EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Ściany działowe murowane – materiały, parametry i sposób łączenia

Jak murować ściany działowe? fot. T. Rybarczyk

Jak murować ściany działowe? fot. T. Rybarczyk

Ściany działowe można wykonać z różnych materiałów i chociaż nie są elementami konstrukcyjnymi budynku, to wymagają uwagi przy ich projektowaniu i wykonywaniu. Jeśli przyjmie się niewłaściwe materiały lub rozwiązania, to ze względu na to, że są to elementy wypełniające budynku, to mogą ulec uszkodzeniu.

Zobacz także

mgr inż. architekt Tomasz Rybarczyk Z czego zbudować ściany działowe - przegląd najpopularniejszych technologii

Z czego zbudować ściany działowe - przegląd najpopularniejszych technologii Z czego zbudować ściany działowe - przegląd najpopularniejszych technologii

Inwestorzy, projektanci i wykonawcy mają wiele możliwości wyboru technologii ścian działowych. To projektant decyduje jednak, jakie założenia przyjmie.

Inwestorzy, projektanci i wykonawcy mają wiele możliwości wyboru technologii ścian działowych. To projektant decyduje jednak, jakie założenia przyjmie.

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Austrotherm Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia...

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia domu styropianem lepiej zastosować ten tradycyjny biały czy może grafitowy.

Specyfika ścian działowych

Ściany działowe to niekonstrukcyjne ściany wewnętrzne w budynku, których podstawowym zadaniem jest funkcjonalne wydzielenie pomieszczeń w obrębie jednego lokalu. Są elementami niekonstrukcyjnymi, więc nie biorą udziału w przenoszeniu obciążeń konstrukcyjnych w budynku. Pomimo tego, że nie pełnią funkcji konstrukcyjnej, to wymaga się od nich, aby spełniały szereg kryteriów (np. bezpieczeństwa użytkowania, odpowiedniej izolacyjności akustycznej, czasami odpowiedniej odporności ogniowej, a nawet izolacyjności cieplnej, jeśli jest to potrzebne).

Czy wiesz: Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi?

Ściany działowe powinny być możliwe do usunięcia bez wpływu na konstrukcję budynku. Dobrze jest, jeśli można je wybudować w innym miejscu, na wypadek zmiany układu pomieszczeń.

EKSPERT RADZI

Ściany działowe ze zbrojeniem

Jeśli muruje się ściany działowe na podatnych (uginających się podłożach), to warto wzmocnić je zbrojeniem. Trzeba wówczas dobrać odpowiednie zbrojenie. Jeśli są to spoiny cienkowarstwowe, to należy zazbroić mury za pomocą płaskich kratowniczek metalowych lub zbrojenia siatkowego z rolki Murfor Compact, które da się prawidłowo osadzić w niewielkiej grubości spoiny cienkowarstwowej. Jeśli są to mury wykonywane na zaprawę tradycyjną, to wówczas można zastosować kratowniczki z prętów o przekroju okrągłym. W murach zbrojonych w ten sposób zbrojenie umieszcza się w pierwszych pięciu warstwach spoin muru u dołu ściany, a następnie zbroi się spoiny górnych partii muru w spoinach w odległościach nie większych niż 40 cm.

Ściany działowe czasami są obciążone obciążeniem użytkowym (w postaci powieszonych na ścianach elementów instalacyjnych, urządzeń typu kocioł lub zasobnik, mebli), więc powinny być bezpieczne w użytkowaniu w tym kontekście i przystosowane do tego typu obciążeń.

Materiały, z których wykonuje się murowane ściany działowe

Ściany działowe można wykonać w wielu technologiach i z wielu materiałów. Mogą to być drobnowymiarowe elementy murowe (bloczki, pustaki, cegły), mogą to być większe elementy, np. prefabrykowane płyty lub modułbloki i może to być zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych. Najczęściej jednak wykonuje się ściany działowe z różnego rodzaju elementów murowych. Do tego rodzaju ścian murowanych stosuje się:

  • bloczki z autoklawizowanego betonu komórkowego o szerokości 10, 11,5, 12 cm,
  • pustaki ceramiczne o szerokości 11,5 cm,
  • bloczki silikatowe 11,5 oraz 12 cm,
  • pustaki keramzytobetonowe o szerokości 9 i 12 cm.

Zastosowanie i popularność materiałów stosowanych do wykonywania ścian działowych wynika z właściwości użytkowych tych wyrobów, ich dostępności, ceny, możliwości wykonawstwa. Jeśli ściany działowe są wykonywane na poddaszu, to dobrze jest zastosować materiały, z których łatwo będzie można wykonać ściany dopasowane do kształtu poddasza.

Masa własna ściany działowej

Masa własna ścian działowych ma istotny wpływ na możliwość ustawiania ich na stropie w dowolnym miejscu i bez konieczności wykonania wzmocnień w stropie, w miejscu ich usytuowania. Ma to istotne znaczenie w trakcie użytkowania budynku, kiedy to ściany działowe mogą być wielokrotnie wyburzane i ponownie wykonywane w nowych miejscach.

tab1 sciany dzialowe
Tabela 1. Obciążenie równomiernie rozłożone stropów od ścianek działowych

Norma PN-EN 1991-1-1 zaleca, aby ciężar własny przestawnych ścian działowych był uwzględniany jako obciążenie równomiernie rozłożone qk i dodawany do obciążeń użytkowych stropu (patrz tabela 1). Ściany działowe o większej masie powinny być projektowane z uwzględnieniem ich położenia i kierunku usytuowania oraz rodzaju stropu, a więc nie bez znaczenia jest ich masa.

Zapewnienie sztywności – dlatego murowane ściany działowe nie powinny być za cienkie

Nie jest prawdą, że im ściana działowa cieńsza, tym lepsza. Chociaż im cieńsza ściana, tym większa powierzchnia użytkowa mieszkania i mniejsze zużycie materiałów na wybudowanie ściany (licząc na m3). Wszystko zatem przemawia za tym, aby wykonać je jak najcieńsze. Z tych względów niektórzy decydują się na wykonywanie ścian o grubości 6 lub 8 cm. Jednak to nie jest prawidłowe rozwiązanie.

Cienkie ściany są dosyć smukłe, ponieważ są wysokie (smukłość to jest stosunek wysokości do grubości ściany). Tym samym nie mają one odpowiedniej sztywności (a warunek sztywności jest wymagany przez normę murową z serii norm Eurokod 6). Również to, że są cienkie, to nie dają też za wiele możliwości mocowania w nich różnego rodzaju elementów mocujących.

EKSPERT RADZI

Aby zapewnić odpowiednią smukłość ścianom (powinna być nie większa niż 30), należy zachować właściwą zależność wysokości ściany względem jej grubości. Przy minimalnej wysokości kondygnacji wynoszącej 2,50 m – w świetle wykończonych elementów budynku, czyli w świetle konstrukcji będzie to 2,65 m (wynika to z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie), powinny mieć grubość nie mniejszą niż 8,9 cm (to jest grubość bez tynków). Oznacza to, że przy zastosowaniu asortymentu dostępnych elementów murowych do ścian działowych, ściany działowe powinny mieć grubość 10–12 cm. I to jest prawidłowa grubość ścian działowych, aby warunek smukłości, a więc sztywności był spełniony.
fot1 sciany dzialowe
Nadproża w ścianach działowych można wykonywać z systemowych nadproży

Cienkie ściany też mają gorszą izolacyjność akustyczną niż grubsze. Oznacza to, że grubość ścian działowych ma jednak znaczenie. Dlatego celowo wśród wyrobów stosowanych do wykonywania ścian działowych nie wymieniono elementów murowych o szerokościach mniejszych niż 9 cm. Nie powinno się bowiem wykonywać murów za cienkich, bo będą one podatne na uszkodzenia oraz mogą wręcz stanowić zagrożenie dla użytkowników.

fot2 sciany dzialowe
Ściany działowe nie mogą być za cienkie, by spełniały normowy warunek sztywności

Ściany działowe powinny zapewnić bezpieczeństwo użytkowania i jest to związane z ich statecznością, a więc zapewnieniem im odpowiedniej sztywności. Sztywność ścian działowych murowanych wynika z ich cech geometrycznych, a więc wysokości, grubości, długości oraz sposobu połączenia z innymi elementami, które te ściany usztywniają. Dlatego przy przyjmowaniu rozwiązań na ściany działowe murowane należy uwzględnić zapisy normy PN-EN 1996-1-1, Eurokod 6 (Projektowanie konstrukcji murowych – Część 1-1: Reguły ogólne dla zbrojonych i niezbrojonych konstrukcji murowych). Według nich ściany wypełniające muszą spełniać kryteria minimalnej sztywności i nośności.

Kryterium sztywności wyraża się smukłością ściany: h/t (h – wysokość, t – grubość). Ogólnie przyjmuje się dla ścian wypełniających warunek smukłości, który nie powinien być większy niż 30 (czyli np. dla ściany o grubości 10 cm wysokość nie powinna być większa niż 30×10 = 300 cm). Jest to dodatkowo uzależnione od warunków podparcia ściany.

fot3 sciany dzialowe
Ściany działowe należy oddzielać od podłoża, aby jego odkształcalność nie powodowała uszkodzeń ścian działowych

Stateczność ścian działowych uzyskuje się przez ich podparcie na krawędzi dolnej oraz na krawędzi górnej, górnej i jednej bocznej lub wszystkich pozostałych krawędziach (boczne i górna).

Przy przyjmowaniu rozwiązań w kontekście grubości ścian działowych powinno się również zwrócić uwagę na to, aby ściany można było normalnie użytkować, wieszając na nich szafki, półki lub inne elementy. To też powinno determinować zastosowanie odpowiednich grubości bloczków lub pustaków. Zazwyczaj grubości zapewniające sztywność dają możliwości mocowania na nich różnego rodzaju elementów.

Izolacyjność akustyczna

Ściany działowe w obrębie jednego mieszkania w budynku jednorodzinnym lub budynku wielorodzinnym wydzielają pomieszczenia pod względem użytkowym, więc teoretycznie powinny mieć dobrą izolacyjność akustyczną. Jednak ich wpływ na skuteczną ochronę przed hałasem pomiędzy rozdzielanymi pomieszczeniami jest znacznie ograniczony. Wynika to głównie ze znacznie słabszej izolacyjności akustycznej drzwi wewnętrznych, stosowanych w mieszkaniach i przenoszenia się dźwięków ciągami komunikacyjnymi.

W praktyce nie stosuje się stolarki wewnętrznej o podwyższonej izolacyjności akustycznej. W tym kontekście bardziej efektywne jest projektowanie układów pomieszczeń i wejścia do nich, aby ograniczyć przenoszenie dźwięków drogami pośrednimi.

tab2 sciany dzialowe
Tabela 2. Wymagana izolacyjność akustyczna RA1R dla ścian działowych według PN-B-02151-3

Wymagania izolacyjności akustycznej przegród w budynkach określone są w normie PN-B-02151-3 (Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Izolacyjność akustyczna przegród w budynkach oraz izolacyjność akustyczna elementów budowlanych. Wymagania). W tabeli 2 zestawiono z powyższej normy wymagania dotyczące ścian działowych w budynkach mieszkalnych.

Na co należy zwrócić uwagę przy wykonywaniu ścian działowych?

W przypadku ścian działowych nie bez znaczenia jest cały szereg zaleceń wykonawczych, dzięki którym zastosowane rozwiązania będą skuteczne i trwałe. Poniżej przedstawiam najważniejsze z nich.

Po pierwsze – kiedy murujemy ściany działowe? 
Bardzo ważną kwestią, która wpływa na trwałość ścian działowych, jest to, kiedy, czyli na jakim etapie budowy, będą one wykonywane. Ważne w tym kontekście jest to, że ściany działowe powinny być wykonywane po rozszalowaniu elementów, na których będą murowane. Chodzi o to, że te elementy po rozszalowaniu ulegają ugięciu, więc ściany działowe będą już budowane na wstępnie ugiętych elementach budynku. Gdyby się np. wykonało ściany na elementach, które nie są jeszcze rozszalowane, to pod wpływem odkształcenia tych elementów, po rozszalowaniu, mogłyby spowodować porysowanie się ścian działowych. Również rozszalowane powinny być stropy i belki powyżej murowanych ścian działowych, aby móc oddylatować górę ścian od konstrukcji.

fot4 sciany dzialowe
Ściany działowe również dylatuje się od więźby dachowej...
fot5 sciany dzialowe
... i od stropu. Dylatacja pomiędzy ścianą a stropem jest wykonana z trwale eleastycznej piany poliuretanowej

Po drugie – ściany działowe powinny być oddzielone u podłoża. 
Ściany działowe buduje się na różnych elementach budynku. Takimi elementami są np. płyty fundamentowe (jeśli budynek jest posadowiony na płycie), płyty z chudego betonu pod parterem, stropy, belki. Elementy te podlegają odkształceniom w trakcie użytkowania (zwłaszcza stropy i belki). Ugięcia tych elementów, nawet jeśli są dopuszczalne, to są one „zabójcze” dla ścian działowych, które nie mają takiej odkształcalności i mogą się z tego powodu porysować i popękać.

Aby temu zapobiec, trzeba fizycznie oddzielić ścianę działową od podłoża. Wystarczy pod pierwszą warstwą bloczków murowanej ściany działowej ułożyć folię lub papę. W ten sposób oddzieli się ścianę działową od podłoża, więc odkształcające się podłoże nie powinno ciągnąć za sobą wymurowanej na niej ściany działowej. Dlatego pierwszą warstwę bloczków ściany działowej powinno się wznosić na przekładce z folii lub papy.

fot6 sciany dzialowe
Sposób łączenia ściany działowej ze ścianą nośną
fot7 sciany dzialowe
Łączniki należy umieścić w spoinie, w co trzeciej warstwie bloczków

Następnie na tej przekładce muruje się pierwszą warstwę elementów murowych. Zazwyczaj wykonuje się to na zaprawie cementowej. Zaprawa cementowa się sprawdza, bo nie jest tak plastyczna jak cementowo-wapienna, dzięki temu udaje się łatwo ustawić element murowy na grubej warstwie zaprawy, która „nie płynie”. Pierwsza spoina jest dosyć gruba, ponieważ trzeba nią wyrównać nierówności podłoża, na którym ściana działowa jest stawiana.

Po trzecie – ściany działowe powinny być zamocowane do elementów budynku.
Aby ściany działowe zachowały stateczność (były stabilne), to oprócz właściwej grubości, powinno się je odpowiednio zamocować do konstrukcyjnych elementów budynku. Zazwyczaj mocuje się je do ścian nośnych, czasami też do stropu nad ścianą działową. Przy mocowaniu do ścian nośnych można to zrobić na dwa sposoby.

Można przy murowaniu ścian nośnych zostawić strzępia, czyli miejsca na wmurowanie bloczków ścian działowych. Jednak od tego się raczej odchodzi, bo nie jest to wygodne pod względem wykonawczym. Poza tym na etapie budowy ściany działowe często się wykonuje w innych miejscach niż są przewidziane w projekcie.

Najlepiej i najwygodniej jest zatem łączyć ściany działowe z nośnymi za pomocą specjalnych łączników stalowych (oznaczone są one P30 lub LP30). To płaskie blaszki, które można zamocować do ściany nośnej. Można je wmurować w spoiny ścian nośnych albo zamocować w trakcie murowania ścian działowych.

Wmurowanie łączników w ściany nośne znowu wymaga wiedzy, gdzie ściany działowe będą usytuowane. Można je też zamocować do ścian nośnych na etapie wykonywania „działówek”. Wówczas blaszkę zagina się pod kątem prostym, mocuje się za pomocą kołka do ściany nośnej, a następnie umieszcza się blaszkę w spoinie ściany działowej. Można ją jeszcze przybić gwoździem albo kołkiem do elementu murowego ściany działowej. Łączniki powinny być umiejscowione maksymalnie w co trzeciej warstwie bloczków ściany działowej. Oprócz łączników należy również nałożyć zaprawę murarską w spoinie pionowej pomiędzy murowanymi elementami ściany działowej a ścianą nośną.

Po czwarte – ściany działowe powinny być właściwie wymurowane.
Każda ściana jest kompozytem, ponieważ jest wykonana z elementów murowych powiązanych za pomocą zaprawy. Zaprawy mogą być różne (tradycyjne, do cienkich spoin), mogą to też być kleje poliuretanowe. Niezależnie od zastosowanych zapraw i elementów murowych, ważne dla ścian murowanych jest to, że elementy murowe powinny być prawidłowo ze sobą powiązane. Chodzi o mijanie się spoin pionowych kolejnych warstw w murze.

Elementy murowe w murach niezbrojonych powinny zachodzić na siebie w poszczególnych warstwach w taki sposób, aby ściana zachowywała się tak, jak jeden element konstrukcyjny.

Przemurowanie (na rysunku odległość oznaczona jako 1), uzależnione jest od wysokości elementów murowych:

  • dla elementów ściennych o wysokości nie większej niż 250 mm:
    – zakład ≥ 0,4 hu lub 40 mm (decyduje wartość większa),
  • dla elementów ściennych o wysokości większej niż 250 mm:
    – zakład ≥ 0,2 hlub 100 mm (decyduje wartość większa).
fot8 sciany dzialowe
Ściana działowa dopasowana do kąta nachylenia dachu

Te warunki należy spełnić bezwzględnie. Ponadto należy właściwie rozłożyć zaprawę. Powinna ona być ułożona w spoinach poziomych i pionowych. Jeśli elementy murowe są profilowane na pióra i wpusty i jeśli producent zaleca, to możliwe jest niewypełnianie zaprawą spoin pionowych. Jednak zawsze trzeba sprawdzić zalecenia producenta danego sytemu. Są np. bloczki do ścian działowych profilowane na zamek, które należy murować z wypełnieniem zaprawą spoin poziomych i pionowych.

fot9 sciany dzialowe
Ściany działowe na stropie powinno się wznosić po rozszalowaniu tego stropu

Po piąte – właściwie zamontowane nadproża w ścianach działowych.
W ścianach działowych najczęściej wykonuje się otwory na drzwi. Nad tymi otworami należy wykonać nadproża. Ponieważ ściany działowe nie są elementami konstrukcyjnymi budynku, to i nadproża nie są obciążone dużymi obciążeniami. Dlatego zazwyczaj są to nadproża samonośne, które „niosą” same siebie oraz zbierają obciążenia ciężarem własnym ściany działowej z trójkąta obciążeń równobocznego, wpisanego w geometrię ściany nad belką nadprożową. To niewielkie obciążenia, więc nadproża zazwyczaj dobiera się ze względu na geometrię. Czyli dobiera się długość nadproża, które powinno pasować do szerokości otworu, które mają przekryć, oraz grubości ściany działowej.

Ważne jest przy tym, aby nadproża miały odpowiednią długość oparcia. Długości oparcia wynoszą zazwyczaj od 10 do 25 cm i są uzależnione od założeń projektowych oraz producenta nadproży.

Można też wykonać nadproża wylewane żelbetowe. Zazwyczaj zbrojenie czterema prętami, np. ø 10–12 ze strzemionami z prętów ø 6 jest wystarczające. Czasami też wykonawcy robią tylko żelbetowy pas rozciągany ze zbrojeniem 2 ø 12. W ten sposób powstaje nadproże quasi-zespolone z nadmurowanymi nad nim elementami murowanymi. I takie rozwiązanie też jest dobre. Niemniej jednak zastosowanie belki prefabrykowanej jest najwygodniejsze, bo nie są potrzebne szalunki, podparcie montażowe.

Gdy otwory w ścianach są większej szerokości, to zawsze rozwiązanie powinno być dobrane przez projektanta.

Po szóste – ściany działowe powinny być oddylatowane od elementów konstrukcji.
Ściany działowe są elementami, które nie powinny być obciążone innymi elementami konstrukcji budynku. Gdyby to nastąpiło, to może spowodować uszkodzenie ścian działowych, które nie są przystosowane do przeniesienia obciążeń. Po drugie, nie były one ujęte w projektowaniu jako elementy konstrukcyjne, więc będą zaburzać, a nawet mogą zmieniać schemat przekazywania obciążeń, co w ekstremalnych przypadkach może być niebezpieczne.

fot10 sciany dzialowe
Ściana działowa oddylatowana od podłoża za pomocą przekładki z folii 0,4 mm

Dlatego powinny być oddylatowane (czyli oddzielone) od stropów i innych elementów (np. elementów więźby dachowej) występujących nad nimi. Wówczas pomiędzy ścianami działowymi a stropem powinno się zostawić przerwę 2–3 cm, aby umożliwić odkształcenia tych elementów konstrukcyjnych, żeby przypadkiem nie dociążyły ściany działowej.

Następnie szczelinę tę powinno się wypełnić trwale plastycznym materiałem. Powinna być zastosowana trwale elastyczna piana (np. Flexifoam). Można też szczelinę wypełnić miękką wełną mineralną. Nie powinno się natomiast stosować zwykłej piany montażowej, ponieważ po związaniu nie jest ona odkształcalna.

Również, jeśli w płaszczyźnie ściany występują np. drewniane słupy więźby dachowej, to również powinny one być oddylatowane od ściany działowej za pomocą szczeliny 1–2 cm. Szczeliny pomiędzy ścianą działową a słupem drewnianym należy również wypełnić pianą poliuretanową trwale elastyczną lub wełną mineralną.

Podsumowanie

Ściany działowe są elementami budynku, które nie mają wpływu na bezpieczeństwo konstrukcji, ale mają wpływ na bezpieczeństwo i komfort użytkowania budynku. Niestety, nie poświęca się im zbyt wiele uwagi podczas projektowania i wykonawstwa. Najczęściej ich znaczenie można dostrzec dopiero podczas użytkowania budynku. Dlatego tak ważne jest wybranie właściwych wyrobów oraz dopilnowanie wszystkich istotnych zaleceń wykonawczych dla danej technologii i materiałów. Przed rozpoczęciem murowania ścian działowych lub wykonywania ich w zabudowie z płyt kierownik budowy powinien omówić z wykonawcą warunki wykonania i odbioru ścian działowych. W trakcie i na zakończenie robót powinno się sprawdzić ich wykonanie. To podstawa, aby wykonać je dobrze.

Zdjęcia: Tomasz Rybarczyk

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Daniel Daniel, 02.11.2022r., 11:43:39 Jeśli mowa o pustakach to slyszeliscie o firmie owczary? Co jak co ale to najlepsza firma oferujaca usługi i towar tego typu w okolicy, korzystałem już wiele razy i spoko. Teraz kupowałem pustaki TERMOton P+W 25 i widać solidna jakość
  • wiktor wiktor, 04.11.2022r., 13:06:12 U mnie ekipa pracowała na pustakach termotonach i dobrze na tym wyszedlem bo taniej o ponad połowę za te pustaki wyszło niż u konkurencji
  • Łukasz Łukasz, 29.11.2022r., 11:24:06 Polecam pustaki TERMOton P+W 11. Bardzo solidne a tanie
  • Jan Jan, 05.12.2022r., 12:53:57 Jak chcecie taniej to weźcie termotony. Stawiałem na nich dom i super wyszło. Dużo kasy w portfelu a jakość pustaka niczego sobie.
  • Czarek Czarek, 09.01.2023r., 09:57:19 Termotony są ok, taniej wam to wyjdzie o wiele, a jakość pustaka nawet lepsza od konkurencji
  • Bartek Bartek, 09.01.2023r., 11:30:10 Polecam Termoton p+w 25, naprawdę dobry jest
  • kuba kuba, 28.02.2023r., 14:43:43 Jak szukacie dobrej ceramiki do postawienia domu to termotony sa mega. Zaoszczędziłem na pustakach dzięki temu bo są w super cenie teraz
  • Pawel Pawel, 01.03.2023r., 08:27:47 Jak ktoś decyduje się na ceramikę to Termotony się sprawdzą, dobre pustaki w dobrej cennie polecam
  • Damian Damian, 20.04.2023r., 11:14:03 Pustaki Termoton zapewniają bardzo dobrą ochronę przed hałasem zewnętrznym.
  • Anna Anna, 21.04.2023r., 10:27:48 Materiał pustaków ceramicznych Termoton jest odporny na warunki atmosferyczne, co pozwala na ich stosowanie w różnych warunkach klimatycznych. Warto je wybrac do budowy domu;-)

Powiązane

Fabryka Styropianu ARBET Sp.j. Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max) Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania...

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania wymagań zawartych w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Guardian Glass Fabryczna Office Park w Krakowie – architektura bez kantów

Fabryczna Office Park w Krakowie – architektura bez kantów Fabryczna Office Park w Krakowie – architektura bez kantów

Architektura oparta na miękkich liniach i zaokrąglonych kształtach to niewątpliwy wyróżnik, ale także nie lada wyzwanie wykonawcze. Jak przy użyciu dostępnych na rynku materiałów osiągnąć swobodę projektową?...

Architektura oparta na miękkich liniach i zaokrąglonych kształtach to niewątpliwy wyróżnik, ale także nie lada wyzwanie wykonawcze. Jak przy użyciu dostępnych na rynku materiałów osiągnąć swobodę projektową? Zastosowane w kompleksie Fabryczna Office Park w Krakowie szkło Guardian SunGuard® SN 62/34HT, dzięki swoim właściwościom, pozwala na gięcie i realizację niestandardowych form – także krzywoliniowych, elastycznie wpisujących się w wizję architekta.

Redakcja news Membrana fasadowa – nowy wymiar elewacji

Membrana fasadowa – nowy wymiar elewacji Membrana fasadowa – nowy wymiar elewacji

Paroprzepuszczalne membrany wstępnego krycia to materiał kojarzony zazwyczaj z konstrukcją pokrycia dachowego. Stosuje się je jednak także jako pokrycie elewacyjne, zwłaszcza w przypadku fasad wentylowanych...

Paroprzepuszczalne membrany wstępnego krycia to materiał kojarzony zazwyczaj z konstrukcją pokrycia dachowego. Stosuje się je jednak także jako pokrycie elewacyjne, zwłaszcza w przypadku fasad wentylowanych z otwartymi spoinami. Membrany fasadowe zwykle pozostają niewidoczne, pełniąc jedynie funkcję użytkową. Coraz częściej stanowią jednak również widoczny element elewacji. Jakie cechy powinna mieć dobrej jakości membrana do zastosowania fasadowego?

Alpha Dam sp. z o.o. Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych

Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych

W Polsce większość dachów płaskich zbudowana jest w systemie tradycyjnym lub odwróconym (np. dach balastowy, zielony), z użyciem zbrojonego betonu, który znany jest z porów lub przewodów kapilarnych.

W Polsce większość dachów płaskich zbudowana jest w systemie tradycyjnym lub odwróconym (np. dach balastowy, zielony), z użyciem zbrojonego betonu, który znany jest z porów lub przewodów kapilarnych.

Redakcja Budynki dobrze ocieplone

Budynki dobrze ocieplone Budynki dobrze ocieplone

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności....

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności. Minimalne wymagania dotyczące izolacji przegród budynków są zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT). Przepisy dotyczące energooszczędności przegród budynków były zaostrzane sukcesywnie w latach 2014, 2017 i 2021.

Lindab Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny,...

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny, grzewczy oraz domową stację ładowania samochodów znajdujesz w ofercie jednego producenta i dystrybutora. Dodatkowo otrzymujesz kompleksową usługę wykonania montażu poszczególnych instalacji, a także transport oraz gwarancję i obsługę w ramach serwisu posprzedażowego.

Krzysztof Kulig, Tubądzin Podłoża pod okładziny ceramiczne

Podłoża pod okładziny ceramiczne Podłoża pod okładziny ceramiczne

Okładzina ceramiczna jest zewnętrzną częścią układu warstw, która pełni funkcję dekoracyjną, zabezpieczającą, a często również techniczną (tzn. nadaje powierzchni oczekiwane cechy, jak antypoślizgowość...

Okładzina ceramiczna jest zewnętrzną częścią układu warstw, która pełni funkcję dekoracyjną, zabezpieczającą, a często również techniczną (tzn. nadaje powierzchni oczekiwane cechy, jak antypoślizgowość lub odporność na penetrację określonych substancji). Okładzina ceramiczna powinna być łatwa w czyszczeniu, zapewniać bezpieczeństwo jej użytkownikom oraz nadawać pożądany wygląd pomieszczeniu. Przedstawiamy wady i zalety najpopularniejszych rodzajów podłoży pod płytki ceramiczne.

Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi

Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi

Bezpieczeństwo pożarowe to jeden z warunków poczucia komfortu, sprawiający, że w budynkach, w których mieszkamy, możemy czuć się bezpiecznie i spać spokojnie. Aby ten stan osiągnąć, w pierwszej kolejności...

Bezpieczeństwo pożarowe to jeden z warunków poczucia komfortu, sprawiający, że w budynkach, w których mieszkamy, możemy czuć się bezpiecznie i spać spokojnie. Aby ten stan osiągnąć, w pierwszej kolejności należy przestrzegać wymagań prawnych oraz stosować zasady wiedzy technicznej.

URSA Polska Elewacje wentylowane – ciekawa alternatywa dla ETICS

Elewacje wentylowane – ciekawa alternatywa dla ETICS Elewacje wentylowane – ciekawa alternatywa dla ETICS

W budynkach jednorodzinnych dominują elewacje wykonywane metodą lekką mokrą, zwaną ETICS, w których funkcję izolacji termicznej pełnią płyty EPS, popularnie zwane styropianem. Czy jest to jednak jedyny...

W budynkach jednorodzinnych dominują elewacje wykonywane metodą lekką mokrą, zwaną ETICS, w których funkcję izolacji termicznej pełnią płyty EPS, popularnie zwane styropianem. Czy jest to jednak jedyny sposób na docieplenie i wykonanie elewacji w domu jednorodzinnym?

Pfleiderer Polska Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach

Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach

Płyta budowlana mfp® firmy Pfleiderer to produkt o szerokim spektrum zastosowań na każdym etapie budowy lub remontu – od fundamentu aż po dach. Cechują ją technologiczna innowacyjność, konkurencyjna cena,...

Płyta budowlana mfp® firmy Pfleiderer to produkt o szerokim spektrum zastosowań na każdym etapie budowy lub remontu – od fundamentu aż po dach. Cechują ją technologiczna innowacyjność, konkurencyjna cena, doskonała jakość i parametry docenione przez profesjonalistów oraz inwestorów.

Małgorzata Szcześniak Po pierwsze – czyste powietrze

Po pierwsze – czyste powietrze Po pierwsze – czyste powietrze

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków...

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

URSA Polska Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych

Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych

Komfort cieplny i akustyczny zapewni w nich jedynie materiał termoizolacyjny najwyższej jakości. A takim materiałem jest mineralna wełna szklana URSA FRAMEWOOL, przeznaczona do takich domów.

Komfort cieplny i akustyczny zapewni w nich jedynie materiał termoizolacyjny najwyższej jakości. A takim materiałem jest mineralna wełna szklana URSA FRAMEWOOL, przeznaczona do takich domów.

Redakcja Ocieplenie podłogi – jaki materiał będzie odpowiedni?

Ocieplenie podłogi – jaki materiał będzie odpowiedni? Ocieplenie podłogi – jaki materiał będzie odpowiedni?

Ocieplenie podłogi na gruncie jest w zasadzie obowiązkowe, gdy nie chcemy, aby nasz dom zbyt szybko się wyziębiał. Zdarza się jednak, że podłoga, która nie znajduje się bezpośrednio na podłożu, również...

Ocieplenie podłogi na gruncie jest w zasadzie obowiązkowe, gdy nie chcemy, aby nasz dom zbyt szybko się wyziębiał. Zdarza się jednak, że podłoga, która nie znajduje się bezpośrednio na podłożu, również może wymagać odpowiedniej termoizolacji. Kiedy tak się dzieje i jaki materiał termoizolacyjny będzie optymalnym wyborem?

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa

Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) zakończyło cykl badań środowiskowych płyt styropianowych prowadzonych we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie. Ich efektem jest uzyskanie...

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) zakończyło cykl badań środowiskowych płyt styropianowych prowadzonych we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie. Ich efektem jest uzyskanie przez płyty styropianowe produkowane przez członków PSPS Deklaracji Środowiskowej III typu (EPD) oraz deklaracji środowiskowej II typu i stwierdzeń środowiskowych ze znakiem „ITB EKO Przyjazny wyrób”.

mgr inż. Damian Czernik Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne...

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne – niskie koszty eksploatacji obiektu oraz względy ekologiczne – zyskujemy budynek o możliwie niskim wpływie na środowisko zewnętrzne.

Wojciech Rogala Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych

Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych

W ostatnich latach istotnie zwiększyła się świadomość inwestorów na temat izolacyjności termicznej i oszczędności energii. Z tego względu obecnie wznoszone budynki rzadko mają istotne błędy projektowe...

W ostatnich latach istotnie zwiększyła się świadomość inwestorów na temat izolacyjności termicznej i oszczędności energii. Z tego względu obecnie wznoszone budynki rzadko mają istotne błędy projektowe lub wykonawcze, które powodują problemy eksploatacyjne lub wysokie koszty ogrzewania. Inwestorzy, będący na etapie budowy czy kupna mieszkania, nadal jednak zbyt rzadko zwracają uwagę na izolacyjność akustyczną. Tymczasem wiele obecnie wznoszonych budynków nie zapewnia wymaganej izolacyjności akustycznej,...

URSA Polska Srebrny jubileusz URSA Polska

Srebrny jubileusz URSA Polska Srebrny jubileusz URSA Polska

Szklana wełna mineralna marki URSA już od 25 lat chroni tysiące polskich domów przed ucieczką z nich ciepła i nadmiernym nagrzewaniem. A jej popularność systematycznie rośnie.

Szklana wełna mineralna marki URSA już od 25 lat chroni tysiące polskich domów przed ucieczką z nich ciepła i nadmiernym nagrzewaniem. A jej popularność systematycznie rośnie.

PCC Prodex Sp. z o.o. Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft

Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft

Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.

Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Saint-Gobain Construction Products Polska / ISOVER Nowość ISOVER! Płyty zespolone EasyTherm – więcej powierzchni użytkowej i doskonały komfort cieplny

Nowość ISOVER! Płyty zespolone EasyTherm – więcej powierzchni użytkowej i doskonały komfort cieplny Nowość ISOVER! Płyty zespolone EasyTherm – więcej powierzchni użytkowej i doskonały komfort cieplny

W nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym i komercyjnym nie brakuje wyzwań, a wśród nich ważna jest izolacja termiczna między ogrzewanymi i nieogrzewanymi częściami budynku, jak np. korytarze i klatki...

W nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym i komercyjnym nie brakuje wyzwań, a wśród nich ważna jest izolacja termiczna między ogrzewanymi i nieogrzewanymi częściami budynku, jak np. korytarze i klatki schodowe. Kolejną istotną kwestią są oczekiwania inwestorów dotyczące wytrzymałości na uszkodzenia ścian wewnętrznych oraz optymalnego wykorzystania przestrzeni użytkowej. W odpowiedzi na te wszystkie potrzeby inżynierowie Saint-Gobain opracowali płyty zespolone EasyTherm.

mgr inż. Maciej Rokiel Systemy ociepleń ETICS – ocena techniczna i przyczyny uszkodzeń

Systemy ociepleń ETICS – ocena techniczna i przyczyny uszkodzeń Systemy ociepleń ETICS – ocena techniczna i przyczyny uszkodzeń

Jedną z najbardziej popularnych metod docieplania zarówno istniejących, jak i nowo budowanych budynków jest system ETICS (złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku), zwany wcześniej bezspoinowym...

Jedną z najbardziej popularnych metod docieplania zarówno istniejących, jak i nowo budowanych budynków jest system ETICS (złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku), zwany wcześniej bezspoinowym systemem ociepleń (BSO), a jeszcze wcześniej metodą lekką mokrą.

Krzysztof Kulig, Tubądzin Okładziny ceramiczne w systemach elewacji wentylowanych

Okładziny ceramiczne w systemach elewacji wentylowanych Okładziny ceramiczne w systemach elewacji wentylowanych

Elewacja wentylowana jest jednym z rodzajów wykończenia ścian zewnętrznych budynków. Spełnia funkcję termoizolacji, umożliwia wentylację murów, a także odpowiada za kształtowanie wyglądu budynku.

Elewacja wentylowana jest jednym z rodzajów wykończenia ścian zewnętrznych budynków. Spełnia funkcję termoizolacji, umożliwia wentylację murów, a także odpowiada za kształtowanie wyglądu budynku.

Joanna Szot Stropy w domach jednorodzinnych

Stropy w domach jednorodzinnych Stropy w domach jednorodzinnych

Strop to poziomy element konstrukcyjny, który rozdziela poszczególne kondygnacje – od dołu to sufit, od góry podłoga. Jego zadaniem jest usztywnienie konstrukcji domu, przenoszenie obciążeń, a także zapewnienie...

Strop to poziomy element konstrukcyjny, który rozdziela poszczególne kondygnacje – od dołu to sufit, od góry podłoga. Jego zadaniem jest usztywnienie konstrukcji domu, przenoszenie obciążeń, a także zapewnienie izolacji termicznej i akustycznej.

Bostik Kleje do zadań specjalnych – BOSTIK FIXPRO, EPS STYROPIAN XPS

Kleje do zadań specjalnych – BOSTIK FIXPRO, EPS STYROPIAN XPS Kleje do zadań specjalnych – BOSTIK FIXPRO, EPS STYROPIAN XPS

Szybki klej w postaci pianki poliuretanowej służy do mocowania płyt izolacyjnych EPS, XPS w systemach ociepleń ścian zewnętrznych, piwnic oraz fundamentów bez ryzyka powstania mostków termicznych. Cechuje...

Szybki klej w postaci pianki poliuretanowej służy do mocowania płyt izolacyjnych EPS, XPS w systemach ociepleń ścian zewnętrznych, piwnic oraz fundamentów bez ryzyka powstania mostków termicznych. Cechuje się znikomym przyrostem, stabilnością wymiarową, krótkim czasem wiązania oraz doskonałą izolacyjnością.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Rekuperacja w domu jednorodzinnym »

Rekuperacja w domu jednorodzinnym » Rekuperacja w domu jednorodzinnym »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Odkryj nowatorskie narzędzia. Sukces z jednym kliknięciem »

Odkryj nowatorskie narzędzia. Sukces z jednym kliknięciem » Odkryj nowatorskie narzędzia. Sukces z jednym kliknięciem »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.