EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

W jakim domu chciałbyś mieszkać?

| 2021-01-01
fot. MIWO

fot. MIWO

Od 2021 roku nowo projektowane domy będą musiały spełniać surowsze wymagania dotyczące efektywności energetycznej. Każdy nowy budynek mieszkalny będzie musiał być nie tylko dobrze ocieplony, ale będą w nim musiały być również zastosowane urządzenia korzystające z energii odnawialnej.

Aby sobie uświadomić, jak ważna jest to zmiana i jakie korzyści niesie ze sobą dla użytkowników, prezentujemy porównanie dwóch domów, które na pierwszy rzut oka wydają się identyczne, ale różnią się zastosowaną izolacją oraz rodzajem ogrzewania. Który dom wybierzesz?

Co porównujemy?

W artykule porównujemy dwa budynki jednorodzinne pod kątem ich cech energetycznych. Budynki są identyczne pod względem wielkości bryły, powierzchni pomieszczeń oraz przegród. Różnią się natomiast zastosowanymi materiałami izolacyjnymi, elementami techniki grzewczej i wentylacyjnej. W artykule analizie poddano metodologię sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej oraz wzory świadectw energetycznych nadawanych budynkom.

WARTO WIEDZIEĆ
Im mniejsze zapotrzebowanie budynku na energię użytkową, tym będzie on potrzebował mniej energii końcowej, co ma wpływ na koszty eksploatacji oraz mniejsze zapotrzebowanie na energię pierwotną. Budownictwo energooszczędne polega na takim projektowaniu budynków, aby dążyć do jak najmniejszego zapotrzebowania na energię użytkową, czyli do maksymalnego ograniczania strat ciepła przez przenikanie i wentylację oraz do rozsądnego wykorzystywania zysków słonecznych.

Zapotrzebowanie budynków na energię pierwotną

Przyjrzyjmy się wskaźnikom zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną (EP) obliczonym dla dwóch analizowanych budynków jednorodzinnych zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia o Warunkach Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wskaźniki EP, według Warunków Technicznych, są jednym z dwóch głównych kryteriów decydujących w budynku o oszczędnościach pod względem energetycznym.

rys1 2 w jakim domu mieszkac

Rys. 1–2. Przybliżony wskaźnik EP w dwóch wariantach domów: wariant A, wariant B

Poniżej przedstawiono analizę, jak w dwóch identycznych domach jednorodzinnych można uzyskać zbliżony wskaźnik EP poprzez dwa różne podejścia.

  • Wariant A bazuje na bezpośrednim wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii i w analizowanym przypadku będzie to biomasa.
  • Wariant B to systematyczne i kompleksowe podejście do efektywności energetycznej.

Oba warianty dotyczą parterowego, niepodpiwniczonego budynku jednorodzinnego o powierzchni ogrzewanej ponad 165 m2, gdzie około 126 m2 zajmuje część mieszkalna, a ponad 38 m2 stanowi pomieszczenie techniczne i garaż. W domu mieszka czteroosobowa rodzina. W części mieszkalnej przyjęto temperaturę wewnętrzną 20ºC, a w części niemieszkalnej – 5ºC.

Czym różnią się oba warianty budynku?

tab1 w jakim domu mieszkac

Tabela 1. Przegrody zewnętrzne

tab2 w jakim domu mieszkac

Tabela 2. Wentylacja

Współczynnik strat ciepła przez przewodzenie, Htr, dla wariantu A budynku wyniósł 577,94 W/K, a dla wariantu B – 151,39 W/K. Dodatkowo dla wariantu B wykonano krawędziową izolację cieplną ław fundamentowych do głębokości 80 cm z materiału o współczynniku przewodzenia ciepła 0,04 W/(m·K) i grubości 12 cm.

  • Współczynnik strat ciepła na wentylację, Hve, dla wariantu A budynku wyniósł 144,42 W/K.
  • Współczynnik strat ciepła na wentylację, Hve, dla wariantu B budynku wyniósł 77,17 W/K.
tab3 w jakim domu mieszkac

Tabela 3. System c.w.u. (ciepła woda użytkowa)

tab4 w jakim domu mieszkac

Tabela 4. System c.o. (centralne ogrzewanie)

Oba budynki z zewnątrz niczym się nie różnią. To, co je różni, to izolacyjność cieplna przegród zewnętrznych, a także rodzaje instalacji grzewczych i wentylacyjnych. Przede wszystkim jednak prawie nie różnią się od siebie wartościami wskaźnika EP, czyli tą wielkością, która najbardziej skupia uwagę czytających świadectwa charakterystyki energetycznej.

tab5 w jakim domu mieszkac

Tabela 5. Wskaźnik EU dla wariantu budynku A

tab6 w jakim domu mieszkac

Tabela 6. Wskaźnik EU dla wariantu budynku B

Jednak najistotniejsze informacje na temat energetycznych właściwości budynku można odczytać na podstawie wartości wskaźników EU (energia użytkowa) i EK (energia końcowa).

Bardzo ważną wielkością jest jednostkowe zapotrzebowanie budynku na energię użytkową. Można powiedzieć, że jest to wielkość mówiąca o jakości energetycznej budynku od strony technicznej. To we wskaźniku EU zawarte są odpowiedzi na następujące pytania:

  • Jaką izolacyjność cieplną mają poszczególne przegrody budynku (ściany zewnętrzne, okna, itd.)?
  • Na ile skutecznie wyeliminowano wpływ mostków cieplnych?
  • Czy zastosowano wentylację z rekuperacją, czy bez rekuperacji?
  • W jaki sposób zaprojektowano bryłę budynku, czy jest ona zwarta, czy rozłożysta?
  • W jakim stopniu wykorzystano zyski od promieniowania słonecznego przez przegrody przezroczyste, czy budynek strefowano w ten sposób, aby od północy znajdowały się pomieszczenia techniczne o niskich wymaganiach co do temperatury wewnętrznej, a od południa pokoje mieszkalne?

Zapotrzebowanie budynków na energię użytkową i energię końcową

Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób kształtuje się jednostkowe zapotrzebowanie na energię użytkową dla obu wariantów bu­dynku.
Następnie uwzględniamy systemy ogrzewania wraz z ich sprawnością, których zadaniem jest dostarczenie do budynku odpowiedniej ilości energii użytkowej.

Zapotrzebowanie na energię użytkową w stosunku do sprawności systemów ogrzewania nazywamy energią końcową, czyli tą energią, którą kupujemy. Tak więc potencjalne koszty eksploatacji budynku, związane z centralnym ogrzewaniem, c.w.u. oraz ewentualnie chłodzeniem i oświetleniem szacujemy na podstawie zapotrzebowania na energię końcową.

tab7 w jakim domu mieszkac

Tabela 7. Wskaźnik EK (energia końcowa) dla wariantu A

tab8 w jakim domu mieszkac

Tabela 8. Wskaźnik EK (energia końcowa) dla wariantu B
Roczne jednostkowe zapotrzebowanie na energię końcową [kWh/(m2·rok)]

tab9 w jakim domu mieszkac

Tabela 9. Porównanie kosztów energii dla obu wariantów

Podsumowanie podstawowych paramet­rów na temat obu wariantów budynku przed­stawiono na RYS. 3, RYS. 4 oraz w TAB. 10.

rys3 4 w jakim domu mieszkac

Rys. 3–4. Podstawowe parametry opisywanych domów jednorodzinnych: wariant A i wariant B

tab10 w jakim domu mieszkac

Tabela 10. Podsumowanie parametrów opisywanych domów jednorodzinnych

Który wariant budynku wybierasz? W którym domu chciałbyś mieszkać?

Opracowane przez ekspertów MIWO, Stowarzyszenia Producentów
Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej

6/2020

Komentarze

Powiązane

PU Polska Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii – energooszczędność w zestawie

Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii – energooszczędność w zestawie Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii – energooszczędność w zestawie

Płyty warstwowe od wielu lat są popularne wśród projektantów i wykonawców związanych z budownictwem przemysłowym. Jednak coraz częściej wykorzystuje się je także w domach jedno- lub wielorodzinnych. W...

Płyty warstwowe od wielu lat są popularne wśród projektantów i wykonawców związanych z budownictwem przemysłowym. Jednak coraz częściej wykorzystuje się je także w domach jedno- lub wielorodzinnych. W połączeniu z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii (OZE) stanowią gotowy przepis na sprawnie zaizolowany termicznie budynek, a także niezależność energetyczną.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

majsteria.pl Docieplenie budynku – na czym polega i kiedy warto je wykonać?

Docieplenie budynku – na czym polega i kiedy warto je wykonać? Docieplenie budynku – na czym polega i kiedy warto je wykonać?

Docieplenie to jeden ze sposobów na poprawę efektywności energetycznej budynku. Prace docieplające, a także m.in. wymiana stolarki okiennej czy unowocześnienie systemu ogrzewania, pozwalają przeprowadzić...

Docieplenie to jeden ze sposobów na poprawę efektywności energetycznej budynku. Prace docieplające, a także m.in. wymiana stolarki okiennej czy unowocześnienie systemu ogrzewania, pozwalają przeprowadzić termomodernizację obiektu. Dzięki temu obniża się zapotrzebowanie na energię niezbędną do utrzymania odpowiednio wysokiej temperatury w środku. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem docieplania i kiedy należy je przeprowadzać?

news Wizyta Króla Danii Fryderyka X w Polsce pod hasłem efektywności energetycznej

Wizyta Króla Danii Fryderyka X w Polsce pod hasłem efektywności energetycznej Wizyta Króla Danii Fryderyka X w Polsce pod hasłem efektywności energetycznej

Jego Królewska Mość Fryderyk X, król Danii, w dniach od 31 stycznia do 2 lutego złożył swoją pierwszą oficjalną wizytę handlową w Polsce, podczas której przewodniczył duńskiej delegacji biznesowej składającej...

Jego Królewska Mość Fryderyk X, król Danii, w dniach od 31 stycznia do 2 lutego złożył swoją pierwszą oficjalną wizytę handlową w Polsce, podczas której przewodniczył duńskiej delegacji biznesowej składającej się z 38 firm.

Redakcja news Targi BUDMA 2024 – ważne spotkanie branży budowlanej

Targi BUDMA 2024 – ważne spotkanie branży budowlanej Targi BUDMA 2024 – ważne spotkanie branży budowlanej

Zakończyła się 32. edycja targów BUDMA. Przez cztery dni, od 30 stycznia do 2 lutego br, w pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich swoje produkty, technologie i usługi prezentowało około 650 firm...

Zakończyła się 32. edycja targów BUDMA. Przez cztery dni, od 30 stycznia do 2 lutego br, w pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich swoje produkty, technologie i usługi prezentowało około 650 firm z 25 krajów. Zwiedzający mogli zobaczyć nowości z branży budowlanej, premiery rynkowe, a także wziąć udział w wielu konferencjach i prelekcjach.

Redakcja Czy odnawialne źródła energii są lekiem na rosnące ceny prądu i gazu?

Czy odnawialne źródła energii są lekiem na rosnące ceny prądu i gazu? Czy odnawialne źródła energii są lekiem na rosnące ceny prądu i gazu?

Sezon grzewczy w pełni – to dobry moment do rozważań nad wyborem ekonomicznego i ekologicznego systemu grzewczego. Ma on istotne znaczenie dla efektywności energetycznej budynku, kosztów eksploatacji,...

Sezon grzewczy w pełni – to dobry moment do rozważań nad wyborem ekonomicznego i ekologicznego systemu grzewczego. Ma on istotne znaczenie dla efektywności energetycznej budynku, kosztów eksploatacji, wpływu na środowisko, a także zapewnienia bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych. Wobec utrzymującej się tendencji wzrostu cen energii, likwidacji tarcz ochronnych od lipca 2024 roku, planowanych zmian legislacyjnych na poziomie unijnym, a także trudnej do określenia sytuacji na światowych rynkach...

Redakcja news Stowarzyszenie MIWO apeluje do ministra rozwoju i technologii

Stowarzyszenie MIWO apeluje do ministra rozwoju i technologii Stowarzyszenie MIWO apeluje do ministra rozwoju i technologii

Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej MIWO skierowało apel do nowo mianowanego Ministra Rozwoju i Technologii Krzysztofa Hetmana w sprawie wytyczenia kierunku rozwoju budownictwa...

Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej MIWO skierowało apel do nowo mianowanego Ministra Rozwoju i Technologii Krzysztofa Hetmana w sprawie wytyczenia kierunku rozwoju budownictwa i mieszkalnictwa w Polsce, a także konieczności powołania odpowiednio umocowanego ciała koordynacyjnego do spraw zrównoważonego i efektywnego energetycznie budownictwa z udziałem przedstawicieli branży budowlanej.

Redakcja news Adaptacja poddasza – jak zyskać komfort termiczny i oszczędności?

Adaptacja poddasza – jak zyskać komfort termiczny i oszczędności? Adaptacja poddasza – jak zyskać komfort termiczny i oszczędności?

Chociaż 61% Polaków twierdzi, że mieszka, bądź w przeszłości mieszkało, w domu lub mieszkaniu z poddaszem, to wielu ma obawy związane z jego adaptacją na potrzeby mieszkaniowe – wynika z najnowszego badania...

Chociaż 61% Polaków twierdzi, że mieszka, bądź w przeszłości mieszkało, w domu lub mieszkaniu z poddaszem, to wielu ma obawy związane z jego adaptacją na potrzeby mieszkaniowe – wynika z najnowszego badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie VELUX Polska. Dotyczą one m.in zachowania odpowiednich warunków termicznych zimą i latem oraz wzrostu rachunków za energię. Rozwiązaniem może być montaż energooszczędnych okien i przesłon.

Aneta Mościcka Jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej? Jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej zawiera dane o zapotrzebowaniu budynku na energię używaną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody, chłodzenia. W przepisach dotyczących świadectw...

Świadectwo charakterystyki energetycznej zawiera dane o zapotrzebowaniu budynku na energię używaną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody, chłodzenia. W przepisach dotyczących świadectw charakterystyki energetycznej zaszły zmiany dla sprzedających, wynajmujących nieruchomości, osób, które kończą budowę domu oraz notariuszy.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Instalacja kaskady pomp ciepła De Dietrich na przykładzie szkoły podstawowej

Instalacja kaskady pomp ciepła De Dietrich na przykładzie szkoły podstawowej Instalacja kaskady pomp ciepła De Dietrich na przykładzie szkoły podstawowej

Po przeprowadzonej modernizacji systemu ogrzewania oraz zastosowaniu kaskady pomp ciepła marki De Dietrich, uczniowie szkoły podstawowej w woj. warmińsko-mazurskim cieszą się przytulnym ciepłem oraz dostępem...

Po przeprowadzonej modernizacji systemu ogrzewania oraz zastosowaniu kaskady pomp ciepła marki De Dietrich, uczniowie szkoły podstawowej w woj. warmińsko-mazurskim cieszą się przytulnym ciepłem oraz dostępem do ciepłej wody użytkowej zawsze, gdy tego potrzebują.

URSA Polska Izolacja termiczna – klucz do zwiększenia efektywności energetycznej budynku

Izolacja termiczna – klucz do zwiększenia efektywności energetycznej budynku Izolacja termiczna – klucz do zwiększenia efektywności energetycznej budynku

Uzyskanie komfortu cieplnego pomieszczeń jest efektem zadbania o właściwie wykonaną izolację termiczną, co przekłada się z kolei na mniejsze koszty utrzymania domu. Wykorzystanie niewłaściwych materiałów...

Uzyskanie komfortu cieplnego pomieszczeń jest efektem zadbania o właściwie wykonaną izolację termiczną, co przekłada się z kolei na mniejsze koszty utrzymania domu. Wykorzystanie niewłaściwych materiałów izolacyjnych nie pozostaje bez wpływu na wskaźnik efektywności energetycznej, czyli stosunek energii zaoszczędzonej do zużywanej. Nietrudno zauważyć współzależność między tymi dwoma pojęciami – bez odpowiedniej izolacji termicznej nie może być mowy o efektywności energetycznej. Przyjrzyjmy się temu...

Redakcja news Stop Smog – kontynuacja programu rządowego

Stop Smog – kontynuacja programu rządowego Stop Smog – kontynuacja programu rządowego

W tym roku kontynuowany będzie program rządowy „Stop Smog”. Sprawdź, czy możesz liczyć na dofinansowanie!

W tym roku kontynuowany będzie program rządowy „Stop Smog”. Sprawdź, czy możesz liczyć na dofinansowanie!

AIRCON Sp. z o.o. news Pompa ciepła MDV Impact

Pompa ciepła MDV Impact Pompa ciepła MDV Impact

Pompy ciepła IMPACT to zintegrowany system powietrze/woda marki MDV zapewniający ogrzewanie budynku, przy braku spalin i niskim poborze prądu. Gwarantują kompleksowe ogrzewanie pomieszczeń, przygotowanie...

Pompy ciepła IMPACT to zintegrowany system powietrze/woda marki MDV zapewniający ogrzewanie budynku, przy braku spalin i niskim poborze prądu. Gwarantują kompleksowe ogrzewanie pomieszczeń, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, a także chłodzenie w okresie letnim.

Joanna Ryńska Programy dotacyjne na źródła ciepła w 2023 roku

Programy dotacyjne na źródła ciepła w 2023 roku Programy dotacyjne na źródła ciepła w 2023 roku

W 2023 r. kontynuowane będą znane rządowe programy dotacji wspierających wycofywanie z rynku pozaklasowych kotłów i pieców na paliwa stałe oraz promujących zastosowanie wysokoefektywnych i niskoemisyjnych...

W 2023 r. kontynuowane będą znane rządowe programy dotacji wspierających wycofywanie z rynku pozaklasowych kotłów i pieców na paliwa stałe oraz promujących zastosowanie wysokoefektywnych i niskoemisyjnych źródeł ciepła.

Redakcja Świadectwo charakterystyki energetycznej – kiedy jest wymagane?

Świadectwo charakterystyki energetycznej – kiedy jest wymagane? Świadectwo charakterystyki energetycznej – kiedy jest wymagane?

Już od kwietnia tego roku świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe dla wszystkich budynków. Sprawdź, z czym to się wiąże.

Już od kwietnia tego roku świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe dla wszystkich budynków. Sprawdź, z czym to się wiąże.

Redakcja Strategia renowacji budynków – założenia (cz. 1)

Strategia renowacji budynków – założenia (cz. 1) Strategia renowacji budynków – założenia (cz. 1)

Na początku 2022 r. przyjęta została „Długoterminowa strategia renowacji budynków”, która powinna być kompasem w zakresie modernizacji użytkowanych budynków w kierunku niskoemisyjnym i efektywnym energetycznie....

Na początku 2022 r. przyjęta została „Długoterminowa strategia renowacji budynków”, która powinna być kompasem w zakresie modernizacji użytkowanych budynków w kierunku niskoemisyjnym i efektywnym energetycznie. Strategia, przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, wskazuje na potrzebę promocji termomodernizacji i zwiększenia jej tempa w Polsce.

Redakcja Budownictwo drewniane, czyli jak uchronić się od rosnących kosztów ogrzewania

Budownictwo drewniane, czyli jak uchronić się od rosnących kosztów ogrzewania Budownictwo drewniane, czyli jak uchronić się od rosnących kosztów ogrzewania

Rok 2022 będzie kojarzyć się z drastycznymi wzrostami cen energii i ogrzewania. W obliczu nieuniknionych podwyżek spowodowanych sytuacją polityczno-gospodarczą na świecie wzrasta znaczenie efektywności...

Rok 2022 będzie kojarzyć się z drastycznymi wzrostami cen energii i ogrzewania. W obliczu nieuniknionych podwyżek spowodowanych sytuacją polityczno-gospodarczą na świecie wzrasta znaczenie efektywności energetycznej. Również stosowane rozwiązania i materiały budowlane zmieniają się na energooszczędne. Jednym z nich jest technologia szkieletowa drewniana.

Zainwestuj w termomodernizację domu i płać niższe rachunki

Zainwestuj w termomodernizację domu i płać niższe rachunki Zainwestuj w termomodernizację domu i płać niższe rachunki

Realia polityczno-ekonomiczne sprawiły, że nośniki energii stały się w ostatnim czasie towarem deficytowym. Znacząco wzrosły zatem m.in. koszty ogrzewania domu. Są jednak skuteczne sposoby na to, aby ograniczyć...

Realia polityczno-ekonomiczne sprawiły, że nośniki energii stały się w ostatnim czasie towarem deficytowym. Znacząco wzrosły zatem m.in. koszty ogrzewania domu. Są jednak skuteczne sposoby na to, aby ograniczyć straty ciepła, a co za tym idzie obniżyć rachunki i poprawić swój komfort życia.

Redakcja news Dlaczego warto tworzyć zrównoważone i przystępne cenowo budynki

Dlaczego warto tworzyć zrównoważone i przystępne cenowo budynki Dlaczego warto tworzyć zrównoważone i przystępne cenowo budynki

Co czwarty Polak jest narażony na zagrożenia związane ze złymi warunkami panującymi w pomieszczeniach, a 12% Polaków o niskich dochodach nie jest w stanie ogrzać swoich domów. Co więcej 65% Polaków nie...

Co czwarty Polak jest narażony na zagrożenia związane ze złymi warunkami panującymi w pomieszczeniach, a 12% Polaków o niskich dochodach nie jest w stanie ogrzać swoich domów. Co więcej 65% Polaków nie posiada wystarczających oszczędności, by utrzymać swój standard życia przez okres dłuższy niż trzy miesiące w przypadku utraty przychodów – wynika z najnowszego raportu „Barometr zdrowych domów", opublikowanego przez firmę VELUX. Czynniki te wpływają na kondycję psychiczną społeczeństwa. Dlatego warto...

Redakcja news Czyste Powietrze – ważny program, niewielkie efekty

Czyste Powietrze – ważny program, niewielkie efekty Czyste Powietrze – ważny program, niewielkie efekty

NIK przeanalizował działanie i skutki programu rządowego „Czyste Powietrze”. Zdaniem Izby przy takim tempie realizacji programu, kluczowego dla poprawy jakości powietrza w Polsce, na osiągnięcie zaplanowanych...

NIK przeanalizował działanie i skutki programu rządowego „Czyste Powietrze”. Zdaniem Izby przy takim tempie realizacji programu, kluczowego dla poprawy jakości powietrza w Polsce, na osiągnięcie zaplanowanych efektów trzeba będzie poczekać cztery lata dłużej niż planowano – do 2033 r.

Redakcja news Efektywnie energetyczny dach solarny

Efektywnie energetyczny dach solarny Efektywnie energetyczny dach solarny

MyRoof to nowoczesny polski koncept dachu solarnego, opracowany przez firmę mdm®NT z Bielska Białej. Specjaliści z mdm®NT opracowali rozwiązanie, które pozwala zastąpić dotychczasowy sposób montowania...

MyRoof to nowoczesny polski koncept dachu solarnego, opracowany przez firmę mdm®NT z Bielska Białej. Specjaliści z mdm®NT opracowali rozwiązanie, które pozwala zastąpić dotychczasowy sposób montowania paneli fotowoltaicznych na tradycyjnych dachach. Dzięki MyRoof inwestor otrzymuje efektywny energetycznie dach solarny, spełniający wszystkie wymagania panujących w naszej szerokości geograficznej warunków.

Redakcja Kotły na pellet – dlaczego warto?

Kotły na pellet – dlaczego warto? Kotły na pellet – dlaczego warto?

Najważniejsze właściwości nowoczesnych kotłów na pellet to ich efektywność energetyczna oraz poziom emisji spalin. Użytkowanie ułatwiają zaś wysoka sprawność, zaawansowana automatyzacja, jak również intuicyjna...

Najważniejsze właściwości nowoczesnych kotłów na pellet to ich efektywność energetyczna oraz poziom emisji spalin. Użytkowanie ułatwiają zaś wysoka sprawność, zaawansowana automatyzacja, jak również intuicyjna obsługa układu sterowania oraz kompaktowa budowa i prosty design. Nową odmianą kotłów na pellet są kotły kondensacyjne. Dowiedz się więcej o pellecie i kotłach na pellet.

Redakcja Zielone budownictwo – jak wybrać energooszczędne okna, drzwi, rolety i bramę garażową?

Zielone budownictwo – jak wybrać energooszczędne okna, drzwi, rolety i bramę garażową? Zielone budownictwo – jak wybrać energooszczędne okna, drzwi, rolety i bramę garażową?

Zrównoważone budownictwo ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Innowacyjne, energooszczędne rozwiązania są bowiem doskonałym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi, które wpływają negatywnie...

Zrównoważone budownictwo ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Innowacyjne, energooszczędne rozwiązania są bowiem doskonałym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi, które wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Dlatego warto inwestować w termomodernizację domu, a przede wszystkim w ciepłe okna, ekologiczne drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, a także osłony okienne zasilane na przykład energią słoneczną.

Piotr Wolański Dachy zielone – ekologiczne rozwiązanie i poprawa jakości życia w miastach

Dachy zielone – ekologiczne rozwiązanie i poprawa jakości życia w miastach Dachy zielone – ekologiczne rozwiązanie i poprawa jakości życia w miastach

W polskich miastach rośnie świadomość na temat potencjału dachów zielonych w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków, retencji miejskiej i korzyści wynikających ze stosowania tego rozwiązania...

W polskich miastach rośnie świadomość na temat potencjału dachów zielonych w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków, retencji miejskiej i korzyści wynikających ze stosowania tego rozwiązania w kontekście mitygacji i adaptacji do zmian klimatu oraz oczyszczania powietrza. Zalet dachów zielonych jest wiele.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.