EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Mieszkania w starych kamienicach

Redakcja | 2021-02-15
Apartament przy ul. Wilczej w Warszawie; fot. Hanna Długosz

Apartament przy ul. Wilczej w Warszawie; fot. Hanna Długosz

Rewitalizacja i projektowanie wnętrz w zabytkowych budynkach bywa niełatwe. Ważna jest przy tym twórcza współpraca architektów z konserwatorami zabytków. Dla jednych i drugich jest to wyzwanie, ale też inspirujące doświadczenie. Jego efektem są realizacje pozwalające przedłużyć życie zabytkowym elementom architektury, a także stworzyć niebanalne wnętrza.

Zobacz także

Redakcja Stylowe mieszkanie w kolorach roku

Stylowe mieszkanie w kolorach roku Stylowe mieszkanie w kolorach roku

Mieszkanie zaprojektowane przez Pracownię Architektoniczną Decoroom znajduje się na warszawskiej Pradze Północ, w odrestaurowanej kamienicy z początku XX wieku. Umiejętnie dobrane przez architektki meble,...

Mieszkanie zaprojektowane przez Pracownię Architektoniczną Decoroom znajduje się na warszawskiej Pradze Północ, w odrestaurowanej kamienicy z początku XX wieku. Umiejętnie dobrane przez architektki meble, oświetlenie i zabudowa kuchenna podkreślają atuty wnętrza, a zgaszona, bardzo subtelna paleta kolorystyczna gwarantuje klimat sprzyjający wyciszeniu i relaksowi.

Balex Metal Blacha trapezowa – na czym polega jej wszechstronność?

Blacha trapezowa – na czym polega jej wszechstronność? Blacha trapezowa – na czym polega jej wszechstronność?

Blacha trapezowa to jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów budowlanych, wykorzystywany zarówno w budynkach mieszkalnych, przemysłowych, jak i rolniczych. Jest ceniona za swoje liczne zalety, w...

Blacha trapezowa to jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów budowlanych, wykorzystywany zarówno w budynkach mieszkalnych, przemysłowych, jak i rolniczych. Jest ceniona za swoje liczne zalety, w tym trwałość, łatwość montażu i doskonałą wydajność energetyczną.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Architekci z pracowni Kulczyński Architekt mają w swoim dorobku wiele projektów, których realizacje wymagały konsultacji z konserwatorem zabytków. Mimo że praca nad takimi projektami generuje dużo uciążliwej papierologii, która niekiedy skutkuje wydłużeniem czasu realizacji, założyciel pracowni, arch. Bogdan Kulczyński, nie wyobraża sobie, aby takiego nadzoru nie było. 

Rewitalizacja z konserwatorem

Zadaniem konserwatora zabytków jest m.in. nadzór nad badaniami konserwatorskimi, architektonicznymi, pracami konserwatorskimi i restauratorskimi. 

„Dzięki konserwatorowi zabytków mamy dokładne informacje na temat stanu rewitalizowanego budynku, stopnia zniszczenia, zawilgocenia itp. Przed rozpoczęciem projektu zbieramy dokumentację zawierającą rys historyczny, co jest niezwykle cenne, pozwala bowiem odtworzyć zniszczone elementy, takie jak posadzki, mozaiki, stolarkę okienną, a także detale – kolory, wzory tapet czy płaskorzeźby lub tak istotne części konstrukcji, jak dach” – mówi arch. Bogdan Kulczyński. 

Każdy element projektu musi być konsultowany z konserwatorem. Niekiedy jego odmowna decyzja prowadzi do zaskakujących zakończeń. Tak było w przypadku kamienicy przy ul. Smolnej 40 w Warszawie, wybudowanej na początku XX wieku, częściowo zniszczonej w czasie wojny. Odbudowany w połowie ubiegłego stulecia dach zupełnie nie pasował do całego budynku, co jasno wskazywało, że pierwotnie musiał wyglądać inaczej, ale konserwator zabytków zgadzał się tylko na lekką modyfikację, a nie na dodanie całej kondygnacji. Ta decyzja spowodowała, że zespół architekta rozpoczął poszukiwania w bibliotekach i źródłach historycznych, aby odkryć, jak wyglądała oryginalna konstrukcja. 

„Najpierw odnaleźliśmy plan sytuacyjny, na którym był dach, następnie zobaczyliśmy film wykonany z lecącego nad budynkiem samolotu, nagrany niestety już po Powstaniu Warszawskim. Na szczęście ostały się mury ze śladami po pożarze – na ich podstawie udało się odwzorować prawdziwą wysokość dachu. To nam otworzyło drzwi do konserwatora i natychmiast otrzymaliśmy zgodę, aby przywrócić historyczny charakter tego budynku” – mówi Bogdan Kulczyński.  

Kolejną inwestycją z portfolio Kulczyński Architekt, o której warto wspomnieć, jest apartamentowiec przy ul. Hożej 55 w Warszawie, wybudowany w miejscu Fabryki Wyrobów z Brązów i Srebra Bracia Łopieńscy, która funkcjonowała od 1901 roku. Stare budynki ze względu na zagrożenie musiały zostać rozebrane. 

„Mieszkałem przy ul. Hożej przez 20 lat. Dla takiej osoby jak ja, mur Fabryki Łopieńskich był niezwykle ważnym śladem zostawionym przez przeszłość, świadkiem trudnej historii miasta. Jego wszystkie pozostałości udało się wkomponować w nową bryłę budynku, którego elewacja z czerwonej cegły nawiązuje do oryginalnego charakteru Fabryki. Z oryginalnych elementów uratowaliśmy starą suwnicę, która obecnie wisi w bramie jako żyrandol. Wiekowe poręcze-bariery nadal pełnią swoją funkcję przy symbolicznych schodach donikąd, ozdabiających jedną ze ścian. Wszystko co udało się uratować, wkomponowaliśmy w elewację od strony podwórka” – opowiada architekt, który wychodzi z założenia, że każde działanie umożliwiające pozostawienie autentycznej części budynku, śladu historii jest lepsze niż brak wydawania pozwoleń na pewne prace, co często skutkuje niechęcią inwestorów, a w efekcie całkowitym niszczeniem zabytkowych budynków. 

„Zawsze znajduję wspólny język z konserwatorem i kończę projekt z mniejszym lub większym sukcesem. Jesteśmy dla siebie nawzajem, działamy we wspólnym interesie, zależy nam na tym samym,aby z zachowaniem zabytkowych elementów i szacunkiem do historii powstał nowy obiekt. Dlatego uważam, że współpraca między nami powinna być prostsza, doprecyzowana, jasno określająca prawa i obowiązki obu stron” – przyznaje Bogdan Kulczyński.

Wnętrza pod nadzorem

Nadzór konserwatorski we wnętrzach zdarza się rzadziej niż w przypadku architektury kubaturowej. Objęte są nim elementy pomieszczeń w starych kamienicach, a także w wiekowych pałacach i dworkach, takie jak stolarka drzwiowa i okienna, stiuki, rzeźbienia, podłogi, mozaiki, czasami także cały układ funkcjonalny. 

Architekt wnętrz Joanna Kulczyńska-Dołowy wychodzi z założenia, że wnętrze i bryła architektoniczna muszą stanowić spójną całość. Stara się pracować na wszelkich zastanych, autentycznych elementach, na tyle, na ile pozwala na to ich stan techniczny. Niekiedy dochodzi do sytuacji, że na wzór oryginalnych drzwi czy brakujących fragmentów dekoracji należy wykonać nowe. 

„W każdej ze swoich realizacji staram się przemycić trochę prawdy. Poszanowanie kręgosłupa architektonicznego jest bardzo istotne, dlatego jestem ostatnią osobą, która chciałaby pozbyć się oryginalnych elementów z wnętrz objętych nadzorem konserwatora zabytków” – podkreśla architektka.

Będąc w danym wnętrzu powinniśmy czuć, gdzie jesteśmy. Kontekst historyczny, otoczenie, tektonika budynku są niezwykle ważne. Jeśli mamy do czynienia z oryginalną, starą tkanką dbajmy o nią, szanujmy ją, starajmy się zachować jej autentyzm.

Źródło: Kulczyński Architekt
Zdjęcia: Hanna Długosz (apartament przy ul. Wilczej)
             Joanna Kulczyńska-Dołowy (apartament w starej kamienicy)
             Piort Krajewski (kamienice przy ul. Hożej 55 i Smolnej 40)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Bożena Serwatka-Berbeć, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń Jak stosować ciemne kolory na ocieplonej elewacji?

Jak stosować ciemne kolory na ocieplonej elewacji? Jak stosować ciemne kolory na ocieplonej elewacji?

Kolor elewacji to wizytówka domu - podkreśla kształt i indywidualny charakter obiektu. Kolor całkowicie zmienia wygląd budynku - może upiększyć elewację, ale może również obnażyć jej niedoskonałości. Odcień...

Kolor elewacji to wizytówka domu - podkreśla kształt i indywidualny charakter obiektu. Kolor całkowicie zmienia wygląd budynku - może upiększyć elewację, ale może również obnażyć jej niedoskonałości. Odcień elewacji dobiera się zazwyczaj z uwzględnieniem aktualnych trendów i własnych upodobań.

Redakcja Dom otwarty na ogród

Dom otwarty na ogród Dom otwarty na ogród

Dom Y to projekt architektów z warszawskiej pracowni 81.WAW.PL. Charakterystyczny miękki kształt brył podkreślony został białym kolorem. Zgodnie z założeniem inwestora jest on otwarty na zieloną przestrzeń...

Dom Y to projekt architektów z warszawskiej pracowni 81.WAW.PL. Charakterystyczny miękki kształt brył podkreślony został białym kolorem. Zgodnie z założeniem inwestora jest on otwarty na zieloną przestrzeń i maksymalnie wykorzystuje naturalne światło, co tylko podkreśla jego nietypową formę.

mgr inż. Paweł Gaciek Systemy ociepleń ETICS

Systemy ociepleń ETICS Systemy ociepleń ETICS

Technologia ETICS (z ang. External Thermal Insulation Composite System), znana u nas również pod nazwami BSO, a także metoda lekka mokra, jest obecnie najpopularniejszą metodą ocieplania budynków. Producenci...

Technologia ETICS (z ang. External Thermal Insulation Composite System), znana u nas również pod nazwami BSO, a także metoda lekka mokra, jest obecnie najpopularniejszą metodą ocieplania budynków. Producenci systemów ociepleń stale unowocześniają swoje wyroby, aby były one jak najbardziej trwałe, funkcjonalne i estetyczne. Zwiększają trwałość wypraw tynkarskich, aby były one jeszcze bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Stosują zabiegi opóźniające procesy starzenia, brudzenia, powstawania skażenia...

Redakcja Jak zaimpregnować kamień, cegłę, klinkier i marmur?

Jak zaimpregnować kamień, cegłę, klinkier i marmur? Jak zaimpregnować kamień, cegłę, klinkier i marmur?

Wiosna i lato to czas gruntownych porządków. Jednak, by cieszyć się efektem na dłużej, po wyczyszczeniu elewacji budynku i innych powierzchni wykonanych z kamienia, cegły, gresu, klinkieru, marmuru czy...

Wiosna i lato to czas gruntownych porządków. Jednak, by cieszyć się efektem na dłużej, po wyczyszczeniu elewacji budynku i innych powierzchni wykonanych z kamienia, cegły, gresu, klinkieru, marmuru czy granitu, trzeba je odpowiednio zaimpregnować. Jakie środki są najbardziej skuteczne i jak je wykorzystać?

Jacek Sawicki Ściany zewnętrzne w systemach elewacji wentylowanych

Ściany zewnętrzne w systemach elewacji wentylowanych Ściany zewnętrzne w systemach elewacji wentylowanych

Elewacje wentylowane są stosowane zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Znajdują uznanie inwestorów i architektów dzięki dużym możliwościom kreowania wyglądu budynku, a także optymalnym parametrom...

Elewacje wentylowane są stosowane zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Znajdują uznanie inwestorów i architektów dzięki dużym możliwościom kreowania wyglądu budynku, a także optymalnym parametrom cieplno­‑wilgotnościowym.

Zakład Surowców Chemicznych i Mineralnych "PIOTROWICE II" Elewacja z charakterem

Elewacja z charakterem Elewacja z charakterem

Budując domy naszych marzeń staramy się, aby ich elewacje były niepowtarzalne zarówno w zakresie stosowanych materiałów, jak i uzyskiwanych efektów wizualnych. Jednocześnie jednak, rozwiązania wykorzystujące...

Budując domy naszych marzeń staramy się, aby ich elewacje były niepowtarzalne zarówno w zakresie stosowanych materiałów, jak i uzyskiwanych efektów wizualnych. Jednocześnie jednak, rozwiązania wykorzystujące kamień naturalny, cegłę ręcznie formowaną czy drewno egzotyczne, okazują się często zbyt drogie. Pojawia się więc pytanie czy można uzyskać efektowne imitacje takich powierzchni przy użyciu tańszych materiałów.

Redakcja Nietypowy dom w formie pawilonu

Nietypowy dom w formie pawilonu Nietypowy dom w formie pawilonu

Dom w formie pawilonu wyróżnia się stonowaną biało-szarą elewacją oraz geometrycznymi bryłami. Dodatkowo architekci w nietypowy sposób odwrócili w nim funkcje strefy dziennej i nocnej. Projekt domu powstał...

Dom w formie pawilonu wyróżnia się stonowaną biało-szarą elewacją oraz geometrycznymi bryłami. Dodatkowo architekci w nietypowy sposób odwrócili w nim funkcje strefy dziennej i nocnej. Projekt domu powstał w warszawskiej pracowni 81.waw.pl.

Redakcja Brukowa opaska wokół domu. Do czego służy i jak ją wykonać?

Brukowa opaska wokół domu. Do czego służy i jak ją wykonać? Brukowa opaska wokół domu. Do czego służy i jak ją wykonać?

Brukowana opaska wokół domu nie jest obowiązkowym elementem projektu. Może być jednak praktyczna. Przede wszystkim zabezpieczy dolną partię elewacji przed zabrudzeniem (chodzi głównie o brud unoszony z...

Brukowana opaska wokół domu nie jest obowiązkowym elementem projektu. Może być jednak praktyczna. Przede wszystkim zabezpieczy dolną partię elewacji przed zabrudzeniem (chodzi głównie o brud unoszony z ziemi przez padający deszcz). Będzie również stanowić estetyczne odcięcie domu od ogrodu.

Redakcja Czym kierować się przy wyborze koloru elewacji?

Czym kierować się przy wyborze koloru elewacji? Czym kierować się przy wyborze koloru elewacji?

Elewacja to poza dachem element budynku, na który najczęściej zwracamy uwagę. Warto więc zadbać o to, aby kolor ścian był miły dla oka, a przy tym współgrał z otoczeniem.

Elewacja to poza dachem element budynku, na który najczęściej zwracamy uwagę. Warto więc zadbać o to, aby kolor ścian był miły dla oka, a przy tym współgrał z otoczeniem.

Redakcja Jak dobrać strukturę tynku elewacyjnego?

Jak dobrać strukturę tynku elewacyjnego? Jak dobrać strukturę tynku elewacyjnego?

Dekoracyjny tynk elewacyjny to bardzo popularny materiał wykończeniowy stosowany w domach jednorodzinnych, obiektach użyteczności publicznej oraz budynkach wielorodzinnych. Bogata oferta rynkowa powoduje,...

Dekoracyjny tynk elewacyjny to bardzo popularny materiał wykończeniowy stosowany w domach jednorodzinnych, obiektach użyteczności publicznej oraz budynkach wielorodzinnych. Bogata oferta rynkowa powoduje, że inwestorzy oraz wykonawcy mogą wybrać nie tylko rodzaj produktu, ale także jego kolor oraz fakturę. Ostatni parametr jest szczególnie istotny dla podniesienia walorów estetycznych elewacji. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze struktury tynku elewacyjnego.

Krystyna Stankiewicz Kolor elewacji - jak wybrać odpowiedni?

Kolor elewacji - jak wybrać odpowiedni? Kolor elewacji - jak wybrać odpowiedni?

W zależności od barwy elewacji dom może sprawiać wrażenie lekkiej lub masywnej budowli, a jego sylwetka wtapiać się w otoczenie lub z nim kontrastować.

W zależności od barwy elewacji dom może sprawiać wrażenie lekkiej lub masywnej budowli, a jego sylwetka wtapiać się w otoczenie lub z nim kontrastować.

Redakcja Tynk z efektem kamienia

Tynk z efektem kamienia Tynk z efektem kamienia

Kamień zachwyca swoją różnorodnością oraz ponadczasowym pięknem. Niestety koszt jego montażu na elewacji jest bardzo wysoki, a sam proces należy do czasochłonnych i skomplikowanych. Nie oznacza to jednak,...

Kamień zachwyca swoją różnorodnością oraz ponadczasowym pięknem. Niestety koszt jego montażu na elewacji jest bardzo wysoki, a sam proces należy do czasochłonnych i skomplikowanych. Nie oznacza to jednak, że mamy porzucić marzenia o kamiennej elewacji. Na rynku dostępne są m.in. tynki i farby imitujące ten materiał.

Jacek Sawicki Ocieplamy dom. Nie zapomnij o bezpiecznych rusztowaniach!

Ocieplamy dom. Nie zapomnij o bezpiecznych rusztowaniach! Ocieplamy dom. Nie zapomnij o bezpiecznych rusztowaniach!

Ocieplanie budynku nieodłącznie wiąże się z koniecznością wykonywania prac na wysokości i z tego względu obarczone jest ryzykiem wypadkowości. Aby temu zapobiec, przy prowadzeniu robót należy zachować...

Ocieplanie budynku nieodłącznie wiąże się z koniecznością wykonywania prac na wysokości i z tego względu obarczone jest ryzykiem wypadkowości. Aby temu zapobiec, przy prowadzeniu robót należy zachować szczególne środki ostrożności.

Redakcja Jak dobrać kolor elewacji?

Jak dobrać kolor elewacji? Jak dobrać kolor elewacji?

Kolor w architekturze jest ważnym elementem wpływającym nie tylko na estetykę budynku. Podkreśla również jego funkcje użytkowe.

Kolor w architekturze jest ważnym elementem wpływającym nie tylko na estetykę budynku. Podkreśla również jego funkcje użytkowe.

Redakcja Jak naprawić zniszczoną elewację?

Jak naprawić zniszczoną elewację? Jak naprawić zniszczoną elewację?

Wiosną wyraźnie widać wszystkie usterki i ubytki, które nadwerężyły naszą elewację w okresie jesienno-zimowym. Podpowiadamy, jak je znaleźć, ocenić wielkość i naprawić szkody w warstwie tynku.

Wiosną wyraźnie widać wszystkie usterki i ubytki, które nadwerężyły naszą elewację w okresie jesienno-zimowym. Podpowiadamy, jak je znaleźć, ocenić wielkość i naprawić szkody w warstwie tynku.

Agata Grudecka Cokoły - co warto o nich wiedzieć?

Cokoły - co warto o nich wiedzieć? Cokoły - co warto o nich wiedzieć?

Cokół to najniższa część ściany zewnętrznej budynku. Wykończony okładziną zabezpiecza dom przed zawilgoceniem, zabrudzeniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Oprócz funkcji ochronnej pełni także funkcję dekoracyjną....

Cokół to najniższa część ściany zewnętrznej budynku. Wykończony okładziną zabezpiecza dom przed zawilgoceniem, zabrudzeniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Oprócz funkcji ochronnej pełni także funkcję dekoracyjną. Ciekawie zaprojektowany może efektownie dopełnić architekturę budynku.

Agata Grudecka Jaki materiał na elewację?

Jaki materiał na elewację? Jaki materiał na elewację?

Materiałów na elewację jest wiele. Jak wybrać ten właściwy dla naszego domu? Przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Materiałów na elewację jest wiele. Jak wybrać ten właściwy dla naszego domu? Przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Redakcja Elewacja wizytówką domu

Elewacja wizytówką domu Elewacja wizytówką domu

Każdy z nas chce, by jego dom zachwycał nie tylko jego mieszkańców, ale i sąsiadów czy przypadkowych przechodniów spacerujących w naszych okolicach. A nic tak nie doda uroku naszemu domowi jak elegancka...

Każdy z nas chce, by jego dom zachwycał nie tylko jego mieszkańców, ale i sąsiadów czy przypadkowych przechodniów spacerujących w naszych okolicach. A nic tak nie doda uroku naszemu domowi jak elegancka i oryginalna elewacja.

Jacek Sawicki Farby elewacyjne - jaką wybrać?

Farby elewacyjne - jaką wybrać? Farby elewacyjne - jaką wybrać?

Zewnętrzne powłoki malarskie powinny spełniać dwie podstawowe funkcje: chronić znajdujące się pod nimi wyprawy tynkarskie oraz nadawać elewacjom estetyczny wygląd.

Zewnętrzne powłoki malarskie powinny spełniać dwie podstawowe funkcje: chronić znajdujące się pod nimi wyprawy tynkarskie oraz nadawać elewacjom estetyczny wygląd.

Krystyna Stankiewicz Dom z garażem

Dom z garażem Dom z garażem

Wielkość i usytuowanie garażu zależą od wymiarów i położenia działki oraz potrzeb mieszkańców. Przy wyborze bramy garażowej liczy się przede wszystkim architektura domu, kolorystyka elewacji i wygoda.

Wielkość i usytuowanie garażu zależą od wymiarów i położenia działki oraz potrzeb mieszkańców. Przy wyborze bramy garażowej liczy się przede wszystkim architektura domu, kolorystyka elewacji i wygoda.

Krystyna Stankiewicz W Polsce powstaje pierwszy earthship

W Polsce powstaje pierwszy earthship W Polsce powstaje pierwszy earthship

Budowę takiego domu rozpoczęto w Mierzeszynie (gmina Trąbki Wielkie k. Pruszcza Gdańskiego).

Budowę takiego domu rozpoczęto w Mierzeszynie (gmina Trąbki Wielkie k. Pruszcza Gdańskiego).

Małgorzata Borys, pracownia mamArchitekci Architekt radzi. Jak zaadaptować gotowy projekt domu

Architekt radzi. Jak zaadaptować gotowy projekt domu Architekt radzi. Jak zaadaptować gotowy projekt domu

Zakup gotowego projektu do dopiero początek drogi do wymarzonego domu. Każdy bowiem projekt wymaga pewnej indywidualizacji i dostosowania go do potrzeb inwestora. Jednak kreowanie domowej przestrzeni wiąże...

Zakup gotowego projektu do dopiero początek drogi do wymarzonego domu. Każdy bowiem projekt wymaga pewnej indywidualizacji i dostosowania go do potrzeb inwestora. Jednak kreowanie domowej przestrzeni wiąże się z wieloma aspektami, sporą wiedzą techniczną, budowlaną i prawną, dlatego warto skorzystać z porad doświadczonego projektanta, który wszelkie adaptacje i przeróbki przeprowadzi zgodnie ze sztuką.

Redakcja Jak wybrać dom na działkę z wjazdem od południa

Jak wybrać dom na działkę z wjazdem od południa Jak wybrać dom na działkę z wjazdem od południa

Działka z wjazdem od południa podlega specyficznym prawom, które wymagają zastosowania konkretnych rozwiązań architektonicznych. Aby w pełni wykorzystać możliwości takiej posesji, warto zdecydować się...

Działka z wjazdem od południa podlega specyficznym prawom, które wymagają zastosowania konkretnych rozwiązań architektonicznych. Aby w pełni wykorzystać możliwości takiej posesji, warto zdecydować się na projekt pozwalający optymalnie wykorzystać przestrzeń i różnice nasłonecznienia, a całość dopasować do wyznaczonych warunków zabudowy.

Małgorzata Borys, pracownia mamArchitekci Architekt radzi. Jedno mieszkanie – dwa warianty funkcjonalne

Architekt radzi. Jedno mieszkanie – dwa warianty funkcjonalne Architekt radzi. Jedno mieszkanie – dwa warianty funkcjonalne

Architekci chyba najbardziej na świecie lubią łamigłówki. I nie mówię tu o sudoku czy tzw. jolkach, chodzi o łamigłówki, które rozwiązujemy każdego dnia. Bo czym innym można bowiem nazwać opracowanie układu...

Architekci chyba najbardziej na świecie lubią łamigłówki. I nie mówię tu o sudoku czy tzw. jolkach, chodzi o łamigłówki, które rozwiązujemy każdego dnia. Bo czym innym można bowiem nazwać opracowanie układu funkcjonalnego budynku czy pojedynczego mieszkania?

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które w zależności od własnej estetyki, różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt “na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.