EkspertBudowlany.pl

Budowa w czasach koronawirusa

Jak budować w czasach koronawirusa?
Fot. T. Rybarczyk

Jak budować w czasach koronawirusa?


Fot. T. Rybarczyk

Obecna sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, czyli szerząca się epidemia koronawirusa, wpływa na całe nasze życie. Dosięga to również kwestii budów, których prowadzenie w tym czasie jest możliwe, oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i odpowiedzialności wszystkich osób związanych z budową oraz zastosowaniem odpowiednich technologii i materiałów.

Zobacz także

Izopanel Płyty warstwowe Izopanel

Płyty warstwowe Izopanel Płyty warstwowe Izopanel

Firma Izopanel jest dostawcą systemów budowlanych do budowy i modernizacji obiektów w lekkiej obudowie (hale, obiekty inwentarskie, chłodnie, magazyny). Działalność firmy obejmuje produkcję i sprzedaż...

Firma Izopanel jest dostawcą systemów budowlanych do budowy i modernizacji obiektów w lekkiej obudowie (hale, obiekty inwentarskie, chłodnie, magazyny). Działalność firmy obejmuje produkcję i sprzedaż izolacyjnych płyt warstwowych marki Izopanel wraz z kompletnym systemem uzupełniającym.

Austrotherm Dlaczego warto stosować styropian marki Austrotherm?

Dlaczego warto stosować styropian marki Austrotherm? Dlaczego warto stosować styropian marki Austrotherm?

Nieocieplony dach, ściany czy piwnica są elementami konstrukcyjnymi domu, przez które ucieka ciepło. Straty mogą dochodzić nawet do 70%. Zastosowanie wysokiej jakości styropianów marki Austrotherm pozwala...

Nieocieplony dach, ściany czy piwnica są elementami konstrukcyjnymi domu, przez które ucieka ciepło. Straty mogą dochodzić nawet do 70%. Zastosowanie wysokiej jakości styropianów marki Austrotherm pozwala je znacznie ograniczyć.

James Hardie Europe GMBH (Sp. z o.o.) Ochrona przeciwpożarowa przy zastosowaniu płyt gipsowo-włóknowych Fermacell

Ochrona przeciwpożarowa przy zastosowaniu płyt gipsowo-włóknowych Fermacell Ochrona przeciwpożarowa przy zastosowaniu płyt gipsowo-włóknowych Fermacell

Uniwersalne płyty gipsowo - włóknowe FERMACELL są materiałem budowlanym o dużej wytrzymałości, odpornym na działanie wilgoci (porowata, otwarta struktura płyt nie ulega rozwarstwieniu i puchnięciu pod...

Uniwersalne płyty gipsowo - włóknowe FERMACELL są materiałem budowlanym o dużej wytrzymałości, odpornym na działanie wilgoci (porowata, otwarta struktura płyt nie ulega rozwarstwieniu i puchnięciu pod wpływem wchłoniętej wilgoci), bezwonnym, korzystnie absorbującym wilgoć z otoczenia całą swoją masą, stabilnym akustycznie a zarazem materiałem całkowicie bezpiecznym z punktu widzenia ochrony przeciwpożarowej.

Budowa to miejsce pracy wykonawców, ale także przestrzeń, w której spotykają się osoby zaangażowane w budowę, czyli inwestor, kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego (jeśli jest ustanowiony). Na budowę są realizowane transporty materiałów budowlanych, więc również od czasu do czasu ktoś musi te materiały dowieźć. To również miejsce, gdzie muszą chociaż na krótko pojawić się wykonawcy, którzy mają roboty na krótkoterminowe zlecenie (np. geodeta, operator koparki, ekipa montażowa).

Przy tak dużym ruchu i wymianie ludzi na budowie oraz w czasach, w których należy ograniczać kontakty, może się wydawać, że to niemożliwe, aby zachować bezpieczeństwo związane z koronawirusem. Jednak proces budowy i wszelkie roboty można zorganizować tak, aby zachować zasady bezpieczeństwa i nie przyczyniać się do rozprzestrzeniania wirusa. Ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku i poważne podejście do tematu wszystkich zaangażowanych w realizację inwestycji.

Małe budowy mają przewagę

Ważnym elementem ograniczenia zarażania jest ograniczenie kontaktów. W tym kontekście niewielkie budowy, np. budynku jednorodzinnego, mają przewagę nad dużymi budowami.

Budowa domu jednorodzinnego jest realizowana najczęściej przez niewielkie ekipy budowlane. Nie ma możliwości wprowadzenia na budowę za wielu wykonawców, bo mogą oni sobie wzajemnie przeszkadzać, więc front robót na tego typu budowach jest dosyć wąski. W obecnych czasach to jest właśnie ich zaletą. Na niewielkich budowach, właśnie takich, jak budowa domu jednorodzinnego, roboty są wykonywane przez niewielkie ekipy wykonawcze.

Fot. T. Rybarczyk

Fot. T. Rybarczyk

Ich prace najczęściej następują po sobie. Raczej rzadko się zdarza, że są od siebie zależne i muszą pracować w tym samym czasie na budowie. Oczywiście taka sytuacja może się zdarzyć, ale w obecnym czasie jest to niewskazane i można tak rozdzielić roboty, aby wszystkie ekipy były odseparowane od siebie.

Najczęściej roboty na budowie są realizowane przez niewielkie ekipy wykonawcze, które realizują poszczególne etapy robót. Mogą to być ekipy wykonujące:

 • stan surowy wraz z konstrukcją dachu,
 • pokrycie dachu, obróbki blacharskie i orynnowanie,
 • instalację elektryczną,
 • instalację alarmową i monitoringu,
 • instalację wodno-kanalizacyjną,
 • instalację grzewczą,
 • instalację alternatywną (fotowoltaika, panele grzewcze),
 • montaż stolarki okiennej,
 • montaż stolarki drzwiowej,
 • montaż bramy garażowej,
 • podkłady podłogowe,
 • tynki wewnętrzne,
 • ocieplenie i wykończenie elewacji,
 • suchą zabudowę,
 • wykończenie wnętrz (malowanie, układanie płytek ceramicznych, montaż kominów),
 • zagospodarowanie terenu – zieleni,
 • ekipa montażowa, jeśli są przewidywane technologie zastosowania prefabrykatów (np. stropów albo wiązarów dachowych).

EKSPERT RADZI

Działania w czasie epidemii

Koronawirus, który z początkiem marca pojawił się w Polsce, spowodował szereg modyfikacji, ale także przyniósł ze sobą wiele znaków zapytania, które nie ominęły branży budowlanej. Wraz z wprowadzonym stanem pandemii obserwujemy zmiany w dynamice inwestycji.

Czas, w którym przyszło nam funkcjonować, jest trudny nie tylko dla producentów, ale przede wszystkim dla instalatorów i wykonawców, których obecna sytuacja nie zwalnia z obowiązujących terminów.

W Uponor wiemy, jak ważna, szczególnie teraz, jest terminowość, dlatego dzięki wdrożonym na wczesnym etapie zaawansowanym środkom bezpieczeństwa wszystkie nasze fabryki pracują bez utrudnień, zapewniając pełną dostępność produktową. Dbając o zdrowie – pracowników, klientów i dostawców, wykorzystujemy dostępne metody komunikacji, przenosząc spotkania do świata online. Nowoczesne narzędzia, którymi dysponują nasi pracownicy, umożliwiają nam realizację codziennych obowiązków bez przeszkód. Pomimo okoliczności wspieramy naszych klientów i partnerów biznesowych – nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Sylwia Pałasz-Talarek, Marketing Communication Manager w firmie Uponor

Jak widać z powyższego zestawienia, zakresy robót tych ekip wykonawczych są różne i mogą je one wykonywać autonomicznie, nie wchodząc sobie w drogę. Charakterystyczne dla każdej z takich ekip jest to, że są to zazwyczaj małe zespoły składające się z kilku osób, które cały czas ze sobą pracują. Zazwyczaj przebywają ze sobą nie tylko w pracy, ale również poza nią. Jeśli dojeżdżają do i z pracy, to również razem. Wykonawcy z zespołu – brygady często też ze sobą mieszkają, np. w przyczepach, kontenerach na budowie lub w pobliżu budowy wynajmują kwatery. Na budowie współpracują ze sobą. Zawsze zachodzi potrzeba przeniesienia czegoś wspólnie, przytrzymania, podania, asekurowania siebie, nie ma więc technicznej możliwości, aby zachowali między sobą odległość 1–2 metrów.

Jeśli chodzi o zastosowanie środków zabezpieczających w postaci masek i rękawiczek gumowych, to w zasadzie jest to teoretycznie możliwe, jednak na budowie przy dużym wysiłku fizycznym nie jest możliwa praca na dłuższą metę w masce oraz w gumowych rękawiczkach. Pomimo tego, warto jednak podkreślić, że w trakcie pracy i poza pracą zespoły pracujące na budowie są zazwyczaj hermetyczne. Ważna jest na budowie dobra organizacja, aby nie prowadzić robót w tym samym czasie z innymi ekipami oraz wykluczyć bezpośrednie bliskie kontakty z osobami, które muszą się pojawić na budowie, a także poza budową. Na budowie takimi osobami mogą być inwestor, kierownik budowy, inspektor nadzoru inwestorskiego oraz osoby przyjeżdżające zrealizować krótkoterminowe zlecenia.

Zamawianie materiałów

Dostawy materiałów też mogą być realizowane bezpiecznie. Zazwyczaj budowy domów jednorodzinnych są realizowane przez firmy handlowe usytuowane w okolicy budowy. Jest to bardzo wygodne zarówno dla inwestora, jak i wykonawców, zwłaszcza jeśli dostawy są realizowane w dosyć szerokim zakresie. Prężnie działające, dobrze zorganizowane firmy handlowe dowożą materiały na zamówienie dosłownie na telefon, po wcześniejszym ustaleniu harmonogramu dostaw. Dowiozą na miejsce i na czas, również wtedy, gdy na budowie zabraknie materiałów, ale też odbiorą, jeśli zostanie ich nadwyżka.

Fot. T. Rybarczyk

Fot. T. Rybarczyk

Materiały mogą być sprawnie dostarczone za pomocą samochodów z dźwigiem, tzw. HDS. Kierowca wówczas sam obsługuje rozładunek. Wykonawcy mogą jedynie asekurować towar przy rozładunku.

Firmy handlowe niekiedy współpracują długoterminowo z wykonawcami, jeśli ci działają na obszarze w zasięgu ich dostaw. Obsługują też inwestycje, jeśli ustalą to z inwestorem. Płatności można natomiast dokonać bez ryzyka przelewem lub kartą. Solidne firmy handlowe, mające już swoją markę, dbają o klientów i podnoszą jakość swoich usług, idąc z duchem czasu i ogólnymi trendami.

Zlecenia i wykonawcy na jeden dzień

Oprócz ekip pracujących dłuższy czas, na budowie muszą się także pojawić osoby na krótko. Są to na przykład geodeta, który przyjedzie wytyczyć budynek, czy operator koparki, który musi wykonać roboty ziemne w ciągu jednego dnia; to samo dotyczy ekipy montażowej, np. do stropu. Powinni oni jednak skoordynować swoje prace i wykonać je w kooperacji z wykonawcą stanu surowego. Jest jednak możliwe, aby zachowali między sobą bezpieczną odległość. Sprzyja temu to, że jest to współpraca z pojedynczymi osobami, więc zachowanie ostrożności jest jak najbardziej możliwe.

Inwestor na budowie

Inwestor pojawia się, jeśli chce zobaczyć postęp robót albo omówić jakieś kwestie z wykonawcami lub być w trakcie ważnych momentów na budowie. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby mógł się pojawić na budowie, zachowując odpowiednią odległość 2 metrów od osób, z którymi przyjechał się spotkać, a także stosując środki ostrożności w postaci maseczki czy rękawiczek. Wszelkie kwestie zorganizowania dostaw materiałów na budowę, płatności można załatwić online i przez telefon. Również większość spraw można omówić przez telefon i za pomocą maila z kierownikiem budowy, który może być „oczami” inwestora na budowie.

Kierownik na budowie

W trakcie prowadzenia inwestycji niezbędne są wizyty kierownika na budowie. Jego praca nie powinna polegać tylko na kontrolach i odbiorze wykonanych robót. Zawsze powinien on też brać udział w poinformowaniu i poinstruowaniu wykonawców przed rozpoczęciem robót o warunkach wykonania i odbioru prac, do których będą przystępować. Następnie powinien dokonać kontroli robót w trakcie oraz przy odbiorach częściowych i końcowym.

Kierownik budowy powinien pojawiać się zawsze w kluczowych momentach budowy domu. Im częściej będzie on na budowie, tym lepiej. To, że jest samodzielny, daje mu też możliwość pojawiania się na budowie w trakcie robót albo pod nieobecność wykonawców. Daje mu to również możliwość zachowania odpowiednich środków ostrożności, czyli zachowania odległości, może też oczywiście założyć maseczkę i nawet rękawiczki gumowe, jeśli jest to uzasadnione, bo na przykład będzie dotykał rzeczy na budowie lub zbliżał się do wykonawców.

Jeśli się da, wiele spraw może też ustalić przez telefon i za pomocą maila, jednak nie jest możliwe, aby się udało w ten sposób kierować budową. Wizyty kierownika budowy są więc na budowie niezbędne. To samo dotyczy inspektora nadzoru inwestorskiego, którego charakter pracy jest w pewnym zakresie podobny do pracy kierownika budowy.

Łatwe technologie sprzyjają budowaniu w trudnych czasach

Oprócz wszystkich kwestii organizacyjnych, które można urządzić tak, aby budowy były prowadzone dosyć bezpiecznie w kontekście ograniczania zakażenia, to wydaje się, że ważnym ogniwem sprzyjającym temu bezpieczeństwu jest również zastosowanie łatwych i znanych wykonawcom technologii budowania. W kontekście tego, co jest napisane wyżej wynika, że im budowa jest prostsza, tym lepiej, bo z większym prawdopodobieństwem może być realizowana w pewnym zakresie samodzielnie przez wykonawców, bez podwyższonego ryzyka, że może być coś nie tak. Chociaż kontroli nigdy za wiele. Zatem łatwe, znane wykonawcom technologie sprawdzają się w takiej sytuacji najlepiej.

Fot. KONBET Poznań

Fot. KONBET Poznań

Technologie te sprawdzają się zarówno w czasach boomu budowlanego, jak i obecnie, w czasach, gdy kontakty powinny być ograniczone. Korzyści jest o wiele więcej, bo łatwe technologie to również szybkie i niedrogie budowanie. Takim przykładem jest zastosowanie systemu budowania ścian z betonu komórkowego na cienką spoinę. To prosta i również znana oraz bardzo popularna technologia budowania ścian niewymagająca od wykonawcy długoletniej praktyki. Ściany wykonuje się za pomocą prostych narzędzi ułatwiających roboty murarskie. Docinanie bloczków za pomocą ręcznej piły, nakładanie zaprawy za pomocą prostych kielni jest bardzo łatwe.

Fot. KONBET Poznań

Fot. KONBET Poznań

Warto tu przytoczyć jeszcze przykład stropów. W zasadzie wszystkie systemy stropowe są stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Jeśli są to stropy gęstożebrowe, to są to rozwiązania znane od lat. Wykonawcy je znają i zazwyczaj wiedzą, na czym polega ich wykonanie. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie na przykład prefabrykowanych systemów stropowych. Wówczas ekipa montażowa jest w stanie w ciągu jednego dnia zamontować strop. Może to być zewnętrzna ekipa montażowa, która powinna podczas budowy pracować samodzielnie. Tego typu rozwiązania są efektywne.

Fot. KONBET Poznań

Fot. KONBET Poznań

Przykładami takich stropów są stropy Teriva panel. Można to rozwiązanie nazwać hybrydowym, łączącym w sobie znany strop gęstożebrowy ze stropem prefabrykowanym. W ten sposób wykorzystane są zalety stropu gęstożebrowego oraz prefabrykowanego. To rozwiązanie, które bardzo upraszcza wykonawstwo. Niepotrzebne są podpory montażowe, strop można montować za pomocą HDS z auta, które przywiozło płyty na budowę. Tym samym nie ma uciążliwych robót, które dotyczą stropu gęstożebrowego, czyli ręcznego układania belek stropowych i rozkładania pustaków stropowych. Montaż stropu można wykonać za pomocą czterech osób wraz z operatorem dźwigu. Po montażu stropu należy go dozbroić zgodnie z zaleceniami producenta. Następnie wykonanie nadbetonu można wykonać tego samego dnia lub powierzyć to ekipie wykonującej stan surowy. Tak samo jest w przypadku innych stropów panelowych: stropu Vector oraz smart. Ekipa montażowa montuje strop jednego dnia na zasadzie robót zleconych albo powiązanych, polegających na zakupie stropu wraz z montażem.

Podobna sytuacja jest również wtedy, gdy zastosuje się prefabrykowaną więźbę dachową z wiązarów dachowych. Co prawda nie do wszystkich budynków da się zastosować prefabrykaty dachowe. Jeśli dach jest skomplikowany o wielu połaciach, to lepiej zastosować tradycyjną więźbę drewnianą.

Fot. KONBET Poznań

Fot. KONBET Poznań

Dla wykonawców bez doświadczenia przydatne mogą być na przykład filmy szkoleniowe, z których dowiedzą się, na co należy zwrócić uwagę przy budowaniu na cienkie spoiny. Na takich filmach, przygotowanych m.in. przez producentów materiałów ściennych, mogą oni dosłownie krok po kroku zobaczyć, jak budować ściany i jak korzystać z narzędzi. Renomowane firmy produkujące materiały ścienne chcą w ten sposób brać również odpowiedzialność za prawidłowe wykonawstwo i jakość techniczną budynków. Takie wsparcie to korzyść zarówno dla inwestora, jak i wykonawcy. Kierownik budowy również na tym korzysta, ponieważ będzie miał pewność, że wykonawcy sobie radzą.

Podsumowanie

Małe budowy, czyli na przykład budowy budynków jednorodzinnych, są możliwe do realizowania w obecnych czasach. Oczywiście, o ile jest możliwe przestrzeganie zaleceń odpowiednich służb. Na tę chwilę i na obecne zalecenia polegające na ograniczeniu kontaktów jest to możliwe do spełnienia.

Małe, hermetyczne zespoły, a także pozostali uczestnicy procesu budowlanego: inwestor, kierownik budowy, inspektor nadzoru inwestorskiego, wykonawcy zewnętrzni (krótkoterminowi) mogą się wzajemnie mijać. Jest możliwe zorganizowanie procesu budowy w taki sposób, aby ograniczyć wzajemne kontakty, które mogłyby się przyczynić do rozprzestrzeniania wirusa. Trzeba tylko zwrócić uwagę na właściwe zorganizowanie wszystkich kluczowych elementów budowy: wymiany informacji, dokonywania czynności kontrolnych, dostaw materiałów oraz wymian ekip budowlanych. Tym samym ograniczenia, które wynikają z zapobiegania zakażeniu nie spowodują dezorganizacji na budowie. Mogą się przyczynić do tego, że budowa będzie przebiegała sprawnie i zgodnie z założonym harmonogramem.

Tego typu środki zaradcze i prewencja mają również wpływ na zachowanie bezpieczeństwa pracy na budowie. Nie sprzyjają bowiem powstawaniu chaosu, a wręcz przeciwnie, bo wymuszają dobrą organizację. Aby to się jednak powiodło, muszą o to zadbać wszyscy powiązani z budową uczestnicy, czyli inwestor, wykonawcy, kierownik budowy, dostawcy materiałów i inne osoby zaangażowane w proces inwestycyjny. To nie tylko troska o siebie i innych, ale też odpowiedzialność.

Należy pamiętać, że budowa to nie tylko proces fizycznego tworzenia obiektu budowlanego. Kontekst jest o wiele szerszy, również społeczny i gospodarczy. To również utrzymanie wielu ludzi i firm, których byt zależy od ich pracy i działalności.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja Jak naprawić pęknięte ściany?

Jak naprawić pęknięte ściany? Jak naprawić pęknięte ściany?

Mieszkańcy nowo wybudowanych mieszkań i domów z niepokojem patrzą na pojawiające się zarysowania ścian i pęknięcia w miejscach łączenia płyt gipsowo-kartonowych. Wprawdzie jest to zjawisko naturalne, ale...

Mieszkańcy nowo wybudowanych mieszkań i domów z niepokojem patrzą na pojawiające się zarysowania ścian i pęknięcia w miejscach łączenia płyt gipsowo-kartonowych. Wprawdzie jest to zjawisko naturalne, ale warto znać jego przyczynę, aby spać spokojnie.

mgr inż. Konrad Rószczka Stropy gęstożebrowe i monolityczneNajczęściej popełniane błędy przy ich wykonywaniu

Stropy gęstożebrowe i monolityczneNajczęściej popełniane błędy przy ich wykonywaniu Stropy gęstożebrowe i monolityczneNajczęściej popełniane błędy przy ich wykonywaniu

Jakie błędy wykonawcze występują najczęściej przy wykonywaniu stropów monolitycznych i gęstożebrowych?

Jakie błędy wykonawcze występują najczęściej przy wykonywaniu stropów monolitycznych i gęstożebrowych?

Agata Grudecka Jak poprawić akustykę wnętrz

Jak poprawić akustykę wnętrz Jak poprawić akustykę wnętrz

Cisza jest warunkiem wygodnego mieszkania, dobrego odpoczynku i efektywnej pracy. Jej zapewnienie w pomieszczeniach jest możliwe dzięki odpowiednim konstrukcjom dźwiękoizolacyjnym, wśród których są m.in....

Cisza jest warunkiem wygodnego mieszkania, dobrego odpoczynku i efektywnej pracy. Jej zapewnienie w pomieszczeniach jest możliwe dzięki odpowiednim konstrukcjom dźwiękoizolacyjnym, wśród których są m.in. sufity podwieszane.

dr inż. Andrzej Konarzewski Montażowe pianki budowlaneJak ocenić ich właściwości i określić wydajność?

Montażowe pianki budowlaneJak ocenić ich właściwości i określić wydajność? Montażowe pianki budowlaneJak ocenić ich właściwości i określić wydajność?

Podstawowym przeznaczeniem jednoskładnikowych pianek poliuretanowych, zwanych piankami montażowymi, jest zapewnienie szczelności przegrody budowlanej, tzn. zabezpieczenie jej przed niekontrolowanym przepływem...

Podstawowym przeznaczeniem jednoskładnikowych pianek poliuretanowych, zwanych piankami montażowymi, jest zapewnienie szczelności przegrody budowlanej, tzn. zabezpieczenie jej przed niekontrolowanym przepływem wilgoci, ciepła, powietrza lub innych gazów. Głównymi obszarami wykorzystania tych pianek są wolne przestrzenie w obudowie budynku i na połaciach dachowych.

Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego Wykwity - jakie są przyczyny ich powstawania i jak im zapobiegać

Wykwity - jakie są przyczyny ich powstawania i jak im zapobiegać Wykwity - jakie są przyczyny ich powstawania i jak im zapobiegać

Dość często białe naloty na murach są kojarzone z występowaniem wapna w zaprawie murarskiej. Jest to głównie spowodowane białą barwą nalotu, która jest automatycznie kojarzona z białym wapnem hydratyzowanym...

Dość często białe naloty na murach są kojarzone z występowaniem wapna w zaprawie murarskiej. Jest to głównie spowodowane białą barwą nalotu, która jest automatycznie kojarzona z białym wapnem hydratyzowanym dodawanym do zaprawy murarskiej.

Redakcja Ocieplanie domu w zimie – czy jest możliwe?

Ocieplanie domu w zimie – czy jest możliwe? Ocieplanie domu w zimie – czy jest możliwe?

Gdy przychodzi zima, a budowa lub termomodernizacja domu nie jest jeszcze zakończona, inwestorzy i wykonawcy stają przed trudnym dylematem: poczekać kilka miesięcy do momentu, kiedy znów rozpocznie się...

Gdy przychodzi zima, a budowa lub termomodernizacja domu nie jest jeszcze zakończona, inwestorzy i wykonawcy stają przed trudnym dylematem: poczekać kilka miesięcy do momentu, kiedy znów rozpocznie się sezon budowlany, czy zaryzykować prace w trudnych warunkach atmosferycznych i skończyć pracę zimą?

Redakcja Czym kierować się przy wyborze koloru elewacji?

Czym kierować się przy wyborze koloru elewacji? Czym kierować się przy wyborze koloru elewacji?

Elewacja to poza dachem element budynku, na który najczęściej zwracamy uwagę. Warto więc zadbać o to, aby kolor ścian był miły dla oka, a przy tym współgrał z otoczeniem.

Elewacja to poza dachem element budynku, na który najczęściej zwracamy uwagę. Warto więc zadbać o to, aby kolor ścian był miły dla oka, a przy tym współgrał z otoczeniem.

Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego Wapno - naturalne i zdrowe

Wapno - naturalne i zdrowe Wapno - naturalne i zdrowe

"Tradycyjny" oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją...

"Tradycyjny" oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją w budownictwie od co najmniej tysiąca lat. Informacja ta, zdaje się być współczesnym inwestorom i wykonawcom zupełnie nieprzydatna. Może jednak warto się przez chwilę zastanowić, dlaczego wapno od tylu wieków nadal jest stosowane w budownictwie?

James Hardie Europe GMBH (Sp. z o.o.) Nowe płyty gipsowo-włóknowe z krawędzią TB od Fermacell

Nowe płyty gipsowo-włóknowe z krawędzią TB od Fermacell Nowe płyty gipsowo-włóknowe z krawędzią TB od Fermacell

Systemy suchej zabudowy to jedna z najbardziej sprawdzonych i niezawodnych technologii stosowanych w budownictwie. Firma fermacell, która od ponad 40 lat jest jednym z wiodących producentów płyt gipsowo-włóknowych...

Systemy suchej zabudowy to jedna z najbardziej sprawdzonych i niezawodnych technologii stosowanych w budownictwie. Firma fermacell, która od ponad 40 lat jest jednym z wiodących producentów płyt gipsowo-włóknowych i cementowych, wprowadziła na polski rynek płyty gipsowo-włóknowe z krawędzią frezowaną TB, które są uzupełnieniem systemu fermacell.

Redakcja Systemowe wykończenie wnętrz

Systemowe wykończenie wnętrz Systemowe wykończenie wnętrz

Systemy suchej zabudowy to najprostszy i najszybszy sposób budowy oraz wykończenia ścian w obiektach publicznych i komercyjnych oraz w budownictwie jedno- i wielorodzinnym. Świetnie w tego typu pracach...

Systemy suchej zabudowy to najprostszy i najszybszy sposób budowy oraz wykończenia ścian w obiektach publicznych i komercyjnych oraz w budownictwie jedno- i wielorodzinnym. Świetnie w tego typu pracach sprawdzają się produkty gipsowo-włóknowe.

Redakcja Jak dobrać strukturę tynku elewacyjnego?

Jak dobrać strukturę tynku elewacyjnego? Jak dobrać strukturę tynku elewacyjnego?

Dekoracyjny tynk elewacyjny to bardzo popularny materiał wykończeniowy stosowany w domach jednorodzinnych, obiektach użyteczności publicznej oraz budynkach wielorodzinnych. Bogata oferta rynkowa powoduje,...

Dekoracyjny tynk elewacyjny to bardzo popularny materiał wykończeniowy stosowany w domach jednorodzinnych, obiektach użyteczności publicznej oraz budynkach wielorodzinnych. Bogata oferta rynkowa powoduje, że inwestorzy oraz wykonawcy mogą wybrać nie tylko rodzaj produktu, ale także jego kolor oraz fakturę. Ostatni parametr jest szczególnie istotny dla podniesienia walorów estetycznych elewacji. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze struktury tynku elewacyjnego.

Cezary Sebastiański Systemy ociepleń ścian - warstwa po warstwie

Systemy ociepleń ścian - warstwa po warstwie Systemy ociepleń ścian - warstwa po warstwie

Technologia ocieplania ścian zewnętrznych budynków polega na przymocowaniu do nich warstwowego układu, składającego się z materiału o wysokiej izolacyjności cieplnej, warstwy zbrojonej siatką oraz cienkowarstwowej...

Technologia ocieplania ścian zewnętrznych budynków polega na przymocowaniu do nich warstwowego układu, składającego się z materiału o wysokiej izolacyjności cieplnej, warstwy zbrojonej siatką oraz cienkowarstwowej wyprawy tynkarskiej. Ten warstwowy układ określa się mianem systemu ociepleń lub, rzadziej, zestawu wyrobów do wykonywania ociepleń. Każda ze stosowanych warstw pełni w układzie określoną funkcję techniczną i użytkową, ma zatem wpływ na jakość i trwałość ocieplenia jako całości. Warto zatem...

mgr inż. Sebastian Czernik Tynki renowacyjne, czyli skuteczny sposób na mokre ściany

Tynki renowacyjne, czyli skuteczny sposób na mokre ściany Tynki renowacyjne, czyli skuteczny sposób na mokre ściany

Tynki renowacyjne są w wielu sytuacjach wręcz niezastąpione. Ich porowata struktura i wysoka paroprzepuszczalność umożliwiają bowiem swobodny transport pary wodnej i stopniowe wysychanie podłoża, na którym...

Tynki renowacyjne są w wielu sytuacjach wręcz niezastąpione. Ich porowata struktura i wysoka paroprzepuszczalność umożliwiają bowiem swobodny transport pary wodnej i stopniowe wysychanie podłoża, na którym są ułożone. Duża porowatość tynków zapewnia ponadto miejsce do zmagazynowania znajdujących się w murze szkodliwych soli. Dzięki temu powierzchnia tynku jest zabezpieczona zarówno przed wilgocią, jak i przed rozwarstwieniem mogącym powstać na skutek krystalizowania soli. Prawidłowe działanie tynku...

dr hab. inż., prof. ITB Barbara Szudrowicz, dr inż. Elżbieta Nowicka Izolacje akustyczne - błędy w projektowaniu i wykonawstwie

Izolacje akustyczne - błędy w projektowaniu i wykonawstwie Izolacje akustyczne - błędy w projektowaniu i wykonawstwie

Na jakość akustyczną budynku składają się prawidłowy pod względem akustycznym projekt, jakość zastosowanych wyrobów budowlanych oraz poprawne wykonawstwo.

Na jakość akustyczną budynku składają się prawidłowy pod względem akustycznym projekt, jakość zastosowanych wyrobów budowlanych oraz poprawne wykonawstwo.

Redakcja 5 powodów, dla których warto stosować ogniochronną płytę gipsowo-kartonową na poddaszach

5 powodów, dla których warto stosować ogniochronną płytę gipsowo-kartonową na poddaszach 5 powodów, dla których warto stosować ogniochronną płytę gipsowo-kartonową na poddaszach

Zwykłe płyty gipsowo-kartonowe to popularny materiał wykończenia wnętrz na poddaszach domów. Dlaczego warto rozważyć zastosowanie płyt ogniochronnych lub odpornych na uderzenia? Przedstawiamy 5 argumentów...

Zwykłe płyty gipsowo-kartonowe to popularny materiał wykończenia wnętrz na poddaszach domów. Dlaczego warto rozważyć zastosowanie płyt ogniochronnych lub odpornych na uderzenia? Przedstawiamy 5 argumentów za płytami ogniochronnymi i odpornymi na wydarzenia.

James Hardie Europe GMBH (Sp. z o.o.) Masy szpachlowe fermacell - najwyższa jakość wykończenia!

Masy szpachlowe fermacell - najwyższa jakość wykończenia! Masy szpachlowe fermacell - najwyższa jakość wykończenia!

Systemy suchej zabudowy to najprostszy i najszybszy sposób budowy oraz wykończenia ścian w obiektach publicznych i komercyjnych oraz w budownictwie jedno- i wielorodzinnym. Świetnie w tego typu pracach...

Systemy suchej zabudowy to najprostszy i najszybszy sposób budowy oraz wykończenia ścian w obiektach publicznych i komercyjnych oraz w budownictwie jedno- i wielorodzinnym. Świetnie w tego typu pracach sprawdzają się produkty gipsowo-włóknowe fermacell. Jednakże, aby uzyskać odpowiednią jakość powierzchni, nie wystarczą jedynie płyty spełniające wszystkie najwyższe wymagania jakościowe.

Krystyna Stankiewicz Kolor elewacji - jak wybrać odpowiedni?

Kolor elewacji - jak wybrać odpowiedni? Kolor elewacji - jak wybrać odpowiedni?

W zależności od barwy elewacji dom może sprawiać wrażenie lekkiej lub masywnej budowli, a jego sylwetka wtapiać się w otoczenie lub z nim kontrastować.

W zależności od barwy elewacji dom może sprawiać wrażenie lekkiej lub masywnej budowli, a jego sylwetka wtapiać się w otoczenie lub z nim kontrastować.

Konrad Kuczyński Dlaczego ściany w mieszkaniach pękają

Dlaczego ściany w mieszkaniach pękają Dlaczego ściany w mieszkaniach pękają

Wielu mieszkańców domów wielorodzinnych, zwłaszcza nowych budynków, ma kłopoty z pękającymi ścianami. Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy?

Wielu mieszkańców domów wielorodzinnych, zwłaszcza nowych budynków, ma kłopoty z pękającymi ścianami. Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy?

mgr inż. Maciej Rokiel Skąd się bierze wilgoć w domu

Skąd się bierze wilgoć w domu Skąd się bierze wilgoć w domu

Każdy budynek jest narażony na szkodliwy wpływ wody i wilgoci różnego pochodzenia, warto więc zdawać sobie z tego sprawę, zarówno na etapie projektowania, realizacji, jak i eksploatacji domu.

Każdy budynek jest narażony na szkodliwy wpływ wody i wilgoci różnego pochodzenia, warto więc zdawać sobie z tego sprawę, zarówno na etapie projektowania, realizacji, jak i eksploatacji domu.

Redakcja Tynk z efektem kamienia

Tynk z efektem kamienia Tynk z efektem kamienia

Kamień zachwyca swoją różnorodnością oraz ponadczasowym pięknem. Niestety koszt jego montażu na elewacji jest bardzo wysoki, a sam proces należy do czasochłonnych i skomplikowanych. Nie oznacza to jednak,...

Kamień zachwyca swoją różnorodnością oraz ponadczasowym pięknem. Niestety koszt jego montażu na elewacji jest bardzo wysoki, a sam proces należy do czasochłonnych i skomplikowanych. Nie oznacza to jednak, że mamy porzucić marzenia o kamiennej elewacji. Na rynku dostępne są m.in. tynki i farby imitujące ten materiał.

Redakcja Jak wybrać fugę?

Jak wybrać fugę? Jak wybrać fugę?

Jasna lub ciemna, zbliżona kolorem do cegły lub zupełnie odmienna, wklęsła albo wypukła – fuga naprawdę robi różnicę. Warto się zastanowić, jaki efekt chcemy osiągnąć, a potem odpowiednio dobrać spoinę.

Jasna lub ciemna, zbliżona kolorem do cegły lub zupełnie odmienna, wklęsła albo wypukła – fuga naprawdę robi różnicę. Warto się zastanowić, jaki efekt chcemy osiągnąć, a potem odpowiednio dobrać spoinę.

Redakcja Tynkowanie ścian wewnętrznych

Tynkowanie ścian wewnętrznych Tynkowanie ścian wewnętrznych

Ściany wewnętrzne można tynkować przez cały rok, nawet zimą. Wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach, dzięki czemu unikniemy przykrych niespodzianek w postaci popękanych lub odpadających tynków czy odbarwień.

Ściany wewnętrzne można tynkować przez cały rok, nawet zimą. Wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach, dzięki czemu unikniemy przykrych niespodzianek w postaci popękanych lub odpadających tynków czy odbarwień.

Redakcja Jak zabezpieczyć budowę przed zimą?

Jak zabezpieczyć budowę przed zimą? Jak zabezpieczyć budowę przed zimą?

Warto przygotować budowę na nadejście zimy. Niezależnie od etapu, na którym znajduje się inwestycja, należy przedsięwziąć odpowiednie środki, aby starannie zabezpieczyć budynek przed skutkami niskich temperatur,...

Warto przygotować budowę na nadejście zimy. Niezależnie od etapu, na którym znajduje się inwestycja, należy przedsięwziąć odpowiednie środki, aby starannie zabezpieczyć budynek przed skutkami niskich temperatur, intensywnych opadów oraz złodziei.

Sławomir Gąsiorowski Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej?

Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej? Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej?

W wielu krajach stosowanie plastyfikatorów (domieszek) do zapraw cementowych wykonywanych bezpośrednio na budowie jest prawnie zakazane. Normy europejskie zawierają liczne ostrzeżenia przed ich pochopnym...

W wielu krajach stosowanie plastyfikatorów (domieszek) do zapraw cementowych wykonywanych bezpośrednio na budowie jest prawnie zakazane. Normy europejskie zawierają liczne ostrzeżenia przed ich pochopnym użyciem. A w Polsce? A w Polsce można je kupić bez większych problemów w wielu składach budowlanych.

Najnowsze produkty i technologie

imello Jak dobrze zaplanować i zaaranżować kuchnię?

Jak dobrze zaplanować i zaaranżować kuchnię? Jak dobrze zaplanować i zaaranżować kuchnię?

Kuchnia jest sercem domu i miejscem pracy dlatego powinna być dobrze zaplanowana. Odpowiednie wykorzystanie przestrzeni jest bardzo ważne. Proces aranżacji kuchni musimy zacząć właśnie od planowania. Pierwszym...

Kuchnia jest sercem domu i miejscem pracy dlatego powinna być dobrze zaplanowana. Odpowiednie wykorzystanie przestrzeni jest bardzo ważne. Proces aranżacji kuchni musimy zacząć właśnie od planowania. Pierwszym etapem jest przygotowanie listy sprzętów AGD, które są nam niezbędne w kuchni, np. zmywarka, lodówka, kuchenka mikrofalowa, płyta grzewcza, ekspres do kawy, oraz określić ich rodzaj i wymiar. Kolejnym krokiem jest analiza miejsca do przechowywania. Zastanówmy się, co musi się zmieścić w kuchni...

REGULUS®-system S.j. Grzejniki kanałowe z wentylatorem

Grzejniki kanałowe z wentylatorem Grzejniki kanałowe z wentylatorem

Wraz ze wzrostem popularności pomp ciepła oraz innych niskotemperaturowych źródeł ciepła wyraźnie rośnie zainteresowanie takimi urządzeniami, jak grzejniki ścienne z wentylatorem, a także grzejniki kanałowe...

Wraz ze wzrostem popularności pomp ciepła oraz innych niskotemperaturowych źródeł ciepła wyraźnie rośnie zainteresowanie takimi urządzeniami, jak grzejniki ścienne z wentylatorem, a także grzejniki kanałowe z wentylatorem.

RECTOR Polska Sp. z o.o. Akustyka stropów RECTOR

Akustyka stropów RECTOR Akustyka stropów RECTOR

Firma RECTOR przebadała stropy pod kątem akustyki oraz stworzyła kalkulator właściwości akustycznych, pozwalający określić szacunkową izolacyjność akustyczną stropów w systemie RECTOR wraz z ich warstwami...

Firma RECTOR przebadała stropy pod kątem akustyki oraz stworzyła kalkulator właściwości akustycznych, pozwalający określić szacunkową izolacyjność akustyczną stropów w systemie RECTOR wraz z ich warstwami wykończeniowymi.

mieszkanie.pl Szukasz działki budowlanej? To musisz wiedzieć przed zakupem posesji!

Szukasz działki budowlanej? To musisz wiedzieć przed zakupem posesji! Szukasz działki budowlanej? To musisz wiedzieć przed zakupem posesji!

Wybór działki budowlanej jest dużym wyzwaniem. Przed zakupem należy przemyśleć wiele kwestii, które w późniejszym czasie mogą mieć wpływ na komfort zamieszkania. Większość osób skupia się przede wszystkim...

Wybór działki budowlanej jest dużym wyzwaniem. Przed zakupem należy przemyśleć wiele kwestii, które w późniejszym czasie mogą mieć wpływ na komfort zamieszkania. Większość osób skupia się przede wszystkim na wyborze projektu domu, a często pomija ważne kwestie związane z wyborem posesji. Co koniecznie musisz sprawdzić przed zakupem działki?

Rosenberg Polska sp. z o.o. Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

Niezawodny system wentylacji ECFanGrid Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

Tarasola Taras nowoczesny - inspiracje, modne aranżacje

Taras nowoczesny - inspiracje, modne aranżacje Taras nowoczesny - inspiracje, modne aranżacje

Coraz więcej posiadaczy domów jednorodzinnych decyduje się na budowę tarasu, który spełniać będzie funkcję nie tylko użytkową, ale również estetyczną. Taras jest swego rodzaju przedłużeniem przestrzeni...

Coraz więcej posiadaczy domów jednorodzinnych decyduje się na budowę tarasu, który spełniać będzie funkcję nie tylko użytkową, ale również estetyczną. Taras jest swego rodzaju przedłużeniem przestrzeni domu, a więc powinien harmonijnie komponować się z jego bryłą, kolorystyką i stylem. Ale powinien także być praktyczny i zaspokajać wszystkie potrzeby i oczekiwania użytkowników. Jaki więc powinien być nowoczesny taras? Czym się odznaczać, jaką mieć konstrukcję? Czy należy zbudować go z konkretnych...

merXu Jak oszczędzić na firmowych zakupach?

Jak oszczędzić na firmowych zakupach? Jak oszczędzić na firmowych zakupach?

Pewnie już słyszeliście o merXu.com, nowym serwisie internetowym, który umożliwia handel między firmami? Platforma to blisko milion ofert dostępnych dla kupujących poszukujących produktów w branżach takich...

Pewnie już słyszeliście o merXu.com, nowym serwisie internetowym, który umożliwia handel między firmami? Platforma to blisko milion ofert dostępnych dla kupujących poszukujących produktów w branżach takich jak narzędzia, elektrotechnika i oświetlenie, budownictwo, instalacje, maszyny i metalurgia czy bezpieczeństwo.

zostandeweloperem.pl Jak zostać deweloperem?

Jak zostać deweloperem? Jak zostać deweloperem?

Nie jest tajemnicą, że rynek nieruchomości od lat jest źródłem stabilnego i satysfakcjonującego dochodu. To właśnie dlatego tak często wymienia się tę branżę jako jedną z dróg do uzyskania upragnionej...

Nie jest tajemnicą, że rynek nieruchomości od lat jest źródłem stabilnego i satysfakcjonującego dochodu. To właśnie dlatego tak często wymienia się tę branżę jako jedną z dróg do uzyskania upragnionej wolności finansowej. Jak jednak zostać deweloperem? Na początlu warto skorzystać z oferty szkoleń i warsztatów deweloperskich, które w przystępny sposób przekażą najważniejsze informacje dotyczące tego typu działalności.

FERRO Spółka Akcyjna Wybierz styl swojej łazienki

Wybierz styl swojej łazienki Wybierz styl swojej łazienki

Łazienka już dawno przestała być pomieszczeniem pełniącym wyłącznie funkcję użytkową. Obecnie to często nasze prywatne SPA, miejsce wyciszenia, relaksu i regeneracji po aktywnie spędzonym dniu. Służy nie...

Łazienka już dawno przestała być pomieszczeniem pełniącym wyłącznie funkcję użytkową. Obecnie to często nasze prywatne SPA, miejsce wyciszenia, relaksu i regeneracji po aktywnie spędzonym dniu. Służy nie tylko czynnościom higienicznym, ale niejednokrotnie odzwierciedla charakter, a nawet zainteresowania właścicieli. Oto kilka pomysłów na modną łazienkę z duszą.

Bosch GLM 50-27 CG: Wytrzymały i wielofunkcyjny dalmierz budowlany

GLM 50-27 CG: Wytrzymały i wielofunkcyjny dalmierz budowlany GLM 50-27 CG: Wytrzymały i wielofunkcyjny dalmierz budowlany

Dalmierz laserowy GLM 50-27 CG Professional sprawdzi się w pracy każdego specjalisty z branży budowlanej. Zielona wiązka lasera zapewnia doskonałą widoczność i umożliwia efektywny pomiar z odległości nawet...

Dalmierz laserowy GLM 50-27 CG Professional sprawdzi się w pracy każdego specjalisty z branży budowlanej. Zielona wiązka lasera zapewnia doskonałą widoczność i umożliwia efektywny pomiar z odległości nawet do 50 metrów. Dzięki wzmocnionej obudowie oraz odporności na wodę i pył (IP 65) narzędzie sprawdzi się w trudnych warunkach panujących nierzadko na placu budowy.

SMW Ogrodzenia Modne ogrodzenia – współczesne trendy i rozwiązania

Modne ogrodzenia – współczesne trendy i rozwiązania Modne ogrodzenia – współczesne trendy i rozwiązania

W ostatnich latach ogrodzenia nowoczesne cieszą się dużym zainteresowaniem. Na rynku jest wiele rozwiązań charakteryzujących się prostą formą, geometrycznymi kształtami czy wykorzystaniem i połączeniem...

W ostatnich latach ogrodzenia nowoczesne cieszą się dużym zainteresowaniem. Na rynku jest wiele rozwiązań charakteryzujących się prostą formą, geometrycznymi kształtami czy wykorzystaniem i połączeniem różnych materiałów. Nowoczesne ogrodzenia cechuje estetyka, minimalizm formy i harmonia z ogradzanym obiektem, a ich niewątpliwymi zaletami są uniwersalność i możliwość dopasowania do różnego rodzaju architektury.

STEICO CEE Sp. z o.o. Prefabrykowany dach STEICO – dlaczego to dobre rozwiązanie?

Prefabrykowany dach STEICO – dlaczego to dobre rozwiązanie? Prefabrykowany dach STEICO – dlaczego to dobre rozwiązanie?

Stosowane już powszechnie prefabrykowane wiązary dachowe znacznie usprawniły prace budowlane, ale mogą one przebiegać jeszcze szybciej dzięki prefabrykacji całych dachów. Rozwiązanie zyskuje na popularności,...

Stosowane już powszechnie prefabrykowane wiązary dachowe znacznie usprawniły prace budowlane, ale mogą one przebiegać jeszcze szybciej dzięki prefabrykacji całych dachów. Rozwiązanie zyskuje na popularności, a wśród głównych powodów, dla których lepiej wybrać dach z gotowych elementów wykonanych w fabryce, warto wymienić łatwość montażu, doskonałe parametry, bezpieczeństwo i trwałość na lata.

JOBLIO Rok 2021 w budownictwie rokiem pracowników zagranicznych – zapraszamy do współpracy

Rok 2021 w budownictwie rokiem pracowników zagranicznych – zapraszamy do współpracy Rok 2021 w budownictwie rokiem pracowników zagranicznych – zapraszamy do współpracy

Struktura zatrudnienia w polskich firmach budowlanych znacząco się zmieniała w ostatnich latach. Pracodawcy w dużo większym stopniu niż wcześniej zaczęli odkrywać szanse i możliwości związane z zatrudnianiem...

Struktura zatrudnienia w polskich firmach budowlanych znacząco się zmieniała w ostatnich latach. Pracodawcy w dużo większym stopniu niż wcześniej zaczęli odkrywać szanse i możliwości związane z zatrudnianiem cudzoziemców. Także ostatnie doświadczenia związane z pandemią pokazują, że zatrudnianie pracowników z zagranicy może okazać się dla polskiej branży budownictwa opcją atrakcyjniejszą niż kiedykolwiek.

LED Labs sp. z o.o. Linia Światła LED Labs Lighting

Linia Światła LED Labs Lighting Linia Światła LED Labs Lighting

Ostatnie lata pokazały, że coraz chętniej sięgamy po nowoczesne rozwiązania, także w kwestii oświetlenia. Spoglądając w stronę wykończenia wnętrz widać znaczący wzrost zainteresowania oświetleniem z wykorzystaniem...

Ostatnie lata pokazały, że coraz chętniej sięgamy po nowoczesne rozwiązania, także w kwestii oświetlenia. Spoglądając w stronę wykończenia wnętrz widać znaczący wzrost zainteresowania oświetleniem z wykorzystaniem profili LED. Stało się tak, ponieważ zaczęliśmy dostrzegać walory tego typu oświetlenia. Stawiamy na przyjazne środowisku technologie (zużywające znacznie mniej energii niż tradycyjne), które oprócz swoich praktycznych funkcji, mogą być eleganckim i dodającym charakteru dopełnieniem wnętrza.

Target S.A. Jak zwalczać choroby grzybowe w ogrodzie bez użycia chemii?

Jak zwalczać choroby grzybowe w ogrodzie bez użycia chemii? Jak zwalczać choroby grzybowe w ogrodzie bez użycia chemii?

Klimat, w którym żyjemy, sprzyja rozwojowi grzybów i dlatego uprawy w naszych ogrodach często padają ofiarą ich ataków. Wystarczy kilka dni z wysoką wilgotnością powietrza, upały na przemian z dżdżystymi...

Klimat, w którym żyjemy, sprzyja rozwojowi grzybów i dlatego uprawy w naszych ogrodach często padają ofiarą ich ataków. Wystarczy kilka dni z wysoką wilgotnością powietrza, upały na przemian z dżdżystymi porankami, a do tego błędy uprawowe, np. zbyt gęste sadzenie roślin czy przenawożenie, a pojawią się pierwsze objawy. Na liściach można wówczas dostrzec ciemne plamy, części roślin zaczynają gnić, pojawia się pleśń na owocach i warzywach, które nie nadają się już do spożycia.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.