EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Czym można ocieplać ściany od wewnątrz?

Ocieplanie od wewnątrz wełną drzewną
Fot. Gutex

Ocieplanie od wewnątrz wełną drzewną


Fot. Gutex

Na rynku budowlanym pojawiają się kolejne i coraz bardziej skuteczne materiały do izolacji termicznej. Dotyczy to także rozwiązań dociepleń stosowanych od wewnątrz.

Zobacz także

Poznaj styropian Ewolucja materiałów izolacyjnych – jak przekuć wiedzę w oszczędności?

Ewolucja materiałów izolacyjnych – jak przekuć wiedzę w oszczędności? Ewolucja materiałów izolacyjnych – jak przekuć wiedzę w oszczędności?

Jeżeli odczuwasz, że koszty energii są coraz wyższe, nie jesteś sam. Problemy geopolityczne, niska produkcja energii ze źródeł odnawialnych, a także wykorzystywanie dawniej stosowanych technologii powoduje,...

Jeżeli odczuwasz, że koszty energii są coraz wyższe, nie jesteś sam. Problemy geopolityczne, niska produkcja energii ze źródeł odnawialnych, a także wykorzystywanie dawniej stosowanych technologii powoduje, że ceny energii rosną. W takiej sytuacji warto rozważyć, w jaki sposób możemy oszczędzać energię, a co za tym idzie – pieniądze.

Bratex Dachy Mrzygłód sp.k. Panele elewacyjne marki Bratex

Panele elewacyjne marki Bratex Panele elewacyjne marki Bratex

W dzisiejszych czasach, kiedy wygląd i estetyka budynków są niezwykle istotne, coraz więcej właścicieli inwestycji szuka nowoczesnych i trwałych rozwiązań na wykończenie elewacji. Jednym z nich są panele...

W dzisiejszych czasach, kiedy wygląd i estetyka budynków są niezwykle istotne, coraz więcej właścicieli inwestycji szuka nowoczesnych i trwałych rozwiązań na wykończenie elewacji. Jednym z nich są panele elewacyjne, które pozwalają nadać budynkowi atrakcyjny wygląd oraz dodają mu charakteru. Producent Bratex Dachy Mrzygłód oferuje bogatą gamę paneli elewacyjnych, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Poznaj styropian Przy budowie domu zadbaj o izolację – dlaczego jest to tak ważne?

Przy budowie domu zadbaj o izolację – dlaczego jest to tak ważne? Przy budowie domu zadbaj o izolację – dlaczego jest to tak ważne?

Budowa własnego domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu wielu ludzi. Gdy projektujemy nasz wymarzony dom, skupiamy się na wielu aspektach – od wyglądu elewacji, przez aranżację wnętrz, aż...

Budowa własnego domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu wielu ludzi. Gdy projektujemy nasz wymarzony dom, skupiamy się na wielu aspektach – od wyglądu elewacji, przez aranżację wnętrz, aż po wybór odpowiedniego ogrodzenia. Jednak jednym z najważniejszych elementów, o którym często zapominamy lub którego nie doceniamy, jest odpowiednia, trwała termoizolacja, taka jak szary styropian nowej generacji. Dlaczego jest to tak ważne?

Tematyka dociepleń ścian budynków od strony wewnętrznej znana jest od dawna. Kiedyś ocieplenia ścian od strony wewnętrznej wykonywano z wykorzystaniem mieszaniny gliny i słomy.

Materiały te, oprócz istotnych właściwości termoizolacyjnych, dodatkowo regulowały wilgotność pomieszczeń. Rozwiązania stosowane wiele lat temu a oparte na wykorzystaniu naturalnych materiałów budowlanych stosowane są coraz powszechniej także dziś.

Współczesne koncepcje rozwiązań

Projektowanie nowych budynków lub modernizacja z poprawą stanu ochrony cieplnej budynków istniejących wiązała się w przeważającej większości z zastosowaniem materiałów termoizolacyjnych od strony zewnętrznej.

Od początku lat 50. XX w. zaczęto wykorzystywać w pojedynczych przypadkach w krajach Europy Zachodniej wełnę drzewną od strony wewnętrznej. Były to pierwsze "współczesne" izolacje termiczne od wewnątrz. W latach 70. XX w. pojawiły się nowe wyroby do izolacji cieplnej w postaci płyt gipsowo-kartonowych scalanych z izolacjami termicznymi (styropianem lub wełną mineralną).

Szczególny rozwój izolacji cieplnych stosowanych od wewnątrz można zauważyć od lat 90. XX w. Obecnie projektanci dysponują wieloma zróżnicowanymi materiałami termoizolacyjnymi, które mogą wykorzystywać do wykonywania izolacji cieplnej od wewnątrz.

W teorii do wyboru są trzy główne koncepcje rozwiązań dociepleń ścian od strony wewnętrznej:

  • ocieplenie od wewnątrz zapobiegające wystąpieniu kondensacji,
  • ocieplenie od wewnątrz minimalizujące wystąpienie kondensacji,
  • ocieplenie od wewnątrz dopuszczające wystąpienie kondensacji z udowodnieniem, że powstający w niekorzystnym okresie kondensat odparuje w ciągu roku obliczeniowego.

W większości przypadków wybór koncepcji docieplenia od wewnątrz determinowany jest rodzajem zastosowanej izolacji termicznej oraz jej właściwości fizycznych, w tym zdolności do przyjmowania i oddawania kondensatu przez całą przegrodę.

Zapobieganie wystąpieniu kondensacji

W przypadku koncepcji ocieplenia od wewnątrz zapobiegającej wystąpieniu kondensacji jakakolwiek zmiana warunków mikroklimatu wnętrz pomieszczeń nie może mieć wpływu na przegrodę budowlaną. Analizy przyrostu wilgoci w ścianach ocieplonych od wewnątrz należy wykonywać ze szczególną starannością i z uwzględnieniem zmieniających się warunków eksploatacji.

Aby zapewnić prawidłowe warunki eksploatacji, należy zastosować termoizolację o bardzo wysokim współczynniku oporu dyfuzyjnego lub dodatkowo warstwę izolacji paroszczelnej od strony wewnętrznej. W ten sposób teoretycznie zostaje wyeliminowana dyfuzja pary wodnej z pomieszczeń w konstrukcję ściany.

Literatura zaleca, by wartość dyfuzyjnie równoważnej grubości warstwy powietrza Sd izolacji termicznej lub zastosowanej paroizolacji przekraczała 1500 m [2].

Tego typu koncepcje rozwiązań zalecane są w przypadku docieplania ścian w pomieszczeniach mokrych, w których panują w sposób ciągły podwyższone wilgotności pomieszczeń, jak kąpieliska kryte, pralnie itp.

Minimalizowanie wystąpienia kondensacji

W koncepcji ocieplania od wewnątrz minimalizującego wystąpienie kondensacji rozwiązania materiałowe powodują występowanie oporu dyfuzyjnego pary wodnej i dopuszczają przy tym ograniczoną możliwość wnikania pary wodnej w płaszczyznę za izolację termiczną.

Norma DIN 4108-3 [2] dopuszcza stosowanie materiałów stanowiących opór dyfuzyjny, dla których dyfuzyjnie równoważna grubość warstwy powietrza Sd zawiera się między 0,5 m a 1500 m. Tak duże zróżnicowanie wielkości Sd wpływa niejednoznaczne na oceny poprawności realizowanych ociepleń.

Materiał stawiający opór dyfuzyjny, dla którego dyfuzyjnie równoważna grubość warstwy powietrza Sd wynosi nieco powyżej 0,5 m jest materiałem "otwartym dyfuzyjnie".

Materiał o dyfuzyjnie równoważnej grubości warstwy powietrza Sd niewiele mniejszej od 1500 jest określany w praktyce jako izolacja paroszczelna. W tym przypadku niezbędne jest przeprowadzenie symulacji wilgotnościowej analizowanej przegrody budowlanej w pełnym roku jej eksploatacji.

Ilość zakumulowanej wilgoci, która jest dopuszczalna w odniesieniu do tego typu koncepcji ocieplenia, musi być na takim poziomie, by umożliwić jej odeschnięcie w kierunku użytkowanego pomieszczenia lub nie powodować akumulacji w kolejnych latach. Istotne jest dodatkowo zapewnienie pełnej szczelności na niekontrolowaną infiltrację powietrza.

Dopuszczanie wystąpienia kondensacji

W przypadku tego typu izolacji stosowane są materiały o dyfuzyjnie równoważnej grubości warstwy powietrza Sd mniejszej niż 0,5 m.

Wykorzystywane w tego typu rozwiązaniach materiały termoizolacyjne są aktywne kapilarnie i umożliwiają zakumulowanie powstałego kondensatu w strukturze materiałowej, ale nie powodują przy tym pogorszenia właściwości fizycznych.

W większości przypadków izolację termiczną mocuje się do ściany konstrukcyjnej za pomocą systemowej zaprawy klejowej, nakładanej na całej powierzchni stosowanej płyty. Wykończenie powierzchni ocieplenia wykonywane jest za pomocą przepuszczalnej dyfuzyjnie warstwy materiałowej.

W przypadku stosowania tego typu rozwiązań istotne jest zapewnienie właściwej ochrony elewacji przed oddziaływaniem (wnikaniem w strukturę ściany) wody opadowej. Skuteczność stosowanego rozwiązania uzależniona jest istotnie od warunków mikroklimatu wnętrz, w szczególności od wilgotności powietrza.

Długotrwałe utrzymywanie się wilgotności powietrza na zbyt wysokim poziomie (np. wielotygodniowe wilgotności rzędu 60-80%) prowadzi do wzrostu zawilgocenia izolacji termicznej do wartości przekraczającej 90% i powoduje narastające zawilgocenie konstrukcji ściennej [3].

Rozwiązania materiałowe

Rozwiązania materiałowe stosowane w przedstawionych koncepcjach ociepleń od wewnątrz uzależnione są od zastosowanych materiałów wchodzących w skład systemu.

Ocieplenie od wewnątrz zapobiegające wystąpieniu kondensacji może być zrealizowane w postaci kilku wariantów ociepleń. W praktyce inżynierskiej spotyka się trzy warianty:

Pierwszym jest ocieplenie od wewnątrz z zastosowaniem materiału termoizolacyjnego o bardzo wysokim oporze dyfuzyjnym. Przykładem tego typu materiałów jest szkło piankowe. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła płyt wynosi λ = 0,04 [W/(m·K)]. Stosowane grubości to od 4 cm do 18 cm, a współczynnik oporu dyfuzyjnego μ = ∞ [4] (w praktyce μ= 100  000).

Kolejnym rozwiązaniem jest przegroda z izolacją termiczną i zastosowaniem paroizolacji, np. w postaci folii aluminiowej od strony wewnętrznej oraz warstwy wykończeniowej w postaci np. płyt gipsowo-kartonowych.

Innym wariantem jest stosowanie termoizolacyjnych płyt zespolonych z warstwą zapewniającą wysoki opór dyfuzyjny. Przykładem tego typu rozwiązania jest np. płyta składająca się z termoizolacji EPS z dodatkiem grafitu oraz płyty gipsowo-kartonowej, a także opcjonalnie z paroizolacją jako warstwą pośrednią. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła płyt EPS wynosi λ = 0,032 W/(m·K), płyt gipsowo-kartonowych o λ = 0,25 W/(m·K). Stosowane grubości termoizolacji to od 4 cm do 10 cm. Współczynnik oporu dyfuzyjnego izolacji wynosi μ = 30-70 [5].

Rozwiązania materiałowe dopuszczające wystąpienie kondensacji produkowane są z silikatu wapiennego.

Kryształki silikatu tworzą mikroporowaty szkielet, co umożliwia uzyskanie wysokich właściwości kapilaryzacyjnych materiału. W przypadku wytworzenia się wilgoci pod warstwą ocieplenia nie ma ryzyka wystąpienia zagrzybienia muru i degradacji izolacji.

Płyty z silikatu wapiennego dzięki swojej aktywności kapilarnej pochłaniają wilgoć i rozpraszają ją na całej powierzchni, skąd zostaje ona odparowana. Materiał ten nie traci przy tym swoich właściwości termoizolacyjnych.

Wartość współczynnika przewodzenia ciepła płyt wynosi λ = 0,06 W/(m·K). Stosowane są najczęściej grubości do 5 cm, a współczynnik oporu dyfuzyjnego wynosi μ = 3-6 [6].


Innym materiałem termoizolacyjnym dopuszczającym wystąpienie kondensacji są mineralne płyty izolacyjne wykonane z bardzo lekkiej odmiany betonu komórkowego. Materiał ten posiada zdolność do chłonięcia wilgoci z powietrza oraz bardzo szybkiego wysychania. Wobec powyższego zalecany jest jako izolacja cieplna od wewnątrz. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła w stanie suchym wynosi λ = 0,042 W/(m·K).

Płyty te charakteryzują się bardzo niskim oporem dyfuzyjnym. Współczynnik oporu dyfuzyjnego wynosi μ = 2. Oznacza to, że para wodna ma możliwość swobodnego wnikania w porowatą strukturę płyt.

Mocowanie płyty wykonuje się za pomocą zaprawy systemowej. Nanosi się ją na całą powierzchnię płyt. Grubość warstwy zaprawy powinna wynosić 8 mm. Powierzchnię ocieplonej ściany pokrywa się w całości warstwą ok. 5 mm zaprawy systemowej. W zaprawie zatapia się siatkę z włókna szklanego zabezpieczającą przed spękaniem. Powierzchnię należy wykończyć mineralnym tynkiem cienkowarstwowym [7] i odpowiednią farbą.

Klasyczne izolacje cieplne to materiały nieprzezroczyste o niskiej wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Ich podstawowym zadaniem jest minimalizacja strat ciepła.

Jednym z materiałów o niskiej wartości współczynnika przewodzenia ciepła jest aerożel. Jest to materiał będący rodzajem sztywnej piany o małej gęstości, składający się w ponad 90% z powietrza. Resztę stanowi żel tworzący nanostrukturę.

Wartość współczynnika przewodzenia ciepła wynosi przeciętnie λ= 0,018 W/(m·K). Izolacje z aerożelem produkowane są również w postaci technicznych izolacji nieprzezroczystych o wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ = 0,013W/(m·K) [8].

Na FOT. 1 przedstawiono rozwiązanie izolacji termicznej zagrzejnikowej w postaci płyt aerożelowych.

FOT. 1. Zastosowanie izolacji z aerożelu w miejscu pocienienia ściany zewnętrznej (zagrzejnikowym); fot. EnergieCluster   FOT. 2. Aerowełna jako izolacja od wewnątrz; fot. Deutsche Rockwool Mineralwool

Materiałem termoizolacyjnym, powstałym z połączenia wełny mineralnej z aerożelem jest aerowełna (FOT. 2). Wartość współczynnika przewodzenia ciepła materiału wynosi λ = 0,019 W/(m·K), a współczynnik oporu dyfuzyjnego μ > 3 [9].

Literatura tematu przedstawia przykłady ocieplenia od wewnątrz za pomocą izolacji próżniowej (tzw. modułowy system ocieplenia od wewnątrz). Izolacja ta charakteryzuje się ekstremalnie niską wartością współczynnika przewodzenia ciepła λ = 0,007 W/(m·K).

ocieplenia od wewnatrz izolacje vip

RYS. Zastosowanie izolacji typu VIP jako ocieplenie od wewnątrz; 1 - ściana zewnętrzna, 2 - obudowa izolacji próżniowej, 3 - VIP, 4 - paroizolacja, 5 - powierzchnia paroizolacji, 6 - pionowy profil mocowany do podłogi i sufitu, 7 - sucha zabudowa w postaci płyt włóknocementowych, 8 - opcjonalnie element wyposażenia pomieszczeń; rys.: archiwa autorów

Stosowane grubości to najczęściej do 3,5 cm. Współczynnik oporu dyfuzyjnego wynosi m > 500 000 [10]. Na RYS. przedstawiono ścianę zewnętrzną ocieploną płytami izolacji VIP, zabezpieczonymi płytą włóknocementową.

Materiałami ekologicznymi stosowanymi do ociepleń od strony wewnętrznej jest np. wełna drzewna (zdjęcie główne) oraz termoizolacje z włókien konopnych. Są to materiały cechujące się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz niewielkim oporem dyfuzyjnym.

Dodatkowo materiały te mają zbliżone cechy do płyt mineralnych lub płyt klimatycznych, dotyczące aktywności kapilarnej. W TABELI przedstawiono zestawienie wybranych parametrów cieplno-wilgotnościowych materiałów termoizolacyjnych stosowanych do ociepleń od wewnątrz.

ocieplenia od wewnatrz tab

TABELA. Wybrane izolacje od wewnątrz (materiały i komponenty)

Podsumowanie

Docieplenie od strony wewnętrznej stwarza dla projektanta duże wyzwanie z zakresu wiedzy technicznej co do cech technicznych nowych materiałów termoizolacyjnych i technologii ich montażu oraz właściwości przegród budowlanych wznoszonych w latach minionych, w tym przede wszystkim przegród w budynkach o znaczeniu historycznym.

Każdorazowe projektowanie docieplenia od strony wewnętrznej wymaga szczegółowej analizy cieplno-wilgotnościowej zachowania się nowo projektowanego uwarstwienia przegrody w czasie w warunkach jej rzeczywistej przyszłej eksploatacji.

Analizę taką należy wykonywać na ścianie płaskiej północnej oraz w miejscach szczególnie narażonych na oddziaływanie wilgoci, np. w miejscu oparcia drewnianych belek stropowych. Zleca się, aby analizy były wykonywane przy użyciu programów numerycznych w okresie nie krótszym niż rok.

Ocieplenie i termoizolacja w Twojej okolicy »

Literatura

  1. PN-EN 15026:2008, "Cieplno-wilgotnościowe właściwości użytkowe komponentów budowlanych i elementów budynku. Szacowanie przenoszenia wilgoci za pomocą symulacji komputerowej".
  2. DIN 4108-3, "Wärmeschutz und Energie-Einsparung in Gebäuden. Teil 3: Klimabedingter Feuchteschutz. Anforderungen, Berechnungsverfahren und Hinweise für Planung und Ausführung".
  3. K. Arbeiter, "Innendaemmung", Wyd. Rudolf Mueller. Koeln 2014.
  4. Materiały firmy Foamglas.
  5. Materiały firmy Knauf.
  6. Materiały firmy Renovario.
  7. Materiały firmy Xella.
  8. EnergieCluster. Kurs HLWD 2011 Innendämmung.
  9. Materiały firmy Deutsche Rockwool Mineralwool.
  10. Materiały firmy Variothec.
  11. G. Steinke, A. Binz, "Bausysteme mit VIP", Seminar Energie und Umweltforschung im Bauwesen.
  12. Materiały firmy Gutex.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • MAnderson60 MAnderson60, 17.07.2017r., 17:11:25 Wspaniały artykuł, dziękuję!
  • HelenDaniels68 HelenDaniels68, 24.07.2017r., 16:48:26 Bardzo dobra reklama!

Powiązane

Joanna Nowaczyk, Józef Macech Jak zapewnić komfort akustyczny w mieszkaniu?

Jak zapewnić komfort akustyczny w mieszkaniu? Jak zapewnić komfort akustyczny w mieszkaniu?

Komfort akustyczny jest jedną z najbardziej pożądanych cech mieszkań i domów. W ostatnim czasie stało to się jeszcze bardziej istotne, ponieważ pandemia koronawirusa sprawiła, że w domach spędzaliśmy o...

Komfort akustyczny jest jedną z najbardziej pożądanych cech mieszkań i domów. W ostatnim czasie stało to się jeszcze bardziej istotne, ponieważ pandemia koronawirusa sprawiła, że w domach spędzaliśmy o wiele więcej czasu, niż miało to miejsce wcześniej.

mgr inż. Michał Kowalski Systemy ociepleń ETICS – co wpływa na ich trwałość?

Systemy ociepleń ETICS – co wpływa na ich trwałość? Systemy ociepleń ETICS – co wpływa na ich trwałość?

Zgodnie z definicją pojęcie „trwałość” oznacza czas, w którym system zachowa swoje właściwości użytkowe, natomiast „niezawodność” jest to własność systemu dająca informację o tym, czy pracuje on poprawnie,...

Zgodnie z definicją pojęcie „trwałość” oznacza czas, w którym system zachowa swoje właściwości użytkowe, natomiast „niezawodność” jest to własność systemu dająca informację o tym, czy pracuje on poprawnie, zgodnie z założeniami. Zatem trwałość i niezawodność ETICS można opisać jako okres, w którym system spełnia wszystkie stawiane mu wymagania w zakresie bezpieczeństwa użytkowania oraz właściwości izolacyjności termicznej, odporności na oddziaływanie czynników atmosferycznych, korozyjnych i wymagań...

Redakcja Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi?

Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi? Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi?

Warunki Techniczne (WT) to zbiór regulacji prawnych, które opisują wymagania i wytyczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy co kilka lat są aktualizowane ze względu na postęp...

Warunki Techniczne (WT) to zbiór regulacji prawnych, które opisują wymagania i wytyczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy co kilka lat są aktualizowane ze względu na postęp technologiczny oraz rosnące oczekiwania użytkowników budynków.

Joanna Szot Jaki wybrać strop do budowy domu jednorodzinnego?

Jaki wybrać strop do budowy domu jednorodzinnego? Jaki wybrać strop do budowy domu jednorodzinnego?

Budując dom, musimy podjąć wiele ważnych decyzji, które nie tylko wpłyną na koszty budowy, ale również na późniejszą jego eksploatację i komfort mieszkania. Jedną z nich jest wybór stropu, który dobierany...

Budując dom, musimy podjąć wiele ważnych decyzji, które nie tylko wpłyną na koszty budowy, ale również na późniejszą jego eksploatację i komfort mieszkania. Jedną z nich jest wybór stropu, który dobierany jest już na etapie projektu budynku. Jego późniejsza zmiana jest możliwa, ale modyfikacja musi być zatwierdzona przez projektanta lub kierownika budowy.

Cosentino Nowoczesne fasady ze spieków ultrakompaktowych Dekton

Nowoczesne fasady ze spieków ultrakompaktowych Dekton Nowoczesne fasady ze spieków ultrakompaktowych Dekton

Ultrakompaktowe spieki Dekton od Cosentino to jedne z niewielu materiałów budowlanych, które poza zastosowaniem jako blaty kuchenne i łazienkowe, okładziny ścian, mebli, drzwi czy posadzek, wykorzystuje...

Ultrakompaktowe spieki Dekton od Cosentino to jedne z niewielu materiałów budowlanych, które poza zastosowaniem jako blaty kuchenne i łazienkowe, okładziny ścian, mebli, drzwi czy posadzek, wykorzystuje się również do wykończenia elewacji. Właściwości techniczne tych wielkoformatowej powierzchni i niewidoczne połączenia krawędzi sprawiają, że Dekton precyzyjnie dostosowuje się do złożoności budynku. Nie bez znaczenia w tym przypadku jest także duża gama formatów, odcieni i grubości płyt, pozwalająca...

RECTOR Polska Sp. z o.o. Akustyka stropów RECTOR

Akustyka stropów RECTOR Akustyka stropów RECTOR

Firma RECTOR przebadała stropy pod kątem akustyki oraz stworzyła kalkulator właściwości akustycznych, pozwalający określić szacunkową izolacyjność akustyczną stropów w systemie RECTOR wraz z ich warstwami...

Firma RECTOR przebadała stropy pod kątem akustyki oraz stworzyła kalkulator właściwości akustycznych, pozwalający określić szacunkową izolacyjność akustyczną stropów w systemie RECTOR wraz z ich warstwami wykończeniowymi.

Redakcja Jak zwiększyć nośność konstrukcji drewnianych?

Jak zwiększyć nośność konstrukcji drewnianych? Jak zwiększyć nośność konstrukcji drewnianych?

Drewniana belka jest materiałem naturalnym, który można stosować niemal we wszystkich konstrukcjach budowlanych. Mimo wielu zalet, ten budulec ma również pewne słabe strony. W budownictwie drewnianym elementy...

Drewniana belka jest materiałem naturalnym, który można stosować niemal we wszystkich konstrukcjach budowlanych. Mimo wielu zalet, ten budulec ma również pewne słabe strony. W budownictwie drewnianym elementy narażone na nacisk boczny stanowią krytyczne punkty konstrukcji. Narażone są również na rozciąganie poprzeczne lub ścinanie, jak np. obszar na podparciu dźwigara. Firma fischer ma rozwiązanie, które w krótkim czasie pozwoli uzyskać wyższą nośność belki. Aby udowodnić skuteczność tego rozwiązania,...

Sto Sp.z o.o. Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology...

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology wyróżnia się maksymalnym zakresem ochrony powierzchni, wytrzymałością, stabilnością koloru i trwałością. Nadają również dodatkowe właściwości pokrywanym powierzchniom, co jest niewątpliwą wartością dodaną tych produktów. Kolor nie jest już najważniejszym kryterium wyboru farby. Inteligentne farby...

Sto Sp.z o.o. Zabezpieczenie cokołu

Zabezpieczenie cokołu Zabezpieczenie cokołu

Podstawą prac ociepleniowych, które to decydują zarówno o funkcjonalności budynku, jak i jego wyglądzie jest opracowanie i prawidłowe wykonanie szczegółów. Jednym z nich jest odpowiednie zabezpieczenie...

Podstawą prac ociepleniowych, które to decydują zarówno o funkcjonalności budynku, jak i jego wyglądzie jest opracowanie i prawidłowe wykonanie szczegółów. Jednym z nich jest odpowiednie zabezpieczenie strefy cokołowej. Cokół to fragment ściany fundamentowej wystający powyżej terenu, zwykle ok. 70 cm. Jego zadaniem jest ochrona budynku przed zabrudzeniem, wilgocią i utratą ciepła. Cokół jest zwykle estetycznie odcięty od pozostałej fasady, tworząc niewielki uskok na elewacji. Do izolacji tego elementu...

Danuta Baprawska Jak przygotować powierzchnię ścian do malowania

Jak przygotować powierzchnię ścian do malowania Jak przygotować powierzchnię ścian do malowania

Malowanie ścian jest najłatwiejszym i najczęściej stosowanym sposobem na odświeżenie wnętrza. Jednak wielu z nas wciąż popełnia szereg błędów, przez które proces ten staje się trudny i czasochłonny. Jakie...

Malowanie ścian jest najłatwiejszym i najczęściej stosowanym sposobem na odświeżenie wnętrza. Jednak wielu z nas wciąż popełnia szereg błędów, przez które proces ten staje się trudny i czasochłonny. Jakie są więc sprawdzone metody na piękne ściany? Sprawdźmy, jak robią to eksperci budowlani.

Redakcja Problemy akustyczne w mieszkaniach – na co skarżą się Polacy?

Problemy akustyczne w mieszkaniach – na co skarżą się Polacy? Problemy akustyczne w mieszkaniach – na co skarżą się Polacy?

We własnym domu każdy chce czuć się komfortowo i swobodnie. Wybierając miejsce zamieszkania, zwraca się uwagę na wiele czynników, m.in. na cenę, lokalizację, wielkość mieszkania itp. Mało kto jednak zwraca...

We własnym domu każdy chce czuć się komfortowo i swobodnie. Wybierając miejsce zamieszkania, zwraca się uwagę na wiele czynników, m.in. na cenę, lokalizację, wielkość mieszkania itp. Mało kto jednak zwraca uwagę na akustykę i problemy z hałasem, a te często ujawniają się dopiero po kilku miesiącach od przeprowadzki do nowego mieszkania.

Redakcja Izolacja akustyczna – jak zaizolować dom zgodnie z wymaganiami prawnymi?

Izolacja akustyczna – jak zaizolować dom zgodnie z wymaganiami prawnymi? Izolacja akustyczna – jak zaizolować dom zgodnie z wymaganiami prawnymi?

Osiągnięcie komfortu akustycznego mieszkania czy domu jednorodzinnego jest możliwe, jeśli przestrzega się wymagań prawnych. Można tak zaprojektować i wykonać izolację akustyczną budynku, by odciąć się...

Osiągnięcie komfortu akustycznego mieszkania czy domu jednorodzinnego jest możliwe, jeśli przestrzega się wymagań prawnych. Można tak zaprojektować i wykonać izolację akustyczną budynku, by odciąć się od hałasu lub ograniczyć jego oddziaływanie. Ale także w procesie budowy, nie trzymając się ściśle przepisów, można wiele zepsuć. Dlatego warto poznać, choćby w zarysie, jakie są te wymagania i gdzie je możemy znaleźć. Łatwiej nam będzie sprawdzić, czy projektant czegoś nie pominął, deweloper nie poszedł...

dr inż. Ołeksij Kopyłow Termomodernizacja budynków jednorodzinnych – na co zwrócić uwagę dobierając bezspoinowy system ociepleń?

Termomodernizacja budynków jednorodzinnych – na co zwrócić uwagę dobierając bezspoinowy system ociepleń? Termomodernizacja budynków jednorodzinnych – na co zwrócić uwagę dobierając bezspoinowy system ociepleń?

Wzrastające koszty energii, zmiana świadomości ekologicznej Polaków, a także wsparcie rządowych oraz pozarządowych instytucji doprowadziły do szeroko zakrojonych działań związanych z termomodernizacją...

Wzrastające koszty energii, zmiana świadomości ekologicznej Polaków, a także wsparcie rządowych oraz pozarządowych instytucji doprowadziły do szeroko zakrojonych działań związanych z termomodernizacją istniejących budynków.

Dobór łączników do montażu płyt warstwowych

Dobór łączników do montażu płyt warstwowych Dobór łączników do montażu płyt warstwowych

Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc oraz punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących...

Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc oraz punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących w procesach projektowania, realizacji i odbiorów inwestycji budowlanych wykonanych z płyt warstwowych.

Fabryka Styropianu ARBET Sp.j. Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max) Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania...

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania wymagań zawartych w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Guardian Glass Fabryczna Office Park w Krakowie – architektura bez kantów

Fabryczna Office Park w Krakowie – architektura bez kantów Fabryczna Office Park w Krakowie – architektura bez kantów

Architektura oparta na miękkich liniach i zaokrąglonych kształtach to niewątpliwy wyróżnik, ale także nie lada wyzwanie wykonawcze. Jak przy użyciu dostępnych na rynku materiałów osiągnąć swobodę projektową?...

Architektura oparta na miękkich liniach i zaokrąglonych kształtach to niewątpliwy wyróżnik, ale także nie lada wyzwanie wykonawcze. Jak przy użyciu dostępnych na rynku materiałów osiągnąć swobodę projektową? Zastosowane w kompleksie Fabryczna Office Park w Krakowie szkło Guardian SunGuard® SN 62/34HT, dzięki swoim właściwościom, pozwala na gięcie i realizację niestandardowych form – także krzywoliniowych, elastycznie wpisujących się w wizję architekta.

H+H Polska Jak poprawnie murować w Systemie Budowy H+H?

Jak poprawnie murować w Systemie Budowy H+H? Jak poprawnie murować w Systemie Budowy H+H?

System Budowy H+H to kompleksowe rozwiązanie przeznaczone do prac murarskich podczas wznoszenia domu. Obejmuje zarówno bloczki silikatowe, elementy z betonu komórkowego, nadproża oraz zaprawy, jak i niezbędne...

System Budowy H+H to kompleksowe rozwiązanie przeznaczone do prac murarskich podczas wznoszenia domu. Obejmuje zarówno bloczki silikatowe, elementy z betonu komórkowego, nadproża oraz zaprawy, jak i niezbędne akcesoria. Wszystkie materiały powstają z naturalnych surowców, nie uwalniają szkodliwych substancji i mogą być poddawane recyklingowi. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach budowy z betonu komórkowego i z silikatów – powstaną wtedy ściany o najlepszych parametrach i właściwościach.

Redakcja news Membrana fasadowa – nowy wymiar elewacji

Membrana fasadowa – nowy wymiar elewacji Membrana fasadowa – nowy wymiar elewacji

Paroprzepuszczalne membrany wstępnego krycia to materiał kojarzony zazwyczaj z konstrukcją pokrycia dachowego. Stosuje się je jednak także jako pokrycie elewacyjne, zwłaszcza w przypadku fasad wentylowanych...

Paroprzepuszczalne membrany wstępnego krycia to materiał kojarzony zazwyczaj z konstrukcją pokrycia dachowego. Stosuje się je jednak także jako pokrycie elewacyjne, zwłaszcza w przypadku fasad wentylowanych z otwartymi spoinami. Membrany fasadowe zwykle pozostają niewidoczne, pełniąc jedynie funkcję użytkową. Coraz częściej stanowią jednak również widoczny element elewacji. Jakie cechy powinna mieć dobrej jakości membrana do zastosowania fasadowego?

Alpha Dam sp. z o.o. Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych

Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych

W Polsce większość dachów płaskich zbudowana jest w systemie tradycyjnym lub odwróconym (np. dach balastowy, zielony), z użyciem zbrojonego betonu, który znany jest z porów lub przewodów kapilarnych.

W Polsce większość dachów płaskich zbudowana jest w systemie tradycyjnym lub odwróconym (np. dach balastowy, zielony), z użyciem zbrojonego betonu, który znany jest z porów lub przewodów kapilarnych.

Redakcja Budynki dobrze ocieplone

Budynki dobrze ocieplone Budynki dobrze ocieplone

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności....

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności. Minimalne wymagania dotyczące izolacji przegród budynków są zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT). Przepisy dotyczące energooszczędności przegród budynków były zaostrzane sukcesywnie w latach 2014, 2017 i 2021.

Lindab Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny,...

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny, grzewczy oraz domową stację ładowania samochodów znajdujesz w ofercie jednego producenta i dystrybutora. Dodatkowo otrzymujesz kompleksową usługę wykonania montażu poszczególnych instalacji, a także transport oraz gwarancję i obsługę w ramach serwisu posprzedażowego.

Krzysztof Kulig, Tubądzin Podłoża pod okładziny ceramiczne

Podłoża pod okładziny ceramiczne Podłoża pod okładziny ceramiczne

Okładzina ceramiczna jest zewnętrzną częścią układu warstw, która pełni funkcję dekoracyjną, zabezpieczającą, a często również techniczną (tzn. nadaje powierzchni oczekiwane cechy, jak antypoślizgowość...

Okładzina ceramiczna jest zewnętrzną częścią układu warstw, która pełni funkcję dekoracyjną, zabezpieczającą, a często również techniczną (tzn. nadaje powierzchni oczekiwane cechy, jak antypoślizgowość lub odporność na penetrację określonych substancji). Okładzina ceramiczna powinna być łatwa w czyszczeniu, zapewniać bezpieczeństwo jej użytkownikom oraz nadawać pożądany wygląd pomieszczeniu. Przedstawiamy wady i zalety najpopularniejszych rodzajów podłoży pod płytki ceramiczne.

Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi

Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi

Bezpieczeństwo pożarowe to jeden z warunków poczucia komfortu, sprawiający, że w budynkach, w których mieszkamy, możemy czuć się bezpiecznie i spać spokojnie. Aby ten stan osiągnąć, w pierwszej kolejności...

Bezpieczeństwo pożarowe to jeden z warunków poczucia komfortu, sprawiający, że w budynkach, w których mieszkamy, możemy czuć się bezpiecznie i spać spokojnie. Aby ten stan osiągnąć, w pierwszej kolejności należy przestrzegać wymagań prawnych oraz stosować zasady wiedzy technicznej.

URSA Polska Elewacje wentylowane – ciekawa alternatywa dla ETICS

Elewacje wentylowane – ciekawa alternatywa dla ETICS Elewacje wentylowane – ciekawa alternatywa dla ETICS

W budynkach jednorodzinnych dominują elewacje wykonywane metodą lekką mokrą, zwaną ETICS, w których funkcję izolacji termicznej pełnią płyty EPS, popularnie zwane styropianem. Czy jest to jednak jedyny...

W budynkach jednorodzinnych dominują elewacje wykonywane metodą lekką mokrą, zwaną ETICS, w których funkcję izolacji termicznej pełnią płyty EPS, popularnie zwane styropianem. Czy jest to jednak jedyny sposób na docieplenie i wykonanie elewacji w domu jednorodzinnym?

Wybrane dla Ciebie

Energooszczędna termoizolacja - inwestuj teraz, oszczędzaj w przyszłości »

Energooszczędna termoizolacja - inwestuj teraz, oszczędzaj w przyszłości » Energooszczędna termoizolacja - inwestuj teraz, oszczędzaj w przyszłości »

Jesteś instalatorem? Czekają na Ciebie nagrody »

Jesteś instalatorem? Czekają na Ciebie nagrody » Jesteś instalatorem? Czekają na Ciebie nagrody »

Podstawowe informacje o modułowym rąbku zatrzaskowym »

Podstawowe informacje o modułowym rąbku zatrzaskowym » Podstawowe informacje o modułowym rąbku zatrzaskowym »

Czego można oczekiwać o gruntoemali? »

Czego można oczekiwać o gruntoemali? » Czego można oczekiwać o gruntoemali? »

Innowacyjne produkty dla branży budowlanej i drzewnej »

Innowacyjne produkty dla branży budowlanej i drzewnej » Innowacyjne produkty dla branży budowlanej i drzewnej »

Potrzebujesz pieniędzy? Tu znajdziesz poradnik z dotacjami »

Potrzebujesz pieniędzy? Tu znajdziesz poradnik z dotacjami » Potrzebujesz pieniędzy? Tu znajdziesz poradnik z dotacjami »

Przemysłowe systemy detekcji gazów »

Przemysłowe systemy detekcji gazów » Przemysłowe systemy detekcji gazów »

Ogólnopolski program termomodernizacji - sprawdź co Tobie się należy »

Ogólnopolski program termomodernizacji - sprawdź co Tobie się należy » Ogólnopolski program termomodernizacji - sprawdź co Tobie się należy »

Detektory i systemy monitoringu gazów »

Detektory i systemy monitoringu gazów » Detektory i systemy monitoringu gazów »

Zainspiruj się pięknym miejscem

Zainspiruj się pięknym miejscem Zainspiruj się pięknym miejscem

Najnowsze produkty i technologie

EcoComfort Pompa ciepła: schemat instalacji pompy ciepła, koszty inwestycji

Pompa ciepła: schemat instalacji pompy ciepła, koszty inwestycji Pompa ciepła: schemat instalacji pompy ciepła, koszty inwestycji

Pompy ciepła to najbardziej ekologiczne, ale i opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, systemy ogrzewania dla domu. Wielofunkcyjne modele pomp nie tylko pokryją zapotrzebowanie na ciepło w domu, ale...

Pompy ciepła to najbardziej ekologiczne, ale i opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, systemy ogrzewania dla domu. Wielofunkcyjne modele pomp nie tylko pokryją zapotrzebowanie na ciepło w domu, ale także przygotują ciepłą wodę użytkową (c.w.u.), a latem posłużą do chłodzenia budynku.

Blachy Pruszyński Skuteczny system rynnowy – co wybrać: rynnę półokrągłą czy kwadratową?

Skuteczny system rynnowy – co wybrać: rynnę półokrągłą czy kwadratową? Skuteczny system rynnowy – co wybrać: rynnę półokrągłą czy kwadratową?

Sprawdź, jaki system rynnowy jest najbardziej skuteczny i wybierz rozwiązanie dla siebie.

Sprawdź, jaki system rynnowy jest najbardziej skuteczny i wybierz rozwiązanie dla siebie.

bankier.pl Nawigacja kredytowa – jak znaleźć atrakcyjną ofertę hipoteczną?

Nawigacja kredytowa – jak znaleźć atrakcyjną ofertę hipoteczną? Nawigacja kredytowa – jak znaleźć atrakcyjną ofertę hipoteczną?

Zakup własnego mieszkania stanowi nie tylko spełnienie marzeń, ale również strategiczne posunięcie w budowaniu stabilnej przyszłości. Przed tym trzeba jednak zająć się kluczowym zadaniem, czyli znalezieniem...

Zakup własnego mieszkania stanowi nie tylko spełnienie marzeń, ale również strategiczne posunięcie w budowaniu stabilnej przyszłości. Przed tym trzeba jednak zająć się kluczowym zadaniem, czyli znalezieniem atrakcyjnej oferty kredytu hipotecznego. Od czego zacząć poszukiwania? Na co zwracać przede wszystkim uwagę?

FAKRO Rodzaje schodów strychowych – na które się zdecydować?

Rodzaje schodów strychowych – na które się zdecydować? Rodzaje schodów strychowych – na które się zdecydować?

Wykonanie tradycyjnych schodów zwykle pochłania spore koszty, a w dodatku takie konstrukcje zajmują dużo miejsca. Alternatywą jest montaż schodów składanych z drewna lub metalu. Rozwiązanie sprawdza się...

Wykonanie tradycyjnych schodów zwykle pochłania spore koszty, a w dodatku takie konstrukcje zajmują dużo miejsca. Alternatywą jest montaż schodów składanych z drewna lub metalu. Rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku domów i mieszkań ze strychem. Poznaj właściwości i zalety schodów strychowych drewnianych i metalowych.

LEROY MERLIN Skrzynka na narzędzia – praktyczny prezent dla fachowca

Skrzynka na narzędzia – praktyczny prezent dla fachowca Skrzynka na narzędzia – praktyczny prezent dla fachowca

Zarówno domowi majsterkowicze, jak i osoby zawodowo działające w branży remontowo-budowlanej docenią tak praktyczny prezent, jak skrzynka na narzędzia. Jednak, aby mieć pewność, że będzie to nie tylko...

Zarówno domowi majsterkowicze, jak i osoby zawodowo działające w branży remontowo-budowlanej docenią tak praktyczny prezent, jak skrzynka na narzędzia. Jednak, aby mieć pewność, że będzie to nie tylko przydatne, ale również wytrzymałe akcesorium, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów.

myloview.pl 5 zabiegów, dzięki którym optycznie powiększysz wnętrze

5 zabiegów, dzięki którym optycznie powiększysz wnętrze 5 zabiegów, dzięki którym optycznie powiększysz wnętrze

Każdy z nas pragnie, aby jego domowe wnętrze wydawało się przestronniejsze i jaśniejsze. Często jednak ograniczenia metrażowe stawiają przed nami wyzwanie. Na szczęście, istnieją proste i skuteczne sposoby,...

Każdy z nas pragnie, aby jego domowe wnętrze wydawało się przestronniejsze i jaśniejsze. Często jednak ograniczenia metrażowe stawiają przed nami wyzwanie. Na szczęście, istnieją proste i skuteczne sposoby, dzięki którym możemy optycznie powiększyć przestrzeń. W tym artykule przedstawiamy 5 skutecznych zabiegów, które sprawią, że Twoje wnętrze będzie wyglądało na większe niż jest w rzeczywistości. Niezależnie od stylu, w jakim urządzone jest Twoje mieszkanie, te metody będą pasować do każdego wnętrza.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.