Cisza jest warunkiem wygodnego mieszkania, dobrego odpoczynku i efektywnej pracy. Jej zapewnienie w pomieszczeniach jest możliwe dzięki odpowiednim konstrukcjom dźwiękoizolacyjnym, wśród których są m.in. sufity podwieszane. Hałas to nie tylko te najgłośniejsze dźwięki, przyprawiające o ból głowy. Szkodliwe mogą być również gwar i szum towarzyszące nam na co dzień.
Szeroki wybór podwieszanych sufitów akustycznych sprawia, że czasem trudno zdecydować się konkretne rozwiązanie. Jednym z głównych kryteriów decyzji jest rodzaj krawędzi płyt sufitowych i sposób ich montażu....
Szeroki wybór podwieszanych sufitów akustycznych sprawia, że czasem trudno zdecydować się konkretne rozwiązanie. Jednym z głównych kryteriów decyzji jest rodzaj krawędzi płyt sufitowych i sposób ich montażu. Wybór zależy od wysokości budżetu i przeznaczenia pomieszczenia, w którym sufit będzie zamontowany. Podpowiadamy, jakie są rodzaje krawędzi i który typ dobrać do konkretnego pomieszczenia.
Firma Izopanel jest dostawcą systemów budowlanych do budowy i modernizacji obiektów w lekkiej obudowie (hale, obiekty inwentarskie, chłodnie, magazyny). Działalność firmy obejmuje produkcję i sprzedaż...
Firma Izopanel jest dostawcą systemów budowlanych do budowy i modernizacji obiektów w lekkiej obudowie (hale, obiekty inwentarskie, chłodnie, magazyny). Działalność firmy obejmuje produkcję i sprzedaż izolacyjnych płyt warstwowych marki Izopanel wraz z kompletnym systemem uzupełniającym.
Nieocieplony dach, ściany czy piwnica są elementami konstrukcyjnymi domu, przez które ucieka ciepło. Straty mogą dochodzić nawet do 70%. Zastosowanie wysokiej jakości styropianów marki Austrotherm pozwala...
Nieocieplony dach, ściany czy piwnica są elementami konstrukcyjnymi domu, przez które ucieka ciepło. Straty mogą dochodzić nawet do 70%. Zastosowanie wysokiej jakości styropianów marki Austrotherm pozwala je znacznie ograniczyć.
Długotrwałe przebywanie wśród dźwięków już o natężeniu 60 dB (a taki poziom może osiągnąć nawet rozmowa) powoduje spowolnienie reakcji, pogorszenie koncentracji, napięcie psychiczne i zmęczenie fizyczne. Prostym i sprawdzonym sposobem na zapewnienie komfortu akustycznego we wnętrzach jest zastosowanie przeznaczonych do tego celu sufitów podwieszanych.
Co decyduje o klimacie akustycznym
Nawet podczas zwykłej rozmowy powstają fale dźwiękowe, które rozchodzą się od źródła w kierunku sufitu, ścian, podłogi. Część energii fali dźwiękowej jest pochłaniana w zetknięciu z przeszkodą, część się od niej odbija. Im większa ilość energii jest pochłaniana, tym słabsze zjawisko echa (krótszy czas pogłosu) i cichsze środowisko.
Zbyt duże odbicia wydłużają czas pogłosu, powodują nakładanie się fali odbitej na źródło dźwięku, a w efekcie hałas. Zoptymalizowanie czasu pogłosu (dzięki doborowi odpowiednich technologii i materiałów) umożliwia pełny odbiór wypowiedzi i jej dobre rozumienie. Słowa nie są wtedy zagłuszane przez pozostałe dźwięki w pomieszczeniu i echo (czyli szum tła akustycznego).
Do źródeł fal dźwiękowych rozchodzących się wewnątrz pomieszczenia trzeba dodać jeszcze dźwięki, które mają swoje źródło poza nim i przenikają przez jego ściany z sąsiednich pomieszczeń lub z zewnątrz budynku. W akustyce opisuje się jedno i drugie zjawisko jako:
pochłanianie dźwięku – określa wpływ na zmniejszanie lub likwidację efektu pogłosu wewnątrz pomieszczenia
izolacyjność akustyczną – wskazuje na stopień przenoszenia dźwięku pomiędzy sąsiadującymi pomieszczeniami.
Na komfort akustyczny pomieszczenia wpływają także, oprócz jego wielkości i kształtu, materiały użyte do wykończenia wnętrza, jego wystrój, wyposażenie techniczne, a także liczba przebywających w nim osób.
Nie zawsze można dokładnie przewidzieć przyszłą funkcję poszczególnych pomieszczeń w budynku. Dlatego jednym z najbardziej skutecznych i elastycznych rozwiązań, dających najwięcej możliwości w kształtowaniu klimatu akustycznego wnętrz, są akustyczne sufity podwieszane. Sufity podwieszane można zastosować w każdym niemal pomieszczeniu – nowym, remontowanym, adaptowanym do nowej funkcji. Montaż sufitu podwieszanego jest czysty i nie wymaga kłopotliwych robót remontowych.
Współczynnik pochłaniania dźwięku aw
Przenoszenie dźwięku uderzeniowego
Dźwiękochłonność to najważniejszy parametr akustyczny, ponieważ obniża poziom ciśnienia akustycznego, skraca czas pogłosu oraz poprawia zrozumiałość mowy. Dlatego wartość tego współczynnika powinna być podawana przez wszystkich europejskich dostawców sufitów podwieszanych, gdyż metoda ta została jako norma oznakowania CE.
Współczynnik pochłaniania dźwięku przy określonej częstotliwości określa stosunek energii pochłoniętej fali dźwiękowej do energii fali dźwiękowej padającej na daną powierzchnię. Jest on mierzony w zakresie od 0 do 1, przy czym wartość 1 oznacza, że dźwięk został pochłonięty w całości (100% skuteczności). Współczynnik pochłaniania dźwięku jest obliczany zgodnie z normą EN ISO 11654.
Klasy pochłaniania dźwięku
W oparciu o wyznaczony wskaźnik pochłaniania dźwięku dokonuje się klasyfikacji wyrobów, przypisując je do jednej z klas pochłaniania, oznaczonych symbolami od A do E. Zestawienie klas pochłaniania dźwięku i odpowiadające im wartości wskaźników pochłaniania dźwięku aw zostały opisane w normie EN ISO 11654. Klasy pochłaniania dźwięku stanowią ogólny wskaźnik charakterystyki chłonności akustycznej materiału.
Normy ochrony przed hałasem wymagają zmian
Z analiz Zakładu Akustyki Instytutu Techniki Budowlanej wynika, że zarówno mieszkańcy nowych domów wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych, nie są w dostatecznym stopniu chronieni przed nadmiernym hałasem. Aby to zmienić, konieczne jest poprawienie pod względem akustycznym rozwiązań projektowych i materiałowo-konstrukcyjnych oraz wyrobów budowlanych, co łączy się z nowelizacją m.in. serii norm PN-B-02151 „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach”.
Analizy te potwierdziła również internetowa ankieta, przeprowadzona wśród mieszkańców nowych domów. Na pytanie bowiem: „Czy uważasz, że Twoje mieszkanie jest zbyt akustyczne?” 43% respondentów odpowiedziało, że docierają do nich dźwięki z mieszkań sąsiadów, a tylko 14% uznało, że ma ciche mieszkanie. Przy czym 17% ankietowanych za najbardziej akustyczne pomieszczenie wskazało łazienkę. Z kolei na dokuczliwość dźwięków z zewnątrz skarżyło się 14% respondentów.
Wymowne są również odpowiedzi na drugie pytanie: „Czy uważasz, że nowe budynki mieszkalne są bardziej akustyczne od tych z wielkiej płyty i starszych?”. Aż 27% uznało bowiem, że budynki wznoszone z nowych materiałów budowlanych są bardziej akustyczne niż te z wielkiej płyty czy cegły. Różnicy zaś nie zaobserwowało tylko 16%.
Obecnie przy projektowaniu i budowie obiektów mieszkalnych obowiązują dwa podstawowe akty prawne: ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 1994 r. nr 89, poz. 414, ze zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 65, poz. 690, ze zm.). Ze względu jednak na spory upływ czasu od momentu ich ustanowienia, wiele zawartych w nich postanowień stało się już nieaktualnych, m.in. z powodu wprowadzenia nowych norm europejskich lub innych przepisów związanych z ochroną przeciwdźwiękową. Ponadto, pojawiły się nowe zagadnienia, które powinny znaleźć odzwierciedlenie również w normach, np. zwalczanie hałasu pogłosowego.
Seria zaś norm PN-B-02151 „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach” składa się z trzech arkuszy dotyczących:
wymagań ogólnych i środków technicznych ochrony przed hałasem w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej
dopuszczalnego poziomu hałasu w pomieszczeniach
wymagań dotyczących izolacyjności akustycznej wewnętrznych i zewnętrznych przegród w budynkach.
Drogi przenoszenia dźwięku pomiędzy sąsiadującymi przestrzeniami
Za nowelizacją i uzupełnieniem tych norm przemawia wiele przesłanek, spośród których najistotniejsze to m.in. konieczność:
wprowadzenia spójności między wskaźnikami oceny hałasu środowiskowego a przyjętymi w PN wskaźnikami zewnętrznego poziomu hałasu w otoczeniu budynku, które są podstawą do ustalania wymaganej izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych w budynku
uściślenia niektórych sformułowań dotyczących wymaganej izolacyjności akustycznej przegród wewnętrznych, a także dostosowania niektórych wymagań do współczesnych układów architektonicznych
ustanowienia jako PN nowych norm europejskich, dotyczących metod pomiaru i wskaźników hałasu od urządzeń wyposażenia technicznego budynków, tzw. hałasu instalacyjnego
wprowadzenia – wzorem większość norm państw europejskich – obok wymagań standardowych (obligatoryjnych) także podwyższonych wymagań akustycznych w stosunku do obiektów o różnym przeznaczeniu, w tym dla budynków mieszkalnych, jeśli takie oczekiwania mają przyszli mieszkańcy.
Kierując się powyższymi przesłankami, przygotowano projekt założeń do nowelizacji norm, związanych z akustyką obiektów budowlanych. Mają one przyczynić się do poprawy jakości akustycznej wznoszonych budynków i tym samym do skuteczniejszej ochrony jej mieszkańcom przed niekorzystnym wpływem hałasu na ich zdrowie i samopoczucie.
* * *
Bardziej szczegółowe informacje na temat proponowanej nowelizacji wymienionych norm można znaleźć w artykule dr hab. inż., prof. ITB Barbary Szudrowicz i dr inż. Elżbiety Nowickiej „Nowelizacja krajowych norm dotyczących akustyki budowlanej”, „Izolacje” nr 5/2014.
Wardęga
Wardęga, 20.08.2014r., 14:25:18
Takimi sprawami zajmują się profesjonaliści, ja do aranżacji wnętrza w moim domu miałem Profesjonalnego Architekta Lenartowicza, wykonanie i realizacja do podejrzenia na stronce solidnyarchitekt.pl
Akustyka w sam raz dla mnie, a mam duże pomieszczenia, bo takie lubię.
Jankowski
Jankowski, 30.12.2014r., 21:14:03
Sprawy związane z akustyką mimo wszystko lepiej zostawić fachowcom. Oni dobrze wiedzą jakie rozwiązania zastosować, by osiągnąć zadowalający efekt. W mojej firmie adaptację akustyczną wnętrza wykonywała profesjonalna firma z Zielonej Góry <a href="http://www.akutech.pl" target="_blank">http://www.akutech.pl</a>. Jestem bardzo zadowolony, pogłos w biurze i w hali prawie całkowicie zniknął, wcześniej hałas był nie do wytrzymania.
Mieszkańcy nowo wybudowanych mieszkań i domów z niepokojem patrzą na pojawiające się zarysowania ścian i pęknięcia w miejscach łączenia płyt gipsowo-kartonowych. Wprawdzie jest to zjawisko naturalne, ale...
Mieszkańcy nowo wybudowanych mieszkań i domów z niepokojem patrzą na pojawiające się zarysowania ścian i pęknięcia w miejscach łączenia płyt gipsowo-kartonowych. Wprawdzie jest to zjawisko naturalne, ale warto znać jego przyczynę, aby spać spokojnie.
Podstawowym przeznaczeniem jednoskładnikowych pianek poliuretanowych, zwanych piankami montażowymi, jest zapewnienie szczelności przegrody budowlanej, tzn. zabezpieczenie jej przed niekontrolowanym przepływem...
Podstawowym przeznaczeniem jednoskładnikowych pianek poliuretanowych, zwanych piankami montażowymi, jest zapewnienie szczelności przegrody budowlanej, tzn. zabezpieczenie jej przed niekontrolowanym przepływem wilgoci, ciepła, powietrza lub innych gazów. Głównymi obszarami wykorzystania tych pianek są wolne przestrzenie w obudowie budynku i na połaciach dachowych.
Dość często białe naloty na murach są kojarzone z występowaniem wapna w zaprawie murarskiej. Jest to głównie spowodowane białą barwą nalotu, która jest automatycznie kojarzona z białym wapnem hydratyzowanym...
Dość często białe naloty na murach są kojarzone z występowaniem wapna w zaprawie murarskiej. Jest to głównie spowodowane białą barwą nalotu, która jest automatycznie kojarzona z białym wapnem hydratyzowanym dodawanym do zaprawy murarskiej.
Gdy przychodzi zima, a budowa lub termomodernizacja domu nie jest jeszcze zakończona, inwestorzy i wykonawcy stają przed trudnym dylematem: poczekać kilka miesięcy do momentu, kiedy znów rozpocznie się...
Gdy przychodzi zima, a budowa lub termomodernizacja domu nie jest jeszcze zakończona, inwestorzy i wykonawcy stają przed trudnym dylematem: poczekać kilka miesięcy do momentu, kiedy znów rozpocznie się sezon budowlany, czy zaryzykować prace w trudnych warunkach atmosferycznych i skończyć pracę zimą?
Elewacja to poza dachem element budynku, na który najczęściej zwracamy uwagę. Warto więc zadbać o to, aby kolor ścian był miły dla oka, a przy tym współgrał z otoczeniem.
Elewacja to poza dachem element budynku, na który najczęściej zwracamy uwagę. Warto więc zadbać o to, aby kolor ścian był miły dla oka, a przy tym współgrał z otoczeniem.
"Tradycyjny" oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją...
"Tradycyjny" oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją w budownictwie od co najmniej tysiąca lat. Informacja ta, zdaje się być współczesnym inwestorom i wykonawcom zupełnie nieprzydatna. Może jednak warto się przez chwilę zastanowić, dlaczego wapno od tylu wieków nadal jest stosowane w budownictwie?
Systemy suchej zabudowy to jedna z najbardziej sprawdzonych i niezawodnych technologii stosowanych w budownictwie. Firma fermacell, która od ponad 40 lat jest jednym z wiodących producentów płyt gipsowo-włóknowych...
Systemy suchej zabudowy to jedna z najbardziej sprawdzonych i niezawodnych technologii stosowanych w budownictwie. Firma fermacell, która od ponad 40 lat jest jednym z wiodących producentów płyt gipsowo-włóknowych i cementowych, wprowadziła na polski rynek płyty gipsowo-włóknowe z krawędzią frezowaną TB, które są uzupełnieniem systemu fermacell.
Systemy suchej zabudowy to najprostszy i najszybszy sposób budowy oraz wykończenia ścian w obiektach publicznych i komercyjnych oraz w budownictwie jedno- i wielorodzinnym. Świetnie w tego typu pracach...
Systemy suchej zabudowy to najprostszy i najszybszy sposób budowy oraz wykończenia ścian w obiektach publicznych i komercyjnych oraz w budownictwie jedno- i wielorodzinnym. Świetnie w tego typu pracach sprawdzają się produkty gipsowo-włóknowe.
Dekoracyjny tynk elewacyjny to bardzo popularny materiał wykończeniowy stosowany w domach jednorodzinnych, obiektach użyteczności publicznej oraz budynkach wielorodzinnych. Bogata oferta rynkowa powoduje,...
Dekoracyjny tynk elewacyjny to bardzo popularny materiał wykończeniowy stosowany w domach jednorodzinnych, obiektach użyteczności publicznej oraz budynkach wielorodzinnych. Bogata oferta rynkowa powoduje, że inwestorzy oraz wykonawcy mogą wybrać nie tylko rodzaj produktu, ale także jego kolor oraz fakturę. Ostatni parametr jest szczególnie istotny dla podniesienia walorów estetycznych elewacji. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze struktury tynku elewacyjnego.
Technologia ocieplania ścian zewnętrznych budynków polega na przymocowaniu do nich warstwowego układu, składającego się z materiału o wysokiej izolacyjności cieplnej, warstwy zbrojonej siatką oraz cienkowarstwowej...
Technologia ocieplania ścian zewnętrznych budynków polega na przymocowaniu do nich warstwowego układu, składającego się z materiału o wysokiej izolacyjności cieplnej, warstwy zbrojonej siatką oraz cienkowarstwowej wyprawy tynkarskiej. Ten warstwowy układ określa się mianem systemu ociepleń lub, rzadziej, zestawu wyrobów do wykonywania ociepleń. Każda ze stosowanych warstw pełni w układzie określoną funkcję techniczną i użytkową, ma zatem wpływ na jakość i trwałość ocieplenia jako całości. Warto zatem...
Tynki renowacyjne są w wielu sytuacjach wręcz niezastąpione. Ich porowata struktura i wysoka paroprzepuszczalność umożliwiają bowiem swobodny transport pary wodnej i stopniowe wysychanie podłoża, na którym...
Tynki renowacyjne są w wielu sytuacjach wręcz niezastąpione. Ich porowata struktura i wysoka paroprzepuszczalność umożliwiają bowiem swobodny transport pary wodnej i stopniowe wysychanie podłoża, na którym są ułożone. Duża porowatość tynków zapewnia ponadto miejsce do zmagazynowania znajdujących się w murze szkodliwych soli. Dzięki temu powierzchnia tynku jest zabezpieczona zarówno przed wilgocią, jak i przed rozwarstwieniem mogącym powstać na skutek krystalizowania soli. Prawidłowe działanie tynku...
Na jakość akustyczną budynku składają się prawidłowy pod względem akustycznym projekt, jakość zastosowanych wyrobów budowlanych oraz poprawne wykonawstwo.
Na jakość akustyczną budynku składają się prawidłowy pod względem akustycznym projekt, jakość zastosowanych wyrobów budowlanych oraz poprawne wykonawstwo.
Zwykłe płyty gipsowo-kartonowe to popularny materiał wykończenia wnętrz na poddaszach domów. Dlaczego warto rozważyć zastosowanie płyt ogniochronnych lub odpornych na uderzenia? Przedstawiamy 5 argumentów...
Zwykłe płyty gipsowo-kartonowe to popularny materiał wykończenia wnętrz na poddaszach domów. Dlaczego warto rozważyć zastosowanie płyt ogniochronnych lub odpornych na uderzenia? Przedstawiamy 5 argumentów za płytami ogniochronnymi i odpornymi na wydarzenia.
Systemy suchej zabudowy to najprostszy i najszybszy sposób budowy oraz wykończenia ścian w obiektach publicznych i komercyjnych oraz w budownictwie jedno- i wielorodzinnym. Świetnie w tego typu pracach...
Systemy suchej zabudowy to najprostszy i najszybszy sposób budowy oraz wykończenia ścian w obiektach publicznych i komercyjnych oraz w budownictwie jedno- i wielorodzinnym. Świetnie w tego typu pracach sprawdzają się produkty gipsowo-włóknowe fermacell. Jednakże, aby uzyskać odpowiednią jakość powierzchni, nie wystarczą jedynie płyty spełniające wszystkie najwyższe wymagania jakościowe.
W zależności od barwy elewacji dom może sprawiać wrażenie lekkiej lub masywnej budowli, a jego sylwetka wtapiać się w otoczenie lub z nim kontrastować.
W zależności od barwy elewacji dom może sprawiać wrażenie lekkiej lub masywnej budowli, a jego sylwetka wtapiać się w otoczenie lub z nim kontrastować.
Każdy budynek jest narażony na szkodliwy wpływ wody i wilgoci różnego pochodzenia, warto więc zdawać sobie z tego sprawę, zarówno na etapie projektowania, realizacji, jak i eksploatacji domu.
Każdy budynek jest narażony na szkodliwy wpływ wody i wilgoci różnego pochodzenia, warto więc zdawać sobie z tego sprawę, zarówno na etapie projektowania, realizacji, jak i eksploatacji domu.
Kamień zachwyca swoją różnorodnością oraz ponadczasowym pięknem. Niestety koszt jego montażu na elewacji jest bardzo wysoki, a sam proces należy do czasochłonnych i skomplikowanych. Nie oznacza to jednak,...
Kamień zachwyca swoją różnorodnością oraz ponadczasowym pięknem. Niestety koszt jego montażu na elewacji jest bardzo wysoki, a sam proces należy do czasochłonnych i skomplikowanych. Nie oznacza to jednak, że mamy porzucić marzenia o kamiennej elewacji. Na rynku dostępne są m.in. tynki i farby imitujące ten materiał.
Jasna lub ciemna, zbliżona kolorem do cegły lub zupełnie odmienna, wklęsła albo wypukła – fuga naprawdę robi różnicę. Warto się zastanowić, jaki efekt chcemy osiągnąć, a potem odpowiednio dobrać spoinę.
Jasna lub ciemna, zbliżona kolorem do cegły lub zupełnie odmienna, wklęsła albo wypukła – fuga naprawdę robi różnicę. Warto się zastanowić, jaki efekt chcemy osiągnąć, a potem odpowiednio dobrać spoinę.
Ściany wewnętrzne można tynkować przez cały rok, nawet zimą. Wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach, dzięki czemu unikniemy przykrych niespodzianek w postaci popękanych lub odpadających tynków czy odbarwień.
Ściany wewnętrzne można tynkować przez cały rok, nawet zimą. Wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach, dzięki czemu unikniemy przykrych niespodzianek w postaci popękanych lub odpadających tynków czy odbarwień.
Warto przygotować budowę na nadejście zimy. Niezależnie od etapu, na którym znajduje się inwestycja, należy przedsięwziąć odpowiednie środki, aby starannie zabezpieczyć budynek przed skutkami niskich temperatur,...
Warto przygotować budowę na nadejście zimy. Niezależnie od etapu, na którym znajduje się inwestycja, należy przedsięwziąć odpowiednie środki, aby starannie zabezpieczyć budynek przed skutkami niskich temperatur, intensywnych opadów oraz złodziei.
W wielu krajach stosowanie plastyfikatorów (domieszek) do zapraw cementowych wykonywanych bezpośrednio na budowie jest prawnie zakazane. Normy europejskie zawierają liczne ostrzeżenia przed ich pochopnym...
W wielu krajach stosowanie plastyfikatorów (domieszek) do zapraw cementowych wykonywanych bezpośrednio na budowie jest prawnie zakazane. Normy europejskie zawierają liczne ostrzeżenia przed ich pochopnym użyciem. A w Polsce? A w Polsce można je kupić bez większych problemów w wielu składach budowlanych.
Dokładny termin nadejścia zimy jest trudny do przewidzenia. Pierwszych opadów śniegu można się spodziewać, gdy temperatura zaczyna się sukcesywnie obniżać. Jednak zmieniający się klimat powoduje, że coraz...
Dokładny termin nadejścia zimy jest trudny do przewidzenia. Pierwszych opadów śniegu można się spodziewać, gdy temperatura zaczyna się sukcesywnie obniżać. Jednak zmieniający się klimat powoduje, że coraz częściej mamy do czynienia z anomaliami pogodowymi. Podpowiadamy, jak skutecznie walczyć na budowie z nieoczekiwaną zimą.
Oferta okien do płaskiego dachu VELUX to szeroki wybór wariantów oraz dodatkowego wyposażenia. Okna pozwalają doświetlić pomieszczenia światłem naturalnym od góry, jednocześnie oferując najwyższą jakość,...
Oferta okien do płaskiego dachu VELUX to szeroki wybór wariantów oraz dodatkowego wyposażenia. Okna pozwalają doświetlić pomieszczenia światłem naturalnym od góry, jednocześnie oferując najwyższą jakość, izolacyjność oraz estetykę, dopasowaną do potrzeb domowników.
Przy obecnym poziomie cen nośników energii i prognozowanym ich wzroście coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie...
Przy obecnym poziomie cen nośników energii i prognozowanym ich wzroście coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne - utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.
Uruchomiona niedawno platforma merXu ułatwi firmom z regionu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Poznaj funkcjonalności merXu i zobacz, jak łatwe może być prowadzenie...
Uruchomiona niedawno platforma merXu ułatwi firmom z regionu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Poznaj funkcjonalności merXu i zobacz, jak łatwe może być prowadzenie biznesu dzięki nowoczesnym rozwiązaniom.
Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii...
Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii przy jednoczesnej ochronie klimatu wewnętrznego i zwiększeniu komfortu ludzi.
Hałas, przeciągi, niskie temperatury w danym budynku – to wbrew pozorom problemy, z którymi boryka się wielu Polaków. Można im jednak zaradzić, a kluczem do tego jest właściwe zdiagnozowanie problemu –...
Hałas, przeciągi, niskie temperatury w danym budynku – to wbrew pozorom problemy, z którymi boryka się wielu Polaków. Można im jednak zaradzić, a kluczem do tego jest właściwe zdiagnozowanie problemu – to właśnie dlatego warto zdecydować się na badanie termowizyjne, badanie akustyczne czy pomiar szczelności danego budynku.
Od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą nowe Wytyczne Techniczne dla budownictwa energooszczędnego. Aktualizacja przepisów dotyczy energochłonności nowych i remontowanych budynków. Jest to kolejna wersja...
Od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą nowe Wytyczne Techniczne dla budownictwa energooszczędnego. Aktualizacja przepisów dotyczy energochłonności nowych i remontowanych budynków. Jest to kolejna wersja Wytycznych Technicznych, jaka jest wprowadzana, po 4 latach obowiązywania przepisów WT 2017.
Napędy okienne najczęściej spotykamy tam, gdzie ich zastosowanie jest podyktowane przepisami, czyli w oknach czy klapach oddymiających. Niewiele osób wie, że automatykę okienną z powodzeniem możemy zastosować...
Napędy okienne najczęściej spotykamy tam, gdzie ich zastosowanie jest podyktowane przepisami, czyli w oknach czy klapach oddymiających. Niewiele osób wie, że automatykę okienną z powodzeniem możemy zastosować we własnym domu lub w innej przestrzeni, w której chcemy usprawnić pracę okien. Mogą to być także okna trudno dostępne, umiejscowione zbyt wysoko, aby otwierać je za pomocą tradycyjnej klamki.
Kiedy kąpiel z pierwotnych funkcji mycia ciała zamienia się w czas relaksu i prywatnego komfortu odprężenia, wanny nabierają szczególnego znaczenia. To właśnie w jej objęciach możesz oddać się objęciom...
Kiedy kąpiel z pierwotnych funkcji mycia ciała zamienia się w czas relaksu i prywatnego komfortu odprężenia, wanny nabierają szczególnego znaczenia. To właśnie w jej objęciach możesz oddać się objęciom rozkoszy i odrobiny luksusu. Kaldewei oferuje jeszcze więcej niż może dać Ci zwykła wanna. Już najwyższy czas skorzystać z najnowszych rozwiązań!
Przy zakupie drzwi wejściowych do mieszkania warto zwrócić uwagę na ich parametry wytrzymałościowe i antywłamaniowe - powinny być odporne na uszkodzenia oraz wszelkie próby siłowego sforsowania. Postaw...
Przy zakupie drzwi wejściowych do mieszkania warto zwrócić uwagę na ich parametry wytrzymałościowe i antywłamaniowe - powinny być odporne na uszkodzenia oraz wszelkie próby siłowego sforsowania. Postaw na funkcjonalne i sprawdzone rozwiązania, by zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo w domu.
Grzejniki już nie kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem, przy współczesnych ciepłych ścianach i oknach mogą być w dowolnym miejscu – obok okna, na filarze, pod ławką, w dowolnym kolorze i kształcie,...
Grzejniki już nie kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem, przy współczesnych ciepłych ścianach i oknach mogą być w dowolnym miejscu – obok okna, na filarze, pod ławką, w dowolnym kolorze i kształcie, wąskie, pionowe albo niskie na nóżkach. To element wystroju, który może być tak wkomponowany we wnętrzu, aby być jak najmniej widoczny lub stanowić ciekawy akcent aranżacji.
Wellisair to opatentowane urządzenie z innowacyjną technologią dezynfekcji opartej na rodnikach hydroksylowych – umożliwia oczyszczanie powietrza i powierzchni. Korzysta z naturalnych mechanizmów usuwających...
Wellisair to opatentowane urządzenie z innowacyjną technologią dezynfekcji opartej na rodnikach hydroksylowych – umożliwia oczyszczanie powietrza i powierzchni. Korzysta z naturalnych mechanizmów usuwających 99,9% wszystkich niebezpiecznych patogenów i może być wykorzystywane w wielu różnych sektorach budownictwa i przemysłu – bez przerwy. Jego zalety to bardzo niskie zużycie energii, intuicyjny panel sterowania ze wskaźnikami alarmu, a także funkcja cichej pracy w trybie nocnym.
Na każdym etapie budowy domu szukamy optymalnych rozwiązań technicznych i ekonomicznych. Te trudne wybory decydują zarówno o kosztach budowy, jak i późniejszym komforcie życia i kosztach eksploatacji....
Na każdym etapie budowy domu szukamy optymalnych rozwiązań technicznych i ekonomicznych. Te trudne wybory decydują zarówno o kosztach budowy, jak i późniejszym komforcie życia i kosztach eksploatacji. Szczególnie dotyczy to izolacji, której podczas budowy poświęca się szczególną uwagę.
Dlaczego warto zainteresować się odnawialnymi źródłami energii? Czym się charakteryzują i co sprawia, że w ostatnich latach tak bardzo zyskują na popularności? Wyjaśniamy zalety „zielonej” energii i nie...
Dlaczego warto zainteresować się odnawialnymi źródłami energii? Czym się charakteryzują i co sprawia, że w ostatnich latach tak bardzo zyskują na popularności? Wyjaśniamy zalety „zielonej” energii i nie pomijamy tematu jej wad. Sprawdź, które cechy przeważają.
Grzejniki różnią się między sobą powierzchnią czynną oraz masą. Wielkość powierzchni wymiany grzejnika warunkuje temperaturę pracy niezbędną dla jego efektywnej pracy, natomiast jego masa istotnie wpływa...
Grzejniki różnią się między sobą powierzchnią czynną oraz masą. Wielkość powierzchni wymiany grzejnika warunkuje temperaturę pracy niezbędną dla jego efektywnej pracy, natomiast jego masa istotnie wpływa na czas dostępu do pożądanej ilości ciepła. Mała masa całkowita grzejnika umożliwia łatwe sterowanie procesem grzania (w tym również zaprzestanie grzania) – grzanie precyzyjne i efektywne.
Płyty perlitowe to naturalny materiał do izolacji wewnętrznej, zapewniający przyjemny klimat w pomieszczeniach, który reguluje wilgotność i chroni przed powstawaniem pleśni.
Płyty perlitowe to naturalny materiał do izolacji wewnętrznej, zapewniający przyjemny klimat w pomieszczeniach, który reguluje wilgotność i chroni przed powstawaniem pleśni.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.