EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Tynki renowacyjne – właściwości, zakres stosowania, sposoby aplikacji

Ekstremalnie zasolone podłoże (stężenie soli przekracza kilka razy kryterium dla wysokiego stopnia zasolenia), fot. M. Rokiel
Ekstremalnie zasolone podłoże (stężenie soli przekracza kilka razy kryterium dla wysokiego stopnia zasolenia), fot. M. Rokiel

Stosując tynki do renowacji, trzeba mieć na uwadze szczególne właściwości tych produktów oraz specyfikę ich aplikacji.

Zobacz także

Dom bez wilgoci

Dom bez wilgoci Dom bez wilgoci

Pobierz bezpłatny poradnik "Dom bez wilgoci", a dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny wilgoci i jak z nią walczyć.

Pobierz bezpłatny poradnik "Dom bez wilgoci", a dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny wilgoci i jak z nią walczyć.

STYROPMIN Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki...

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki na ogrzewanie motywują do podejmowania działań mających na celu ograniczenie zużycia energii cieplnej w budynkach. Zatem, witaj termomodernizacjo!

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Pierwsze próby renowacji zawilgoconych i zasolonych murów zaczęły się w latach 60. ubiegłego stulecia. Zaproponowano i zastosowano szczelne i bardzo mocne tynki cementowe. W sprzyjających okolicznościach jedynym skutkiem było znaczne zawilgocenie ścian powyżej warstwy tynku i pojawienie się tam wykwitów solnych.

Inny rodzaj tynku zastosowano w roku 1964. Była to kombinacja szczelnego tynku podkładowego i porowatego tynku wierzchniego. Tę porowatość próbowano osiągnąć na różne sposoby, np. stosując lekkie wypełniacze z perlitu.

Rozwiązanie to także nie sprawdziło się z kilku powodów. Jeżeli warstwa tynku podkładowego była zbyt cienka, wilgoć wychodziła na powierzchnię wyprawy tynkarskiej, zwłaszcza że tynk nie był zhydrofobizowany (należy pamiętać, że ówczesne zaprawy tynkarskie wykonywane były bezpośrednio na budowie).

Czytaj też: Uszczelnianie rys i złączy metodą iniekcji

Niemożliwa do jednoznacznego określenia ilość wody zarobowej (znaczący wpływ na jej ilość miał także rodzaj stosowanych wypełniaczy i ich stopień rozdrobnienia) powodowała, że tynk wierzchni zarabiano na gęstą konsystencję, czego skutkiem były późniejsze rysy skurczowe na powierzchni tynku. Nie potrafiono ówcześnie odpowiedzieć na podstawowe pytanie, jakie tynki można stosować w celu renowacji i jakie wymagania muszą one spełniać.

Jakie warunki muszą spełniać tynki renowacyjne?

Na podstawie tych doświadczeń oraz analiz zostały określone warunki, które muszą spełniać tynki renowacyjne. Po raz pierwszy wyszczególniono je w wytycznych „Die bauphysikalischen und technischen Anforderungen an Sanierputze”. Wytyczne te stawiały tego typu tynkom wymagania dotyczące: zawartości porów w świeżej zaprawie, współczynnika oporu dyfuzyjnego μ oraz wysokości kapilarnego podciągania wilgoci w warstwie tynku.

Kolejnym normatywem była instrukcja WTA „Merkblatt 2-2-91 Sanierputzsysteme”, która, uwzględniając zaistniały postęp i rozwój wiedzy, zastąpiła instrukcję z roku 1985, modyfikując jej niektóre wymagania, a także precyzując pewne kryteria wymagań i badań.

W 1999 r. ukazała się instrukcja WTA „Merkblatt 2-6-99 Ergaenzungen zum Merkblatt 2-2-91 Sanierputzsysteme”, będąca uzupełnieniem do wytycznych z roku 1991 wynikającym z praktycznych doświadczeń w zastosowaniu tynków renowacyjnych.

Swego rodzaju kamieniem milowym była instrukcja WTA „2-9-04 Sanierputzsysteme”, porządkująca i precyzująca wiele zagadnień. Obecnie obowiązująca instrukcja WTA „2-9-20/D Sanierputzsysteme” [1] zastępuje poprzednią, ponadto uwzględnia najnowszy stan wiedzy, dodatkowo precyzuje i ujednolica pewne zagadnienia.

Podstawową cechą cytowanych wyżej instrukcji jest określenie parametrów i wymagań, które musi spełniać system tynków (nie tynk), aby można go było nazwać renowacyjnym WTA. Pozwala to obiektywnie ocenić skuteczność systemu, bez opierania się wyłącznie na nierzadko trudnych do sprawdzenia reklamowych informacjach. Jest to o tyle istotne, że obowiązująca aktualnie norma PN-EN 998-1 [2] zawiera także wymagania dotyczące tynków renowacyjnych. Przy renowacji zawilgoconych i zasolonych ścian jest istotne, żeby stosować nie pojedynczy tynk renowacyjny, lecz system tynków renowacyjnych, którego składniki cechują się odpowiednimi parametrami i są ze sobą kompatybilne, czego nie uwzględnia norma [2].

Czym cechują się tynki renowacyjne?

Tynki renowacyjne cechują się wysoką porowatością, dyfuzyjnością (paroprzepuszczalnością) oraz znacznie zredukowaną nasiąkliwością kapilarną. W systemie tynków renowacyjnych możemy wyróżnić składniki podstawowe:

  • obrzutkę,
  • tynk podkładowy stosowany do wyrównywania powierzchni,
  • tynk podkładowy magazynujący sole (w praktyce stosuje się jeden rodzaj tynku dedykowany zarówno do wyrównywania powierzchni, jak i przy wysokim stopniu zasolenia),
  • tynk renowacyjny
    oraz uzupełniające:
  • szpachlę wygładzającą,
  • farby do wymalowań.

W praktyce nie stosuje się (lub jest to bardzo rzadkie) specjalnych preparatów przekształcających sole rozpuszczalne w trudno rozpuszczalne. Już instrukcja WTA z 2004 r. nie zalecała stosowania tego typu preparatów (są szkodliwe dla zdrowia i nie można nimi skutecznie zneutralizować azo­tanów).

Istotą tynku renowacyjnego jest specyficzny sposób jego zachowania się. Na skutek swych właściwości tynk wchłania wilgoć znajdującą się w murze, oddaje ją do otoczenia pod postacią pary wodnej, jednocześnie magazynując w sobie, w postaci skrystalizowanej, szkodliwe sole. Nie dopuszcza natomiast do powstawania wykwitów na powierzchni dzięki przesuwaniu strefy odparowania do wnętrza tynku. Sole krystalizują się w porach tynku renowacyjnego, nie powodując widocznych uszkodzeń. Takie działanie trwa do momentu zapełnienia porów przez kryształy soli, przy czym przeciętną trwałość tynku renowacyjnego szacuje się na 20–30 lat, co w porównaniu z tradycyjnymi tynkami jest okresem nieporównywalnie dłuższym.

Hydrofobowość utrudnia higroskopijny pobór wilgoci zarówno z podłoża, jak i z powietrza. Niski współczynnik sprężystości w połączeniu z relatywnie niską wytrzymałością zmniejsza ryzyko powstawania rys w tynku. Aby wymusić na wilgoci znajdującej się w murze taki sposób zachowania się i jednocześnie pełnić funkcję „podręcznego magazynu soli”, tynk renowacyjny musi charakteryzować się ściśle określonymi parametrami, być wbudowany i eksploatowany w określony sposób.

Zakres i sposób stosowania

I tu dochodzimy do sedna problemu. System tynków renowacyjnych nie jest złotym środkiem na problemy związane z zasoleniem i zawilgoceniem murów, a jego zastosowanie musi być ściśle określone na podstawie badań stanu konkretnego obiektu.

tab1 tynki
Tabela 1. Stopień zasolenia przy badaniu powierzchni murów (na głębokości do 2 cm) nieosłoniętych przez długi czas [1]
*) łącznie suma siarczanów, azotanów i chlorków,
**) określona przez specyficzną przewodność roztworu, wpływ mają także nieanalizowane jony.

Dobór składników systemu nie może być przypadkowy, technologia i rodzaj zastosowanych materiałów muszą być szczegółowo opisane w dokumentacji, materiały muszą zawsze stanowić system jednego producenta; dotyczy to obrzutki, tynków podkładowych, tynku renowacyjnego oraz szpachli. Oznacza to, że wykonawca nie może przyjąć tych składników dowolnie, tak samo ściśle określony jest układ warstw i ich grubości, które bezpośrednio zależą od przyjętej koncepcji renowacji oraz poziomu zawilgocenia i zasolenia przegrody, badanych na etapie diagnostyki budynku.

tab2 tynki
Tabela 2. Stopień zasolenia przy badaniu powierzchni murów (na głębokości do 2 cm) bezpośrednio po odsłonięciu [1]
*) łącznie suma siarczanów, azotanów i chlorków,
**) określona przez specyficzną przewodność roztworu, wpływ mają także nieanalizowane jony.

Grubość warstw systemu tynków dobiera się dla konkretnego stopnia zasolenia. Stopnie zasolenia oraz minimalne grubości warstw systemu tynków (obrzutki, tynku podkładowego i tynku renowacyjnego) podano w ta­belach 1-3.

tab3 tynki
Tabela 3. Układ warstw systemu tynków renowacyjnych w zależności od stopnia zasolenia [1]

Badanie zasolenia to podstawowy wymóg. Proszę popatrzeć na fot. na górze. Pokazuje ono zasolone, zdegradowane podłoże, gdzie stężenie soli przekraczało kilka razy kryterium dla wysokiego stopnia zasolenia. Z drugiej strony brak widocznych wysoleń nie determinuje braku zasolenia podłoża.

Podstawowym błędem jest traktowanie systemu tynków renowacyjnych „przez analogię” do tynków tradycyjnych. Jest to nie pojedynczy tynk, ale w zasadzie system tynków renowacyjnych, cechujących się zupełnie innymi właściwościami niż tradycyjne tynki. Dlatego stosuje się je w strefach zasoleń i/lub zawilgoceń nie miejscowo, lecz na wydzielonej, najlepiej architektonicznie, strefie, w której znajdują się uszkodzenia ścian (np. na cokołach lub ścianach na wysokość pierwszej kondygnacji, na ścianach piwnic od strony pomieszczeń itp.).

System tynków renowacyjnych najczęściej stosuje się na ścianach i sklepieniach z cegieł oraz cegieł i kamieni wymurowanych na tradycyjnych zaprawach na spoiwie cementowym/lub wapiennym. Mogą być także stosowane na ścianach z pustaków ceramicznych, betonowych pustaków i bloczków oraz na podłożach z betonu.

Jak nakładać tynki renowacyjne – etapy prac

Trzeba wymienić trzy podstawowe etapy poprawnej aplikacji systemów tynków renowacyjnych:

  • przygotowanie podłoża;
  • przygotowanie i nałożenie zapraw tynkarskich;
  • wykonanie warstw wykończeniowych.
fot2 tynki
Fot. 1. Zdjęcie pokazuje w dobitny sposób, dlaczego należy usuwać ok. 2 cm zaprawy spoinującej przed aplikacją tynków renowacyjnych; fot. M. Rokiel

Stare, zniszczone i zasolone tynki należy skuć do wysokości około 80 cm powyżej najwyższej widocznej linii zasolenia i/lub zawilgocenia. Trzeba usunąć luźne i niezwiązane cząstki, zmurszałą zaprawę i fragmenty muru. Wykuć lub wydrapać skorodowaną zaprawę ze spoin na głębokość około 2 cm (fot. 1). Powierzchnię oczyścić mechanicznie, gruz usunąć z terenu budowy. Nie wolno przy tym dopuszczać do kontaktu skutego, zasolonego gruzu ze zdrowymi elementami budynku.

Te wymogi są ściśle związane z rozkładem wilgoci i zasolenia w przekroju. Największe stężenie soli znajduje się zawsze w strefie wysychania, dlatego wykucie spoin usuwa najbardziej zasolone warstwy zaprawy, znacznie zmniejszając obciążenie solami systemu tynków renowacyjnych.

Z kolei wymóg usunięcia ww. warstw powyżej widocznej linii zasolenia i/lub zawilgocenia wynika z faktu, że zawilgocenie w głębi muru jest zwykle wyższe niż na jego powierzchni (mur może być powierzchniowo suchy, a w przekroju mokry). Im grubszy mur, tym różnica w wilgotności może być większa. Oczywiście zależy to także od przyczyn zawilgocenia, dlatego tak istotna jest diagnostyka.

fot3 tynki
Fot. 2. Obrzutka półkryjąca wykonana poprawnie (a) i błędnie (b); fot. M. Rokiel

Poprawne wykonanie systemu wymaga zapewnienia odpowiedniej przyczepności do podłoża. Do tego celu służy obrzutka, pełniąca w praktyce funkcję warstwy sczepnej. Jeżeli jest wykonywana jako całopowierzchniowa, należy do tego celu stosować tylko zaprawę zalecaną przez producenta. Jej grubość nie może przekraczać 5 mm. Znacznie częściej obrzutkę wykonuje się jako półkryjącą (fot. 2). Musi ona pokrywać maksimum 50% powierzchni ściany i być nałożona w sposób jak najbardziej jednorodny (w postaci półkryjącego szprycu), nie może też wypełniać spoin.

Funkcją obrzutki jest zapewnienie odpowiedniej przyczepności do podłoża. Jej brak prowadzi zwykle do odspajania się pierwszej warstwy systemu od podłoża.

Podłoże przygotowanej do aplikacji ściany jest zazwyczaj nierówne, z większymi lub mniejszymi miejscowymi ubytkami. Nałożenie tynku renowacyjnego na nierównym podłożu spowodowałoby duże wahania w jego grubości. Aby tego uniknąć, stosuje się tzw. podkładowy tynk wyrównawczy, nakładany w osobnym przejściu, albo tynk podkładowy stosowany przy wysokim stopniu zasolenia. Można do tego celu zastosować także właściwy tynk renowacyjny. Tego ostatniego nie wolno jednak stosować do tego celu, gdy pierwszą warstwą systemu (oprócz obrzutki) jest tynk podkładowy stosowany przy wysokim stopniu zasolenia). Czynność ta jest bardzo ważna, nakładanie systemu warstwami o zmiennej grubości (niebezpieczne są zwłaszcza skokowe zmiany grubości) prowadzi do zarysowań i spękań. Tynk stosowany do wyrównywania powierzchni przed aplikacją kolejnych warstw musi być wysezonowany. Za czas sezonowania przyjmuje się zwykle 1 mm na dobę.

Tynk wyrównawczy nie zawsze może pełnić funkcję dodatkowej warstwy magazynującej sole przy dużym stopniu zasolenia (tzw. tynk podkładowy). Skoro wytyczne WTA wprowadziły rozróżnienie między tynkiem podkładowym stosowanym przy wysokim poziomie zasolenia a tynkiem podkładowym stosowanym w celu wyrównania powierzchni pod system tynków, traktując jednocześnie tynk wyrównawczy jako składnik systemu, to oznacza, że nie wolno stosować tradycyjnego tynku do wyrównywania podłoża, nawet jeżeli doda się do niego różnego rodzaju dodatki porotwórcze.

Tynk podkładowy magazynujący jest specjalnym tynkiem o szczególnie wysokiej porowatości, stosowanym jako dodatkowy „magazyn soli” przy średnim i wysokim stopniu zasolenia.

fot4 tynki
Fot. 3. Przykładowe uszorstnienie powierzchni tynku podkładowego (a) oraz właściwego renowacyjnego (b), nakładanego dwuwarstwowo

Przejmuje on sole, tak że ich krystalizacja nie następuje w murze. Tynk ten nakłada się na obrzutkę warstwą o grubości minimum 1 cm. Wierzchnią warstwę tynku podkładowego należy pozostawić szorstką (chropowatą), zapewnia to przyczepność następnych warstw systemu (fot. 3).

W analogiczny sposób należy przygotować powierzchnię tynku wyrównującego nierówności podłoża. Czas schnięcia określa producent, jednak najczęściej przyjmuje się 1 mm na dobę. Tynk podkładowy nie musi mieć właściwości hydrofobowych, nie może więc być stosowany jako warstwa wierzchnia (nawet pod malowanie).

Właściwy tynk renowacyjny to podstawowy element systemu. W chwili obecnej na rynku dostępnych jest wiele tynków renowacyjnych różnych producentów, różniących się właściwościami, jednak przy zachowaniu wymogów WTA.

Bardzo istotne jest właściwe przygotowanie zaprawy tynkarskiej. Trzeba przy tym przestrzegać wytycznych producenta, które znajdują się w kartach technicznych produktów. Jest to o tyle istotne, że złe zarobienie mieszanki skutkuje jej mniejszą porowatością, co przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie trwałości tynku renowacyjnego.

Niebezpieczne może być także zbyt duże napowietrzenie. Dlatego niezbędne jest zawsze sprawdzenie napowietrzenia świeżej zaprawy. Można to zrobić, ważąc określoną objętość świeżo zarobionej zaprawy tynkarskiej nałożonej np. do jednolitrowego słoika, lub bardziej profesjonalnie, za pomocą specjalnego aparatu pozwalającego na oznaczenie zawartości porów w świeżej zaprawie. Oba te parametry (gęstość objętościową świeżej zaprawy i/lub zawartość porów w świeżej zaprawie) podają producenci w kartach technicznych. Badanie takie powinno być wykonane dla tynków podkładowych oraz właściwego tynku renowacyjnego.

Tynki renowacyjne (zarówno podkładowy, jak i właściwy renowacyjny) mogą być nakładane zarówno ręcznie (jak tradycyjne tynki), jak i mechanicznie. Rodzaje agregatów tynkarskich i inne wymagania określa producent.

fot5 tynki
Fot. 4. Skutek nałożenia tynku renowacyjnego w warstwie grubości 1 cm

Jeżeli właściwy tynk renowacyjny występuje w parze z tynkiem podkładowym, minimalna grubość jego warstwy wynosi 1,5 cm, w każdym innym przypadku łączna grubość warstwy nie może być mniejsza niż 2 cm.
Skutek nałożenia tynku renowacyjnego w warstwie grubości 1 cm pokazuje fot. 4.

Nakładając tynk renowacyjny warstwami w jednym przejściu, nakładamy zawsze nie mniej niż 1 cm. Przy nakładaniu powierzchni tynku nie wolno wygładzać (można ją jedynie delikatnie zatrzeć), aby nie zamknąć porów i nie zmienić dyfuzyjności. Jest to generalnie jeden z najczęściej popełnianych błędów.

Delikatne zatarcie zapobiega ponadto powstawaniu rys skurczowych. Natomiast silne zacieranie „na gładko” prowadzi do koncentracji spoiwa na powierzchni tynku i powstawania rys.

Nie zawsze, ze względu np. na uziarnienie kruszywa, udaje się uzyskać wymaganą gładkość powierzchni właściwego tynku renowacyjnego. Należy wtedy stosować specjalne szpachle przeznaczone do wygładzania powierzchni właściwego tynku renowacyjnego. Nie mogą one ograniczać paroprzepuszczalności właściwego tynku renowacyjnego i nie mogą być od niego mocniejsze. Wyżej wspomniane gładzie wchodzą najczęściej w skład systemu konkretnego producenta.

Oczywiście stosowanie gładzi nie jest obligatoryjne, powierzchnia tynku może być pokryta bezpośrednio odpowiednią farbą. Na powierzchnię tynków renowacyjnych nie wolno nakładać materiałów o niskiej paroprzepuszczalności (np. szpachli cementowych).

Szpachla pełni jeszcze jedną istotną funkcję, zwłaszcza gdy na jednej wydzielonej architektonicznie powierzchni mamy nowy tynk renowacyjny oraz, w górnej części ściany, stary, tradycyjny tynk. Inna jest wierzchnia faktura istniejącego tynku, inna też będzie faktura tynku renowacyjnego. Pozostawienie dwóch różnych powierzchni bez przeszpachlowania i pomalowania ich odpowiednią farbą spowoduje widoczną różnicę, zaburzającą efekt estetyczny. Szpachla umożliwia ujednolicenie powierzchni elewacyjnej tak, że po wykonaniu wymalowań otrzymujemy jednorodny wygląd elewacji.

Bardzo istotne są odpowiednie przerwy technologiczne. Przy nakładaniu tynków renowacyjnych (podkładowego, właściwego) w kilku warstwach, kolejną można nakładać dopiero po wyschnięciu i wysezonowaniu poprzedniej. Szybkość schnięcia przyjmuje się następująco: 1 mm grubości na 1 dzień (w normalnych warunkach – +20°C i wilgotność względna powietrza 60%). Dotyczy to przerwy technologicznej pomiędzy każdą warstwą nakładanego systemu. Natomiast po nałożeniu półkryjacej obrzutki dalsze prace należy wykonywać tak szybko, jak to jest technologicznie możliwe (natychmiast po dostatecznym stwardnieniu obrzutki).

Niedopuszczalne jest stosowanie jakichkolwiek materiałów na bazie gipsu na powierzchniach otynkowanych lub stykających się z tynkiem renowacyjnym. Obsadzenia gniazdek, włączników, kratek wentylacyjnych, mocowania przewodów itp. można wykonywać tylko za pomocą szybkowiążących zapraw na bazie cementu.

Nałożony tynk należy chronić przed zbyt szybkim schnięciem czy przesuszeniem. Pod tym względem tynki renowacyjne zachowują się tak, jak zwykłe tynki. Podobny jest też, choć bardziej rozłożony w czasie, proces wiązania. Jeżeli zachodzi konieczność, tynk można zazbroić, np. siatką Rabitza (ale odporną na korozję).

Prowadząc prace wewnątrz budynków, szczególnie w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (np. piwnicach), należy zadbać o odpowiednią wentylację. Zaniedbanie tego prowadzi w konsekwencji do zaburzeń wiązania tynku. Zaobserwowano, że tynk wiązał, natomiast nie wysychał do końca. Tynk nie nabierał zatem właściwości hydrofobowych, co prowadziło nawet do krystalizacji soli na powierzchni tynku i porażenia biologicznego. Nie świadczy to oczywiście o nieskuteczności tynku, przyczyn takiego stanu rzeczy szukać trzeba raczej gdzie indziej.

Aby uniknąć opisanych wyżej zjawisk, należy zapewnić tynkowi odpowiednie warunki wiązania i twardnienia, np. przez poprawienie wentylacji, tak aby względna wilgotność powietrza nie przekraczała 70%. Szkodliwe czy wręcz niebezpieczne może być zastosowanie tynków renowacyjnych w bezpośrednim sąsiedztwie polichromii czy elementów dekoracyjnych wykonanych z porowatych materiałów.

Kwestia wykonania wymalowań zwykle nie stanowi problemu w momencie wykonywania tynków renowacyjnych, lecz po kilku latach, przy odnawianiu powierzchni. Specyficzne właściwości tynków renowacyjnych (dyfuzyjność) wymagają stosowania tylko i wyłącznie paroprzepuszczalnych farb wapiennych (tego typu farby nie mogą być jednak stosowane bezkrytycznie), krzemianowych lub silikonowych. Rodzaj farby podany jest w technologii robót, dlatego rzadko zdarza się na tym etapie zastosowanie nieodpowiednich farb. Co innego np. w przypadku remontu pomieszczeń.

Należy podkreślić, że zastosowanie farb o zbyt dużym oporze dyfuzyjnym spowoduje odparzenia i odpadanie nie tylko wymalowań, ale i tynków. Dlatego, jeżeli wykonawca udziela gwarancji na wykonane roboty renowacyjne, w jego interesie jest wpisanie w warunki gwarancji szczegółów dotyczących możliwych do zastosowania warstw wykończeniowych. Podobny efekt (uszkodzenie i odparzenie tynków) może wywołać nie tylko obłożenie powierzchni tynku płytkami ceramicznymi, ale i przyklejenie tapet.

fot6 tynki
Fot. 5. System tynków renowacyjnych nie może stykać się z gruntem

Trzeba pamiętać, że tynki renowacyjne stosuje się przy obciążeniu kapilarnie podciągania wilgocią oraz wilgocią higroskopijną, najczęściej jako tzw. środki flankujące po wykonaniu wtórnych izolacji. Pozwalają one na uzyskanie suchej powierzchni ściany, o ile warunki cieplno-wilgotnościowe pozwoliły na wyschnięcie samego tynku. A krytyczne warunki cieplno-wilgotnościowe występują przede wszystkim podczas renowacji pomieszczeń piwnicznych, choć nie musi to być regułą.

Błędem jest także traktowanie tynków renowacyjnych jako izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej. Tynk renowacyjny z samego założenia nie jest materiałem szczelnym, nie może być zatem stosowany w gruncie, a nawet nie powinien stykać się z gruntem. Należy pozostawić tam szczelinę. Jest to, wbrew pozorom, dość poważny i bagatelizowany problem, prowadzący czasami do zniszczeń nałożonych na właściwy tynk renowacyjny gładzi i/lub powłok malarskich (fot. 5).

Literatura

  1. WTA, „Merkblatt 2-9-20/D Sanierputzsysteme”.
  2. PN-EN 998-1:2016-12, „Wymagania dotyczące zaprawy do murów – Część 1: Zaprawa do tynkowania zewnętrznego i wewnętrznego”.
  3. WTA „Merkblatt 4-5-99 Beurteilung von Mauerwerk. Mauerwerkdiagnostik“.
  4. WTA „Merkblatt 4-11-02 Messung der Feuchte von mineralischem Baustoffen“.
  5. M. Rokiel, „Poradnik Hydroizolacje w budownictwie”, wyd. III, Grupa MEDIUM, Warszawa 2019.
  6. M. Rokiel, „Renowacje obiektów budowlanych. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót”, wyd. II, Grupa MEDIUM, Warszawa 2019.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja Budynki dobrze ocieplone

Budynki dobrze ocieplone Budynki dobrze ocieplone

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności....

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności. Minimalne wymagania dotyczące izolacji przegród budynków są zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT). Przepisy dotyczące energooszczędności przegród budynków były zaostrzane sukcesywnie w latach 2014, 2017 i 2021.

Lindab Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny,...

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny, grzewczy oraz domową stację ładowania samochodów znajdujesz w ofercie jednego producenta i dystrybutora. Dodatkowo otrzymujesz kompleksową usługę wykonania montażu poszczególnych instalacji, a także transport oraz gwarancję i obsługę w ramach serwisu posprzedażowego.

Krzysztof Kulig, Tubądzin Podłoża pod okładziny ceramiczne

Podłoża pod okładziny ceramiczne Podłoża pod okładziny ceramiczne

Okładzina ceramiczna jest zewnętrzną częścią układu warstw, która pełni funkcję dekoracyjną, zabezpieczającą, a często również techniczną (tzn. nadaje powierzchni oczekiwane cechy, jak antypoślizgowość...

Okładzina ceramiczna jest zewnętrzną częścią układu warstw, która pełni funkcję dekoracyjną, zabezpieczającą, a często również techniczną (tzn. nadaje powierzchni oczekiwane cechy, jak antypoślizgowość lub odporność na penetrację określonych substancji). Okładzina ceramiczna powinna być łatwa w czyszczeniu, zapewniać bezpieczeństwo jej użytkownikom oraz nadawać pożądany wygląd pomieszczeniu. Przedstawiamy wady i zalety najpopularniejszych rodzajów podłoży pod płytki ceramiczne.

Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi

Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi

Bezpieczeństwo pożarowe to jeden z warunków poczucia komfortu, sprawiający, że w budynkach, w których mieszkamy, możemy czuć się bezpiecznie i spać spokojnie. Aby ten stan osiągnąć, w pierwszej kolejności...

Bezpieczeństwo pożarowe to jeden z warunków poczucia komfortu, sprawiający, że w budynkach, w których mieszkamy, możemy czuć się bezpiecznie i spać spokojnie. Aby ten stan osiągnąć, w pierwszej kolejności należy przestrzegać wymagań prawnych oraz stosować zasady wiedzy technicznej.

URSA Polska Elewacje wentylowane – ciekawa alternatywa dla ETICS

Elewacje wentylowane – ciekawa alternatywa dla ETICS Elewacje wentylowane – ciekawa alternatywa dla ETICS

W budynkach jednorodzinnych dominują elewacje wykonywane metodą lekką mokrą, zwaną ETICS, w których funkcję izolacji termicznej pełnią płyty EPS, popularnie zwane styropianem. Czy jest to jednak jedyny...

W budynkach jednorodzinnych dominują elewacje wykonywane metodą lekką mokrą, zwaną ETICS, w których funkcję izolacji termicznej pełnią płyty EPS, popularnie zwane styropianem. Czy jest to jednak jedyny sposób na docieplenie i wykonanie elewacji w domu jednorodzinnym?

Pfleiderer Polska Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach

Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach

Płyta budowlana mfp® firmy Pfleiderer to produkt o szerokim spektrum zastosowań na każdym etapie budowy lub remontu – od fundamentu aż po dach. Cechują ją technologiczna innowacyjność, konkurencyjna cena,...

Płyta budowlana mfp® firmy Pfleiderer to produkt o szerokim spektrum zastosowań na każdym etapie budowy lub remontu – od fundamentu aż po dach. Cechują ją technologiczna innowacyjność, konkurencyjna cena, doskonała jakość i parametry docenione przez profesjonalistów oraz inwestorów.

Małgorzata Szcześniak Po pierwsze – czyste powietrze

Po pierwsze – czyste powietrze Po pierwsze – czyste powietrze

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków...

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

URSA Polska Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych

Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych

Komfort cieplny i akustyczny zapewni w nich jedynie materiał termoizolacyjny najwyższej jakości. A takim materiałem jest mineralna wełna szklana URSA FRAMEWOOL, przeznaczona do takich domów.

Komfort cieplny i akustyczny zapewni w nich jedynie materiał termoizolacyjny najwyższej jakości. A takim materiałem jest mineralna wełna szklana URSA FRAMEWOOL, przeznaczona do takich domów.

Redakcja Ocieplenie podłogi – jaki materiał będzie odpowiedni?

Ocieplenie podłogi – jaki materiał będzie odpowiedni? Ocieplenie podłogi – jaki materiał będzie odpowiedni?

Ocieplenie podłogi na gruncie jest w zasadzie obowiązkowe, gdy nie chcemy, aby nasz dom zbyt szybko się wyziębiał. Zdarza się jednak, że podłoga, która nie znajduje się bezpośrednio na podłożu, również...

Ocieplenie podłogi na gruncie jest w zasadzie obowiązkowe, gdy nie chcemy, aby nasz dom zbyt szybko się wyziębiał. Zdarza się jednak, że podłoga, która nie znajduje się bezpośrednio na podłożu, również może wymagać odpowiedniej termoizolacji. Kiedy tak się dzieje i jaki materiał termoizolacyjny będzie optymalnym wyborem?

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa

Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) zakończyło cykl badań środowiskowych płyt styropianowych prowadzonych we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie. Ich efektem jest uzyskanie...

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) zakończyło cykl badań środowiskowych płyt styropianowych prowadzonych we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie. Ich efektem jest uzyskanie przez płyty styropianowe produkowane przez członków PSPS Deklaracji Środowiskowej III typu (EPD) oraz deklaracji środowiskowej II typu i stwierdzeń środowiskowych ze znakiem „ITB EKO Przyjazny wyrób”.

mgr inż. Damian Czernik Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne...

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne – niskie koszty eksploatacji obiektu oraz względy ekologiczne – zyskujemy budynek o możliwie niskim wpływie na środowisko zewnętrzne.

Wojciech Rogala Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych

Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych

W ostatnich latach istotnie zwiększyła się świadomość inwestorów na temat izolacyjności termicznej i oszczędności energii. Z tego względu obecnie wznoszone budynki rzadko mają istotne błędy projektowe...

W ostatnich latach istotnie zwiększyła się świadomość inwestorów na temat izolacyjności termicznej i oszczędności energii. Z tego względu obecnie wznoszone budynki rzadko mają istotne błędy projektowe lub wykonawcze, które powodują problemy eksploatacyjne lub wysokie koszty ogrzewania. Inwestorzy, będący na etapie budowy czy kupna mieszkania, nadal jednak zbyt rzadko zwracają uwagę na izolacyjność akustyczną. Tymczasem wiele obecnie wznoszonych budynków nie zapewnia wymaganej izolacyjności akustycznej,...

URSA Polska Srebrny jubileusz URSA Polska

Srebrny jubileusz URSA Polska Srebrny jubileusz URSA Polska

Szklana wełna mineralna marki URSA już od 25 lat chroni tysiące polskich domów przed ucieczką z nich ciepła i nadmiernym nagrzewaniem. A jej popularność systematycznie rośnie.

Szklana wełna mineralna marki URSA już od 25 lat chroni tysiące polskich domów przed ucieczką z nich ciepła i nadmiernym nagrzewaniem. A jej popularność systematycznie rośnie.

PCC Prodex Sp. z o.o. Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft

Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft

Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.

Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

mgr inż. Maciej Rokiel Systemy ociepleń ETICS – ocena techniczna i przyczyny uszkodzeń

Systemy ociepleń ETICS – ocena techniczna i przyczyny uszkodzeń Systemy ociepleń ETICS – ocena techniczna i przyczyny uszkodzeń

Jedną z najbardziej popularnych metod docieplania zarówno istniejących, jak i nowo budowanych budynków jest system ETICS (złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku), zwany wcześniej bezspoinowym...

Jedną z najbardziej popularnych metod docieplania zarówno istniejących, jak i nowo budowanych budynków jest system ETICS (złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku), zwany wcześniej bezspoinowym systemem ociepleń (BSO), a jeszcze wcześniej metodą lekką mokrą.

Krzysztof Kulig, Tubądzin Okładziny ceramiczne w systemach elewacji wentylowanych

Okładziny ceramiczne w systemach elewacji wentylowanych Okładziny ceramiczne w systemach elewacji wentylowanych

Elewacja wentylowana jest jednym z rodzajów wykończenia ścian zewnętrznych budynków. Spełnia funkcję termoizolacji, umożliwia wentylację murów, a także odpowiada za kształtowanie wyglądu budynku.

Elewacja wentylowana jest jednym z rodzajów wykończenia ścian zewnętrznych budynków. Spełnia funkcję termoizolacji, umożliwia wentylację murów, a także odpowiada za kształtowanie wyglądu budynku.

Joanna Szot Stropy w domach jednorodzinnych

Stropy w domach jednorodzinnych Stropy w domach jednorodzinnych

Strop to poziomy element konstrukcyjny, który rozdziela poszczególne kondygnacje – od dołu to sufit, od góry podłoga. Jego zadaniem jest usztywnienie konstrukcji domu, przenoszenie obciążeń, a także zapewnienie...

Strop to poziomy element konstrukcyjny, który rozdziela poszczególne kondygnacje – od dołu to sufit, od góry podłoga. Jego zadaniem jest usztywnienie konstrukcji domu, przenoszenie obciążeń, a także zapewnienie izolacji termicznej i akustycznej.

Bostik Kleje do zadań specjalnych – BOSTIK FIXPRO, EPS STYROPIAN XPS

Kleje do zadań specjalnych – BOSTIK FIXPRO, EPS STYROPIAN XPS Kleje do zadań specjalnych – BOSTIK FIXPRO, EPS STYROPIAN XPS

Szybki klej w postaci pianki poliuretanowej służy do mocowania płyt izolacyjnych EPS, XPS w systemach ociepleń ścian zewnętrznych, piwnic oraz fundamentów bez ryzyka powstania mostków termicznych. Cechuje...

Szybki klej w postaci pianki poliuretanowej służy do mocowania płyt izolacyjnych EPS, XPS w systemach ociepleń ścian zewnętrznych, piwnic oraz fundamentów bez ryzyka powstania mostków termicznych. Cechuje się znikomym przyrostem, stabilnością wymiarową, krótkim czasem wiązania oraz doskonałą izolacyjnością.

Redakcja Jak usunąć wykwity ze ścian i sufitów oraz skutecznie zablokować wilgoć?

Jak usunąć wykwity ze ścian i sufitów oraz skutecznie zablokować wilgoć? Jak usunąć wykwity ze ścian i sufitów oraz skutecznie zablokować wilgoć?

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu nie powinna przekraczać 65%, przy optymalnej temperaturze 20–22°C. Gdy poziom ten wzrośnie, utrzymując się przez dłuższy czas, ściany i sufity mogą zostać zaatakowane...

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu nie powinna przekraczać 65%, przy optymalnej temperaturze 20–22°C. Gdy poziom ten wzrośnie, utrzymując się przez dłuższy czas, ściany i sufity mogą zostać zaatakowane przez nieestetyczne dla oka i szkodliwe dla zdrowia wykwity. Jak szybko, bez skuwania tynków czy gładzi szpachlowych, usunąć pleśnie i grzyby oraz skutecznie zablokować ich powstawanie?

Recticel Izolacje Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC

Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC

Firma Recticel jest pierwszym producentem PIR/PUR upoważnionym do używania renomowanej etykiety środowiskowej PEFC dla rozwiązań z płytami termoizolacyjnymi w okładzinach wielowarstwowych.

Firma Recticel jest pierwszym producentem PIR/PUR upoważnionym do używania renomowanej etykiety środowiskowej PEFC dla rozwiązań z płytami termoizolacyjnymi w okładzinach wielowarstwowych.

URSA Polska Czy biała wełna do wdmuchiwania zmieni oblicze termoizolacji?

Czy biała wełna do wdmuchiwania zmieni oblicze termoizolacji? Czy biała wełna do wdmuchiwania zmieni oblicze termoizolacji?

Wyższy komfort użytkowania budynku, niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, czystsze powietrze… Ocieplenie domu niesie ze sobą szereg korzyści, które w dużej mierze zależą od tego, czy...

Wyższy komfort użytkowania budynku, niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, czystsze powietrze… Ocieplenie domu niesie ze sobą szereg korzyści, które w dużej mierze zależą od tego, czy i jaki materiał termoizolacyjny zastosujemy. Czym zatem najlepiej ocieplić dach, poddasze, stropodach czy ścianę? Nowatorskim rozwiązaniem jest biała wełna do wdmuchiwania. Dowiedz się, dlaczego warto na nią postawić.

STYROPMIN Ekologiczna i energooszczędna izolacja

Ekologiczna i energooszczędna izolacja Ekologiczna i energooszczędna izolacja

W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpopularniejszy materiał...

W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpopularniejszy materiał ociepleniowy – styropian.

URSA Polska Najskuteczniejszy sposób na obniżenie kosztów ogrzewania

Najskuteczniejszy sposób na obniżenie kosztów ogrzewania Najskuteczniejszy sposób na obniżenie kosztów ogrzewania

Termomodernizacja budynków to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Inwestorom pozwala skutecznie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domów i mieszkań, a w skali globalnej przyczynia się do ograniczenia...

Termomodernizacja budynków to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Inwestorom pozwala skutecznie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domów i mieszkań, a w skali globalnej przyczynia się do ograniczenia katastrofalnych zmian klimatu.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które w zależności od własnej estetyki, różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt “na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.