EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Domy modułowe

Redakcja | 2008-12-18
Fot. buma.com.pl

Fot. buma.com.pl

Spośród wielu rozwiązań pozwalających znacznie skrócić czas budowy domu są też technologie bazujące na przygotowanych w fabryce domów modułach. Można z nich tworzyć zarówno niewielkie domki letniskowe, jak i "pełnowymiarowe" całoroczne domy mieszkalne.

Zobacz także

Farby Kabe Polska Sp. z o.o. Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM

Dom to azyl każdego człowieka, to więcej niż tylko budynek i dach nad głową. Otaczamy się w nim przedmiotami, które są potrzebne do funkcjonowania, ale też są zgodne z naszym gustem i upodobaniami. Jednym...

Dom to azyl każdego człowieka, to więcej niż tylko budynek i dach nad głową. Otaczamy się w nim przedmiotami, które są potrzebne do funkcjonowania, ale też są zgodne z naszym gustem i upodobaniami. Jednym z ważniejszych elementów domu są elewacje.

4U Izolacje Sp. z o.o. Wełna celulozowa – materiał do termomodernizacji przegród w programie Czyste Powietrze

Wełna celulozowa – materiał do termomodernizacji przegród w programie Czyste Powietrze Wełna celulozowa – materiał do termomodernizacji przegród w programie Czyste Powietrze

Rządowy program „Czyste Powietrze” rozpoczął się w roku 2018 i ma potrwać do końca 2029 r. Kwota dofinansowania dla beneficjentów wynosi do 136 200 zł. Głównym założeniem programu jest ograniczenie emisji...

Rządowy program „Czyste Powietrze” rozpoczął się w roku 2018 i ma potrwać do końca 2029 r. Kwota dofinansowania dla beneficjentów wynosi do 136 200 zł. Głównym założeniem programu jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają w wyniku ogrzewania domów. Osiągnięcie powyższego celu możliwe jest tylko poprzez kompleksowe wykonanie termomodernizacji budynku oraz wymianę źródła ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródło ciepła.

Owens Corning PAROC Polska Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian? Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć...

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć stan naszych ścian zewnętrznych. Prawidłowa konserwacja i naprawy są nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim zabezpieczenia ważnych elementów konstrukcji przed postępującymi uszkodzeniami. W tym artykule przyjrzymy się, jak efektywnie ocenić zniszczenia oraz podjąć odpowiednie kroki,...

Domy modułowe są dobrze znane w Stanach Zjednoczonych, a niektóre technologie przywędrowały do nas z Holandii. W Polsce nie są popularne. Warto im się jednak bliżej przyjrzeć. 

DOMY BUMATI

Z tych modułów buduje się tylko domy parterowe. Moduły mają formę prostopadłościanów. Wykonywane są w fabryce łącznie z elewacjami, stolarką okienną i drzwiową oraz instalacjami: wodną, kanalizacyjną, elektryczną i ogrzewaniem. Transportuje się je na plac budowy platformami samochodowymi. Moduły są ciepłe m.in. dlatego, że w ścianach nośnych i płytach podłogowych znajduje się keramzyt. 

Ściany nośne zewnętrzne

Ściany te mają grubość 22 cm i konstrukcję płytowo-panwiową. Są wylewane z keramzytobetonu, w formach, wraz ze stalowymi uchwytami oraz izolacją termiczną. Z zewnątrz warstwa izolacji termicznej- ze styropianu lub wełny mineralnej - jest pokryta klejem akrylowym na siatce z włókna szklanego.

Ściany mogą być z zewnątrz tynkowane, pokryte drewnem lub innymi suchymi materiałami elewacyjnymi. Od wewnątrz powierzchnia ścian jest zacierana na gładko i przygotowana do malowania, tapetowania lub pokrycia płytkami ceramicznymi.

Moduły mają ramę dolną i górną oraz słupy nośne z ocynkowanej ogniowo stali grubościennej. Jest to niezbędne do ich podnoszenia i transportowania. Podczas montażu domu do ram przytwierdza się schody, tarasy, daszki, żaluzje zewnętrzne i konstrukcje dachów dwuspadowych.

Ściany nośne wewnętrzne i działowe

Są cieńsze od zewnętrznych o grubość izolacji termicznej - mają 12 cm. Z jednej stronyścianyte pokrywa się płytami gipsowo-włóknowymi, z drugiej zaś są zacierane na gładko.

Ściany działowe wykonane są z płyt gipsowo-włóknowych mocowanych do ocynkowanych profili systemowych. W celu zwiększenia izolacyjności akustycznej przestrzeń wewnątrz szkieletu wypełnia się wełną mineralną.

Ściany wytrzymują spore obciążenia; bez problemu można na nich zawieszać szafki.

Przegrody poziome

Dzięki zastosowaniu wielowarstwowej płyty budynki można posadawiać ponad gruntem. Współczynnik przenikania ciepła dla stropu podłogi wynosi bowiem 0,22 W/m2K. Górną warstwę tworzy żelbetowa płyta grubości 4 cm, wykonana w technologii "pływającej". Dzięki temu dźwięki nie przenoszą się do innych pomieszczeń. Podłoga jest wystarczająco sztywna - nie ugina się podczas chodzenia.Strop górny jest izolowany termicznie i pełni rolę dachu płaskiego; jego współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,21 W/m2K. Spodnia płaszczyzna stropu jest pokryta gipsowo-kartonowymi płytami GKF.

Dach jest pokryty membraną paroprzepuszczalną. Znajduje się na nim też trójwarstwowa izolacja termiczna oraz paroizolacja. Dach może być obsadzony zielenią lub tworzyć taras. Moduł dachowy ma brzegi o wysokości 35 cm, dlatego musi być odwadniany za pomocą spustów dachowych. Te oferowane przez wykonawcę są wyposażone w automatyczny elektryczny system usuwania oblodzeń.

Jeśli jednak nie lubimy dachu płaskiego, możemy zamówić moduły przestrzenne tworzące dach dwuspadowy. Składa się na nie ażurowa konstrukcja ze stali ocynkowanej oraz pokrycie z blachy trapezowej. Przestrzeń pod połacią dachową nie jest izolowana termicznie i nie jest przeznaczona do celów mieszkalnych.

Okna i drzwi są wykonywane z aluminium lakierowanego proszkowo. Za utrzymanie odpowiedniej izolacyjności cieplnej odpowiadają przekładki termiczne. Stosuje się pakiety szyb zespolonych o współczynniku przenikania ciepła U=1,1 W/m2K. Okna mogą być wyposażone w napęd elektryczny sterowany pilotem lub wyłącznikiem.

Montaż domu Bumati trwa około 5 dni roboczych. Ponieważ moduły są łączone na śruby, a instalacje wewnętrzne również są wyposażone w systemowe łączniki, dom można łatwo rozmontować i np. przenieść w inne miejsce.

Te lekkie domy stawia się na odpowiednich fundamentach. Ze względu na dużą sztywność modułów i dobrze izolowaną podłogę, możliwe jest jego posadowienie na ażurowych konstrukcjach; dom nie styka się z gruntem. Stosuje się też stalowe ocynkowane podpory systemowe; umożliwiają one zachowanie między podłogą a gruntem odległości 15, 30, 45, 60, 75, 90 lub 105 cm. Podpory są przykręcane do fundamentów śrubami za pośrednictwem stalowych tulei rozprężnych. Dzięki różnej fundamentów systemowych, domy mogą znajdować się na skarpie, nad powierzchnią wody, na nierównym terenie, a także opierać się na wysokich słupach z wykorzystaniem przestrzeni pod obiektem. Fundamenty mogą być też stopowe prefabrykowane lub wylewane, a także w postaci żelbetowej płyty wylewanej i wylewanego fundamentu liniowego oraz pali stalowych wkręcanych. Projekt takich fundamentów musi być indywidualnie przygotowany, z uwzględnieniem konkretnych warunków gruntowych.

Dom z paczki

Elementy konstrukcyjne tych domów modułowych wykonane są z drewna. W fabryce są w nich robione otwory na okna i drzwi. Ściany zewnętrzne z wodoodpornych płyt OSB-3 można pokryć sidingiem lub tynkiem szlachetnym. Można też dodatkowo ocieplić budynek styropianem. Wszystkie przestrzenie w ścianach, dachu i stropach są wypełnione wełną mineralną. W dachu jest to 20 cm, zaś w ścianie - 14 cm. Ściany są z zewnątrz chronione wiatroizolacją.

Okna i drzwi na taras są z PCV, zaś drzwi zewnętrzne z drewna. W dachu pokrytym bitumicznymi płytami falistymi lub blachodachówką są okna dachowe. Producent wraz z modułami oferuje także elementy do montażu schodów wewnętrznych - wraz z podestem.

Moduł domu ma następujące wymiary: długość 8,4 m i 9,6 m, szerokość 5 4 m i 6,6 m. Możliwe jest też powiększenie powierzchni kondygnacji o moduł szerokości 1,2 m. Pozwala to np. dodać do parteru atrakcyjny wykuszu, na którego dachu jest taras. Można również na tej zasadzie dobudować garaż lub wiatę na samochód. Samonośna konstrukcja stropu i dachu pozwala dowolnie aranżować wnętrze; na kondygnacjach nie są bowiem konieczne ściany nośne ani działowe. Dzięki temu można dowolnie aranżować wnętrza. Przykładowo na piętrze przesunięcie ściany pozwoli uczynić z pomieszczenia zaprojektowanego jako garderoba lub druga łazienka - dodatkowy pokój.

Dostępne są dwa podstawowe projekty domów. "Kowalski" ma szerokość 5,40 m. Powierzchnia użytkowa wynika z długości elementów i może wynieść 77 m2, 90 m2 i więcej. "Nowak" to dom o szerokości 6,60 m i powierzchni użytkowej 110 m2, 125 m2 i więcej. Domy mogą być wolno stojące lub łączone szeregowo. Dom stawiany jest na fundamentach wykonanych przez inwestora.

MODULO QUICK

Najpierw jest fundament. Domy w systemie Modulo Quick posadawia się na fundamencie słupowym. W wywierconych w gruncie otworach umieszcza się szalunki tracone i zalewa je betonem. Słupki po obrysie budynku muszą być rozmieszczone w rozstawie 3,5 m, zaś wewnątrz obrysu - w rozstawie 3-4 m. Po przygotowaniu słupków fundamentowych wykonuje się podmurówkę. Gdy beton stwardnieje, na przeciwległych skrajach podmurówki ustawia się moduły, które mają już podłogę. Następnie układa się płyty podłogowe w przestrzeni pomiędzy modułami i montuje panele ścienne. Mogą mieć one przygotowane fabrycznie okna lub drzwi, ale mogą także być wypełnione szklonymi panelami o konstrukcji metalowej. Przestrzeń ta może mieć szerokość do 5 m. Moduły mają szerokość 3,5 m i długość 7,5; 8,75; 10 m. Wysokość pomieszczeń w tym systemie wynosi 2,8 m. Zmontowany dom przykrywa się płytami stropowymi, a następnie modułami pozwalającymi utworzyć dwuspadowy dach stromy. Dach można pokrywać blachodachówką, dachówką ceramiczną lub gontem bitumicznym. Ocieplone styropianem ściany można pokryć tynkiem akrylowym na siatce, lakierowaną szalówką sosnową lub okładziną klinkierową.

Istotą technologii jest płyta cementowo-wiórowa o nazwie Cetris, której używa się zarówno na ściany, jak i podłogi. Ściana ma dwie warstwy płyt: wewnętrzną grubości 8 mm i zewnętrzna - 12 mm. Od wewnątrz wykańcza się ją tapetą typu raufaza. Podłogę tworzą płyty Cetris 12 mm, korek i płyta OSB - również grubości 12 mm. Wykończenie może być z paneli MDF lub drewnianych, bądź np. z terakoty. Przestrzenie między legarami stropowymi są wypełniane wełną mineralną. W domu Modulo Quick montuje się okna z PVC, drewniane lub aluminiowe.

Dom może mieć ogród zimowy, który - zależnie od woli właścicieli - może może zajmować nawet do 20% powierzchni domu. Jego ściany wykonuje się z konstrukcji aluminiowej, szklonej pakietami szyb zespolonych o szerokości 24 mm, dach zaś pokrywa się płytami poliwęglanowymi grubości 32 mm, odpornymi na promieniowanie UV.  

ZNANE - NIEZNANE

Niestety, domy modułowe nie są w Polsce dobrze znane. A szkoda, ponieważ są to konstrukcje bardzo interesujące. I mniej zapewne nęcąca jest możliwość łatwego rozebrania domu i postawienia go gdzie indziej, a bardziej szybkość montażu. Pozbywamy się też uciążliwego zaopatrywania budowy w niezbędne materiały. Niektórzy producenci deklarują ponadto bardzo atrakcyjną - niską - cenę swoich rozwiązań.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • grzesiek kowalski grzesiek kowalski, 30.05.2014r., 20:15:38 Co wyróżnia te domki? Na pewno to, że są całoroczne (z ogrzewaniem drzewnym, gazowym lub elektrycznym). Wykonywane są według wybranego projektu i wzorników, 100% na wymiar. Domki transportowane są do wybranego miejsca, a realizacja takiego letniaka trwa od 4 do 8 tygodni, także w tym czasie otrzymujemy już gotowy do zamieszkania domek.
  • PrzemekS PrzemekS, 14.03.2016r., 18:30:59 Na nowej stronie internetowej posiadamy powiększoną ofertę zarówno na domy modułowe jak i na domki kempingowe. 
  • Izabela Izabela, 10.09.2016r., 09:09:06 Można prosić link do strony z tymi domkami?

Powiązane

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa

Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) zakończyło cykl badań środowiskowych płyt styropianowych prowadzonych we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie. Ich efektem jest uzyskanie...

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) zakończyło cykl badań środowiskowych płyt styropianowych prowadzonych we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie. Ich efektem jest uzyskanie przez płyty styropianowe produkowane przez członków PSPS Deklaracji Środowiskowej III typu (EPD) oraz deklaracji środowiskowej II typu i stwierdzeń środowiskowych ze znakiem „ITB EKO Przyjazny wyrób”.

mgr inż. Damian Czernik Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne...

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne – niskie koszty eksploatacji obiektu oraz względy ekologiczne – zyskujemy budynek o możliwie niskim wpływie na środowisko zewnętrzne.

Wojciech Rogala Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych

Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych

W ostatnich latach istotnie zwiększyła się świadomość inwestorów na temat izolacyjności termicznej i oszczędności energii. Z tego względu obecnie wznoszone budynki rzadko mają istotne błędy projektowe...

W ostatnich latach istotnie zwiększyła się świadomość inwestorów na temat izolacyjności termicznej i oszczędności energii. Z tego względu obecnie wznoszone budynki rzadko mają istotne błędy projektowe lub wykonawcze, które powodują problemy eksploatacyjne lub wysokie koszty ogrzewania. Inwestorzy, będący na etapie budowy czy kupna mieszkania, nadal jednak zbyt rzadko zwracają uwagę na izolacyjność akustyczną. Tymczasem wiele obecnie wznoszonych budynków nie zapewnia wymaganej izolacyjności akustycznej,...

URSA Polska Srebrny jubileusz URSA Polska

Srebrny jubileusz URSA Polska Srebrny jubileusz URSA Polska

Szklana wełna mineralna marki URSA już od 25 lat chroni tysiące polskich domów przed ucieczką z nich ciepła i nadmiernym nagrzewaniem. A jej popularność systematycznie rośnie.

Szklana wełna mineralna marki URSA już od 25 lat chroni tysiące polskich domów przed ucieczką z nich ciepła i nadmiernym nagrzewaniem. A jej popularność systematycznie rośnie.

PCC Prodex Sp. z o.o. Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft

Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft

Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.

Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Saint-Gobain Construction Products Polska / ISOVER Nowość ISOVER! Płyty zespolone EasyTherm – więcej powierzchni użytkowej i doskonały komfort cieplny

Nowość ISOVER! Płyty zespolone EasyTherm – więcej powierzchni użytkowej i doskonały komfort cieplny Nowość ISOVER! Płyty zespolone EasyTherm – więcej powierzchni użytkowej i doskonały komfort cieplny

W nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym i komercyjnym nie brakuje wyzwań, a wśród nich ważna jest izolacja termiczna między ogrzewanymi i nieogrzewanymi częściami budynku, jak np. korytarze i klatki...

W nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym i komercyjnym nie brakuje wyzwań, a wśród nich ważna jest izolacja termiczna między ogrzewanymi i nieogrzewanymi częściami budynku, jak np. korytarze i klatki schodowe. Kolejną istotną kwestią są oczekiwania inwestorów dotyczące wytrzymałości na uszkodzenia ścian wewnętrznych oraz optymalnego wykorzystania przestrzeni użytkowej. W odpowiedzi na te wszystkie potrzeby inżynierowie Saint-Gobain opracowali płyty zespolone EasyTherm.

mgr inż. Maciej Rokiel Systemy ociepleń ETICS – ocena techniczna i przyczyny uszkodzeń

Systemy ociepleń ETICS – ocena techniczna i przyczyny uszkodzeń Systemy ociepleń ETICS – ocena techniczna i przyczyny uszkodzeń

Jedną z najbardziej popularnych metod docieplania zarówno istniejących, jak i nowo budowanych budynków jest system ETICS (złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku), zwany wcześniej bezspoinowym...

Jedną z najbardziej popularnych metod docieplania zarówno istniejących, jak i nowo budowanych budynków jest system ETICS (złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku), zwany wcześniej bezspoinowym systemem ociepleń (BSO), a jeszcze wcześniej metodą lekką mokrą.

Krzysztof Kulig, Tubądzin Okładziny ceramiczne w systemach elewacji wentylowanych

Okładziny ceramiczne w systemach elewacji wentylowanych Okładziny ceramiczne w systemach elewacji wentylowanych

Elewacja wentylowana jest jednym z rodzajów wykończenia ścian zewnętrznych budynków. Spełnia funkcję termoizolacji, umożliwia wentylację murów, a także odpowiada za kształtowanie wyglądu budynku.

Elewacja wentylowana jest jednym z rodzajów wykończenia ścian zewnętrznych budynków. Spełnia funkcję termoizolacji, umożliwia wentylację murów, a także odpowiada za kształtowanie wyglądu budynku.

Joanna Szot Stropy w domach jednorodzinnych

Stropy w domach jednorodzinnych Stropy w domach jednorodzinnych

Strop to poziomy element konstrukcyjny, który rozdziela poszczególne kondygnacje – od dołu to sufit, od góry podłoga. Jego zadaniem jest usztywnienie konstrukcji domu, przenoszenie obciążeń, a także zapewnienie...

Strop to poziomy element konstrukcyjny, który rozdziela poszczególne kondygnacje – od dołu to sufit, od góry podłoga. Jego zadaniem jest usztywnienie konstrukcji domu, przenoszenie obciążeń, a także zapewnienie izolacji termicznej i akustycznej.

Redakcja Jak usunąć wykwity ze ścian i sufitów oraz skutecznie zablokować wilgoć?

Jak usunąć wykwity ze ścian i sufitów oraz skutecznie zablokować wilgoć? Jak usunąć wykwity ze ścian i sufitów oraz skutecznie zablokować wilgoć?

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu nie powinna przekraczać 65%, przy optymalnej temperaturze 20–22°C. Gdy poziom ten wzrośnie, utrzymując się przez dłuższy czas, ściany i sufity mogą zostać zaatakowane...

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu nie powinna przekraczać 65%, przy optymalnej temperaturze 20–22°C. Gdy poziom ten wzrośnie, utrzymując się przez dłuższy czas, ściany i sufity mogą zostać zaatakowane przez nieestetyczne dla oka i szkodliwe dla zdrowia wykwity. Jak szybko, bez skuwania tynków czy gładzi szpachlowych, usunąć pleśnie i grzyby oraz skutecznie zablokować ich powstawanie?

Recticel Izolacje Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC

Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC

Firma Recticel jest pierwszym producentem PIR/PUR upoważnionym do używania renomowanej etykiety środowiskowej PEFC dla rozwiązań z płytami termoizolacyjnymi w okładzinach wielowarstwowych.

Firma Recticel jest pierwszym producentem PIR/PUR upoważnionym do używania renomowanej etykiety środowiskowej PEFC dla rozwiązań z płytami termoizolacyjnymi w okładzinach wielowarstwowych.

URSA Polska Czy biała wełna do wdmuchiwania zmieni oblicze termoizolacji?

Czy biała wełna do wdmuchiwania zmieni oblicze termoizolacji? Czy biała wełna do wdmuchiwania zmieni oblicze termoizolacji?

Wyższy komfort użytkowania budynku, niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, czystsze powietrze… Ocieplenie domu niesie ze sobą szereg korzyści, które w dużej mierze zależą od tego, czy...

Wyższy komfort użytkowania budynku, niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, czystsze powietrze… Ocieplenie domu niesie ze sobą szereg korzyści, które w dużej mierze zależą od tego, czy i jaki materiał termoizolacyjny zastosujemy. Czym zatem najlepiej ocieplić dach, poddasze, stropodach czy ścianę? Nowatorskim rozwiązaniem jest biała wełna do wdmuchiwania. Dowiedz się, dlaczego warto na nią postawić.

STYROPMIN Ekologiczna i energooszczędna izolacja

Ekologiczna i energooszczędna izolacja Ekologiczna i energooszczędna izolacja

W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpopularniejszy materiał...

W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpopularniejszy materiał ociepleniowy – styropian.

URSA Polska Najskuteczniejszy sposób na obniżenie kosztów ogrzewania

Najskuteczniejszy sposób na obniżenie kosztów ogrzewania Najskuteczniejszy sposób na obniżenie kosztów ogrzewania

Termomodernizacja budynków to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Inwestorom pozwala skutecznie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domów i mieszkań, a w skali globalnej przyczynia się do ograniczenia...

Termomodernizacja budynków to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Inwestorom pozwala skutecznie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domów i mieszkań, a w skali globalnej przyczynia się do ograniczenia katastrofalnych zmian klimatu.

mgr inż. Maciej Rokiel Kleje żelowe – charakterystyka i zastosowanie

Kleje żelowe – charakterystyka i zastosowanie Kleje żelowe – charakterystyka i zastosowanie

W kolejnych odcinkach będziemy pisać o różnych rodzajach klejów do płytek ceramicznych. W niniejszym prezentujemy kleje żelowe.

W kolejnych odcinkach będziemy pisać o różnych rodzajach klejów do płytek ceramicznych. W niniejszym prezentujemy kleje żelowe.

Joanna Szot Systemy suchej zabudowy w wielu odsłonach

Systemy suchej zabudowy w wielu odsłonach Systemy suchej zabudowy w wielu odsłonach

Suchą zabudowę wykorzystuje się przede wszystkim do wykańczania wnętrz. Jest popularna, ponieważ prace przebiegają szybko, nie ma konieczności robienie przerw technologicznych, a ryzyko popełnienia błędów...

Suchą zabudowę wykorzystuje się przede wszystkim do wykańczania wnętrz. Jest popularna, ponieważ prace przebiegają szybko, nie ma konieczności robienie przerw technologicznych, a ryzyko popełnienia błędów jest znikome. Ponadto producenci oferują kompletne systemy suchej zabudowy, w których wszystkie elementy są dokładnie do siebie dopasowane i ułatwiają pracę.

Redakcja Zastosowanie płyt włóknocementowych wewnątrz i na zewnątrz budynków

Zastosowanie płyt włóknocementowych wewnątrz i na zewnątrz budynków Zastosowanie płyt włóknocementowych wewnątrz i na zewnątrz budynków

Płyty włóknocementowe stosowane są zarówno do wykończeń budynków mieszkalnych, jak i dużych obiektów komercyjnych, także będących w fazie termomodernizacji.

Płyty włóknocementowe stosowane są zarówno do wykończeń budynków mieszkalnych, jak i dużych obiektów komercyjnych, także będących w fazie termomodernizacji.

mgr inż. architekt Tomasz Rybarczyk Ściany działowe murowane – materiały, parametry i sposób łączenia

Ściany działowe murowane – materiały, parametry i sposób łączenia Ściany działowe murowane – materiały, parametry i sposób łączenia

Ściany działowe można wykonać z różnych materiałów i chociaż nie są elementami konstrukcyjnymi budynku, to wymagają uwagi przy ich projektowaniu i wykonywaniu. Jeśli przyjmie się niewłaściwe materiały...

Ściany działowe można wykonać z różnych materiałów i chociaż nie są elementami konstrukcyjnymi budynku, to wymagają uwagi przy ich projektowaniu i wykonywaniu. Jeśli przyjmie się niewłaściwe materiały lub rozwiązania, to ze względu na to, że są to elementy wypełniające budynku, to mogą ulec uszkodzeniu.

dr inż. Artur Miszczuk Ocieplanie podłóg na gruncie i stropów nad nieogrzewanymi piwnicami

Ocieplanie podłóg na gruncie i stropów nad nieogrzewanymi piwnicami Ocieplanie podłóg na gruncie i stropów nad nieogrzewanymi piwnicami

W rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], określono między innymi maksymalne wartości współczynników przenikania ciepła wszystkich przegród...

W rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], określono między innymi maksymalne wartości współczynników przenikania ciepła wszystkich przegród zewnętrznych znajdujących się w budynku.

URSA Polska URSA Pure Floc – zadbaj o jakość powietrza w swoim domu!

URSA Pure Floc – zadbaj o jakość powietrza w swoim domu! URSA Pure Floc – zadbaj o jakość powietrza w swoim domu!

Czyste powietrze to jedno z głównych wyzwań branży budowlanej. Producent materiałów do izolacji URSA otrzymał właśnie certyfikat Indoor Air Comfort Gold za nowy produkt – wełnę wdmuchiwaną URSA Pure Floc.

Czyste powietrze to jedno z głównych wyzwań branży budowlanej. Producent materiałów do izolacji URSA otrzymał właśnie certyfikat Indoor Air Comfort Gold za nowy produkt – wełnę wdmuchiwaną URSA Pure Floc.

Joanna Szot Sucha zabudowa – montaż płyt gipsowo-kartonowych pod lupą

Sucha zabudowa – montaż płyt gipsowo-kartonowych pod lupą Sucha zabudowa – montaż płyt gipsowo-kartonowych pod lupą

Systemy suchej zabudowy znajdują zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i użyteczności publicznej. Zazwyczaj wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe i wykańcza nimi skosy na poddaszu,...

Systemy suchej zabudowy znajdują zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i użyteczności publicznej. Zazwyczaj wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe i wykańcza nimi skosy na poddaszu, wykonuje ściany działowe czy sufity podwieszane.

Redakcja Płyta włóknocementowa – jeden produkt do wielu zastosowań

Płyta włóknocementowa – jeden produkt do wielu zastosowań Płyta włóknocementowa – jeden produkt do wielu zastosowań

Płyty cementowe mają różnorodne zastosowanie, można ich używać w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, w aplikacjach zewnętrznych, a także w systemach wymagających użycia płyty konstrukcyjnej. Wyróżnia...

Płyty cementowe mają różnorodne zastosowanie, można ich używać w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, w aplikacjach zewnętrznych, a także w systemach wymagających użycia płyty konstrukcyjnej. Wyróżnia je stabilność wymiarów, odporność na zmienne warunki atmosferyczne oraz bardzo wysoka wytrzymałość pod obciążeniem. Oprócz specjalnych systemów, płytę można stosować również w standardowych aplikacjach, takich jak ściany oraz podłogi.

mgr inż. Piotr Harassek, ekspert techniczny Stowarzyszenia Producentów Silikatów „Białe murowanie” Mury skrępowane – alternatywa dla konstrukcji szkieletowej

Mury skrępowane – alternatywa dla konstrukcji szkieletowej Mury skrępowane – alternatywa dla konstrukcji szkieletowej

W Polsce powstaje rocznie ponad 110 tys. budynków, w tym ponad 90 tys. obiektów mieszkalnych. Zdecydowana większość z nich ma masywne ściany wykonane z materiałów mineralnych. Do rozwiązań tych zalicza...

W Polsce powstaje rocznie ponad 110 tys. budynków, w tym ponad 90 tys. obiektów mieszkalnych. Zdecydowana większość z nich ma masywne ściany wykonane z materiałów mineralnych. Do rozwiązań tych zalicza się ściany murowane, monolityczne (żelbetowe) czy z elementów prefabrykowanych. Ze względu na dostępność materiałów oraz łatwość ich stosowania, najpopularniejszym rozwiązaniem pozostają ściany murowane. Niezależnie od obiektu, w którym się znajdują, przegrody murowane w pewnych okolicznościach wymagają...

Najnowsze produkty i technologie

4Wall Home&Decor Panele ryflowane – dlaczego warto je mieć w swoim mieszkaniu?

Panele ryflowane – dlaczego warto je mieć w swoim mieszkaniu? Panele ryflowane – dlaczego warto je mieć w swoim mieszkaniu?

Panele ścienne cieszą się dużym uznaniem wśród projektantów wnętrz i osób planujących odświeżyć design mieszkania. Największe zalety takiego wykończenia ścian to prosta pielęgnacja, odporność na uszkodzenia...

Panele ścienne cieszą się dużym uznaniem wśród projektantów wnętrz i osób planujących odświeżyć design mieszkania. Największe zalety takiego wykończenia ścian to prosta pielęgnacja, odporność na uszkodzenia oraz wytrzymałość. Istnieje jednak kilka typów paneli, a każdy z nich ma określone parametry techniczne, które należy wziąć pod uwagę, planując aranżację salonu, sypialni, przedpokoju albo łazienki. Dlaczego warto zdecydować się na ryflowane panele?

Rejs Spółka z o.o. Przerwa śniadaniowa z REJS

Przerwa śniadaniowa z REJS Przerwa śniadaniowa z REJS

Zdrowe śniadanie to udany przepis na rozpoczęcie dnia. Zwłaszcza, gdy spożywamy je w dobrym towarzystwie i ładnym otoczeniu. A to tylko trzy z wielu powodów, dla których warto we wrześniu zrobić sobie...

Zdrowe śniadanie to udany przepis na rozpoczęcie dnia. Zwłaszcza, gdy spożywamy je w dobrym towarzystwie i ładnym otoczeniu. A to tylko trzy z wielu powodów, dla których warto we wrześniu zrobić sobie przerwę i wpaść na Śniadanie z REJS.

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

EcoFlow ARS EcoFlow DELTA Pro 3 – generator stworzony, by zasilać każdy dom

EcoFlow DELTA Pro 3 – generator stworzony, by zasilać każdy dom EcoFlow DELTA Pro 3 – generator stworzony, by zasilać każdy dom

EcoFlow DELTA Pro 3 (dostępna od połowy września) to najnowsza generacja przenośnych stacji zasilania, która pozwala efektywnie magazynować energię i dostarczać ją wszędzie tam, gdzie jest najbardziej...

EcoFlow DELTA Pro 3 (dostępna od połowy września) to najnowsza generacja przenośnych stacji zasilania, która pozwala efektywnie magazynować energię i dostarczać ją wszędzie tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Dzięki imponującej mocy wyjściowej, pojemności 4 kWh i możliwości rozszerzenia jej do nawet 12 kWh sprosta każdemu wyzwaniu – sprawdzi się w domu, podczas podróży, w sytuacjach awaryjnych i nie tylko. Cicha, bezolejowa i bezdymna – zapewnia niezawodne źródło prądu w niemal każdych okolicznościach....

dom100.eu To najlepszy moment na zakup mieszkania – prognozy rynku nieruchomości

To najlepszy moment na zakup mieszkania – prognozy rynku nieruchomości To najlepszy moment na zakup mieszkania – prognozy rynku nieruchomości

Eksperci ostrzegają, że nadchodzący program mieszkaniowy może spowodować wzrost cen nieruchomości, podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku. Analiza rynku wskazuje, że teraz jest najlepszy moment...

Eksperci ostrzegają, że nadchodzący program mieszkaniowy może spowodować wzrost cen nieruchomości, podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku. Analiza rynku wskazuje, że teraz jest najlepszy moment na zakup mieszkania w atrakcyjnej cenie, szczególnie w rozwijających się miastach, takich jak Gliwice. Dowiedz się, dlaczego warto działać szybko i jakie korzyści może przynieść inwestycja w nieruchomość właśnie teraz.

HOMEKONCEPT Funkcjonalność i nowoczesny design – poznaj projekty domów z płaskim dachem

Funkcjonalność i nowoczesny design – poznaj projekty domów z płaskim dachem Funkcjonalność i nowoczesny design – poznaj projekty domów z płaskim dachem

W ostatnich latach projekty domów z płaskim dachem zyskują na popularności wśród współczesnych inwestorów, ceniących sobie minimalistyczne bryły i nowoczesną architekturę. Domy z płaskim dachem, zarówno...

W ostatnich latach projekty domów z płaskim dachem zyskują na popularności wśród współczesnych inwestorów, ceniących sobie minimalistyczne bryły i nowoczesną architekturę. Domy z płaskim dachem, zarówno parterowe, jak i piętrowe, oferują nietuzinkowy wygląd oraz szereg funkcjonalności, które odpowiadają na indywidualne potrzeby mieszkańców. Wybierając projekt domu z płaskim dachem, warto zwrócić uwagę na jego zalety, specyfikę konstrukcji oraz parametry, aby wymarzony dom spełniał wszystkie oczekiwania.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.