EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Branża styropianowa gotowa na nowe wymagania

fot. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

fot. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Od 1 stycznia 2021 r. projektanci i inwestorzy muszą się liczyć z nowymi wymaganiami dla budynków dotyczącymi niższego współczynnika przenikania ciepła przez przegrody (U) oraz maksymalnego zapotrzebowania budynku na energię pierwotną (Ep). Oba współczynniki wpływają nie tylko na proces projektowania i budowy domów, ale również na wybór sposobu ich ogrzewania. Nieodpowiednio zaizolowane ściany, podłogi czy dachy oraz przestarzałe technologicznie kotły nie będą w stanie sprostać obostrzeniom.

Wchodzące w życie wraz z nowym rokiem regulacje prawne to ostatni etap zmian wynikających z obowiązku dostosowania polskiego budownictwa do wymagań europejskiej dyrektywy o efektywności energetycznej budynków (EPBD). Jeśli chodzi o wymagania stawiane przegrodom, to najbardziej ekonomicznym sposobem ich spełnienia będzie inwestycja w ocieplenie.

Branża producentów płyt styropianowych dla budownictwa ocenia, że konsekwentne zmiany współczynników U i Ep są niezbędne i przyniosą znaczące korzyści nie tylko środowisku, ale i inwestorom. Eksperci podkreślają, że technologie, które umożliwiają osiągnięcie wdrażanych wymagań, są już dostępne, a nowe wymagania pozwolą wyeliminować przestarzałe i nieefektywne produkty, przyczyniając się do rozwoju budownictwa i gospodarki.

Poziomy wymagań, które mają wejść w życie od 2021 r., właściwie trudno określać jako „nowe”. Zarówno zmieniane współczynniki, jak i data ich wprowadzenia są elementami planu zmian na rzecz poprawy efektywności energetycznej polskich budynków, który wprowadzono do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie już w 2013 r. Zgodnie z założeniami tego planu, wymagania zmieniały się sukcesywnie już w 2014 i 2017 r.

Branża producentów styropianu okres dostosowania naszego budownictwa do europejskich wymagań i standardów  wykorzystała nie tylko na rozwój technologii, które pozwolą na ich spełnienie, ale także na działania edukacyjne skierowane do konsumentów. Ponieważ budynków nie buduje się i nie ociepla na trzy lata, które dzieliły kolejne zmiany wymagań poziomów U, od momentu przyjęcia krajowych założeń producenci styropianu wskazywali, aby przy planowaniu i wykonywaniu tych prac od razu brać pod uwagę wymagania docelowe, które będą obowiązywać już w 2021 r.

Co się zmieni od 2021 r.?

Aktualne, obowiązujące od 2017 r. zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię (Ep), wynosi 95 kWh/m2 rocznie. Od roku 2021 dla budynku jednorodzinnego będzie to 70 kWh/m2 rocznie.

Z kolei współczynnik przenikania ciepła (U), określający izolacyjność cieplną przegród budowlanych, który dla ścian zewnętrznych wynosi obecnie 0,23 W/(m2·K), od 2021 r. obniży się do 0,20 W/(m2·K). Dla dachów będzie to zmiana z 0,18 W/(m2·K) na 0,15 W/(m2·K).

Część środowiska budowlanego obawia się, że nowe, ostrzejsze wymagania zwiększą koszty budowy i wpłyną na możliwości nabywcze konsumentów. Apeluje, aby zamiast zaostrzania szczegółowych parametrów technicznych wyrobów budowlanych, decyzje o tym, w jaki sposób spełnić standardy energooszczędności pozostawić projektantom i architektom.

Branża producentów styropianu nie zgadza się z takim podejściem i wraz z innymi organizacjami wystąpiła do Ministerstwa Rozwoju w obronie konsekwentnego wprowadzania zmian.

Budownictwo to branża, w której zarówno pojedynczy wyrób, jak i wspólny końcowy produkt w postaci budynku jest zaplanowany na dekady. Stawianie szczegółowych wymagań w zakresie parametrów technicznych dla wyrobów budowlanych w przepisach jest niezbędne, ponieważ pozwala określić minima, poniżej których nie będzie można schodzić na żadnym etapie. Doświadczenia nie tylko tej branży wskazują, że za hasłami tzw. normowego lub legislacyjnego ograniczania innowacyjności i postępu technologicznego zwykle nie idą rozwiązania, które są korzystne dla konsumentów.

Dowiedz się więcej na temat nowych standardów energooszędności »

Racjonalne zmiany

Rysunek przenikania ciepła

Harmonogram czasowy i wartości graniczne współczynnika przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych oraz współczynnika zapotrzebowania budynku na energię pierwotną Ep

Zmiany wymagań w budownictwie związane z ochroną środowiska były wprowadzane nie tylko stopniowo, ale i racjonalnie. Najnowsze i ostateczne wymagania U dla domów jednorodzinnych, które zaczną obowiązywać od 2021 r. dla budynków zajmowanych przez organ wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę lub organ administracji publicznej, a będących ich własnością, obowiązują już od 1 stycznia 2019 r. Z tą samą datą budynki te musiały objąć także znacznie surowsze niż dla budynków jednorodzinnych standardy dotyczące Ep – 45 kWh/m2 na rok.

Zapotrzebowanie polskich budynków na energię jest bardzo wysokie, znacznie wyższe niż w wielu krajach Europy. Przez nieocieplone ściany i dachy ucieka nawet 1/3 ciepła. To realny koszt i wydatek, na który nas nie stać. Inwestycja większych środków na etapie budowy po prostu się opłaca, ponieważ znajdzie natychmiastowe odzwierciedlenie w stałych kosztach eksploatacji, z których oszczędności pozostaną w domowych budżetach.

Izolacja pomieszczeń

Kolejność prac termomodernizacyjnych

Kalkulacje wzrostu kosztów, jakie pociągną za sobą zmiany wymagań wskazują, że za ocieplenie ścian styropianem w systemie ETICS po 1 stycznia trzeba będzie zapłacić około 10–15% więcej niż dotychczas. Wzrost kompleksowego kosztu budowy domu zgodnie z nowym standardem energetycznym szacuje się na około 20%.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że dom wykonany zgodnie z nowymi przepisami będzie miał znacząco lepszą charakterystykę energetyczną, przez co jego utrzymanie będzie również mniej kosztowne. Warto też zauważyć, że większość projektów budynków już od kilku lat opracowywana jest w oparciu o wymagania (i związane z nimi kosztorysy) roku 2021, stąd formalna zmiana wymagań powinna nastąpić w sposób płynny.

Ilustracje: PSPS

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

5/2020

Komentarze

Powiązane

Kamil Kiejna, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS) Producenci styropianu w walce o czyste powietrze

Producenci styropianu w walce o czyste powietrze Producenci styropianu w walce o czyste powietrze

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) wzięło udział w konsultacjach publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz ustawy o Inspekcji Ochrony...

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) wzięło udział w konsultacjach publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju. Nie wszystkie pomysły zostały zaakceptowane przez branżę.

Edyta Sauć, Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu Izolacja termiczna ze styropianu od fundamentów po dach

Izolacja termiczna ze styropianu od fundamentów po dach Izolacja termiczna ze styropianu od fundamentów po dach

Korzystny bilans energetyczny, bezpieczeństwo, minimalne obciążenie dla środowiska - nowoczesnym budynkom stawia się coraz wyższe i bardziej szczegółowe wymagania. Jak temu sprostać? I za jaką cenę?

Korzystny bilans energetyczny, bezpieczeństwo, minimalne obciążenie dla środowiska - nowoczesnym budynkom stawia się coraz wyższe i bardziej szczegółowe wymagania. Jak temu sprostać? I za jaką cenę?

Krystyna Stankiewicz Jak i gdzie szukać profesjonalnego wykonawcy ocieplenia?

Jak i gdzie szukać profesjonalnego wykonawcy ocieplenia? Jak i gdzie szukać profesjonalnego wykonawcy ocieplenia?

Ocieplenie budynku, nawet najwyższej jakości, nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie nieumiejętnie wykonane. Dlatego zadanie to trzeba powierzyć doświadczonej i sprawdzonej ekipie. Jakimi cechami powinna...

Ocieplenie budynku, nawet najwyższej jakości, nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie nieumiejętnie wykonane. Dlatego zadanie to trzeba powierzyć doświadczonej i sprawdzonej ekipie. Jakimi cechami powinna odznaczać się dobra firma wykonawcza? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy szukamy pracowników, którym chcemy powierzyć tak ważne zadanie, jakim jest ocieplenie domu?

mgr inż. Bożena Serwatka-Berbeć, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń Jak stosować ciemne kolory na ocieplonej elewacji?

Jak stosować ciemne kolory na ocieplonej elewacji? Jak stosować ciemne kolory na ocieplonej elewacji?

Kolor elewacji to wizytówka domu - podkreśla kształt i indywidualny charakter obiektu. Kolor całkowicie zmienia wygląd budynku - może upiększyć elewację, ale może również obnażyć jej niedoskonałości. Odcień...

Kolor elewacji to wizytówka domu - podkreśla kształt i indywidualny charakter obiektu. Kolor całkowicie zmienia wygląd budynku - może upiększyć elewację, ale może również obnażyć jej niedoskonałości. Odcień elewacji dobiera się zazwyczaj z uwzględnieniem aktualnych trendów i własnych upodobań.

mgr inż. Marcin Jaroszyński, Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu Dlaczego ocieplenie domu chroni przed upałem?

Dlaczego ocieplenie domu chroni przed upałem? Dlaczego ocieplenie domu chroni przed upałem?

Późną wiosną i latem coraz częściej doświadczamy w Polsce tropikalnej pogody i bardzo wysokich temperatur. Specjaliści zalecają, żeby podczas upałów jak najmniej przebywać w pełnym słońcu, a nawet w miarę...

Późną wiosną i latem coraz częściej doświadczamy w Polsce tropikalnej pogody i bardzo wysokich temperatur. Specjaliści zalecają, żeby podczas upałów jak najmniej przebywać w pełnym słońcu, a nawet w miarę możliwości pozostać w domu. Jednak nie wszystkie budynki są wyposażone w klimatyzację i często temperatura w pomieszczeniach jest niewiele niższa niż na zewnątrz. Jest na to sposób. Ocieplenie budynku styropianem zabezpiecza go nie tylko zimą przed utratą ciepła. Latem termoizolacja pełni równie...

mgr inż. Krzysztof Patoka Remont dachu - wymiana pokrycia i ocieplenie

Remont dachu - wymiana pokrycia i ocieplenie Remont dachu - wymiana pokrycia i ocieplenie

Wymiana pokrycia jest doskonałą okazją do ułożenia dodatkowej warstwy termoizolacji. I odwrotnie - podczas ocieplania dachu warto wymienić lub wyremontować pokrycie. Gdy nie można naruszyć wnętrza poddasza,...

Wymiana pokrycia jest doskonałą okazją do ułożenia dodatkowej warstwy termoizolacji. I odwrotnie - podczas ocieplania dachu warto wymienić lub wyremontować pokrycie. Gdy nie można naruszyć wnętrza poddasza, ocieplanie wymaga oczywiście dobudowania konstrukcji podnoszącej grubość dachu po jego zewnętrznej stronie. Z tego powodu trzeba naruszyć pokrycie, a to wymaga takiej organizacji prac, która zagwarantuje szczelność dachu na wypadek wystąpienia opadów.

Marcin Feliks ETICS - ocieplenie i estetyka elewacji

ETICS - ocieplenie i estetyka elewacji ETICS - ocieplenie i estetyka elewacji

Istnieje kilka sposobów ocieplania ścian zewnętrznych budynku, jednak zdecydowanie najczęściej stosuje się metodę zwaną ETICS. Jest to technologia ocieplania ścian złożonym systemem izolacji cieplnej,...

Istnieje kilka sposobów ocieplania ścian zewnętrznych budynku, jednak zdecydowanie najczęściej stosuje się metodę zwaną ETICS. Jest to technologia ocieplania ścian złożonym systemem izolacji cieplnej, pokrytym cienkowarstwowymi, strukturalnymi wyprawami tynkarskimi. Metoda ta sprawdza się zarówno w przypadku budowy nowych budynków, jak i modernizacji już istniejących. Dzięki ociepleniu zyskujemy nie tylko w wymiarze ekonomicznym, ale także estetycznym, ponieważ dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów...

mgr inż. Paweł Gaciek i dr inż. Mariusz Garecki, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, dr inż. Mariusz Gaczek, Politechnika Poznańska Mocowanie ociepleń w technologii ETICS

Mocowanie ociepleń w technologii ETICS Mocowanie ociepleń w technologii ETICS

Ocieplenia w technologii ETICS, wcześniej znanej jako metoda lekka mokra, a następnie jako BSO (Bezspoinowy System Ociepleń) za instrukcjami ITB (334/96 oraz 334/2002), od ponad 25 lat są w naszym kraju...

Ocieplenia w technologii ETICS, wcześniej znanej jako metoda lekka mokra, a następnie jako BSO (Bezspoinowy System Ociepleń) za instrukcjami ITB (334/96 oraz 334/2002), od ponad 25 lat są w naszym kraju podstawową formą zwiększania izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych wszelkich budynków: niskich i wysokich, mieszkalnych, przemysłowych oraz użyteczności publicznej, zarówno nowych, jak i już istniejących.

dr inż. Mariusz Garecki Jak wybrać system ocieplenia?

Jak wybrać system ocieplenia? Jak wybrać system ocieplenia?

Trwałość eksploatacyjna systemów ETICS to czas, przez jaki system ociepleń prawidłowo funkcjonuje na elewacji, nie wymagając naprawy lub wymiany. Parametr ten będzie oczywiście wypadkową poprawności rozwiązań...

Trwałość eksploatacyjna systemów ETICS to czas, przez jaki system ociepleń prawidłowo funkcjonuje na elewacji, nie wymagając naprawy lub wymiany. Parametr ten będzie oczywiście wypadkową poprawności rozwiązań projektowych, jakości prac przy instalacji systemu, jego cech technicznych oraz zabiegów eksploatacyjnych, które powinien przeprowadzać już sam użytkownik. Artykuł koncentruje się na parametrach technicznych systemu, zakładając, że do pozostałych aspektów nie ma zastrzeżeń.

Agata Grudecka Jaki styropian na elewację, biały czy szary?

Jaki styropian na elewację, biały czy szary? Jaki styropian na elewację, biały czy szary?

Szukając odpowiedniego materiału do ocieplenia domu, inwestor ma do wyboru różne rodzaje płyt styropianowych: białe i szare. Różnicą, która na pierwszy rzut oka jest widoczna, jest kolor, który w tym przypadku...

Szukając odpowiedniego materiału do ocieplenia domu, inwestor ma do wyboru różne rodzaje płyt styropianowych: białe i szare. Różnicą, która na pierwszy rzut oka jest widoczna, jest kolor, który w tym przypadku ma znaczenie. Jaki styropian wybrać - biały czy szary, aby inwestycja sprostała standardom wyznaczanym budynkom nie tylko dziś, ale również w przyszłości?

Hanna Czerska Ściany fundamentowe i piwniczne

Ściany fundamentowe i piwniczne Ściany fundamentowe i piwniczne

Budowanie piwnic w domu jednorodzinnym ma prawdopodobnie tyle samo zwolenników co przeciwników. Wygodnie ulokować w piwnicy niepotrzebne rzeczy, urządzić pokój fitness, saunę czy pokój kominkowy. Przy...

Budowanie piwnic w domu jednorodzinnym ma prawdopodobnie tyle samo zwolenników co przeciwników. Wygodnie ulokować w piwnicy niepotrzebne rzeczy, urządzić pokój fitness, saunę czy pokój kominkowy. Przy budowaniu dodatkowej kondygnacji wzrasta jednak koszt inwestycji. Ale jeśli decyzja o budowie piwnicy już zapadła, warto wiedzieć, jak ją wykonać.

STYROPMIN Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki...

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki na ogrzewanie motywują do podejmowania działań mających na celu ograniczenie zużycia energii cieplnej w budynkach. Zatem, witaj termomodernizacjo!

Redakcja news Termomodernizacja z kompleksową obsługą klienta

Termomodernizacja z kompleksową obsługą klienta Termomodernizacja z kompleksową obsługą klienta

W obliczu rosnących wymagań energetycznych i coraz większej świadomości ekologicznej, termomodernizacja obiektów budowlanych staje się kluczowym wyzwaniem dla branży budowlanej. Proces ten wymaga nie tylko...

W obliczu rosnących wymagań energetycznych i coraz większej świadomości ekologicznej, termomodernizacja obiektów budowlanych staje się kluczowym wyzwaniem dla branży budowlanej. Proces ten wymaga nie tylko znacznych nakładów finansowych, ale i profesjonalnego podejścia w projektowaniu i wykonawstwie, by osiągnąć zamierzone cele.

STYROPMIN Izolacja fundamentów – ocieplenie na lata

Izolacja fundamentów – ocieplenie na lata Izolacja fundamentów – ocieplenie na lata

Gdy zbliżacie się do momentu symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod rozpoczęcie budowy domu, warto zastanowić się nad kwestią termoizolacji, zwłaszcza jeśli chodzi o fundamenty, które są pierwszym etapem...

Gdy zbliżacie się do momentu symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod rozpoczęcie budowy domu, warto zastanowić się nad kwestią termoizolacji, zwłaszcza jeśli chodzi o fundamenty, które są pierwszym etapem prac.

Austrotherm Dlaczego warto ocieplać dom?

Dlaczego warto ocieplać dom? Dlaczego warto ocieplać dom?

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się...

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne – utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Marcin Feliks Dział doradztwa technicznego Austrother Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient...

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient and Resilient Buildings and Construction Sector). Niecałe 30% to tzw. operacyjny ślad węglowy, czyli taki, który powstaje w trakcie eksploatacji budynków, pozostałe 10% dotyczy zużycia energii niezbędnej do pozyskania surowców, produkcji materiałów budowlanych, ich zabudowy i późniejszej rozbiórki,...

STYROPMIN Materiał izolacyjny na specjalne wymagania

Materiał izolacyjny na specjalne wymagania Materiał izolacyjny na specjalne wymagania

Wzmocniony, wyjątkowo wytrzymały materiał izolacyjny przeznaczony do ocieplenia miejsc takich, jak fundamenty, dachy odwrócone czy nawet parkingi, po których codziennie przemieszają się setki osób. To...

Wzmocniony, wyjątkowo wytrzymały materiał izolacyjny przeznaczony do ocieplenia miejsc takich, jak fundamenty, dachy odwrócone czy nawet parkingi, po których codziennie przemieszają się setki osób. To właśnie jest XPS 30 PRO – nowość w ofercie Styropminu.

STYROPMIN Ocieplenie domu zimą z serią Instal Panel

Ocieplenie domu zimą z serią Instal Panel Ocieplenie domu zimą z serią Instal Panel

Zima jako okres, w którym prace budowlane przenoszą się do wnętrza domów, stanowi kluczowy moment dla wielu właścicieli. Niektórzy z nich z pewnością już oddychają z ulgą, przystępując do wykańczania długo...

Zima jako okres, w którym prace budowlane przenoszą się do wnętrza domów, stanowi kluczowy moment dla wielu właścicieli. Niektórzy z nich z pewnością już oddychają z ulgą, przystępując do wykańczania długo wyczekiwanego lokum. Jednak dla innych prace wciąż trwają, koncentrując się na elementach, które wpływają na trwałość domu, komfort jego mieszkańców na długie lata oraz, co nie mniej istotne, na ograniczenie kosztów energii w obliczu ciągłego wzrostu cen.

STYROPMIN Ciszej i cieplej w domu z pomocą styropianu akustycznego

Ciszej i cieplej w domu z pomocą styropianu akustycznego Ciszej i cieplej w domu z pomocą styropianu akustycznego

Nurt minimalizmu dosięga już warunków, w jakich mieszkamy. Ograniczamy nie tylko dobra, które kupujemy i konsumujemy, ale i przestrzeń, którą zajmujemy. Sprzyjają temu bardzo praktyczne ułatwienia związane...

Nurt minimalizmu dosięga już warunków, w jakich mieszkamy. Ograniczamy nie tylko dobra, które kupujemy i konsumujemy, ale i przestrzeń, którą zajmujemy. Sprzyjają temu bardzo praktyczne ułatwienia związane z budową małych domów bez tradycyjnych formalności. W tej sytuacji jeszcze ważniejsze staje się, by domowe otoczenie było wygodne, ciepłe i ciche.

STYROPMIN Nowość w termoizolacji – podwójne płyty styropianowe

Nowość w termoizolacji – podwójne płyty styropianowe Nowość w termoizolacji – podwójne płyty styropianowe

Płyty styropianowe, składające się z dwóch warstw o różnych, ale uzupełniających się właściwościach, to odpowiedź firmy Styropmin na rosnące oczekiwania co do efektywności ocieplenia domów.

Płyty styropianowe, składające się z dwóch warstw o różnych, ale uzupełniających się właściwościach, to odpowiedź firmy Styropmin na rosnące oczekiwania co do efektywności ocieplenia domów.

Poznaj styropian Ewolucja materiałów izolacyjnych – jak przekuć wiedzę w oszczędności?

Ewolucja materiałów izolacyjnych – jak przekuć wiedzę w oszczędności? Ewolucja materiałów izolacyjnych – jak przekuć wiedzę w oszczędności?

Jeżeli odczuwasz, że koszty energii są coraz wyższe, nie jesteś sam. Problemy geopolityczne, niska produkcja energii ze źródeł odnawialnych, a także wykorzystywanie dawniej stosowanych technologii powoduje,...

Jeżeli odczuwasz, że koszty energii są coraz wyższe, nie jesteś sam. Problemy geopolityczne, niska produkcja energii ze źródeł odnawialnych, a także wykorzystywanie dawniej stosowanych technologii powoduje, że ceny energii rosną. W takiej sytuacji warto rozważyć, w jaki sposób możemy oszczędzać energię, a co za tym idzie – pieniądze.

Jaki styropian na elewację?

Jaki styropian na elewację? Jaki styropian na elewację?

Styropian na elewację powinien być odpowiednio dobrany do warunków klimatycznych i wymagań technicznych budynku.

Styropian na elewację powinien być odpowiednio dobrany do warunków klimatycznych i wymagań technicznych budynku.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa

Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) zakończyło cykl badań środowiskowych płyt styropianowych prowadzonych we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie. Ich efektem jest uzyskanie...

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) zakończyło cykl badań środowiskowych płyt styropianowych prowadzonych we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie. Ich efektem jest uzyskanie przez płyty styropianowe produkowane przez członków PSPS Deklaracji Środowiskowej III typu (EPD) oraz deklaracji środowiskowej II typu i stwierdzeń środowiskowych ze znakiem „ITB EKO Przyjazny wyrób”.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

KRISPOL Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISPOL Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISPOL Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Rigips Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością...

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością doceniasz zalety, jakie niesie ze sobą korzystanie z gotowych mas szpachlowych.

KRISPOL Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta?

Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta? Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta?

Budowa domu to nieustannie podejmowane decyzje. Od wyboru działki, projektu, wykonawcy, po wybór konkretnych materiałów i elementów wykończeniowych. To również sporo stresu i nerwów. Niektóre procesy można...

Budowa domu to nieustannie podejmowane decyzje. Od wyboru działki, projektu, wykonawcy, po wybór konkretnych materiałów i elementów wykończeniowych. To również sporo stresu i nerwów. Niektóre procesy można uprościć, jednym z takich rozwiązań jest wybór kompletu stolarki okienno-drzwiowej od jednego producenta. Sprawdź, dlaczego warto.

STYROPMIN Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki...

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki na ogrzewanie motywują do podejmowania działań mających na celu ograniczenie zużycia energii cieplnej w budynkach. Zatem, witaj termomodernizacjo!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.