EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Dom z garażem

Krystyna Stankiewicz | 2012-01-11
Wybierając bramę garażową, powinniśmy mieć również na uwadze kwestię dotyczącą deklaracji zgodności z normami europejskimi. Ich potwierdzeniem jest znak CE, dający gwarancję zgodności z normą europejską EN 13241-1.
Fot. Wiśniowski

Wybierając bramę garażową, powinniśmy mieć również na uwadze kwestię dotyczącą deklaracji zgodności z normami europejskimi. Ich potwierdzeniem jest znak CE, dający gwarancję zgodności z normą europejską EN 13241-1.


Fot. Wiśniowski

Wielkość i usytuowanie garażu zależą od wymiarów i położenia działki oraz potrzeb mieszkańców. Przy wyborze bramy garażowej liczy się przede wszystkim architektura domu, kolorystyka elewacji i wygoda.

Zobacz także

Balex Metal Blacha trapezowa – na czym polega jej wszechstronność?

Blacha trapezowa – na czym polega jej wszechstronność? Blacha trapezowa – na czym polega jej wszechstronność?

Blacha trapezowa to jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów budowlanych, wykorzystywany zarówno w budynkach mieszkalnych, przemysłowych, jak i rolniczych. Jest ceniona za swoje liczne zalety, w...

Blacha trapezowa to jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów budowlanych, wykorzystywany zarówno w budynkach mieszkalnych, przemysłowych, jak i rolniczych. Jest ceniona za swoje liczne zalety, w tym trwałość, łatwość montażu i doskonałą wydajność energetyczną.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

ROB-GONT – Robert Bielak Domy z bali – czy warto je budować?

Domy z bali – czy warto je budować? Domy z bali – czy warto je budować?

Wiele osób coraz chętniej podejmuje decyzję budowy domu z bali, aniżeli domów murowanych. Nie chodzi jedynie o niepowtarzalny, urokliwy wygląd, ale również o wiele innych ważnych aspektów technicznych...

Wiele osób coraz chętniej podejmuje decyzję budowy domu z bali, aniżeli domów murowanych. Nie chodzi jedynie o niepowtarzalny, urokliwy wygląd, ale również o wiele innych ważnych aspektów technicznych i finansowych. Aktualnie można nawet budować piętrowe konstrukcje całoroczne wraz z podpiwniczeniem, a więc wybór nie ogranicza się jedynie do małego domku letniskowego.

Garaż zwykle buduje się razem z domem, ale wolno stojący czy dobudowany do domu można też postawić później, co pozwoli rozłożyć koszty inwestycji w czasie. Każde jednak rozwiązanie ma zalety i wady.

Garaż wbudowany w bryłę budynku

Zaletą garażu wbudowanego w bryłę domu jest to, że nie zajmuje dodatkowego miejsca na działce i więcej jej powierzchni można przeznaczyć na ogród. Wjazd do garażu najczęściej projektuje się od frontu, bo wtedy łatwiej poprowadzić do niego podjazd. Ponadto umieszczenie wjazdu w elewacji bocznej wymaga dość szerokiej działki, aby można było wygodnie manewrować samochodem.

Garaż taki może znajdować się na poziomie gruntu lub też poniżej niego – całkowicie zagłębiony w gruncie lub tylko częściowo Pierwsze rozwiązanie jest znacznie tańsze i dlatego garaż zagłębiony w gruncie buduje się najczęściej tylko tam, gdzie mało jest miejsca na dom i zazwyczaj w zabudowie szeregowej. Koszty budowy podnosi bowiem zrobienie samego wykopu, a także konieczność położenia izolacji przeciwwilgociowej na ścianach garażu, instalacji odprowadzania wody opadowej do kanalizacji oraz wykonanie podjazdu o odpowiednim nachyleniu. Przy czym im bardziej zagłębiony jest garaż, tym podjazd musi być dłuższy. Sama nawierzchnia musi mieć dobrą przyczepność, zapobiegającą ślizganiu się samochodu w czasie deszczu.

Niezależnie jednak od tego, czy garaż znajduje się na poziomie gruntu, czy też poniżej niego, zazwyczaj nie wymaga on ogrzewania. Jeśli prowadzą z niego drzwi do części mieszkalnej, to musi mieć sprawnie działającą wentylację, chroniącą przed przenikaniem spalin do wnętrz. Drzwi powinny też mieć dobrą izolację termiczną.

Garaż dobudowany do domu

Taki garaż ma niezależną konstrukcję i przekryty jest oddzielnym dachem. Z domem styka się jedną ścianą – zwykle krótszą. Straty ciepłą są więc większe niż w garażu wbudowanym w bryłę domu. Dlatego niezbędne może okazać się ogrzewanie. Zaletą  tak usytuowanego garażu jest to, że można go zbudować po wykończeniu domu i w ten sposób rozłożyć koszty inwestycji w czasie. Aby dobudowany garaż stopił się z bryłą domu, powinien być przekryty dachem o takim samym kształcie i kącie nachylenia jak budynek mieszkalny. Również materiały wykorzystane na pokrycie dachowe i wykończenie elewacji nie powinny się różnić ani rodzajem, ani kolorem.

Dobudowany garaż można także połączyć drzwiami prowadzącymi bezpośrednio do wnętrza domu. Można też wstawić drzwi w bocznej ścianie garażu, a dróżkę wiodącą do wejścia do domu osłonić zadaszeniem. Aby dostać się do garażu, nie trzeba wówczas otwierać jego wrót.

Kto wybuduje dom i garaż? Znajdź »

EKSPERT RADZI

Garaż może służyć nie tylko do przechowywania samochodu i różnych akcesoriów związanych z jego obsługą – opon czy zapasowych części – ale może też pełnić funkcję pomieszczenia gospodarczego do składowania mebli i narzędzi ogrodniczych czy sprzętu sportowego. Dlatego też na garaż warto przeznaczyć trochę więcej miejsca niż zajmuje samochód i wyposażyć go w podręczne półki, wieszaki czy szafki.

Garaż wolno stojący

Garaż taki można postawić w dowolnym miejscu działki. Łącznie z dojazdem zajmuje on jednak sporo miejsca i w związku z tym znacznie zmniejsza powierzchnię ogrodu. Koszty jego budowy zwiększa konieczność doprowadzenia do garażu instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Jeśli ma być wzniesiony po zakończeniu zagospodarowania posesji, instalacje te lepiej poprowadzić przed urządzeniem ogrodu, aby uniknąć zniszczenia roślin.

Podstawową zaletą garażu wolno stojącego jest to, że nie zabiera on przestrzeni domu i nie ogranicza możliwości wbudowania okien na wszystkich jego elewacjach. Mimo że znajduje się w pewnym oddaleniu od domu, jego bryła powinna nawiązywać do architektury budynku, a zwłaszcza mieć taki sam kształt i kąt nachylenia dachu. Dotyczy to także materiałów wykończeniowych. Dlatego projekt garażu wolno stojącego należy starannie przemyśleć i uzgodnić z architektem. Szczególnie rozważnie należy postępować przy wyborze gotowego garażu, montowanego na miejscu. Garaże takie dostępne są w wymiarach standardowych na jeden lub dwa samochody i ze standardowym wyposażeniem. Na zamówienie producenci dostarczają również garaże nietypowe i z dodatkowym wyposażeniem, np. z wiatą.

Do wyboru są garaże żelbetowe i blaszane. Żelbetowe mogą być z prefabrykowanych płyt, które montuje się na budowie, lub gotowe do ustawienia na fundamencie. Blaszane zaś wykonane są z profili stalowych, które po zmontowaniu wypełnia się blachą trapezową lub płytami warstwowymi z wełną mineralną w środku.

Jaka brama

Dobrze dobrana brama garażowa jest łatwa w codziennej obsłudze, zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo i skutecznie chroni wnętrze garażu przed nieproszonymi gośćmi. A jej wzornictwo, kolorystyka i materiał, z którego została wykonana, nawiązują do stylu domu i jego otoczenia. Sposób otwierania bramy powinien być dostosowany do długości podjazdu i jego usytuowania w stosunku do drogi dojazdowej. Zależnie bowiem od typu bramy, może ona po otwarciu zajmować sporo miejsca przed garażem lub też wcale.

ZDANIEM EKSPERTA

Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę przed wyborem bramy garażowej?

Wybierając bramę, musimy uwzględnić wielkość działki i podjazdu, a także usytuowanie garażu. Warto przewidzieć wielkość otworu wjazdowego tak, aby wygodnie wjechać do środka.

Brama uchylna – podczas otwierania wysuwa się ok. 1,5 m przed lico garażu – nie można więc zbyt blisko do niego podjeżdżać. Osadza się ją w stalowej ościeżnicy, której boczne profile są jednocześnie prowadnicami. Skrzydło bramy przesuwa się po prowadnicach do góry. Do swobodnego obrotu potrzebuje więc sporo wolnej przestrzeni nie tylko przed garażem, ale i w jego wnętrzu – pod sufitem. W tej części garażu nie można już powiesić na suficie np. nart czy bagażnika samochodowego.

Bramy uchylne mogą mieć konstrukcję ramową lub płytową. W pierwszych elementem konstrukcyjnym jest stalowa lub drewniana rama, a w drugich – blacha stalowa, usztywniona stalowymi płaskownikami.

Blacha wykorzystywana do produkcji bram jest zabezpieczona przed korozją i pomalowana lakierem na dowolny kolor. Może być gładka lub profilowana – w pionowe lub poziome pasy, w jodełkę czy motywy geometryczne, np. romby. Popularnością cieszą się też bramy wykończone drewnem – zwykle deskami, ułożonymi w przeróżne wzory.

Standardowa szerokość bram uchylnych nie przekracza 3 m, a wysokość – 2,3 m. Mogą być otwierane ręcznie lub za pomocą pilota.

Brama segmentowa natomiast zbudowana jest z kilku segmentów, połączonych zawiasami. Ze względu na kierunek przesuwania się skrzydła wyróżnia się dwa jej rodzaje: górna (z poziomymi segmentami) i boczna (z pionowymi segmentami). W górnej podczas otwierania segmenty wjeżdżają stopniowo do góry na podsufitowych, stalowych prowadnicach. Natomiast w bocznej brama przesuwa się na rolkach na boczną ścianę garażu – w prawo lub lewo.

Ponieważ cała brama segmentowa po otwarciu wjeżdża do garażu, podjazd może być krótki. Wewnątrz garażu też nie zabiera dużo miejsca (brama otwierana do góry wymaga ok. 20 cm wolnej przestrzeni pod sufitem, a na bok – ok. 12 cm przy ścianie).

W bramach dobrej jakości między segmentami zamontowane są uszczelki, zapobiegające przedostawaniu się wody opadowej do wnętrza garażu i poprawiające ich właściwości termoizolacyjne.

Brama segmentowa ma napęd elektryczny i można ją wyposażyć w automatykę ze zdalnym sterowaniem.

Brama rolowana (nazywana też żaluzjową) po otwarciu również nie zajmuje miejsca na podjeździe. Podczas otwierania bramy wąskie, poziome listwy przesuwają się po prowadnicach, zamontowanych po obu stronach otworu i nawijają na wał umieszczony w kasecie pod sufitem garażu. Listwy, połączone przegubowo na całej długości, mogą być aluminiowe lub stalowe. Profile najczęściej ocieplone są pianką poliuretanową, która dodatkowo je usztywnia.

Wykończenie bram rolowanych może być różne. Do wyboru są bramy z profilami gładkimi i tłoczonymi w różne wzory – mniej lub bardziej wypukłe. Powierzchnia profili najczęściej lakierowana jest proszkowo na różne kolory, ale najtańsze są białe.

Bramy rolowane należą do najdroższych, ale i najbardziej odpornych na włamania. Mają bowiem wiele dodatkowych zabezpieczeń, np. blokady uniemożliwiające podważenie zamkniętej bramy. Rodzaj tych zabezpieczeń zależy od producenta i modelu bramy. Dostępne są w różnych szerokościach – od 1,8 do 11 m – i wysokościach. A ponieważ są bardzo ciężkie, do ich otwierania i zamykania niezbędny jest napęd elektryczny. Zwykle jednak przystosowane są także do ręcznego otwierania, np. w razie awarii prądu, ale wymaga to sporego wysiłku.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • teron02 teron02, 10.04.2015r., 18:18:45 Ja bym chyba nie chcial garazu dobudowanego do domu, raczej skłaniałbym sie ku takiej realizacji <a href="http://www.garazemetalowe.pl/" target="_blank">http://www.garazemetalowe.pl/</a> .

Powiązane

Waldemar Joniec Przepływowe podgrzewacze wody

Przepływowe podgrzewacze wody Przepływowe podgrzewacze wody

Przepływowe podgrzewacze wody często są jedynym racjonalnym rozwiązaniem. Wybór podgrzewacza zależy od zapotrzebowania na ciepłą wodę, dostępności i kosztów nośnika energii potrzebnej do jego zasilania.

Przepływowe podgrzewacze wody często są jedynym racjonalnym rozwiązaniem. Wybór podgrzewacza zależy od zapotrzebowania na ciepłą wodę, dostępności i kosztów nośnika energii potrzebnej do jego zasilania.

Redakcja Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę? Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Czytelniczka z Warszawy przysłała do redakcji list z prośbą o poradę dotyczącą ogrodzenia między jej posesją a działką sąsiada. Zwróciliśmy się o pomoc do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Czytelniczka z Warszawy przysłała do redakcji list z prośbą o poradę dotyczącą ogrodzenia między jej posesją a działką sąsiada. Zwróciliśmy się o pomoc do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Redakcja Budowa schodów tarasowych

Budowa schodów tarasowych Budowa schodów tarasowych

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze...

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze szlachetnej kostki brukowej.

Krystyna Stankiewicz Jak zabezpieczyć drewno przed zimą?

Jak zabezpieczyć drewno przed zimą? Jak zabezpieczyć drewno przed zimą?

Po letnich opadach i upałach drewniane tarasy, płoty, pergole i meble ogrodowe zazwyczaj wymagają konserwacji. Prac tych lepiej nie odkładać na wiosnę, bo zimowe warunki pogodowe mogą potęgować i przyspieszać...

Po letnich opadach i upałach drewniane tarasy, płoty, pergole i meble ogrodowe zazwyczaj wymagają konserwacji. Prac tych lepiej nie odkładać na wiosnę, bo zimowe warunki pogodowe mogą potęgować i przyspieszać proces korozji drewna.

Krystyna Stankiewicz Ogrodzenie w dobrym stylu

Ogrodzenie w dobrym stylu Ogrodzenie w dobrym stylu

Ogrodzenie pełni wiele funkcji - utrudnia intruzom wstęp na posesję, izoluje od hałasu, kurzu i spalin. Powinno też być ładne, mocne i trwałe oraz współgrać z architekturą domu.

Ogrodzenie pełni wiele funkcji - utrudnia intruzom wstęp na posesję, izoluje od hałasu, kurzu i spalin. Powinno też być ładne, mocne i trwałe oraz współgrać z architekturą domu.

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Ogrodzenie łupane GORC

Ogrodzenie łupane GORC Ogrodzenie łupane GORC

Ogrodzenie jest istotnym elementem otoczenia domu. Współczesna architektura rozpatruje ogrodzenie nie tylko w kategorii zaznaczenia granic działki lub ochrony domu, ale również jako elementu ozdobnego,...

Ogrodzenie jest istotnym elementem otoczenia domu. Współczesna architektura rozpatruje ogrodzenie nie tylko w kategorii zaznaczenia granic działki lub ochrony domu, ale również jako elementu ozdobnego, stanowiącego wykończenie otoczenia i dopełniającego aranżację działki.

Joanna Korpysz-Drzazga Wygodny podjazd

Wygodny podjazd Wygodny podjazd

Podjazd do garażu i parking dla samochodu to miejsca, które wymagają odpowiednio zaaranżowanej nawierzchni. Można ją wykonać z różnych materiałów,  wśród których popularnym i stosunkowo niedrogim jest...

Podjazd do garażu i parking dla samochodu to miejsca, które wymagają odpowiednio zaaranżowanej nawierzchni. Można ją wykonać z różnych materiałów,  wśród których popularnym i stosunkowo niedrogim jest kostka brukowa.

Jadwiga Litke Jakie rośliny polecane są do ogrodów zimowych?

Jakie rośliny polecane są do ogrodów zimowych?

Rośliny do ogrodów zimowych można podzielić na dwie grupy: przystosowane do ogrodów nieogrzewanych, odporne na niskie temperatury, ale wrażliwe na mróz (optymalna dla nich temperatura to 5–15°C). Wyższej...

Rośliny do ogrodów zimowych można podzielić na dwie grupy: przystosowane do ogrodów nieogrzewanych, odporne na niskie temperatury, ale wrażliwe na mróz (optymalna dla nich temperatura to 5–15°C). Wyższej temperatury (15–25°C) wymagają przez cały rok rośliny ciepłolubne. Typowa kompozycja ogrodu zimowego wykorzystuje egzemplarze wyższe, podkreślające wysokość pomieszczenia, a także gatunki o dekoracyjnych liściach, pięknych kwiatach lub owocach oraz rośliny pnące i okrywowe. W ogrodach zimowych można...

Redakcja news Hörmann na MONTERIADZIE 2024

Hörmann na MONTERIADZIE 2024 Hörmann na MONTERIADZIE 2024

Jak prawidłowo zamontować drzwi wewnętrzne i segmentową bramę garażową? Wzorcowe pokazy zaprezentują specjaliści z firmy Hörmann podczas kolejnej MONTERIADY, która odbędzie się w dniach od 30 stycznia...

Jak prawidłowo zamontować drzwi wewnętrzne i segmentową bramę garażową? Wzorcowe pokazy zaprezentują specjaliści z firmy Hörmann podczas kolejnej MONTERIADY, która odbędzie się w dniach od 30 stycznia do 2 lutego br. w ramach targów BUDMA w Poznaniu.

Hörmann Polska sp. z o.o. news Konkurs na bramę garażową z własną grafiką

Konkurs na bramę garażową z własną grafiką Konkurs na bramę garażową z własną grafiką

Firma Hörmann przygotowała prawdziwy rarytas dla inwestorów, którzy planują wymienić lub zakupić nową bramę garażową. Na profilach w mediach społecznościowych firmy ogłoszono konkurs na bramę garażową...

Firma Hörmann przygotowała prawdziwy rarytas dla inwestorów, którzy planują wymienić lub zakupić nową bramę garażową. Na profilach w mediach społecznościowych firmy ogłoszono konkurs na bramę garażową z grafiką zaproponowaną przez inwestora.

news Hörmann z tytułem Konsumencki Liderem Jakości 2022

Hörmann z tytułem Konsumencki Liderem Jakości 2022 Hörmann z tytułem Konsumencki Liderem Jakości 2022

Użytkownicy po raz kolejny wysoko ocenili produkty marki Hörmann, wyróżniając je w ogólnopolskim programie Konsumencki Lider Jakości 2022. W jedenastej edycji firma zajęła I miejsce w kategorii „Bramy...

Użytkownicy po raz kolejny wysoko ocenili produkty marki Hörmann, wyróżniając je w ogólnopolskim programie Konsumencki Lider Jakości 2022. W jedenastej edycji firma zajęła I miejsce w kategorii „Bramy garażowe” oraz wyróżnienie w kategorii „Drzwi zewnętrzne/wejściowe”.

Redakcja Jaka brama do garażu na dwa samochody?

Jaka brama do garażu na dwa samochody? Jaka brama do garażu na dwa samochody?

Dwa auta to w wielu rodzinach już praktycznie standard, więc potrzebna jest też przestrzeń do ich przechowywania. Nic więc dziwnego, że dużą popularnością cieszą się garaże dwustanowiskowe.

Dwa auta to w wielu rodzinach już praktycznie standard, więc potrzebna jest też przestrzeń do ich przechowywania. Nic więc dziwnego, że dużą popularnością cieszą się garaże dwustanowiskowe.

Redakcja news Szybki i bezpieczny napęd ProMatic za pół ceny

Szybki i bezpieczny napęd ProMatic za pół ceny Szybki i bezpieczny napęd ProMatic za pół ceny

Chcesz mieć ciepły i bezpieczny garaż? Szukasz nowoczesnego napędu, który pozwoli szybko otwierać bramę i umożliwi włączyć ją do świata Smart Home? Teraz, przy zakupie z bramą garażową LPU 42, napęd ProMatic...

Chcesz mieć ciepły i bezpieczny garaż? Szukasz nowoczesnego napędu, który pozwoli szybko otwierać bramę i umożliwi włączyć ją do świata Smart Home? Teraz, przy zakupie z bramą garażową LPU 42, napęd ProMatic serii 4 firmy Hörmann jest dostępny za pół ceny.

Redakcja news Szybki montaż nowej bramy

Szybki montaż nowej bramy Szybki montaż nowej bramy

Zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu obsługi, poprawa estetyki i izolacyjności cieplnej - to główne powody uzasadniające konieczność wymiany bramy garażowej. Decyzji o modernizacji nie warto odwlekać....

Zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu obsługi, poprawa estetyki i izolacyjności cieplnej - to główne powody uzasadniające konieczność wymiany bramy garażowej. Decyzji o modernizacji nie warto odwlekać. Instalację nowej bramy warto zlecić profesjonalnym montażystom.

Agata Grudecka Jak przygotować garaż do montażu bramy

Jak przygotować garaż do montażu bramy Jak przygotować garaż  do montażu bramy

Montaż bramy garażowej zazwyczaj powierza się wyspecjalizowanej ekipie polecanej przez producenta wybranego modelu. Zadaniem tej ekipy jest jednak tylko osadzenie bramy w istniejącym otworze wjazdowym,...

Montaż bramy garażowej zazwyczaj powierza się wyspecjalizowanej ekipie polecanej przez producenta wybranego modelu. Zadaniem tej ekipy jest jednak tylko osadzenie bramy w istniejącym otworze wjazdowym, a nie np. jego dopasowanie do wymiarów bramy. Z tego też powodu wszystkie prace związane z wyprofilowaniem otworu, przeprowadzeniem instalacji elektrycznej czy wykończeniem wnętrza garażu muszą zostać zakończone przed przyjazdem ekipy, która przywiezie bramę. I to na tyle wcześnie, aby użyte zaprawy,...

Redakcja Do czego najlepiej dopasować kolor i wzór bramy garażowej, aby współgrała z elewacją budynku?

Do czego najlepiej dopasować kolor i wzór bramy garażowej, aby współgrała z elewacją budynku? Do czego najlepiej dopasować kolor i wzór bramy garażowej, aby współgrała z elewacją budynku?

Dobór kolorystyki bramy garażowej może przysparzać sporo kłopotów, ponieważ wielkość bramy sprawia, że jest to element wyróżniający się w bryle budynku. Warto więc przed dokonaniem wyboru poznać ofertę...

Dobór kolorystyki bramy garażowej może przysparzać sporo kłopotów, ponieważ wielkość bramy sprawia, że jest to element wyróżniający się w bryle budynku. Warto więc przed dokonaniem wyboru poznać ofertę dostępnych na rynku produktów, ale przede wszystkim stworzyć spójną koncepcję kolorystyki całego budynku.

Redakcja Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę przed wyborem bramy garażowej?

Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę przed wyborem bramy garażowej? Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę przed wyborem bramy garażowej?

Wybierając bramę, musimy uwzględnić kilka ważnych elementów, m.in. wielkość działki i podjazdu oraz jego położenie, a także usytuowanie garażu i jego wysokość. Warto przewidzieć również wielkość otworu...

Wybierając bramę, musimy uwzględnić kilka ważnych elementów, m.in. wielkość działki i podjazdu oraz jego położenie, a także usytuowanie garażu i jego wysokość. Warto przewidzieć również wielkość otworu wjazdowego, aby wygodnie wjechać do środka.

Krystyna Stankiewicz Zanim kupisz bramę do garażu

Zanim kupisz bramę do garażu Zanim kupisz bramę do garażu

Dobrze dobrana brama garażowa jest wygodna w codziennej obsłudze, zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo i skutecznie chroni samochód przed kradzieżą. Powinna być też efektowna, a kolorem i wzornictwem nawiązywać...

Dobrze dobrana brama garażowa jest wygodna w codziennej obsłudze, zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo i skutecznie chroni samochód przed kradzieżą. Powinna być też efektowna, a kolorem i wzornictwem nawiązywać do architektury domu oraz jego otoczenia.

Krystyna Stankiewicz W Polsce powstaje pierwszy earthship

W Polsce powstaje pierwszy earthship W Polsce powstaje pierwszy earthship

Budowę takiego domu rozpoczęto w Mierzeszynie (gmina Trąbki Wielkie k. Pruszcza Gdańskiego).

Budowę takiego domu rozpoczęto w Mierzeszynie (gmina Trąbki Wielkie k. Pruszcza Gdańskiego).

Małgorzata Borys, pracownia mamArchitekci Architekt radzi. Jak zaadaptować gotowy projekt domu

Architekt radzi. Jak zaadaptować gotowy projekt domu Architekt radzi. Jak zaadaptować gotowy projekt domu

Zakup gotowego projektu do dopiero początek drogi do wymarzonego domu. Każdy bowiem projekt wymaga pewnej indywidualizacji i dostosowania go do potrzeb inwestora. Jednak kreowanie domowej przestrzeni wiąże...

Zakup gotowego projektu do dopiero początek drogi do wymarzonego domu. Każdy bowiem projekt wymaga pewnej indywidualizacji i dostosowania go do potrzeb inwestora. Jednak kreowanie domowej przestrzeni wiąże się z wieloma aspektami, sporą wiedzą techniczną, budowlaną i prawną, dlatego warto skorzystać z porad doświadczonego projektanta, który wszelkie adaptacje i przeróbki przeprowadzi zgodnie ze sztuką.

Redakcja Jak wybrać dom na działkę z wjazdem od południa

Jak wybrać dom na działkę z wjazdem od południa Jak wybrać dom na działkę z wjazdem od południa

Działka z wjazdem od południa podlega specyficznym prawom, które wymagają zastosowania konkretnych rozwiązań architektonicznych. Aby w pełni wykorzystać możliwości takiej posesji, warto zdecydować się...

Działka z wjazdem od południa podlega specyficznym prawom, które wymagają zastosowania konkretnych rozwiązań architektonicznych. Aby w pełni wykorzystać możliwości takiej posesji, warto zdecydować się na projekt pozwalający optymalnie wykorzystać przestrzeń i różnice nasłonecznienia, a całość dopasować do wyznaczonych warunków zabudowy.

Małgorzata Borys, pracownia mamArchitekci Architekt radzi. Jedno mieszkanie – dwa warianty funkcjonalne

Architekt radzi. Jedno mieszkanie – dwa warianty funkcjonalne Architekt radzi. Jedno mieszkanie – dwa warianty funkcjonalne

Architekci chyba najbardziej na świecie lubią łamigłówki. I nie mówię tu o sudoku czy tzw. jolkach, chodzi o łamigłówki, które rozwiązujemy każdego dnia. Bo czym innym można bowiem nazwać opracowanie układu...

Architekci chyba najbardziej na świecie lubią łamigłówki. I nie mówię tu o sudoku czy tzw. jolkach, chodzi o łamigłówki, które rozwiązujemy każdego dnia. Bo czym innym można bowiem nazwać opracowanie układu funkcjonalnego budynku czy pojedynczego mieszkania?

Redakcja Lekki dom z betonu

Lekki dom z betonu Lekki dom z betonu

Prezentujemy powstający pod Warszawą dom, który jest ciekawym przykładem połączenia betonu i szkła. Dzięki odpowiednim zabiegom projektowym, masywna bryła nie przytłacza, a dom jest pełen światła.

Prezentujemy powstający pod Warszawą dom, który jest ciekawym przykładem połączenia betonu i szkła. Dzięki odpowiednim zabiegom projektowym, masywna bryła nie przytłacza, a dom jest pełen światła.

Redakcja Punkt widokowy dla odważnych

Punkt widokowy dla odważnych Punkt widokowy dla odważnych

Krok w otchłań - to przeszklony boks zbudowany na szczycie Aiguille du Midi, który "wisi" na wysokości niemal 4000 m n.p.m. To szczególny punkt widokowy na panoramę masywu Mont Blanc.

Krok w otchłań - to przeszklony boks zbudowany na szczycie Aiguille du Midi, który "wisi" na wysokości niemal 4000 m n.p.m. To szczególny punkt widokowy na panoramę masywu Mont Blanc.

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.