domach jednorodzinnych.

Krystyna Stankiewicz news Ruszył rządowy program Mój prąd

Ruszył rządowy program Mój prąd Ruszył rządowy program Mój prąd

Można już składać wnioski o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych w budownictwie indywidualnym.

Można już składać wnioski o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych w budownictwie indywidualnym.

Redakcja news Państwa UE muszą zmienić krajowe plany energetyczne i klimatyczne

Państwa UE muszą zmienić krajowe plany energetyczne i klimatyczne Państwa UE muszą zmienić krajowe plany energetyczne i klimatyczne

Według Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych planowane działania w zakresie efektywności energetycznej nie pozwolą osiągnąć celów UE do 2030 r. Z tego powodu państwa członkowskie...

Według Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych planowane działania w zakresie efektywności energetycznej nie pozwolą osiągnąć celów UE do 2030 r. Z tego powodu państwa członkowskie zobligowane są do końca grudnia 2019 r. zmodyfikować krajowe plany energetyczne i klimatyczne.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.