EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Kompostownik – dlaczego warto go mieć?

Magdalena Ćwikła | 2021-07-15
Opadłe liście, rozdrobnione gałęzie i trawa koszona po raz ostatni przed zimą stanowią cenny materiał na kompost; fot. Stihl
Opadłe liście, rozdrobnione gałęzie i trawa koszona po raz ostatni przed zimą stanowią cenny materiał na kompost; fot. Stihl

Kompostownik jest niezastąpiony w każdym ogrodzie. Dzięki niemu w prosty i tani sposób uzyskamy naturalny nawóz dla roślin.

Zobacz także

sklep.dreame-polska.pl Dlaczego robot koszący Roboticmower A1 to doskonały wybór nie tylko do małego ogrodu?

Dlaczego robot koszący Roboticmower A1 to doskonały wybór nie tylko do małego ogrodu? Dlaczego robot koszący Roboticmower A1 to doskonały wybór nie tylko do małego ogrodu?

Posiadanie nawet skrawka zieleni przed domem jest dużym przywilejem. Oczywiście im większy jest ogród, tym więcej możliwości jego aranżacji, ale też więcej pracy. Jednak można zdecydować się na rozwiązanie,...

Posiadanie nawet skrawka zieleni przed domem jest dużym przywilejem. Oczywiście im większy jest ogród, tym więcej możliwości jego aranżacji, ale też więcej pracy. Jednak można zdecydować się na rozwiązanie, które sprawi, że będzie jej znacznie mniej. Warto wybrać robot koszący Roboticmower A1 od Dreame. Czym wyróżnia się to urządzenie?

Hörmann Polska sp. z o.o. Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania

Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania

Zastanawiasz się gdzie przechowywać narzędzia, meble ogrodowe czy rowery po zakończonym sezonie? Idealnym rozwiązaniem będzie domek ogrodowy. Zadbaj także o bezpieczne miejsce do składowania drewna kominkowego.

Zastanawiasz się gdzie przechowywać narzędzia, meble ogrodowe czy rowery po zakończonym sezonie? Idealnym rozwiązaniem będzie domek ogrodowy. Zadbaj także o bezpieczne miejsce do składowania drewna kominkowego.

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Pięlęgnacja trawnika z domitech

Pięlęgnacja trawnika z domitech Pięlęgnacja trawnika z domitech

Według niektórych dbanie o trawnik w ogrodzie to tylko jej koszenie. Jednak koszenie to jeden z wielu elementów pielęgnacji. Aby trawnik wyglądał zdrowo i pięknie, należy wykonać szereg czynności w odpowiednim...

Według niektórych dbanie o trawnik w ogrodzie to tylko jej koszenie. Jednak koszenie to jeden z wielu elementów pielęgnacji. Aby trawnik wyglądał zdrowo i pięknie, należy wykonać szereg czynności w odpowiednim czasie. Dowiedz się, jak dbać o trawnik w Twoim ogrodzie.

Kompost to nawóz organiczny, który powstaje z odpadów roślinnych i ziemi. Proces zachodzi w trakcie rozkładu tych resztek przez mikroorganizmy, w odpowiedniej temperaturze i wilgotności. W jego wyniku powstaje naturalny nawóz, który jest bogaty w łatwo przyswajalne dla roślin składniki.

Kompost poprawia także właściwości gleby i zwiększa w niej zawartość próchnicy. Gleby lekkie stają się zwięźlejsze i zatrzymują wilgoć, zaś gleby ciężkie są bardziej pulchne i przewiewne.

EKSPERT RADZI

dr inż. Małgorzata Mirgos z Katedry Roślin Warzywnych i Leczniczych Instytutu Nauk Ogrodowych SGG

Latem należy zadbać, by kompost nie przesychał i zwilżać go wodą lub wyciągami ziołowymi (z pokrzywy, rumianku, krwawnika). Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie na kompostowniku np. dyni, która świetnie będzie rosła w takich warunkach, a dzięki okazałym liściom stworzy naturalną osłonę mało atrakcyjnego wizualnie kompostownika.

Kompost zwiększa także zdrowotność podłoża, gdyż pobudza rozwój pożytecznych organizmów glebowych, które wpływają na równowagę biologiczną ogrodowego ekosystemu. Rozkładają toksyny pochodzące z chemicznych środków ochrony roślin, eliminują bakterie i grzyby. Dlatego też rośliny zasilane kompostem są bardziej odporne na choroby i szkodniki.

Kompost powstaje w kompostowniku, do którego możemy także wrzucać organiczne odpady z kuchni. Dzięki niemu z domowych resztek pochodzenia roślinnego powstanie nawóz, a nie trafią one na wysypisko śmieci. Jest to więc również rozwiązanie ekologiczne.

fot1 kompostownik
Skoszona trawa idealnie nadaje się na kompost; fot. Stihl

Co nadaje się na kompost?

Do kompostownika wrzucamy wszystkie resztki roślinne z ogrodu. Może to być skoszona trawa, zepsute owoce, warzywa, zgrabione jesienią liście oraz kuchenne odpadki organiczne, czyli wszelkie obierki i resztki owoców oraz warzyw. Kolejne warstwy odpadków warto przesypywać lekko ziemią.

fot2 kompostownik
Rozdrobniony materiał organiczny, jak np. gałęzie i liście, szybciej ulegnie rozkładowi. Do tego celu użyj rozdrabniacza ogrodowego; fot. Stihl

Do kompostownika nie wrzucamy!

W kompostowniku nie może znaleźć się perz – w przeciwnym razie zacznie wyrastać wszędzie tam, gdzie rozsypiemy w ogrodzie gotowy kompost. To samo dotyczy chwastów, które zdążyły już zawiązać nasiona. Nie wrzucamy także chorych roślin, tylko od razu po ścięciu je palimy, nie można też wyrzucać skórek owoców cytrusowych i resztek pochodzenia zwierzęcego, jak tłuszcz, mięso czy kości.

fot5 kompostownik
Papierowe torebki z naturalnego PLA można wrzucić do kompostownika razem z obierkami po warzywach i owocach; fot. Paclan

W kompostowniku unikamy również składowania większych ilości liści buka, dębu i topoli, ponieważ ich rozkład trwa dość długo.

Kompostowanie możemy rozpocząć już w domu

W kuchni gromadzimy największe ilości śmieci. Podczas przygotowywania posiłków do kosza wrzucamy nie tylko opakowania po produktach żywnościowych, ale również mnóstwo odpadów organicznych. Te ostatnie możemy wrzucać do osobnego pojemnika bądź zaopatrzyć się w specjalny utylizator bioodpadów. Jest to urządzenie zasilane prądem, które przerabia odpady organiczne na ekologiczny, bezwonny i higieniczny proszek. Może on być następnie wykorzystywany jako nawóz do kwiatów, dodatek do karmy dla zwierząt lub po prostu wyrzucony.

fot4 kompostownik
Smart Cara to urządzenie, które suszy odpadki organiczne. Proces wysuszenia 1,5 kg produktów trwa około 3 godzin; fot. Kernau

W procesie mielenia, suszenia i chłodzenia nie tylko redukowana jest masa odpadów, ale i nieprzyjemne zapachy. Urządzenie łatwo utrzymać w czystości, gdyż wewnętrzne elementy zazwyczaj nadają się do mycia w zmywarce. Jest nieduże i lekkie, dzięki czemu można je schować w kuchennej szafce pod zlewem jak tradycyjny kosz.

Wybór miejsca na kompostownik w ogrodzie

Kompostownik należy postawić z dala od domu, najlepiej z tyłu ogrodu, w miejscu w którym nikomu nie będzie przeszkadzał. Pod uwagę należy wziąć również jego usytuowanie względem sąsiadów. Ustawiamy go w lekkim zacienieniu, np. pod drzewem, aby ostre promienie słoneczne nie grzały prosto na pryzmę. Na słońcu kompost po prostu wyschnie.

Wybór kompostownika

Kompostownik możemy zbudować sami lub kupić gotowy. Zarówno w większych sklepach ogrodniczych, jak i marketach budowlanych są dostępne gotowe pojemniki. Wystarczy wybrać wielkość. Najczęściej w sprzedaży są o pojemności 320, 470, 650 i 1200 l. Wykonane są z odpornego na warunki atmosferyczne tworzywa sztucznego. Otwiera się je od góry i wsypuje odpady, a gotowy nawóz wybiera się poprzez otwór usytuowany u podstawy pojemnika.

fot3 kompostownik
Termokompostownik wykonany jest zazwyczaj z tworzywa sztucznego i wyposażony w izolację termiczną zapewniającą szybki proces rozkładu; fot. Stihl

Budujemy kompostownik – krok po kroku

Kompostownik w bardzo łatwy sposób można też wykonać samemu. Budujemy go z drewna lub siatki. Decydując się na drewniany wariant, trzeba pamiętać, żeby ścianki kompostownika były ażurowe – zapewni to dostęp powietrza do wnętrza i umożliwi odpływ nadmiaru wody. To bardzo ważne, ponieważ pożyteczne mikroorganizmy żyją w środowisku zawierającym tlen i jeśli jest go zbyt mało, to po prostu umierają, a ich miejsce zajmują beztlenowce, wtedy odpady zaczynają gnić i zamiast kompostu otrzymamy cuchnącą masę.

Do budowy kompostownika potrzebne będą:

  • cztery zaimpregnowane drewniane paliki o kwadratowym przekroju (około 100–140 cm długości),
  • kilkanaście zaimpregnowanych płaskich desek (po około 100–120 cm długości),
  • gwoździe, wkręty, kawałek sznurka, wkrętarka, miarka.

Najpierw teren pod kompostownik należy oczyścić i zapewnić dobry drenaż.

Wytyczamy granice. Należy pamiętać, że wielkość jednej komory kompostownika nie powinna przekraczać rozmiarów 120×150 cm, aby do wnętrza mogło swobodnie docierać powietrze. Cała konstrukcja nie powinna być wyższa niż 100 cm.

Budujemy ścianki. Układamy na ziemi dwa paliki i łączymy je deskami (między poszczególnymi deskami zostawiamy kilkucentymetrowe odstępy). Długość desek ma kończyć się równo z palikami. Przeciwległa ścianka ma wyglądać tak samo, natomiast ścianka łącząca je powinna mieć deski nieco dłuższe od palików. Wystające deski w rogach kompostownika będą dały się przytwierdzić do palików.

Jedną ściankę robimy mobilną (mocujemy ją do konstrukcji sznurkiem), aby gotowy kompost łatwiej było wybierać. Można wybudować dwie komory – gdy do jednej wrzucamy odpady, w drugiej już będzie gotowy nawóz. Do budowy można także przeznaczyć gotowe palety.

Proces tworzenia kompostu

Aby nawóz był jak najbardziej wartościowy, w jego składzie powinny znaleźć się dwie części brązowe (np. martwe włókniste pędy i łodygi chwastów, bylin i traw, opadłe liście) w stosunku do jednej części zielonej (zielone części roślin zebrane latem, przekwitłe kwiaty, warzywne i owocowe odpadki) oraz od kilku do około 10% ziemi. Dlatego poszczególne warstwy odpadków przesypujemy cienkimi warstwami ziemi. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu kwaśnego nawozu, można dodawać też nieco kwaśnego torfu.

fot6 kompostownik
Suche liście spulchniają pryzmę i zapobiegają pojawieniu się procesów gnilnych. Dodatkowo wzbogacają kompost w węgiel; fot. Stihl

Bardzo ważna jest odpowiednia wilgotność kompostu. Sprawdza się ją w bardzo łatwy sposób. Należy wziąć garść nawozu. Jeśli jest to, że ma odpowiedni poziom wilgoci. Nato miękki i łatwo go zlepić, oznacza miast jeśli jest kruchy, należy go nawodnić.

Dobrej jakości kompost otrzymuje się po upływie około dziewięciu miesięcy, Proces rozkładu można przyspieszyć, dodając szczepionki kompostowe. Takie „startery” dostępne są w sklepach ogrodniczych.

Pryzmę kompostową należy też 2–3 razy w roku przerzucić. Pomoże to zapewnić optymalny poziom tlenu, który jest niezbędny do zachodzenia procesu rozkładu przez glebowe mikroorganizmy.

Przerzucanie kompostu spowoduje rozluźnienie, dotlenienie oraz dokładne wymieszanie materiału, dzięki czemu szybciej wykorzystamy go jako nawóz w ogrodzie.

Kiedy nawóz jest gotowy?

Dojrzały kompost poznamy po barwie, strukturze i zapachu. Wyróżnia się ciemnobrunatnym kolorem oraz jednolitą strukturą, w której nie widać już żadnych fragmentów roślin. Powinien pachnieć świeżo zaoraną ziemią lub ściółką.

3/2021

Komentarze

  • Mikser Mikser, 23.07.2022r., 17:15:31 Najtrudniejsze w przygotowaniach kompostownika jest zaplanowanie w jaki sposób go zamaskować. Korzystam na działce i chciałem mieć też taki koło domu, ale długo się wahałem. Dopiero koncepcja z zabudową z płyt MPB, z której mam wykonane inne elementy małej architektury ogrodowej i elementy w domu mnie przekonały. Teraz nie dość, że spełnia swoją funkcję to jeszcze super wygląda i komponuje się z całym otoczeniem :)

Powiązane

Redakcja Budowa oczka wodnego

Budowa oczka wodnego Budowa oczka wodnego

Budowa przydomowego oczka wodnego to trend, który od lat zyskuje coraz większą popularność. Jest ono nie tylko ciekawym elementem aranżacji ogrodu, ale również doskonale wpływa na nasze samopoczucie, szczególnie...

Budowa przydomowego oczka wodnego to trend, który od lat zyskuje coraz większą popularność. Jest ono nie tylko ciekawym elementem aranżacji ogrodu, ale również doskonale wpływa na nasze samopoczucie, szczególnie w cieplejsze dni. Samodzielna budowa oczka wodnego nie jest trudna. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jadwiga Litke Rabata na długie lata

Rabata na długie lata Rabata na długie lata

Dla tych, którzy przyzwyczajają się do roślin i nie lubią częstych zmian, dobrą propozycją będzie rabata z długowiecznych bylin.

Dla tych, którzy przyzwyczajają się do roślin i nie lubią częstych zmian, dobrą propozycją będzie rabata z długowiecznych bylin.

Jadwiga Litke Iglakowy ogród

Iglakowy ogród Iglakowy ogród

Drzewa i krzewy iglaste zadziwiają różnorodnością form, kolorystyką łusek i igieł. Są stałym, nieprzemijajacym elementem ogrodu pośród zmieniających swoje oblicza krzewów liściastych. Na ich tle efektownie...

Drzewa i krzewy iglaste zadziwiają różnorodnością form, kolorystyką łusek i igieł. Są stałym, nieprzemijajacym elementem ogrodu pośród zmieniających swoje oblicza krzewów liściastych. Na ich tle efektownie prezentują się inne grupy roślin – obficie kwitnące krzewy liściaste czy podkreślające ich urok byliny i rośliny cebulowe.

Jadwiga Litke Rabata czy żywopłot

Rabata czy żywopłot Rabata czy żywopłot

Jak zagospodarować wąski pasek wzdłuż ogrodzenia działki, aby izolował od ulicy lub sąsiedztwa, wyglądał efektownie i nie wymagał dużych nakładów pracy? Nie zawsze funkcję tę musi pełnić monotonny rząd...

Jak zagospodarować wąski pasek wzdłuż ogrodzenia działki, aby izolował od ulicy lub sąsiedztwa, wyglądał efektownie i nie wymagał dużych nakładów pracy? Nie zawsze funkcję tę musi pełnić monotonny rząd popularnych żywotników lub ligustrów, a miejsce to może stać się dodatkowo atrakcyjnym miejscem w ogrodzie.

Redakcja Budujemy oranżerię

Budujemy oranżerię Budujemy oranżerię

Oranżerie cieszą się niesłabnącą popularnością wśród inwestorów. Ogród zimowy podnosi bowiem atrakcyjność budynku i wyróżnia go spośród innych. Aby w pełni korzystać z zalet takich pomieszczeń powinniśmy...

Oranżerie cieszą się niesłabnącą popularnością wśród inwestorów. Ogród zimowy podnosi bowiem atrakcyjność budynku i wyróżnia go spośród innych. Aby w pełni korzystać z zalet takich pomieszczeń powinniśmy odpowiednio zaplanować budowę i wybrać właściwe materiały.

Jadwiga Litke Ładny ogród nie musi być drogi

Ładny ogród nie musi być drogi Ładny ogród nie musi być drogi

Piękny i spełniający nasze oczekiwania ogród wcale nie musi zrujnować nas finansowo. Można bowiem kupić tańsze rośliny, ale równie efektowne jak te modne i drogie, a przy urządzaniu ogrodu racjonalnie...

Piękny i spełniający nasze oczekiwania ogród wcale nie musi zrujnować nas finansowo. Można bowiem kupić tańsze rośliny, ale równie efektowne jak te modne i drogie, a przy urządzaniu ogrodu racjonalnie wykorzystać jego naturalne ukształtowanie i materiały z rozbiórki. Podpowiadamy, na czym możemy zaoszczędzić, a na czym raczej nie warto.

Katarzyna Zaręba Ogród, który sam się podlewa

Ogród, który sam się podlewa Ogród, który sam się podlewa

Właściciele ogrodów często nie wiedzą, ile wody potrzebują ich trawniki i rośliny ogrodowe lub nie mają czasu, aby je odpowiednio i regularnie nawadniać. Z pomocą przychodzą im automatyczne systemy nawadniania,...

Właściciele ogrodów często nie wiedzą, ile wody potrzebują ich trawniki i rośliny ogrodowe lub nie mają czasu, aby je odpowiednio i regularnie nawadniać. Z pomocą przychodzą im automatyczne systemy nawadniania, które można dopasować do indywidualnych potrzeb.

Redakcja Elektryczny wycinak do chwastów

Elektryczny wycinak do chwastów Elektryczny wycinak do chwastów

Nowy elektryczny wycinak do chwastów Weedbuster z serii Skil Urban Series ułatwia usuwanie chwastów ze ścieżek i podjazdów.

Nowy elektryczny wycinak do chwastów Weedbuster z serii Skil Urban Series ułatwia usuwanie chwastów ze ścieżek i podjazdów.

Jadwiga Litke Jak założyć trawnik?

Jak założyć trawnik? Jak założyć trawnik?

Jeśli chcemy, żeby trawnik w naszym ogrodzie pięknie się prezentował, musimy się napracować przy jego zakładaniu i późniejszej pielęgnacji. Jednak efekty naszej pracy zrekompensują nasz wysiłek i poświęcony...

Jeśli chcemy, żeby trawnik w naszym ogrodzie pięknie się prezentował, musimy się napracować przy jego zakładaniu i późniejszej pielęgnacji. Jednak efekty naszej pracy zrekompensują nasz wysiłek i poświęcony czas.

Krystyna Stankiewicz Ogród w pojemnikach

Ogród w pojemnikach Ogród w pojemnikach

Uprawa roślin w pojemnikach umożliwia częste zmiany dekoracji ogrodu oraz pozwala wprowadzić zieleń do miejsc pozbawionych roślinności.

Uprawa roślin w pojemnikach umożliwia częste zmiany dekoracji ogrodu oraz pozwala wprowadzić zieleń do miejsc pozbawionych roślinności.

Krystyna Stankiewicz Pergole, czyli zielone osłony przed słońcem

Pergole, czyli zielone osłony przed słońcem Pergole, czyli zielone osłony przed słońcem

Umiejętnie wkomponowane w przestrzeń ogrodu, mogą być głównym jego akcentem, przyciągającym wzrok atrakcyjną formą i barwą okrywających je roślin. Wymagają jednak solidnej konstrukcji i starannej pielęgnacji...

Umiejętnie wkomponowane w przestrzeń ogrodu, mogą być głównym jego akcentem, przyciągającym wzrok atrakcyjną formą i barwą okrywających je roślin. Wymagają jednak solidnej konstrukcji i starannej pielęgnacji zdobiących je pnączy.

mgr inż. Franciszek Rochowczyk Jak wybrać generator prądu?

Jak wybrać generator prądu? Jak wybrać generator prądu?

Czy ktoś jeszcze pamięta, co to był 20. stopień zasilania? Były to nieoczekiwane wyłączenia prądu w Polsce za czasów PRL-u. Czasem żartowano sobie, że może być jeszcze wyższy stopień – 21., czyli całkowity...

Czy ktoś jeszcze pamięta, co to był 20. stopień zasilania? Były to nieoczekiwane wyłączenia prądu w Polsce za czasów PRL-u. Czasem żartowano sobie, że może być jeszcze wyższy stopień – 21., czyli całkowity brak prądu. Jeśli jednak jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego, letniskowego lub działki, musimy się liczyć z całkowitym brakiem zasilania. Warto więc przemyśleć zakup niewielkiego generatora prądu. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie urządzenie i jak zadbać o jego kondycję, aby bezawaryjnie...

Jadwiga Litke Rabata z trawami

Rabata z trawami Rabata z trawami

Trawy należą do najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych. Łatwo się adaptują w niegościnnych warunkach, doskonale znoszą suszę, szybko się regenerują. Sponiewierane silnym wiatrem i deszczem natychmiast...

Trawy należą do najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych. Łatwo się adaptują w niegościnnych warunkach, doskonale znoszą suszę, szybko się regenerują. Sponiewierane silnym wiatrem i deszczem natychmiast wracają do pozycji pionowej. Piękne i pełne wdzięku pasują do ogrodu w każdym stylu.

mgr inż. Franciszek Rochowczyk Zadbaj o swoją kosiarkę

Zadbaj o swoją kosiarkę Zadbaj o swoją kosiarkę

Kosiarka do trawy to bardzo ważne urządzenie dla wszystkich właścicieli przydomowych ogrodów. Warto więc przed zakupem dobrze zastanowić się nad jej wyborem, a także należycie o nią dbać, aby jak najlepiej...

Kosiarka do trawy to bardzo ważne urządzenie dla wszystkich właścicieli przydomowych ogrodów. Warto więc przed zakupem dobrze zastanowić się nad jej wyborem, a także należycie o nią dbać, aby jak najlepiej funkcjonowała i jak najdłużej nam służyła. Wiele czynności konserwacyjnych możemy wykonać sami.

Redakcja Jak prawidłowo kosić trawę?

Jak prawidłowo kosić trawę? Jak prawidłowo kosić trawę?

Koszenie trawy wydaje się być łatwą czynnością, jednak jeśli chcemy, żeby nasz trawnik pięknie się prezentował, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach.

Koszenie trawy wydaje się być łatwą czynnością, jednak jeśli chcemy, żeby nasz trawnik pięknie się prezentował, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach.

Redakcja Ogrody zimowe – co należy wiedzieć o ich konstrukcji

Ogrody zimowe – co należy wiedzieć o ich konstrukcji Ogrody zimowe – co należy wiedzieć o ich konstrukcji

Ogrzewany ogród zimowy pozwala stworzyć przestrzeń mieszkalną, którą możemy się cieszyć przez cały rok. Decydując się na taką inwestycję, powinniśmy jednak zwrócić szczególną uwagę na właściwości termoizolacyjne...

Ogrzewany ogród zimowy pozwala stworzyć przestrzeń mieszkalną, którą możemy się cieszyć przez cały rok. Decydując się na taką inwestycję, powinniśmy jednak zwrócić szczególną uwagę na właściwości termoizolacyjne konstrukcji nośnej i wkładów szybowych.

Redakcja Murek gabionowy - montaż krok po kroku

Murek gabionowy - montaż krok po kroku Murek gabionowy - montaż krok po kroku

Murek gabionowy może znaleźć zastosowanie jako element ogrodzenia, przesłona zapewniająca poczucie prywatności, wygrodzenie, którym możesz zasłonić kompostownik, grządkę z warzywami czy domek narzędziowy....

Murek gabionowy może znaleźć zastosowanie jako element ogrodzenia, przesłona zapewniająca poczucie prywatności, wygrodzenie, którym możesz zasłonić kompostownik, grządkę z warzywami czy domek narzędziowy. Podpowiadamy, jak go wykonać.

Jadwiga Litke Cięcie krzewów ozdobnych – praktyczne porady

Cięcie krzewów ozdobnych – praktyczne porady Cięcie krzewów ozdobnych – praktyczne porady

Cięcie krzewów jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Wpływa na lepszy wzrost, kwitnienie, owocowanie, poprawia walory zdobnicze rośliny, pozwala także utrzymać je w odpowiedniej kondycji....

Cięcie krzewów jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Wpływa na lepszy wzrost, kwitnienie, owocowanie, poprawia walory zdobnicze rośliny, pozwala także utrzymać je w odpowiedniej kondycji. Podpowiadamy, kiedy i jak wykonywać ten zabieg u różnych gatunków roślin.

Katarzyna Pruchniewicz Brzozy i klony – drzewa o dekoracyjnej korze

Brzozy i klony – drzewa o dekoracyjnej korze Brzozy i klony – drzewa o dekoracyjnej korze

W naszej strefie klimatycznej drzewa liściaste przez większą część roku są pozbawione liści, czyli zazwyczaj najciekawszego elementu dekoracyjnego. Aby przydomowy ogród był ozdobą i wizytówką właścicieli...

W naszej strefie klimatycznej drzewa liściaste przez większą część roku są pozbawione liści, czyli zazwyczaj najciekawszego elementu dekoracyjnego. Aby przydomowy ogród był ozdobą i wizytówką właścicieli przez cały rok, warto sadzić w nim rośliny, które oprócz liści mają jeszcze inne elementy dekoracyjne. Takim elementem może być np. kora drzew o ciekawej barwie i fakturze.

Redakcja Budowa schodów tarasowych

Budowa schodów tarasowych Budowa schodów tarasowych

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze...

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze szlachetnej kostki brukowej.

Krystyna Stankiewicz Jak zabezpieczyć drewno przed zimą?

Jak zabezpieczyć drewno przed zimą? Jak zabezpieczyć drewno przed zimą?

Po letnich opadach i upałach drewniane tarasy, płoty, pergole i meble ogrodowe zazwyczaj wymagają konserwacji. Prac tych lepiej nie odkładać na wiosnę, bo zimowe warunki pogodowe mogą potęgować i przyspieszać...

Po letnich opadach i upałach drewniane tarasy, płoty, pergole i meble ogrodowe zazwyczaj wymagają konserwacji. Prac tych lepiej nie odkładać na wiosnę, bo zimowe warunki pogodowe mogą potęgować i przyspieszać proces korozji drewna.

REGULUS®-system Komfortowy system ogrzewania ogrodów zimowych

Komfortowy system ogrzewania ogrodów zimowych Komfortowy system ogrzewania ogrodów zimowych

Współczesny ogród zimowy nie jest już tylko oranżerią z ulubionymi roślinami – w jego skład wchodzą także strefy relaksu z siłownią, jacuzzi, barkiem i salonem telewizyjnym. Stanowi reprezentacyjne miejsce...

Współczesny ogród zimowy nie jest już tylko oranżerią z ulubionymi roślinami – w jego skład wchodzą także strefy relaksu z siłownią, jacuzzi, barkiem i salonem telewizyjnym. Stanowi reprezentacyjne miejsce domu, w którym przyjmuje się gości, oddaje lekturze czy pije poranną kawę. Ogród zimowy to spójna koncepcja architektoniczna, pełniąca wielorakie funkcje. Charakterystyczną cechą ogrodu zimowego, uprawniającą do takiego właśnie nomenklaturowego odróżnienia od reszty domu, są jego ściany a najczęściej...

Krystyna Stankiewicz Ogrodzenie w dobrym stylu

Ogrodzenie w dobrym stylu Ogrodzenie w dobrym stylu

Ogrodzenie pełni wiele funkcji - utrudnia intruzom wstęp na posesję, izoluje od hałasu, kurzu i spalin. Powinno też być ładne, mocne i trwałe oraz współgrać z architekturą domu.

Ogrodzenie pełni wiele funkcji - utrudnia intruzom wstęp na posesję, izoluje od hałasu, kurzu i spalin. Powinno też być ładne, mocne i trwałe oraz współgrać z architekturą domu.

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Ogrodzenie łupane GORC

Ogrodzenie łupane GORC Ogrodzenie łupane GORC

Ogrodzenie jest istotnym elementem otoczenia domu. Współczesna architektura rozpatruje ogrodzenie nie tylko w kategorii zaznaczenia granic działki lub ochrony domu, ale również jako elementu ozdobnego,...

Ogrodzenie jest istotnym elementem otoczenia domu. Współczesna architektura rozpatruje ogrodzenie nie tylko w kategorii zaznaczenia granic działki lub ochrony domu, ale również jako elementu ozdobnego, stanowiącego wykończenie otoczenia i dopełniającego aranżację działki.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISHOME SP Z O.O. Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISHOME SP Z O.O. Wybierz ekologiczne produkty KRISHOME (dawniej KRISPOL) i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISHOME (dawniej KRISPOL) i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISHOME (dawniej KRISPOL) i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISHOME SP Z O.O. Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.