EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Nowe standardy energooszczędności od 2021 roku

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązują nowe przepisy Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy te podnoszą wymagania stawiane nowoprojektowanym budynkom w zakresie izolacji cieplnej ścian i przegród oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Dlatego w poniższym artykule podpowiadam, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu budynków mieszkalnych na nowych zasadach oraz jak spełnić wymagania w zakresie wskaźnika wykorzystania nieodnawialnej energii pierwotnej Ep.

Zobacz także

W jakim domu chciałbyś mieszkać?

W jakim domu chciałbyś mieszkać? W jakim domu chciałbyś mieszkać?

Od 2021 roku nowo projektowane domy będą musiały spełniać surowsze wymagania dotyczące efektywności energetycznej. Każdy nowy budynek mieszkalny będzie musiał być nie tylko dobrze ocieplony, ale będą w...

Od 2021 roku nowo projektowane domy będą musiały spełniać surowsze wymagania dotyczące efektywności energetycznej. Każdy nowy budynek mieszkalny będzie musiał być nie tylko dobrze ocieplony, ale będą w nim musiały być również zastosowane urządzenia korzystające z energii odnawialnej.

ARCHON+ Biuro Projektów Barbara Mendel Nowoczesne domy energooszczędne dopasowane do potrzeb

Nowoczesne domy energooszczędne dopasowane do potrzeb Nowoczesne domy energooszczędne dopasowane do potrzeb

Na etapie planowania budowy domu warto starannie i szczegółowo przeanalizować wszelkie kwestie związane z realizacją wymarzonej inwestycji. Ważną i odpowiedzialną decyzją jest wybór projektu, który powinien...

Na etapie planowania budowy domu warto starannie i szczegółowo przeanalizować wszelkie kwestie związane z realizacją wymarzonej inwestycji. Ważną i odpowiedzialną decyzją jest wybór projektu, który powinien być odpowiednio dopasowany do uwarunkowań posiadanej działki, potrzeb i oczekiwań przyszłych mieszkańców, a także możliwości finansowych i zaplanowanego budżetu. Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii i szukając możliwości zminimalizowania kosztów użytkowania, wielu inwestorów zamierza wybudować...

Saint-Gobain Construction Products Polska / ISOVER Nowość ISOVER! Płyty zespolone EasyTherm – więcej powierzchni użytkowej i doskonały komfort cieplny

Nowość ISOVER! Płyty zespolone EasyTherm – więcej powierzchni użytkowej i doskonały komfort cieplny Nowość ISOVER! Płyty zespolone EasyTherm – więcej powierzchni użytkowej i doskonały komfort cieplny

W nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym i komercyjnym nie brakuje wyzwań, a wśród nich ważna jest izolacja termiczna między ogrzewanymi i nieogrzewanymi częściami budynku, jak np. korytarze i klatki...

W nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym i komercyjnym nie brakuje wyzwań, a wśród nich ważna jest izolacja termiczna między ogrzewanymi i nieogrzewanymi częściami budynku, jak np. korytarze i klatki schodowe. Kolejną istotną kwestią są oczekiwania inwestorów dotyczące wytrzymałości na uszkodzenia ścian wewnętrznych oraz optymalnego wykorzystania przestrzeni użytkowej. W odpowiedzi na te wszystkie potrzeby inżynierowie Saint-Gobain opracowali płyty zespolone EasyTherm.

Wprowadzona zmiana w warunkach technicznych to wynik dostosowania polskiego prawa do standardów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z 19.05.2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Przepisy te na szczeblu unijnym mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków na terenie Unii Europejskiej do 2050 r. w taki sposób, aby doprowadzić do całkowitej dekarbonizacji budownictwa.

Parlament Europejski zakłada, że będzie to możliwe pod warunkiem, że kraje członkowskie zobowiążą się do zwalczania ubóstwa energetycznego i redukcji rachunków za energię w gospodarstwach domowych poprzez renowację starych budynków oraz tworzenie ścieżek dla rozwoju budownictwa nisko- i zeroemisyjnego.

W polskim ustawodawstwie zmiany te wprowadzano poprzez systematyczne zaostrzanie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zmiany te wprowadzano w 2014 i 2017 r. – ostatni etap wprowadzono właśnie 1 stycznia 2021 r.

Efektem tych zmian było obniżanie współczynnika przenikania ciepła U dla przegród zewnętrznych oraz zmniejszanie minimalnego wskaźnika Ep. Wskaźnik ten odnosi się do rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną do celów ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody – wyrażoną w kWh/(m2·rok).

Mówiąc o energii nieodnawialnej, mam na myśli paliwo pozyskiwanie ze spalania innych źródeł energii, tj. węgiel kamienny, olej opałowy, gaz ziemny i płynny etc. Przykładowo, poszczególnym rodzajom paliwa odpowiadają współczynniki nakładu pokazujące, na ile szkodliwe dla środowiska jest ich pozyskanie.

I tak dla przykładu biomasa to 0,2, a elektryczność 3,0. Oznacza to, że nawet bardzo dobrze zaprojektowany dom ogrzewany elektrycznie jest uciążliwy dla środowiska, a budynek o dużych stratach ciepła i instalacjach o niskiej sprawności, ale opalany peletem, będzie mniej uciążliwy. Niestety, elektryczność w dużej mierze pozyskiwania jest ze spalania paliw kopalnych, dlatego ma ona tak niekorzystny wskaźnik (TABELA 1).

tab1 nowe standardy

TABELA 1. Wartości współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej dla poszczególnych nośników energii – Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 5 października 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznej oraz metod obliczania oszczędności energii (DzU poz. 1912)

Nowe wymagania dotyczące izolacji przegród

Nowe warunki techniczne obniżają wartość współczynnika przenikania ciepła U (W/m2·K) dla poszczególnych elementów budynku – wynika to z załącznika nr 2 do ww. rozporządzenia w sprawie warunków technicznych. Współczynnik ten podawany jest w jednostce W/(m2·K) i określa wielkość przepływu ciepła przez jednostkową powierzchnię danej przegrody budowlanej, im niższy wskaźnik dla danej przegrody, tym ubytki ciepła będą niższe.

Zgodnie z nowymi przepisami współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych jedno- i wielowarstwowych, szkieletowych (uwzględniając słupki drewniane, wentylowaną pustkę powietrzną i łączniki mechaniczne przechodzące przez wełnę mineralną), podłogę na gruncie oraz dachy płaskie i wielospadowe – nie może być większy niż wartości określone w TABELI 2aTABELI 2b i TABELI 2c.

tab2a nowe standardy

TABELA 2a. Zmiany wartości współczynnika U dla poszczególnych elementów budynku

tab2b nowe standardy

TABELA 2b. Zmiany wartości współczynnika U dla poszczególnych elementów budynku

tab2 nowe standardy

TABELA 2c. Zmiany wartości współczynnika U dla poszczególnych elementów budynku

Zmiany te obejmują również współczynnik przenikania ciepła dla przegród przezroczystych, drzwi zewnętrznych i balkonowych, bram garażowych oraz innych elementów niewymieniowych wyżej (TABELA 3).

tab3 nowe standardy

TABELA 3. Zmiany wartości współczynnika U dla okien i drzwi

Nowe kryterium wskaźnika Ep

Kolejnym wynikiem wprowadzonych zmian jest projektowane budynków w taki sposób, aby spełniały graniczny współczynnik wykorzystania nieodnawialnej energii pierwotnej Ep w charakterystyce energetycznej.

W tym miejscu należy podkreślić, że nieodnawialne źródła energii to wszystkie surowce kopalne, które wykorzystujemy w sposób pośredni do ogrzewania budynku, wentylacji i przygotowana c.w.u., a także na potrzeby oświetlenia i chłodzenia.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem standardy te prezentują się następująco, patrz TABELA 4.

tab4 nowe standardy

TABELA 4. Wartości współczynnika Ep

Projektowanie budynku według nowych WT 2021 – komentarz autora

Wskutek zaostrzenia wskaźników współczynnika przenikania ciepła U dla ścian rośne rola izolacji cieplnej w każdej przegrodzie zewnętrznej. Przykładowo, w ścianach jednowarstwowych, gdzie liczy się grubość muru – ściana z bloczków komórkowych grubości 48 cm i z współczynnikiem λ bloczków 0,095 W/(m·K) – osiągnie współczynnik przenikania ciepła wymieniony w rozporządzeniu.

Dla ścian dwuwarstwowych nowy standard oznacza, że mur z pustaków ceramicznych grubości 25 cm ocieplony styropianem EPS grubości 15 cm, o współczynniku λ = 0,036 W/(m·K) kwalifikuje się do wymogu ustawodawcy.

Innym możliwym wariantem jest mur z bloczków z betonu komórkowego grubości 24 cm i skalnej wełny mineralnej grubości 12 cm o współczynniku λ = 0,035 W/(m·K).

O ile łatwiej jest nam przewidzieć grubszą izolację ścian w przegrodach zewnętrznych, o tyle więcej komplikacji stwarza rozwiązanie instalacji budynkowych w taki sposób, aby spełniały one wymagania w zakresie wskaźnika nieodnawialnej energii pierwotnej Ep. Należy dodać, że budynki ogrzewane gazem ziemnym sieciowym lub płynnym i wykorzystujące nawet wentylację mechaniczną nie spełniają kryterium 70 kWh/(m2·rok). Oznacza to, że dodatkowo w takim budynku projektant musi zaprojektować instalację fotowoltaiczną, kolektory słoneczne lub inne rozwiązanie wykorzystujące OZE.

Oczywiście budynki wyposażone w pompy ciepła nie mają problemu ze spełnieniem tego wskaźnika, dlatego w tym roku możemy się spodziewać rosnącej liczby inwestorów decydujących się na ten system ogrzewania domu. Nieodłącznym elementem każdego budynku będzie również wentylacja mechaniczna, która dzięki wykorzystaniu odzysku ciepła poprawia charakterystykę energetyczną.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

1/2021

Komentarze

Powiązane

Krystyna Stankiewicz Jak i gdzie szukać profesjonalnego wykonawcy ocieplenia?

Jak i gdzie szukać profesjonalnego wykonawcy ocieplenia? Jak i gdzie szukać profesjonalnego wykonawcy ocieplenia?

Ocieplenie budynku, nawet najwyższej jakości, nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie nieumiejętnie wykonane. Dlatego zadanie to trzeba powierzyć doświadczonej i sprawdzonej ekipie. Jakimi cechami powinna...

Ocieplenie budynku, nawet najwyższej jakości, nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie nieumiejętnie wykonane. Dlatego zadanie to trzeba powierzyć doświadczonej i sprawdzonej ekipie. Jakimi cechami powinna odznaczać się dobra firma wykonawcza? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy szukamy pracowników, którym chcemy powierzyć tak ważne zadanie, jakim jest ocieplenie domu?

mgr inż. Bożena Serwatka-Berbeć, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń Jak stosować ciemne kolory na ocieplonej elewacji?

Jak stosować ciemne kolory na ocieplonej elewacji? Jak stosować ciemne kolory na ocieplonej elewacji?

Kolor elewacji to wizytówka domu - podkreśla kształt i indywidualny charakter obiektu. Kolor całkowicie zmienia wygląd budynku - może upiększyć elewację, ale może również obnażyć jej niedoskonałości. Odcień...

Kolor elewacji to wizytówka domu - podkreśla kształt i indywidualny charakter obiektu. Kolor całkowicie zmienia wygląd budynku - może upiększyć elewację, ale może również obnażyć jej niedoskonałości. Odcień elewacji dobiera się zazwyczaj z uwzględnieniem aktualnych trendów i własnych upodobań.

mgr inż. Marcin Jaroszyński, Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu Dlaczego ocieplenie domu chroni przed upałem?

Dlaczego ocieplenie domu chroni przed upałem? Dlaczego ocieplenie domu chroni przed upałem?

Późną wiosną i latem coraz częściej doświadczamy w Polsce tropikalnej pogody i bardzo wysokich temperatur. Specjaliści zalecają, żeby podczas upałów jak najmniej przebywać w pełnym słońcu, a nawet w miarę...

Późną wiosną i latem coraz częściej doświadczamy w Polsce tropikalnej pogody i bardzo wysokich temperatur. Specjaliści zalecają, żeby podczas upałów jak najmniej przebywać w pełnym słońcu, a nawet w miarę możliwości pozostać w domu. Jednak nie wszystkie budynki są wyposażone w klimatyzację i często temperatura w pomieszczeniach jest niewiele niższa niż na zewnątrz. Jest na to sposób. Ocieplenie budynku styropianem zabezpiecza go nie tylko zimą przed utratą ciepła. Latem termoizolacja pełni równie...

mgr inż. Krzysztof Patoka Remont dachu - wymiana pokrycia i ocieplenie

Remont dachu - wymiana pokrycia i ocieplenie Remont dachu - wymiana pokrycia i ocieplenie

Wymiana pokrycia jest doskonałą okazją do ułożenia dodatkowej warstwy termoizolacji. I odwrotnie - podczas ocieplania dachu warto wymienić lub wyremontować pokrycie. Gdy nie można naruszyć wnętrza poddasza,...

Wymiana pokrycia jest doskonałą okazją do ułożenia dodatkowej warstwy termoizolacji. I odwrotnie - podczas ocieplania dachu warto wymienić lub wyremontować pokrycie. Gdy nie można naruszyć wnętrza poddasza, ocieplanie wymaga oczywiście dobudowania konstrukcji podnoszącej grubość dachu po jego zewnętrznej stronie. Z tego powodu trzeba naruszyć pokrycie, a to wymaga takiej organizacji prac, która zagwarantuje szczelność dachu na wypadek wystąpienia opadów.

Marcin Feliks ETICS - ocieplenie i estetyka elewacji

ETICS - ocieplenie i estetyka elewacji ETICS - ocieplenie i estetyka elewacji

Istnieje kilka sposobów ocieplania ścian zewnętrznych budynku, jednak zdecydowanie najczęściej stosuje się metodę zwaną ETICS. Jest to technologia ocieplania ścian złożonym systemem izolacji cieplnej,...

Istnieje kilka sposobów ocieplania ścian zewnętrznych budynku, jednak zdecydowanie najczęściej stosuje się metodę zwaną ETICS. Jest to technologia ocieplania ścian złożonym systemem izolacji cieplnej, pokrytym cienkowarstwowymi, strukturalnymi wyprawami tynkarskimi. Metoda ta sprawdza się zarówno w przypadku budowy nowych budynków, jak i modernizacji już istniejących. Dzięki ociepleniu zyskujemy nie tylko w wymiarze ekonomicznym, ale także estetycznym, ponieważ dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów...

mgr inż. Paweł Gaciek i dr inż. Mariusz Garecki, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, dr inż. Mariusz Gaczek, Politechnika Poznańska Mocowanie ociepleń w technologii ETICS

Mocowanie ociepleń w technologii ETICS Mocowanie ociepleń w technologii ETICS

Ocieplenia w technologii ETICS, wcześniej znanej jako metoda lekka mokra, a następnie jako BSO (Bezspoinowy System Ociepleń) za instrukcjami ITB (334/96 oraz 334/2002), od ponad 25 lat są w naszym kraju...

Ocieplenia w technologii ETICS, wcześniej znanej jako metoda lekka mokra, a następnie jako BSO (Bezspoinowy System Ociepleń) za instrukcjami ITB (334/96 oraz 334/2002), od ponad 25 lat są w naszym kraju podstawową formą zwiększania izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych wszelkich budynków: niskich i wysokich, mieszkalnych, przemysłowych oraz użyteczności publicznej, zarówno nowych, jak i już istniejących.

dr inż. Mariusz Garecki Jak wybrać system ocieplenia?

Jak wybrać system ocieplenia? Jak wybrać system ocieplenia?

Trwałość eksploatacyjna systemów ETICS to czas, przez jaki system ociepleń prawidłowo funkcjonuje na elewacji, nie wymagając naprawy lub wymiany. Parametr ten będzie oczywiście wypadkową poprawności rozwiązań...

Trwałość eksploatacyjna systemów ETICS to czas, przez jaki system ociepleń prawidłowo funkcjonuje na elewacji, nie wymagając naprawy lub wymiany. Parametr ten będzie oczywiście wypadkową poprawności rozwiązań projektowych, jakości prac przy instalacji systemu, jego cech technicznych oraz zabiegów eksploatacyjnych, które powinien przeprowadzać już sam użytkownik. Artykuł koncentruje się na parametrach technicznych systemu, zakładając, że do pozostałych aspektów nie ma zastrzeżeń.

Agata Grudecka Jaki styropian na elewację, biały czy szary?

Jaki styropian na elewację, biały czy szary? Jaki styropian na elewację, biały czy szary?

Szukając odpowiedniego materiału do ocieplenia domu, inwestor ma do wyboru różne rodzaje płyt styropianowych: białe i szare. Różnicą, która na pierwszy rzut oka jest widoczna, jest kolor, który w tym przypadku...

Szukając odpowiedniego materiału do ocieplenia domu, inwestor ma do wyboru różne rodzaje płyt styropianowych: białe i szare. Różnicą, która na pierwszy rzut oka jest widoczna, jest kolor, który w tym przypadku ma znaczenie. Jaki styropian wybrać - biały czy szary, aby inwestycja sprostała standardom wyznaczanym budynkom nie tylko dziś, ale również w przyszłości?

Hanna Czerska Ściany fundamentowe i piwniczne

Ściany fundamentowe i piwniczne Ściany fundamentowe i piwniczne

Budowanie piwnic w domu jednorodzinnym ma prawdopodobnie tyle samo zwolenników co przeciwników. Wygodnie ulokować w piwnicy niepotrzebne rzeczy, urządzić pokój fitness, saunę czy pokój kominkowy. Przy...

Budowanie piwnic w domu jednorodzinnym ma prawdopodobnie tyle samo zwolenników co przeciwników. Wygodnie ulokować w piwnicy niepotrzebne rzeczy, urządzić pokój fitness, saunę czy pokój kominkowy. Przy budowaniu dodatkowej kondygnacji wzrasta jednak koszt inwestycji. Ale jeśli decyzja o budowie piwnicy już zapadła, warto wiedzieć, jak ją wykonać.

Eko-Okna S.A. Drewniane okna w cztery tygodnie z dofinansowaniem do 136 tys. zł

Drewniane okna w cztery tygodnie z dofinansowaniem do 136 tys. zł Drewniane okna w cztery tygodnie z dofinansowaniem do 136 tys. zł

Ciepło ucieka przez nieszczelne okna, a wraz z nim pieniądze? Pora to zmienić! Dystrybutorzy Eko-Okien pomogą wypełnić wniosek o dotację, a efektowne i energooszczędne okna Naturo będą wyprodukowane już...

Ciepło ucieka przez nieszczelne okna, a wraz z nim pieniądze? Pora to zmienić! Dystrybutorzy Eko-Okien pomogą wypełnić wniosek o dotację, a efektowne i energooszczędne okna Naturo będą wyprodukowane już w miesiąc.

Poznaj styropian Przy budowie domu zadbaj o izolację – dlaczego jest to tak ważne?

Przy budowie domu zadbaj o izolację – dlaczego jest to tak ważne? Przy budowie domu zadbaj o izolację – dlaczego jest to tak ważne?

Budowa własnego domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu wielu ludzi. Gdy projektujemy nasz wymarzony dom, skupiamy się na wielu aspektach – od wyglądu elewacji, przez aranżację wnętrz, aż...

Budowa własnego domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu wielu ludzi. Gdy projektujemy nasz wymarzony dom, skupiamy się na wielu aspektach – od wyglądu elewacji, przez aranżację wnętrz, aż po wybór odpowiedniego ogrodzenia. Jednak jednym z najważniejszych elementów, o którym często zapominamy lub którego nie doceniamy, jest odpowiednia, trwała termoizolacja, taka jak szary styropian nowej generacji. Dlaczego jest to tak ważne?

Thermosilesia Klimatyzator Rotenso Teta Mirror

Klimatyzator Rotenso Teta Mirror Klimatyzator Rotenso Teta Mirror

Nowy klimatyzator Teta Mirror marki Rotenso to nowoczesne, całoroczne urządzenie do chłodzenia i grzania. Głęboka czerń matowej obudowy w połączeniu z czarnym lustrzanym czołem składają się na nowoczesny...

Nowy klimatyzator Teta Mirror marki Rotenso to nowoczesne, całoroczne urządzenie do chłodzenia i grzania. Głęboka czerń matowej obudowy w połączeniu z czarnym lustrzanym czołem składają się na nowoczesny i uniwersalny wygląd klimatyzatora, który sprawdzi się we wnętrzach o różnym stylu.

mgr inż. architekt Tomasz Rybarczyk Jak budować oszczędnie?

Jak budować oszczędnie? Jak budować oszczędnie?

Każda budowa, nawet niedużego domu jednorodzinnego, jest dosyć skomplikowanym procesem, który jest kosztowny i czasochłonny. Budujący wiedzą, że jeśli się nie panuje nad wydatkami na każdym etapie budowy,...

Każda budowa, nawet niedużego domu jednorodzinnego, jest dosyć skomplikowanym procesem, który jest kosztowny i czasochłonny. Budujący wiedzą, że jeśli się nie panuje nad wydatkami na każdym etapie budowy, to można wydać o wiele więcej, niż się wcześniej zakładało. Warto więc wszystko dobrze zaplanować, aby zminimalizować niepotrzebne wydatki, co jest szczególnie ważne obecnie, kiedy ceny materiałów są bardzo wysokie.

Dorken Delta Folie Jak zmniejszyć rachunki dzięki odpowiedniej konstrukcji dachu?

Jak zmniejszyć rachunki dzięki odpowiedniej konstrukcji dachu? Jak zmniejszyć rachunki dzięki odpowiedniej konstrukcji dachu?

Energooszczędność to stały trend w budownictwie, jednak w obliczu rosnących cen za prąd i gaz, ta kwestia staje się jeszcze bardziej istotna. Kluczowym elementem podczas budowy jest dach, bo to właśnie...

Energooszczędność to stały trend w budownictwie, jednak w obliczu rosnących cen za prąd i gaz, ta kwestia staje się jeszcze bardziej istotna. Kluczowym elementem podczas budowy jest dach, bo to właśnie przez nieizolowany lub źle wykonany może uciekać nawet od 20 do 40 proc. ciepła. Coraz większą popularnością w tym kontekście cieszą się również dachy zielone. Na co zwrócić uwagę podczas tworzenia energooszczędnej konstrukcji?

AS ENERGY Fotowoltaika opłacalna nawet na kredyt

Fotowoltaika opłacalna nawet na kredyt Fotowoltaika opłacalna nawet na kredyt

Przez lata przyzwyczailiśmy się, że jako źródło ogrzewania najtańszy jest węgiel, potem gaz, a najdroższy jest prąd. Pojawienie się fotowoltaiki i kryzys energetyczny odwróciły tę zasadę. Dziś to prąd...

Przez lata przyzwyczailiśmy się, że jako źródło ogrzewania najtańszy jest węgiel, potem gaz, a najdroższy jest prąd. Pojawienie się fotowoltaiki i kryzys energetyczny odwróciły tę zasadę. Dziś to prąd z fotowoltaiki jest najtańszy, a ceny węgla kamiennego biją rekordy.

Ardant Wady i zalety oświetlenia solarnego w ogrodzie? Za i przeciw

Wady i zalety oświetlenia solarnego w ogrodzie? Za i przeciw Wady i zalety oświetlenia solarnego w ogrodzie? Za i przeciw

Dlaczego warto kupić lampy solarne do ogrodu? Udowodnimy, że to założenie jest prawdziwe.

Dlaczego warto kupić lampy solarne do ogrodu? Udowodnimy, że to założenie jest prawdziwe.

URSA Polska Termoizolacja – sposób na ochronę klimatu i rosnące ceny energii

Termoizolacja – sposób na ochronę klimatu i rosnące ceny energii Termoizolacja – sposób na ochronę klimatu i rosnące ceny energii

Coraz częściej występujące fale upałów, susze, powodzie, podnoszenie się poziomu mórz i oceanów… Klimat na Ziemi zmienia się w zatrważającym tempie, co stwarza coraz większe zagrożenie dla ekosystemów,...

Coraz częściej występujące fale upałów, susze, powodzie, podnoszenie się poziomu mórz i oceanów… Klimat na Ziemi zmienia się w zatrważającym tempie, co stwarza coraz większe zagrożenie dla ekosystemów, naszego zdrowia oraz gospodarki. Aby skutecznie się temu przeciwstawić, powinniśmy zacząć oszczędniej korzystać z energii, bo to jej wysokie zużycie stanowi największe źródło emisji gazów cieplarnianych. Pomóc może termoizolacja budynków z wykorzystaniem wysokiej jakości, ekologicznych materiałów....

STIEBEL ELTRON Polska Sp. z o. o. Monoblok – pompy ciepła na nowe czasy

Monoblok – pompy ciepła na nowe czasy Monoblok – pompy ciepła na nowe czasy

Pompy ciepła są uważane za główny element neutralnego klimatycznie systemu energetycznego, mogą bowiem zastąpić systemy grzewcze wykorzystujące paliwa kopalne węgiel czy gaz. Rosnące koszty ogrzewania,...

Pompy ciepła są uważane za główny element neutralnego klimatycznie systemu energetycznego, mogą bowiem zastąpić systemy grzewcze wykorzystujące paliwa kopalne węgiel czy gaz. Rosnące koszty ogrzewania, coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa oraz programy dofinansowań do nowoczesnych źródeł ciepła powodują, że inwestorzy chętniej instalują pompy ciepła w swoich domach.

URSA Polska Srebrny jubileusz URSA Polska

Srebrny jubileusz URSA Polska Srebrny jubileusz URSA Polska

Szklana wełna mineralna marki URSA już od 25 lat chroni tysiące polskich domów przed ucieczką z nich ciepła i nadmiernym nagrzewaniem. A jej popularność systematycznie rośnie.

Szklana wełna mineralna marki URSA już od 25 lat chroni tysiące polskich domów przed ucieczką z nich ciepła i nadmiernym nagrzewaniem. A jej popularność systematycznie rośnie.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy

Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy

Od nowoczesnego ogrzewania oczekujemy nie tylko zaspokojenia komfortu cieplnego, ale także oszczędnej pracy i pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. To jak funkcjonuje ogrzewanie domu, może być uzależnione...

Od nowoczesnego ogrzewania oczekujemy nie tylko zaspokojenia komfortu cieplnego, ale także oszczędnej pracy i pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. To jak funkcjonuje ogrzewanie domu, może być uzależnione od wielu czynników. Aby poprawić jego wydajność, warto postawić na zaawansowane systemy automatyki, które będą sterować ogrzewaniem, zapewniając odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach.

mgr inż. architekt Tomasz Rybarczyk Energooszczędne budynki – idea, projektowanie, materiały, technologie, instalacje…

Energooszczędne budynki – idea, projektowanie, materiały, technologie, instalacje… Energooszczędne budynki – idea, projektowanie, materiały, technologie, instalacje…

Podpowiadamy, jak zbudować energooszczędny dom, począwszy od projektu, usytuowania budynku na działce, aż po dobór materiałów i technologii oraz wykonawstwo.

Podpowiadamy, jak zbudować energooszczędny dom, począwszy od projektu, usytuowania budynku na działce, aż po dobór materiałów i technologii oraz wykonawstwo.

Jak wykorzystać odnawialne źródła energii do ogrzania domu?

Jak wykorzystać odnawialne źródła energii do ogrzania domu? Jak wykorzystać odnawialne źródła energii do ogrzania domu?

Jak wykorzystać odnawialne źródła energii do ogrzania domu?

Jak wykorzystać odnawialne źródła energii do ogrzania domu?

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania?

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania? Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania?

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania?

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania?

Co to jest dom pasywny?

Co to jest dom pasywny? Co to jest dom pasywny?

Co to jest dom pasywny?

Co to jest dom pasywny?

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Rekuperacja w domu jednorodzinnym »

Rekuperacja w domu jednorodzinnym » Rekuperacja w domu jednorodzinnym »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Odkryj nowatorskie narzędzia. Sukces z jednym kliknięciem »

Odkryj nowatorskie narzędzia. Sukces z jednym kliknięciem » Odkryj nowatorskie narzędzia. Sukces z jednym kliknięciem »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.