W ostatnich latach istotnie zwiększyła się świadomość inwestorów na temat izolacyjności termicznej i oszczędności energii. Z tego względu obecnie wznoszone budynki rzadko mają istotne błędy projektowe lub wykonawcze, które powodują problemy eksploatacyjne lub wysokie koszty ogrzewania. Inwestorzy, będący na etapie budowy czy kupna mieszkania, nadal jednak zbyt rzadko zwracają uwagę na izolacyjność akustyczną. Tymczasem wiele obecnie wznoszonych budynków nie zapewnia wymaganej izolacyjności akustycznej, co z kolei powoduje, że problemy związane z hałasem są codziennością wielu z nas, a trwałe obcowanie z niechcianymi dźwiękami wpływa zarówno na naszą koncentrację, jak i zdrowie fizyczne i psychiczne.
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.
Ciepły dom to nieodzowna potrzeba i jednocześnie wyzwanie współczesności. A do konieczności poprawienia jego energooszczędności chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Ważne jednak, aby wybrać odpowiednią...
Ciepły dom to nieodzowna potrzeba i jednocześnie wyzwanie współczesności. A do konieczności poprawienia jego energooszczędności chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Ważne jednak, aby wybrać odpowiednią dla budynku metodę ocieplania.
Metodę ocieplania od wewnątrz stosuje się przede wszystkim w sytuacji, kiedy nie można wykonać tradycyjnego ocieplenia zewnętrznego. Zwykle dotyczy to obiektów zabytkowych, często z ozdobną elewacją, mających...
Metodę ocieplania od wewnątrz stosuje się przede wszystkim w sytuacji, kiedy nie można wykonać tradycyjnego ocieplenia zewnętrznego. Zwykle dotyczy to obiektów zabytkowych, często z ozdobną elewacją, mających wysoką wartość historyczną i objętych opieką konserwatora. Docieplenie budynku od wewnątrz pozwoli ograniczyć straty ciepła i poprawić komfort cieplny w budynku, a zatem zmniejszyć koszty eksploatacyjne.
Hałas to „dźwięki zazwyczaj o nadmiernym natężeniu (zbyt głośne) w danym miejscu i czasie, odbierane jako: bezcelowe, następnie uciążliwe, przykre, dokuczliwe, wreszcie szkodliwe”. Z tego względu jest kojarzony głównie z dźwiękami pochodzącymi z zewnątrz i towarzyszy najczęściej mieszkańcom budynków wielorodzinnych i budynków w zabudowie szeregowej.
Hałas może występować w wyniku pobudzenia do drgań powietrza lub materiału. Hałas od dźwięków powietrznych kojarzony jest zwykle z głośnymi rozmowami lub muzyką. Natomiast hałas od dźwięków materiałowych kojarzony jest najczęściej z odgłosem tupania lub wiertarki/młota pneumatycznego. To bardzo uciążliwy rodzaj hałasu, od którego ciężko zapewnić izolacyjność, a raz wygenerowany potrafi roznosić się nawet po całym budynku.
W jaki sposób oceniana jest izolacyjność akustyczna przegród?
Każda przegroda izoluje inaczej, w zależności od częstotliwości dźwięku. Niskie częstotliwości dźwięku są zwykle znacznie gorzej tłumione niż wysokie. Zdarza się więc, że zza ściany słychać jedynie „basy” – dźwięki o niskiej częstotliwości, ponieważ wyższe częstotliwości zostają znacznie lepiej tłumione przez przegrodę.
Aby umożliwić prostą ocenę izolacyjności akustycznej przegrody, wprowadzono jednoliczbowe wskaźniki – RA1 i RA2 [dB]. Wskaźnik RA1 odpowiada za izolacyjność od hałasu, w którym przeważają średnie i wysokie częstotliwości dźwięku (np. hałas od dźwięków związanych z obecnością ludzi), dlatego wykorzystywany jest głównie do oceny ścian wewnętrznych.
Jeżeli przeważa hałas o średnich i niskich częstotliwościach (np. hałas uliczny), do oceny izolacyjności akustycznej przegrody wykorzystywany jest wskaźnik RA2, który zwykle odnosi się do przegród zewnętrznych. Im wyższy wskaźnik RA1 lub RA2 dla przegrody, tym lepsze jej parametry akustyczne.
Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród są opisane w normie PN-B 02151-3:2015-10. W większości przypadków graniczne wartości są opisane za pomocą wskaźników przybliżonych R’A1 i R’A2, a więc wartości RA1 i RA2 skorygowanych o konkretną sytuację projektową, uwzględniającą m.in. połączenia i masę sąsiednich przegród. Wartość R’A1 jest w przypadku przegród murowanych około 4 dB niższa od wartości RA1.
Fot. Stowarzyszenie „Białe murowanie”
Izolacyjność akustyczna przegrody jest tym większa, im większa jest jej masa powierzchniowa. Z tego względu wśród ścian najlepszymi parametrami charakteryzują się bloczki silikatowe. Im większa gęstość bloczków (mniej drążeń) i większa grubość ściany, tym lepsza jej izolacyjność akustyczna. Z uwagi na dużą masę, akustyczne bloczki silikatowe o grubości nawet 18 cm są wystarczające do spełnienia wymagań dla ścian w budynkach wielorodzinnych (R’A1 ≥ 50 dB).
W ścianach zewnętrznych decydujący wpływ ma stolarka okienna i nawiewniki okienne, które mają zdecydowanie gorszą izolacyjność akustyczną niż przegroda murowana.
Nieco inaczej wygląda ocena przegród pod kątem izolacyjności od dźwięków uderzeniowych (materiałowych). Wymagania dotyczą stropów, a do oceny przegrody służy wskaźnik Ln,W. W tym przypadku im niższy wskaźnik, tym lepsza izolacyjność stropu.
Za izolacyjność od dźwięków uderzeniowych odpowiada nie tylko masa stropu, ale głównie zastosowana podłoga pływająca, tj. warstwa wylewki betonowej na izolacji akustycznej ze styropianu lub wełny, oddylatowana od ścian za pomocą wełny lub taśmy polietylenowej.
Najczęstsze przyczyny braku lub niewystarczającego komfortu akustycznego w mieszkaniach
Zastosowanie przegród o wysokich parametrach akustycznych nie gwarantuje komfortu, jeśli na etapie projektowania lub wykonawstwa zostaną popełnione następujące błędy:
1. Podstawowym błędem projektowym jest niewłaściwe sytuowanie pomieszczeń. Sypialnia nie powinna sąsiadować z łazienką lub kuchnią innego mieszkania. Odgłosy kapiącej wody lub stawianego kubka na blacie mogą się okazać niemożliwe do wyeliminowania od strony sypialni.
Rys. 1. Połączenie podłogi z cokołem; rys. W. Rogala
2.Sztywne połączenie cokołu z podłogą (rys. 1) sprawia, że podłoga pływająca przestaje pełnić swoją funkcję, a dźwięki uderzeniowe nie są tłumione. Bezwzględnie należy pamiętać o elastycznym połączeniu cokołu oraz pozostawieniu elastycznej izolacji obwodowej.
3.Z izolacyjnością od dźwięków uderzeniowych wiąże się także sytuowanie ścianek działowych. Jeśli ścianki działowe zostaną posadowione bezpośrednio na wylewce, podłoga pływająca nie będzie pełniła swojej funkcji (rys. 2).
Rys. 2. Posadowienie ściany działowej; rys. W. Rogala
4. Tynk zwiększa masę przegrody, dlatego wykorzystanie cięższego tynku cementowo-wapiennego zamiast gipsowego może pozytywnie wpłynąć na parametry akustyczne. Niestety, przy montażu suchego tynku (płyty gipsowo-kartonowej na plackach z kleju gipsowego) należy się liczyć ze znacznym pogorszeniem parametrów akustycznych.
5. Wypełnianie spoin pionowych nie jest istotne z uwagi na parametry akustyczne otynkowanych przegród, ale staranne wykonawstwo odgrywa istotną rolę.
Rys. 3. Posadowienie ściany akustycznej z lżejszą przegrodą; rys. W. Rogala
6.Pozostawianie zbyt dużych szczelin podstropowych, przecinanie ścian akustycznych lżejszymi przegrodami (rys. 3) oraz nadmierne bruzdowanie ścian. O ile sama instalacja elektryczna nie wpływa istotnie na parametry akustyczne, jeśli w przegrodzie akustycznej zrobimy otwór na instalację kanalizacyjną albo stelaż podtynkowy, to nie pozostanie to bez wpływu na parametry akustyczne. Przy wykonywaniu bruzd w elementach drążonych należy bezwzględnie pamiętać o uzupełnieniu drążenia zaprawą.
7.Niewłaściwy montaż i usytuowanie wentylacji oraz urządzeń instalacyjnych. Oszczędności na etapie wykonawstwa mogą być bardzo drogie do naprawy w późniejszym etapie. W przypadku urządzeń montowanych do przegród należy pamiętać o stosowaniu przekładek tłumiących drgania.
Błędy przy projektowaniu i wykonawstwie objawiające się niewystarczającą izolacyjnością akustyczną są zwykle bardzo trudne i kosztowne lub wręcz niemożliwe do wyeliminowania. Często poprawa parametrów akustycznych musi odbyć się w miejscu źródła hałasu, a więc w sąsiednim mieszkaniu, co nie zawsze jest możliwe.
Jak poprawić izolacyjność akustyczną w mieszkaniu?
W przypadku niewystarczającej izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych możliwe jest zwiększenie masy powierzchniowej przegrody lub zastosowanie przedścianki z płyt gipsowo-kartonowych z wypełnieniem wełną mineralną. Takie przedścianki istotnie poprawiają parametry akustyczne, chociaż należy mieć świadomość, że poprawa następuje głównie w zakresie dźwięków o wysokiej częstotliwości.
Prawidłowo wykonana przedścianka nie powinna stykać się z istniejącą ścianą. Niestety, takie rozwiązanie nie poprawi istotnie izolacyjności od dźwięków uderzeniowych. W tym przypadku poprawa może odbyć się jedynie w pomieszczeniu, gdzie jest generowany hałas i nierzadko wiąże się z kosztownym remontem posadzki i podłogi. Warto więc zadbać o właściwe materiały i rozwiązania projektowe na etapie powstawania budynku.
Od 2021 roku nowo projektowane domy będą musiały spełniać surowsze wymagania dotyczące efektywności energetycznej. Każdy nowy budynek mieszkalny będzie musiał być nie tylko dobrze ocieplony, ale będą w...
Od 2021 roku nowo projektowane domy będą musiały spełniać surowsze wymagania dotyczące efektywności energetycznej. Każdy nowy budynek mieszkalny będzie musiał być nie tylko dobrze ocieplony, ale będą w nim musiały być również zastosowane urządzenia korzystające z energii odnawialnej.
Szary styropian to produkt nowej generacji i przyszłość rynku materiałów termoizolacyjnych. Jest to jednak produkt wymagający. Dlatego podczas prac ociepleniowych bezwzględnie należy przestrzegać kilku...
Szary styropian to produkt nowej generacji i przyszłość rynku materiałów termoizolacyjnych. Jest to jednak produkt wymagający. Dlatego podczas prac ociepleniowych bezwzględnie należy przestrzegać kilku ważnych zasad.
Farby elewacyjne decydują o estetyce budynków, ale nie tylko. W zależności od potrzeb mogą też chronić dom przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych oraz rozwojem grzybów i pleśni. Na co...
Farby elewacyjne decydują o estetyce budynków, ale nie tylko. W zależności od potrzeb mogą też chronić dom przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych oraz rozwojem grzybów i pleśni. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze farby fasadowej, aby budynek jak najdłużej dobrze wyglądał?
Testo jako ekspert w dziedzinie technologii pomiarowej poszerza swoją ofertę o nową kamerę termowizyjną testo 883 dla audytorów energetycznych. Charakteryzuje się ona najlepszą jakością obrazu oraz umożliwia...
Testo jako ekspert w dziedzinie technologii pomiarowej poszerza swoją ofertę o nową kamerę termowizyjną testo 883 dla audytorów energetycznych. Charakteryzuje się ona najlepszą jakością obrazu oraz umożliwia tworzenie profesjonalnych raportów pomiarowych, co znacznie ułatwia codzienną pracę przy jednoczesnym oszczędzaniu kosztów ogrzewania i energii.
„Najważniejsze jest to, co niewidoczne dla oczu” – ten cytat z „Małego Księcia” doskonale wpasowuje się w nasze codzienne wybory, również te budowlane. Dlatego budując dom, najpierw zadbajmy o jego solidne...
„Najważniejsze jest to, co niewidoczne dla oczu” – ten cytat z „Małego Księcia” doskonale wpasowuje się w nasze codzienne wybory, również te budowlane. Dlatego budując dom, najpierw zadbajmy o jego solidne fundamenty i przede wszystkim konstrukcję. Czy drewno użyte jako podstawa domu zagwarantuje mu wytrzymałość oraz długowieczność? Odpowiedzi na to pytanie udziela Sławomir Perliński, Product Manager w JAF Polska.
Sufity podwieszane mogą stanowić ciekawy i nowoczesny element aranżacji wnętrza. Choć najczęściej kojarzą się z białymi klasycznymi modułami, są dostępne niemal w każdym kolorze i różnej stylistyce.
Sufity podwieszane mogą stanowić ciekawy i nowoczesny element aranżacji wnętrza. Choć najczęściej kojarzą się z białymi klasycznymi modułami, są dostępne niemal w każdym kolorze i różnej stylistyce.
Od 1 stycznia 2021 r. obowiązują nowe przepisy Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy te podnoszą wymagania stawiane nowoprojektowanym...
Od 1 stycznia 2021 r. obowiązują nowe przepisy Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy te podnoszą wymagania stawiane nowoprojektowanym budynkom w zakresie izolacji cieplnej ścian i przegród oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Dlatego w poniższym artykule podpowiadam, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu budynków mieszkalnych na nowych zasadach oraz jak spełnić wymagania w zakresie wskaźnika wykorzystania...
Wzrastające koszty energii, zmiana świadomości ekologicznej Polaków, a także wsparcie rządowych oraz pozarządowych instytucji doprowadziły do szeroko zakrojonych działań związanych z termomodernizacją...
Wzrastające koszty energii, zmiana świadomości ekologicznej Polaków, a także wsparcie rządowych oraz pozarządowych instytucji doprowadziły do szeroko zakrojonych działań związanych z termomodernizacją istniejących budynków. W ostatnim dziesięcioleciu w dużej skali poddawano termomodernizacji budynki wielorodzinne. Gorzej wyglądała sytuacja z termomodernizacją budynków jednorodzinnych.
Przerażenie jest wielkie, gdy szafa zostaje odsunięta na bok, a za nią widoczna jest pleśń. Często nie jest to zauważane przez lata, a mieszkańcy nieświadomie narażają się na zagrożenia dla zdrowia. Po...
Przerażenie jest wielkie, gdy szafa zostaje odsunięta na bok, a za nią widoczna jest pleśń. Często nie jest to zauważane przez lata, a mieszkańcy nieświadomie narażają się na zagrożenia dla zdrowia. Po wykryciu szkody ważne jest ustalenie przyczyny – poza tym należy ją jak najszybciej usunąć. Nawet najpiękniejsza optyczna naprawa niestety nie trwa długo, jeśli nie zostanie usunięta przyczyna powstawania pleśni.
Barwa i natężenie światła wpływają na samopoczucie oraz odbiór kolorów w przestrzeni. Dlatego są to istotne czynniki, na które warto zwrócić uwagę przy projektowaniu oświetlenia – zarówno w przestrzeniach...
Barwa i natężenie światła wpływają na samopoczucie oraz odbiór kolorów w przestrzeni. Dlatego są to istotne czynniki, na które warto zwrócić uwagę przy projektowaniu oświetlenia – zarówno w przestrzeniach domowych, jak i komercyjnych. Kolekcję Agnes Nowodvorski Lighting uzupełniły oprawy emitujące ciepłe światło o temperaturze barwowej 3000K. Dodatkowo we wszystkich wersjach lamp Agnes podniesiono stopień szczelności, co umożliwia wykorzystanie ich w miejscach o podwyższonej wilgotności.
Firma H+H obchodzi 15-lecie działalności biznesowej w Polsce. Mocną pozycję na polskim rynku zawdzięcza przejrzystej filozofii i solidnej ofercie produktowej. Przewodnie hasło – „Partner w budowaniu ścian”...
Firma H+H obchodzi 15-lecie działalności biznesowej w Polsce. Mocną pozycję na polskim rynku zawdzięcza przejrzystej filozofii i solidnej ofercie produktowej. Przewodnie hasło – „Partner w budowaniu ścian” – odzwierciedla przemyślaną strategię, w której priorytetem jest fachowe wsparcie projektantów, wykonawców i inwestorów na każdym etapie budowy.
Idealnie gładka czy z efektami 3D? Elewacje mogą być bardzo różne, ale to nie ograniczenia systemu elewacyjnego, a architekt powinien decydować o ich kształcie i formie. System Dri Design pozwala łatwo...
Idealnie gładka czy z efektami 3D? Elewacje mogą być bardzo różne, ale to nie ograniczenia systemu elewacyjnego, a architekt powinien decydować o ich kształcie i formie. System Dri Design pozwala łatwo zaprojektować i wykonać zarówno typowe i jednorodne elewacje, jak i takie o trójwymiarowej strukturze dającej efekty głębokiego światłocienia.
Komfort akustyczny jest jedną z najbardziej pożądanych cech mieszkań i domów. W ostatnim czasie stało to się jeszcze bardziej istotne, ponieważ pandemia koronawirusa sprawiła, że w domach spędzaliśmy o...
Komfort akustyczny jest jedną z najbardziej pożądanych cech mieszkań i domów. W ostatnim czasie stało to się jeszcze bardziej istotne, ponieważ pandemia koronawirusa sprawiła, że w domach spędzaliśmy o wiele więcej czasu, niż miało to miejsce wcześniej.
Zgodnie z definicją pojęcie „trwałość” oznacza czas, w którym system zachowa swoje właściwości użytkowe, natomiast „niezawodność” jest to własność systemu dająca informację o tym, czy pracuje on poprawnie,...
Zgodnie z definicją pojęcie „trwałość” oznacza czas, w którym system zachowa swoje właściwości użytkowe, natomiast „niezawodność” jest to własność systemu dająca informację o tym, czy pracuje on poprawnie, zgodnie z założeniami. Zatem trwałość i niezawodność ETICS można opisać jako okres, w którym system spełnia wszystkie stawiane mu wymagania w zakresie bezpieczeństwa użytkowania oraz właściwości izolacyjności termicznej, odporności na oddziaływanie czynników atmosferycznych, korozyjnych i wymagań...
Warunki Techniczne (WT) to zbiór regulacji prawnych, które opisują wymagania i wytyczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy co kilka lat są aktualizowane ze względu na postęp...
Warunki Techniczne (WT) to zbiór regulacji prawnych, które opisują wymagania i wytyczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy co kilka lat są aktualizowane ze względu na postęp technologiczny oraz rosnące oczekiwania użytkowników budynków.
Budując dom, musimy podjąć wiele ważnych decyzji, które nie tylko wpłyną na koszty budowy, ale również na późniejszą jego eksploatację i komfort mieszkania. Jedną z nich jest wybór stropu, który dobierany...
Budując dom, musimy podjąć wiele ważnych decyzji, które nie tylko wpłyną na koszty budowy, ale również na późniejszą jego eksploatację i komfort mieszkania. Jedną z nich jest wybór stropu, który dobierany jest już na etapie projektu budynku. Jego późniejsza zmiana jest możliwa, ale modyfikacja musi być zatwierdzona przez projektanta lub kierownika budowy.
Ultrakompaktowe spieki Dekton od Cosentino to jedne z niewielu materiałów budowlanych, które poza zastosowaniem jako blaty kuchenne i łazienkowe, okładziny ścian, mebli, drzwi czy posadzek, wykorzystuje...
Ultrakompaktowe spieki Dekton od Cosentino to jedne z niewielu materiałów budowlanych, które poza zastosowaniem jako blaty kuchenne i łazienkowe, okładziny ścian, mebli, drzwi czy posadzek, wykorzystuje się również do wykończenia elewacji. Właściwości techniczne tych wielkoformatowej powierzchni i niewidoczne połączenia krawędzi sprawiają, że Dekton precyzyjnie dostosowuje się do złożoności budynku. Nie bez znaczenia w tym przypadku jest także duża gama formatów, odcieni i grubości płyt, pozwalająca...
Firma RECTOR przebadała stropy pod kątem akustyki oraz stworzyła kalkulator właściwości akustycznych, pozwalający określić szacunkową izolacyjność akustyczną stropów w systemie RECTOR wraz z ich warstwami...
Firma RECTOR przebadała stropy pod kątem akustyki oraz stworzyła kalkulator właściwości akustycznych, pozwalający określić szacunkową izolacyjność akustyczną stropów w systemie RECTOR wraz z ich warstwami wykończeniowymi.
Drewniana belka jest materiałem naturalnym, który można stosować niemal we wszystkich konstrukcjach budowlanych. Mimo wielu zalet, ten budulec ma również pewne słabe strony. W budownictwie drewnianym elementy...
Drewniana belka jest materiałem naturalnym, który można stosować niemal we wszystkich konstrukcjach budowlanych. Mimo wielu zalet, ten budulec ma również pewne słabe strony. W budownictwie drewnianym elementy narażone na nacisk boczny stanowią krytyczne punkty konstrukcji. Narażone są również na rozciąganie poprzeczne lub ścinanie, jak np. obszar na podparciu dźwigara. Firma fischer ma rozwiązanie, które w krótkim czasie pozwoli uzyskać wyższą nośność belki. Aby udowodnić skuteczność tego rozwiązania,...
Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology...
Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology wyróżnia się maksymalnym zakresem ochrony powierzchni, wytrzymałością, stabilnością koloru i trwałością. Nadają również dodatkowe właściwości pokrywanym powierzchniom, co jest niewątpliwą wartością dodaną tych produktów. Kolor nie jest już najważniejszym kryterium wyboru farby. Inteligentne farby...
Podstawą prac ociepleniowych, które to decydują zarówno o funkcjonalności budynku, jak i jego wyglądzie jest opracowanie i prawidłowe wykonanie szczegółów. Jednym z nich jest odpowiednie zabezpieczenie...
Podstawą prac ociepleniowych, które to decydują zarówno o funkcjonalności budynku, jak i jego wyglądzie jest opracowanie i prawidłowe wykonanie szczegółów. Jednym z nich jest odpowiednie zabezpieczenie strefy cokołowej. Cokół to fragment ściany fundamentowej wystający powyżej terenu, zwykle ok. 70 cm. Jego zadaniem jest ochrona budynku przed zabrudzeniem, wilgocią i utratą ciepła. Cokół jest zwykle estetycznie odcięty od pozostałej fasady, tworząc niewielki uskok na elewacji. Do izolacji tego elementu...
Malowanie ścian jest najłatwiejszym i najczęściej stosowanym sposobem na odświeżenie wnętrza. Jednak wielu z nas wciąż popełnia szereg błędów, przez które proces ten staje się trudny i czasochłonny. Jakie...
Malowanie ścian jest najłatwiejszym i najczęściej stosowanym sposobem na odświeżenie wnętrza. Jednak wielu z nas wciąż popełnia szereg błędów, przez które proces ten staje się trudny i czasochłonny. Jakie są więc sprawdzone metody na piękne ściany? Sprawdźmy, jak robią to eksperci budowlani.
We własnym domu każdy chce czuć się komfortowo i swobodnie. Wybierając miejsce zamieszkania, zwraca się uwagę na wiele czynników, m.in. na cenę, lokalizację, wielkość mieszkania itp. Mało kto jednak zwraca...
We własnym domu każdy chce czuć się komfortowo i swobodnie. Wybierając miejsce zamieszkania, zwraca się uwagę na wiele czynników, m.in. na cenę, lokalizację, wielkość mieszkania itp. Mało kto jednak zwraca uwagę na akustykę i problemy z hałasem, a te często ujawniają się dopiero po kilku miesiącach od przeprowadzki do nowego mieszkania.
Właściwe zabezpieczenie tarasu jest kluczowe dla jego trwałości i estetyki. Jednym z najpopularniejszych sposobów ochrony drewna tarasowego jest stosowanie oleju. W tym szczegółowym przewodniku przedstawiamy...
Właściwe zabezpieczenie tarasu jest kluczowe dla jego trwałości i estetyki. Jednym z najpopularniejszych sposobów ochrony drewna tarasowego jest stosowanie oleju. W tym szczegółowym przewodniku przedstawiamy krok po kroku, jak prawidłowo nałożyć olej na taras, zapewniając mu optymalną ochronę.
Grzejniki aluminiowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Choć są znane od lat i sprawdzone przez miliony użytkowników, wciąż krąży wokół nich wiele mitów oraz...
Grzejniki aluminiowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Choć są znane od lat i sprawdzone przez miliony użytkowników, wciąż krąży wokół nich wiele mitów oraz fałszywych przekonań. Postanowiliśmy więc obalić niektóre z nich i podzielić się wiedzą, podając kilka niezaprzeczalnych faktów.
Według niektórych dbanie o trawnik w ogrodzie to tylko jej koszenie. Jednak koszenie to jeden z wielu elementów pielęgnacji. Aby trawnik wyglądał zdrowo i pięknie, należy wykonać szereg czynności w odpowiednim...
Według niektórych dbanie o trawnik w ogrodzie to tylko jej koszenie. Jednak koszenie to jeden z wielu elementów pielęgnacji. Aby trawnik wyglądał zdrowo i pięknie, należy wykonać szereg czynności w odpowiednim czasie. Dowiedz się, jak dbać o trawnik w Twoim ogrodzie.
Jeżeli zastanawiasz się, którą szlifierkę wybrać, mimośrodową czy oscylacyjną, lub nie wiesz, jakie różnice występują między tymi dwoma urządzeniami, ten artykuł jest dla Ciebie! Przedstawiamy charakterystykę...
Jeżeli zastanawiasz się, którą szlifierkę wybrać, mimośrodową czy oscylacyjną, lub nie wiesz, jakie różnice występują między tymi dwoma urządzeniami, ten artykuł jest dla Ciebie! Przedstawiamy charakterystykę tych urządzeń, porównujemy ich zastosowanie oraz wyjaśniamy wątpliwości.
Meble z palet to nieustannie popularny trend wśród majsterkowiczów i osób, które nie lubią gotowych, marketowych rozwiązań, bądź chcą żyć w zgodzie z ideą zero waste. Pomysłów na wykorzystanie dostępnych...
Meble z palet to nieustannie popularny trend wśród majsterkowiczów i osób, które nie lubią gotowych, marketowych rozwiązań, bądź chcą żyć w zgodzie z ideą zero waste. Pomysłów na wykorzystanie dostępnych niemal wszędzie palet jest mnóstwo. Często można natknąć się na nietypowe i zaskakujące projekty wykonane z tego materiału. Oto kilka pomysłów na wykorzystanie palet.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.