EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Rosenberg Polska sp. z o.o. Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

Niezawodny system wentylacji ECFanGrid Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

Blachodachówka jako alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych »

Blachodachówka jako alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych » Blachodachówka jako alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych »

Elastyczne izolacje techniczne na miarę XXI w »

Elastyczne izolacje techniczne na miarę XXI w » Elastyczne izolacje techniczne na miarę XXI w »

Jak wybrać dom na działkę z wjazdem od południa

Redakcja | 2012-11-16
Projekt domu przeznaczony na działkę z wjazdem od południa
Fot. Archipelag

Projekt domu przeznaczony na działkę z wjazdem od południa


Fot. Archipelag

Działka z wjazdem od południa podlega specyficznym prawom, które wymagają zastosowania konkretnych rozwiązań architektonicznych. Aby w pełni wykorzystać możliwości takiej posesji, warto zdecydować się na projekt pozwalający optymalnie wykorzystać przestrzeń i różnice nasłonecznienia, a całość dopasować do wyznaczonych warunków zabudowy.

Zobacz także

Balex Metal Blacha trapezowa – na czym polega jej wszechstronność?

Blacha trapezowa – na czym polega jej wszechstronność? Blacha trapezowa – na czym polega jej wszechstronność?

Blacha trapezowa to jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów budowlanych, wykorzystywany zarówno w budynkach mieszkalnych, przemysłowych, jak i rolniczych. Jest ceniona za swoje liczne zalety, w...

Blacha trapezowa to jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów budowlanych, wykorzystywany zarówno w budynkach mieszkalnych, przemysłowych, jak i rolniczych. Jest ceniona za swoje liczne zalety, w tym trwałość, łatwość montażu i doskonałą wydajność energetyczną.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

ROB-GONT – Robert Bielak Domy z bali – czy warto je budować?

Domy z bali – czy warto je budować? Domy z bali – czy warto je budować?

Wiele osób coraz chętniej podejmuje decyzję budowy domu z bali, aniżeli domów murowanych. Nie chodzi jedynie o niepowtarzalny, urokliwy wygląd, ale również o wiele innych ważnych aspektów technicznych...

Wiele osób coraz chętniej podejmuje decyzję budowy domu z bali, aniżeli domów murowanych. Nie chodzi jedynie o niepowtarzalny, urokliwy wygląd, ale również o wiele innych ważnych aspektów technicznych i finansowych. Aktualnie można nawet budować piętrowe konstrukcje całoroczne wraz z podpiwniczeniem, a więc wybór nie ogranicza się jedynie do małego domku letniskowego.

Lokalizacja na działce

Dom lokuje się na działce, uwzględniając warunki zabudowy wyznaczone przez dany Urząd Gminy, linię zabudowy, strony świata oraz różnice nasłonecznienia – inne będzie ustawienie domu na działce z wjazdem od północy, a inne z wjazdem od zachodu.

Działki z wjazdem od południa wymagają odmiennych rozwiązań funkcjonalnych, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Wbrew powszechnym opiniom, odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni na działce z wjazdem od południa wcale nie jest trudnym zadaniem. Wśród ofert pracowni projektowych istnieje wiele projektów stworzonych specjalnie z myślą o potrzebach takich posesji – mówi arch. Katarzyna Braun-Szulc z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Okazuje się, że wystarczy kilka pomysłowych rozwiązań, aby posiadłość z wjazdem od południa prezentowała się stylowo i reprezentacyjnie.

W przypadku szerokich działek najkorzystniej jest, jeśli bryła budynku jest jak najdalej cofnięta w tył działki, a konkretnie zajmuje jej północno-wschodnią część, wówczas garaż wraz z wygodnym podjazdem znajduje się we wschodnim segmencie posesji. Dla potrzeb aranżacji ogrodu i strefy tarasowej zostaje sporo miejsca w najlepiej doświetlonej, południowo-zachodniej części działki.

Aby uniknąć ciekawskich spojrzeń i nadać tej przestrzeni aurę intymności, warto ją częściowo osłonić, najlepiej przy pomocy drzew i krzewów iglastych, które będą doskonałą barierą przez cały rok. Pomocne będą także wszelkiego rodzaju pergole i trejaże ogrodowe. Ze względu na frontowe usytuowanie strefy wypoczynkowej, należy szczególnie zadbać o spójność i harmonię materiałów użytych do wykończenia tarasu, elewacji frontowej i dachu – podpowiada arch. Katarzyna Braun-Szulc.

Rozmieszczenie pomieszczeń

Projekty domów przeznaczone na działkę z wjazdem od południa wymagają konkretnego rozplanowania pomieszczeń, które jest uwarunkowane przez układ stron świata i różnice nasłonecznienia.

Pokój dzienny jest pomieszczeniem, w którym domownicy spędzają dużo czasu, dlatego powinien być doskonale doświetlony.

Najwięcej światła można uzyskać lokując pomieszczenie w południowej i zachodniej części domu. To oznacza, że idealnym rozwiązaniem będzie umieszczenie salonu od frontu, a jego przeszkleń w zachodniej i południowej elewacji. Z pokoju dziennego na ogół można wyjść na taras, który w przypadku działki w wjazdem od południa, najlepiej jest ulokować po stronie południowej i/lub zachodniej. Najczęściej stosowane umiejscowienie tarasu – z tyłu domu – jest nieodpowiednie, gdyż strona północna i cień rzucany przez budynek, uniemożliwiają dopływ światła i ciepła słonecznego do tej strefy wypoczynku – wyjaśnia arch. Katarzyna Braun-Szulc.

Kuchnię można ulokować na dwa sposoby. Na ogół zostaje ona przeniesiona w tylną (północną) część domu. Innym rozwiązaniem jest usytuowanie kuchni w podcieniu elewacji frontowej, co zapewni, tak pożądany przez większość inwestorów, widok z kuchennego okna na frontową część posesji. Takie rozwiązania mają na celu uniknięcie przegrzania pomieszczenia. Silne nasłonecznienie może być wyjątkowo uciążliwe zwłaszcza podczas przygotowywania posiłków.

Garaż i pomieszczenia gospodarcze powinny znajdować się w północnej i/lub wschodniej części domu.

Sypialnie należy rozplanować, uwzględniając indywidualne preferencje domowników. Dla osób lubiących pobudki w towarzystwie wschodzącego słońca, idealny będzie pokój od strony wschodniej. Amatorzy ciepłych promieni rozświetlających pomieszczenia popołudniową porą, mogą zdecydować się na sypialnię z oknami wychodzącymi na zachód. Strona północna będzie z kolei doskonała dla osób preferujących spędzanie nocy w chłodniejszej temperaturze. Dla miłośników spania do późnych godzin najbardziej komfortowa będzie sypialnia z przeszkleniami wychodzącymi na północ lub zachód.

O czym warto pamiętać?

Posesja z wjazdem od południa jest bardzo funkcjonalna, wystarczy tylko w odpowiedni sposób zagospodarować jej przestrzeń.

Planując zakup projektu należy pamiętać o sprawdzonych rozwiązaniach, które pozwolą wykorzystać wszystkie atuty i możliwości działki oraz umożliwią zaplanowanie przemyślanego układu pomieszczeń. Dopasowanie tych wytycznych do indywidualnego rytmu życia i preferencji domowników zapewni najwyższy komfort użytkowy – podsumowuje arch. Katarzyna Braun-Szulc z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. 

Komentarze

  • ola ola, 12.10.2016r., 10:34:35 Dobry architekt to i nie z takimi zagadnieniami powinien sobie poradzić, więc myślę, że chociaż takich dobrych porad nigdy dość, to kluczowy jest dobry architekt. Dla mnie ważne jest, żeby działka była w dobrej okolicy i żeby bez problemu móc dojechać do miasta i to nie tylko autem, ale żeby również był jakiś przyzwoity dojazd komunikacją miejską. w Opolu działki budowlane są całkiem ok gdybym teraz miała się zdecydować, to być może i na tą ofertę bym się zdecydowała.
  • koskier koskier, 21.12.2016r., 12:38:00 Akurat ten wjazd to już po prostu powinno być jedno z mniej istotnych oczekiwań, a tematów, które mają naprawdę duże znaczenie jest o wiele więcej. Prawda jest taka, że wszystko poszło na tyle do przodu, że przed zakupem o działce można się dowiedzieć po prostu wszystkiego. Jest coś takiego jak raport OnGeo – słyszeliście? Raczej mało popularne, ale za to ile daje. Wiedzieliście, że istnieje baza informacji, z której można dowiedzieć się w zasadzie wszystkiego o działce? O zanieczyszczeniu powietrza, położeniu, osuwiskach, zagrożeniach, hałasie… Sporo jest tego. W sumie sami dowiedzieliśmy się o tym przypadkiem, a byliśmy blisko zakupu działki, która jak się okazało ma całe mnóstwo wad…
  • manie8383 manie8383, 19.12.2018r., 14:15:26 Mi architekt podpowiedział świetne rozwiązanie, czyli dom jak najbardziej ekonomiczny, który będzie dość oszczędny. Myślę, że takie projekty jak Projekty z wizją robią są bardzo nowoczesne i przyszłościowe.

Powiązane

Agata Borys Prawdy i mity o betonie komórkowym

Prawdy i mity o betonie komórkowym Prawdy i mity o betonie komórkowym

Beton komórkowy ma w Polsce już sześćdziesięcioletnią tradycję. Można by się zatem spodziewać, że poziom wiedzy na jego temat powinien być wysoki. Niestety, o ABK (autoklawizowanym betonie komórkowym)...

Beton komórkowy ma w Polsce już sześćdziesięcioletnią tradycję. Można by się zatem spodziewać, że poziom wiedzy na jego temat powinien być wysoki. Niestety, o ABK (autoklawizowanym betonie komórkowym) wciąż krąży wiele niesłusznych, niepotwierdzonych i nie mających wiele wspólnego z rzeczywistością opinii.

mgr inż. Maciej Rokiel Skąd ta wilgoć?

Skąd ta wilgoć? Skąd ta wilgoć?

Każdy budynek jest narażony na szkodliwy wpływ wody i wilgoci różnego pochodzenia, warto więc zdawać sobie z tego sprawę, zarówno na etapie projektowania, realizacji, jak i eksploatacji domu.

Każdy budynek jest narażony na szkodliwy wpływ wody i wilgoci różnego pochodzenia, warto więc zdawać sobie z tego sprawę, zarówno na etapie projektowania, realizacji, jak i eksploatacji domu.

Michał Nowakowski Jakie płytki wybrać do garażu?

Jakie płytki wybrać do garażu? Jakie płytki wybrać do garażu?

Wybierając płytki do garażu, powinniśmy zwracać uwagę nie na ich cechy estetyczne, ale dobierać je głównie pod kątem właściwości i odporności na działanie czynników szkodliwych, na jakie będą narażone.

Wybierając płytki do garażu, powinniśmy zwracać uwagę nie na ich cechy estetyczne, ale dobierać je głównie pod kątem właściwości i odporności na działanie czynników szkodliwych, na jakie będą narażone.

Redakcja Docieplenie ścian od wewnątrz – krok po kroku

Docieplenie ścian od wewnątrz – krok po kroku Docieplenie ścian od wewnątrz – krok po kroku

Pierwsze przymrozki u wielu osób przywołują wspomnienie… zeszłorocznych rachunków za ogrzewanie. Żeby poprawić parametry cieplne własnego mieszkania docieplając ściany od wewnątrz. Xella proponuje docieplenie...

Pierwsze przymrozki u wielu osób przywołują wspomnienie… zeszłorocznych rachunków za ogrzewanie. Żeby poprawić parametry cieplne własnego mieszkania docieplając ściany od wewnątrz. Xella proponuje docieplenie bloczkami YTONG MULTIPOR. To nowoczesne i pewne rozwiązanie obniża straty ciepła przez ściany nawet o 70%.

Redakcja Elewacja wizytówką domu

Elewacja wizytówką domu Elewacja wizytówką domu

Każdy z nas chce, by jego dom zachwycał nie tylko jego mieszkańców, ale i sąsiadów czy przypadkowych przechodniów spacerujących w naszych okolicach. A nic tak nie doda uroku naszemu domowi jak elegancka...

Każdy z nas chce, by jego dom zachwycał nie tylko jego mieszkańców, ale i sąsiadów czy przypadkowych przechodniów spacerujących w naszych okolicach. A nic tak nie doda uroku naszemu domowi jak elegancka i oryginalna elewacja.

Redakcja Wiatrołapy bez decyzji o warunkach zabudowy

Wiatrołapy bez decyzji o warunkach zabudowy

Obecnie trwają wstępne prace nad nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym mające na celu rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych i robót budowlanych na realizację, których nie...

Obecnie trwają wstępne prace nad nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym mające na celu rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych i robót budowlanych na realizację, których nie będzie wymagane ustalenie lokalizacji inwestycji oraz decyzja o warunkach zabudowy. Jest to inicjatywa mająca na celu uproszczenie procedury zdobywania zgody na realizację drobnych inwestycji.

Krystyna Stankiewicz Komfortowe poddasze, czyli jak się zabezpieczyć przed nadmiarem słońca

Komfortowe poddasze, czyli jak się zabezpieczyć przed nadmiarem słońca Komfortowe poddasze, czyli jak się zabezpieczyć przed nadmiarem słońca

Najskuteczniejsze w ochronie przed nadmiarem słońca na poddaszu są przesłony zewnętrzne (rolety i markizy), ponieważ zatrzymują promienie słoneczne zanim dotrą one do szyby. We wnętrzach warto natomiast...

Najskuteczniejsze w ochronie przed nadmiarem słońca na poddaszu są przesłony zewnętrzne (rolety i markizy), ponieważ zatrzymują promienie słoneczne zanim dotrą one do szyby. We wnętrzach warto natomiast zastosować rolety wewnętrzne, które oprócz ochrony przed słońcem dekorują wnętrze.

mgr inż. Maciej Rokiel Jak naprawić taras

Jak naprawić taras Jak naprawić taras

Najczęściej spotykane objawy uszkodzenia tarasu to m.in.: przecieki przez płytę konstrukcyjną lub przez szczeliny dylatacyjne, zalewanie ścian pod tarasem, odspajające się płytki, wykruszone fugi, spękane...

Najczęściej spotykane objawy uszkodzenia tarasu to m.in.: przecieki przez płytę konstrukcyjną lub przez szczeliny dylatacyjne, zalewanie ścian pod tarasem, odspajające się płytki, wykruszone fugi, spękane i odspajające się podkłady oraz jastrychy, a także łuszczące się płytki.

Redakcja Jak skutecznie impregnować drewno?

Jak skutecznie impregnować drewno? Jak skutecznie impregnować drewno?

Impregnaty do drewna pozwalają skutecznie chronić drewniane konstrukcje przed szkodliwym działaniem owadów, grzybów, a także przed ogniem. Dla uzyskania pełnej ochrony, niezbędna jest jednak prawidłowa...

Impregnaty do drewna pozwalają skutecznie chronić drewniane konstrukcje przed szkodliwym działaniem owadów, grzybów, a także przed ogniem. Dla uzyskania pełnej ochrony, niezbędna jest jednak prawidłowa aplikacja preparatów impregnujących. Jak więc impregnować drewno?

Jerzy Kosieradzki Jak dobierać kolektory słoneczne

Jak dobierać kolektory słoneczne Jak dobierać kolektory słoneczne

Coraz częściej spotykanym elementem wyposażenia nowoczesnych domów są kolektory słoneczne. Pozwalają one wykorzystać energię płynącą ze słońca do ogrzewania wody użytkowej. Aby jednak przyniosły oczekiwane...

Coraz częściej spotykanym elementem wyposażenia nowoczesnych domów są kolektory słoneczne. Pozwalają one wykorzystać energię płynącą ze słońca do ogrzewania wody użytkowej. Aby jednak przyniosły oczekiwane korzyści, parametry kolektorów muszą być właściwie dobrane.

Redakcja Naprawa elewacji po zimie

Naprawa elewacji po zimie Naprawa elewacji po zimie

Zima dokucza nie tylko ludziom, także elewacjom. Po tak srogiej zimie, jaką mieliśmy w tym roku, trzeba więc bacznie się im przyjrzeć i co trzeba, naprawić. Mróz, nawet niewielki, może bowiem sprawić,...

Zima dokucza nie tylko ludziom, także elewacjom. Po tak srogiej zimie, jaką mieliśmy w tym roku, trzeba więc bacznie się im przyjrzeć i co trzeba, naprawić. Mróz, nawet niewielki, może bowiem sprawić, że zamarznie woda, która przeniknęła w głąb tynku, powodując jego spękanie lub nawet odspojenia.

Jacek Sawicki Kleje odporne na mróz

Kleje odporne na mróz Kleje odporne na mróz

Do mocowania płytek, które będą wystawione na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych lub ułożone w pomieszczeniach nieogrzewanych, konieczne jest zastosowanie specjalnych klejów mrozoodpornych.

Do mocowania płytek, które będą wystawione na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych lub ułożone w pomieszczeniach nieogrzewanych, konieczne jest zastosowanie specjalnych klejów mrozoodpornych.

Piotr Rogalski Tynki gipsowe na sucho czy na mokro cz. 2

Tynki gipsowe na sucho czy na mokro cz. 2 Tynki gipsowe na sucho czy na mokro cz. 2

W części pierwszej autor omówił technikę wykonania, główne składniki tynków gipsowych; przedstawił także dostępne na rynku rodzaje płyt gipsowo-kartonowych. Tynki gipsowe to szerokie pojęcie, związane...

W części pierwszej autor omówił technikę wykonania, główne składniki tynków gipsowych; przedstawił także dostępne na rynku rodzaje płyt gipsowo-kartonowych. Tynki gipsowe to szerokie pojęcie, związane raczej z zastosowanym materiałem i obejmujące swoim zakresem zarówno nakładany na mokro tynk gipsowy, jak i montaż suchej zabudowy czy wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych.

Redakcja Jak wykonać drewnianą elewację?

Jak wykonać drewnianą elewację? Jak wykonać drewnianą elewację?

Wybudowaliśmy nasz wymarzony dom i teraz zastanawiamy się jak zabezpieczyć go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jaką elewację wybrać? Musi ona nie tylko pasować wizualnie do projektu architektonicznego...

Wybudowaliśmy nasz wymarzony dom i teraz zastanawiamy się jak zabezpieczyć go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jaką elewację wybrać? Musi ona nie tylko pasować wizualnie do projektu architektonicznego budynku, ale i powinna być funkcjonalna.

Hanna Czerska Fundamenty

Fundamenty Fundamenty

Fundament jest bazą budynku, ponieważ przenosi na grunt wszystkie obciążenia konstrukcji. Jego wielkość i rodzaj zależą od warunków gruntowo-wodnych na posesji oraz od wielkości i ciężaru domu.

Fundament jest bazą budynku, ponieważ przenosi na grunt wszystkie obciążenia konstrukcji. Jego wielkość i rodzaj zależą od warunków gruntowo-wodnych na posesji oraz od wielkości i ciężaru domu.

mgr inż. Maciej Rokiel Na co zwrócić uwagę przy hydroizolacji fundamentów i piwnic. Budynki niepodpiwniczone

Na co zwrócić uwagę przy hydroizolacji fundamentów i piwnic. Budynki niepodpiwniczone Na co zwrócić uwagę przy hydroizolacji fundamentów i piwnic. Budynki niepodpiwniczone

Postęp technologiczny, a także coraz wyższe wymagania jakościowe i technologiczne wymuszają stosowanie, zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i mieszkaniowym, coraz lepszych, skutecznych i trwałych...

Postęp technologiczny, a także coraz wyższe wymagania jakościowe i technologiczne wymuszają stosowanie, zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i mieszkaniowym, coraz lepszych, skutecznych i trwałych materiałów izolacyjnych.

Redakcja Renowacja tynków zewnętrznych

Renowacja tynków zewnętrznych Renowacja tynków zewnętrznych

Prędzej czy później każdego właściciela domu czeka remont zewnętrznej elewacji budynku. Może się zdarzyć, że tynk będzie się obsypywał, za bardzo chłonął wilgoć, będzie za słabo związany z podłożem, pojawią...

Prędzej czy później każdego właściciela domu czeka remont zewnętrznej elewacji budynku. Może się zdarzyć, że tynk będzie się obsypywał, za bardzo chłonął wilgoć, będzie za słabo związany z podłożem, pojawią się na nim pęknięcia i szczeliny. Uszkodzenia takie powstaja w wyniku starości i zużycia tynku, jak i z błędów popełnionych przy jego wykonaniu. Przy renowacji tynku będziemy musieli zatem usunąć wszelkie wady i uszkodzenia elewacji, odświeżyć ją oraz, ewentualnie o ocieplić budynek.

Redakcja Jak zbudować ogrodzenie z cegieł klinkierowych?

Jak zbudować ogrodzenie z cegieł klinkierowych? Jak zbudować ogrodzenie z cegieł klinkierowych?

Ogrodzenie klinkierowe pasuje zarówno do nowoczesnego, jak i stylowego domu Dobrze wygląda w połączeniu z innymi materiałami, nie dominuje nad otoczeniem, a dobrze zaprojektowane i wykonane tworzy wraz...

Ogrodzenie klinkierowe pasuje zarówno do nowoczesnego, jak i stylowego domu Dobrze wygląda w połączeniu z innymi materiałami, nie dominuje nad otoczeniem, a dobrze zaprojektowane i wykonane tworzy wraz z domem udaną parę.

Jacek Sawicki Montaż ścianek działowych w technologii suchej zabudowy

Montaż ścianek działowych w technologii suchej zabudowy

Stawianie ścianek w technologii suchej zabudowy to popularny sposób dzielenia przestrzeni domu na poszczególne pomieszczenia. Zaletą tej technologii jest łatwy i szybki montaż, a także niewielki koszt...

Stawianie ścianek w technologii suchej zabudowy to popularny sposób dzielenia przestrzeni domu na poszczególne pomieszczenia. Zaletą tej technologii jest łatwy i szybki montaż, a także niewielki koszt materiałów i robocizny.

Krystyna Stankiewicz Dom z garażem

Dom z garażem Dom z garażem

Wielkość i usytuowanie garażu zależą od wymiarów i położenia działki oraz potrzeb mieszkańców. Przy wyborze bramy garażowej liczy się przede wszystkim architektura domu, kolorystyka elewacji i wygoda.

Wielkość i usytuowanie garażu zależą od wymiarów i położenia działki oraz potrzeb mieszkańców. Przy wyborze bramy garażowej liczy się przede wszystkim architektura domu, kolorystyka elewacji i wygoda.

Krystyna Stankiewicz W Polsce powstaje pierwszy earthship

W Polsce powstaje pierwszy earthship W Polsce powstaje pierwszy earthship

Budowę takiego domu rozpoczęto w Mierzeszynie (gmina Trąbki Wielkie k. Pruszcza Gdańskiego).

Budowę takiego domu rozpoczęto w Mierzeszynie (gmina Trąbki Wielkie k. Pruszcza Gdańskiego).

Małgorzata Borys, pracownia mamArchitekci Architekt radzi. Jak zaadaptować gotowy projekt domu

Architekt radzi. Jak zaadaptować gotowy projekt domu Architekt radzi. Jak zaadaptować gotowy projekt domu

Zakup gotowego projektu do dopiero początek drogi do wymarzonego domu. Każdy bowiem projekt wymaga pewnej indywidualizacji i dostosowania go do potrzeb inwestora. Jednak kreowanie domowej przestrzeni wiąże...

Zakup gotowego projektu do dopiero początek drogi do wymarzonego domu. Każdy bowiem projekt wymaga pewnej indywidualizacji i dostosowania go do potrzeb inwestora. Jednak kreowanie domowej przestrzeni wiąże się z wieloma aspektami, sporą wiedzą techniczną, budowlaną i prawną, dlatego warto skorzystać z porad doświadczonego projektanta, który wszelkie adaptacje i przeróbki przeprowadzi zgodnie ze sztuką.

Małgorzata Borys, pracownia mamArchitekci Architekt radzi. Jedno mieszkanie – dwa warianty funkcjonalne

Architekt radzi. Jedno mieszkanie – dwa warianty funkcjonalne Architekt radzi. Jedno mieszkanie – dwa warianty funkcjonalne

Architekci chyba najbardziej na świecie lubią łamigłówki. I nie mówię tu o sudoku czy tzw. jolkach, chodzi o łamigłówki, które rozwiązujemy każdego dnia. Bo czym innym można bowiem nazwać opracowanie układu...

Architekci chyba najbardziej na świecie lubią łamigłówki. I nie mówię tu o sudoku czy tzw. jolkach, chodzi o łamigłówki, które rozwiązujemy każdego dnia. Bo czym innym można bowiem nazwać opracowanie układu funkcjonalnego budynku czy pojedynczego mieszkania?

Redakcja Lekki dom z betonu

Lekki dom z betonu Lekki dom z betonu

Prezentujemy powstający pod Warszawą dom, który jest ciekawym przykładem połączenia betonu i szkła. Dzięki odpowiednim zabiegom projektowym, masywna bryła nie przytłacza, a dom jest pełen światła.

Prezentujemy powstający pod Warszawą dom, który jest ciekawym przykładem połączenia betonu i szkła. Dzięki odpowiednim zabiegom projektowym, masywna bryła nie przytłacza, a dom jest pełen światła.

Najnowsze produkty i technologie

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.