EkspertBudowlany.pl

Jak zbudować dom energooszczędny. Wybór materiałów

Katarzyna Kowalska | 2013-08-31
Dom energooszczędny powinien mieć odpowiednią grubość izolacji
Fot. Rockwool

Dom energooszczędny powinien mieć odpowiednią grubość izolacji


Fot. Rockwool

Dom niskoenergetyczny może zostać wybudowany w różnych technologiach, spełniających kryteria przewodzenia ciepła.

Zobacz także

Płyty warstwowe Izopanel

Płyty warstwowe Izopanel Płyty warstwowe Izopanel

Firma Izopanel jest dostawcą systemów budowlanych do budowy i modernizacji obiektów w lekkiej obudowie (hale, obiekty inwentarskie, chłodnie, magazyny). Działalność firmy obejmuje produkcję i sprzedaż...

Firma Izopanel jest dostawcą systemów budowlanych do budowy i modernizacji obiektów w lekkiej obudowie (hale, obiekty inwentarskie, chłodnie, magazyny). Działalność firmy obejmuje produkcję i sprzedaż izolacyjnych płyt warstwowych marki Izopanel wraz z kompletnym systemem uzupełniającym.

Dlaczego warto stosować styropian marki Austrotherm?

Dlaczego warto stosować styropian marki Austrotherm? Dlaczego warto stosować styropian marki Austrotherm?

Nieocieplony dach, ściany czy piwnica są elementami konstrukcyjnymi domu, przez które ucieka ciepło. Straty mogą dochodzić nawet do 70%. Zastosowanie wysokiej jakości styropianów marki Austrotherm pozwala...

Nieocieplony dach, ściany czy piwnica są elementami konstrukcyjnymi domu, przez które ucieka ciepło. Straty mogą dochodzić nawet do 70%. Zastosowanie wysokiej jakości styropianów marki Austrotherm pozwala je znacznie ograniczyć.

Gęstość styropianu ma znaczenie

Gęstość styropianu ma znaczenie Gęstość styropianu ma znaczenie

Ocieplamy budynki po to, żeby zużywać mniej ciepła, przez co znacząco obniżamy rachunki za ogrzewanie oraz chronimy środowisko naturalne. Stojąc w obliczu ciągłych wzrostów cen energii, warto zastanowić...

Ocieplamy budynki po to, żeby zużywać mniej ciepła, przez co znacząco obniżamy rachunki za ogrzewanie oraz chronimy środowisko naturalne. Stojąc w obliczu ciągłych wzrostów cen energii, warto zastanowić się nad właściwym doborem materiału izolacyjnego.

Jedną z technologii budowlanych wykorzystywanych przy budowie domu energooszczędnego są ściany trójwarstwowe, w których każda warstwa spełnia konkretną funkcję, zapewniając szczelność, wytrzymałość oraz izolacyjność termiczną i akustyczną.

Ściany dwuwarstwowe składają się z warstwy nośnej oraz izolacyjnej, w której stosuje się styropian lub wełnę.

Dom energooszczędny może być również wykonany w technologii ścian jednowarstwowych, np. z betonu komórkowego, bloczków styropianowych wypełnionych betonem lub pustaków keramzytowych.

Aby ściana była wystarczająco ciepła, grubość materiału powinna wynosić od 31 do 50 cm. Dużą zaletą ścian jednowarstwowych jest w większości przypadków ich paroprzepuszalność. Dzięki temu w domu panuje przyjazny mikroklimat oraz zmniejsza się ryzyko wystąpienia zagrzybienia. Inną technologią, w której może być wykonany dom energooszczędny jest metoda szkieletowa.

Elementem konstrukcyjnym w ścianie jest drewniany lub stalowy ruszt, który od zewnątrz zabudowuje się płytami OSB (lub płytami drewnopochodnymi mfp®), a od wewnątrz płytami gipsowo-kartonowymi. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia wełna mineralna.

ZDANIEM EKSPERTA

Jak izolować dom energooszczędny?

Budowa domów o podwyższonym standardzie energetycznym wymaga od wykonawców zachowania szczególnej staranności w ich wykonaniu. Budynki te, w zależności od stopnia energooszczędności założonego w projekcie, wymagają od wykonawcy zachowania reżimu technologicznego i jakościowego. Ściany zewnętrzne, podłogi, stropy, dach muszą chronić przed ucieczką ciepła. Aby dom był energooszczędny, średni współczynnik przenikania ciepła nie powinien być wyższy niż 0,2 W/(m2 · K).

Dla domu pasywnego wymagania są jeszcze większe – współczynnik ten nie powinien przekroczyć 0,15 W/(m2 · K). Osiągnięcie tak niskich wartości U jest możliwe dzięki zastosowaniu grubych warstw izolacji we wszystkich przegrodach zewnętrznych.

W domu energooszczędnym grubość warstwy izolacji ścian zewnętrznych powinna wynosić co najmniej 20 cm. Podłogę na gruncie trzeba zaizolować materiałem termoizolacyjnym podobnej grubości. Izolacja dachu lub stropodachu musi być grubsza – powinna mieć 30 cm (jest to spowodowane większą ucieczką ciepła przez tę przegrodę). Poza tym koszt wykonania izolacji dachu jest mniejszy niż koszt zaizolowania innych przegród. Mostki cieplne zwiększają zapotrzebowanie domów na energię, dlatego – tam, gdzie to możliwe – trzeba je koniecznie zlikwidować.

Bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do powstawania dodatkowych mostków cieplnych poprzez błędy wykonawcze. O ile mostków geometrycznych, wynikających z kształtu przegrody, nie można uniknąć, to konstrukcyjne trzeba eliminować. Powstają one w miejscu pocienienia i przerwania izolacji. Najczęściej dochodzi do tego w nadprożach, połączeniach ścian szczytowych i dachu, części nieogrzewanej z ogrzewaną, ścian zewnętrznych i wewnętrznych z fundamentowymi, w ościeżach otworów okiennych i drzwiowych, na połączeniu płyt balkonowych ze stropem.

Intensywność ucieczki ciepła przez mostki cieplne jest określana przez liniowy współczynnik przenikania ciepła mostka (Ψ). Przykładowo, zlikwidowanie mostka cieplnego powstałego przez przerwanie izolacji płytą balkonową spowoduje zmniejszenie Ψ o 0,6 W/(m · K).

W domach pasywnych należy stosować odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne – tak aby Ψ miało wartość 0,01 W/(m · K). Osiągnięcie tego nie jest proste i w praktyce oznacza idealne zaizolowanie przegrody. Wszystkie miejsca, dla których Ψ jest większe od 0,01, muszą być uwzględnione w obliczeniach energetycznych. Dlatego jakość wykonania budynku ma szczególne znaczenie przy określeniu jego wynikowej energooszczędności i zapotrzebowania na tzw. energię pierwotną, czyli potrzebną między innymi do ogrzania budynku. Im wyższa jakość wykonania tych robót, tym większe oszczędności inwestorów w wydatkach na jego utrzymanie.

inż. Janusz Brzozowski doradca Domowy.pl z Jawora

Każda z wymienionych technologii powstaje na solidnych fundamentach, które muszą się charakteryzować dużą wytrzymałością i małą nasiąkliwością oraz odpornością na działanie mrozu, substancji chemicznych i biologicznych. Obecnie większość fundamentów robi się z betonu oraz żelbetu. Całość domu chroni odpowiedni, ograniczający utratę ciepła dach.

EKSPERT RADZI

Ściany jednowarstwowe z bloczków Ytong to optymalne rozwiązanie dla inwestorów ceniących szybkość wykonania prac murarskich, a zarazem energooszczędność.

Brak dodatkowych warstw izolacji w znaczny sposób zmniejsza czas trwania budowy oraz chroni inwestora przed powstaniem błędów wykonawczych, również w konstrukcji nośnej.

Bloczki Ytong Energo to ciepła i jednocześnie wytrzymała odmiana betonu komórkowego PP2/0,35. Zbudowane z nich ściany nie wymagają ocieplenia, uzyskując współczynnik przenikania ciepła nawet U = 0,19 W/(m2 · K) przy grubości 48 cm.

Bloczki muruje się na zaprawie do cienkich spoin Silka-Ytong, co ogranicza występowanie mostków termicznych. Nadproża w ścianach jednowarstwowych wykonuje się z gotowych elementów Ytong.

Zastosowanie systemowych produktów, w tym elementów ocieplenia wieńca Ytong EDW oraz Multipor EDW czy stropów, pozwala na uzyskanie jednorodnej konstrukcji bez mostków termicznych oraz ogranicza ryzyko powstawania rys.

Piotr Harassek junior product manager Xella Polska

Zarówno w domach z poddaszem użytkowym, jak i nieużytkowym za najbardziej energooszczędne uznaje się dachy jednospadowe (pulpitowe) oraz dwuspadowe, ponieważ proporcja ich powierzchni do kubatury domu jest najmniejsza. Kluczową rolę dla energooszczędności budynku odgrywają także otwory okienne i drzwiowe, dlatego warto zadbać o nowoczesne oraz ciepłe okna i drzwi.

Dobre efekty uzyskuje się, wybierając okna o współczynniku przenikania ciepła U nie większym niż 1,1 W/(m2 · K), jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować jeszcze cieplejszą stolarkę. Zarówno okna fasadowe, jak i połaciowe (dachowe) charakteryzują się wysoką termoizolacyjnością. Zastosowanie okien połaciowych na poddaszu wpływa także na dodatkowe doświetlenie oraz ocieplenie budynku.

Energooszczędne instalacje

Bardzo ważne w domu energooszczędnym są także nowoczesne instalacje, wpływające bezpośrednio na zmniejszenie opłat za energię oraz zwiększenie komfortu życia mieszkańców.

Pompa ciepła to energooszczędne i ekologiczne urządzenie grzewcze, które doskonale obniża koszty ogrzewania domu, wykorzystując darmową energię odnawialną zgromadzoną w gruncie, wodzie lub powietrzu. Pompy ciepła to urządzenia bezobsługowe, a więc bardzo komfortowe w eksploatacji. Służą zarówno do ogrzewania domu, jak i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Inną istotną technologią w domu energooszczędnym jest wentylacja z rekuperacją, która może ograniczyć straty ciepła nawet o 90%. Rekuperator umożliwia podgrzewanie doprowadzanego do budynku powietrza świeżego za pomocą ciepła odzyskiwanego z powietrza zużytego. Tego typu wentylacja zapewnia doskonały mikroklimat wnętrz, a ponadto dzięki filtracji powietrza uwalnia budynek od alergenów.

Dodatkowo w budynku niskoenergetycznym można zastosować kolektor słoneczny do podgrzewania wody oraz kominek z wkładem grzewczym. Kolektory dostarczają w tym układzie 50–60% ciepła potrzebnego do ogrzania wody użytkowej w skali roku. Ważną informacją jest fakt, że zarówno na zakup kolektora, jak i pompy ciepła można ubiegać się o dofinansowanie z NFOŚiGW.

Dofinansowanie domu energooszczędnego

Inwestorzy, którzy zdecydują się na budowę domu energooszczędnego, mogą ubiegać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W zależności od rodzaju budynku oraz wskaźnika zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania, mogą oni otrzymać np.: przy wskaźniku Standard NF40 (dom energooszczędny) – EUc.o. ≤ 40 kWh/(m2/rok) – 30 000 zł brutto, a dla wskaźnika Standard NF15 (dom pasywny) – EUc.o. ≤ 15 kWh/(m2/rok) – 50 000 zł brutto.

Aby skorzystać z dofinansowania, należy wziąć kredyt w jednym z biorących udział w programie banku. Jako pierwszy ofertę kredytową przedstawił Bank Ochrony Środowiska. Dopłata obejmuje budowę nowego domu lub zakup gotowego obiektu bądź lokalu.

Domy podlegające dopłacie muszą posiadać m.in. wentylację mechaniczną z wysoko wydajnym odzyskiem ciepła, izolację przegród zewnętrznych czy określoną szczelność na przenikanie powietrza.

Odbiór budynku energooszczędnego

Przy odbiorze budynku warto zweryfikować wykonawstwo oraz parametry cieplne gotowego domu. Jednym ze sposobów jest próba szczelności budynku, która polega na wytworzeniu w domu podciśnienia lub nadciśnienia, a następnie pomiarze strumienia objętości powietrza, który jest konieczny do utrzymania tego stanu.

Ruch powietrza najczęściej jest wymuszany przez specjalne wentylatory, które umieszcza się w drzwiach i oknach. Wykrycie nieprawidłowości umożliwia precyzyjną lokalizację nieszczelności. Test szczelności, w cenie około 1000 zł, wykonują firmy specjalizujące się w tego rodzaju badaniach.

Z uwagi na bardziej rygorystyczne wymogi oraz materiały o najlepszych parametrach, koszt budowy budynku energooszczędnego, pasywnego czy zeroenergetycznego będzie wyższy niż budowa domu tradycyjnego od 10 do 20%. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że jest to inwestycja, która w dłuższej perspektywie się opłaca, ponieważ dom budujemy zwykle na lata.

W domu jednorodzinnym o powierzchni 150–200 m2 można osiągnąć zmniejszenie zużycia energii od 10 000 do 16 000 kWh rocznie, co oznacza od 1800 do 6000 zł oszczędności. Na przykład ogrzewanie w ciągu całego roku budynku pasywnego o powierzchni mieszkalnej 150 m2 kosztuje mniej niż 400 zł za cały rok. Natomiast koszty eksploatacyjne domu zeroenergetycznego, zawierające opłaty za klimatyzację latem, ogrzewanie zimą oraz podgrzanie c.w.u. do temperatury około 35°C, wynoszą około 40 zł miesięcznie.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Algreen Algreen, 24.11.2014r., 10:15:18 Jeśli chodzi o budownictwo pasywne mogę polecić, polską firmę termoorganika od której sam brałem materiały na ocieplenie swojego domu.Styropian był świetnej jakości. Co prawda nie był on energooszczędny ale orientuje się, że firma właśnie specjalizuje się również w tego typu budownictwie.
  • Rafał Rafał, 30.05.2016r., 19:58:17 wybór materiałów to jedno. Na końcowym etapie prac warto zatroszczyć się o dobry, ciepły montaż drzwi i okien. W przypadku domków jednorodzinnych to nawet 15-20 procent mniejsze straty ciepła.
  • Adam Adam, 02.02.2017r., 12:46:37 Właśnie jestem w trakcie budowy domu, przez długi czas rozmyślałem w jaki sposób produkować energie. Mój kolega przyszedł mi z pomocą i polecił mi solary z Chojnic. Pomysł bardzo mi się podobno przez aspekt ekologiczny i oszczednościowy
  • Kacper Kacper, 10.10.2017r., 08:42:20 Rafał, zgadzam się co do porządnych drzwi i okien, bo przez nie ucieka wiele ciepła. My niedawno ocieplaliśmy dom, korzystając z <a href="http://www.aluthermo.com.pl" target="_blank">http://www.aluthermo.com.pl</a> Bardzo dobre materiały energooszczędne w budownictwie. Jednak mieliśmy stare, drewniane okna. Na początku żona się upierała, żeby je zostawić, bo wyglądały bardzo ładnie. Mamy dość stary dom, całość fajnie się komponowała. Ale niestety byliśmy zmuszeni do wymiany okien, bo nawet silikon i taśma izolacyjna niewiele dawały tak więc czuć było powiew powietrza przy oknach i ciepło uciekało a zima za pasem.
  • hicks hicks, 28.12.2017r., 13:17:05 Budownictwo pasywne ma swoje wady i zalety, ale jedno jest pewne - naprawdę w dłuższej perspektywie pozwala sporo zaoszczędzić.
  • maciejdamik maciejdamik, 25.04.2018r., 09:35:08 Dom energooszczędny a w szczególności rekuperator to świetne rozwiązanie. Osobiście mam rekuperator od http://www.varma.pl/budynki-niskoenergetyczne-pasywne/ i nie mam z nim żadnych problemów. Budynek energooszczędny jest droższy w budowie, ale utrzymanie jest znacznie tańsze
  • adek29292 adek29292, 20.12.2018r., 11:42:39 U nas wszystko zaczęło się na etapie kupowania projektu. Zrezygnowaliśmy z domu, który ma dwa balkony, na rzecz prostych ścian i gładkich powierzchni. Projekt ekonomiczny kupiliśmy w Projektach z wizją.
  • bolek98 bolek98, 13.02.2019r., 21:36:50 Żeby zaoszczędzić sobie fatygi i kłopotu z wybieraniem materiałów, ja polecam oddac budowe domu energooszczędnego w ręce specjalistów. Oferują nowoczesną technologię konstrukcyjną i termoizolacyjną. Są w tym naprawdę świetni.
  • adamgwiazdowski adamgwiazdowski, 29.03.2019r., 09:21:43 Maciek i jak Ci się sprawdza ten rekuperator od nich? Ja czytałem bardzo pozytywne opinie 

Powiązane

Płyty do zabudowy domów energooszczędnych - od podłogi aż po dach

Płyty do zabudowy domów energooszczędnych - od podłogi aż po dach Płyty do zabudowy domów energooszczędnych - od podłogi aż po dach

Konstrukcje prefabrykowane i szkieletowe, to zdecydowanie najlepiej rozwijające się gałęzie budownictwa energooszczędnego. Opierają się one w głównej mierze na systemach suchej zabudowy. Dotyczy to zarówno...

Konstrukcje prefabrykowane i szkieletowe, to zdecydowanie najlepiej rozwijające się gałęzie budownictwa energooszczędnego. Opierają się one w głównej mierze na systemach suchej zabudowy. Dotyczy to zarówno budownictwa jednorodzinnego, jak i wielorodzinnego, a w ostatnim czasie także budynków publicznych.

Jak zatrzymać ciepło w domu

Jak zatrzymać ciepło w domu Jak zatrzymać ciepło w domu

Zimą ciepło najczęściej ucieka z domu przez niedocieplone ściany i dach oraz nieszczelne okna. Jego straty odczuwamy zarówno na własnej skórze, jak i w portfelu. Na szczęście istnieją rozwiązania, które...

Zimą ciepło najczęściej ucieka z domu przez niedocieplone ściany i dach oraz nieszczelne okna. Jego straty odczuwamy zarówno na własnej skórze, jak i w portfelu. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pomogą zapewnić optymalną temperaturę w domu i mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Nowoczesne rozwiązania w budownictwie

Nowoczesne rozwiązania w budownictwie Nowoczesne rozwiązania w budownictwie

Według raportu Instytutu CEED (Central and Eastern Europe Development Institute) Polska gospodarka ma potencjał, aby stać się regionalnym liderem pod względem innowacyjności. Postęp technologiczny, który...

Według raportu Instytutu CEED (Central and Eastern Europe Development Institute) Polska gospodarka ma potencjał, aby stać się regionalnym liderem pod względem innowacyjności. Postęp technologiczny, który dosłownie dzieje się na naszych oczach, dotyka wielu branż gospodarki, w tym budownictwa. Nowe trendy, mody i oczekiwania klientów zmuszają producentów materiałów budowlanych, architektów i konstruktorów do szukania innowacyjnych rozwiązań.

Etapy ocieplania budynku

Etapy ocieplania budynku Etapy ocieplania budynku

Elewacje budynku można ocieplać po zakończeniu wszelkich robót związanych z zabezpieczeniem ścian przed możliwością ich zawilgocenia; dotyczy to szczególnie takich stref budynku, jak: dachy, system orynnowania,...

Elewacje budynku można ocieplać po zakończeniu wszelkich robót związanych z zabezpieczeniem ścian przed możliwością ich zawilgocenia; dotyczy to szczególnie takich stref budynku, jak: dachy, system orynnowania, ogniomury, attyki i gzymsy, cokoły ław fundamentowych, balkony, tarasy i loggie, stolarka otworowa, przejścia instalacji lub innych elementów budynku przez płaszczyzny ocieplane, schody zewnętrzne, mocowania poręczy i balustrad itp.

TermoPiana, co powinieneś o niej wiedzieć?

TermoPiana, co powinieneś o niej wiedzieć? TermoPiana, co powinieneś o niej wiedzieć?

Czym różni się TermoPiana od tradycyjnych płyt poliuretanowych czy pianki?

Czym różni się TermoPiana od tradycyjnych płyt poliuretanowych czy pianki?

Z czego zbudować energooszczędne ściany?

Z czego zbudować energooszczędne ściany? Z czego zbudować energooszczędne ściany?

W kontekście energooszczędnych rozwiązań budowlanych, precyzyjne wykonawstwo odgrywa często równie ważną rolę, jak odpowiednio dobrane materiały i technologia.

W kontekście energooszczędnych rozwiązań budowlanych, precyzyjne wykonawstwo odgrywa często równie ważną rolę, jak odpowiednio dobrane materiały i technologia.

Wymiana grzejników c.o. - na co zwracać uwagę

Wymiana grzejników c.o. - na co zwracać uwagę Wymiana grzejników c.o. - na co zwracać uwagę

Podczas modernizacji instalacji c.o. nawet doświadczonym fachowcom zdarza się zapomnieć o podstawowej zasadzie wymiany ciepła: ilość ciepła oddanego przez grzejnik zależy od temperatury wody wpływającej...

Podczas modernizacji instalacji c.o. nawet doświadczonym fachowcom zdarza się zapomnieć o podstawowej zasadzie wymiany ciepła: ilość ciepła oddanego przez grzejnik zależy od temperatury wody wpływającej do grzejnika, jej wychłodzenia (czasu, w jakim płynie przez grzejnik) i temperatury otoczenia (powietrza w pomieszczeniu). W zależności od temperatury zasilenia i powrotu grzejniki będą miały inną moc cieplną, dlatego nie należy porównywać mocy tych urządzeń przy różnych parametrach, a niestety to...

Jak zapobiec stratom ciepła przez okna

Jak zapobiec stratom ciepła przez okna Jak zapobiec stratom ciepła przez okna

Przed zimą warto przyjrzeć się oknom w naszych mieszkaniach, bo to one w dużej mierze mogą odpowiadać za ucieczkę ciepła. A jest to w sezonie grzewczym poważny problem, ponieważ straty ciepła przyczyniają...

Przed zimą warto przyjrzeć się oknom w naszych mieszkaniach, bo to one w dużej mierze mogą odpowiadać za ucieczkę ciepła. A jest to w sezonie grzewczym poważny problem, ponieważ straty ciepła przyczyniają się do zwiększenia rachunków za ogrzewanie i sprawiają trudności w utrzymaniu optymalnej temperatury pomieszczeń.

Trzy banki uruchomiły dopłaty na domy energooszczędne

Trzy banki uruchomiły dopłaty na domy energooszczędne Trzy banki uruchomiły dopłaty na domy energooszczędne

Pierwszego kredytu z rządowym wsparciem na budowę energooszczędnego domu w województwie zachodniopomorskim udzielił Bank Ochrony Środowiska. Natomiast Bank Polskiej Spółdzielczości i SGB-Bank mają już...

Pierwszego kredytu z rządowym wsparciem na budowę energooszczędnego domu w województwie zachodniopomorskim udzielił Bank Ochrony Środowiska. Natomiast Bank Polskiej Spółdzielczości i SGB-Bank mają już gotową ofertę dla chętnych na skorzystanie z programu dopłat do ekologicznego budownictwa.

Ogólnopolski Program Budownictwa Energooszczędnego „Dom dla Każdego”

Ogólnopolski Program Budownictwa Energooszczędnego „Dom dla Każdego” Ogólnopolski Program Budownictwa Energooszczędnego „Dom dla Każdego”

4 czerwca 2013 roku odbyła się konferencja prasowa inaugurująca Projekt „Dom dla Każdego” – Ogólnopolski Program Budownictwa Energooszczędnego.

4 czerwca 2013 roku odbyła się konferencja prasowa inaugurująca Projekt „Dom dla Każdego” – Ogólnopolski Program Budownictwa Energooszczędnego.

Zanim zainstalujesz pompę ciepła

Zanim zainstalujesz pompę ciepła Zanim zainstalujesz pompę ciepła

Pompy ciepła budzą spore zain­teresowanie wśród inwestorów i coraz więcej budynków ­korzysta z energii grzewczej ­wytwarzanej przez te urządzenia. Zanim jednak zdecydujemy się na instalację pompy ciepła,...

Pompy ciepła budzą spore zain­teresowanie wśród inwestorów i coraz więcej budynków ­korzysta z energii grzewczej ­wytwarzanej przez te urządzenia. Zanim jednak zdecydujemy się na instalację pompy ciepła, warto sprawdzić, jakie ma ona wymagania i ograniczenia.

Jakie są najważniejsze parametry drzwi wejściowych?

Jakie są najważniejsze parametry drzwi wejściowych? Jakie są najważniejsze parametry drzwi wejściowych?

Drzwi wejściowe stanowią jeden z ważniejszych elementów naszego domu. Ochrona przed zimnem, deszczem czy włamywaczami to tylko niektóre funkcje, które muszą spełniać. Obecnie na naszym rynku dostępne są...

Drzwi wejściowe stanowią jeden z ważniejszych elementów naszego domu. Ochrona przed zimnem, deszczem czy włamywaczami to tylko niektóre funkcje, które muszą spełniać. Obecnie na naszym rynku dostępne są różne rodzaje skrzydeł, dzięki czemu możemy je dopasować do naszych indywidualnych potrzeb. Jak jednak wybrać te, które spełnią nasze oczekiwania i będą służyły nam przez lata?

Energooszczędne rozwiązania przyszłością budownictwa

Energooszczędne rozwiązania przyszłością budownictwa Energooszczędne rozwiązania przyszłością budownictwa

Sektor budowlany przechodzi prawdziwą rewolucję, od kiedy Unia Europejska podjęła działania na rzecz zmniejszenia zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych. Na rynku pojawiają się coraz bardziej...

Sektor budowlany przechodzi prawdziwą rewolucję, od kiedy Unia Europejska podjęła działania na rzecz zmniejszenia zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych. Na rynku pojawiają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie, ekologiczne i energooszczędne rozwiązania. Jest to także nowe wyzwanie dla osób budujących domy, które do tej pory korzystały przede wszystkim z tanich technologii. Teraz muszą pamiętać również o rygorystycznych wymogach unijnych.

7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody

7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody 7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody

Wraz z rozwojem technologii w nowoczesnych sprzętach AGD, nauczyliśmy się korzystać z oszczędnościowych programów w pralkach i zmywarkach. Najwięcej wody zużywamy jednak w czasie codziennej higieny – 35...

Wraz z rozwojem technologii w nowoczesnych sprzętach AGD, nauczyliśmy się korzystać z oszczędnościowych programów w pralkach i zmywarkach. Najwięcej wody zużywamy jednak w czasie codziennej higieny – 35 proc. na mycie, a kolejne 30 proc. na spłukiwanie toalet. Warto więc i tu szukać oszczędności.

Jak Polacy korzystają z wody?

Jak Polacy korzystają z wody? Jak Polacy korzystają z wody?

Dziś w Polsce nikt nie może narzekać na brak wody pitnej. Jednak gdy na problem spojrzymy globalnie, dane są alarmujące. ONZ ocenia, iż na całym świecie czystej wody nie ma prawie miliard osób, a 2,6 mld...

Dziś w Polsce nikt nie może narzekać na brak wody pitnej. Jednak gdy na problem spojrzymy globalnie, dane są alarmujące. ONZ ocenia, iż na całym świecie czystej wody nie ma prawie miliard osób, a 2,6 mld nie ma kanalizacji. Wśród osób, które już dziś cierpią na jej brak i choroby wywołane spożywaniem wody zanieczyszczonej ponad połowa to mieszkańcy Azji, 38 proc. mieszka w Afryce, a 3 proc. w Europie. Organizacja ocenia, że do 2030 r. zapotrzebowanie na wodę pitną wzrośnie aż o 30 proc.

Jak ograniczyć zużycie wody?

Jak ograniczyć zużycie wody? Jak ograniczyć zużycie wody?

Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 l wody dziennie, a rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ograniczanie ilości zużytej wody to już nie tylko manifestacja ekologicznej...

Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 l wody dziennie, a rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ograniczanie ilości zużytej wody to już nie tylko manifestacja ekologicznej postawy, lecz przede wszystkim konieczność.

Co mówią normy o współczynniku przenikania ciepła?

Co mówią normy o współczynniku przenikania ciepła? Co mówią normy o współczynniku przenikania ciepła?

W czasach kiedy ceny energii stale rosną (w tym energii potrzebnej na ogrzanie pomieszczeń mieszkalnych), coraz większą rolę odgrywają parametry cieplne materiałów wykorzystywanych do budowy domów i mieszkań....

W czasach kiedy ceny energii stale rosną (w tym energii potrzebnej na ogrzanie pomieszczeń mieszkalnych), coraz większą rolę odgrywają parametry cieplne materiałów wykorzystywanych do budowy domów i mieszkań. Parametrem, który charakteryzuje jakość elementu budowlanego z punktu widzenia jego izolacyjności cieplnej jest współczynnik przenikania ciepła, oznaczany literą U.

Dopłaty na ciepłe okna

Dopłaty na ciepłe okna Dopłaty na ciepłe okna

Nawet 40 tys. zł dofinansowania będzie można uzyskać z programu dopłat do energooszczędnego budownictwa mieszkaniowego.

Nawet 40 tys. zł dofinansowania będzie można uzyskać z programu dopłat do energooszczędnego budownictwa mieszkaniowego.

Gęstość styropianu ma znaczenie

Gęstość styropianu ma znaczenie Gęstość styropianu ma znaczenie

Ocieplamy budynki po to, żeby zużywać mniej ciepła, przez co znacząco obniżamy rachunki za ogrzewanie oraz chronimy środowisko naturalne. Stojąc w obliczu ciągłych wzrostów cen energii, warto zastanowić...

Ocieplamy budynki po to, żeby zużywać mniej ciepła, przez co znacząco obniżamy rachunki za ogrzewanie oraz chronimy środowisko naturalne. Stojąc w obliczu ciągłych wzrostów cen energii, warto zastanowić się nad właściwym doborem materiału izolacyjnego.

Ogrzewanie w domu energooszczędnym

Ogrzewanie w domu energooszczędnym Ogrzewanie w domu energooszczędnym

Inwestorzy coraz częściej interesują się budynkami o niskim zużyciu energii, przede wszystkim cieplnej. Zmusza to projektantów instalacji do szukania nowych energooszczędnych sposobów ogrzewania, a architektów...

Inwestorzy coraz częściej interesują się budynkami o niskim zużyciu energii, przede wszystkim cieplnej. Zmusza to projektantów instalacji do szukania nowych energooszczędnych sposobów ogrzewania, a architektów skłania do poszukiwania nowatorskich rozwiązań już na etapie koncepcji.

Montaż rekuperatora w remontowanym domu

Montaż rekuperatora w remontowanym domu Montaż rekuperatora w remontowanym domu

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze...

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Dlaczego warto stosować styropian marki Austrotherm?

Dlaczego warto stosować styropian marki Austrotherm? Dlaczego warto stosować styropian marki Austrotherm?

Nieocieplony dach, ściany czy piwnica są elementami konstrukcyjnymi domu, przez które ucieka ciepło. Straty mogą dochodzić nawet do 70%. Zastosowanie wysokiej jakości styropianów marki Austrotherm pozwala...

Nieocieplony dach, ściany czy piwnica są elementami konstrukcyjnymi domu, przez które ucieka ciepło. Straty mogą dochodzić nawet do 70%. Zastosowanie wysokiej jakości styropianów marki Austrotherm pozwala je znacznie ograniczyć.

Płyty warstwowe Izopanel

Płyty warstwowe Izopanel Płyty warstwowe Izopanel

Firma Izopanel jest dostawcą systemów budowlanych do budowy i modernizacji obiektów w lekkiej obudowie (hale, obiekty inwentarskie, chłodnie, magazyny). Działalność firmy obejmuje produkcję i sprzedaż...

Firma Izopanel jest dostawcą systemów budowlanych do budowy i modernizacji obiektów w lekkiej obudowie (hale, obiekty inwentarskie, chłodnie, magazyny). Działalność firmy obejmuje produkcję i sprzedaż izolacyjnych płyt warstwowych marki Izopanel wraz z kompletnym systemem uzupełniającym.

Najnowsze produkty i technologie

Pleśń nie ma szans z zestawem przeciwpleśniowym V4heat

Pleśń nie ma szans z zestawem przeciwpleśniowym V4heat Pleśń nie ma szans z zestawem przeciwpleśniowym V4heat

Pleśnie rozprzestrzeniają się w powietrzu w pomieszczeniu za pomocą zarodników, przy czym szczególnie wilgotne obszary w pomieszczeniach są dla nich idealną pożywką. Wszędzie tam, gdzie ciepłe powietrze...

Pleśnie rozprzestrzeniają się w powietrzu w pomieszczeniu za pomocą zarodników, przy czym szczególnie wilgotne obszary w pomieszczeniach są dla nich idealną pożywką. Wszędzie tam, gdzie ciepłe powietrze styka się z zimną ścianą, wilgoć zawarta w powietrzu pomieszczenia osadza się w postaci kondensatu, co stanowi doskonałe podłoże dla pleśni. Niewymagające zarodniki pleśni potrzebują oprócz wilgoci jedynie substancji odżywczych, takich jak np. kurz domowy. Inne czynniki, takie jak temperatura, wartość...

Domy szkieletowe, domy z bali – jak je ogrzewać?

Domy szkieletowe, domy z bali – jak je ogrzewać? Domy szkieletowe, domy z bali – jak je ogrzewać?

Współcześnie budowane ciepłe domy różni jedna zasadnicza cecha. Domy ciepłe (murowane z elementami betonowymi) posiadają dużą zdolność akumulowania ciepła. Natomiast domy bardzo ciepłe charakteryzuje niska...

Współcześnie budowane ciepłe domy różni jedna zasadnicza cecha. Domy ciepłe (murowane z elementami betonowymi) posiadają dużą zdolność akumulowania ciepła. Natomiast domy bardzo ciepłe charakteryzuje niska lub bardzo niska akumulacyjność ciepła. Jak skutecznie je ogrzewać i jaki system wybrać?

Montaż klimatyzacji w budynku wielorodzinnym

Montaż klimatyzacji w budynku wielorodzinnym Montaż klimatyzacji w budynku wielorodzinnym

Jak wygląda instalacja klimatyzacji w mieszkaniu w bloku? Czy można zamontować urządzenie na ścianie budynku czy tylko na balkonie? Co trzeba wiedzieć, planując założenie klimatyzacji w swoim mieszkaniu...

Jak wygląda instalacja klimatyzacji w mieszkaniu w bloku? Czy można zamontować urządzenie na ścianie budynku czy tylko na balkonie? Co trzeba wiedzieć, planując założenie klimatyzacji w swoim mieszkaniu i jak dobrać moc urządzenia do powierzchni lokalu?

Pompy ciepła i ich zalety a tradycyjne źródła ogrzewania

Pompy ciepła i ich zalety a tradycyjne źródła ogrzewania Pompy ciepła i ich zalety a tradycyjne źródła ogrzewania

W roku 2006, jako pierwszy producent w Europie, Daikin wprowadził do sprzedaży pompę ciepła powietrze-woda do celów ogrzewania pomieszczeń i podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Od tego czasu popularność...

W roku 2006, jako pierwszy producent w Europie, Daikin wprowadził do sprzedaży pompę ciepła powietrze-woda do celów ogrzewania pomieszczeń i podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Od tego czasu popularność pomp ciepła stosowanych w obiektach rezydencyjnych znacznie wzrosła. Obecnie inwestorzy indywidualni chętnie rozważają pompy ciepła jako bezobsługowe, nowoczesne i ekonomiczne źródło ciepła dla swoich domów.

Sufit podwieszany z perforowanych płyt Knauf Cleaneo Akustik - design i funkcjonalność

Sufit podwieszany z perforowanych płyt Knauf Cleaneo Akustik - design i funkcjonalność Sufit podwieszany z perforowanych płyt Knauf Cleaneo Akustik - design i funkcjonalność

Tradycyjny sufit podwieszany zdobi pomieszczenie, może też je wyciszać i służyć do ukrycia instalacji. Sufit podwieszany ze specjalnych, perforowanych płyt gipsowo-kartonowych Knauf Cleaneo Akustik dodatkowo...

Tradycyjny sufit podwieszany zdobi pomieszczenie, może też je wyciszać i służyć do ukrycia instalacji. Sufit podwieszany ze specjalnych, perforowanych płyt gipsowo-kartonowych Knauf Cleaneo Akustik dodatkowo redukuje echo, poprawia akustykę w pomieszczeniach oraz pochłania zapachy i oczyszcza powietrze.

Folia w płynie Knauf Hydro Flex - skuteczne zabezpieczenie łazienki przed wilgocią i pleśnią

Folia w płynie Knauf Hydro Flex - skuteczne zabezpieczenie łazienki przed wilgocią i pleśnią Folia w płynie Knauf Hydro Flex - skuteczne zabezpieczenie łazienki przed wilgocią i pleśnią

Trendy w aranżacji łazienek zmieniają się co jakiś czas, ale najpopularniejszym materiałem wykończeniowym od wielu lat są płytki ceramiczne. Cenimy je za łatwość utrzymania w czystości i trwałość. Są też...

Trendy w aranżacji łazienek zmieniają się co jakiś czas, ale najpopularniejszym materiałem wykończeniowym od wielu lat są płytki ceramiczne. Cenimy je za łatwość utrzymania w czystości i trwałość. Są też odporne na wilgoć i zabezpieczają przed nią naszą łazienkę. Prawda jednak jak zwykle leży pośrodku. O ile płytki zapobiegają wnikaniu wilgoci w podłoże, o tyle fugi stosowane w parze z nimi nie stanowią już 100-procentowej bariery dla wody.

7 niezawodnych produktów do każdego remontu

7 niezawodnych produktów do każdego remontu 7 niezawodnych produktów do każdego remontu

Inwestorzy, którzy budują i remontują domy oraz mieszkania, zwracają dużą uwagę na trwałość materiałów budowlanych oraz efekt estetyczny prac. Dla wykonawców istotny jest przede wszystkim komfort pracy...

Inwestorzy, którzy budują i remontują domy oraz mieszkania, zwracają dużą uwagę na trwałość materiałów budowlanych oraz efekt estetyczny prac. Dla wykonawców istotny jest przede wszystkim komfort pracy i gwarancja wysokiej jakości.

Stop dla hałasu! Wybierz płyty akustyczne Knauf

Stop dla hałasu! Wybierz płyty akustyczne Knauf Stop dla hałasu! Wybierz płyty akustyczne Knauf

Nasze otoczenie jest coraz głośniejsze. Hałas dopada nas wszędzie - na ulicy, w pracy, w szkole, w urzędzie, a nawet we własnym domu. Hałas negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i sprawia, że szybciej...

Nasze otoczenie jest coraz głośniejsze. Hałas dopada nas wszędzie - na ulicy, w pracy, w szkole, w urzędzie, a nawet we własnym domu. Hałas negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i sprawia, że szybciej stajemy się zmęczeni lub nawet poirytowani, mamy też problemy z koncentracją.

Wybierz kolory swojego domu z nową aplikacją Knauf

Wybierz kolory swojego domu z nową aplikacją Knauf Wybierz kolory swojego domu z nową aplikacją Knauf

Wybór kolorów na elewację to bardzo ważny etap budowy lub remontu domu. Elewacja jest wizytówką domu – widzą ją goście, sąsiedzi czy przechodnie. Kolory tynków wpływają na to, jak postrzegamy bryłę budynku...

Wybór kolorów na elewację to bardzo ważny etap budowy lub remontu domu. Elewacja jest wizytówką domu – widzą ją goście, sąsiedzi czy przechodnie. Kolory tynków wpływają na to, jak postrzegamy bryłę budynku – mogą ją wysmuklać, eksponować detale. Ponadto kolory na elewacji powinni pasować do otoczenia domu i innych elementów wykończenia, np. dachu, stolarki okiennej, drzwi.

Poradnik Remontowy Knauf – nowy cykl filmów instruktażowych DIY

Poradnik Remontowy Knauf – nowy cykl filmów instruktażowych DIY Poradnik Remontowy Knauf – nowy cykl filmów instruktażowych DIY

Drobne remonty i naprawy w domu nie zawsze wymagają wizyty fachowca. W odpowiedzi na liczne prośby i zapytania od klientów, Knauf przygotował cykl filmów instruktażowych dla majsterkowiczów pod tytułem...

Drobne remonty i naprawy w domu nie zawsze wymagają wizyty fachowca. W odpowiedzi na liczne prośby i zapytania od klientów, Knauf przygotował cykl filmów instruktażowych dla majsterkowiczów pod tytułem „Poradnik Remontowy”, w których krok po kroku pokazuje, jak samodzielnie wykonać mały remont lub prostą naprawę.

BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach

BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach

Wskutek zanieczyszczeń powietrza emitowanych przez pojazdy, samoloty, statki i produkcję przemysłową przekraczane są dopuszczalne wartości graniczne, szczególnie w aglomeracjach i wielkich miastach. Decydującym...

Wskutek zanieczyszczeń powietrza emitowanych przez pojazdy, samoloty, statki i produkcję przemysłową przekraczane są dopuszczalne wartości graniczne, szczególnie w aglomeracjach i wielkich miastach. Decydującym wskaźnikiem zawartości szkodliwych substancji jest grupa tlenków azotu (NOx). Nowa wysokowartościowa, bitumiczna papa wierzchniego krycia BauderKARAT Air+ przyczynia się do poprawy jakości powietrza.

Ile kosztuje przepisanie licznika prądu?

Ile kosztuje przepisanie licznika prądu? Ile kosztuje przepisanie licznika prądu?

Urządzasz właśnie mieszkanie, do którego zamierzasz się przeprowadzić? W nowym domu będziesz potrzebować elektryczności. Aby mieć dostęp do prądu, musisz podpisać umowę ze sprzedawcą energii i przepisać...

Urządzasz właśnie mieszkanie, do którego zamierzasz się przeprowadzić? W nowym domu będziesz potrzebować elektryczności. Aby mieć dostęp do prądu, musisz podpisać umowę ze sprzedawcą energii i przepisać licznik prądu na siebie. Jak to zrobić najszybciej i w najwygodniejszy sposób? I ile to właściwie będzie kosztowało? Sprawdź!

Montaż klimatyzacji - na jaki rodzaj sprzętu możesz postawić?

Montaż klimatyzacji - na jaki rodzaj sprzętu możesz postawić? Montaż klimatyzacji - na jaki rodzaj sprzętu możesz postawić?

Montaż klimatyzacji to zadanie dla profesjonalistów. Próba wykonania tej czynności samodzielnie może skończyć się katastrofą. Zanim jednak przejdziesz do wyboru firmy, która specjalizuje się w montażu...

Montaż klimatyzacji to zadanie dla profesjonalistów. Próba wykonania tej czynności samodzielnie może skończyć się katastrofą. Zanim jednak przejdziesz do wyboru firmy, która specjalizuje się w montażu tego typu urządzeń, poznaj ich rodzaje. Ułatwi Ci to wybór odpowiedniego rozwiązania do domu, firmy, czy magazynu!

Dom bez rachunków za ogrzewanie i prąd

Dom bez rachunków za ogrzewanie i prąd Dom bez rachunków za ogrzewanie i prąd

Niezależność energetyczna, wysoki komfort życia, oszczędność finansowa, dbałość o środowisko – a wszystko to dzięki jednej inwestycji. Wystarczy zamienić tradycyjną kotłownię na nowoczesne rozwiązanie...

Niezależność energetyczna, wysoki komfort życia, oszczędność finansowa, dbałość o środowisko – a wszystko to dzięki jednej inwestycji. Wystarczy zamienić tradycyjną kotłownię na nowoczesne rozwiązanie EnergyHEAT oferowane przez firmę Kratki. Atrakcyjne pakiety łączące pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną zapewnią ciepło i energię w domu na długie lata. Teraz rachunki za ogrzewanie i energię elektryczną nie będą już problemem.

WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę? WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

Ze względu na występujące w ostatnich latach długie okresy bezdeszczowe, a następnie intensywne opady, racjonalne magazynowanie i wykorzystywanie wody deszczowej to warunek prowadzenia zrównoważonej gospodarki...

Ze względu na występujące w ostatnich latach długie okresy bezdeszczowe, a następnie intensywne opady, racjonalne magazynowanie i wykorzystywanie wody deszczowej to warunek prowadzenia zrównoważonej gospodarki wodnej. Zastosowanie w budynku systemów wykorzystania deszczówki pozwala zmniejszyć zużycie wody wodociągowej, a także ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji, a tym samym ograniczyć koszty z tym związane. Korzyść jest więc podwójna – działając na rzecz ochrony środowiska naturalnego i...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.