EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Szczelny montaż warstwowy okien

Robert Klos | 2015-05-04

Cena i ciepło są najważniejszymi dla nabywców kryteriami zakupu okien. Jak wynika z badań Centrum Analiz Branżowych, przeprowadzonych wśród sprzedawców okien, aż 80% inwestorów pyta przede wszystkim o ciepło, a więc o izolacyjność cieplną okna, czyli jego zdolność do ograniczania ucieczki ciepła z budynku.

Zobacz także

Eko-Okna S.A. INFINITI Thermo: ciepłe panele rewolucjonizują segmentowe bramy garażowe

INFINITI Thermo: ciepłe panele rewolucjonizują segmentowe bramy garażowe INFINITI Thermo: ciepłe panele rewolucjonizują segmentowe bramy garażowe

Nowe panele o grubości 60 mm to istotna nowość, jaka pojawiła się na rynku segmentowych bram garażowych. Chociaż INFINITI Thermo opiera się na dotychczasowych rozwiązaniach Eko-Okien, mocny nacisk na termoizolacyjność...

Nowe panele o grubości 60 mm to istotna nowość, jaka pojawiła się na rynku segmentowych bram garażowych. Chociaż INFINITI Thermo opiera się na dotychczasowych rozwiązaniach Eko-Okien, mocny nacisk na termoizolacyjność zupełnie zmienia zasady gry.

Gerda Sp. z o.o. Drzwi zewnętrzne – ciepłe i bezpieczne

Drzwi zewnętrzne – ciepłe i bezpieczne Drzwi zewnętrzne – ciepłe i bezpieczne

Drzwi zewnętrzne to inwestycja przynajmniej na kilkanaście, a częściej na kilkadziesiąt lat, warto więc wybrać solidny, trwały produkt, zapewniający dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, a także bezpieczeństwo,...

Drzwi zewnętrzne to inwestycja przynajmniej na kilkanaście, a częściej na kilkadziesiąt lat, warto więc wybrać solidny, trwały produkt, zapewniający dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, a także bezpieczeństwo, tak istotne w przypadku drzwi wejściowych. Montowane jakiś czas temu mogą już nie spełniać współczesnych standardów energooszczędności, a przez drzwi ucieka cenne ciepło. Może już czas pomyśleć o ich wymianie?

DAKO Jakie okna, drzwi zewnętrzne i rolety wybrać do domu, aby poprawić bezpieczeństwo?

Jakie okna, drzwi zewnętrzne i rolety wybrać do domu, aby poprawić bezpieczeństwo? Jakie okna, drzwi zewnętrzne i rolety wybrać do domu, aby poprawić bezpieczeństwo?

Budowa lub kupno gotowego domu to ważny moment w życiu. Najczęściej to zmiana, dzięki której zyskujesz dodatkową przestrzeń wewnątrz, a do tego na zewnątrz w postaci ogrodu. Jeśli chcesz mieć pewność,...

Budowa lub kupno gotowego domu to ważny moment w życiu. Najczęściej to zmiana, dzięki której zyskujesz dodatkową przestrzeń wewnątrz, a do tego na zewnątrz w postaci ogrodu. Jeśli chcesz mieć pewność, że tej sielanki nic nie przerwie, warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu nieruchomości na wypadek kradzieży. Jak to zrobić?

Zdolność ta, określana wartością współczynnika Uw, zależy przede wszystkim od izolacyjności szyby i ram. Ale też od szczelności okna, gdyż ewentualne przewiewy między ramą skrzydła i ościeżnicy mogą zniweczyć najwyższą nawet izolacyjność szyby czy ram.

To dlatego współczesne okna energooszczędne są niemal całkowicie szczelne, a ich producenci deklarują czwartą, najwyższą jej klasę. Oznacza ona, że jeśli będzie wiał lekki wiatr, to przez każdy metr styku ramy skrzydła z ramą ościeżnicy nie przeniknie w ciągu godziny więcej niż 0,1 m3 powietrza z zewnątrz.

Szczelna przegroda, szczelne okna

Sprzedawcy okien przyznają jednak, że ich klienci bardzo często nie wiedzą, że dla ochrony cieplnej budynku ważna jest szczelność nie tylko samego okna, ale też całej przegrody okiennej. Przegrody, czyli najczęściej okna wraz z warstwą izolacji cieplnej wokół niego. Warstwa ta wypełnia szczelinę powstałą między ramą okna a murem.

ZDANIEM EKSPERTA

Ile kosztuje zabezpieczenie warstwy ocieplenia foliami ochronnymi?

Koszt samych folii to nie więcej niż 3 zł za metr. Jeśli w budynku mamy 10 okien o obwodzie 6 metrów każde, wówczas potrzebujemy 60 metrów folii paroszczelnej i tyle samo folii wiatroszczelnej.

W sumie potrzebujemy 120 metrów folii, co daje koszt rzędu 360–400 zł. To jest cena naszego trwałego zabezpieczenia się przez przewiewami i przeciekami wokół okien.

W oknach pionowych najczęściej używa się do jej wykonania poliuretanowej pianki montażowej, natomiast w oknach połaciowych – wełny mineralnej, szklanej, a niekiedy nawet naturalnej wełny owczej.

Wełna doskonale przepuszcza powietrze i chłonie wilgoć, więc gdyby jej nie zabezpieczyć w żaden sposób, to dość szybko by zamokła, a wiatr swobodnie by przez nią wiał, niszcząc jakąkolwiek izolacyjność cieplną całej przegrody okiennej.Zakup okien energooszczędnych w takiej sytuacji nie miałby jakiegokolwiek sensu.

To dlatego właśnie okna połaciowe zabezpiecza się specjalnymi foliami ochronnymi: wiatroszczelnymi i wodoodpornymi od zewnątrz, by chronić przed wiatrem i deszczem, a paroszczelnymi od środka, by zapobiec wnikaniu w wełnę wilgoci z pomieszczeń.

Nie sposób wyobrazić sobie montażu okna połaciowego bez zastosowania takich folii. Bez nich szczelina wokół okna po prostu by przeciekała, a na suficie mielibyśmy mokre plamy i lejącą się na podłogę wodę deszczową.

Wokół okien pionowych jest podobnie, choć na nie deszcz pada nie tak często, jak na okna połaciowe w dachu. Nawet sami sprzedawcy okien nie zawsze zdają sobie sprawę, że powodem przewiewów przez przegrodę okienną jest wiatr przedostający się do pomieszczeń nie przez okna, ale przez niezabezpieczoną warstwę ocieplenia wokół tego okna.

Tę warstwę wokół okien pionowych wykonuje się najczęściej, używając pianki montażowej, a przecież ta, choć w mniejszym stopniu niż wełna, także chłonie wilgoć i przepuszcza wiatr.

Przeprowadzone w ubiegłym roku badania przepuszczalności powietrza przez taką piankę dowiodły, że jeśli jej nie osłonimy foliami ochronnymi, to przez szczelinę wokół okna zimą wnikać będzie do pomieszczeń zimny wiatr.

Pianka zabezpieczona foliami tworzy natomiast wypełnienie szczeliny, które wiatru i wilgoci nie przepuszcza w ogóle, a tylko taka sytuacja powoduje, że cała przegroda okienna w murze nie ma gorszych właściwości niż właściwości samych energooszczędnych okien. Tylko w ten sposób wykonuje się montaż szczelny i jest to jedyna poprawna technika montażu dla okien energooszczędnych.

Na czym polega szczelny montaż okien?

Taki montaż polega na wykonaniu trzech warstw montażowych wokół okna.

Najważniejsza jest warstwa środkowa, gdyż to od niej zależy odpowiedni poziom izolacyjności cieplnej, ale i izolacyjności akustycznej, które nie mogą być gorsze niż ich odpowiedniki w oknie. Warstwę tę wykonuje się najczęściej z materiałów ociepleniowych, takich jak wełny lub pianki poliuretanowe, a ponieważ są to materiały higroskopijne, chłonące wilgoć i wodę, to zabezpiecza się je od wewnątrz folią paroszczelną, naklejając ją szczelnie na ramę okna i na mur. To tworzy warstwę wewnętrzną montażu szczelnego.

Dla zabezpieczenia przed wnikaniem wody deszczowej, ale i wiatru, od zewnętrznej strony zabezpiecza się warstwę ocieplenia specjalną folią wiatroszczelną, także przyklejając ją szczelnie do okiennej ramy i do muru.

Folia zewnętrzna ma jeszcze jedną cechę: jest paroprzepuszczalna, co umożliwia przepuszczenie pary wodnej na zewnątrz, gdyby w jakiś sposób dostała się ona jednak do warstwy wełny czy pianki montażowej.

Folie zabezpieczające nie są odporne na działanie promieniowania UV, stąd najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od ich naklejenia, powinno się je przykryć tynkiem lub ociepleniem muru, aby nie były na to promieniowanie narażone, gdyż nieodwracalnie stracą swoje właściwości ochronne.

Okna energooszczędne montujemy w naszych domach po to, aby oszczędzać energię cieplną. Nie uda nam się to jednak, jeśli szczelina montażowa wokół okna nie będzie wypełniona w sposób, który zapewni jej trwałą szczelność. Zapewnić to może jedynie technika szczelnego montażu warstwowego, która polega na zabezpieczeniu warstwy ocieplenia wokół okna dwoma dodatkowymi warstwami ochronnymi. Tylko ten sposób montażu zapewni trwałą szczelność złącza i idącą w ślad za tym jego izolacyjność cieplną i akustyczną na poziomie nie gorszym niż izolacyjność samego okna.

Wykonanie samej tylko warstwy ocieplenia i niezabezpieczenie jej foliami ochronnymi z całą pewnością obniży parametry izolacyjne całej przegrody okiennej, a w przyszłości może się przyczynić do powstawania pleśni i grzybów wokół okna. To tak, jak kupując nowy samochód, nie wyposażamy go w używane opony, tak samo kupując nowe okna energooszczędne, nie zapominajmy o trwałym zabezpieczeniu warstwy ocieplenia wokół nich, bo w przeciwnym wypadku w czasie obfitych opadów woda lać się nam będzie nie tylko z sufitu, ale też z parapetów i spod balkonów.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • darek darek, 19.05.2015r., 07:23:05 U mnie okna montowała ekipa z salonu drzwi i okien we Wrocławiu, w którym kupiowałem okna. Naprawdę robota poszła im szybko, a dodatkowo była profesjonalna.
  • kamila kamila, 12.12.2015r., 16:56:31 my z mezem wymienialismy ostatnio wszystkie okna na pietrze, postawilismy na sprawdzona ekipe ktora na szczescie zapewnila nam dobry montaz okien
  • martuchna martuchna, 20.12.2015r., 10:04:34 na dobrym montażu nigdy nie warto oszczędzać. Niedoróbki prędzej czy później wyjdą, w efekcie zapłacimy więcej za ogrzewanie. od razu trzeba zatrudnić speców od dobrego montażu.

Powiązane

FAKRO Wybierz EKO-logicznie – okna aluminiowo-tworzywowe

Wybierz EKO-logicznie – okna aluminiowo-tworzywowe Wybierz EKO-logicznie – okna aluminiowo-tworzywowe

Wyprodukuj, zużyj i… wykorzystaj ponownie! Zgodnie z zasadą gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), w produkcji należy wykorzystywać surowce możliwe do przetworzenia. Recykling to jeden z najistotniejszych...

Wyprodukuj, zużyj i… wykorzystaj ponownie! Zgodnie z zasadą gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), w produkcji należy wykorzystywać surowce możliwe do przetworzenia. Recykling to jeden z najistotniejszych aspektów na drodze realizacji założeń zrównoważonego rozwoju. Przy tym, wbrew pozorom, recykling to nie tylko zbieranie makulatury i plastikowych butelek. W dzisiejszych czasach i na obecnym poziomie rozwoju technologii, nawet okna PVC są produktem przyjaznym środowisku, z łatwością poddawanym recyklingowi....

KRISPOL Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

FAKRO Okna i rolety stworzone dla siebie

Okna i rolety stworzone dla siebie Okna i rolety stworzone dla siebie

Bardzo często pomieszczenia na poddaszu posiadają okna dachowe, przez które wlewa się niezbędne do życia naturalne światło. Same wnętrza pod skośnym dachem mają wielki potencjał do oryginalnego zagospodarowania...

Bardzo często pomieszczenia na poddaszu posiadają okna dachowe, przez które wlewa się niezbędne do życia naturalne światło. Same wnętrza pod skośnym dachem mają wielki potencjał do oryginalnego zagospodarowania i stworzenia ulubionych miejsc w domu.

Redakcja Design, który łączy ludzi

Design, który łączy ludzi Design, który łączy ludzi

W miejscowości Lusowo koło Poznania powstał dom dostosowany do potrzeb właściciela i ciekawie wkomponowany w otoczenie. Jasne i przyjazne wnętrza stworzono, stosując szereg ciekawych rozwiązań architektonicznych....

W miejscowości Lusowo koło Poznania powstał dom dostosowany do potrzeb właściciela i ciekawie wkomponowany w otoczenie. Jasne i przyjazne wnętrza stworzono, stosując szereg ciekawych rozwiązań architektonicznych. Projekt został doceniony prestiżową Nagrodą SARP w kategorii „Budynek mieszkalny jednorodzinny” za 2019 rok.

Redakcja Aranżacja sypialni na strychu

Aranżacja sypialni na strychu Aranżacja sypialni na strychu

W prezentowanym domu, znajdującym się w Holandii, przestrzeń pod samym dachem została przekształcona w stylową sypialnię. Tam, gdzie kiedyś był ciemny strych z małym świetlikiem, teraz znajduje się piękny,...

W prezentowanym domu, znajdującym się w Holandii, przestrzeń pod samym dachem została przekształcona w stylową sypialnię. Tam, gdzie kiedyś był ciemny strych z małym świetlikiem, teraz znajduje się piękny, pełen naturalnego światła pokój sypialny. Nowe życie w poddasze tchnęły cztery okna dachowe FAKRO.

SWISS KRONO sp. z o.o. Swiss Krono działa na rzecz pozyskania do produkcji drewna z recyklingu

Swiss Krono działa na rzecz pozyskania do produkcji drewna z recyklingu Swiss Krono działa na rzecz pozyskania do produkcji drewna z recyklingu

Nawet 100 tys. m3 drewna z lasu będzie można zastąpić surowcem wtórnym po uruchomieniu w zakładzie Swiss Krono w Żarach nowoczesnego węzła recyklingu drewna. Będzie tam trafiać już wstępnie oczyszczony,...

Nawet 100 tys. m3 drewna z lasu będzie można zastąpić surowcem wtórnym po uruchomieniu w zakładzie Swiss Krono w Żarach nowoczesnego węzła recyklingu drewna. Będzie tam trafiać już wstępnie oczyszczony, pozbawiony piasku czy gwoździ surowiec, z którego jedna z największych fabryk w Polsce wyprodukuje nowe płyty budowlane, meblowe czy podłogowe.

Okna dachowe – blisko natury

Okna dachowe – blisko natury Okna dachowe – blisko natury

Pełne słońca bungalowy, które znajdują się w klimatycznej miejscowości Rize w Turcji u wybrzeża Morza Czarnego, pozwolą odpocząć od zgiełku miasta. Przez okna dachowe do domków napływa nie tylko naturalne...

Pełne słońca bungalowy, które znajdują się w klimatycznej miejscowości Rize w Turcji u wybrzeża Morza Czarnego, pozwolą odpocząć od zgiełku miasta. Przez okna dachowe do domków napływa nie tylko naturalne światło, ale po ich otwarciu także śpiew ptaków i szum pobliskiego potoku.

Osłony okienne – czy są lepsze niż klimatyzator?

Osłony okienne – czy są lepsze niż klimatyzator? Osłony okienne – czy są lepsze niż klimatyzator?

Początek wiosny nie rozpieszczał nas co prawda słoneczną aurą, lecz już teraz przyszło lato, a wraz z nim upalne dni. Spragnieni słońca z pewnością będziemy się cieszyć z jego obecności w naszych domach,...

Początek wiosny nie rozpieszczał nas co prawda słoneczną aurą, lecz już teraz przyszło lato, a wraz z nim upalne dni. Spragnieni słońca z pewnością będziemy się cieszyć z jego obecności w naszych domach, lecz nadmiernie nagrzane, gorące pomieszczenia nie zapewnią komfortu domownikom, zwłaszcza korzystającym z użytkowego poddasza. Jak zatem stworzyć odpowiedni mikroklimat wnętrza? Przedstawiamy sprawdzone sposoby.

Redakcja Drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne Drzwi zewnętrzne

Podczas termomodernizacji domu warto wymienić stolarkę otworową na taką z korzystnymi parametrami izolacyjności termicznej, która będzie chronić przed ucieczką ciepła. Energooszczędne są nie tylko okna,...

Podczas termomodernizacji domu warto wymienić stolarkę otworową na taką z korzystnymi parametrami izolacyjności termicznej, która będzie chronić przed ucieczką ciepła. Energooszczędne są nie tylko okna, ale także drzwi zewnętrzne. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

FAKRO Domowe biuro na poddaszu

Domowe biuro na poddaszu Domowe biuro na poddaszu

W jednym z domów w holenderskim Roosendaal zaadoptowano nieużywane poddasze. Właściciel, będący architektem, od początku wiedział, jaki efekt chce osiągnąć, i dokonał tego.

W jednym z domów w holenderskim Roosendaal zaadoptowano nieużywane poddasze. Właściciel, będący architektem, od początku wiedział, jaki efekt chce osiągnąć, i dokonał tego.

Redakcja Kuchnia pełna słońca – okna dachowe w nowoczesnej architekturze

Kuchnia pełna słońca – okna dachowe w nowoczesnej architekturze Kuchnia pełna słońca – okna dachowe w nowoczesnej architekturze

Właściciele nowoczesnego domu w Groesbeek w Holandii niedawno odnowili swoją kuchnię. Znajdujące się w niej okna narożne nie wpuszczały do środka zbyt dużo słońca. Postanowili więc wykorzystać oryginalny...

Właściciele nowoczesnego domu w Groesbeek w Holandii niedawno odnowili swoją kuchnię. Znajdujące się w niej okna narożne nie wpuszczały do środka zbyt dużo słońca. Postanowili więc wykorzystać oryginalny dach na zamontowanie w nim dodatkowych okien, aby doświetlić i rozjaśnić wnętrze. Przez okna dachowe zamontowane wysoko w stropie wpada maksymalnie dużo światła, które dodaje energii i pobudza do pracy.

Redakcja Wymiana okien – gdzie oddać stare?

Wymiana okien – gdzie oddać stare? Wymiana okien – gdzie oddać stare?

Podejście do zużytych wyrobów bardzo się zmieniło na przestrzeni ostatnich kilku lat. Decyduje o tym nie tylko ekologia, ale i ekonomia – kurczące się zasoby i stale rosnące ceny surowców. Dotyczy to również...

Podejście do zużytych wyrobów bardzo się zmieniło na przestrzeni ostatnich kilku lat. Decyduje o tym nie tylko ekologia, ale i ekonomia – kurczące się zasoby i stale rosnące ceny surowców. Dotyczy to również odpadów budowlanych i rozbiórkowych, powstających przy budowie lub remoncie domu. Gdzie zatem oddać stare okna, gdy decydujemy się na ich wymianę?

Redakcja Zielone budownictwo – jak wybrać energooszczędne okna, drzwi, rolety i bramę garażową?

Zielone budownictwo – jak wybrać energooszczędne okna, drzwi, rolety i bramę garażową? Zielone budownictwo – jak wybrać energooszczędne okna, drzwi, rolety i bramę garażową?

Zrównoważone budownictwo ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Innowacyjne, energooszczędne rozwiązania są bowiem doskonałym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi, które wpływają negatywnie...

Zrównoważone budownictwo ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Innowacyjne, energooszczędne rozwiązania są bowiem doskonałym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi, które wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Dlatego warto inwestować w termomodernizację domu, a przede wszystkim w ciepłe okna, ekologiczne drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, a także osłony okienne zasilane na przykład energią słoneczną.

Redakcja Markizy okienne wkomponowane w dom

Markizy okienne wkomponowane w dom Markizy okienne wkomponowane w dom

Właściciele domu przeprowadzili kompleksową modernizację jego zewnętrznej części. Remontując elewację, postanowili wyposażyć swoje największe okna w nowoczesne i komfortowe rozwiązanie – markizy zewnętrzne...

Właściciele domu przeprowadzili kompleksową modernizację jego zewnętrznej części. Remontując elewację, postanowili wyposażyć swoje największe okna w nowoczesne i komfortowe rozwiązanie – markizy zewnętrzne FAKRO VMZ Solar, które zlikwidowały problem nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń.

FAKRO news Okno balkonowe FAKRO na platformie Netflix

Okno balkonowe FAKRO na platformie Netflix Okno balkonowe FAKRO na platformie Netflix

Okna balkonowe FGH-V P5 Galeria FAKRO są w ostatnim czasie nową „gwiazdą” w amerykańskim show. Okna możemy podziwiać w trzecim odcinku pierwszego sezonu popularnego serialu „Instant Dream Home” dostępnego...

Okna balkonowe FGH-V P5 Galeria FAKRO są w ostatnim czasie nową „gwiazdą” w amerykańskim show. Okna możemy podziwiać w trzecim odcinku pierwszego sezonu popularnego serialu „Instant Dream Home” dostępnego na platformie Netflix, można go więc oglądać także w Polsce.

POL-SKONE Sp. z o.o. Drzwi z nowej kolekcji STUDIO – efekt współpracy projektantów POL-SKONE z marką BEL-POL

Drzwi z nowej kolekcji STUDIO – efekt współpracy projektantów POL-SKONE z marką BEL-POL Drzwi z nowej kolekcji STUDIO – efekt współpracy projektantów POL-SKONE z marką BEL-POL

Linia drzwi wewnętrznych i wejściowych to podróż przez współczesne trendy w architekturze. Nowoczesny styl wzornictwa odzwierciedlają modele z geometrycznymi frezowaniami, eleganckimi układami paneli oraz...

Linia drzwi wewnętrznych i wejściowych to podróż przez współczesne trendy w architekturze. Nowoczesny styl wzornictwa odzwierciedlają modele z geometrycznymi frezowaniami, eleganckimi układami paneli oraz modną kolorystyką.

Redakcja Modernizacja wiejskiego domu – okna dachowe z widokiem

Modernizacja wiejskiego domu – okna dachowe z widokiem Modernizacja wiejskiego domu – okna dachowe z widokiem

Renowacja romantycznego, wiejskiego domu w Salzburgu przebiegała w ścisłej współpracy z urzędem ds. zabytków. Budynek przeznaczono na cele mieszkalne, a na jego poddaszu zastosowano drewnianą konstrukcję...

Renowacja romantycznego, wiejskiego domu w Salzburgu przebiegała w ścisłej współpracy z urzędem ds. zabytków. Budynek przeznaczono na cele mieszkalne, a na jego poddaszu zastosowano drewnianą konstrukcję z oknami dachowymi FAKRO.

Redakcja news Trendy w stolarce okiennej – jakie okna kupujemy najczęściej?

Trendy w stolarce okiennej – jakie okna kupujemy najczęściej? Trendy w stolarce okiennej – jakie okna kupujemy najczęściej?

Jak pokazują dane rynkowe, najczęściej deklarowaną przyczyną wymiany okien były ich niesatysfakcjonujące parametry techniczne – wskazywało na nie 66% respondentów1. Natomiast dla aż 44% Polaków decydujące...

Jak pokazują dane rynkowe, najczęściej deklarowaną przyczyną wymiany okien były ich niesatysfakcjonujące parametry techniczne – wskazywało na nie 66% respondentów1. Natomiast dla aż 44% Polaków decydujące były względy estetyczne. Odpowiedni dobór stolarki okiennej odgrywa dziś istotną rolę w procesie aranżacyjnym, dlatego też aktualne trendy wpływają na wybory konsumenckie. Jakie okna kupujemy najchętniej i jakimi kryteriami się kierujemy?

Redakcja Warunki Techniczne wymagają głębokich zmian

Warunki Techniczne wymagają głębokich zmian Warunki Techniczne wymagają głębokich zmian

Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z późniejszymi zmianami) – zwanego Warunkami...

Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z późniejszymi zmianami) – zwanego Warunkami Technicznymi lub w skrócie WT – stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz zmianie sposobu użytkowania wszystkich rodzajów budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych, spełniających funkcje użytkowe budynków. Ten akt prawny jest aktem wykonawczym do Ustawy Prawo budowlane i określa...

FAKRO Dom inteligentny w zasięgu ręki – FAKRO smartHome

Dom inteligentny w zasięgu ręki – FAKRO smartHome Dom inteligentny w zasięgu ręki – FAKRO smartHome

W dzisiejszych czasach technologia staje się coraz bardziej powszechna w naszym życiu i śmiało wkracza przez otwarte drzwi również do naszych domów. Sami poszukujemy rozwiązań, które podniosą nam komfort...

W dzisiejszych czasach technologia staje się coraz bardziej powszechna w naszym życiu i śmiało wkracza przez otwarte drzwi również do naszych domów. Sami poszukujemy rozwiązań, które podniosą nam komfort życia, zaoszczędzą czas i pieniądze oraz zrzucą z naszych ramion kilka obowiązków. Dom inteligentny wydaje się panaceum na te oczekiwania.

Zainwestuj w termomodernizację domu i płać niższe rachunki

Zainwestuj w termomodernizację domu i płać niższe rachunki Zainwestuj w termomodernizację domu i płać niższe rachunki

Realia polityczno-ekonomiczne sprawiły, że nośniki energii stały się w ostatnim czasie towarem deficytowym. Znacząco wzrosły zatem m.in. koszty ogrzewania domu. Są jednak skuteczne sposoby na to, aby ograniczyć...

Realia polityczno-ekonomiczne sprawiły, że nośniki energii stały się w ostatnim czasie towarem deficytowym. Znacząco wzrosły zatem m.in. koszty ogrzewania domu. Są jednak skuteczne sposoby na to, aby ograniczyć straty ciepła, a co za tym idzie obniżyć rachunki i poprawić swój komfort życia.

Redakcja Okna do dachu płaskiego, po których można chodzić

Okna do dachu płaskiego, po których można chodzić Okna do dachu płaskiego, po których można chodzić

Niedaleko centrum Chicago, trzeciego co do wielkości miasta w Stanach Zjednoczonych, stoi budynek z dużym, otwartym tarasem. Właściciele zainwestowali w rozwiązania wysokiej jakości, pozwalające wtopić...

Niedaleko centrum Chicago, trzeciego co do wielkości miasta w Stanach Zjednoczonych, stoi budynek z dużym, otwartym tarasem. Właściciele zainwestowali w rozwiązania wysokiej jakości, pozwalające wtopić się domowi w otoczenie.

Pilkington Polska Ciepło czy jasno? Z odpowiednimi oknami nie musisz wybierać

Ciepło czy jasno? Z odpowiednimi oknami nie musisz wybierać Ciepło czy jasno? Z odpowiednimi oknami nie musisz wybierać

Ocieplenie budynku zwykle wiąże się z koniecznością zastosowania dodatkowej warstwy na ścianach, co sprawia ona, że okno znajduje się w swoistym wgłębieniu elewacji i wpuszcza do środka mniej światła....

Ocieplenie budynku zwykle wiąże się z koniecznością zastosowania dodatkowej warstwy na ścianach, co sprawia ona, że okno znajduje się w swoistym wgłębieniu elewacji i wpuszcza do środka mniej światła. Podwójna komora okna także wpływa na obniżenie współczynnika przepuszczalności światła. Tymczasem ciepłe pomieszczenia wcale nie muszą być ciemne. Wystarczy zastosować odpowiednie szkło.

FAKRO Czym wyróżniają się okna dachowe do domu energooszczędnego?

Czym wyróżniają się okna dachowe do domu energooszczędnego? Czym wyróżniają się okna dachowe do domu energooszczędnego?

Szeroko rozumiana energooszczędność powoli staje się budowlanym standardem, a inwestorom zależy na świadomym wyborze rozwiązań pomagających ograniczyć straty ciepła w budynku i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie....

Szeroko rozumiana energooszczędność powoli staje się budowlanym standardem, a inwestorom zależy na świadomym wyborze rozwiązań pomagających ograniczyć straty ciepła w budynku i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Oknom dachowym, ze względu na trudne warunki eksploatacyjne, stawia się wyjątkowo wysokie wymagania. Ich budowa i parametry muszą być dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.

Najnowsze produkty i technologie

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

CREATON Polska sp. z o.o. Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania...

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania na pełnym deskowaniu umożliwiają stworzenie z niej funkcjonalnej warstwy wstępnego krycia.

Austrotherm Dlaczego warto ocieplać dom?

Dlaczego warto ocieplać dom? Dlaczego warto ocieplać dom?

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się...

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne – utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Austrotherm Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia...

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia domu styropianem lepiej zastosować ten tradycyjny biały czy może grafitowy.

Marcin Feliks Dział doradztwa technicznego Austrother Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient...

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient and Resilient Buildings and Construction Sector). Niecałe 30% to tzw. operacyjny ślad węglowy, czyli taki, który powstaje w trakcie eksploatacji budynków, pozostałe 10% dotyczy zużycia energii niezbędnej do pozyskania surowców, produkcji materiałów budowlanych, ich zabudowy i późniejszej rozbiórki,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.