EkspertBudowlany.pl

Dom z garażem

Krystyna Stankiewicz | 2012-01-11
Wybierając bramę garażową, powinniśmy mieć również na uwadze kwestię dotyczącą deklaracji zgodności z normami europejskimi. Ich potwierdzeniem jest znak CE, dający gwarancję zgodności z normą europejską EN 13241-1.
Fot. Wiśniowski

Wybierając bramę garażową, powinniśmy mieć również na uwadze kwestię dotyczącą deklaracji zgodności z normami europejskimi. Ich potwierdzeniem jest znak CE, dający gwarancję zgodności z normą europejską EN 13241-1.


Fot. Wiśniowski

Wielkość i usytuowanie garażu zależą od wymiarów i położenia działki oraz potrzeb mieszkańców. Przy wyborze bramy garażowej liczy się przede wszystkim architektura domu, kolorystyka elewacji i wygoda.

Zobacz także

Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę przed wyborem bramy garażowej?

Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę przed wyborem bramy garażowej? Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę przed wyborem bramy garażowej?

Wybierając bramę, musimy uwzględnić kilka ważnych elementów, m.in. wielkość działki i podjazdu oraz jego położenie, a także usytuowanie garażu i jego wysokość. Warto przewidzieć również wielkość otworu...

Wybierając bramę, musimy uwzględnić kilka ważnych elementów, m.in. wielkość działki i podjazdu oraz jego położenie, a także usytuowanie garażu i jego wysokość. Warto przewidzieć również wielkość otworu wjazdowego, aby wygodnie wjechać do środka.

Wielozadaniowy dom dla trzypokoleniowej rodziny

Wielozadaniowy dom dla trzypokoleniowej rodziny Wielozadaniowy dom dla trzypokoleniowej rodziny

Zadanie jakie zostało wyznaczone projektantom Biura Architektonicznego Schröderwenning Architektem Ingenieure nie było łatwe do zrealizowania, jednak efekt końcowy przerósł wszelkie oczekiwania. W rezultacie...

Zadanie jakie zostało wyznaczone projektantom Biura Architektonicznego Schröderwenning Architektem Ingenieure nie było łatwe do zrealizowania, jednak efekt końcowy przerósł wszelkie oczekiwania. W rezultacie dom jest nie tylko piękny, ale i przestronny i uniwersalny.

Nie pozwól, by prace budowlane stanęły z powodu braku sprzętu

Nie pozwól, by prace budowlane stanęły z powodu braku sprzętu Nie pozwól, by prace budowlane stanęły z powodu braku sprzętu

Prowadzenie firmy budowlanej wiąże się z inwestycjami, ciągłym obrotem pieniędzmi i długimi terminami płatności. Ważne jest więc, by utrzymywać płynność finansową, mieć zapas środków, a przy inwestowaniu...

Prowadzenie firmy budowlanej wiąże się z inwestycjami, ciągłym obrotem pieniędzmi i długimi terminami płatności. Ważne jest więc, by utrzymywać płynność finansową, mieć zapas środków, a przy inwestowaniu korzystać z instrumentów, które nie wymagają angażowania gotówki. Idealnym rozwiązaniem dla wszystkich przedsiębiorców, myślących o rozbudowaniu firmy o nowy sprzęt, jest leasing.

Garaż zwykle buduje się razem z domem, ale wolno stojący czy dobudowany do domu można też postawić później, co pozwoli rozłożyć koszty inwestycji w czasie. Każde jednak rozwiązanie ma zalety i wady.

Garaż wbudowany w bryłę budynku

Zaletą garażu wbudowanego w bryłę domu jest to, że nie zajmuje dodatkowego miejsca na działce i więcej jej powierzchni można przeznaczyć na ogród. Wjazd do garażu najczęściej projektuje się od frontu, bo wtedy łatwiej poprowadzić do niego podjazd. Ponadto umieszczenie wjazdu w elewacji bocznej wymaga dość szerokiej działki, aby można było wygodnie manewrować samochodem.

Garaż taki może znajdować się na poziomie gruntu lub też poniżej niego – całkowicie zagłębiony w gruncie lub tylko częściowo Pierwsze rozwiązanie jest znacznie tańsze i dlatego garaż zagłębiony w gruncie buduje się najczęściej tylko tam, gdzie mało jest miejsca na dom i zazwyczaj w zabudowie szeregowej. Koszty budowy podnosi bowiem zrobienie samego wykopu, a także konieczność położenia izolacji przeciwwilgociowej na ścianach garażu, instalacji odprowadzania wody opadowej do kanalizacji oraz wykonanie podjazdu o odpowiednim nachyleniu. Przy czym im bardziej zagłębiony jest garaż, tym podjazd musi być dłuższy. Sama nawierzchnia musi mieć dobrą przyczepność, zapobiegającą ślizganiu się samochodu w czasie deszczu.

Niezależnie jednak od tego, czy garaż znajduje się na poziomie gruntu, czy też poniżej niego, zazwyczaj nie wymaga on ogrzewania. Jeśli prowadzą z niego drzwi do części mieszkalnej, to musi mieć sprawnie działającą wentylację, chroniącą przed przenikaniem spalin do wnętrz. Drzwi powinny też mieć dobrą izolację termiczną.

Garaż dobudowany do domu

Taki garaż ma niezależną konstrukcję i przekryty jest oddzielnym dachem. Z domem styka się jedną ścianą – zwykle krótszą. Straty ciepłą są więc większe niż w garażu wbudowanym w bryłę domu. Dlatego niezbędne może okazać się ogrzewanie. Zaletą  tak usytuowanego garażu jest to, że można go zbudować po wykończeniu domu i w ten sposób rozłożyć koszty inwestycji w czasie. Aby dobudowany garaż stopił się z bryłą domu, powinien być przekryty dachem o takim samym kształcie i kącie nachylenia jak budynek mieszkalny. Również materiały wykorzystane na pokrycie dachowe i wykończenie elewacji nie powinny się różnić ani rodzajem, ani kolorem.

Dobudowany garaż można także połączyć drzwiami prowadzącymi bezpośrednio do wnętrza domu. Można też wstawić drzwi w bocznej ścianie garażu, a dróżkę wiodącą do wejścia do domu osłonić zadaszeniem. Aby dostać się do garażu, nie trzeba wówczas otwierać jego wrót.

EKSPERT RADZI

Garaż może służyć nie tylko do przechowywania samochodu i różnych akcesoriów związanych z jego obsługą – opon czy zapasowych części – ale może też pełnić funkcję pomieszczenia gospodarczego do składowania mebli i narzędzi ogrodniczych czy sprzętu sportowego. Dlatego też na garaż warto przeznaczyć trochę więcej miejsca niż zajmuje samochód i wyposażyć go w podręczne półki, wieszaki czy szafki.

Garaż wolno stojący

Garaż taki można postawić w dowolnym miejscu działki. Łącznie z dojazdem zajmuje on jednak sporo miejsca i w związku z tym znacznie zmniejsza powierzchnię ogrodu. Koszty jego budowy zwiększa konieczność doprowadzenia do garażu instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Jeśli ma być wzniesiony po zakończeniu zagospodarowania posesji, instalacje te lepiej poprowadzić przed urządzeniem ogrodu, aby uniknąć zniszczenia roślin.

Podstawową zaletą garażu wolno stojącego jest to, że nie zabiera on przestrzeni domu i nie ogranicza możliwości wbudowania okien na wszystkich jego elewacjach. Mimo że znajduje się w pewnym oddaleniu od domu, jego bryła powinna nawiązywać do architektury budynku, a zwłaszcza mieć taki sam kształt i kąt nachylenia dachu. Dotyczy to także materiałów wykończeniowych. Dlatego projekt garażu wolno stojącego należy starannie przemyśleć i uzgodnić z architektem. Szczególnie rozważnie należy postępować przy wyborze gotowego garażu, montowanego na miejscu. Garaże takie dostępne są w wymiarach standardowych na jeden lub dwa samochody i ze standardowym wyposażeniem. Na zamówienie producenci dostarczają również garaże nietypowe i z dodatkowym wyposażeniem, np. z wiatą.

Do wyboru są garaże żelbetowe i blaszane. Żelbetowe mogą być z prefabrykowanych płyt, które montuje się na budowie, lub gotowe do ustawienia na fundamencie. Blaszane zaś wykonane są z profili stalowych, które po zmontowaniu wypełnia się blachą trapezową lub płytami warstwowymi z wełną mineralną w środku.

Jaka brama

Dobrze dobrana brama garażowa jest łatwa w codziennej obsłudze, zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo i skutecznie chroni wnętrze garażu przed nieproszonymi gośćmi. A jej wzornictwo, kolorystyka i materiał, z którego została wykonana, nawiązują do stylu domu i jego otoczenia. Sposób otwierania bramy powinien być dostosowany do długości podjazdu i jego usytuowania w stosunku do drogi dojazdowej. Zależnie bowiem od typu bramy, może ona po otwarciu zajmować sporo miejsca przed garażem lub też wcale.

ZDANIEM EKSPERTA

Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę przed wyborem bramy garażowej?

Wybierając bramę, musimy uwzględnić wielkość działki i podjazdu, a także usytuowanie garażu. Warto przewidzieć wielkość otworu wjazdowego tak, aby wygodnie wjechać do środka.

Brama uchylna – podczas otwierania wysuwa się ok. 1,5 m przed lico garażu – nie można więc zbyt blisko do niego podjeżdżać. Osadza się ją w stalowej ościeżnicy, której boczne profile są jednocześnie prowadnicami. Skrzydło bramy przesuwa się po prowadnicach do góry. Do swobodnego obrotu potrzebuje więc sporo wolnej przestrzeni nie tylko przed garażem, ale i w jego wnętrzu – pod sufitem. W tej części garażu nie można już powiesić na suficie np. nart czy bagażnika samochodowego.

Bramy uchylne mogą mieć konstrukcję ramową lub płytową. W pierwszych elementem konstrukcyjnym jest stalowa lub drewniana rama, a w drugich – blacha stalowa, usztywniona stalowymi płaskownikami.

Blacha wykorzystywana do produkcji bram jest zabezpieczona przed korozją i pomalowana lakierem na dowolny kolor. Może być gładka lub profilowana – w pionowe lub poziome pasy, w jodełkę czy motywy geometryczne, np. romby. Popularnością cieszą się też bramy wykończone drewnem – zwykle deskami, ułożonymi w przeróżne wzory.

Standardowa szerokość bram uchylnych nie przekracza 3 m, a wysokość – 2,3 m. Mogą być otwierane ręcznie lub za pomocą pilota.

Brama segmentowa natomiast zbudowana jest z kilku segmentów, połączonych zawiasami. Ze względu na kierunek przesuwania się skrzydła wyróżnia się dwa jej rodzaje: górna (z poziomymi segmentami) i boczna (z pionowymi segmentami). W górnej podczas otwierania segmenty wjeżdżają stopniowo do góry na podsufitowych, stalowych prowadnicach. Natomiast w bocznej brama przesuwa się na rolkach na boczną ścianę garażu – w prawo lub lewo.

Ponieważ cała brama segmentowa po otwarciu wjeżdża do garażu, podjazd może być krótki. Wewnątrz garażu też nie zabiera dużo miejsca (brama otwierana do góry wymaga ok. 20 cm wolnej przestrzeni pod sufitem, a na bok – ok. 12 cm przy ścianie).

W bramach dobrej jakości między segmentami zamontowane są uszczelki, zapobiegające przedostawaniu się wody opadowej do wnętrza garażu i poprawiające ich właściwości termoizolacyjne.

Brama segmentowa ma napęd elektryczny i można ją wyposażyć w automatykę ze zdalnym sterowaniem.

Brama rolowana (nazywana też żaluzjową) po otwarciu również nie zajmuje miejsca na podjeździe. Podczas otwierania bramy wąskie, poziome listwy przesuwają się po prowadnicach, zamontowanych po obu stronach otworu i nawijają na wał umieszczony w kasecie pod sufitem garażu. Listwy, połączone przegubowo na całej długości, mogą być aluminiowe lub stalowe. Profile najczęściej ocieplone są pianką poliuretanową, która dodatkowo je usztywnia.

Wykończenie bram rolowanych może być różne. Do wyboru są bramy z profilami gładkimi i tłoczonymi w różne wzory – mniej lub bardziej wypukłe. Powierzchnia profili najczęściej lakierowana jest proszkowo na różne kolory, ale najtańsze są białe.

Bramy rolowane należą do najdroższych, ale i najbardziej odpornych na włamania. Mają bowiem wiele dodatkowych zabezpieczeń, np. blokady uniemożliwiające podważenie zamkniętej bramy. Rodzaj tych zabezpieczeń zależy od producenta i modelu bramy. Dostępne są w różnych szerokościach – od 1,8 do 11 m – i wysokościach. A ponieważ są bardzo ciężkie, do ich otwierania i zamykania niezbędny jest napęd elektryczny. Zwykle jednak przystosowane są także do ręcznego otwierania, np. w razie awarii prądu, ale wymaga to sporego wysiłku.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • teron02 teron02, 10.04.2015r., 18:18:45 Ja bym chyba nie chcial garazu dobudowanego do domu, raczej skłaniałbym sie ku takiej realizacji <a href="http://www.garazemetalowe.pl/" target="_blank">http://www.garazemetalowe.pl/</a> .

Powiązane

Makaron z kurczakiem w sosie rokpolowym

Makaron z kurczakiem w sosie rokpolowym Makaron z kurczakiem w sosie rokpolowym

Danie to jadłam w pewnej restauracji i tak mi posmakowało, że postanowiłam je odtworzyć :)

Danie to jadłam w pewnej restauracji i tak mi posmakowało, że postanowiłam je odtworzyć :)

Sałatka z soczewicy

Sałatka z soczewicy Sałatka z soczewicy

Bardzo pożywna sałatka, w sam raz na lunch w pracy lub drugie śniadanie w szkole.

Bardzo pożywna sałatka, w sam raz na lunch w pracy lub drugie śniadanie w szkole.

Warzywna zapiekanka

Warzywna zapiekanka Warzywna zapiekanka

W zapiekankach piękne jest to, że możemy użyć do nich to co lubimy i co akurat mamy pod ręką :). Zawsze się udają i wszystkim smakują.

W zapiekankach piękne jest to, że możemy użyć do nich to co lubimy i co akurat mamy pod ręką :). Zawsze się udają i wszystkim smakują.

Mus czekoladowo-śmietanowy z borówkową galaretką

Mus czekoladowo-śmietanowy z borówkową galaretką Mus czekoladowo-śmietanowy z borówkową galaretką

Ostatnio miałam ochotę zrobić coś z gorzką czekoladą i mój wybór padł na mus :).

Ostatnio miałam ochotę zrobić coś z gorzką czekoladą i mój wybór padł na mus :).

Conchiglioni z farszem mięsnym i szpinakowym

Conchiglioni z farszem mięsnym i szpinakowym Conchiglioni z farszem mięsnym i szpinakowym

Pięknie się prezentują i są bardzo smaczne :). Dziś faszerowane muszle makaronowe.

Pięknie się prezentują i są bardzo smaczne :). Dziś faszerowane muszle makaronowe.

Pyszny sos do sałat

Pyszny sos do sałat Pyszny sos do sałat

Bardzo prosty sos, który sprawia, że sałata smakuje wyśmienicie :). Ja podałam go do rukoli, ale polecam również spróbować ze zwykłą sałatą.

Bardzo prosty sos, który sprawia, że sałata smakuje wyśmienicie :). Ja podałam go do rukoli, ale polecam również spróbować ze zwykłą sałatą.

Sałatka na Dzień Dobry

Sałatka na Dzień Dobry Sałatka na Dzień Dobry

Podobno piątek to weekendu początek :), więc zacznijmy od smacznego śniadania. Dzisiaj będzie sałatka, która doda nam energii z samego rana.

Podobno piątek to weekendu początek :), więc zacznijmy od smacznego śniadania. Dzisiaj będzie sałatka, która doda nam energii z samego rana.

Pasztet z cukini

Pasztet z cukini Pasztet z cukini

Ten pasztet był hitem poprzednich wakacji, ale i teraz całkiem dobrze sobie radzi :) Mi najbardziej smakuje pokrojony w grube plastry i podsmażony na niewielkiej ilości tłuszczu. Koniecznie spróbujcie!

Ten pasztet był hitem poprzednich wakacji, ale i teraz całkiem dobrze sobie radzi :) Mi najbardziej smakuje pokrojony w grube plastry i podsmażony na niewielkiej ilości tłuszczu. Koniecznie spróbujcie!

Lekki sernik

Lekki sernik Lekki sernik

Puszysty, lekki, delikatny...taki jest ten sernik :)

Puszysty, lekki, delikatny...taki jest ten sernik :)

Faszerowany bakłażan

Faszerowany bakłażan Faszerowany bakłażan

Bakłażany "wchłaniają" każdą ilość tłuszczu, dlatego zamiast smażyć lepiej je grillować lub piec w piekarniku. Dzisiejsze danie można jeść zarówno na zimno, jak i na ciepło. Najlepiej smakuje z sosem...

Bakłażany "wchłaniają" każdą ilość tłuszczu, dlatego zamiast smażyć lepiej je grillować lub piec w piekarniku. Dzisiejsze danie można jeść zarówno na zimno, jak i na ciepło. Najlepiej smakuje z sosem jogurtowo-czosnkowym.

Letnie Sajgonki

Letnie Sajgonki Letnie Sajgonki

Nie wszystkie sajgonki muszą być smażone. Oto moja ich wersja na lato :).

Nie wszystkie sajgonki muszą być smażone. Oto moja ich wersja na lato :).

Ciasto jogurtowe

Ciasto jogurtowe Ciasto jogurtowe

Pierwszy raz robiłam to ciasto, ale już teraz wiem, że będę wracała do niego często :) Ciasto jogurtowe jest delikatne, wilgotne i nie za słodkie. Najlepiej smakuje na drugi dzień :) Do tego przepisu dodałam...

Pierwszy raz robiłam to ciasto, ale już teraz wiem, że będę wracała do niego często :) Ciasto jogurtowe jest delikatne, wilgotne i nie za słodkie. Najlepiej smakuje na drugi dzień :) Do tego przepisu dodałam nektarynki, ale można użyć dowolnych, ulubionych owoców.

Letnie Ratatouille

Letnie Ratatouille Letnie Ratatouille

Bakłażany, cukinie, papryki… właśnie teraz mamy je w nieograniczonych ilościach i powinniśmy z tego korzystać :)

Bakłażany, cukinie, papryki… właśnie teraz mamy je w nieograniczonych ilościach i powinniśmy z tego korzystać :)

Spaghetti z łososiem i boczkiem

Spaghetti z łososiem i boczkiem Spaghetti z łososiem i boczkiem

W tym daniu połączyłam rybę i boczek co większości z Was może wydawać się dziwne, jednak smaki te ciekawie się uzupełniają. Warto spróbować :).

W tym daniu połączyłam rybę i boczek co większości z Was może wydawać się dziwne, jednak smaki te ciekawie się uzupełniają. Warto spróbować :).

Shake bananowy

Shake bananowy Shake bananowy

To jest napój dla Łasuchów :) ! Jeżeli chcecie się ochłodzić, a zarazem macie ochotę na coś słodkiego, to jest to idealny pomysł dla Was ! Zamiast bananów można użyć ulubionych owoców: malin, truskawek,...

To jest napój dla Łasuchów :) ! Jeżeli chcecie się ochłodzić, a zarazem macie ochotę na coś słodkiego, to jest to idealny pomysł dla Was ! Zamiast bananów można użyć ulubionych owoców: malin, truskawek, borówek…

Muffinki z TWIX-em

Muffinki z TWIX-em Muffinki z TWIX-em

Uwielbiam robić szybkie desery, a jednym z nich są właśnie muffinki. To co do nich dodamy zależy wyłącznie od nas i naszej wyobraźni :). Do tej wersji dodałam baton TWIX i muszę przyznać, że było to...

Uwielbiam robić szybkie desery, a jednym z nich są właśnie muffinki. To co do nich dodamy zależy wyłącznie od nas i naszej wyobraźni :). Do tej wersji dodałam baton TWIX i muszę przyznać, że było to bardzo trafne połączenie. Mięciutka, maślana babeczka i chrupki baton w środku. Pycha :)

Schab w ziołowej skorupce

Schab w ziołowej skorupce Schab w ziołowej skorupce

Tak przygotowany schab pięknie pachnie ziołami i jest bardzo aromatyczny. Zamiast tradycyjnego puree z ziemniaków podałam go z puree z zielonego groszku i z zieloną sałatą polaną sosem winegret. To się...

Tak przygotowany schab pięknie pachnie ziołami i jest bardzo aromatyczny. Zamiast tradycyjnego puree z ziemniaków podałam go z puree z zielonego groszku i z zieloną sałatą polaną sosem winegret. To się nazywa zielone danie :).

Sałatka z tuńczykiem i roszponką

Sałatka z tuńczykiem i roszponką Sałatka z tuńczykiem i roszponką

Pożywna sałatka, która doskonale sprawdza się w przerwie na lunch :) Polecam!

Pożywna sałatka, która doskonale sprawdza się w przerwie na lunch :) Polecam!

Tarta z grzybami

Tarta z grzybami Tarta z grzybami

Tarta jest takim daniem, na które warto mieć przepis w swojej książce kucharskiej :). Kruchy, maślany spód, a na nim pyszne nadzienie, to smak, któremu nikt się nie oprze.

Tarta jest takim daniem, na które warto mieć przepis w swojej książce kucharskiej :). Kruchy, maślany spód, a na nim pyszne nadzienie, to smak, któremu nikt się nie oprze.

Drożdżówki z serem

Drożdżówki z serem Drożdżówki z serem

Po męczącym tygodniu takie śniadanko, to idealny pomysł na początek weekendu :).

Po męczącym tygodniu takie śniadanko, to idealny pomysł na początek weekendu :).

Kurczak z ajvarem

Kurczak z ajvarem Kurczak z ajvarem

Ajvar, czyli pasta ze słodkiej papryki i bakłażanów, jest bardzo popularny szczególnie w kuchni bałkańskiej. Ma on jaskrawo pomarańczowy kolor i jest bardzo smaczny. Nadaje się jako dodatek do pieczonych...

Ajvar, czyli pasta ze słodkiej papryki i bakłażanów, jest bardzo popularny szczególnie w kuchni bałkańskiej. Ma on jaskrawo pomarańczowy kolor i jest bardzo smaczny. Nadaje się jako dodatek do pieczonych mięs, kiełbasek z grilla, czy zup.

Placek drożdżowy z truskawkami

Placek drożdżowy z truskawkami Placek drożdżowy z truskawkami

Dziś wieczorem gramy z Rosją i mocno trzymamy kciuki za naszych piłkarzy :)! Aby lepiej kibicować możemy posilić się plackiem drożdżowym z truskawkami i dużą ilością kruszonki :). Polsko GOLA !!!

Dziś wieczorem gramy z Rosją i mocno trzymamy kciuki za naszych piłkarzy :)! Aby lepiej kibicować możemy posilić się plackiem drożdżowym z truskawkami i dużą ilością kruszonki :). Polsko GOLA !!!

Cukinie faszerowane

Cukinie faszerowane Cukinie faszerowane

Ciepłe danie w przerwie meczu… czemu nie :) Tym razem faszerowane cukinie :)

Ciepłe danie w przerwie meczu… czemu nie :) Tym razem faszerowane cukinie :)

Truskawki z koglem moglem

Truskawki z koglem moglem Truskawki z koglem moglem

Sezon truskawkowy już trwa, więc i na moim blogu nie powinno zabraknąć przepisu z tymi pysznymi owocami. Do przygotowania tego deseru można użyć dowolnych owoców (jagód, morel, jabłek, malin…), ale ja...

Sezon truskawkowy już trwa, więc i na moim blogu nie powinno zabraknąć przepisu z tymi pysznymi owocami. Do przygotowania tego deseru można użyć dowolnych owoców (jagód, morel, jabłek, malin…), ale ja postawiłam oczywiście na TRUSKAWKI :).

Najnowsze produkty i technologie

Sklep budowlany online – czy warto kupować materiały budowlane w sieci?

Sklep budowlany online – czy warto kupować materiały budowlane w sieci? Sklep budowlany online – czy warto kupować materiały budowlane w sieci?

Sklep budowlany online czy sklep stacjonarny? Gdzie kupować materiały budowlane? Zobacz nasze podpowiedzi i obserwacje.

Sklep budowlany online czy sklep stacjonarny? Gdzie kupować materiały budowlane? Zobacz nasze podpowiedzi i obserwacje.

Nieprawdopodobne stało się remontową codziennością… gładź polimerowa GTA

Nieprawdopodobne stało się remontową codziennością… gładź polimerowa GTA Nieprawdopodobne stało się remontową codziennością… gładź polimerowa GTA

Perfekcyjnie gładkie i równe ściany to absolutny standard we wszystkich wnętrzach, a ewentualne nierówności mogą być tylko zamierzonym efektem wynikającym z projektu architekta. Przez dziesiątki lat ekipy...

Perfekcyjnie gładkie i równe ściany to absolutny standard we wszystkich wnętrzach, a ewentualne nierówności mogą być tylko zamierzonym efektem wynikającym z projektu architekta. Przez dziesiątki lat ekipy budowlane spowite były białymi obłokami, które powstawały w czasie mozolnego szlifowania ścian, aż w końcu to, co wydawało się mrzonką, stało się realne… Pojawiła się polimerowa gładź szpachlowa GTA i rozwiała chmury remontowego pyłu raz na zawsze.

Mercedes PRO – cyfrowe centrum dowodzenia

Mercedes PRO – cyfrowe centrum dowodzenia Mercedes PRO – cyfrowe centrum dowodzenia

Cyfrowe połączenie z pojazdem, telediagnostyka oraz planowanie tras tak, by ominąć korki w czasie rzeczywistym? To już możliwe i łatwe, dzięki usługom łącznościowym, które zapewnia Mercedes PRO – dzięki...

Cyfrowe połączenie z pojazdem, telediagnostyka oraz planowanie tras tak, by ominąć korki w czasie rzeczywistym? To już możliwe i łatwe, dzięki usługom łącznościowym, które zapewnia Mercedes PRO – dzięki nim można jeździć bezpieczniej, oszczędniej i przyjemniej.

Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty

Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty

W polskim budownictwie mieszkaniowym przez lata dominowały tradycyjne rozwiązania takie jak żelbetowe stropy monolityczne czy gęstożebrowe stropy Teriva. Jednak z uwagi na wysokie koszty i dużą pracochłonność...

W polskim budownictwie mieszkaniowym przez lata dominowały tradycyjne rozwiązania takie jak żelbetowe stropy monolityczne czy gęstożebrowe stropy Teriva. Jednak z uwagi na wysokie koszty i dużą pracochłonność oraz niezgodność z europejskimi normami (w przypadku stropów Teriva) obecnie klienci poszukują zupełnie innych rozwiązań.

Na czym polega odpowiednie oczyszczanie szamba?

Na czym polega odpowiednie oczyszczanie szamba? Na czym polega odpowiednie oczyszczanie szamba?

Jak w przypadku większości rzeczy w życiu, im lepiej się nimi zajmiesz, tym dłużej będą trwać. Twoje szambo nie jest wyjątkiem, dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, jak właściwie je konserwować i w jaki...

Jak w przypadku większości rzeczy w życiu, im lepiej się nimi zajmiesz, tym dłużej będą trwać. Twoje szambo nie jest wyjątkiem, dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, jak właściwie je konserwować i w jaki sposób preparat do szamb taki jak Biofos może w tym zadaniu pomóc.

Twój dom zabezpieczony przed skutkami obfitych opadów deszczu i zalaniem piwnicy

Twój dom zabezpieczony przed skutkami obfitych opadów deszczu i zalaniem piwnicy Twój dom zabezpieczony przed skutkami obfitych opadów deszczu i zalaniem piwnicy

Ulewy niosą za sobą podtopienia domów, a meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Zalanie grozi piwnicom również ze strony ścieków, szczególnie kiedy odpływ występuje poniżej...

Ulewy niosą za sobą podtopienia domów, a meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Zalanie grozi piwnicom również ze strony ścieków, szczególnie kiedy odpływ występuje poniżej kolektora ściekowego. Urządzenia odwadniające skutecznie zabezpieczą Twój dom.

Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji,...

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji, gdy deszczówka gromadzona jest w zbiornikach podziemnych i gdy wcześniej jest ona filtrowana.

Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich...

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzach, np. w piwnicach.

Kredyt hipoteczny 300 tys – jaka rata?

Kredyt hipoteczny 300 tys – jaka rata? Kredyt hipoteczny 300 tys – jaka rata?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które udzielane jest na dłuższy okres – zazwyczaj na 20 czy 25 lat. Z tego też powodu warto zastanowić się, jaka będzie jego miesięczna rata, by mieć pełną świadomość...

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które udzielane jest na dłuższy okres – zazwyczaj na 20 czy 25 lat. Z tego też powodu warto zastanowić się, jaka będzie jego miesięczna rata, by mieć pełną świadomość regularnie ponoszonych wydatków w dłuższej perspektywie.

Czy inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest opłacalna?

Czy inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest opłacalna? Czy inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest opłacalna?

Fotowoltaika to rozwiązanie z zakresu odnawialnych źródeł energii, które zyskuje coraz większą popularność. Na dachach polskich domów coraz częściej widzimy charakterystyczne niebieskie lub czarne panele....

Fotowoltaika to rozwiązanie z zakresu odnawialnych źródeł energii, które zyskuje coraz większą popularność. Na dachach polskich domów coraz częściej widzimy charakterystyczne niebieskie lub czarne panele. Ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną z odnawialnego i ekologicznego źródła, jakim jest promieniowanie słoneczne. Dzięki fotowoltaice zyskujemy darmowy prąd i niezależność energetyczną. Jak działają ogniwa fotowoltaiczne, jaka jest opłacalność montażu fotowoltaiki?

Wymiana stropów

Wymiana stropów Wymiana stropów

Wiele budynków, a szczególnie te wzniesione na przełomie XIX i XX wieku kamienice i pałace, ze względu na zły stan techniczny, wymaga obecnie remontu, a często niezbędne jest wzmocnienie lub wymiana stropu....

Wiele budynków, a szczególnie te wzniesione na przełomie XIX i XX wieku kamienice i pałace, ze względu na zły stan techniczny, wymaga obecnie remontu, a często niezbędne jest wzmocnienie lub wymiana stropu. Budynki te zwykle posiadają stropy o konstrukcji drewnianej lub stalowej. Fundamenty wykonywane pod takimi obiektami najczęściej były zaprojektowane pod kątem lekkich ogólnodostępnych wówczas rodzajów stropów. Konstruktorzy, po ocenie stanu technicznego budynku, najczęściej decydują się na drogie...

Szybka zmiana podłogi w Twoim domu

Szybka zmiana podłogi w Twoim domu Szybka zmiana podłogi w Twoim domu

Na rynek trafia właśnie całkowicie bezpłatne narzędzie, które ma szansę zrewolucjonizować proces wyboru i zakupu podłóg do domu. Wizualizator podłóg, który wprowadziła znana z innowacji polska marka Arbiton,...

Na rynek trafia właśnie całkowicie bezpłatne narzędzie, które ma szansę zrewolucjonizować proces wyboru i zakupu podłóg do domu. Wizualizator podłóg, który wprowadziła znana z innowacji polska marka Arbiton, to najnowocześniejsze i najbardziej dokładne tego typu narzędzie w Europie. Za pomocą trzech kliknięć możemy sprawdzić, jak w naszym salonie będzie wyglądać podłoga o różnych kolorach czy fakturach.

Jaki powinien być dom dla małej rodziny?

Jaki powinien być dom dla małej rodziny? Jaki powinien być dom dla małej rodziny?

Budowa własnego domu to bez wątpienia jedno z większych przedsięwzięć, z jakim można zmierzyć się w życiu. To tak naprawdę przygoda, która trwa przez kilka lat. Sama budowa to tylko jakiś jej etap. Potem...

Budowa własnego domu to bez wątpienia jedno z większych przedsięwzięć, z jakim można zmierzyć się w życiu. To tak naprawdę przygoda, która trwa przez kilka lat. Sama budowa to tylko jakiś jej etap. Potem następuje wykańczanie oraz urządzanie, kiedy to dom nabiera bardziej indywidualnego charakteru. Można się tym wszystkim bawić, można stresować i denerwować, szczególnie wtedy, gdy zdecydujemy się na nieruchomość zbyt dużą. Warto zatem do tematu podejść z rozwagą, tak by metraż dom był optymalny.

Blachodachówka FIORD – nowoczesne pokrycie na każdy rodzaj dachu

Blachodachówka FIORD – nowoczesne pokrycie na każdy rodzaj dachu Blachodachówka FIORD – nowoczesne pokrycie na każdy rodzaj dachu

Blachodachówka panelowa FIORD to nowość firmy Blachy Pruszyński, wprowadzona na rynek tej jesieni. Nowoczesny kształt doskonale sprawdzi się na każdym rodzaju dachu – zarówno tych o prostej, jak i nieco...

Blachodachówka panelowa FIORD to nowość firmy Blachy Pruszyński, wprowadzona na rynek tej jesieni. Nowoczesny kształt doskonale sprawdzi się na każdym rodzaju dachu – zarówno tych o prostej, jak i nieco bardziej skomplikowanej konstrukcji.

Rodzaje wkrętaków

Rodzaje wkrętaków Rodzaje wkrętaków

Wkrętaki należą do standardowego wyposażenia każdego warsztatu lub domowej skrzynki narzędziowej. Ze względu na mnogość występujących śrub i wkrętów z gniazdami na różnego rodzaju wkrętaki nie mogą obejść...

Wkrętaki należą do standardowego wyposażenia każdego warsztatu lub domowej skrzynki narzędziowej. Ze względu na mnogość występujących śrub i wkrętów z gniazdami na różnego rodzaju wkrętaki nie mogą obejść się bez nich ani profesjonaliści, ani majsterkowicze. Sprawdź, jakie rodzaje wkrętów można spotkać i do czego służą.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.