EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Rosenberg Polska sp. z o.o. Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

Niezawodny system wentylacji ECFanGrid Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

Blachodachówka jako alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych »

Blachodachówka jako alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych » Blachodachówka jako alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych »

Elastyczne izolacje techniczne na miarę XXI w »

Elastyczne izolacje techniczne na miarę XXI w » Elastyczne izolacje techniczne na miarę XXI w »

System ETICS – typowe przyczyny i sposoby naprawy uszkodzeń

Jak naprawiać uszkodzenia systemów ETICS?; Fot. M. Rokiel

Jak naprawiać uszkodzenia systemów ETICS?; Fot. M. Rokiel

Istota tej metody ocieplania ścian sprowadza się do wykonania na odpowiednio przygotowanym podłożu (ścianie) warstw składających się ze złożonych współpracujących i kompatybilnych materiałów, będących termoizolacją oraz warstwą elewacyjną.

Z czego składa się system ociepleń?

System ociepleń ETICS składa się ze składników podstawowych:

  • zaprawy klejącej,
  • termoizolacji,
  • łączników mechanicznych (kołków) – opcjonalnie, jeżeli przewiduje to dokumentacja,
  • warstwy zbrojącej,
  • warstwy elewacyjnej

oraz uzupełniających:

  • materiałów do wykończenia detali: listew cokołowych, kątowników ochronnych, profili dylatacyjnych itp.,
  • materiałów uszczelniających,
  • innych niezbędnych akcesoriów (np. łączników izotermicznych itp.).

Każdy element pełni inną funkcję:

  • termoizolacja zapewnia odpowiednią izolacyjność cieplną,
  • zaprawa klejąca (oraz łączniki mechaniczne, jeżeli są stosowane) zapewniają odpowiednią stateczność konstrukcyjną układu,
  • warstwa zbrojąca (warstwa zaprawy z zatopioną siatką, np. z włókna szklanego) zapewnia odporność na uszkodzenia (np. na skutek uderzeń) oraz stanowi podłoże pod warstwę elewacyjną,
  • warstwa elewacyjna (wyprawa tynkarska + opcjonalnie farba) zabezpiecza warstwy systemu przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych oraz starzeniem, stanowi także warstwę dekoracyjną.

Podłożem pod płyty termoizolacyjne generalnie mogą być:

  • monolityczne lub prefabrykowane ściany betonowe (żelbetowe),
  • nieotynkowane lub otynkowane ściany z elementów drobnowymiarowych (z cegły, bloczków lub pustaków betonowych, betonu komórkowego, silikatów, pustaków ceramicznych).

W szczególnych przypadkach podłożem mogą być ściany pokryte pocienionymi tynkami. Problematyczne natomiast może być podłoże pokryte powłokami malarskimi.

Stwierdzenie, że tynki cienkowarstwowe i/lub wymalowania muszą być stabilne i niełuszczące się jest dalece niezadowalające. Istotna jest rzeczywista przyczepność wspomnianych wypraw elewacyjnych.

Ze specyficzną sytuacją mamy do czynienia w przypadku docieplenia już ocieplonego budynku (ETICS na ETICS), ale uwaga: absolutnie nie jest to sposób naprawy uszkodzeń.

Inne podłoża (np. drewniane) mogą być podłożem tylko wtedy, gdy są objęte adekwatnym dokumentem dopuszczeniowym (oceną/aprobatą techniczną) lub jednostkowym dopuszczeniem do stosowania.

Rodzaje uszkodzeń i sposoby naprawy

Uszkodzenia systemu ociepleń można podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

  • powodujące mankamenty (defekty) wizualne – zanieczyszczenia (brud), glony/mchy/grzyby pleśniowe, efekt „biedronki” oraz przebarwienia tynku,
  • naruszające integralność systemu – zarysowania/spękania oraz odspojenia tynku strukturalnego, spękania warstwy zbrojącej oraz uszkodzenia udarowe (punktowe) tynku, warstwy zbrojącej i termoizolacji.

Innym kryterium jest możliwość naprawy uszkodzenia. Także tu można rozróżnić dwie grupy:

  • uszkodzenia, których naprawa jest niemożliwa ze względu na brak stabilności podłoża (termoizolacji) lub podłoża pod termoizolacją,
  • uszkodzenia, które można naprawić poprzez ponowne wykonanie warstwy zbrojącej lub jej miejscową naprawę.

Jeżeli rysa/pęknięcie jest skutkiem przyklejenia płyt na niestabilnym czy zabrudzonym podłożu, na różnych podłożach, na „podklejce” z płyt termoizolacyjnych, przy zastosowaniu wyłącznie klejenia na tzw. placki, przy zbyt małej powierzchni sklejenia, to naprawa samej warstwy zbrojącej nie ma sensu. Należy usunąć błędnie zamocowaną warstwę termoizolacji i warstwy elewacyjne, a następnie wykonać całość prac zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Opisane wyżej sytuacje pokazano na fot. 1.

Demontaż systemu ETICS

Fot. 1. Podklejki z płyt termoizolacyjnych determinują demontaż systemu ETICS – naprawa w takim przypadku jest niedopuszczalna; fot. M. Rokiel

Zaprawa klejowa powinna być nanoszona na ich powierzchnię metodą obwodowo-punktową. Ilość i wielkość tzw. placków na płycie nie jest jednoznacznie określona, zwykle zaleca się 3–6 placków o średnicy 8–15 cm. Istotne jest, aby naniesiona zaprawa stanowiła przynajmiej 40% efektywnej powierzchni płyty mocowanej do podłoża (bezwzględnym wymogiem jest takie mocowanie płyt, aby nie doszło do ich zwichrowania), a szerokość paska obwodowego musi wynosić około 3 cm.

Alternatywą dla metody obwodowo-punktowej jest całopowierzchniowe przyklejenie płyt. Niestosowanie się do tych zaleceń, często sprowadzające się np. do klejenia wyłącznie na tzw. placki (fot. 2a, fot. 2b i fot. 2c), w razie pożaru przyczynia się do szybkiego rozprzestrzeniania ognia, tworząc pod ociepleniem swoisty „komin”, zasysający języki ognia i przenoszący je na sąsiednie kondygnacje. Jest to bezpośrednia przesłanka do demontażu ocieplenia (!).

Trzpień kołka musi przechodzić przez „placek” kleju albo przez pasek obwodowy. Średnica talerzyka dociskowego nie może być mniejsza niż 6 cm.

Brak obwodowego paska mocującego

Fot. 2a

Brak obwodowego paska mocującego

Fot. 2b

Brak obwodowego paska mocującego

Fot. 2c
Fot. 2a–c.
Brak obwodowego paska mocującego płyty termoizolacyjne determinuje demontaż systemu – nie spełnia on wymagań bezpieczeństwa w razie pożaru; fot. M.Rokiel

Wykonanie warstwy zbrojącej jest jednym z najistotniejszych etapów prac ociepleniowych. Zanim zainstalujemy ją na całej powierzchni, dodatkowym zbrojeniem należy zabezpieczyć wszystkie otwory okienne i drzwiowe.

Siatka tworząca warstwę zbrojącą przenosi naprężenia rozciągające w kierunku poziomym i pionowym. Wynika to z kierunku oczek siatki. W narożnikach otworów okiennych dochodzi do powstania naprężeń rozciągających skierowanych ukośnie w stosunku do włókien tworzących splot siatki. Z tego powodu, w celu zabezpieczenia przed zwiększonymi naprężeniami, powyżej i poniżej krawędzi otworów, na warstwę materiału izolacyjnego nakleja się, pod kątem 45°, paski siatki zbrojącej z włókna szklanego o wymiarach minimum 20×35 cm. Czynność tę wykonuje się przed wykonaniem właściwej warstwy zbrojącej.

Przeczytaj więcej o systemie ETICS i przyczynach uszkodzeń elewacji »

Brak siatek diagonalnych jest bezpośrednią przyczyną pojawienia się rys pokazanych na fot. 3a i fot. 3b. Rozwój rysy uwarunkowany jest najsłabszym miejscem w przekroju warstwy zbrojącej, nie zawsze jest to dokładnie kąt 45°. Często nakłada się na to niewłaściwy układ płyt w narożniku otworów okiennych oraz inne błędy w wykonaniu warstwy zbrojącej.

Ukośne rysy

Fot. 3a

Ukośne rysy

Fot. 3b
Fot. 3a–b. Brak siatek diagonalnych jest bezpośrednią przyczyną pojawienia się ukośnych rys; fot. M. Rokiel

Skoro przyczyną powstania spękań są naprężenia diagonalne w narożnikach, naprawa warstwy zbrojącej musi być przeprowadzona tak, aby była w stanie przenieść obciążenia. Wymaga to wykonania diagonalnego zbrojenia narożników przy oknach i drzwiach oraz przy narożnikach elementów takich jak np. płyty balkonowe.

Naprawa miejscowa polega na usunięciu tynku oraz kleju, w którym zatopiona jest siatka, aż do płyty termoizolacyjnej. Należy w tym celu:

  1. Wyciąć uszkodzony fragment i oderwać od płyty termoizolacyjnej.
  2. Usunąć do siatki tynk i warstwę zbrojącą wokół wyciętego fragmentu na szerokość minimum 10 cm.
  3. Zeszlifować zaprawę zbrojącą do siatki zbrojącej na szerokość min. 10 cm wokół otworu z punktu powyżej.
  4. Zeszlifować tynk nawierzchniowy do warstwy zbrojącej na szerokość 5 cm wokół otworu z punktu 3.

Wszystkie czynności należy wykonać bardzo ostrożnie i staranie, aby nie uszkodzić warstw poniżej. W tak odkrytych strefach odgina się krawędzie siatki, a na termoizolację nakładany jest klej, w którym zatapiane są odgięte boki siatki oraz brakujący pierwotnie prostokąt diagonalnej siatki. Po wyschnięciu nakładany jest tynk.

Uwaga: minimalny zakład siatek to 10 cm, dlatego wielkość diagonalnego fragmentu siatki i powierzchnia, z której usuwa się tynk, musi to uwzględniać.

Wklejanie brakującego diagonalnego fragmentu siatki oraz naprawę warstwy zbrojącej należy wykonywać w jednym zabiegu (metodą mokre na mokre: nałożenie zaprawy do wykonywania warstwy zbrojącej na podłoże, wtopienie pierwszej warstwy siatki, przeszpachlowanie, wtopienie drugiej warstwy siatki, przeszpachlowanie. W żadnym z etapów nie mogą pozostać widoczne oczka siatki).

Alternatywnie można wyciąć uszkodzony fragment siatki (usuwając wcześniej tynk na obszarze o kilkanaście centymetrów szerszym z każdej strony), wkleić w usunięty obszar brakujący diagonal (przycięcie należy wykonać na wymiar, uwaga na kąt nachylenia) i wykonać „łatę”, uciągając na obszarze usuniętego tynku warstwę zbrojącą.

Warstwę zbrojoną wykonuje się poprzez równomierne nałożenie zaprawy pacą (np. zębatą o rozmiarze zębów 6–10 mm), a następnie rozłożenie siatki zbrojącej i zatopienie jej przy użyciu pacy, jednocześnie szpachlując na gładko. Ważne jest, aby siatka zbrojąca była niewidoczna i całkowicie zatopiona w kleju (grubość warstwy zbrojącej wynosi zwykle 3–5 mm, lecz wiążące są tu wytyczne producenta). Pasy siatki tworzące zbrojenie należy łączyć ze sobą na min. 10 cm zakładkę.

Błędem jest rozwinięcie siatki na płytach termoizolacyjnych i przykrycie jej, a w zasadzie „przeszpachlowanie” klejem. Rezultat takiego działania to brak przyczepności warstwy zbrojącej do podłoża. Taką sytuację pokazano na fot. 4a i fot. 4b, a naprawa jest możliwa jedynie przez zdjęcie i ponowne wykonanie warstwy zbrojącej. Dobrze zespolona ze styropianem warstwa zbrojąca powinna nie dać się „zdjąć” bez uszkodzenia styropianu (przy prawidłowej adhezji zerwanie powinno nastąpić w warstwie styropianiu).

Brak przyczepności zbrojenia

Fot. 4a

Brak przyczepności zbrojenia

Fot. 4b
Fot. 4a–b. Skutkiem rozwinięcia siatki na płytach termoizolacyjnych i jej „przeszpachlowania” jest brak przyczepności warstwy zbrojącej do płyt; fot. M. Rokiel

Analogiczny błąd, skutkujący zbyt niską wytrzymałością warstwy zbrojącej, to rozłożenie na większej powierzchni termoizolacji zaprawy klejącej i „wtopienie” w nią siatki. Końcowe szpachlowanie wykonywane jest jednak nie natychmiast po wtopieniu siatki, lecz później. W rezultacie siatka działa jak „warstwa rozdzielająca”. Taką sytuację pokazano na fot. 5a, fot. 5b, fot 5c i fot. 5d, a naprawa także jest możliwa jedynie przez zdjęcie i ponowne wykonanie warstwy zbrojącej.

Skutek błędu w wykonaniu zbrojenia

Fot. 5a

Skutek błędu w wykonaniu zbrojenia

Fot. 5b

Skutek błędu w wykonaniu zbrojenia

Fot. 5c

Skutek błędu w wykonaniu zbrojenia

Fot. 5d
Fot. 5a–d. Skutek innego błędu w wykonaniu warstwy zbrojącej – siatka działa jak „warstwa rozdzielająca” – opis w tekście; fot. M. Rokiel

Naprawa powyżej opisanych i pokazanych na zdjęciach wadliwie wykonanych robót jest w zasadzie możliwa jedynie w sposób kompleksowy. Lokalna naprawa wymagałaby wyodrębnienia/zlokalizowania wadliwie wykonanych obszarów, co jest w praktyce niemożliwe.

Możliwa jest jednak naprawa spękań powstałych na skutek braku odpowiedniego zakładu siatki. Naprawa miejscowa polega na usunięciu tynku oraz kleju, w którym zatopiona jest siatka, aż do płyty termoizolacyjnej, i wklejeniu „łaty” uciągającej właściwą warstwę zbrojącą.

Często błędy popełnia się przy łączeniu ze sobą pasów siatki (nie chodzi tylko o miejsce łączenia ze sobą poszczególnych pasów tworzących warstwę zbrojącą, ale i o połączenie ze sobą siatek będących elementem składowym narożników. Na fot. 6a, fot. 6b i fot. 6c pokazano błędny sposób łączenia zakładów.

Popełniono w tym przypadku kilka błędów. Pierwszej warstwy nie wklejono w zaprawę, drugą ułożono na pierwszej niemal bez kleju i przeszpachlowano ją zaprawą. Skutkiem takiego działania jest brak zespolenia całej „warstwy zbrojącej” z podłożem, jak również brak współpracy pomiędzy poszczególnymi warstwami.

Analogiczny błąd pokazano na fot. 7. Widoczne odspojenie tynku ma pierwotną przyczynę w braku wklejenia siatki profilu. Wskazują na to widoczne oczka siatki. Brak stabilności podłoża pod tynk (jest nim warstwa zbrojąca) był jedną z przyczyn (najprawdopodobniej główną) powstania spękań i odspojenia się wyprawy elewacyjnej.

Błąd polegał na tym, że do podłoża przyklejono siatkę, nawet nie zatapiając jej poprawnie w zaprawie, o czym świadczą widoczne oczka siatki, po czym, najprawdopodobniej po rozpoczęciu procesu wiązania i wysychania, ułożono drugą warstwę siatki (ta zespolona z profilem) i przeszpachlowano. Rezultatem jest brak zespolenia i efekt widoczny na zdjęciach.

Błędny sposób łączenia

Fot. 6a

Błędny sposób łączenia

Fot. 6b

Błędny sposób łączenia

Fot. 6c

Błędny sposób łączenia

Fot. 7
Fot. 6a–c oraz fot. 7. Błędne sposoby łączenia pasów siatki ze sobą – opisy w tekście; fot. M. Rokiel

Poprawne zespolenie dwóch warstw siatki wymaga wykonania robót w jednym zabiegu: na podłoże należy nałożyć pacą zębatą zaprawę, a następnie wtopić w nią siatkę tak, aby oczka były niewidoczne, jednocześnie ją szpachlując. Natychmiast po tej czynności należy nałożyć ponownie zaprawę tak, aby w identyczny sposób można było wtopić drugą warstwę siatki.

Sposób naprawy takich mankamentów generalnie polega na uciągleniu warstwy zbrojącej, jednak czy wymaga to usunięcia wadliwie wykonanego fragmentu warstwy zbrojącej, czy można podjąć próbę sklejenia zakładów, zależy to od stanu konkretnego naprawianego elementu i decyzja musi być podjęta zawsze indywidualnie.

Spękania/rysy tynków elewacyjnych i związane z tym ich odspojenia najczęściej są skutkiem powstania rys w warstwie zbrojącej. W takiej sytuacji naprawa wyprawy elewacyjnej musi być poprzedzona usunięciem przyczyn powstania rysy w warstwie zbrojącej i naprawą tej ostatniej. Typowy schemat naprawy rysy w warstwie zbrojącej jest analogiczny do podanego wcześniej sposobu naprawy rys ukośnych w narożach otworów.

Niekiedy przyczyna jest prozaiczna – wykonywanie prac w niesprzyjających warunkach cieplno-wilgotnościowych (fot. 8) albo stosowanie różnej ilości wody zarobowej [dotyczy tynków mineralnych (fot. 9)]. Do tego dochodzą przyczyny związane z nieodpowiednim przygotowaniem podłoża – wykonywanie wypraw tynkarskich na niestabilnym, pylącym (fot. 10a, fot. 10b i fot. 10c) czy zbyt mokrym podłożu (fot. 11a i fot. 11b).

Ta ostatnia sytuacja jest klasycznym przykładem, że odspojenie tynku nie musi być związane z zarysowaniem podłoża (często zaobserwowane zarysowanie jest zjawiskiem wtórnym, wynikającym właśnie z powstania pęcherzy). Przy wysokiej temperaturze powierzchni ściany, np. podczas nasłonecznienia, gdy w podłożu występuje wilgoć (np. technologiczna wynikająca z szybkiego procesu budowlanego lub wykonywania prac w okresie jesienno-zimowym albo niekorzystnych warunkach atmosferycznych itp.), może dojść do powstania wysokiego ciśnienia pary wodnej. Przyczyną tego zjawiska jest występowanie wilgoci w podłożu, która przechodzi w stan fizyczny gazowy, a następnie, wskutek gradientu ciśnienia pary, szuka drogi ujścia na zewnątrz, generując naprężenia wyższe niż przyczepność tynku do podłoża. Skutkiem takiej sytuacji jest pojawienie się na elewacji pęcherzy.

Rezultat prac w niesprzyjających warunkach

Fot. 8. Rezultat wykonywania prac w niesprzyjających warunkach cieplno-wilgotnościowych. Wrażliwe na to są przede wszystkim tynki silikatowe; fot. M. Rokiel

Skutek różnej ilości wody zarobowej

Fot. 9. Skutek różnej ilości wody zarobowej. Widoczne także pola robocze i skutek różnic w sposobie zacierania powierzchni tynku. Rezultat wyjątkowej niestaranności w wykonaniu prac; fot. M. Rokiel

Odspojenie tynku

Fot. 10a. Odspojenie tynku na skutek nałożenia materiału na podłoże niestabilne oraz przegrunto­wane; fot. M. Rokiel

Odspojenie tynku

Fot. 10b. Odspojenie tynku na skutek nałożenia materiału na podłoże niestabilne oraz przegrunto­wane; fot. M. Rokiel

Odspojenie tynku

Fot. 10c. Odspojenie tynku na skutek nałożenia materiału na podłoże niestabilne oraz przegrunto­wane; fot. M. Rokiel

W tym przypadku sposób określenia zakresu naprawy nie jest łatwy. Przyczepność tynku do warstwy zbrojącej w różnych miejscach może być różna, zwłaszcza gdy podłoże będzie nierównomiernie zagruntowane. Nie chodzi tu tylko o niezagruntowanie czy niedogruntowanie, ale także o przegruntowanie. Naprawa lokalna (usunięcie niestabilnego tynku na ograniczonym obszarze) jest możliwa, ale najpierw trzeba ten obszar zidentyfikować i określić. Problemem może być także późniejszy wygląd, z czym związana jest kwestia ujednolicenia wyglądu. Z kolei decyzja o kompleksowym usunięciu tynku generuje zwykle dość poważne koszty.

Odspojenie tynku

Fot. 11a

Odspojenie tynku

Fot. 11b.
Fot 11a–b. Odspojenie tynku nie musi być związane z zarysowaniem podłoża – opis w tekście; fot. M. Rokiel

W przypadku lokalnych odspojeń można wykonać miejscowe uzupełnienie tynku, a następnie powierzchnię scalić kolorystycznie poprzez malowanie egalizujące. W miejscu ubytku należy przygotować podłoże (oczyścić, zagruntować), nałożyć tynk cienkowarstwowy tego samego rodzaju i tej samej gramatury, co zastosowany pierwotnie na elewacji. Powierzchnię tynku należy zatrzeć, starając się zminimalizować różnice w fakturze tynku w miejscu połączenia nowej i starej warstwy. W przypadku odspojeń tynku na znacznej powierzchni konieczne może być usunięcie całego tynku i ponowne jego wykonanie.

Opisane powyżej przypadki i podana analiza są typowymi, relatywnie najczęściej występującymi przyczynami powstania rys i spękań warstw systemów ETICS. Jednak przyczynami uszkodzeń mogą być także inne błędy oraz specyficzne przyczyny związane z konkretnym obiektem lub jego elementem.

Literatura

  1. Instrukcja nr 447/2009 – „Złożone systemy izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynków. Zasady projektowania i wykonywania”, ITB, 2009.
  2. „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót. Zabezpieczenia i izolacje. Zeszyt 8: Bezspoinowy system ocieplenia ścian zewnętrznych budynków”, ITB, 2019
  3. „Warunki techniczne wykonawstwa, oceny i odbioru robót elewacyjnych z zastosowaniem ETICS”, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, 2015.
  4. Materiały firmy Atlas.
  5. Materiały firmy Bolix.
  6. Materiały firmy Caparol.
  7. Materiały własne autora.

Zdarzyło Ci się walczyć z takimi problemami? Napisz w komentarzu!

Porady budowlane oraz aranżacja wnętrz – dwa razy w tygodniu! Zapisz się na newsletter »

Komentarze

Powiązane

Redakcja Budynki dobrze ocieplone

Budynki dobrze ocieplone Budynki dobrze ocieplone

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności....

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności. Minimalne wymagania dotyczące izolacji przegród budynków są zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT). Przepisy dotyczące energooszczędności przegród budynków były zaostrzane sukcesywnie w latach 2014, 2017 i 2021.

Lindab Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny,...

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny, grzewczy oraz domową stację ładowania samochodów znajdujesz w ofercie jednego producenta i dystrybutora. Dodatkowo otrzymujesz kompleksową usługę wykonania montażu poszczególnych instalacji, a także transport oraz gwarancję i obsługę w ramach serwisu posprzedażowego.

Krzysztof Kulig, Tubądzin Podłoża pod okładziny ceramiczne

Podłoża pod okładziny ceramiczne Podłoża pod okładziny ceramiczne

Okładzina ceramiczna jest zewnętrzną częścią układu warstw, która pełni funkcję dekoracyjną, zabezpieczającą, a często również techniczną (tzn. nadaje powierzchni oczekiwane cechy, jak antypoślizgowość...

Okładzina ceramiczna jest zewnętrzną częścią układu warstw, która pełni funkcję dekoracyjną, zabezpieczającą, a często również techniczną (tzn. nadaje powierzchni oczekiwane cechy, jak antypoślizgowość lub odporność na penetrację określonych substancji). Okładzina ceramiczna powinna być łatwa w czyszczeniu, zapewniać bezpieczeństwo jej użytkownikom oraz nadawać pożądany wygląd pomieszczeniu. Przedstawiamy wady i zalety najpopularniejszych rodzajów podłoży pod płytki ceramiczne.

Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi

Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi

Bezpieczeństwo pożarowe to jeden z warunków poczucia komfortu, sprawiający, że w budynkach, w których mieszkamy, możemy czuć się bezpiecznie i spać spokojnie. Aby ten stan osiągnąć, w pierwszej kolejności...

Bezpieczeństwo pożarowe to jeden z warunków poczucia komfortu, sprawiający, że w budynkach, w których mieszkamy, możemy czuć się bezpiecznie i spać spokojnie. Aby ten stan osiągnąć, w pierwszej kolejności należy przestrzegać wymagań prawnych oraz stosować zasady wiedzy technicznej.

URSA Polska Elewacje wentylowane – ciekawa alternatywa dla ETICS

Elewacje wentylowane – ciekawa alternatywa dla ETICS Elewacje wentylowane – ciekawa alternatywa dla ETICS

W budynkach jednorodzinnych dominują elewacje wykonywane metodą lekką mokrą, zwaną ETICS, w których funkcję izolacji termicznej pełnią płyty EPS, popularnie zwane styropianem. Czy jest to jednak jedyny...

W budynkach jednorodzinnych dominują elewacje wykonywane metodą lekką mokrą, zwaną ETICS, w których funkcję izolacji termicznej pełnią płyty EPS, popularnie zwane styropianem. Czy jest to jednak jedyny sposób na docieplenie i wykonanie elewacji w domu jednorodzinnym?

Pfleiderer Polska Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach

Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach

Płyta budowlana mfp® firmy Pfleiderer to produkt o szerokim spektrum zastosowań na każdym etapie budowy lub remontu – od fundamentu aż po dach. Cechują ją technologiczna innowacyjność, konkurencyjna cena,...

Płyta budowlana mfp® firmy Pfleiderer to produkt o szerokim spektrum zastosowań na każdym etapie budowy lub remontu – od fundamentu aż po dach. Cechują ją technologiczna innowacyjność, konkurencyjna cena, doskonała jakość i parametry docenione przez profesjonalistów oraz inwestorów.

Małgorzata Szcześniak Po pierwsze – czyste powietrze

Po pierwsze – czyste powietrze Po pierwsze – czyste powietrze

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków...

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

URSA Polska Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych

Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych

Komfort cieplny i akustyczny zapewni w nich jedynie materiał termoizolacyjny najwyższej jakości. A takim materiałem jest mineralna wełna szklana URSA FRAMEWOOL, przeznaczona do takich domów.

Komfort cieplny i akustyczny zapewni w nich jedynie materiał termoizolacyjny najwyższej jakości. A takim materiałem jest mineralna wełna szklana URSA FRAMEWOOL, przeznaczona do takich domów.

Redakcja Ocieplenie podłogi – jaki materiał będzie odpowiedni?

Ocieplenie podłogi – jaki materiał będzie odpowiedni? Ocieplenie podłogi – jaki materiał będzie odpowiedni?

Ocieplenie podłogi na gruncie jest w zasadzie obowiązkowe, gdy nie chcemy, aby nasz dom zbyt szybko się wyziębiał. Zdarza się jednak, że podłoga, która nie znajduje się bezpośrednio na podłożu, również...

Ocieplenie podłogi na gruncie jest w zasadzie obowiązkowe, gdy nie chcemy, aby nasz dom zbyt szybko się wyziębiał. Zdarza się jednak, że podłoga, która nie znajduje się bezpośrednio na podłożu, również może wymagać odpowiedniej termoizolacji. Kiedy tak się dzieje i jaki materiał termoizolacyjny będzie optymalnym wyborem?

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa

Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) zakończyło cykl badań środowiskowych płyt styropianowych prowadzonych we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie. Ich efektem jest uzyskanie...

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) zakończyło cykl badań środowiskowych płyt styropianowych prowadzonych we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie. Ich efektem jest uzyskanie przez płyty styropianowe produkowane przez członków PSPS Deklaracji Środowiskowej III typu (EPD) oraz deklaracji środowiskowej II typu i stwierdzeń środowiskowych ze znakiem „ITB EKO Przyjazny wyrób”.

mgr inż. Damian Czernik Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne...

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne – niskie koszty eksploatacji obiektu oraz względy ekologiczne – zyskujemy budynek o możliwie niskim wpływie na środowisko zewnętrzne.

Wojciech Rogala Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych

Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych

W ostatnich latach istotnie zwiększyła się świadomość inwestorów na temat izolacyjności termicznej i oszczędności energii. Z tego względu obecnie wznoszone budynki rzadko mają istotne błędy projektowe...

W ostatnich latach istotnie zwiększyła się świadomość inwestorów na temat izolacyjności termicznej i oszczędności energii. Z tego względu obecnie wznoszone budynki rzadko mają istotne błędy projektowe lub wykonawcze, które powodują problemy eksploatacyjne lub wysokie koszty ogrzewania. Inwestorzy, będący na etapie budowy czy kupna mieszkania, nadal jednak zbyt rzadko zwracają uwagę na izolacyjność akustyczną. Tymczasem wiele obecnie wznoszonych budynków nie zapewnia wymaganej izolacyjności akustycznej,...

URSA Polska Srebrny jubileusz URSA Polska

Srebrny jubileusz URSA Polska Srebrny jubileusz URSA Polska

Szklana wełna mineralna marki URSA już od 25 lat chroni tysiące polskich domów przed ucieczką z nich ciepła i nadmiernym nagrzewaniem. A jej popularność systematycznie rośnie.

Szklana wełna mineralna marki URSA już od 25 lat chroni tysiące polskich domów przed ucieczką z nich ciepła i nadmiernym nagrzewaniem. A jej popularność systematycznie rośnie.

PCC Prodex Sp. z o.o. Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft

Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft

Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.

Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

mgr inż. Maciej Rokiel Systemy ociepleń ETICS – ocena techniczna i przyczyny uszkodzeń

Systemy ociepleń ETICS – ocena techniczna i przyczyny uszkodzeń Systemy ociepleń ETICS – ocena techniczna i przyczyny uszkodzeń

Jedną z najbardziej popularnych metod docieplania zarówno istniejących, jak i nowo budowanych budynków jest system ETICS (złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku), zwany wcześniej bezspoinowym...

Jedną z najbardziej popularnych metod docieplania zarówno istniejących, jak i nowo budowanych budynków jest system ETICS (złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku), zwany wcześniej bezspoinowym systemem ociepleń (BSO), a jeszcze wcześniej metodą lekką mokrą.

Krzysztof Kulig, Tubądzin Okładziny ceramiczne w systemach elewacji wentylowanych

Okładziny ceramiczne w systemach elewacji wentylowanych Okładziny ceramiczne w systemach elewacji wentylowanych

Elewacja wentylowana jest jednym z rodzajów wykończenia ścian zewnętrznych budynków. Spełnia funkcję termoizolacji, umożliwia wentylację murów, a także odpowiada za kształtowanie wyglądu budynku.

Elewacja wentylowana jest jednym z rodzajów wykończenia ścian zewnętrznych budynków. Spełnia funkcję termoizolacji, umożliwia wentylację murów, a także odpowiada za kształtowanie wyglądu budynku.

Joanna Szot Stropy w domach jednorodzinnych

Stropy w domach jednorodzinnych Stropy w domach jednorodzinnych

Strop to poziomy element konstrukcyjny, który rozdziela poszczególne kondygnacje – od dołu to sufit, od góry podłoga. Jego zadaniem jest usztywnienie konstrukcji domu, przenoszenie obciążeń, a także zapewnienie...

Strop to poziomy element konstrukcyjny, który rozdziela poszczególne kondygnacje – od dołu to sufit, od góry podłoga. Jego zadaniem jest usztywnienie konstrukcji domu, przenoszenie obciążeń, a także zapewnienie izolacji termicznej i akustycznej.

Bostik Kleje do zadań specjalnych – BOSTIK FIXPRO, EPS STYROPIAN XPS

Kleje do zadań specjalnych – BOSTIK FIXPRO, EPS STYROPIAN XPS Kleje do zadań specjalnych – BOSTIK FIXPRO, EPS STYROPIAN XPS

Szybki klej w postaci pianki poliuretanowej służy do mocowania płyt izolacyjnych EPS, XPS w systemach ociepleń ścian zewnętrznych, piwnic oraz fundamentów bez ryzyka powstania mostków termicznych. Cechuje...

Szybki klej w postaci pianki poliuretanowej służy do mocowania płyt izolacyjnych EPS, XPS w systemach ociepleń ścian zewnętrznych, piwnic oraz fundamentów bez ryzyka powstania mostków termicznych. Cechuje się znikomym przyrostem, stabilnością wymiarową, krótkim czasem wiązania oraz doskonałą izolacyjnością.

Redakcja Jak usunąć wykwity ze ścian i sufitów oraz skutecznie zablokować wilgoć?

Jak usunąć wykwity ze ścian i sufitów oraz skutecznie zablokować wilgoć? Jak usunąć wykwity ze ścian i sufitów oraz skutecznie zablokować wilgoć?

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu nie powinna przekraczać 65%, przy optymalnej temperaturze 20–22°C. Gdy poziom ten wzrośnie, utrzymując się przez dłuższy czas, ściany i sufity mogą zostać zaatakowane...

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu nie powinna przekraczać 65%, przy optymalnej temperaturze 20–22°C. Gdy poziom ten wzrośnie, utrzymując się przez dłuższy czas, ściany i sufity mogą zostać zaatakowane przez nieestetyczne dla oka i szkodliwe dla zdrowia wykwity. Jak szybko, bez skuwania tynków czy gładzi szpachlowych, usunąć pleśnie i grzyby oraz skutecznie zablokować ich powstawanie?

Recticel Izolacje Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC

Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC

Firma Recticel jest pierwszym producentem PIR/PUR upoważnionym do używania renomowanej etykiety środowiskowej PEFC dla rozwiązań z płytami termoizolacyjnymi w okładzinach wielowarstwowych.

Firma Recticel jest pierwszym producentem PIR/PUR upoważnionym do używania renomowanej etykiety środowiskowej PEFC dla rozwiązań z płytami termoizolacyjnymi w okładzinach wielowarstwowych.

URSA Polska Czy biała wełna do wdmuchiwania zmieni oblicze termoizolacji?

Czy biała wełna do wdmuchiwania zmieni oblicze termoizolacji? Czy biała wełna do wdmuchiwania zmieni oblicze termoizolacji?

Wyższy komfort użytkowania budynku, niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, czystsze powietrze… Ocieplenie domu niesie ze sobą szereg korzyści, które w dużej mierze zależą od tego, czy...

Wyższy komfort użytkowania budynku, niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, czystsze powietrze… Ocieplenie domu niesie ze sobą szereg korzyści, które w dużej mierze zależą od tego, czy i jaki materiał termoizolacyjny zastosujemy. Czym zatem najlepiej ocieplić dach, poddasze, stropodach czy ścianę? Nowatorskim rozwiązaniem jest biała wełna do wdmuchiwania. Dowiedz się, dlaczego warto na nią postawić.

STYROPMIN Ekologiczna i energooszczędna izolacja

Ekologiczna i energooszczędna izolacja Ekologiczna i energooszczędna izolacja

W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpopularniejszy materiał...

W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpopularniejszy materiał ociepleniowy – styropian.

URSA Polska Najskuteczniejszy sposób na obniżenie kosztów ogrzewania

Najskuteczniejszy sposób na obniżenie kosztów ogrzewania Najskuteczniejszy sposób na obniżenie kosztów ogrzewania

Termomodernizacja budynków to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Inwestorom pozwala skutecznie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domów i mieszkań, a w skali globalnej przyczynia się do ograniczenia...

Termomodernizacja budynków to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Inwestorom pozwala skutecznie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domów i mieszkań, a w skali globalnej przyczynia się do ograniczenia katastrofalnych zmian klimatu.

Najnowsze produkty i technologie

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.