EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

ABC odkurzaczy centralnych

Waldemar Joniec | 2011-02-23
Fot. Santech

Fot. Santech

Jak działają? Jak dobierać jednostkę centralną? Na co zwracać uwagę przy ich zakupie? - czyli wszystko co powinniśmy wiedzieć o odkurzaczach centralnych.

Zobacz także

Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego Wapno – naturalne i zdrowe

Wapno – naturalne i zdrowe Wapno – naturalne i zdrowe

„Tradycyjny” oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją...

„Tradycyjny” oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją w budownictwie od co najmniej tysiąca lat. Informacja ta, zdaje się być współczesnym inwestorom i wykonawcom zupełnie nieprzydatna. Może jednak warto się przez chwilę zastanowić, dlaczego wapno od tylu wieków nadal jest stosowane w budownictwie?

Pfleiderer Polska Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne

Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne

Podczas budowy i wykończenia domu warto zdecydować się na produkty, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort. Takim elementem są adresowane do tzw. zielonego budownictwa płyty budowlane LivingBoard proponowane...

Podczas budowy i wykończenia domu warto zdecydować się na produkty, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort. Takim elementem są adresowane do tzw. zielonego budownictwa płyty budowlane LivingBoard proponowane przez firmę Pfleiderer.

Dobre Domy Flak & Abramowicz Od czego zależy wartość działki budowlanej? Ceny gruntów w 2017 r.

Od czego zależy wartość działki budowlanej? Ceny gruntów w 2017 r. Od czego zależy wartość działki budowlanej? Ceny gruntów w 2017 r.

Planujesz w tym roku zakup działki pod nowy dom? Zastanawiasz się, dlaczego całkiem podobne grunty mają zupełnie różne ceny? Wartość działki zależy od wielu czynników, takich jak infrastruktura czy otoczenie....

Planujesz w tym roku zakup działki pod nowy dom? Zastanawiasz się, dlaczego całkiem podobne grunty mają zupełnie różne ceny? Wartość działki zależy od wielu czynników, takich jak infrastruktura czy otoczenie. Poznaj wszystkie elementy wpływające na wartość działki i wybierz rozsądnie. W artykule znajdziesz też aktualne ceny działek.

D JAK DZIAŁANIE

Odkurzacz centralny składa się z jednostki centralnej wytwarzającej podciśnienie oraz sieci przewodów z zamontowanymi gniazdami ssawnymi, do których podpina się węże z końcówkami. Sprzątanie odkurzaczem centralnym jest podobne do sprzątania tradycyjnym odkurzaczem przenośnym, z tą jednak różnicą, że w odkurzaczu centralnym używamy tylko węża ssącego, który zamiast do odkurzacza wkłada się do gniazda w ścianie. Stamtąd zassane powietrze wraz z kurzem przepływa przewodami ukrytymi w ścianach do jednostki centralnej. Jednostkę centralną montuje się wgarażu, kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym. Oczyszcza ona zassane powietrze, a następnie wydmuchuje je na zewnątrz domu. Kurz wchłonięty do instalacji nigdy nie wraca do pomieszczenia, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych odkurzaczy, w których zastosowanie nawet najlepszych filtrów nie chroni przed przedostawaniem się drobin kurzu z powrotem do wnętrza.

S JAK SPRZĄTANIE

Sprzątanie odkurzaczem centralnym jest zdecydowanie skuteczniejsze niż przy użyciu systemów przenośnych, gdyż jednostka centralna wytwarza dużo większe podciśnienie i przepływ powietrza, a kurz zostaje wydalony bezpowrotnie. Skuteczność ssania przekłada się na krótszy czas sprzątania. System ten ma też właściwość, którą wiele osób bardzo sobie ceni – podczas sprzątania odkurzaczem centralnym w pomieszczeniach nie ma hałasu, jaki wytwarza silnik tradycyjnego odkurzacza. Użycie centralnego odkurzacza wymaga tylko włożenia giętkiej rury do gniazdka w ścianie i już można sprzątać. Nie trzeba podłączać urządzenia do prądu czy przenosić odkurzacza z pokoju do pokoju. Odkurzacze centralne mają też wiele dodatkowych udogodnień, jak np. automatyczne szufelki, instalowane na poziomie podłogi w kuchni lub przedsionku, które umożliwiają podmiatanie zwykłą miotłą kurzu i piasku, bez konieczności sięgania po standardową szufelkę lub zestaw do sprzątania.

J JAK JEDNOSTKA CENTRALNA

Sercem instalacji odkurzaczy centralnych jest jednostka centralna. Wytwarza ona podciśnienie i zasysa powietrze z instalacji, oczyszcza je i wydmuchuje na zewnątrz domu. Jednostki centralne różnią się między sobą wielkością, mocą, rozwiązaniami konstrukcyjnymi, metodą filtracji powietrza, okresem gwarancji oraz ceną. Możemy wybierać spośród różnych rodzajów jednostek centralnych i stosowanych w nich silnikach oraz rodzajach separacji. W domach jednorodzinnych zalecane są jednostki centralne z silnikami komutatorowymi. Producenci oferują różne rozwiązania chłodzenia silników. Tańsze jednostki centralne mają silniki przelotowe, jak tradycyjne odkurzacze, w których zasysane powietrze po przejściu przez worek na kurz i filtry przechodzi przez silnik i chłodzi go. Wymaga to jednak zastosowania dobrych filtrów oraz systematycznego ich czyszczenia i nie daje wysokiego podciśnienia w instalacji. Innym rozwiązaniem są silniki chłodzone powietrzem z otoczenia, a powietrze zasysane przez turbinę z instalacji jest odseparowane od silnika. To rozwiązanie zapewnia większe podciśnienie w instalacji i dłuższą żywotność urządzenia oraz umożliwia zastosowanie separatorów cyklonicznych.

Dobierając jednostkę centralną, możemy zdecydować się albo na urządzenie kompaktowe, albo na odkurzacz o budowie modułowej, tzw. split. Odkurzacze o budowie kompaktowej wykorzystują różne metody separacji zanieczyszczeń, w tym najskuteczniejszą – cykloniczną. W odkurzaczach o konstrukcji modułowej stosuje się przeważnie separatory cykloniczne, a rozdzielna konstrukcja pozwala na wygospodarowanie dodatkowego miejsca na filtr włosów, sprawdzający się zwłaszcza w domach, w których są zwierzęta. W odkurzaczach typu split silnik i separator wraz ze zbiornikiem są w oddzielnych obudowach. Oddzielenie separatora zanieczyszczeń od silnika pozostawia więcej swobody przy wyborze lokalizacji jednostki centralnej. W dowolnie wybranym miejscu w budynku można umiejscowić zbiornik na kurz, bez obawy o hałas generowany przez silnik, który może znajdować się w innym pomieszczeniu. W tym rozwiązaniu nie ma też obaw o opory hydrauliczne stawiane przez przewód wydechowy, gdyż bezobsługowy silnik jest niewielki i łatwy w instalacji, nawet w pomieszczeniach trudno dostępnych. Można go więc zamontować tuż przed wyrzutnią powietrza. Ten typ separacji charakteryzuje największa wydajność.

W JAK WYDAJNOŚĆ

Przed wyborem wydajności jednostki centralnej należy obliczyć maksymalną długość przewodu ssawnego i powierzchnię do sprzątania. Wydajność jednostki centralnej powinna być dobrana tak, aby zapewnić optymalne podciśnienie dla gniazda położonego najmniej korzystnie, czyli najdalej. Obliczenia hydrauliczne prowadzi się w sposób uproszczony, przy założeniu, że w instalacji będzie w danej chwili wykorzystywane tylko jedno gniazdo. W domach jednorodzinnych nie ma potrzeby uwzględniania trójników i różnych średnic przewodów. Sumuje się odcinki proste, a opory miejscowe w kształtkach zamienia na liniowe, np. kolano zmieniające kierunek przepływu o 45° zastępuje się odcinkiem prostym długości 1,5 m. Do tak otrzymanych wartości dodaje się długość przewodu wylotowego. Należy jednak pamiętać, że obliczenia te wykonuje się tylko dla jednego najmniej korzystnie położonego gniazda, a nie dla całej instalacji. Zsumowanie długości całej instalacji spowoduje wybór zbyt dużej jednostki centralnej. Dokładne wytyczne do obliczeń oferują sprzedawcy.

S JAK SEPARACJA ZANIECZYSZCZEŃ

Jednostki centralne różnią się też metodami separacji zanieczyszczeń. Najprostsze rozwiązania bazują na technologiach stosowanych w zwykłych odkurzaczach przenośnych. Jedna z nich polega na wykorzystaniu separatorów workowych – jednorazowych worków papierowych lub worków z tkaniny do wielokrotnego użytku. Stosuje się też tzw. worek odwrócony, nazywany również workiem samoczyszczącym. Po włączeniu odkurzacza worek ten jest zasysany w górę w stronę wirnika, co powoduje jego odwrócenie na lewą stronę i w tej pozycji pracuje on jak zwykły filtr workowy. W dnie worka są zaszyte ciężarki, które – po wyłączeniu odkurzacza – powodują opadanie worka i jednocześnie jego odwrócenie, a tym samym opadnięcie  na dno zbiornika cięższych śmieci. Drobny kurz i włochate zanieczyszczenia pozostają jednak na worku.

Odkurzacze z workami i silnikami przelotowymi nie osiągają takiej siły ssącej, jak odkurzacze z typową separacją cykloniczną, która jest najskuteczniejszą i najczęściej stosowaną metodą separacji w odkurzaczach centralnych renomowanych producentów. W tym rozwiązaniu oddzielone są od siebie obiegi powietrza do chłodzenia silnika i powietrza z instalacji odkurzacza. W separatorach cyklonicznych do oczyszczania powietrza z kurzu wykorzystywana jest siła odśrodkowa wytwarzana przez wirnik. Kurz i śmieci są cięższe od powietrza i w wyniku wytworzonego w separatorze ruchu wirowego są odseparowywane i stopniowo opadają na dno zbiornika, a powietrze, po przejściu przez filtr, wydalane jest na zewnątrz. Na dnie zbiornika cyklonu umieszcza się worki papierowe, do których opadają zanieczyszczenia. W odkurzaczach z separacją cykloniczną montowane są niekiedy worki odwrócone, ale, niestety, w efekcie użytkownik musi zmagać się z koniecznością jego ręcznego czyszczenia.

L JAK LOKALIZACJA JEDNOSTKI CENTRALNEJ

Jednostkę można umieścić w garażu, piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym. Powinna się ona znajdować w miejscu suchym i dostępnym, lecz oddalonym od pomieszczeń mieszkalnych. Najlepiej umieścić ją na ścianie takiego pomieszczenia, aby wygodne było opróżnianie pojemnika na kurz. Przy lokalizacji jednostki centralnej należy wziąć też pod uwagę rozplanowanie instalacji wewnątrz budynku oraz możliwość wyprowadzenia przewodu wydechowego na zewnątrz. Powinien on wychodzić z dala od okien, zwłaszcza sąsiada, i na boczną elewację budynku – nie wyżej niż 30 cm nad powierzchnią terenu.

R JAK ROZMIESZCZENIE GNIAZD SSAWNYCH

Rozmieszczenie gniazd ssawnych decyduje o komforcie korzystania z odkurzacza centralnego. Muszą być one rozplanowane tak, aby podczas sprzątania można było wygodnie dotrzeć z wężem do każdego miejsca w budynku i sprawnie ominąć meble. Lokalizacja gniazd powinna zapewnić też odkurzanie zasłon i firanek oraz narożników ścian i sufitów. W domach jednorodzinnych najlepiej sprawdza się wąż długości 7–9 m i do jego zasięgu dobiera się ilość i lokalizację gniazd ssawnych. Po rozplanowaniu gniazd należy zlokalizować automatyczne szufelki. Standardowo montuje się je tam, gdzie nanosi się najwięcej piasku i kurzu oraz w pomieszczeniach, w których powstaje najwięcej śmieci, tj. w przedsionkach i w kuchni. Warto też wykonać gniazdo w garażu, w pobliżu bramy wjazdowej, aby móc odkurzać wnętrze samochodu znajdującego się też przed garażem. 

Ekspert radzi 

Ze względu na konieczność wykonania instalacji przewodów ssawnych, decyzję o inwestycji w odkurzacz centralny najlepiej podjąć w trakcie budowy domu, ale przed jego wykończeniem. Na tym etapie jej montaż warto powierzyć wykonawcy instalacji sanitarnych i grzewczych – instalatorowi. Dla niego będzie to zadanie proste, a my nie poniesiemy większych kosztów za robociznę.
Instalacje dla odkurzaczy centralnych montuje się także w domach już wykończonych i zamieszkałych, lecz nie jest to już tak proste i trzeba liczyć się z większymi kosztami. Ułożenie instalacji wymaga bowiem w takim przypadku kucia w ścianach lub podłogach bruzd i wiercenia otworów do ułożenia przewodów ssawnych. Alternatywnie można próbować ją ukryć w zabudowanych wnękach lub w zewnętrznej warstwie izolacji budynku. Układając instalację centralnego odkurzania w zamieszkałym domu, należy również uważać, aby nie uszkodzić istniejących przewodów instalacji, np. elektrycznej czy centralnego ogrzewania. 

joniec abc odkurzaczy fot comfortsystem

fot. Comfort System

I JAK INSTALACJA

Kiedy mamy już miejsce na lokalizację jednostki centralnej i rozmieszczone zostały gniazda, można przystąpić do rozplanowania sieci przewodów. Tu obowiązuje prosta zasada – im mniej kształtek, a więcej odcinków prostych, tym lepiej. Przy prowadzeniu przewodów należy unikać oporów hydraulicznych, gdyż powietrze w takiej instalacji jest zasysane z prędkością dochodzącą do 100 km/h i każda zmiana kierunku rur ma wpływ na jego prędkość i moc ssania. Druga zasada to unikanie spadków grawitacyjnych przy łączeniu odcinków przewodów. Trzecia to unikanie krzyżowania instalacji centralnego odkurzacza z innymi instalacjami, np. z instalacją centralnego ogrzewania, elektryczną, a zwłaszcza ogrzewania podłogowego (należy zachować minimalną odległość 50 cm od instalacji ogrzewania podłogowego). Jeśli to możliwe, to przewody należy prowadzić w wylewce podłogi i w pionowych bruzdach w ścianach lub w szachtach instalacyjnych. Jeśli jednostka centralna będzie znajdowała się w garażu lub budynku gospodarczym wolno stojącym, to przejście pomiędzy budynkami najlepiej wykonać w osłonie z przewodu o większej średnicy, wykonanego z innego tworzywa niż PVC, ponieważ jest ono bardzo kruche w temperaturach poniżej 0°C. Kiedy zachodzi konieczność wykonania przejścia pomiędzy budynkami pod ziemią, również należy użyć przewodu osłonowego odpornego na niskie temperatury i odkształcenia pod wpływem nacisku gruntu.

Instalacje wykonuje się z rur i kształtek z PVC o gładkiej powierzchni wewnętrznej. Przeważnie stosuje się połączenia klejone, gdyż zapewniają one dobrą szczelność. Ważne są średnice rur i kształtek – nie mogą być za małe. Optymalne to około 2 cale, czyli nieco ponad 5 cm.

E JAK ELEKTRYCZNOŚĆ

Po ułożeniu instalacji ssawnej należy ułożyć przewody elektryczne pomiędzy jednostką centralną a gniazdami ssawnymi i szufelkami. Przewody te będą przesyłać sygnał włączający jednostkę centralną po włożeniu węża do gniazda ssawnego. Należy je prowadzić wzdłuż rur i stosować przekroje adekwatne do napięcia, np. dla 24 V zaleca się przewód o przekroju min. 0,75 mm2. Optymalnym rozwiązaniem jest przeprowadzenie oddzielnego przewodu elektrycznego do każdego gniazda i szufelki.

S JAK SYSTEM

Firmy oferują jednostki centralne różnych typów, przewody i kształtki z PVC do budowy instalacji, węże ssawne i ssawki (do podłóg, dywanów, kurzu, szczelinowe, szczotki turbo) oraz gniazda ssawne i automatyczne szufelki, a także akcesoria dodatkowe, jak np. separatory do zbierania popiołu przed kominkiem oraz separatory płynów i całą gamę produktów przydatnych w eksploatacji centralnego odkurzacza. Warto bardzo dokładnie zapoznać się z elementami systemu, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zamawianiu i nie kupować niepotrzebnych akcesoriów, które można dokupić później. Lepiej zainwestować w droższą jednostkę niż w wiele akcesoriów za tę samą cenę. Wielu inwestorów koncentruje się tylko na jednostkach centralnych, ale przy wyborze producenta warto brać pod uwagę również to, czy oferta firmy zawiera wszystkie elementy, począwszy od rur, po akcesoria dodatkowe. Warto też sprawdzić, jak szeroki jest wybór jednostek centralnych, nie tylko pod względem wydajności, ale też różnych technologii budowy, a zwłaszcza rozwiązań separacji kurzu.

E JAK EKSPLOATACJA

W jednostce centralnej znajduje się pojemnik na kurz, który należy systematycznie opróżniać. Wymieniać należy też filtry – zgodnie z zaleceniami producenta. W niektórych folderach producentów zdarzają się porady, że separatory wystarczy oczyścić raz na pół roku. Jednak ze względów higienicznych powinno się to robić nie rzadziej niż raz na trzy miesiące i to niezależnie od tego, czy pojemnik jest całkowicie wypełniony, czy nie. Odkurzacze z filtrami workowymi należy oczyszczać częściej. Systematyczne czyszczenie zapewni nie tylko wydajną pracę systemu, ale zapobiegnie również ewentualnemu namnażaniu się roztoczy i bakterii oraz pleśni w separatorze.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • Weronka Weronka, 06.10.2015r., 09:58:06 To jest naprawdę świetne rozwiązanie. Wygoda i komfort. Fachowcy z majca.technology sprawili, że mój odkurzacz centralny działa perfekcyjnie. )
  • arturos arturos, 21.07.2016r., 15:56:23 Moim zdaniem warto zainwestować w odkurzacz centralny z tego powodu, że ułatwia nam on porządki, szczególnie jeśli mamy duży dom - nie ma konieczności ciągnięcia kabla czy też przedłużacza i praca wykonywana jest szybciej. 

Powiązane

Krystyna Stankiewicz news Gwarantowany kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego Gwarantowany kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego

Prezydent RP podpisał ustawę, która umożliwia zaciągnięcie kredytu na zakup mieszkania lub domu osobom nieposiadającym środków na wkład własny – podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Prezydent RP podpisał ustawę, która umożliwia zaciągnięcie kredytu na zakup mieszkania lub domu osobom nieposiadającym środków na wkład własny – podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Krystyna Stankiewicz news Rosną ceny gruntów budowlanych

Rosną ceny gruntów budowlanych Rosną ceny gruntów budowlanych

Działki budowlane drożeją szybciej od mieszkań – wynika z raportu Bankier.pl, przygotowanego na podstawie danych serwisu nieruchomości Otodom.pl.

Działki budowlane drożeją szybciej od mieszkań – wynika z raportu Bankier.pl, przygotowanego na podstawie danych serwisu nieruchomości Otodom.pl.

Krystyna Stankiewicz news Małe domy bez pozwolenia na budowę

Małe domy bez pozwolenia na budowę Małe domy bez pozwolenia na budowę

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, upraszczającą proces budowy domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, upraszczającą proces budowy domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.

Krystyna Stankiewicz news Budowa domu coraz droższa

Budowa domu coraz droższa Budowa domu coraz droższa

Wysokie ceny materiałów budowlanych oraz wyższe stawki usług fachowców to główne przyczyny wzrostu kosztów budowy domów i mieszkań.

Wysokie ceny materiałów budowlanych oraz wyższe stawki usług fachowców to główne przyczyny wzrostu kosztów budowy domów i mieszkań.

Krystyna Stankiewicz news Polacy wyprowadzają się z bloków

Polacy wyprowadzają się z bloków Polacy wyprowadzają się z bloków

Dane podawane przez GUS potwierdzają stopniowy wzrost indywidualnych inwestycji mieszkaniowych.

Dane podawane przez GUS potwierdzają stopniowy wzrost indywidualnych inwestycji mieszkaniowych.

H+H Polska news Bloczki połówkowe wśród silikatów – szybki sposób na budowę

Bloczki połówkowe wśród silikatów – szybki sposób na budowę Bloczki połówkowe wśród silikatów – szybki sposób na budowę

Prawidłowe wykonanie narożników i łączenie ścian nośnych to jedno z ważniejszych zagadnień podczas budowy domu – zależy od tego wytrzymałość i stabilność konstrukcji wznoszonego budynku. Aby rozwiązać...

Prawidłowe wykonanie narożników i łączenie ścian nośnych to jedno z ważniejszych zagadnień podczas budowy domu – zależy od tego wytrzymałość i stabilność konstrukcji wznoszonego budynku. Aby rozwiązać problem pionowych spoin, które w kolejnych warstwach powinny być względem siebie przesunięte, bardzo często na budowie przycina się poszczególne elementy. Jest to jednak czasochłonne, a często… zupełnie niepotrzebne.

Redakcja news Dołącz do Klubu Bohaterów Domu Leroy Merlin

Dołącz do Klubu Bohaterów Domu Leroy Merlin Dołącz do Klubu Bohaterów Domu Leroy Merlin

6 sierpnia 2020 zadebiutował Klub Bohaterów Domu Leroy Merlin przeznaczony dla firm i osób prywatnych planujących modernizację mieszkań, budowę domu, prace w ogrodzie, a więc dla wszystkich, którzy chcą...

6 sierpnia 2020 zadebiutował Klub Bohaterów Domu Leroy Merlin przeznaczony dla firm i osób prywatnych planujących modernizację mieszkań, budowę domu, prace w ogrodzie, a więc dla wszystkich, którzy chcą mieszkać wygodniej i ładniej. Klubowicze mogą skorzystać z ofert specjalnych, promocji, rabatów i skierowanych do nich usług. To także wiele ułatwień związanych z zakupami. Rejestracja w Klubie nie jest skomplikowana, a korzyści z dołączenia są widoczne już przy pierwszych zakupach.

Redakcja news Modny dach z nowym kołnierzem VELUX

Modny dach z nowym kołnierzem VELUX Modny dach z nowym kołnierzem VELUX

W sierpniu firma VELUX do swojej oferty wprowadzi nowy kołnierz VELUX EDT do montażu okien dachowych w pokryciach z płaską dachówką. Jest to rozwiązanie odpowiadające na potrzeby inwestorów, którym zależy...

W sierpniu firma VELUX do swojej oferty wprowadzi nowy kołnierz VELUX EDT do montażu okien dachowych w pokryciach z płaską dachówką. Jest to rozwiązanie odpowiadające na potrzeby inwestorów, którym zależy na atrakcyjnym wyglądzie dachu dobrze komponującym się z bryłą domu i jego otoczeniem. Kołnierz charakteryzuje się wyjątkową szczelnością i łatwością montażu – dekarz w prosty sposób będzie mógł go idealnie dopasować do pokrycia dachowego zyskując najlepszy efekt wizualny.

Redakcja news Nowość Lindab: blachodachówka modułowa Moduline

Nowość Lindab: blachodachówka modułowa Moduline Nowość Lindab: blachodachówka modułowa Moduline

W ofercie pokryć dachowych Lindab pojawiła się nowa blachodachówka modułowa. Lindab Moduline to klasyczny kształt w nowoczesnej odsłonie: falisty kształt górnej i dolnej krawędzi nadaje dachom stylowy...

W ofercie pokryć dachowych Lindab pojawiła się nowa blachodachówka modułowa. Lindab Moduline to klasyczny kształt w nowoczesnej odsłonie: falisty kształt górnej i dolnej krawędzi nadaje dachom stylowy wygląd, a najwyższa jakość szwedzkiej stali oraz zaawansowana powłoka antykorozyjna to pewność i zabezpieczenie na lata.

Czy do budowy domu warto zatrudnić inwestora zastępczego?

Czy do budowy domu warto zatrudnić inwestora zastępczego? Czy do budowy domu warto zatrudnić inwestora zastępczego?

Czy do budowy domu warto zatrudnić inwestora zastępczego?

Czy do budowy domu warto zatrudnić inwestora zastępczego?

Jak wybrać kierownika budowy?

Jak wybrać kierownika budowy? Jak wybrać kierownika budowy?

Jak wybrać kierownika budowy?

Jak wybrać kierownika budowy?

Jak przygotować się do rozmowy z architektem?

Jak przygotować się do rozmowy z architektem? Jak przygotować się do rozmowy z architektem?

Jak przygotować się do rozmowy z architektem?

Jak przygotować się do rozmowy z architektem?

Ekologia na budowie

Ekologia na budowie Ekologia na budowie

Ekologia na budowie

Ekologia na budowie

Co zrobić, aby dom był energooszczędny?

Co zrobić, aby dom był energooszczędny? Co zrobić, aby dom był energooszczędny?

Co zrobić, aby dom był energooszczędny?

Co zrobić, aby dom był energooszczędny?

Jak zbudować energooszczędny dom?

Jak zbudować energooszczędny dom? Jak zbudować energooszczędny dom?

Jak zbudować energooszczędny dom?

Jak zbudować energooszczędny dom?

Jakie dokumenty trzeba mieć, żeby kupić projekt?

Jakie dokumenty trzeba mieć, żeby kupić projekt? Jakie dokumenty trzeba mieć, żeby kupić projekt?

Jakie dokumenty trzeba mieć, żeby kupić projekt?

Jakie dokumenty trzeba mieć, żeby kupić projekt?

Redakcja news Ministerstwo Rozwoju planuje zwiększyć liczbę tanich mieszkań na wynajem

Ministerstwo Rozwoju planuje zwiększyć liczbę tanich mieszkań na wynajem Ministerstwo Rozwoju planuje zwiększyć liczbę tanich mieszkań na wynajem

Zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych to wciąż duży kłopot dla wielu Polaków. Prawie 150 tys. osób o najniższych dochodach czeka na mieszkanie komunalne. Nawet 40 proc. społeczeństwa może być w...

Zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych to wciąż duży kłopot dla wielu Polaków. Prawie 150 tys. osób o najniższych dochodach czeka na mieszkanie komunalne. Nawet 40 proc. społeczeństwa może być w tzw. luce czynszowej, czyli w grupie, która zarabia za dużo na mieszkanie komunalne, ale nie stać ich na zakup lub wynajem mieszkania. Ostatnio rząd przyjął przepisy wspierające rozwój mieszkalnictwa, które zakładają, że dwukrotnie wzrośnie kwota przekazywana samorządom na budownictwo mieszkaniowe....

Redakcja news Nowe standardy energooszczędności w budownictwie, czyli wyższe ceny mieszkań

Nowe standardy energooszczędności w budownictwie, czyli wyższe ceny mieszkań Nowe standardy energooszczędności w budownictwie, czyli wyższe ceny mieszkań

W 2021 roku wejdą w życie nowe standardy w budownictwie dotyczące energooszczędności. Producenci materiałów budowlanych, stolarki i chemii budowlanej będą musieli spełnić bardziej restrykcyjne wymogi i...

W 2021 roku wejdą w życie nowe standardy w budownictwie dotyczące energooszczędności. Producenci materiałów budowlanych, stolarki i chemii budowlanej będą musieli spełnić bardziej restrykcyjne wymogi i wycofać z rynku część tańszych produktów. W ocenie branży przełoży się to na wzrost kosztów o 20–30 proc, co odbije się na portfelach Polaków, którzy planują budowę, remont lub zakup nieruchomości. Branża budowlana podkreśla, że zaostrzenie regulacji zbiega się w czasie z osłabieniem koniunktury wynikającym...

Krystyna Stankiewicz news Spada popyt na kredyty mieszkaniowe

Spada popyt na kredyty mieszkaniowe Spada popyt na kredyty mieszkaniowe

Tegoroczny maj był kolejnym miesiącem spadku zainteresowania kredytami na budowę mieszkań i domów – informuje Biuro Informacji Kredytowej.

Tegoroczny maj był kolejnym miesiącem spadku zainteresowania kredytami na budowę mieszkań i domów – informuje Biuro Informacji Kredytowej.

Redakcja Dachówka płaska – więcej niż chwilowa moda

Dachówka płaska – więcej niż chwilowa moda Dachówka płaska – więcej niż chwilowa moda

Dachówki płaskie to od lat najczęściej wybierany rodzaj pokrycia dachowego. Dlaczego to rozwiązanie cieszy się tak dużą popularnością? Na pewno dużą rolę odgrywa estetyka. Zarówno ceramiczne, jak i betonowe...

Dachówki płaskie to od lat najczęściej wybierany rodzaj pokrycia dachowego. Dlaczego to rozwiązanie cieszy się tak dużą popularnością? Na pewno dużą rolę odgrywa estetyka. Zarówno ceramiczne, jak i betonowe dachówki płaskie pozwalają na uzyskanie nowoczesnego efektu jednolitego dachu. To idealny wybór dla fanów minimalizmu i prostych brył. Jeśli zatem zdecydowaliśmy się na współczesną architekturę, nie powinniśmy się wahać. Dachówka płaska będzie najlepszym dopełnieniem, dzięki któremu uzyskamy spójny...

mgr inż. architekt Tomasz Rybarczyk Budowa w czasach koronawirusa

Budowa w czasach koronawirusa Budowa w czasach koronawirusa

Obecna sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, czyli szerząca się epidemia koronawirusa, wpływa na całe nasze życie. Dosięga to również kwestii budów, których prowadzenie w tym czasie jest możliwe, oczywiście...

Obecna sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, czyli szerząca się epidemia koronawirusa, wpływa na całe nasze życie. Dosięga to również kwestii budów, których prowadzenie w tym czasie jest możliwe, oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i odpowiedzialności wszystkich osób związanych z budową oraz zastosowaniem odpowiednich technologii i materiałów.

Nasza Budowa Zalewanie stropu nad parterem

Zalewanie stropu nad parterem Zalewanie stropu nad parterem

Po wykonaniu kompletnego zbrojenia stropu nad parterem, schodów oraz podciągów nadszedł czas na zalewanie stropu betonem.

Po wykonaniu kompletnego zbrojenia stropu nad parterem, schodów oraz podciągów nadszedł czas na zalewanie stropu betonem.

Nasza Budowa Ściany parteru - ciąg dalszy...

Ściany parteru - ciąg dalszy... Ściany parteru - ciąg dalszy...

Ściany parteru rosną z każdym dniem. Prace na budowie przebiegają według wcześniej zaplanowanego harmonogramu, a i pogoda w ostatnim czasie jest naszym sprzymierzeńcem.

Ściany parteru rosną z każdym dniem. Prace na budowie przebiegają według wcześniej zaplanowanego harmonogramu, a i pogoda w ostatnim czasie jest naszym sprzymierzeńcem.

Nasza Budowa Niech się mury pną do góry!

Niech się mury pną do góry! Niech się mury pną do góry!

Po zakończeniu stanu zero nadszedł czas na rozpoczęcie murowania ścian parteru. To kolejny etap w harmonogramie naszej budowy.

Po zakończeniu stanu zero nadszedł czas na rozpoczęcie murowania ścian parteru. To kolejny etap w harmonogramie naszej budowy.

Najnowsze produkty i technologie

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISPOL Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISPOL Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISPOL Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.