EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak oszczędnie i racjonalnie gospodarować wodą w ogrodzie?

Magdalena Ćwikła | 2/2023 | 2023-06-03
Mikronawadnianie to najbardziej efektywny sposób podlewania, fot. JULA

Mikronawadnianie to najbardziej efektywny sposób podlewania, fot. JULA

Jak świadomie i oszczędnie korzystać z zasobów wody, a jednocześnie należycie dbać o rośliny w ogrodzie? Bardzo ważne jest przeciwdziałanie, oszczędzanie i nie marnowanie jej, gdyż racjonalne gospodarowanie wodą w ogrodzie to obecnie nasz obowiązek.

Zobacz także

Michał Leszczyński Jak zmniejszyć zużycie wody w domu?

Jak zmniejszyć zużycie wody w domu? Jak zmniejszyć zużycie wody w domu?

Ocieplający się klimat, zanieczyszczenie środowiska, kurczące się połacie lasów, a zarazem silnie postępująca urbanizacja i coraz szczelniej zabudowane miasta sprawiają, że zasoby wody słodkiej drastycznie...

Ocieplający się klimat, zanieczyszczenie środowiska, kurczące się połacie lasów, a zarazem silnie postępująca urbanizacja i coraz szczelniej zabudowane miasta sprawiają, że zasoby wody słodkiej drastycznie się zmniejszają. Z kolei energia do jej podgrzania jest coraz droższa. Dlatego bardzo ważne jest rozważne i oszczędne korzystanie z jej zasobów.

Ferro Spółka Akcyjna Oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym

Oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym Oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym

Racjonalne gospodarowanie wodą ma pozytywny wpływ nie tylko na środowisko, lecz także na stan naszego portfela. Najkrócej mówiąc: po prostu się opłaca, szczególnie w obecnych czasach, gdy trzeba się borykać...

Racjonalne gospodarowanie wodą ma pozytywny wpływ nie tylko na środowisko, lecz także na stan naszego portfela. Najkrócej mówiąc: po prostu się opłaca, szczególnie w obecnych czasach, gdy trzeba się borykać z szybko rosnącymi kosztami życia. Podpowiadamy, co zrobić, aby ograniczyć zużycie wody w łazience.

dr inż. Ewa Kaznowska, dr inż. Katarzyna Miszta-Kruk Jak oszczędzać wodę w domu

Jak oszczędzać wodę w domu Jak oszczędzać wodę w domu

Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi to towar coraz bardziej deficytowy. Szacuje się, że każdy człowiek wykorzystuje w swoim domu bezpośrednio (na własne potrzeby: higienę osobistą, pranie, zmywanie,...

Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi to towar coraz bardziej deficytowy. Szacuje się, że każdy człowiek wykorzystuje w swoim domu bezpośrednio (na własne potrzeby: higienę osobistą, pranie, zmywanie, sprzątanie, picie i gotowanie) około 120–130 l wody dziennie. Warto zastanowić się, jak w domowych warunkach zmniejszyć jej zużycie.

Zasoby wody słodkiej kurczą się i to w bardzo szybkim tempie, a nasz kraj należy do najuboższych w Europie pod względem jej ilości. Na taki stan ma wpływ niekorzystne uwarunkowanie geomorfologiczne Polski, ale przede wszystkim działalność człowieka, a zwłaszcza silna urbanizacja i rozrastające się tereny miejskie. Obecnie mamy do czynienia z zaburzeniem bilansu hydrologicznego w obszarach zurbanizowanych. Jego następstwami są: przyspieszony odpływ ze zlewni, erozje, brak retencji glebowej. Problem pogłębia dodatkowa emisja gazów cieplarnianych. Bardzo zły wpływ wywiera także intensywne rolnictwo. Niestety, przyzwyczajeni jesteśmy też do marnowania wody i nieszanowania jej.

Dekoracyjny zbiornik naziemny Stone

Dekoracyjny zbiornik naziemny Stone 2w1 z donicą na kwiaty, 350 l, kolor silver; fot. GRAF

Mikronawadnianie

Mikronawadnianie to najbardziej efektywny i oszczędny sposób podlewania; fot. JULA

Powierzchnie biologicznie czynne

Ważne jest, aby urządzając teren działki, jak największa jej powierzchnia została biologicznie czynna, czyli zapewniała naturalną wegetację roślin i retencję wód opadowych. Starajmy się minimalizować w ogrodzie ilość nawierzchni utwardzonej. Zamiast niej warto wykorzystać żwir, a także płyty ażurowe (w przypadku miejsca postoju pojazdów). Poza tym takie miejsce powinno znajdować się jak najbliżej bramy wjazdowej na posesję. Przejścia w ogrodzie można urządzić, kładąc pojedyncze płyty (mogą być betonowe, kamienne lub drewniane).

rośliny

W ogrodzie należy sadzić gatunki, których wymagania siedliskowe są podobne do tych panujących na działce; fot. M. Ćwikła

automatyczny system podlewania,

Instalując automatyczny system podlewania, zużyjemy mniej wody niż podlewając rośliny ręcznie; fot. Gardena

Jaką wybrać roślinność?

W ogrodzie należy sadzić gatunki, których wymagania siedliskowe są podobne do tych panujących na działce. Dzięki temu zapewnimy im dobre warunki do rozwoju. Trudno wyobrazić sobie np. nasadzenia bagienne na glebach piaszczystych i odwrotnie – rozchodniki, rojniki, mikołajki czy zawciąg nadmorski na terenach podmokłych. Sztuką nie jest bowiem jedynie stworzenie pięknego ogrodu, ale również późniejsze utrzymanie go. Dobór roślin powinien być zróżnicowany, aby mógł zapewnić bioróżnorodność i stworzenie przyjaznego siedliska zarówno dla ludzi, jak i zwierząt oraz owadów.

Należy sadzić drzewa (iglaste i liściaste) – dadzą cień, w większych skupiskach zatrzymają wodę w glebie i ochłodzą powietrze w upalne dni, ale także krzewy, pnącza, byliny i rośliny zadarniające. Dzięki przemyślanym nasadzeniom gospodarowanie wodą w ogrodzie będzie łatwiejsze.

Ściółkowanie roślin – dlaczego jest takie ważne?

W celu zmniejszenia parowania wody z gleby warto ją ściółkować – zwłaszcza wokół krzewów i gatunków o mniejszych rozmiarach i płyciej ukorzenionych, jak byliny, rośliny jednoroczne, cebulowe. Do tego celu można wykorzystać korę, szyszki czy kompost, który dodatkowo wzbogaci glebę w próchnicę.

Mieszanki nasion

Mieszanki nasion do założenia łąki kwietnej; fot. Leroy Merlin

Łąka kwietna zamiast trawnika

Trawnik wymaga regularnej pielęgnacji i podlewania. W przeciwnym razie zamieni się w suche klepisko. Jego obecność w ogrodzie i wielkość należy przemyśleć. Czy możemy zapewnić mu przez cały sezon wegetacji stałą opiekę i czas, aby wyglądał atrakcyjnie?

Dobry rozwiązaniem jest zminimalizowanie jego powierzchni na rzecz krzewów i bylin oraz roślin zadarniających, a na większych przestrzeniach warto posiać łąkę kwietną. Łąki kwietne to wspaniała alternatywa dla trawników. Porastające ją rośliny są o wiele wyższe od murawy, więc na powierzchni gleby występuje zdecydowanie mniejsze parowanie wody. Mają też o wiele bardziej złożony system korzeniowy niż murawa i są zdecydowanie bardziej odporne na niedobór wody. Poza tym są niemal bezobsługowe. Łąkę kwietną kosimy jedynie dwa razy w sezonie. Co ważne, łąka stanowi wspaniałą stołówkę dla zapylaczy. Wystarczy kupić odpowiedni zestaw nasion traw i kwiatów odpowiadający warunkom glebowym panującym w ogrodzie lub stworzyć własny. Im mieszanka będzie zawierała więcej nasion kwiatów, tym lepiej.

nawadnianie roślin

Dzięki zamontowanemu na rynnie wyłapywaczowi, deszczówkę można zbierać w zbiornikach, a następnie podlewać nią ogród; fot. Galeco

libet plyty chodnik ogrod

Zamiast betonowych nawierzchni warto wybrać pojedyncze płyty lub żwirek; fot. Libet

Zbieranie deszczówki

Ulewne deszcze i okresowe susze wpisały się już w nasz klimat. Koniecznie należy więc łapać deszczówkę. To idealny sposób, aby na potrzeby podlewania roślin nie wykorzystywać wody pitnej. Poza tym dla roślin jest ona o wiele bardziej wartościowa niż woda z sieci. Jest miękka, nie zawiera chloru, fluoru, wapnia. Warto ją zbierać i magazynować, aby gospodarowanie wodą w ogrodzie było jak najbardziej wydajne. Najlepiej wykorzystać do tego celu duży zbiornik, np. wkopany w ziemię, z którego za pomocą pompy można podlać cały ogród.

Deszczówkę można zbierać także do mniejszego pojemnika, np. beczki z tworzywa sztucznego lub drewna. To proste rozwiązanie – zbiornik ustawiamy obok rury, którą spływa zebrana z dachu woda opadowa. Takie rozwiązanie jest jednak polecane do zbierania wody z małych powierzchni dachu, np. budynku gospodarczego czy drewutni. Do takiego pojemnika również warto wstawić pompę, aby łatwo i wygodnie móc korzystać ze zmagazynowanej wody.

Zestaw domowo-ogrodowy ECO

Zestaw domowo-ogrodowy ECO ze zbiornikiem EcoLine II; fot. MPI

Rozważne podlewanie roślin

Bezwzględnie należy unikać podlewania roślin w południe. Woda bowiem szybko wyparuje, a rośliny można w ten sposób poparzyć. Nawadniamy je wczesnym rankiem lub wieczorem. Poleca się także podlewać rośliny rzadziej, ale za to bardziej obficie (chyba, że poszczególne gatunki roślin mają inne preferencje). Wtedy woda sięgnie w głąb ziemi i rośliny będą mogły dostatecznie napoić się. Unikamy natomiast podlewania małą ilością wody, a często, ponieważ przy skąpym podlewaniu woda będzie dostępna tylko w górnej warstwie gleby.

Liczy się również precyzja, np. bardzo wygodnie podlewa się za pomocą lancy zraszającej. Nie trzeba się schylać czy kucać, a woda jest dostarczana punktowo tam, gdzie powinna.

Mikronawadnianie

W przypadku ogrodów użytkowych najbardziej efektywnym, a jednocześnie bardzo oszczędnym, jest mikronawadnianie. Woda, kropelka po kropelce, wsiąka w ziemię tuż przy roślinie. Nie ma strat wody, liście nie są moczone. Taki system świetnie sprawdza się nie tylko w przypadku warzyw i upraw szklarniowych, ale także do nawadniania skalniaków, żywopłotów i roślin sadzonych w szpalerach. Można go rozbudowywać i dostosowywać do aktualnych potrzeb i warunków.

Komentarze

Powiązane

Redakcja Jak dynamiczna pogoda w kwietniu wpłynie na rośliny w ogrodach?

Jak dynamiczna pogoda w kwietniu wpłynie na rośliny w ogrodach? Jak dynamiczna pogoda w kwietniu wpłynie na rośliny w ogrodach?

Wydawało się, że wiosna zadomowiła się na dobre, tymczasem powróciły wiosenne przymrozki. Niemal równocześnie występują w naszym kraju trzy fenologiczne pory roku! Co to oznacza dla naszych upraw, sadów,...

Wydawało się, że wiosna zadomowiła się na dobre, tymczasem powróciły wiosenne przymrozki. Niemal równocześnie występują w naszym kraju trzy fenologiczne pory roku! Co to oznacza dla naszych upraw, sadów, ogrodów? Jak dynamiczna pogoda w kwietniu wpłynie na rośliny w ogrodach? Wyjaśniamy z pomocą mgr Anny Pińkowskiej z SGGW.

Redakcja Wiosenny ogród tętniący życiem

Wiosenny ogród tętniący życiem Wiosenny ogród tętniący życiem

Ogród to nie obraz, na którym widać namalowanie kwitnące krzewy, równo przystrzyżony trawnik i okalające go drzewa. Jest jak żywy organizm. Zadbajmy więc o ogród tętniący życiem.

Ogród to nie obraz, na którym widać namalowanie kwitnące krzewy, równo przystrzyżony trawnik i okalające go drzewa. Jest jak żywy organizm. Zadbajmy więc o ogród tętniący życiem.

Redakcja Czy praca w ogrodzie daje nam przyjemność?

Czy praca w ogrodzie daje nam przyjemność? Czy praca w ogrodzie daje nam przyjemność?

Początek wiosny to czas intensywnych prac w ogrodzie. Co ważne, jak wynika z przeprowadzonych ostatnio badań, Polacy zabierają się za nie z przyjemnością. Praca w ogrodzie daje satysfakcję i odstresowuje....

Początek wiosny to czas intensywnych prac w ogrodzie. Co ważne, jak wynika z przeprowadzonych ostatnio badań, Polacy zabierają się za nie z przyjemnością. Praca w ogrodzie daje satysfakcję i odstresowuje. 6 na 10 osób takie zajęcia uważa za formę relaksu i odpoczynku.

Redakcja Nowe narzędzia do pielęgnacji roślin doniczkowych

Nowe narzędzia do pielęgnacji roślin doniczkowych Nowe narzędzia do pielęgnacji roślin doniczkowych

Na balkonie lub w domu mamy ograniczony metraż, zatem utrzymanie porządku podczas prac może być wyzwaniem. Dzięki nowym narzędziom do pielęgnacji roślin doniczkowych z linii Urban Plant Care, stworzenie...

Na balkonie lub w domu mamy ograniczony metraż, zatem utrzymanie porządku podczas prac może być wyzwaniem. Dzięki nowym narzędziom do pielęgnacji roślin doniczkowych z linii Urban Plant Care, stworzenie domowej dżungli czy kwitnącego pięknego balkonu będzie łatwe i przyjemne.

Redakcja Nowa seria akumulatorowych urządzeń ogrodowych

Nowa seria akumulatorowych urządzeń ogrodowych Nowa seria akumulatorowych urządzeń ogrodowych

Przycinanie trawy, żywopłotów, klombów i krzewów, podcinanie drzew i czyszczenie przestrzeni to czynności wymagające czasu oraz poświęcenia. Urządzenia akumulatorowe dedykowane do tych prac z pewnością...

Przycinanie trawy, żywopłotów, klombów i krzewów, podcinanie drzew i czyszczenie przestrzeni to czynności wymagające czasu oraz poświęcenia. Urządzenia akumulatorowe dedykowane do tych prac z pewnością usprawnią wykonanie zadania.

Redakcja Lilia azjatycka – wskazówki dotyczące uprawy

Lilia azjatycka – wskazówki dotyczące uprawy Lilia azjatycka – wskazówki dotyczące uprawy

Lilia azjatycka coraz częściej pojawia się w naszych ogrodach. Dzięki dużym kwiatostanom w kształcie trąbki, występujących w wielu kolorach, zdecydowanie przykuwa wzrok i przyciągają spojrzenia.

Lilia azjatycka coraz częściej pojawia się w naszych ogrodach. Dzięki dużym kwiatostanom w kształcie trąbki, występujących w wielu kolorach, zdecydowanie przykuwa wzrok i przyciągają spojrzenia.

Magdalena Ćwikła Przycinanie drzew owocowych zimą

Przycinanie drzew owocowych zimą Przycinanie drzew owocowych zimą

Przycinanie drzew owocowych zimą to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny. Sprzyja wzrostowi roślin, pozwala nadać drzewom harmonijny kształt oraz stymuluje kwitnienie i owocowanie.

Przycinanie drzew owocowych zimą to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny. Sprzyja wzrostowi roślin, pozwala nadać drzewom harmonijny kształt oraz stymuluje kwitnienie i owocowanie.

Magdalena Ćwikła Dalie ogrodowe

Dalie ogrodowe Dalie ogrodowe

Dalie to niezwykle dekoracyjne rośliny. Są piękne, okazałe i występują w wielu odmianach o bardzo zróżnicowanych kwiatach. Nic dziwnego, że należą do najpopularniejszych i najbardziej znanych kwiatów....

Dalie to niezwykle dekoracyjne rośliny. Są piękne, okazałe i występują w wielu odmianach o bardzo zróżnicowanych kwiatach. Nic dziwnego, że należą do najpopularniejszych i najbardziej znanych kwiatów. Niestety w naszych warunkach klimatycznych nie mogą pozostać w ziemi. Trzeba je wykopać.

Magdalena Ćwikła Trawy ozdobne w ogrodzie

Trawy ozdobne w ogrodzie Trawy ozdobne w ogrodzie

To rośliny niezwykle uniwersalne. Dobrze wyglądają w każdym ogrodzie. Trawy ozdobne są ładne, modne i z reguły mało wymagające.

To rośliny niezwykle uniwersalne. Dobrze wyglądają w każdym ogrodzie. Trawy ozdobne są ładne, modne i z reguły mało wymagające.

Magdalena Ćwikła Sposoby na chwasty

Sposoby na chwasty Sposoby na chwasty

Chwasty zabierają roślinom wodę, światło, substancje odżywcze i przestrzeń. Trzeba je bezwzględnie usuwać. Jak skutecznie się z nimi rozprawić i jakiego użyć do tego celu sprzętu?

Chwasty zabierają roślinom wodę, światło, substancje odżywcze i przestrzeń. Trzeba je bezwzględnie usuwać. Jak skutecznie się z nimi rozprawić i jakiego użyć do tego celu sprzętu?

Redakcja Zakładanie łąki kwietnej

Zakładanie łąki kwietnej Zakładanie łąki kwietnej

Jak przeciwdziałać zmianom klimatu i postępującemu zanikowi bioróżnorodności? Jednym z przemyślanych działań jest zakładanie łąki kwietnej.

Jak przeciwdziałać zmianom klimatu i postępującemu zanikowi bioróżnorodności? Jednym z przemyślanych działań jest zakładanie łąki kwietnej.

Magdalena Ćwikła Bielenie drzew owocowych zimą

Bielenie drzew owocowych zimą Bielenie drzew owocowych zimą

Bielenie drzew owocowych zimą to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny. Dlaczego tak jest i jak go przeprowadzić?

Bielenie drzew owocowych zimą to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny. Dlaczego tak jest i jak go przeprowadzić?

Target S.A. Trawnik odporny na psa

Trawnik odporny na psa Trawnik odporny na psa

Czy można mieć piękny, zadbany trawnik, gdy po ogrodzie biega pies? Teraz już tak! Dzięki wyselekcjonowanej mieszance traw Twoja murawa będzie gęsta i soczyście zielona.

Czy można mieć piękny, zadbany trawnik, gdy po ogrodzie biega pies? Teraz już tak! Dzięki wyselekcjonowanej mieszance traw Twoja murawa będzie gęsta i soczyście zielona.

Target S.A. Zadbany trawnik – czy można mieć trawnik bez nawożenia?

Zadbany trawnik – czy można mieć trawnik bez nawożenia? Zadbany trawnik – czy można mieć trawnik bez nawożenia?

Marzysz o pięknym, zadbanym trawniku, ale brakuje Ci czasu na systematyczne nawożenie i codzienne podlewanie? Jest na to sposób: trawnik samonawożący!

Marzysz o pięknym, zadbanym trawniku, ale brakuje Ci czasu na systematyczne nawożenie i codzienne podlewanie? Jest na to sposób: trawnik samonawożący!

Target S.A. Zadbany ogród – czym nawozić róże, hortensje i różaneczniki?

Zadbany ogród – czym nawozić róże, hortensje i różaneczniki? Zadbany ogród – czym nawozić róże, hortensje i różaneczniki?

Rośliny ozdobne w ogrodzie, aby zdrowo rosły i pięknie kwitły, wymagają dodatkowego zasilania. Czym je nawozić i dlaczego warto używać różnych preparatów z mączką bazaltową?

Rośliny ozdobne w ogrodzie, aby zdrowo rosły i pięknie kwitły, wymagają dodatkowego zasilania. Czym je nawozić i dlaczego warto używać różnych preparatów z mączką bazaltową?

Magdalena Ćwikła Jak przygotować ogród do zimy?

Jak przygotować ogród do zimy? Jak przygotować ogród do zimy?

Coraz niższe temperatury za oknem, wiatr i szaruga przypominają o kończącym się sezonie. To już najwyższy czas, aby przygotować ogród do zimy.

Coraz niższe temperatury za oknem, wiatr i szaruga przypominają o kończącym się sezonie. To już najwyższy czas, aby przygotować ogród do zimy.

Magdalena Ćwikła Kompostownik – dlaczego warto go mieć?

Kompostownik – dlaczego warto go mieć? Kompostownik – dlaczego warto go mieć?

Kompostownik jest niezastąpiony w każdym ogrodzie. Dzięki niemu w prosty i tani sposób uzyskamy naturalny nawóz dla roślin.

Kompostownik jest niezastąpiony w każdym ogrodzie. Dzięki niemu w prosty i tani sposób uzyskamy naturalny nawóz dla roślin.

mgr inż. Daria Maciejewska, mgr inż. Anna Pińkowska, mgr inż. Anna Sybilska, SGGW w Warszawie, Instytut Nauk Ogrodniczych, Katedra Sadownictwa i Ekonomiki Ogrodnictwa, Katedra Ochrony Roślin Jak dbać o zdrowie roślin

Jak dbać o zdrowie roślin Jak dbać o zdrowie roślin

Rośliny zawsze będą wpływały pozytywnie na nasze środowisko, niezależnie od warunków, w jakich mieszkamy. Pod warunkiem, że są zdrowe i zadbane – a to znaczy, że musimy zapewnić im optymalne warunki do...

Rośliny zawsze będą wpływały pozytywnie na nasze środowisko, niezależnie od warunków, w jakich mieszkamy. Pod warunkiem, że są zdrowe i zadbane – a to znaczy, że musimy zapewnić im optymalne warunki do rozwoju. Jak więc zadbać o dobrostan naszych roślin na balkonie i w ogrodzie?

Redakcja Hotel dla owadów – jak i z czego go zrobić

Hotel dla owadów – jak i z czego go zrobić Hotel dla owadów – jak i z czego go zrobić

Radzimy, jak z łatwo dostępnych materiałów zbudować owadzi hotel, który będzie ozdobą ogrodu, działki i atrakcją dla dzieci. A przede wszystkim przyciągnie do ogrodu pożyteczne i potrzebne owady.

Radzimy, jak z łatwo dostępnych materiałów zbudować owadzi hotel, który będzie ozdobą ogrodu, działki i atrakcją dla dzieci. A przede wszystkim przyciągnie do ogrodu pożyteczne i potrzebne owady.

Ogrodnik Ogród to nie tylko kwiaty

Ogród to nie tylko kwiaty Ogród to nie tylko kwiaty

Własny ogródek to nie tylko piękne kwiaty. Przez ostatnie dni poznawałem tę bardziej przyziemną stronę ogródka.

Własny ogródek to nie tylko piękne kwiaty. Przez ostatnie dni poznawałem tę bardziej przyziemną stronę ogródka.

Ogrodnik Pierwsze kwiaty w ogrodzie

Pierwsze kwiaty w ogrodzie Pierwsze kwiaty w ogrodzie

Wreszcie możemy cieszyć się wiosennymi promieniami słońca. W ogrodzie zaczyna robić się kolorowo i wesoło. Już zakwitły tulipany, krokusy i cebulice. Są to rośliny cebulowe, zaczynające swoją wegetację...

Wreszcie możemy cieszyć się wiosennymi promieniami słońca. W ogrodzie zaczyna robić się kolorowo i wesoło. Już zakwitły tulipany, krokusy i cebulice. Są to rośliny cebulowe, zaczynające swoją wegetację wczesną wiosną i wprowadzające wiosenne ożywienie we wczesnowiosenną szarość ogrodu.

Ogrodnik Wiosenne cięcie

Wiosenne cięcie Wiosenne cięcie

Cięcie drzew i krzewów to obowiązkowy punkt w zabiegach pielęgnacyjnych w ogrodzie. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga tych zabiegów, aby prawidłowo rosnąć, kwitnąć i owocować. Terminy i powody...

Cięcie drzew i krzewów to obowiązkowy punkt w zabiegach pielęgnacyjnych w ogrodzie. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga tych zabiegów, aby prawidłowo rosnąć, kwitnąć i owocować. Terminy i powody cięcia zależą są od gatunku drzew i krzewów.

Redakcja Ogród dla leniwych lub zapracowanych

Ogród dla leniwych lub zapracowanych Ogród dla leniwych lub zapracowanych

Każdy właściciel nawet najmniejszego skrawka ziemi marzy o ogrodzie doskonałym; pięknym, wygodnym, pełnym bujnej roślinności, pięknie kwitnących kwiatów i pachnących ziół. Każdy też ma inną wizję idealnego...

Każdy właściciel nawet najmniejszego skrawka ziemi marzy o ogrodzie doskonałym; pięknym, wygodnym, pełnym bujnej roślinności, pięknie kwitnących kwiatów i pachnących ziół. Każdy też ma inną wizję idealnego ogrodu, jednak wszyscy wiemy, jak dużo pracy i wysiłku potrzeba, aby cieszyć się perfekcyjnym ogrodem. Na szczęście są gatunki roślin nie wymagające intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Z pomocą zapracowanym właścicielom ogrodów przychodzą też nowoczesne rozwiązania i urządzenia ułatwiające prace...

Redakcja Rok w ogrodzie - kalendarz prac ogrodniczych na każdy miesiąc

Rok w ogrodzie - kalendarz prac ogrodniczych na każdy miesiąc Rok w ogrodzie - kalendarz prac ogrodniczych na każdy miesiąc

Praca w ogrodzie wymaga od właściciela zaangażowania przez cały rok. Na każdy miesiąc przypisana jest jakaś aktywność związana z pielęgnacją ogrodu. W celu usystematyzowania harmonogramu działań, należy...

Praca w ogrodzie wymaga od właściciela zaangażowania przez cały rok. Na każdy miesiąc przypisana jest jakaś aktywność związana z pielęgnacją ogrodu. W celu usystematyzowania harmonogramu działań, należy go odpowiednio zaplanować. Znając kolejność wykonywanych zadań, będziemy mieli pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.