EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Systemy ociepleń ETICS – ocena techniczna i przyczyny uszkodzeń

Spękania nowo wykonanego ocieplenia, fot. M. Rokiel

Spękania nowo wykonanego ocieplenia, fot. M. Rokiel

Jedną z najbardziej popularnych metod docieplania zarówno istniejących, jak i nowo budowanych budynków jest system ETICS (złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku), zwany wcześniej bezspoinowym systemem ociepleń (BSO), a jeszcze wcześniej metodą lekką mokrą.

Zobacz także

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Ecovario Sp. z o.o. Sprawdzony system RenoTherm do ocieplania budynków od wewnątrz

Sprawdzony system RenoTherm do ocieplania budynków od wewnątrz Sprawdzony system RenoTherm do ocieplania budynków od wewnątrz

Ciepły dom to nieodzowna potrzeba i jednocześnie wyzwanie współczesności. A do konieczności poprawienia jego energooszczędności chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Ważne jednak, aby wybrać odpowiednią...

Ciepły dom to nieodzowna potrzeba i jednocześnie wyzwanie współczesności. A do konieczności poprawienia jego energooszczędności chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Ważne jednak, aby wybrać odpowiednią dla budynku metodę ocieplania.

Ecovario Sp. z o.o. Skuteczne i zdrowe ocieplanie od wewnątrz

Skuteczne i zdrowe ocieplanie od wewnątrz Skuteczne i zdrowe ocieplanie od wewnątrz

Metodę ocieplania od wewnątrz stosuje się przede wszystkim w sytuacji, kiedy nie można wykonać tradycyjnego ocieplenia zewnętrznego. Zwykle dotyczy to obiektów zabytkowych, często z ozdobną elewacją, mających...

Metodę ocieplania od wewnątrz stosuje się przede wszystkim w sytuacji, kiedy nie można wykonać tradycyjnego ocieplenia zewnętrznego. Zwykle dotyczy to obiektów zabytkowych, często z ozdobną elewacją, mających wysoką wartość historyczną i objętych opieką konserwatora. Docieplenie budynku od wewnątrz pozwoli ograniczyć straty ciepła i poprawić komfort cieplny w budynku, a zatem zmniejszyć koszty eksploatacyjne.

Charakterystyka systemu ETICS

Istota tej metody sprowadza się do wykonania na odpowiednio przygotowanym podłożu (ścianie) warstw ze współpracujących i kompatybilnych ze sobą materiałów, będących termoizolacją oraz warstwą elewacyjną.

ris1 etics
Rys. 1. Budowa systemu ociepleń. Objaśnienia: 1 – ściana, 2 – zaprawa lub masa klejowa, 3 – izolacja termiczna, 4 – łącznik mechaniczny, 5 – siatka zbrojąca (razem z 6 tworzy warstwę zbrojoną), 6 – zaprawa lub masa klejowa do wykonywania warstwy zbrojonej (razem z 5 tworzy warstwę zbrojoną), 7 – środek gruntujący pod (8), 8 – zaprawa lub masa tynkarska, 9 – środek gruntujący pod (10), 10 – farba elewacyjna; rys. Atlas

System ten składa się ze składników podstawowych (rys. 1):

  • zaprawy klejącej,
  • termoizolacji,
  • łączników mechanicznych (kołków),
  • warstwy zbrojącej,
  • warstwy elewacyjnej (tynk, opcjonalnie z farbą)

oraz składników uzupełniających,

  • materiałów do wykończenia detali: listew cokołowych, kątowników ochronnych, profili dylatacyjnych itp.,
  • materiałów (profili) uszczelniających,
  • innych niezbędnych akcesoriów (np. łączników mechanicznych, itp.).

Każdy z materiałów pełni inną funkcję:

  • termoizolacja (płyty z polistyrenu ekspandowanego (EPS), polistyrenu ekstrudowanego (XPS), wełny mineralnej, piany fenolowej) zapewniają odpowiednią izolacyjność cieplną,
  • zaprawa klejąca oraz łączniki mechaniczne zapewniają odpowiednią stateczność konstrukcyjną układu,
  • warstwa zbrojąca (warstwa zaprawy z wtopioną siatką, np. z włókna szklanego) zapewnia odporność na uszkodzenia (np. na skutek uderzeń) oraz stanowi podłoże pod warstwę elewacyjną,
  • warstwa elewacyjna (wyprawa tynkarska, płytki elewacyjne) zabezpiecza warstwy systemu przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych oraz starzeniem, jak również stanowi warstwę dekoracyjną.

Do zalet systemu ETICS należą:

  • łatwość wykonania i stosunkowo niski koszt pozwalający na powszechne stosowanie,
  • możliwość znacznego poprawienia termoizolacyjności ścian budynku i związanego z tym zapotrzebowania na energię,
  • znaczne ograniczenie/wyeliminowanie mostków termicznych (pod warunkiem poprawnego zaprojektowania i wykonania systemu),
  • poprawa mikroklimatu pomieszczeń (pod warunkiem poprawnego zaprojektowania i wykonania systemu),
  • uzyskanie trwałej i estetycznej elewacji, także z detalami architektonicznymi takimi jak gzymsy, pilastry itp.,
  • możliwość renowacji zniszczonych elewacji,
  • ochrona konstrukcji przed szkodliwymi i agresywnymi czynnikami zewnętrznymi i związana z tym jej dłuższa żywotność.

Zasady projektowania ociepleń

Wymogi formalno-prawne nakładają konieczność oznakowania systemu znakiem „CE” lub znakiem budowlanym „B”. Oznacza to, że do obrotu może być wprowadzany system sprawdzonych i kompatybilnych materiałów, przebadanych i sprawdzonych przede wszystkim pod względem spełnienia wymogów podstawowych opisanych w par. 5.1 Ustawy Prawo budowlane [12].

Najogólniej chodzi o bezpieczeństwo konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe, bezpieczeństwo użytkowania, ochronę akustyczną, ochronę termiczną i oszczędność energii oraz zagadnienia zdrowotne. Dlatego za błędne należy uznać podejście, że zaprojektowanie ogranicza się tylko do określenia grubości warstwy termoizolacji, tak aby spełnione były wymagania ochrony cieplnej, oraz zaprojektowania sposobu mocowania (klejenie, klejenie oraz kołkowanie, w zależności od rodzaju termoizolacji oraz warstwy użytkowej).

Punktem wyjścia powinna być analiza efektywności inwestycji na podstawie analizy kosztów eksploatacji oraz kosztów związanych z inwestycją. Następnie trzeba przeanalizować specyfikę docieplanego budynku (materiał, z którego wykonano ściany zewnętrzne, kształt budynku, wymagania estetyczne inwestora), jego przeznaczenie i lokalizację oraz środki finansowe, którymi dysponuje inwestor.

Uwzględnić trzeba także wymagania ochrony przeciwpożarowej i akustycznej oraz wymagania fizyki budowli.

Analiza poprawności przyjętego rozwiązania pod względem wymagań fizyki budowli

To ostatnie zagadnienie, notorycznie pomijane, jest bardzo istotne z paru względów. Istotą ocieplenia jest zmniejszenie przepływu ciepła pomiędzy pomieszczeniami wewnętrznymi i powietrzem zewnętrznym. Należy jednak pamiętać, że nigdy nie dotyczy to samego ciepła, lecz ciepła i wilgoci.

Rozkład temperatur w ścianie zależy od temperatury zewnętrznej i wewnętrznej, oporów przejmowania ciepła oraz oporów cieplnych każdej warstwy przegrody. Jednak w powietrzu znajduje się zawsze pewna ilość pary wodnej, która dyfunduje przez przegrodę.

Ilość wilgoci przenikająca przez przegrodę zależy od wilgotności względnej powietrza wewnątrz i na zewnątrz oraz oporów dyfuzyjnych warstw przegrody. W związku z tym należy tak dobrać warstwy systemu, aby można było wyeliminować możliwość kondensacji pary wodnej, umożliwiającej rozwój grzybów pleśniowych oraz możliwość zawilgocenia wnętrza przegrody na skutek powstania płaszczyzny bądź strefy kondensacji.

Rozwój grzybów pleśniowych najwcześniej uwidacznia się w obszarze występowania przynajmniej dwóch liniowych mostków termicznych (np. styk ściana–strop/balkon/taras, narożnik pomieszczenia). Oznacza to, że istotny wpływ na pojawianie się pleśni może mieć przyjęte rozwiązanie konstrukcyjne balkonu/tarasu/dachu. Nie jest to jednak jedyny przyczynek do takiego stanu rzeczy.

W budynkach remontowanych prace termomodernizacyjne nie ograniczają się jedynie do dociepleń, lecz obejmują także wymianę okien. Skutkuje to zastępowaniem starych nieszczelnych okien nowymi, zwykle szczelnymi, co przy braku skutecznej wentylacji (pierwotnie zapewniały ją właśnie nieszczelne okna) i braku wietrzenia pomieszczeń może na tyle zmienić warunki cieplno-wilgotnościowe pomieszczenia, że doprowadza do powierzchniowej kondensacji wilgoci i rozwoju grzybów pleśniowych.

Problem ten występuje niestety także w budynkach nowych jako skutek podstawowych niekiedy błędów projektowych. Obliczenia wykonane zgodnie z PN-EN ISO 6946 [3] oraz PN-EN ISO 13788 [4] dotyczą stanu stacjonarnego i wykonuje się je dla warunków ustalonych.

W niektórych sytuacjach warto wykonać numeryczne obliczenia dla stanu niestacjonarnego (zmienne warunki temperaturowe i wilgotnościowe, uwzględnienie opadów, promieniowania słonecznego itp.).

Zasady stosowania i projektowania termoizolacji

Ze względu na koszt i łatwość wykonania na termoizolację najczęściej stosuje się styropian. Jednak jego stosowanie nie może być bezkrytyczne. Części budynków powyżej 25 m, ze względu na wymogi ochrony przeciwpożarowej, muszą być ocieplane wełną mineralną [5].

Wełnę stosuje się także w razie konieczności wykonania stref ogniochronnych. Strefy narażone na wilgoć (np. strefy cokołowe) powinny być izolowane polistyrenem ekstrudowanym (XPS) (nie zwalnia to jednak z konieczności wykonania poprawnej hydroizolacji). Z kolei płyty z pianki fenolowej, w porównaniu do płyt styropianowych, pozwalają na znaczne zredukowanie grubości warstwy termoizolacyjnej przy identycznej ciepłochronności, co pozwala na znaczne zredukowanie mostków termicznych w obszarze ościeży oraz stref wieńców; mogą być także stosowane do likwidacji liniowych mostków termicznych, np. w obszarze narożników zewnętrznych.

Termoizolację mocuje się do podłoża za pomocą kleju lub kleju i łączników mechanicznych (kołków). O sposobie mocowania, ilości i rodzaju kołków decyduje projektant, uwzględniając obciążenia (wiatr, ciężar materiału termoizolacyjnego i warstwy elewacyjnej) oraz stan podłoża.

Warstwę elewacyjną stanowią zazwyczaj tynki cienkowarstwowe, choć wykonuje się ją także z zastosowaniem płytek elewacyjnych (ceramicznych, klinkierowych) czy nawet okładzin kamiennych.

ris2 etics
Rys. 2. Ocieplenie ościeża cofniętego. Objaśnienia: 1 – system ETICS stanowiący ocieplenie ściany, 2 – pianka niskorozprężna pomiędzy (6) a (3), 3 – okno (cofnięte względem ściany), 4 – zaprawa lub masa klejowa do wykonywania warstwy zbrojonej (razem z 7 tworzy warstwę zbrojoną), 5 – profil przyokienny z siatką zbrojącą, 6 – wypełnienie uzupełniające z materiału termoizolacyjnego,7 – siatka zbrojąca (razem z 4 tworzy warstwę zbrojoną), 8 – profil narożnikowy z siatką, 9 – środek gruntujący pod (10),10 – zaprawa lub masa tynkarska; rys. Atlas

Docieplenie musi być tak zaprojektowane, aby eliminowało mostki termiczne. Są to obszary o niższym oporze cieplnym i można je ogólnie podzielić na dwie kategorie:

  • mostki materiałowe – np. połączenia ceglanych ścian z żelbetowymi wieńcami, połączenia żelbetowych słupów szkieletowej konstrukcji z wypełnieniem ściany (występują materiały o różnych właściwościach ciepłochronnych),
  • mostki geometryczne – różna powierzchnia wewnętrzna i zewnętrzna (np. narożniki).

Z powyższego powodu dokumentacja powinna być odpowiednio uszczegółowiona i podawać poprawny sposób wykonstruowania detali, np. ocieplenia strefy przybalkonowej, przyokiennej (rys. 2), cokołowej, ocieplenia narożników (układ płyt), parapetów, rolet, układ płyt i siatki w narożnikach otworów, przy okapach dachów (rys. 3) itp.

ris3 etics
Rys. 3. Połączenie ocieplenia ściany z ociepleniem dachu stromego. Objaśnienia: 1 – ściana ocieplona systemem ETICS, 2 – ocieplenie konstrukcji dachu, 3 – murłata, 4 – profil narożnikowy z siatką, 5 – elastyczna masa dylatacyjna, 6 – zamknięcie systemu ETICS – warstwa zbrojąca; rys. Atlas

Dokumentacja powinna także podawać sposób przygotowania/naprawy podłoża, wymogi dotyczące aplikacji każdej z warstw systemu (temperatura aplikacji, warunki wilgotnościowe dla podłoża i powietrza, czasy przerw technologicznych), jak również sposób kontroli wykonanych prac.

Wykonawstwo

Prac dociepleniowych nie może wykonywać firma zatrudniająca przypadkowych pracowników. Wymagany jest fachowy nadzór ze strony kierownika budowy oraz inspektora nadzoru, w przeciwnym razie efekty prac dociepleniowych mogą wyglądać jak na fot. głównym, a trwałość całego systemu ulegnie znacznemu pogorszeniu.

W tym miejscu zaczyna się problem. Celowo użyłem sformułowań „dokumentacja powinna...” oraz „nie może wykonywać firma...”. Obowiązująca obecnie Ustawa Prawo budowlane [1] nie wymaga uzyskania pozwolenia na wykonywanie prac, gdy ocieplany jest budynek o wysokości powyżej 12 m i nie wyższy niż 25 m. Wymagane jest jedynie zgłoszenie.

Natomiast dla budynków o wysokości do 12 m nie jest wymagane nawet zgłoszenie (powyższe nie dotyczy np. sytuacji, gdy docieplany budynek znajduje się w pieczy konserwatora zabytków). Na wykonanie takiego ocieplenia nie jest zatem wymagany nawet projekt. Nie zwalnia to jednak wykonawcy od wykonania prac w systemie dopuszczonym adekwatną oceną techniczną, z uwzględnieniem wymagań i zaleceń przywołanego dokumentu odniesienia. Wykonane ocieplenie musi spełniać wymagania podstawowe Ustawy Prawo budowlane [1], a to, czy opracowano projekt, czy też nie, nie ma żadnego znaczenia. Brak projektu ceduje jednak na wykonawcę całkowitą odpowiedzialność za spełnienie wymienionych w ustawie wymagań i poprawność wykonanych prac.

Przyczyny wad i usterek

Już opisana powyżej sytuacja może być przyczyną (lub praprzyczyną) wielu wad i usterek wykonanego ocieplenia. Jednak zdecydowana większość wad i uszkodzeń systemu ETICS to ewidentne błędy wykonawcze wynikające z nieświadomości, lekceważenia aktualnej wiedzy technicznej czy chęci zaoszczędzenia kilku złotych, ewentualnie ze zbyt małego uszczegółowienia dokumentacji technicznej. Detale nie są potrzebne do projektu będącego podstawą pozwolenia na budowę, jednak w wielu przypadkach scedowanie na wykonawcę konieczności rozwiązania szczegółów skutkuje późniejszymi problemami, i to bardzo poważnymi. Termoizolacji ścian nie wolno rozpatrywać w oderwaniu od całości obiektu – wpływ na rozwiązanie technologiczno-materiałowe będą miały przede wszystkim balkony, tarasy, loggie itp.

Do najczęstszych błędów popełnianych na etapie projektowania można zaliczyć:

  • błędy przy ocenie stanu technicznego istniejącego budynku lub poddanych ociepleniu przegród,
  • błędne zastosowanie systemu (zbyt mała grubość materiału termoizolacyjnego, niewyeliminowanie kondensacji międzywarstwowej skutkujące utratą ciepłochronności, dopuszczenie do powstania mostków termicznych, brak systemowości rozwiązań),
  • bezkrytyczne projektowanie systemu przy niespełnieniu warunków brzegowych wynikających z oceny lub aprobaty technicznej, np. stosowanie zbyt ciemnych kolorów i/lub na zbyt dużej powierzchni – istotny tu będzie tzw. współczynnik odbicia światła rozproszonego (zwany także HBW),
  • niewłaściwe zastosowanie materiału (parametry nieadekwatne do potrzeb),
  • nieuwzględnienie możliwości dotrzymania reżimów technologicznych,
  • niedostosowanie warstw wierzchnich do warunków lub potrzeb eksploatacyjnych.

Na etapie wykonawstwa do najczęstszych błędów należą:

  • niedostateczne rozpoznanie lub przygotowanie podłoża (podłoże niestabilne, osypujące się, zbyt słabe, zanieczyszczone),
  • niewłaściwe dozowanie składników, niedostateczne wymieszanie,
  • błędnie mocowanie płyt termoizolacyjnych (podklejki, brak pasma obwodowego),
  • błędy aplikacji, np. temperatura aplikacji (powietrza i podłoża) poza granicami określonymi przez systemodawcę, niewłaściwa wilgotność podłoża i brak jego wysezonowania,
  • niedotrzymanie reżimów wykonawstwa i czasów przerw technologicznych (niekiedy totalna indolencja i samowola),
  • „potanienie materiałów” – rezygnacja z warstw systemu, pocienienie warstw, zastosowanie tańszych rozwiązań spoza systemu.

Do błędów materiałowych zaliczyć można:

  • wbudowane przeterminowanego materiału (ze zbryleniami, niejednorodnego, przemrożonego),
  • błędy jakościowe popełnione na etapie produkcji skutkujące zmianami właściwości aplikacyjnych oraz utratą deklarowanych parametrów.

Błędem eksploatacyjnym jest natomiast brak konserwacji wykonanego docieplenia (mycie, czyszczenie) oraz niewykonywanie na bieżąco drobnych napraw, wynikających z miejscowych uszkodzeń systemu.

Waga błędów jest różna: od takich, których usunięcie wymaga stosunkowo niewielkiego nakładu sił i kosztów po błędy praktycznie dyskwalifikujące wykonane roboty ociepleniowe, które można naprawić jedynie poprzez demontaż wadliwie wykonanego ocieplenia i wykonanie poprawnie od nowa całego systemu.

Przyczyny uszkodzeń

Ustalenie przyczyn uszkodzeń jest znacznie trudniejsze. Każda z warstw systemu pełni inną funkcję. Ściana stanowi element nośny, termoizolację i warstwę elewacyjną mocuje klej (nie łączniki mechaniczne; te pełnią jedynie funkcję wspomagającą dla kleju przy ssaniu wiatru). Termoizolacja, jak sama nazwa wskazuje, jest odpowiedzialna za zapewnienie wymaganej ciepłochronności.

fot2 etics
Fot. 1. Taki przebieg rysy może sugerować brak siatek diagonalnych, jednak nie zawsze tak musi być; fot. M. Rokiel
fot3 etics
Fot. 2. Ocieplenie z niemal czarną wyprawą tynkarską i rysa będąca skutkiem nagrzewania się powierzchni; fot. M. Rokiel

Warstwa zbrojąca (łącznie z termoizolacją) decyduje o odporności mechanicznej, trwałości układu, jest odpowiedzialna za ochronę płyt termoizolacyjnych i jednocześnie musi być trwałym podłożem pod wyprawę elewacyjną.

Wykonanie wyprawy elewacyjnej decyduje nie tylko o estetyce docieplonego budynku. Tynk (lub farba) w dużej mierze stanowią o odporności układu na oddziaływania atmosferyczne (deszcz, promieniowanie UV) oraz porażenie biologiczne [68].

Szczegółowe zalecenia wykonawcze podają między innymi wytyczne i zalecenia. Jest to swego rodzaju abecadło wykonywania ociepleń, zarówno dla architektów, jak i kierowników budów czy inspektorów nadzoru.

Żadnej z wyżej wymienionych warstw systemu ociepleń nie można rozpatrywać w oderwaniu od pozostałych.

Uszkodzenie tynku strukturalnego pokazane na fot. 1 nie musi być spowodowane tylko przez brak siatki diagonalnej w warstwie zbrojącej. Przyczyna może tkwić w samym podłożu (ścianie). Tak samo jak przyczyną powstania rysy pokazanej na fot. 2 może być zastosowanie zbyt ciemnego koloru.

Literatura

  1. Ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU 2021 poz. 1986).
  2. Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o wyrobach budowlanych (DzU 2019, poz. 266).
  3. PN-EN ISO 6946:2017-10, „Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metody obliczania”.
  4. PN-EN ISO 13788:2013-05, „Cieplno-wilgotnościowe właściwości komponentów budowlanych i elementów budynku. Temperatura powierzchni wewnętrznej konieczna do uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacji międzywarstwowej. Metody obliczania”.
  5. Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 31 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2022 poz. 248).
  6. Instrukcja nr 447/2009, „Złożone systemy izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynków. Zasady projektowania i wykonywania”, ITB, 2009.
  7. „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych, Część C: Zabezpieczenia i izolacje, Zeszyt 8. Złożone systemy ocieplania ścian zewnętrznych budynków (ETICS) z zastosowaniem styropianu lub wełny mineralnej i wypraw tynkarskich”, ITB, 2020.
  8. „Warunki techniczne wykonawstwa, oceny i odbioru robót elewacyjnych z zastosowaniem ETICS”, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, 2019.
  9. Opracowania własne autora.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

W jakim domu chciałbyś mieszkać?

W jakim domu chciałbyś mieszkać? W jakim domu chciałbyś mieszkać?

Od 2021 roku nowo projektowane domy będą musiały spełniać surowsze wymagania dotyczące efektywności energetycznej. Każdy nowy budynek mieszkalny będzie musiał być nie tylko dobrze ocieplony, ale będą w...

Od 2021 roku nowo projektowane domy będą musiały spełniać surowsze wymagania dotyczące efektywności energetycznej. Każdy nowy budynek mieszkalny będzie musiał być nie tylko dobrze ocieplony, ale będą w nim musiały być również zastosowane urządzenia korzystające z energii odnawialnej.

Kamil Kiejna, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS) Wymagania podczas stosowania szarego styropianu

Wymagania podczas stosowania szarego styropianu Wymagania podczas stosowania szarego styropianu

Szary styropian to produkt nowej generacji i przyszłość rynku materiałów termoizolacyjnych. Jest to jednak produkt wymagający. Dlatego podczas prac ociepleniowych bezwzględnie należy przestrzegać kilku...

Szary styropian to produkt nowej generacji i przyszłość rynku materiałów termoizolacyjnych. Jest to jednak produkt wymagający. Dlatego podczas prac ociepleniowych bezwzględnie należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Danuta Baprawska Fasada jak malowana

Fasada jak malowana Fasada jak malowana

Farby elewacyjne decydują o estetyce budynków, ale nie tylko. W zależności od potrzeb mogą też chronić dom przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych oraz rozwojem grzybów i pleśni. Na co...

Farby elewacyjne decydują o estetyce budynków, ale nie tylko. W zależności od potrzeb mogą też chronić dom przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych oraz rozwojem grzybów i pleśni. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze farby fasadowej, aby budynek jak najdłużej dobrze wyglądał?

TESTO Nowa kamera termowizyjna testo 883

Nowa kamera termowizyjna testo 883 Nowa kamera termowizyjna testo 883

Testo jako ekspert w dziedzinie technologii pomiarowej poszerza swoją ofertę o nową kamerę termowizyjną testo 883 dla audytorów energetycznych. Charakteryzuje się ona najlepszą jakością obrazu oraz umożliwia...

Testo jako ekspert w dziedzinie technologii pomiarowej poszerza swoją ofertę o nową kamerę termowizyjną testo 883 dla audytorów energetycznych. Charakteryzuje się ona najlepszą jakością obrazu oraz umożliwia tworzenie profesjonalnych raportów pomiarowych, co znacznie ułatwia codzienną pracę przy jednoczesnym oszczędzaniu kosztów ogrzewania i energii.

JAF Polska Sp. z o.o. Drewniana konstrukcja do solidnego domu

Drewniana konstrukcja do solidnego domu Drewniana konstrukcja do solidnego domu

„Najważniejsze jest to, co niewidoczne dla oczu” – ten cytat z „Małego Księcia” doskonale wpasowuje się w nasze codzienne wybory, również te budowlane. Dlatego budując dom, najpierw zadbajmy o jego solidne...

„Najważniejsze jest to, co niewidoczne dla oczu” – ten cytat z „Małego Księcia” doskonale wpasowuje się w nasze codzienne wybory, również te budowlane. Dlatego budując dom, najpierw zadbajmy o jego solidne fundamenty i przede wszystkim konstrukcję. Czy drewno użyte jako podstawa domu zagwarantuje mu wytrzymałość oraz długowieczność? Odpowiedzi na to pytanie udziela Sławomir Perliński, Product Manager w JAF Polska.

Nicola Hariasz Sufity podwieszane o podwyższonych właściwościach akustycznych

Sufity podwieszane o podwyższonych właściwościach akustycznych Sufity podwieszane o podwyższonych właściwościach akustycznych

Sufity podwieszane mogą stanowić ciekawy i nowoczesny element aranżacji wnętrza. Choć najczęściej kojarzą się z białymi klasycznymi modułami, są dostępne niemal w każdym kolorze i różnej stylistyce.

Sufity podwieszane mogą stanowić ciekawy i nowoczesny element aranżacji wnętrza. Choć najczęściej kojarzą się z białymi klasycznymi modułami, są dostępne niemal w każdym kolorze i różnej stylistyce.

mgr inż. Damian Czernik Nowe standardy energooszczędności od 2021 roku

Nowe standardy energooszczędności od 2021 roku Nowe standardy energooszczędności od 2021 roku

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązują nowe przepisy Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy te podnoszą wymagania stawiane nowoprojektowanym...

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązują nowe przepisy Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy te podnoszą wymagania stawiane nowoprojektowanym budynkom w zakresie izolacji cieplnej ścian i przegród oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Dlatego w poniższym artykule podpowiadam, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu budynków mieszkalnych na nowych zasadach oraz jak spełnić wymagania w zakresie wskaźnika wykorzystania...

dr inż. Ołeksij Kopyłow Termomodernizacja ścian budynków jednorodzinnych – co wpływa na trwałość i bezpieczeństwo użytkowania systemów elewacyjnych?

Termomodernizacja ścian budynków jednorodzinnych – co wpływa na trwałość i bezpieczeństwo użytkowania systemów elewacyjnych? Termomodernizacja ścian budynków jednorodzinnych – co wpływa na trwałość i bezpieczeństwo użytkowania systemów elewacyjnych?

Wzrastające koszty energii, zmiana świadomości ekologicznej Polaków, a także wsparcie rządowych oraz pozarządowych instytucji doprowadziły do szeroko zakrojonych działań związanych z termomodernizacją...

Wzrastające koszty energii, zmiana świadomości ekologicznej Polaków, a także wsparcie rządowych oraz pozarządowych instytucji doprowadziły do szeroko zakrojonych działań związanych z termomodernizacją istniejących budynków. W ostatnim dziesięcioleciu w dużej skali poddawano termomodernizacji budynki wielorodzinne. Gorzej wyglądała sytuacja z termomodernizacją budynków jednorodzinnych.

V4heat GmbH Pleśń nie ma szans: nauczysz się wszystkiego o rozwoju i zapobieganiu pleśni podczas bezpłatnego webinaru

Pleśń nie ma szans: nauczysz się wszystkiego o rozwoju i zapobieganiu pleśni podczas bezpłatnego webinaru Pleśń nie ma szans: nauczysz się wszystkiego o rozwoju i zapobieganiu pleśni podczas bezpłatnego webinaru

Przerażenie jest wielkie, gdy szafa zostaje odsunięta na bok, a za nią widoczna jest pleśń. Często nie jest to zauważane przez lata, a mieszkańcy nieświadomie narażają się na zagrożenia dla zdrowia. Po...

Przerażenie jest wielkie, gdy szafa zostaje odsunięta na bok, a za nią widoczna jest pleśń. Często nie jest to zauważane przez lata, a mieszkańcy nieświadomie narażają się na zagrożenia dla zdrowia. Po wykryciu szkody ważne jest ustalenie przyczyny – poza tym należy ją jak najszybciej usunąć. Nawet najpiękniejsza optyczna naprawa niestety nie trwa długo, jeśli nie zostanie usunięta przyczyna powstawania pleśni.

Nowodvorski Lighting Kolekcja Agnes – minimalistyczny design i ochrona przed wilgocią

Kolekcja Agnes – minimalistyczny design i ochrona przed wilgocią Kolekcja Agnes – minimalistyczny design i ochrona przed wilgocią

Barwa i natężenie światła wpływają na samopoczucie oraz odbiór kolorów w przestrzeni. Dlatego są to istotne czynniki, na które warto zwrócić uwagę przy projektowaniu oświetlenia – zarówno w przestrzeniach...

Barwa i natężenie światła wpływają na samopoczucie oraz odbiór kolorów w przestrzeni. Dlatego są to istotne czynniki, na które warto zwrócić uwagę przy projektowaniu oświetlenia – zarówno w przestrzeniach domowych, jak i komercyjnych. Kolekcję Agnes Nowodvorski Lighting uzupełniły oprawy emitujące ciepłe światło o temperaturze barwowej 3000K. Dodatkowo we wszystkich wersjach lamp Agnes podniesiono stopień szczelności, co umożliwia wykorzystanie ich w miejscach o podwyższonej wilgotności.

H+H Polska 15 lat rozwoju H+H Polska

15 lat rozwoju H+H Polska 15 lat rozwoju H+H Polska

Firma H+H obchodzi 15-lecie działalności biznesowej w Polsce. Mocną pozycję na polskim rynku zawdzięcza przejrzystej filozofii i solidnej ofercie produktowej. Przewodnie hasło – „Partner w budowaniu ścian”...

Firma H+H obchodzi 15-lecie działalności biznesowej w Polsce. Mocną pozycję na polskim rynku zawdzięcza przejrzystej filozofii i solidnej ofercie produktowej. Przewodnie hasło – „Partner w budowaniu ścian” – odzwierciedla przemyślaną strategię, w której priorytetem jest fachowe wsparcie projektantów, wykonawców i inwestorów na każdym etapie budowy.

Kingspan Światłocień w architekturze – efekty 3D w systemie Dri Design

Światłocień w architekturze – efekty 3D w systemie Dri Design Światłocień w architekturze –  efekty 3D w systemie Dri Design

Idealnie gładka czy z efektami 3D? Elewacje mogą być bardzo różne, ale to nie ograniczenia systemu elewacyjnego, a architekt powinien decydować o ich kształcie i formie. System Dri Design pozwala łatwo...

Idealnie gładka czy z efektami 3D? Elewacje mogą być bardzo różne, ale to nie ograniczenia systemu elewacyjnego, a architekt powinien decydować o ich kształcie i formie. System Dri Design pozwala łatwo zaprojektować i wykonać zarówno typowe i jednorodne elewacje, jak i takie o trójwymiarowej strukturze dającej efekty głębokiego światłocienia.

Recticel Izolacje Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych

Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych

Od początku tego roku obowiązują bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności budownictwa.

Od początku tego roku obowiązują bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności budownictwa.

Joanna Nowaczyk, Józef Macech Jak zapewnić komfort akustyczny w mieszkaniu?

Jak zapewnić komfort akustyczny w mieszkaniu? Jak zapewnić komfort akustyczny w mieszkaniu?

Komfort akustyczny jest jedną z najbardziej pożądanych cech mieszkań i domów. W ostatnim czasie stało to się jeszcze bardziej istotne, ponieważ pandemia koronawirusa sprawiła, że w domach spędzaliśmy o...

Komfort akustyczny jest jedną z najbardziej pożądanych cech mieszkań i domów. W ostatnim czasie stało to się jeszcze bardziej istotne, ponieważ pandemia koronawirusa sprawiła, że w domach spędzaliśmy o wiele więcej czasu, niż miało to miejsce wcześniej.

mgr inż. Michał Kowalski Systemy ociepleń ETICS – co wpływa na ich trwałość?

Systemy ociepleń ETICS – co wpływa na ich trwałość? Systemy ociepleń ETICS – co wpływa na ich trwałość?

Zgodnie z definicją pojęcie „trwałość” oznacza czas, w którym system zachowa swoje właściwości użytkowe, natomiast „niezawodność” jest to własność systemu dająca informację o tym, czy pracuje on poprawnie,...

Zgodnie z definicją pojęcie „trwałość” oznacza czas, w którym system zachowa swoje właściwości użytkowe, natomiast „niezawodność” jest to własność systemu dająca informację o tym, czy pracuje on poprawnie, zgodnie z założeniami. Zatem trwałość i niezawodność ETICS można opisać jako okres, w którym system spełnia wszystkie stawiane mu wymagania w zakresie bezpieczeństwa użytkowania oraz właściwości izolacyjności termicznej, odporności na oddziaływanie czynników atmosferycznych, korozyjnych i wymagań...

Redakcja Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi?

Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi? Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi?

Warunki Techniczne (WT) to zbiór regulacji prawnych, które opisują wymagania i wytyczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy co kilka lat są aktualizowane ze względu na postęp...

Warunki Techniczne (WT) to zbiór regulacji prawnych, które opisują wymagania i wytyczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy co kilka lat są aktualizowane ze względu na postęp technologiczny oraz rosnące oczekiwania użytkowników budynków.

Joanna Szot Jaki wybrać strop do budowy domu jednorodzinnego?

Jaki wybrać strop do budowy domu jednorodzinnego? Jaki wybrać strop do budowy domu jednorodzinnego?

Budując dom, musimy podjąć wiele ważnych decyzji, które nie tylko wpłyną na koszty budowy, ale również na późniejszą jego eksploatację i komfort mieszkania. Jedną z nich jest wybór stropu, który dobierany...

Budując dom, musimy podjąć wiele ważnych decyzji, które nie tylko wpłyną na koszty budowy, ale również na późniejszą jego eksploatację i komfort mieszkania. Jedną z nich jest wybór stropu, który dobierany jest już na etapie projektu budynku. Jego późniejsza zmiana jest możliwa, ale modyfikacja musi być zatwierdzona przez projektanta lub kierownika budowy.

Cosentino Nowoczesne fasady ze spieków ultrakompaktowych Dekton

Nowoczesne fasady ze spieków ultrakompaktowych Dekton Nowoczesne fasady ze spieków ultrakompaktowych Dekton

Ultrakompaktowe spieki Dekton od Cosentino to jedne z niewielu materiałów budowlanych, które poza zastosowaniem jako blaty kuchenne i łazienkowe, okładziny ścian, mebli, drzwi czy posadzek, wykorzystuje...

Ultrakompaktowe spieki Dekton od Cosentino to jedne z niewielu materiałów budowlanych, które poza zastosowaniem jako blaty kuchenne i łazienkowe, okładziny ścian, mebli, drzwi czy posadzek, wykorzystuje się również do wykończenia elewacji. Właściwości techniczne tych wielkoformatowej powierzchni i niewidoczne połączenia krawędzi sprawiają, że Dekton precyzyjnie dostosowuje się do złożoności budynku. Nie bez znaczenia w tym przypadku jest także duża gama formatów, odcieni i grubości płyt, pozwalająca...

RECTOR Polska Sp. z o.o. Akustyka stropów RECTOR

Akustyka stropów RECTOR Akustyka stropów RECTOR

Firma RECTOR przebadała stropy pod kątem akustyki oraz stworzyła kalkulator właściwości akustycznych, pozwalający określić szacunkową izolacyjność akustyczną stropów w systemie RECTOR wraz z ich warstwami...

Firma RECTOR przebadała stropy pod kątem akustyki oraz stworzyła kalkulator właściwości akustycznych, pozwalający określić szacunkową izolacyjność akustyczną stropów w systemie RECTOR wraz z ich warstwami wykończeniowymi.

Redakcja Jak zwiększyć nośność konstrukcji drewnianych?

Jak zwiększyć nośność konstrukcji drewnianych? Jak zwiększyć nośność konstrukcji drewnianych?

Drewniana belka jest materiałem naturalnym, który można stosować niemal we wszystkich konstrukcjach budowlanych. Mimo wielu zalet, ten budulec ma również pewne słabe strony. W budownictwie drewnianym elementy...

Drewniana belka jest materiałem naturalnym, który można stosować niemal we wszystkich konstrukcjach budowlanych. Mimo wielu zalet, ten budulec ma również pewne słabe strony. W budownictwie drewnianym elementy narażone na nacisk boczny stanowią krytyczne punkty konstrukcji. Narażone są również na rozciąganie poprzeczne lub ścinanie, jak np. obszar na podparciu dźwigara. Firma fischer ma rozwiązanie, które w krótkim czasie pozwoli uzyskać wyższą nośność belki. Aby udowodnić skuteczność tego rozwiązania,...

Sto Sp.z o.o. Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology...

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology wyróżnia się maksymalnym zakresem ochrony powierzchni, wytrzymałością, stabilnością koloru i trwałością. Nadają również dodatkowe właściwości pokrywanym powierzchniom, co jest niewątpliwą wartością dodaną tych produktów. Kolor nie jest już najważniejszym kryterium wyboru farby. Inteligentne farby...

Sto Sp.z o.o. Zabezpieczenie cokołu

Zabezpieczenie cokołu Zabezpieczenie cokołu

Podstawą prac ociepleniowych, które to decydują zarówno o funkcjonalności budynku, jak i jego wyglądzie jest opracowanie i prawidłowe wykonanie szczegółów. Jednym z nich jest odpowiednie zabezpieczenie...

Podstawą prac ociepleniowych, które to decydują zarówno o funkcjonalności budynku, jak i jego wyglądzie jest opracowanie i prawidłowe wykonanie szczegółów. Jednym z nich jest odpowiednie zabezpieczenie strefy cokołowej. Cokół to fragment ściany fundamentowej wystający powyżej terenu, zwykle ok. 70 cm. Jego zadaniem jest ochrona budynku przed zabrudzeniem, wilgocią i utratą ciepła. Cokół jest zwykle estetycznie odcięty od pozostałej fasady, tworząc niewielki uskok na elewacji. Do izolacji tego elementu...

Danuta Baprawska Jak przygotować powierzchnię ścian do malowania

Jak przygotować powierzchnię ścian do malowania Jak przygotować powierzchnię ścian do malowania

Malowanie ścian jest najłatwiejszym i najczęściej stosowanym sposobem na odświeżenie wnętrza. Jednak wielu z nas wciąż popełnia szereg błędów, przez które proces ten staje się trudny i czasochłonny. Jakie...

Malowanie ścian jest najłatwiejszym i najczęściej stosowanym sposobem na odświeżenie wnętrza. Jednak wielu z nas wciąż popełnia szereg błędów, przez które proces ten staje się trudny i czasochłonny. Jakie są więc sprawdzone metody na piękne ściany? Sprawdźmy, jak robią to eksperci budowlani.

Redakcja Problemy akustyczne w mieszkaniach – na co skarżą się Polacy?

Problemy akustyczne w mieszkaniach – na co skarżą się Polacy? Problemy akustyczne w mieszkaniach – na co skarżą się Polacy?

We własnym domu każdy chce czuć się komfortowo i swobodnie. Wybierając miejsce zamieszkania, zwraca się uwagę na wiele czynników, m.in. na cenę, lokalizację, wielkość mieszkania itp. Mało kto jednak zwraca...

We własnym domu każdy chce czuć się komfortowo i swobodnie. Wybierając miejsce zamieszkania, zwraca się uwagę na wiele czynników, m.in. na cenę, lokalizację, wielkość mieszkania itp. Mało kto jednak zwraca uwagę na akustykę i problemy z hałasem, a te często ujawniają się dopiero po kilku miesiącach od przeprowadzki do nowego mieszkania.

Najnowsze produkty i technologie

V-TAC Poland Sp. z o.o. Idealny sposób na doświetlenie ogrodu przez cały rok – ledowe rozwiązania od V-TAC

Idealny sposób na doświetlenie ogrodu przez cały rok – ledowe rozwiązania od V-TAC Idealny sposób na doświetlenie ogrodu przez cały rok – ledowe rozwiązania od V-TAC

Ogród to miejsce, w którym możemy cieszyć się świeżym powietrzem, relaksować się i spędzać czas na świeżym powietrzu. Niezależnie od pory roku, oświetlenie jest kluczowym elementem, który może uczynić...

Ogród to miejsce, w którym możemy cieszyć się świeżym powietrzem, relaksować się i spędzać czas na świeżym powietrzu. Niezależnie od pory roku, oświetlenie jest kluczowym elementem, który może uczynić nasz ogród jeszcze bardziej urokliwym. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa oświetlenie ledowe, które nie tylko nadaje ogrodowi wyjątkowy urok, ale także ma wiele zalet, takich jak oszczędność energii i przyjazność dla środowiska.

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Czy można kupić dobrą i lekką pilarkę elektryczną?

Czy można kupić dobrą i lekką pilarkę elektryczną? Czy można kupić dobrą i lekką pilarkę elektryczną?

Elektryczne pilarki łańcuchowe stają się coraz bardziej pożądanym sprzętem, którego zalety doceniają zarówno profesjonaliści, jak i ogrodowi majsterkowicze. W porównaniu do benzynowych odpowiedników są...

Elektryczne pilarki łańcuchowe stają się coraz bardziej pożądanym sprzętem, którego zalety doceniają zarówno profesjonaliści, jak i ogrodowi majsterkowicze. W porównaniu do benzynowych odpowiedników są znacznie łatwiejsze w obsłudze, cichsze, a także nie emitują żadnych szkodliwych spalin. Ważne jest jednak, by zakupić dobre urządzenie. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią pilarkę elektryczną, i poznaj polecane przez fachowców modele.

Rosenberg Polska sp. z o.o. Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

Niezawodny system wentylacji ECFanGrid Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

Nobless Polska Jak prawidłowo nałożyć olej na taras – krok po kroku

Jak prawidłowo nałożyć olej na taras – krok po kroku Jak prawidłowo nałożyć olej na taras – krok po kroku

Właściwe zabezpieczenie tarasu jest kluczowe dla jego trwałości i estetyki. Jednym z najpopularniejszych sposobów ochrony drewna tarasowego jest stosowanie oleju. W tym szczegółowym przewodniku przedstawiamy...

Właściwe zabezpieczenie tarasu jest kluczowe dla jego trwałości i estetyki. Jednym z najpopularniejszych sposobów ochrony drewna tarasowego jest stosowanie oleju. W tym szczegółowym przewodniku przedstawiamy krok po kroku, jak prawidłowo nałożyć olej na taras, zapewniając mu optymalną ochronę.

De Dietrich Nowość! Stojące gazowe kotły kondensacyjne C 230 EVO od De Dietrich

Nowość! Stojące gazowe kotły kondensacyjne C 230 EVO od De Dietrich Nowość! Stojące gazowe kotły kondensacyjne C 230 EVO od De Dietrich

Nowa seria kotłów C230 EVO z zakresu Techniki Komercyjnej stanowi kontynuację dobrze przyjętej przez rynek serii C230 ECO.

Nowa seria kotłów C230 EVO z zakresu Techniki Komercyjnej stanowi kontynuację dobrze przyjętej przez rynek serii C230 ECO.

KFA Armatura Obalamy mity o grzejniku aluminiowym

Obalamy mity o grzejniku aluminiowym Obalamy mity o grzejniku aluminiowym

Grzejniki aluminiowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Choć są znane od lat i sprawdzone przez miliony użytkowników, wciąż krąży wokół nich wiele mitów oraz...

Grzejniki aluminiowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Choć są znane od lat i sprawdzone przez miliony użytkowników, wciąż krąży wokół nich wiele mitów oraz fałszywych przekonań. Postanowiliśmy więc obalić niektóre z nich i podzielić się wiedzą, podając kilka niezaprzeczalnych faktów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.