EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak uszczelnić balkon?

Jak uszczelnić balkon?
Fot. www.freeimages.com

Jak uszczelnić balkon?


Fot. www.freeimages.com

Zarówno taras, jak i balkon stanowią idealne  miejsce do wypoczynku w ciepłe dni. Aby jednak elementy te funkcjonowały  prawidłowo, należy pamiętać o prawidłowym ich wykonaniu. W przeciwnym  razie skutki błędów mogą ujawnić się już po pierwszej zimie, a ich  naprawienie może być bardzo kosztowne.

Zobacz także

Ptak Warsaw Expo Przyszłość fasad i termomodernizacji – weź udział w targach Facade Expo 2026

Przyszłość fasad i termomodernizacji – weź udział w targach Facade Expo 2026 Przyszłość fasad i termomodernizacji – weź udział w targach Facade Expo 2026

Rosnące wymagania techniczne, unijna fala renowacji oraz rewolucja w zakresie efektywności energetycznej stawiają przed branżą budowlaną ogromne wyzwania. Już jesienią tego roku, w dniach 24–26 listopada,...

Rosnące wymagania techniczne, unijna fala renowacji oraz rewolucja w zakresie efektywności energetycznej stawiają przed branżą budowlaną ogromne wyzwania. Już jesienią tego roku, w dniach 24–26 listopada, hale Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie pod Warszawą staną się krajowym centrum debaty nad przyszłością nowoczesnej architektury. Czwarta edycja Międzynarodowych Targów Elewacji i Termomodernizacji Facade Expo 2026 to kluczowe wydarzenie dla architektów, inwestorów, deweloperów i wykonawców.

Ptak Warsaw Expo Glass-Tech Poland 2026 – duży potencjał branży technologii szklarskich

Glass-Tech Poland 2026 – duży potencjał branży technologii szklarskich Glass-Tech Poland 2026 – duży potencjał branży technologii szklarskich

Za nami druga edycja targów Glass-Tech Poland, które w dniach 27–29 maja br. zgromadziły w Ptak Warsaw Expo producentów szkła, dostawców technologii, firmy przetwórcze oraz ekspertów związanych z sektorem...

Za nami druga edycja targów Glass-Tech Poland, które w dniach 27–29 maja br. zgromadziły w Ptak Warsaw Expo producentów szkła, dostawców technologii, firmy przetwórcze oraz ekspertów związanych z sektorem szklarskim. Wydarzenie ponownie stanowiło przestrzeń do prezentacji nowoczesnych rozwiązań technologicznych, wymiany wiedzy oraz budowania relacji biznesowych pomiędzy uczestnikami rynku.

izosfera.pl Bezpieczeństwo pożarowe i izolacja akustyczna elewacji – dlaczego wełna mineralna nie ma sobie równych pod tynkiem?

Bezpieczeństwo pożarowe i izolacja akustyczna elewacji – dlaczego wełna mineralna nie ma sobie równych pod tynkiem? Bezpieczeństwo pożarowe i izolacja akustyczna elewacji – dlaczego wełna mineralna nie ma sobie równych pod tynkiem?

Wybór systemu ocieplenia ścian zewnętrznych (ETICS) kojarzy się inwestorom głównie z ograniczeniem strat ciepła i obniżeniem rachunków za ogrzewanie lub klimatyzację. Choć kryterium termoizolacyjności...

Wybór systemu ocieplenia ścian zewnętrznych (ETICS) kojarzy się inwestorom głównie z ograniczeniem strat ciepła i obniżeniem rachunków za ogrzewanie lub klimatyzację. Choć kryterium termoizolacyjności (reprezentowane przez niski współczynnik lambda λ) jest niezwykle ważne, to współczesna fizyka budowli nakazuje patrzeć na elewację w sposób znacznie szerszy. Fasada budynku to zewnętrzna tarcza, która przez kilkadziesiąt lat musi chronić domowników przed działaniem wielu czynników zewnętrznych. Wśród...

eb 2008 02 050 01

Fot. 1. Drenażowy wariant hydroizolacji: 1 - płyta konstrukcyjna, 1a -  warstwa spadkowa na warstwie sczepień, 2 - obróbka blacharska z otworami odprowadzającymi wodę, 3 - hydroizolacje, 4 - warstwa ochronna, 5 - warstwa drenująca, 6 - uszczelnianie narożnika, 7 - uszczelnianie cokolika 8 - warstwa użytkowa, 9 - rynna

Istnieją dwa sposoby odprowadzenia wody:

  • powierzchniowy,
  • drenażowy.

Pierwszy polega na wykonaniu na powierzchni szczelnej i odpornej na uszkodzenia warstwy, po której spływa woda opadowa (rys. 1). Najczęściej jest to tzw. uszczelnienie zespolone, czyli hydroizolacja z elastycznych mikrozapraw (zwanych także szlamami) w połączeniu z okładziną ceramiczną, stanowiącą warstwę ochronną. Spotyka się również rozwiązania polegające na wykonaniu elastycznej, poliuretanowej powłoki żywicznej.

Drugi wariant zakłada, że część wody wnika w specjalną warstwę drenującą i jest przez nią odprowadzana poza konstrukcję (fot. 1).

Wykończeniem powierzchni mogą tu być płytki ceramiczne (jako warstwę drenującą stosuje się tu jastrych wodoprzepuszczalny – wykonany na grubym kruszywie), układane na kleju, ale bez izolacji podpłytkowej ze szlamu. Często spotykane są także płyty betonowe układane na specjalnych podstawkach lub warstwie płukanego żwiru. Wariant drenażowy stosowany jest znacznie częściej na tarasach niż na balkonach.

Uwaga! Proszę nie stosować sposobu „uszczelnienia” pokazanego na rys. 2. Co najmniej od kilkunastu lat wiadomo, że jest on błędny i nieskuteczny, a mimo to z uporem maniaka stosuje się go do hydroizolacji balkonów i tarasów. Nie wolno używać również żadnych pap na osnowie z tektury (butwieją i gniją po kilkunastu miesiącach) oraz tradycyjnych lepików na zimno czy gorąco (po dwóch, trzech zimach stają się kruche i pękają).

Jak więc poprawnie uszczelnić balkon?

Pierwszy polega na wykonaniu na powierzchni szczelnej i odpornej na uszkodzenia warstwy, po której spływa woda opadowa (rys. 1). Najczęściej jest to tzw. uszczelnienie zespolone, czyli hydroizolacja z elastycznych mikrozapraw (zwanych także szlamami) w połączeniu z okładziną ceramiczną, stanowiącą warstwę ochronną. Spotyka się również rozwiązania polegające na wykonaniu elastycznej, poliuretanowej powłoki żywicznej.

Drugi wariant zakłada, że część wody wnika w specjalną warstwę drenującą i jest przez nią odprowadzana poza konstrukcję (fot. 1).

Wykończeniem powierzchni mogą tu być płytki ceramiczne (jako warstwę drenującą stosuje się tu jastrych wodoprzepuszczalny – wykonany na grubym kruszywie), układane na kleju, ale bez izolacji podpłytkowej ze szlamu. Często spotykane są także płyty betonowe układane na specjalnych podstawkach lub warstwie płukanego żwiru. Wariant drenażowy stosowany jest znacznie częściej na tarasach niż na balkonach.

Uwaga! Proszę nie stosować sposobu „uszczelnienia” pokazanego na rys. 2. Co najmniej od kilkunastu lat wiadomo, że jest on błędny i nieskuteczny, a mimo to z uporem maniaka stosuje się go do hydroizolacji balkonów i tarasów. Nie wolno używać również żadnych pap na osnowie z tektury (butwieją i gniją po kilkunastu miesiącach) oraz tradycyjnych lepików na zimno czy gorąco (po dwóch, trzech zimach stają się kruche i pękają). 

Zacznę od wariantu z powierzchniowym odprowadzeniem wody, a więc z okładziną ceramiczną. Uszczelnienie wykonuje się bezpośrednio na płycie konstrukcyjnej lub warstwie spadkowej (rys. 1) z dwóch warstw elastycznego szlamu. Krawędź styku ze ścianą uszczelnia się taśmą wklejoną w pierwszą warstwę szlamu (rys. 3). Przykład uszczelnienia okapu pokazano natomiast na (rys. 4).

Do przyklejenia płytek stosuje się cienkowarstwowe, elastyczne kleje cementowe klasy C2 S2 lub C2 S1. Uwaga! Nie należy stosować klejów, które w oznaczeniu nie mają symboli S2 lub S1, gdyż to właśnie oznaczenie mówi o elastyczności kleju. Proszę się nie sugerować określeniem „mrozoodporny”. Każdy  klej klasy C2 (także C1) jest mrozoodporny, ale nie każdy może być stosowany na balkonach. Decyduje o tym badanie na elastyczność (oznaczenie S2 lub S1) oraz zalecenia producenta.

eb 2008 02 050 02

Fot. 2. Skutki brakoróbstwa i ignorancji przy wykonaniu balkonów z zabudowaną balustradą

Do spoinowania należy stosować elastyczne zaprawy fugujące oznaczone symbolem CG 2 W (wg PN-EN 13888:2004: Zaprawy do spoinowania płytek. Definicje i wymagania techniczne), tzn. cechujące się zmniejszoną absorpcją wody. Szerokość fug nie może być mniejsza niż 5 mm.

Dużo błędów popełnia się też przy doborze płytek. Wiąże się to z faktem, że inwestor kieruje się głównie względami estetycznymi, a nie parametrami technicznymi. Nie ułatwiają mu tej sytuacji architekci, pisząc w oznaczeniu płytek przeznaczonych na balkon tylko „mrozoodporne”, zupełnie nie wiedząc, jakie parametry decydują o trwałości okładziny ceramicznej w naszym klimacie.

Po pierwsze, wymiary płytek nie powinny przekraczać 30×30 cm (przy płytkach większych konieczne jest stosowanie kleju klasy C2 S2, a także dodatkowe dylatowanie powierzchni okładziny). Po drugie, wybieramy płytki nienasiąkliwe (mrozoodporność nie musi i nie jest w tym przypadku parametrem wiodącym). Może się to wydawać dziwne, ale wynika to z prostego rozumowania. Klasyfikację płytek znaleźć można w normie PN-EN 14411:2005: Płytki i płyty ceramiczne. Definicje, klasyfikacja, charakterystyki i znakowanie. Norma ta rozróżnia płytki ciągnione i prasowane na sucho i dzieli je na klasy w zależności od nasiąkliwości.

Na balkonach i tarasach najlepiej w praktyce sprawdzają się płytki prasowane grupy BIa oraz BIb (te ostatnie cechują się zazwyczaj nasiąkliwością na poziomie 2%), a także płytki ciągnione o nasiąkliwości nieprzekraczającej 3–4% (klasa AI), które mogą być bez obaw stosowane (płytki gresowe cechują się nasiąkliwością na poziomie nie przekraczającym 0,5%). Uważać natomiast należy z płytkami pochodzącymi z importu, np. włoskimi czy hiszpańskimi, innej klasy niż podane powyżej. Powinny mieć one deklarację mrozoodporności zgodnie z normą PN-EN ISO 10545-12:1999: Płytki i płyty ceramiczne. Oznaczanie mrozoodporności.

Warto zwracać na to uwagę, ponieważ wielu producentów/ importerów płytek z krajów o łagodniejszym klimacie deklarowało dodatkowo mrozoodporność według normy PN-EN 202 (już nieobowiązującej), która nie sprawdza się w naszym klimacie (według tej ostatniej normy jako mrozoodporne klasyfikowano płytki o nasiąkliwości nawet 6%, których stosowanie w naszym klimacie na balkonach jest wykluczone).

To wszystko może wydawać się nieco skomplikowane, ale jest to jedyny sposób uniknięcia późniejszych, często kosztownych problemów.

eb 2008 02 051 01

Rys. 1. Uszczelnienie balkonu – rozwiązanie z podpłytkowym (zespolonym) uszczelnieniem przeciwwodnym z elastycznej mikrozaprawy uszczelniającej [2]: 1 – obróbka blacharska, 2 – taśma uszczelniająca, 3 – okładzina ceramiczna na kleju typu „flex”, 4 – elastyczna mikrozaprawa uszczelniająca (uszczelnienie zespolone), 5 – jastrych zespolony na warstwie sczepnej (warstwa spadkowa), 6 – płyta konstrukcyjna balkonu.

eb 2008 02 051 02

Rys. 2. Niepoprawny sposób uszczelnienia balkonu i tarasu

Taras jest natomiast elementem nieco bardziej skomplikowanym. Wynika to z faktu, że pod nim znajdują się często pomieszczenia i konieczne jest wykonanie termoizolacji. Dla wariantu z powierzchniowym odprowadzeniem wody sposób wykonania uszczelnienia zespolonego (szlam + okładzina ceramiczna) został opisany powyżej.

Koniecznie jednak trzeba powiedzieć parę słów o dwóch warstwach – jastrychu dociskowym i drugiej (!!!) hydroizolacji (rys. 5). Jastrych dociskowy musi mieć grubość co najmniej 5,5 cm przy wytrzymałości na ściskanie przynajmniej 20 MPa. Należy ponadto stosować dodatkowe zbrojenie przeciwskurczowe, najlepiej z siatek o możliwie małych oczkach (np. 5×5 cm) i średnicy prętów rzędu 4 mm. Próba wykonania go jako cieńszej warstwy i/lub o gorszych parametrach wytrzymałościowych skutkuje późniejszymi spękaniami.

Jastrych ten dylatuje się na pola o wymiarach około 2–3 m na 2–3 m. Dylatacje uszczelnia się zawsze taśmami wtopionymi w szlam, a szczelinę dylatacyjną pomiędzy płytkami wypełnia elastyczną masą poliuretanową lub silikonową. Dylatacje jastrychu muszą być dokładnie odwzorowane w okładzinie ceramicznej, a ich szerokość powinna wynosić co najmniej 1 cm. Jastrych dylatujemy także od strony ścian budynku (pasek styropianu grubości 1–1,5 cm – dylatacja brzegowa). Do warstwy dociskowej montujemy także obróbki blacharskie tarasu.

Hydroizolację nad warstwą docieplenia można wykonać z pap termozgrzewalnych, bitumicznych membran samoprzylepnych lub zgrzewanych na zakładach membran z tworzyw sztucznych. Trzeba tu zwrócić uwagę na konieczność zapewnienia poślizgu pomiędzy jastrychem a hydroizolacją (np. na sucho układa się na styropianie papę podkładową i do niej, metodą zgrzewania, przykleja się papę stanowiącą właściwą izolację przeciwwodną. Jako warstwę rozdzielającą można tu zastosować specjalną membranę kubełkową).

eb 2008 02 051 04

Rys. 3. szczelnienie dylatacji przyściennej balkonu: 1 – ściana, 2 – klej do styropianu nakładany na całą powierzchnię, 3 – styropian klasy FS 20 w strefie cokołowej, 4 – warstwa zbrojąca, 5 – gruntowanie pod uszczelniacz elastyczny, 6 – elastyczny uszczelniacz, 7 – okładzina ceramiczna, 8 – sznur dylatacyjny, 9 – klej typu „flex”,  10 – warstwa spadkowa, 11 – warstwa sczepna, 12 – zaprawa uszczelniająca, 13 – taśma uszczelniająca, 14 – dylatacja obwodowa wylewki – styropian FS 20gr. 1 cm, 15 – fuga balkonowa (szerokość min. 5 mm), 16 – łącznik izotermiczny, 17 – wymalowanie ochronne płyty balkonowej, 18 – docieplenie ściany metodą lekką mokrą, 19 – płyta balkonowa, 20 – kołek do styropianu.

eb 2008 02 052 01

Rys. 4. Uszczelnienie okapu: 1 – okładzina ceramiczna, 2 – klej typu „flex”, 3 – fuga balkonowa (szerokość min. 5 mm), 4 – zaprawa  uszczelniająca, 5 – warstwa spadkowa, 6 – warstwa sczepna, 7 – płyta balkonowa, 8 – taśma uszczelniająca, 9 – elastyczny uszczelniacz (nakładany zawsze po zagruntowaniu powierzchni), 10 – obróbka blacharska okapu, 11 – pianka montażowa, 12 – wkręty nierdzewne mocujące obróbkę (co 50 cm), 13 – wymalowanie ochronne płyty balkonowej. L = 5-6 cm

Funkcję paroizolacji mogą pełnić papy paroizolacyjne na folii aluminiowej, welonie szklanym lub papy termozgrzewalne, chociaż najczęściej stosuje się w tej sytuacji bitumiczne roztwory i masy (zawsze bezrozpuszczalnikowe), nanoszone dwukrotnie.

Warto również wspomnieć o tarasach naziemnych. To dość specyficzny rodzaj konstrukcji, traktowany po macoszemu do tego stopnia, że „projektuje” się go jako płytę, wylaną na gruncie, często bez jakichkolwiek izolacji, bo pod spodem nie ma przecież pomieszczeń.

A jeżeli mamy do czynienia z tzw. gruntami wysadzinowymi, to skutki mogą być bardzo kosztowne, łącznie z koniecznością rozbiórki zniszczonej konstrukcji (rezultatem w zimie będzie bowiem „wysadzenie” tarasu i spękania warstw wykończeniowych, w lecie natomiast spękania na skutek osiadania).

Poza tym, takie „rozwiązanie” skutkuje stałym zawilgoceniem płyty konstrukcyjnej. „Projekty” przewidujące wykonanie tarasu jako płyty wylanej na gruncie traktować należy raczej w kategoriach ciekawostek przyrodniczych (przepraszam za to sformułowanie, ale nawet niewiedza i indolencja powinny mieć swoje granice).

eb 2008 02 052 02

Rys. 5. Przykład rozwiązania konstrukcyjnego uszczelnienia tarasu – wariant z powierzchniowym odprowadzeniem wody (uszczelnienie podpłytkowe) [2]: 1 – obróbka blacharska progu drzwiowego (okapnik), 2 – obróbka blacharska, 3 – taśma uszczelniająca, 4 – okładzina ceramiczna na kleju typu „flex”, 5 – elastyczna mikrozaprawa uszczelniająca, 6 – jastrych, 7 – warstwa ochronna, 8 – bitumiczna izolacja przeciwwodna, 9 – termoizolacja, 10 – paraizolacja, 11 – jastrych spadkowy na warstwie sczepnej, 12 – płyta konstrukcyjna

WARTO WIEDZIEĆ!

Norma PN-EN 12004:2002: Kleje do płytek. Definicje i wymagania techniczne określa wartości właściwości eksploatacyjnych wymagane dla klejów do płytek ceramicznych, dzieląc je na klasy C1 (kleje o podstawowych wymaganiach) i C2 (kleje o podwyższonych wymaganiach), nie stawiając jednak minimalnych wymagań dla konkretnych zastosowań. Wymagania dotyczą jedynie przyczepności kleju, jednak dla zastosowań na balkonach i tarasach nie jest to wymóg wystarczający. Odkształcalność poprzeczną (czyli elastyczność) określa norma PN-EN 12002:2005 Kleje do płytek. Oznaczanie odkształcenia poprzecznego cementowych klejów i zapraw do spoinowania, stąd dodatkowy wymóg oznaczenia kleju symbolem S2 lub S1.

eb 2008 02 052 03

Fot. 3. Skutek niepoprawnego wykonania obróbek blacharskich i obsadzeń słupków

W przypadku tarasu naziemnego konieczne jest wykonanie ław fundamentowych i ścian tarasu, odpowiednie ich uszczelnienie oraz połączenie z izolacją ściany budynku, do której taras przylega. Grunt pod płytą tarasową zagęszczamy warstwami po 20–30 cm. Ostatnie 25–30 cm należy wykonać jako warstwę przerywającą podciąganie kapilarne.

Doskonale nadaje się do tego kruszywo płukane o uziarnieniu 8–16 cm, przekryte folią PE odporną na ujemne temperatury lub membraną kubełkową (kubełkami do dołu). Uszczelnienie i hydroizolację wykonuje się jak dla balkonu, z jedną różnicą. Trzeba bowiem zdylatować powierzchnię okładziny ceramicznej na pola o wymiarach 2–3 m na 2–3 m, wklejając dodatkowo taśmę uszczelniającą w warstwę szlamu, w miejscu przebiegu dylatacji (oczywiście przed wykonaniem okładziny).

Na koniec warto popatrzeć na kilka zdjęć przedstawiających skutki brakoróbstwa i ignorancji. Zdjęcie nr 2 pokazuje nowe budynki z balkonami z całkowicie zabudowaną balustradą. Takie balkony są generalnie bardzo trudne do wykonania.

Po pierwsze, ze względu na krawędzie krzywoliniowe pojawia się problem z obróbkami (dotyczy to także balkonów czy tarasów z tradycyjną barierką). Po drugie, konieczne jest stabilne zamocowanie i uszczelnienie rzygaczy odprowadzających wodę opadową przez balustradę na zewnątrz (często jedynym „zamocowaniem i uszczelnieniem” jest pianka poliuretanowa). Po trzecie, konieczne jest wykonanie i uszczelnienie dylatacji obwodowych, co przy liniach krzywych może sprawić pewne problemy. Brak tych dylatacji powoduje powstanie poziomej rysy na wysokości poziomu wylewki (ścięcie balustrady).

Literatura

  1. M. Rokiel: „Hydroizolacje w budownictwie. Wybrane zagadnienia w praktyce”, Dom Wydawniczy Medium 2006.
  2. Belagkonstruktionen mit Fliesen und Platten ausserhalb von Gebauden – ZDB Merkblatt – VIII.2002.
  3. Hinweise für die Ausführung von Abdichtungen im Verbund mit Bekleidungen und Belägen aus Fliesen und Platten für den Innen- und Aussenbereich – ZDB Merkblatt – VIII.2000.
  4. PN-EN 14411:2005: Płytki i płyty ceramiczne. Definicje, klasyfikacja, charakterystyki i znakowanie.
  5. PN-EN ISO 10545-12:1999: Płytki i płyty ceramiczne. Oznaczanie mrozoodporności.
  6. PN-EN 12002:2005: Kleje do płytek. Oznaczanie odkształcenia poprzecznego cementowych klejów i zapraw do spoinowania.

Komentarze

  • Radzio Radzio, 25.08.2014r., 17:46:16 Polecam system tarasowa Uzina o nazwie codex Balkudrain z drenażowym odprowadzaniem wody.
  • leszek54 leszek54, 20.05.2018r., 12:21:51 Polecam także zabezpieczyć balkon siatką ochronną. Mam taką u siebie i to świetny pomysł. 

Powiązane

Austrotherm Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia...

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia domu styropianem lepiej zastosować ten tradycyjny biały czy może grafitowy.

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Redakcja EkspertBudowlany.pl Jak skutecznie usunąć wykwity ze ścian i sufitów?

Jak skutecznie usunąć wykwity ze ścian i sufitów? Jak skutecznie usunąć wykwity ze ścian i sufitów?

Wykwity na ścianach i sufitach w postaci szarobrunatnych nalotów, które pojawiają się pod wpływem długotrwałego narażenia powierzchni na działanie wilgoci, są bardzo niebezpieczne zarówno dla stanu technicznego...

Wykwity na ścianach i sufitach w postaci szarobrunatnych nalotów, które pojawiają się pod wpływem długotrwałego narażenia powierzchni na działanie wilgoci, są bardzo niebezpieczne zarówno dla stanu technicznego budynku jak i zdrowia mieszkańców. Dlatego gdy zauważymy wykwity, należy je usunąć oraz skutecznie zlikwidować źródło ich powstawania.

PU Polska Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii – energooszczędność w zestawie

Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii – energooszczędność w zestawie Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii – energooszczędność w zestawie

Płyty warstwowe od wielu lat są popularne wśród projektantów i wykonawców związanych z budownictwem przemysłowym. Jednak coraz częściej wykorzystuje się je także w domach jedno- lub wielorodzinnych. W...

Płyty warstwowe od wielu lat są popularne wśród projektantów i wykonawców związanych z budownictwem przemysłowym. Jednak coraz częściej wykorzystuje się je także w domach jedno- lub wielorodzinnych. W połączeniu z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii (OZE) stanowią gotowy przepis na sprawnie zaizolowany termicznie budynek, a także niezależność energetyczną.

Tubądzin Trendy 2024 – innowacyjne rozwiązania na elewacjach i dachach

Trendy 2024 – innowacyjne rozwiązania na elewacjach i dachach Trendy 2024 – innowacyjne rozwiązania na elewacjach i dachach

Trwałość, piękny wygląd i doskonałe właściwości użytkowe – gres na dachach i elewacjach to jeden z najmodniejszych trendów na 2024 rok. Stwarza projektantom możliwości oryginalnej aranżacji elewacji.

Trwałość, piękny wygląd i doskonałe właściwości użytkowe – gres na dachach i elewacjach to jeden z najmodniejszych trendów na 2024 rok. Stwarza projektantom możliwości oryginalnej aranżacji elewacji.

dr inż. architekt Tomasz Rybarczyk Rodzaje systemów stropowych – od czego zależy ich wybór?

Rodzaje systemów stropowych – od czego zależy ich wybór? Rodzaje systemów stropowych – od czego zależy ich wybór?

Istnieje wiele systemów stropowych, a wybór stropu zależy od projektanta konstrukcji. To projektant - architekt - powinien w tym zakresie dokonać wpisu do projektu po konsultacji z projektantem konstrukcji,...

Istnieje wiele systemów stropowych, a wybór stropu zależy od projektanta konstrukcji. To projektant - architekt - powinien w tym zakresie dokonać wpisu do projektu po konsultacji z projektantem konstrukcji, który na podstawie danych szczegółowych dobierze odpowiednie rozwiązanie. To właśnie projektant konstrukcji, w zależności od cech geometrycznych budynku – w kontekście kształtu rzutu budynku, rozpiętości w świetle podpór i przewidywanego obciążenia - dobiera odpowiedni system stropowy oraz jego...

10 kroków efektywnej termomodernizacji

10 kroków efektywnej termomodernizacji 10 kroków efektywnej termomodernizacji

Termomodernizacja budynków przynosi same korzyści. Jej podstawowym efektem jest komfort termiczny i oszczędności w ogrzewaniu domu. Każde ograniczenie strat energii jest działaniem we właściwym kierunku,...

Termomodernizacja budynków przynosi same korzyści. Jej podstawowym efektem jest komfort termiczny i oszczędności w ogrzewaniu domu. Każde ograniczenie strat energii jest działaniem we właściwym kierunku, jednak aby zmaksymalizować efekt termomodernizacji i zoptymalizować ją kosztowo, należy wszystko dobrze zaplanować i, co najważniejsze, przeprowadzić działania we właściwej kolejności. Istotną rolę odgrywa tu audyt energetyczny. Bez niego łatwo popełnić błędy, przepłacić, przewymiarować źródło ciepła...

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Tynki dekoracyjne

Tynki dekoracyjne Tynki dekoracyjne

Obecnie coraz popularniejsze stają się fabrycznie przygotowane mieszanki tynkarskie, dlatego producenci, dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii i surowców, próbują stworzyć tynki jak najlepiej...

Obecnie coraz popularniejsze stają się fabrycznie przygotowane mieszanki tynkarskie, dlatego producenci, dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii i surowców, próbują stworzyć tynki jak najlepiej spełniające wszystkie oczekiwania zarówno inwestorów, jak i wykonawców. Dzięki nowym materiałom możliwe stało się także uzyskanie elewacji imitującej nie tylko popularne „baranki” i „korniki”, ale także gładkie lub ręcznie formowane cegły, okładziny z piaskowca i granitu, a nawet odwzorowujące wygląd...

Sławomir Chłądzyński Mocowanie izolacji w systemach ociepleń ETICS

Mocowanie izolacji w systemach ociepleń ETICS Mocowanie izolacji w systemach ociepleń ETICS

Na sukces prac ociepleniowych wpływa wiele elementów, w tym właściwy dobór materiałów i systemów ociepleń, a także fachowe, zgodne ze sztuką budowlaną, wykonawstwo. Prace ociepleniowe nie są zbyt skomplikowane,...

Na sukces prac ociepleniowych wpływa wiele elementów, w tym właściwy dobór materiałów i systemów ociepleń, a także fachowe, zgodne ze sztuką budowlaną, wykonawstwo. Prace ociepleniowe nie są zbyt skomplikowane, ale trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad, jedną z nich jest m.in. właściwe mocowanie materiału termoizolacyjnego.

Redakcja EkspertBudowlany.pl news Nowe 2-milimetrowe płyty ceramiczne do wykańczania ścian i mebli

Nowe 2-milimetrowe płyty ceramiczne do wykańczania ścian i mebli Nowe 2-milimetrowe płyty ceramiczne do wykańczania ścian i mebli

Nowa gama ultracienkich, niezwykle lekkich, elastycznych i wyjątkowo prostych w obróbce powierzchni ceramicznych wyznacza nowe kierunki myślenia o aranżacji oraz renowacji wnętrz. Za ich pomocą można odmienić...

Nowa gama ultracienkich, niezwykle lekkich, elastycznych i wyjątkowo prostych w obróbce powierzchni ceramicznych wyznacza nowe kierunki myślenia o aranżacji oraz renowacji wnętrz. Za ich pomocą można odmienić wnętrze bez dużego remontu.

4U Izolacje Sp. z o.o. Wełna celulozowa – materiał do termomodernizacji przegród w programie Czyste Powietrze

Wełna celulozowa – materiał do termomodernizacji przegród w programie Czyste Powietrze Wełna celulozowa – materiał do termomodernizacji przegród w programie Czyste Powietrze

Rządowy program „Czyste Powietrze” rozpoczął się w roku 2018 i ma potrwać do końca 2029 r. Kwota dofinansowania dla beneficjentów wynosi do 136 200 zł. Głównym założeniem programu jest ograniczenie emisji...

Rządowy program „Czyste Powietrze” rozpoczął się w roku 2018 i ma potrwać do końca 2029 r. Kwota dofinansowania dla beneficjentów wynosi do 136 200 zł. Głównym założeniem programu jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają w wyniku ogrzewania domów. Osiągnięcie powyższego celu możliwe jest tylko poprzez kompleksowe wykonanie termomodernizacji budynku oraz wymianę źródła ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródło ciepła.

Redakcja EkspertBudowlany.pl Jak pozbyć się rys i zacieków na ścianie?

Jak pozbyć się rys i zacieków na ścianie? Jak pozbyć się rys i zacieków na ścianie?

Lato, poza okresem wakacyjnych wyjazdów, to także sezon remontów. Długie dni i ciepła pogoda sprzyjają realizacji prac wykończeniowych, na które wcześniej nie było czasu. Jednym z najczęstszych problemów,...

Lato, poza okresem wakacyjnych wyjazdów, to także sezon remontów. Długie dni i ciepła pogoda sprzyjają realizacji prac wykończeniowych, na które wcześniej nie było czasu. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi musimy się zmierzyć w domu lub mieszkaniu, są rysy oraz zacieki. Jak się ich pozbyć, żeby cieszyć się pięknymi, gładkimi ścianami?

Redakcja EkspertBudowlany.pl Nowa linia farb Ben – farby pokolenia „Y”

Nowa linia farb Ben – farby pokolenia „Y” Nowa linia farb Ben – farby pokolenia „Y”

Czy farby mogą odzwierciedlać upodobania różnych pokoleń ludzi? Tak taka właśnie jest najnowsza linia farb Ben marki Benjamin Moore – pozwala wyróżnić się z tłumu.

Czy farby mogą odzwierciedlać upodobania różnych pokoleń ludzi? Tak taka właśnie jest najnowsza linia farb Ben marki Benjamin Moore – pozwala wyróżnić się z tłumu.

Farby Kabe Polska Sp. z o.o. Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM

Dom to azyl każdego człowieka, to więcej niż tylko budynek i dach nad głową. Otaczamy się w nim przedmiotami, które są potrzebne do funkcjonowania, ale też są zgodne z naszym gustem i upodobaniami. Jednym...

Dom to azyl każdego człowieka, to więcej niż tylko budynek i dach nad głową. Otaczamy się w nim przedmiotami, które są potrzebne do funkcjonowania, ale też są zgodne z naszym gustem i upodobaniami. Jednym z ważniejszych elementów domu są elewacje.

mgr inż. Maciej Rokiel Okładziny ceramiczne i podłoża – typowe i nietypowe problemy, cz. 1.

Okładziny ceramiczne i podłoża – typowe i nietypowe problemy, cz. 1. Okładziny ceramiczne i podłoża – typowe i nietypowe problemy, cz. 1.

Okładzina ceramiczna to jeden z najczęściej stosowanych rodzajów posadzek i warstw wykończeniowych ścian w pomieszczeniach mieszkalnych i budynkach użyteczności publicznej, zwłaszcza w obszarach narażonych...

Okładzina ceramiczna to jeden z najczęściej stosowanych rodzajów posadzek i warstw wykończeniowych ścian w pomieszczeniach mieszkalnych i budynkach użyteczności publicznej, zwłaszcza w obszarach narażonych na intensywne użytkowanie, w pomieszczeniach/obszarach wilgotnych i mokrych czy w nieckach basenowych, brodzikach, jacuzzi itp.

Ocieplanie ścian zewnętrznych krok po kroku

Ocieplanie ścian zewnętrznych krok po kroku Ocieplanie ścian zewnętrznych krok po kroku

Z myślą o tych inwestorach, którzy chcą poznać technologię montażu systemu ociepleń, aby lepiej kontrolować i oceniać to, co dzieje się na ich placach budowy, przygotowaliśmy praktyczny przewodnik, jak...

Z myślą o tych inwestorach, którzy chcą poznać technologię montażu systemu ociepleń, aby lepiej kontrolować i oceniać to, co dzieje się na ich placach budowy, przygotowaliśmy praktyczny przewodnik, jak powinien wyglądać prawidłowo przeprowadzony proces ocieplania elewacji.

Redakcja EkspertBudowlany.pl Dlaczego warto ocieplić dom – 4 najważniejsze powody

Dlaczego warto ocieplić dom – 4 najważniejsze powody Dlaczego warto ocieplić dom – 4 najważniejsze powody

Termomodernizacja budynków to inwestycja w przyszłość przynosząca liczne korzyści, a dobra izolacja termiczna pozwala osiągnąć komfortowe warunki mieszkalne, zredukować koszty ogrzewania oraz poprawić...

Termomodernizacja budynków to inwestycja w przyszłość przynosząca liczne korzyści, a dobra izolacja termiczna pozwala osiągnąć komfortowe warunki mieszkalne, zredukować koszty ogrzewania oraz poprawić jakość powietrza i stan środowiska naturalnego.

Michał Leszczyński Folia w płynie – gdzie i jak ją stosować?

Folia w płynie – gdzie i jak ją stosować? Folia w płynie – gdzie i jak ją stosować?

Folia w płynie to skuteczny i bardzo wygodny w stosowaniu materiał uszczelniający. W jakich miejscach sprawdza się najlepiej i jak ją stosować? Wyjaśniamy w tym artykule.

Folia w płynie to skuteczny i bardzo wygodny w stosowaniu materiał uszczelniający. W jakich miejscach sprawdza się najlepiej i jak ją stosować? Wyjaśniamy w tym artykule.

Redakcja EkspertBudowlany.pl Nowe wzory łupka w kolekcji Slate

Nowe wzory łupka w kolekcji Slate Nowe wzory łupka w kolekcji Slate

Nowa kolekcja zaprezentowana przez Laminam zainspirowana została północnoamerykańskim łupkiem. To wielkoformatowe powierzchnie ceramiczne o 2-milimetrowej grubości.

Nowa kolekcja zaprezentowana przez Laminam zainspirowana została północnoamerykańskim łupkiem. To wielkoformatowe powierzchnie ceramiczne o 2-milimetrowej grubości.

Joanna Szot Ocieplanie ścian od wewnątrz

Ocieplanie ścian od wewnątrz Ocieplanie ścian od wewnątrz

W polskim budownictwie przeważają budynki realizowane w technologii murowej. Standardem są ściany dwuwarstwowe, czyli mur plus warstwa ocieplenia. Termoizolację układa się od zewnątrz i jest to najskuteczniejszy...

W polskim budownictwie przeważają budynki realizowane w technologii murowej. Standardem są ściany dwuwarstwowe, czyli mur plus warstwa ocieplenia. Termoizolację układa się od zewnątrz i jest to najskuteczniejszy sposób na zatrzymanie ciepła w domu. Jednak jak to bywa w życiu, od reguły są wyjątki i nie zawsze takie rozwiązanie jest możliwe. Wyjściem z sytuacji jest ocieplenie ścian zewnętrznych od wewnątrz.

SGP Innovation HUB sp. z o.o. Jaki dom lepszy: murowany czy szkieletowy?

Jaki dom lepszy: murowany czy szkieletowy? Jaki dom lepszy: murowany czy szkieletowy?

Budowa domu to moment, w którym marzenie o własnym miejscu do życia zaczyna nabierać realnych kształtów. Jednak zanim zostanie wbita przysłowiowa pierwsza łopata, stajemy przed wyborem technologii budowlanej...

Budowa domu to moment, w którym marzenie o własnym miejscu do życia zaczyna nabierać realnych kształtów. Jednak zanim zostanie wbita przysłowiowa pierwsza łopata, stajemy przed wyborem technologii budowlanej – najczęściej pojawia się pytanie, czy lepiej wybrać tradycyjny dom murowany czy szkieletowy budynek z elementów prefabrykowanych. Obie opcje mają swoje zalety, ale to, co przemawia za jedną z nich, może znacząco wpłynąć na czas realizacji, koszty, a także komfort mieszkania na lata. Z pomocą...

Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o.o. Budownictwo a zmiany klimatyczne – jak dobierać materiały

Budownictwo a zmiany klimatyczne – jak dobierać materiały Budownictwo a zmiany klimatyczne – jak dobierać materiały

Wybór materiałów do budowy domu ma ogromne znaczenie zarówno dla ochrony obiektu przed skutkami zmian klimatycznych, jak i minimalizowania naszego wpływu na środowisko. Jakie rozwiązania warto zastosować,...

Wybór materiałów do budowy domu ma ogromne znaczenie zarówno dla ochrony obiektu przed skutkami zmian klimatycznych, jak i minimalizowania naszego wpływu na środowisko. Jakie rozwiązania warto zastosować, aby zapewnić mieszkańcom wysoki komfort życia i poczucie bezpieczeństwa na lata?

Redakcja EkspertBudowlany.pl Styropian w termomodernizacji

Styropian w termomodernizacji Styropian w termomodernizacji

Gdy za oknem chłód i wiatr, marzymy o ciepłym i przytulnym wnętrzu, gdzie rachunki za ogrzewanie nie przyprawiają o zawrót głowy. Dzięki przemyślanej inwestycji w ocieplenie jest to możliwe.

Gdy za oknem chłód i wiatr, marzymy o ciepłym i przytulnym wnętrzu, gdzie rachunki za ogrzewanie nie przyprawiają o zawrót głowy. Dzięki przemyślanej inwestycji w ocieplenie jest to możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel Okładziny ceramiczne na różne podłoża – typowe i nietypowe problemy, cz. 2.

Okładziny ceramiczne na różne podłoża – typowe i nietypowe problemy, cz. 2. Okładziny ceramiczne na różne podłoża – typowe i nietypowe problemy, cz. 2.

Kontynuujemy cykl rozpoczęty w numerze 4 „Eksperta Budowlanego” na temat podłoży pod okładziny ceramiczne. W artykule omówione zostaną podłoża drewniane i drewnopochodne.

Kontynuujemy cykl rozpoczęty w numerze 4 „Eksperta Budowlanego” na temat podłoży pod okładziny ceramiczne. W artykule omówione zostaną podłoża drewniane i drewnopochodne.

Najnowsze produkty i technologie

AIRCON Sp. z o.o. Lipcowe promocje NOXA – korzystne zakupy i większe możliwości dla firm instalacyjnych

Lipcowe promocje NOXA – korzystne zakupy i większe możliwości dla firm instalacyjnych Lipcowe promocje NOXA – korzystne zakupy i większe możliwości dla firm instalacyjnych

Szczyt sezonu na klimatyzację to czas wzmożonej liczby realizacji oraz zwiększonego zapotrzebowania na urządzenia dostępne od ręki. W odpowiedzi na potrzeby firm instalacyjnych marka NOXA przygotowała...

Szczyt sezonu na klimatyzację to czas wzmożonej liczby realizacji oraz zwiększonego zapotrzebowania na urządzenia dostępne od ręki. W odpowiedzi na potrzeby firm instalacyjnych marka NOXA przygotowała lipcowe promocje, dzięki którym można uzupełnić stany magazynowe na atrakcyjniejszych warunkach i zwiększyć opłacalność prowadzonych inwestycji.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Rekuperacja Alnor: jak zaplanować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła w domu energooszczędnym?

Rekuperacja Alnor: jak zaplanować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła w domu energooszczędnym? Rekuperacja Alnor: jak zaplanować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła w domu energooszczędnym?

Szczelny dom ogranicza straty energii, ale wymaga kontrolowanej wymiany powietrza. Rekuperacja Alnor pozwala połączyć odzysk ciepła, filtrację i dopasowanie pracy instalacji do rytmu życia mieszkańców,...

Szczelny dom ogranicza straty energii, ale wymaga kontrolowanej wymiany powietrza. Rekuperacja Alnor pozwala połączyć odzysk ciepła, filtrację i dopasowanie pracy instalacji do rytmu życia mieszkańców, ograniczając przypadkowość na etapie projektu oraz zwiększając komfort użytkowania budynku.

Blue Dolphin Ochrona stolarki okiennej w trakcie prac wykończeniowych – sprawdzone metody

Ochrona stolarki okiennej w trakcie prac wykończeniowych – sprawdzone metody Ochrona stolarki okiennej w trakcie prac wykończeniowych – sprawdzone metody

Prace wykończeniowe potrafią szybko zniszczyć nawet nowe okna, jeśli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone. Farba, kurz czy wilgoć pojawiają się na każdej budowie, a ich usunięcie z profili i szyb bywa...

Prace wykończeniowe potrafią szybko zniszczyć nawet nowe okna, jeśli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone. Farba, kurz czy wilgoć pojawiają się na każdej budowie, a ich usunięcie z profili i szyb bywa czasochłonne. Dlatego już na etapie planowania remontu warto wdrożyć konkretne metody ochrony stolarki, które ograniczą ryzyko uszkodzeń i pozwolą uniknąć dodatkowych kosztów.

ECO Comfort Kanały wentylacyjne: jak działa system kanałów i dystrybucji powietrza w rekuperacji?

Kanały wentylacyjne: jak działa system kanałów i dystrybucji powietrza w rekuperacji? Kanały wentylacyjne: jak działa system kanałów i dystrybucji powietrza w rekuperacji?

Kanały wentylacyjne w systemach wentylacji mechanicznej, do której zaliczamy wentylację nawiewną, wywiewną oraz nawiewno-wywiewną pełnią, obok centrali wentylacyjnej, kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu...

Kanały wentylacyjne w systemach wentylacji mechanicznej, do której zaliczamy wentylację nawiewną, wywiewną oraz nawiewno-wywiewną pełnią, obok centrali wentylacyjnej, kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu i efektywnym działaniu kompletnego systemu. Zasadniczym zadaniem systemu kanałów dystrybucji powietrza wentylacyjnego jest oczywiście rozprowadzenie powietrza nawiewanego po całym obsługiwanym obiekcie, a także usunięcie powietrza wywiewanego z poszczególnych pomieszczeń oraz w dalszym kroku,...

Ptak Warsaw Expo Nowoczesne ogrzewanie budynków – Targi Pomp Ciepła 2026 w Ptak Warsaw Expo

Nowoczesne ogrzewanie budynków – Targi Pomp Ciepła 2026 w Ptak Warsaw Expo Nowoczesne ogrzewanie budynków – Targi Pomp Ciepła 2026 w Ptak Warsaw Expo

Pompy ciepła, systemy hydroniczne i rozwiązania wspierające efektywność energetyczną budynków będą głównymi tematami Warszawskich Targów Technologii Pomp Ciepła i Systemów Hydronicznych, które odbędą się...

Pompy ciepła, systemy hydroniczne i rozwiązania wspierające efektywność energetyczną budynków będą głównymi tematami Warszawskich Targów Technologii Pomp Ciepła i Systemów Hydronicznych, które odbędą się w dniach 8–10 września 2026 r. w Ptak Warsaw Expo.

Uponor Sp. z o.o. Jak rury preizolowane Ecoflex wspierają nowoczesne instalacje grzewcze, chłodnicze i wodne

Jak rury preizolowane Ecoflex wspierają nowoczesne instalacje grzewcze, chłodnicze i wodne Jak rury preizolowane Ecoflex wspierają nowoczesne instalacje grzewcze, chłodnicze i wodne

Pompa ciepła, kotłownia, biogazownia, lokalna sieć ciepłownicza, instalacja chłodnicza czy układ ciepłej wody użytkowej – każda z tych inwestycji zaczyna się od źródła energii. Jednak o jej realnej efektywności...

Pompa ciepła, kotłownia, biogazownia, lokalna sieć ciepłownicza, instalacja chłodnicza czy układ ciepłej wody użytkowej – każda z tych inwestycji zaczyna się od źródła energii. Jednak o jej realnej efektywności często decyduje to, co dzieje się dalej: na odcinku między źródłem energii a budynkiem. To właśnie tam pojawiają się straty ciepła, wyzwania montażowe, ograniczenia przestrzenne i decyzje, które wpływają na koszty eksploatacji przez kolejne lata. Odpowiedzią na te potrzeby są systemy elastycznych...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube