W ostatnich latach istotnie zwiększyła się świadomość inwestorów na temat izolacyjności termicznej i oszczędności energii. Z tego względu obecnie wznoszone budynki rzadko mają istotne błędy projektowe lub wykonawcze, które powodują problemy eksploatacyjne lub wysokie koszty ogrzewania. Inwestorzy, będący na etapie budowy czy kupna mieszkania, nadal jednak zbyt rzadko zwracają uwagę na izolacyjność akustyczną. Tymczasem wiele obecnie wznoszonych budynków nie zapewnia wymaganej izolacyjności akustycznej, co z kolei powoduje, że problemy związane z hałasem są codziennością wielu z nas, a trwałe obcowanie z niechcianymi dźwiękami wpływa zarówno na naszą koncentrację, jak i zdrowie fizyczne i psychiczne.
We własnym domu każdy chce czuć się komfortowo i swobodnie. Wybierając miejsce zamieszkania, zwraca się uwagę na wiele czynników, m.in. na cenę, lokalizację, wielkość mieszkania itp. Mało kto jednak zwraca...
We własnym domu każdy chce czuć się komfortowo i swobodnie. Wybierając miejsce zamieszkania, zwraca się uwagę na wiele czynników, m.in. na cenę, lokalizację, wielkość mieszkania itp. Mało kto jednak zwraca uwagę na akustykę i problemy z hałasem, a te często ujawniają się dopiero po kilku miesiącach od przeprowadzki do nowego mieszkania.
Komfort akustyczny jest jedną z najbardziej pożądanych cech mieszkań i domów. W ostatnim czasie stało to się jeszcze bardziej istotne, ponieważ pandemia koronawirusa sprawiła, że w domach spędzaliśmy o...
Komfort akustyczny jest jedną z najbardziej pożądanych cech mieszkań i domów. W ostatnim czasie stało to się jeszcze bardziej istotne, ponieważ pandemia koronawirusa sprawiła, że w domach spędzaliśmy o wiele więcej czasu, niż miało to miejsce wcześniej.
Osiągnięcie komfortu akustycznego mieszkania czy domu jednorodzinnego jest możliwe, jeśli przestrzega się wymagań prawnych. Można tak zaprojektować i wykonać izolację akustyczną budynku, by odciąć się...
Osiągnięcie komfortu akustycznego mieszkania czy domu jednorodzinnego jest możliwe, jeśli przestrzega się wymagań prawnych. Można tak zaprojektować i wykonać izolację akustyczną budynku, by odciąć się od hałasu lub ograniczyć jego oddziaływanie. Ale także w procesie budowy, nie trzymając się ściśle przepisów, można wiele zepsuć. Dlatego warto poznać, choćby w zarysie, jakie są te wymagania i gdzie je możemy znaleźć. Łatwiej nam będzie sprawdzić, czy projektant czegoś nie pominął, deweloper nie poszedł...
Hałas to „dźwięki zazwyczaj o nadmiernym natężeniu (zbyt głośne) w danym miejscu i czasie, odbierane jako: bezcelowe, następnie uciążliwe, przykre, dokuczliwe, wreszcie szkodliwe”. Z tego względu jest kojarzony głównie z dźwiękami pochodzącymi z zewnątrz i towarzyszy najczęściej mieszkańcom budynków wielorodzinnych i budynków w zabudowie szeregowej.
Hałas może występować w wyniku pobudzenia do drgań powietrza lub materiału. Hałas od dźwięków powietrznych kojarzony jest zwykle z głośnymi rozmowami lub muzyką. Natomiast hałas od dźwięków materiałowych kojarzony jest najczęściej z odgłosem tupania lub wiertarki/młota pneumatycznego. To bardzo uciążliwy rodzaj hałasu, od którego ciężko zapewnić izolacyjność, a raz wygenerowany potrafi roznosić się nawet po całym budynku.
W jaki sposób oceniana jest izolacyjność akustyczna przegród?
Każda przegroda izoluje inaczej, w zależności od częstotliwości dźwięku. Niskie częstotliwości dźwięku są zwykle znacznie gorzej tłumione niż wysokie. Zdarza się więc, że zza ściany słychać jedynie „basy” – dźwięki o niskiej częstotliwości, ponieważ wyższe częstotliwości zostają znacznie lepiej tłumione przez przegrodę.
Aby umożliwić prostą ocenę izolacyjności akustycznej przegrody, wprowadzono jednoliczbowe wskaźniki – RA1 i RA2 [dB]. Wskaźnik RA1 odpowiada za izolacyjność od hałasu, w którym przeważają średnie i wysokie częstotliwości dźwięku (np. hałas od dźwięków związanych z obecnością ludzi), dlatego wykorzystywany jest głównie do oceny ścian wewnętrznych.
Jeżeli przeważa hałas o średnich i niskich częstotliwościach (np. hałas uliczny), do oceny izolacyjności akustycznej przegrody wykorzystywany jest wskaźnik RA2, który zwykle odnosi się do przegród zewnętrznych. Im wyższy wskaźnik RA1 lub RA2 dla przegrody, tym lepsze jej parametry akustyczne.
Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród są opisane w normie PN-B 02151-3:2015-10. W większości przypadków graniczne wartości są opisane za pomocą wskaźników przybliżonych R’A1 i R’A2, a więc wartości RA1 i RA2 skorygowanych o konkretną sytuację projektową, uwzględniającą m.in. połączenia i masę sąsiednich przegród. Wartość R’A1 jest w przypadku przegród murowanych około 4 dB niższa od wartości RA1.
Fot. Stowarzyszenie „Białe murowanie”
Izolacyjność akustyczna przegrody jest tym większa, im większa jest jej masa powierzchniowa. Z tego względu wśród ścian najlepszymi parametrami charakteryzują się bloczki silikatowe. Im większa gęstość bloczków (mniej drążeń) i większa grubość ściany, tym lepsza jej izolacyjność akustyczna. Z uwagi na dużą masę, akustyczne bloczki silikatowe o grubości nawet 18 cm są wystarczające do spełnienia wymagań dla ścian w budynkach wielorodzinnych (R’A1 ≥ 50 dB).
W ścianach zewnętrznych decydujący wpływ ma stolarka okienna i nawiewniki okienne, które mają zdecydowanie gorszą izolacyjność akustyczną niż przegroda murowana.
Nieco inaczej wygląda ocena przegród pod kątem izolacyjności od dźwięków uderzeniowych (materiałowych). Wymagania dotyczą stropów, a do oceny przegrody służy wskaźnik Ln,W. W tym przypadku im niższy wskaźnik, tym lepsza izolacyjność stropu.
Za izolacyjność od dźwięków uderzeniowych odpowiada nie tylko masa stropu, ale głównie zastosowana podłoga pływająca, tj. warstwa wylewki betonowej na izolacji akustycznej ze styropianu lub wełny, oddylatowana od ścian za pomocą wełny lub taśmy polietylenowej.
Najczęstsze przyczyny braku lub niewystarczającego komfortu akustycznego w mieszkaniach
Zastosowanie przegród o wysokich parametrach akustycznych nie gwarantuje komfortu, jeśli na etapie projektowania lub wykonawstwa zostaną popełnione następujące błędy:
1. Podstawowym błędem projektowym jest niewłaściwe sytuowanie pomieszczeń. Sypialnia nie powinna sąsiadować z łazienką lub kuchnią innego mieszkania. Odgłosy kapiącej wody lub stawianego kubka na blacie mogą się okazać niemożliwe do wyeliminowania od strony sypialni.
Rys. 1. Połączenie podłogi z cokołem; rys. W. Rogala
2.Sztywne połączenie cokołu z podłogą (rys. 1) sprawia, że podłoga pływająca przestaje pełnić swoją funkcję, a dźwięki uderzeniowe nie są tłumione. Bezwzględnie należy pamiętać o elastycznym połączeniu cokołu oraz pozostawieniu elastycznej izolacji obwodowej.
3.Z izolacyjnością od dźwięków uderzeniowych wiąże się także sytuowanie ścianek działowych. Jeśli ścianki działowe zostaną posadowione bezpośrednio na wylewce, podłoga pływająca nie będzie pełniła swojej funkcji (rys. 2).
Rys. 2. Posadowienie ściany działowej; rys. W. Rogala
4. Tynk zwiększa masę przegrody, dlatego wykorzystanie cięższego tynku cementowo-wapiennego zamiast gipsowego może pozytywnie wpłynąć na parametry akustyczne. Niestety, przy montażu suchego tynku (płyty gipsowo-kartonowej na plackach z kleju gipsowego) należy się liczyć ze znacznym pogorszeniem parametrów akustycznych.
5. Wypełnianie spoin pionowych nie jest istotne z uwagi na parametry akustyczne otynkowanych przegród, ale staranne wykonawstwo odgrywa istotną rolę.
Rys. 3. Posadowienie ściany akustycznej z lżejszą przegrodą; rys. W. Rogala
6.Pozostawianie zbyt dużych szczelin podstropowych, przecinanie ścian akustycznych lżejszymi przegrodami (rys. 3) oraz nadmierne bruzdowanie ścian. O ile sama instalacja elektryczna nie wpływa istotnie na parametry akustyczne, jeśli w przegrodzie akustycznej zrobimy otwór na instalację kanalizacyjną albo stelaż podtynkowy, to nie pozostanie to bez wpływu na parametry akustyczne. Przy wykonywaniu bruzd w elementach drążonych należy bezwzględnie pamiętać o uzupełnieniu drążenia zaprawą.
7.Niewłaściwy montaż i usytuowanie wentylacji oraz urządzeń instalacyjnych. Oszczędności na etapie wykonawstwa mogą być bardzo drogie do naprawy w późniejszym etapie. W przypadku urządzeń montowanych do przegród należy pamiętać o stosowaniu przekładek tłumiących drgania.
Błędy przy projektowaniu i wykonawstwie objawiające się niewystarczającą izolacyjnością akustyczną są zwykle bardzo trudne i kosztowne lub wręcz niemożliwe do wyeliminowania. Często poprawa parametrów akustycznych musi odbyć się w miejscu źródła hałasu, a więc w sąsiednim mieszkaniu, co nie zawsze jest możliwe.
Jak poprawić izolacyjność akustyczną w mieszkaniu?
W przypadku niewystarczającej izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych możliwe jest zwiększenie masy powierzchniowej przegrody lub zastosowanie przedścianki z płyt gipsowo-kartonowych z wypełnieniem wełną mineralną. Takie przedścianki istotnie poprawiają parametry akustyczne, chociaż należy mieć świadomość, że poprawa następuje głównie w zakresie dźwięków o wysokiej częstotliwości.
Prawidłowo wykonana przedścianka nie powinna stykać się z istniejącą ścianą. Niestety, takie rozwiązanie nie poprawi istotnie izolacyjności od dźwięków uderzeniowych. W tym przypadku poprawa może odbyć się jedynie w pomieszczeniu, gdzie jest generowany hałas i nierzadko wiąże się z kosztownym remontem posadzki i podłogi. Warto więc zadbać o właściwe materiały i rozwiązania projektowe na etapie powstawania budynku.
Obecna sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, czyli szerząca się epidemia koronawirusa, wpływa na całe nasze życie. Dosięga to również kwestii budów, których prowadzenie w tym czasie jest możliwe, oczywiście...
Obecna sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, czyli szerząca się epidemia koronawirusa, wpływa na całe nasze życie. Dosięga to również kwestii budów, których prowadzenie w tym czasie jest możliwe, oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i odpowiedzialności wszystkich osób związanych z budową oraz zastosowaniem odpowiednich technologii i materiałów.
Domy z keramzytu zyskują coraz więcej zwolenników. I nie ma się co dziwić. Taka budowa to oszczędność, prostota wykonania, a także krótki czas realizacji. Keramzyt jest lekki i wytrzymały, a zbudowany...
Domy z keramzytu zyskują coraz więcej zwolenników. I nie ma się co dziwić. Taka budowa to oszczędność, prostota wykonania, a także krótki czas realizacji. Keramzyt jest lekki i wytrzymały, a zbudowany z niego budynek jest ciepły, wytrzymały i odporny na wilgoć.
Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) wzięło udział w konsultacjach publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz ustawy o Inspekcji Ochrony...
Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) wzięło udział w konsultacjach publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju. Nie wszystkie pomysły zostały zaakceptowane przez branżę.
Termomodernizacja budynków mieszkalnych kojarzy się z ociepleniem ścian, i słusznie, bo właśnie przez ściany, łącznie z oknami, ucieka znaczna ilość ciepła z domów mieszkalnych. A dzięki dociepleniu ścian...
Termomodernizacja budynków mieszkalnych kojarzy się z ociepleniem ścian, i słusznie, bo właśnie przez ściany, łącznie z oknami, ucieka znaczna ilość ciepła z domów mieszkalnych. A dzięki dociepleniu ścian możemy sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkań.
Technologia ETICS to najbardziej popularna metoda ocieplania ścian zewnętrznych budynków w Polsce. Jak dobrać odpowiednią grubość izolacji cieplnej? Jakie parametry i właściwości płyt styropianowych wpływają...
Technologia ETICS to najbardziej popularna metoda ocieplania ścian zewnętrznych budynków w Polsce. Jak dobrać odpowiednią grubość izolacji cieplnej? Jakie parametry i właściwości płyt styropianowych wpływają na jakość wykonania izolacji?
Zanim przystąpimy do budowy, zastanówmy się nad technologią wykonania stropu. O ile w projekcie indywidualnym mamy wpływ na wybór technologii, w jakiej wykonywane będą poszczególne elementy konstrukcyjne,...
Zanim przystąpimy do budowy, zastanówmy się nad technologią wykonania stropu. O ile w projekcie indywidualnym mamy wpływ na wybór technologii, w jakiej wykonywane będą poszczególne elementy konstrukcyjne, tak w przypadku gotowych projektów najczęściej stosowane jest rozwiązanie uniwersalne.
Płyty gipsowo-kartonowe wykorzystuje się do stawiania ścian działowych, budowy sufitów podwieszanych czy okładzin ściennych. Swoje zastosowanie znajdują również przy wznoszeniu niskich ścianek oddzielających...
Płyty gipsowo-kartonowe wykorzystuje się do stawiania ścian działowych, budowy sufitów podwieszanych czy okładzin ściennych. Swoje zastosowanie znajdują również przy wznoszeniu niskich ścianek oddzielających pomieszczenia, elementów dekoracyjnych, takich jak półki czy wnęki oraz w zabudowie szachtów instalacyjnych, kominków czy poddasza. Oprócz właściwego doboru płyt g-k, ważny jest również ich odpowiedni montaż i fachowe, zgodne ze sztuką budowlaną, wykonawstwo.
Ochrona przeciwpożarowa nie jest tym, na czym się skupiamy się najbardziej budując dom. Zwłaszcza, że przepisy dotyczące domów jednorodzinnych nie są pod tym względem bardzo wymagające. Tego obszaru nie...
Ochrona przeciwpożarowa nie jest tym, na czym się skupiamy się najbardziej budując dom. Zwłaszcza, że przepisy dotyczące domów jednorodzinnych nie są pod tym względem bardzo wymagające. Tego obszaru nie warto jednak zaniedbywać. Wybór odpowiednich zabezpieczeń przeciwogniowych w przyszłości może nas uratować przed pożarem.
Podpowiadamy, jak zbudować energooszczędny dom, począwszy od projektu, usytuowania budynku na działce, aż po dobór materiałów i technologii oraz wykonawstwo.
Podpowiadamy, jak zbudować energooszczędny dom, począwszy od projektu, usytuowania budynku na działce, aż po dobór materiałów i technologii oraz wykonawstwo.
Wymagające przepisy o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki [1] nakazują projektowanie i wznoszenie niemal wszystkich obiektów co najmniej w standardzie energooszczędnym.
Wymagające przepisy o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki [1] nakazują projektowanie i wznoszenie niemal wszystkich obiektów co najmniej w standardzie energooszczędnym.
Od początku 2021 r. każdy nowy budynek mieszkalny musi być nie tylko dobrze ocieplony, ale także wyposażony w urządzenia korzystające z energii odnawialnej. Nadchodzące zmiany Warunków Technicznych w zakresie...
Od początku 2021 r. każdy nowy budynek mieszkalny musi być nie tylko dobrze ocieplony, ale także wyposażony w urządzenia korzystające z energii odnawialnej. Nadchodzące zmiany Warunków Technicznych w zakresie współczynników przenikania ciepła oznaczają wzrost komfortu cieplnego i większe oszczędności energii.
Elewacja wentylowana to kompletny system elewacyjny, składający się przede wszystkim z podkonstrukcji (rusztu), izolacji termicznej, szczeliny wentylacyjnej i okładziny elewacyjnej, wykonanej najczęściej...
Elewacja wentylowana to kompletny system elewacyjny, składający się przede wszystkim z podkonstrukcji (rusztu), izolacji termicznej, szczeliny wentylacyjnej i okładziny elewacyjnej, wykonanej najczęściej z płyt. Mogą być stosowane zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Dzięki dużym możliwościom kreowania wyglądu budynku, a także optymalnym parametrom cieplno-wilgotnościowym znajdują uznanie zarówno inwestorów, jak i architektów.
Wykonanie hydroizolacji w budynku, który w wyniku braku, uszkodzenia lub technicznego zużycia uszczelnienia uległ zawilgoceniu (tj. hydroizolacji wtórnej [1]), jest zagadnieniem na tyle złożonym, że praktycznie...
Wykonanie hydroizolacji w budynku, który w wyniku braku, uszkodzenia lub technicznego zużycia uszczelnienia uległ zawilgoceniu (tj. hydroizolacji wtórnej [1]), jest zagadnieniem na tyle złożonym, że praktycznie każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
Wiele budynków, a szczególnie te wzniesione na przełomie XIX i XX wieku kamienice i pałace, ze względu na zły stan techniczny, wymaga obecnie remontu, a często niezbędne jest wzmocnienie lub wymiana stropu....
Wiele budynków, a szczególnie te wzniesione na przełomie XIX i XX wieku kamienice i pałace, ze względu na zły stan techniczny, wymaga obecnie remontu, a często niezbędne jest wzmocnienie lub wymiana stropu. Budynki te zwykle posiadają stropy o konstrukcji drewnianej lub stalowej. Fundamenty wykonywane pod takimi obiektami najczęściej były zaprojektowane pod kątem lekkich ogólnodostępnych wówczas rodzajów stropów. Konstruktorzy, po ocenie stanu technicznego budynku, najczęściej decydują się na drogie...
W polskim budownictwie mieszkaniowym przez lata dominowały tradycyjne rozwiązania takie jak żelbetowe stropy monolityczne czy gęstożebrowe stropy Teriva. Jednak z uwagi na wysokie koszty i dużą pracochłonność...
W polskim budownictwie mieszkaniowym przez lata dominowały tradycyjne rozwiązania takie jak żelbetowe stropy monolityczne czy gęstożebrowe stropy Teriva. Jednak z uwagi na wysokie koszty i dużą pracochłonność oraz niezgodność z europejskimi normami (w przypadku stropów Teriva) obecnie klienci poszukują zupełnie innych rozwiązań.
Szary styropian, najmłodsze dziecko branży EPS, które potoczną nazwę handlową zawdzięcza swojemu kolorowi, wyróżnia się nie tylko barwą. Korzyści płynące z innowacyjnych właściwości tego materiału sprawiły,...
Szary styropian, najmłodsze dziecko branży EPS, które potoczną nazwę handlową zawdzięcza swojemu kolorowi, wyróżnia się nie tylko barwą. Korzyści płynące z innowacyjnych właściwości tego materiału sprawiły, że szare płyty szybko zyskały miano termoizolacji klasy premium, a szary kolor na elewacjach stał się znakiem energooszczędności i jakości.
Od 1 stycznia 2021 r. projektanci i inwestorzy muszą się liczyć z nowymi wymaganiami dla budynków dotyczącymi niższego współczynnika przenikania ciepła przez przegrody (U) oraz maksymalnego zapotrzebowania...
Od 1 stycznia 2021 r. projektanci i inwestorzy muszą się liczyć z nowymi wymaganiami dla budynków dotyczącymi niższego współczynnika przenikania ciepła przez przegrody (U) oraz maksymalnego zapotrzebowania budynku na energię pierwotną (Ep). Oba współczynniki wpływają nie tylko na proces projektowania i budowy domów, ale również na wybór sposobu ich ogrzewania. Nieodpowiednio zaizolowane ściany, podłogi czy dachy oraz przestarzałe technologicznie kotły nie będą w stanie sprostać obostrzeniom.
Energooszczędność, koszty ogrzewania i chłodzenia budynku, a co z akustyką? Kupując dom lub mieszkanie, niezbyt często zastanawiamy się nad tym aspektem i zazwyczaj go pomijamy. A świadomość w zakresie...
Energooszczędność, koszty ogrzewania i chłodzenia budynku, a co z akustyką? Kupując dom lub mieszkanie, niezbyt często zastanawiamy się nad tym aspektem i zazwyczaj go pomijamy. A świadomość w zakresie możliwości zarządzania własnym komfortem akustycznym może mieć wpływ na jakość naszego życia.
Podłogi i ściany traktujemy zazwyczaj po macoszemu. Najczęściej stanowią one neutralne tło dla aranżacji wnętrza. Najwyższy czas to zmienić i wykorzystać potencjał tkwiący w dużych powierzchniach do stworzenia...
Podłogi i ściany traktujemy zazwyczaj po macoszemu. Najczęściej stanowią one neutralne tło dla aranżacji wnętrza. Najwyższy czas to zmienić i wykorzystać potencjał tkwiący w dużych powierzchniach do stworzenia atrakcyjnej, niebanalnej aranżacji przestrzeni. Zwłaszcza, że projektanci i producenci proponują wiele ciekawych rozwiązań. Warto przyjrzeć się nowym materiałom, kolorystyce, fakturom i motywom dekoracyjnym materiałów służących do wykończenia ścian i podłóg i zastosować je we własnym domu....
Kamery termowizyjne stosowane w branży budowlanej, ciepłowniczej i instalacyjnej pozwalają skontrolować stan izolacji budynków, rurociągów, wymienników ciepła, instalacji, a nawet ocenić jakość montażu...
Kamery termowizyjne stosowane w branży budowlanej, ciepłowniczej i instalacyjnej pozwalają skontrolować stan izolacji budynków, rurociągów, wymienników ciepła, instalacji, a nawet ocenić jakość montażu kolektorów słonecznych.
Wentylacja w budynku stanowi dużą część jego bilansu cieplnego. W budynkach jednorodzinnych o niskiej izolacyjności cieplnej przegród może stanowić do 20%, natomiast w budynkach niskoenergetycznych i pasywnych...
Wentylacja w budynku stanowi dużą część jego bilansu cieplnego. W budynkach jednorodzinnych o niskiej izolacyjności cieplnej przegród może stanowić do 20%, natomiast w budynkach niskoenergetycznych i pasywnych z racji małych strat ciepła przez przegrody zewnętrzne, jej udział znacząco wzrasta.
W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpopularniejszy materiał...
W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpopularniejszy materiał ociepleniowy – styropian.
Odpowiednia aranżacja ciemnego mieszkania sprawi, że jego wnętrze będzie wyglądało na przestronne i jasne o każdej porze dnia. Jego zaprojektowanie może stanowić pewne wyzwanie, ale wszystko można pokonać...
Odpowiednia aranżacja ciemnego mieszkania sprawi, że jego wnętrze będzie wyglądało na przestronne i jasne o każdej porze dnia. Jego zaprojektowanie może stanowić pewne wyzwanie, ale wszystko można pokonać dzięki sprytnym pomysłom na wdrożenie odpowiedniej dekoracji. Poznaj kilka porad dotyczących skutecznego rozjaśniania ciemnych pomieszczeń.
Dobór konstrukcji, na której opierają się panele fotowoltaiczne, to jedna z kluczowych decyzji, którą należy podjąć decydując się na pozyskiwanie energii z promieni słonecznych. Gdyby porównać instalację...
Dobór konstrukcji, na której opierają się panele fotowoltaiczne, to jedna z kluczowych decyzji, którą należy podjąć decydując się na pozyskiwanie energii z promieni słonecznych. Gdyby porównać instalację PV do organizmu człowieka, to konstrukcja wsporcza jest kręgosłupem.
Przy pięknej pogodzie warto spędzać czas na relaksie i spotkaniach towarzyskich w ogrodzie. Na świeżym powietrzu, w otoczeniu zadbanych roślin przyjemnie jest zaprosić przyjaciół i rozpalić grilla lub...
Przy pięknej pogodzie warto spędzać czas na relaksie i spotkaniach towarzyskich w ogrodzie. Na świeżym powietrzu, w otoczeniu zadbanych roślin przyjemnie jest zaprosić przyjaciół i rozpalić grilla lub po prostu zaparzyć herbatę i zrelaksować się przy dobrej książce. W takich sytuacjach niezbędne będą stylowe meble ogrodowe. Ich oferta w sklepach jest bardzo szeroka – drewniane, z technorattanu, czy rattanu i wikliny. Przeczytaj, które będą najlepsze.
Tarasy i balkony to zwykle ulubione miejsca wypoczynku w ciepłe dni. Ich powierzchnia jest jednak stale narażona na działanie zmiennych warunków pogodowych. A najbardziej zagrażają im intensywne opady...
Tarasy i balkony to zwykle ulubione miejsca wypoczynku w ciepłe dni. Ich powierzchnia jest jednak stale narażona na działanie zmiennych warunków pogodowych. A najbardziej zagrażają im intensywne opady atmosferyczne i zmiany temperatur. Dlatego niezbędnym warunkiem długiej żywotności tarasów i balkonów jest zastosowanie hydroizolacji odpornej na różne warunki zewnętrzne.
W ostatnich latach można zaobserwować duży wzrost popularności w kategorii minikoparek – maszyn o wadze do 5 ton. Przy pomocy takiego sprzętu prace ziemne można wykonywać łatwiej, szybciej oraz bardziej...
W ostatnich latach można zaobserwować duży wzrost popularności w kategorii minikoparek – maszyn o wadze do 5 ton. Przy pomocy takiego sprzętu prace ziemne można wykonywać łatwiej, szybciej oraz bardziej efektywnie, z dużą dbałością o jakość wykonania. Nic dziwnego, że firmy brukarskie, montażowe, czy budowlane decydują się na zakup minikoparki. Jakie parametry i wyposażenie powinna mieć koparka? Gdzie kupić minikoparkę do prac ziemnych? Sprawdź odpowiedź w poniższym artykule.
SMW Ogrodzenia to producent nowoczesnych wypełnień do bram, furtek i przęseł oraz całych systemów ogrodzeniowych. Każde nasze ogrodzenie produkujemy z pełnych, zamkniętych profili o wysokościach od 15...
SMW Ogrodzenia to producent nowoczesnych wypełnień do bram, furtek i przęseł oraz całych systemów ogrodzeniowych. Każde nasze ogrodzenie produkujemy z pełnych, zamkniętych profili o wysokościach od 15 do 30 cm. Wszystkie ogrodzenia oferowane pod marką SMW Ogrodzenia wytwarzamy sami, z wysokiej jakości blachy, pochodzącej od renomowanego producenta ArcelorMittal. Blacha, z której powstają ogrodzenia SMW, jest dwustronnie ocynkowana ogniowo i pokryta powłoką antykorozyjną w technologii Coil Coating,...
W ostatnich latach ogrodzenia nowoczesne cieszą się dużym zainteresowaniem. Na rynku jest wiele rozwiązań charakteryzujących się prostą formą, geometrycznymi kształtami czy wykorzystaniem i połączeniem...
W ostatnich latach ogrodzenia nowoczesne cieszą się dużym zainteresowaniem. Na rynku jest wiele rozwiązań charakteryzujących się prostą formą, geometrycznymi kształtami czy wykorzystaniem i połączeniem różnych materiałów. Nowoczesne ogrodzenia cechuje estetyka, minimalizm formy i harmonia z ogradzanym obiektem, a ich niewątpliwymi zaletami są uniwersalność i możliwość dopasowania do różnego rodzaju architektury.
W firmie SMW Ogrodzenia dużą wagę przykładamy do innowacji i poszukiwania nowych rozwiązań produkcyjnych, wpływających pozytywnie zarówno na jakość produktów, jak i na sam proces produkcyjny. Wierzymy,...
W firmie SMW Ogrodzenia dużą wagę przykładamy do innowacji i poszukiwania nowych rozwiązań produkcyjnych, wpływających pozytywnie zarówno na jakość produktów, jak i na sam proces produkcyjny. Wierzymy, że umiejętnie wdrożona, odpowiednia technologia, może mieć znaczący wpływ na jednoczesne utrzymanie atrakcyjnej ceny oraz wysokiej jakości produktów.
Portal www.ekspertbudowlany.pl to portal o tematyce budowlanej i wnętrzarskiej.
Interesujące publikacje znajdą tu przede wszystkim inwestorzy indywidualni. Są to i artykuły merytoryczne i zestawienia konkretnych produktów, pomocne przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Za naszym pośrednictwem uzyskają też Państwo szybką odpowiedź na pytanie, zwracając się do jednego z wielu ekspertów, z którymi współpracujemy.
Korzystanie z portalu jest równoznaczne z zaakceptowaniem warunków ustanowionych przez Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655, NIP 1132860378, REGON 146393437 (zwana dalej Grupa MEDIUM) w postaci Regulaminu. Przeczytaj regulamin
Prywatność
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz informacją o cookies.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.