EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Ogrzewanie wodorowe – pieśń przyszłości czy nadchodzący trend?

Krzysztof Kros | 2023-09-26
Ogrzewanie wodorowe. Fot. Pixabay

Ogrzewanie wodorowe. Fot. Pixabay

Spalane wodoru brzmi bardzo nowocześnie i ekologicznie, wszak głównym produktem spalania jest woda (w postaci pary wodnej). Wpisuje się to idealnie w politykę ograniczania emisji CO2 i walki z ociepleniem klimatu.

Zobacz także

Michał Marona Zielona rewolucja w domu

Zielona rewolucja w domu Zielona rewolucja w domu

Jak dziś wygląda rynek fotowoltaiczny? Jakie są jego perspektywy na przyszłość? Jak będzie wyglądać dom przyszłości?

Jak dziś wygląda rynek fotowoltaiczny? Jakie są jego perspektywy na przyszłość? Jak będzie wyglądać dom przyszłości?

Marcin Baliński Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

Czy fotowoltaika nadal się opłaca? Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

W kwietniu 2023 r. minął pierwszy rok obowiązywania tzw. nowych zasad w rozliczeniu prosumentów, czyli osób, które posiadają instalacje fotowoltaiczne. Przed ich wejściem w życie niemal każdy zainteresowany...

W kwietniu 2023 r. minął pierwszy rok obowiązywania tzw. nowych zasad w rozliczeniu prosumentów, czyli osób, które posiadają instalacje fotowoltaiczne. Przed ich wejściem w życie niemal każdy zainteresowany słyszał, że warto się spieszyć, bo potem nie będzie się opłacać. A jak jest w rzeczywistości?

Magdalena Ćwikła Proste sposoby na oszczędzanie energii

Proste sposoby na oszczędzanie energii Proste sposoby na oszczędzanie energii

Co robić, aby za energię płacić mniej? W jaki sposób możemy ją oszczędzać? Czy na co dzień możemy zużywać jej mniej? Przedstawiamy kilka prostych sposobów, dzięki którym nasze rachunki mogą nieco zmaleć.

Co robić, aby za energię płacić mniej? W jaki sposób możemy ją oszczędzać? Czy na co dzień możemy zużywać jej mniej? Przedstawiamy kilka prostych sposobów, dzięki którym nasze rachunki mogą nieco zmaleć.

Sama technologia spalania na potrzeby energetyczne takie jak ogrzewanie nie jest jednak prosta, ponieważ samo utlenianie wodoru z natury ma przebieg bardzo gwałtowny, co m.in. wykorzystywane jest w silnikach rakietowych. Konieczne jest zastosowanie wyspecjalizowanych kotłów oraz wykorzystanie infrastruktury towarzyszącej.

Zobacz też: Mikroinstalacje wiatrowe

Spalanie wodoru

Kocioł wodorowy ma podobną budowę do kotła gazowego. W celu spalania następuje mieszanie powietrza z wodorem i kontrolowane spalanie. Gorące gazy spalinowe kierowane są na wymiennik ciepła (gazy/woda), podgrzana woda może służyć do ogrzewania lub jako woda użytkowa. Niestety w trakcie tego procesu dochodzi również, w pewnym zakresie, do powstawania (oprócz pary wodnej) szkodliwych tlenków azotu (utlenianie azotu z powietrza). Pewnym typem urządzenia mogącego spalać wodór jest tzw. kocioł gotowy na wodór – mogący spalać mieszankę gazu i wodoru (80/20). W przypadku instalacji nie podłączonej do odpowiedniego gazociągu konieczne byłoby również posiadanie odpowiednio zabezpieczonego, dużego zbiornika magazynowego.

Wodorowe osiedla

Programy pilotażowe dotyczące spalania wodoru są prowadzone w krajach europejskich i dotyczą w większości instalacji przeznaczonych dla wspólnot mieszkaniowych liczących od kilkuset do kilku tysięcy mieszkańców. Prowadzone są próby zarówno spalania samego wodoru jak i współspalania z gazem ziemnym (80% gaz, 20% wodór). W Polsce tego typu projekty znajdują się w fazie rozwoju – n.p. wodorowe osiedle w Środzie Śląskiej.

Magazynowanie energii elektrycznej

Kwestię przyszłości spalania wodoru należy jednak rozpatrywać w szerszej perspektywie. Obecny wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych, również w Polsce, przyczynia się do ograniczenia CO2 ale także do wzrostu niestabilności systemu elektroenergetycznego. Najprościej ujmując, źródła takie jak wiatraki i fotowoltaika pracują wtedy, kiedy są sprzyjające warunki atmosferyczne, niekoniecznie w okresach największego zapotrzebowania na energię w systemie. Rozwiązaniem takiej sytuacji mogłoby być magazynowanie energii elektrycznej, co obecnie jest bardzo trudne na dużą skalę. Środkiem do realizacji tego celu może być właśnie produkcja wodoru, z energii generowanej przez źródła odnawialne w okresach niskiego zapotrzebowania na energię i zamiana energii elektrycznej w energię chemiczną – produkcja wodoru z wykorzystaniem elektrolizy. Produkowany wodór staje się nośnikiem magazynowalnym i transportowalnym jak inne paliwa. Produkcja i magazynowanie w okolicy farm wiatrowych czy fotowoltaicznych może stać się źródłem zaopatrzenia dla rozproszonej energetyki cieplnej, skracając jednocześnie drogę od producenta do konsumenta.

Polska strategia wodorowa

W 2021 r Rada Ministrów RP przyjęła uchwałę "Polskiej strategii wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r." – dokumentu, który określa główne cele rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce i kierunki interwencji państwa. Jako główne cele wskazano produkcję wodoru w nowych instalacjach, stworzenie sprawnego i bezpiecznego systemu przesyłu, dystrybucji i magazynowania wodoru, stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego i wdrożenie technologii wodorowych w energetyce i ciepłownictwie. Jaka będzie realizacja tych zamierzeń, czas pokaże.

W chwili obecnej sam koszt wodoru dla potencjalnego konsumenta jest relatywnie wysoki i zmienić to może w przyszłości wyżej opisana zmiana sposobu jego wytwarzania i dystrybucji. Konieczne jest również przezwyciężenie trudności technicznych, opracowanie rozwiązań legislacyjnych i budowa odpowiedniej infrastruktury. Zakładając dalszy rozwój w tym kierunku wodór ma szansę stać się w przyszłości opłacalnym paliwem, wykorzystywanym nawet w średnich i małych instalacjach grzewczych.

Komentarze

Powiązane

Redakcja Moje Ciepło – w tym roku nastąpi zaostrzenie wymagań!

Moje Ciepło – w tym roku nastąpi zaostrzenie wymagań! Moje Ciepło – w tym roku nastąpi zaostrzenie wymagań!

W tym roku nadal będą realizowane dofinansowania na pompy ciepła. Nastąpi jednak zaostrzenie wymagań względem standardu energetycznego domu, w którym jest zamontowana pompa ciepła. Sprawdź, jakie musisz...

W tym roku nadal będą realizowane dofinansowania na pompy ciepła. Nastąpi jednak zaostrzenie wymagań względem standardu energetycznego domu, w którym jest zamontowana pompa ciepła. Sprawdź, jakie musisz spełnić warunki, aby dostać dotację w programie „Moje Ciepło”.

Redakcja news Intensywny wzrost sprzedaży pomp ciepła w Polsce

Intensywny wzrost sprzedaży pomp ciepła w Polsce Intensywny wzrost sprzedaży pomp ciepła w Polsce

W 2022 r. rynek pomp ciepła wzrósł o 120%, a pomp ciepła do ogrzewania aż o 130%. W ogólnej liczbie sprzedanych urządzeń do ogrzewania pomieszczeń, w Polsce pompy ciepła stanowiły aż co trzecie tego typu...

W 2022 r. rynek pomp ciepła wzrósł o 120%, a pomp ciepła do ogrzewania aż o 130%. W ogólnej liczbie sprzedanych urządzeń do ogrzewania pomieszczeń, w Polsce pompy ciepła stanowiły aż co trzecie tego typu urządzenie.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Modena – nowa pompa ciepła w ofercie marki De Dietrich

Modena – nowa pompa ciepła w ofercie marki De Dietrich Modena – nowa pompa ciepła w ofercie marki De Dietrich

BDR Thermea Poland prezentuje nowe urządzenie marki De Dietrich w segmencie pomp ciepła – pompę powietrze/woda monoblok Modena.

BDR Thermea Poland prezentuje nowe urządzenie marki De Dietrich w segmencie pomp ciepła – pompę powietrze/woda monoblok Modena.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Pompy ciepła i ich zalety a tradycyjne źródła ogrzewania

Pompy ciepła i ich zalety a tradycyjne źródła ogrzewania Pompy ciepła i ich zalety a tradycyjne źródła ogrzewania

W roku 2006, jako pierwszy producent w Europie, Daikin wprowadził do sprzedaży pompę ciepła powietrze-woda do celów ogrzewania pomieszczeń i podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Od tego czasu popularność...

W roku 2006, jako pierwszy producent w Europie, Daikin wprowadził do sprzedaży pompę ciepła powietrze-woda do celów ogrzewania pomieszczeń i podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Od tego czasu popularność pomp ciepła stosowanych w obiektach rezydencyjnych znacznie wzrosła. Obecnie inwestorzy indywidualni chętnie rozważają pompy ciepła jako bezobsługowe, nowoczesne i ekonomiczne źródło ciepła dla swoich domów.

Redakcja news Krajowy Konkurs Energetyczny – XVI edycja

Krajowy Konkurs Energetyczny – XVI edycja Krajowy Konkurs Energetyczny – XVI edycja

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Krajowego Konkursu Energetycznego im. prof. Jacka Malko pod hasłem „Wszystko zależy od energii!”. Organizatorami są Fundacja Świadomi Klimatu oraz Politechnika Śląska.

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Krajowego Konkursu Energetycznego im. prof. Jacka Malko pod hasłem „Wszystko zależy od energii!”. Organizatorami są Fundacja Świadomi Klimatu oraz Politechnika Śląska.

Dorken Delta Folie Domy szkieletowe – pokrycie dachowe a temperatura w budynku

Domy szkieletowe – pokrycie dachowe a temperatura w budynku Domy szkieletowe – pokrycie dachowe a temperatura w budynku

Domy szkieletowe zawdzięczają swoją rosnącą popularność właściwościom takim jak lekkość, a jednocześnie trwałość. Usprawnia to realizację inwestycji i obniża jej koszty. Ich drewniana konstrukcja zarówno...

Domy szkieletowe zawdzięczają swoją rosnącą popularność właściwościom takim jak lekkość, a jednocześnie trwałość. Usprawnia to realizację inwestycji i obniża jej koszty. Ich drewniana konstrukcja zarówno szybko się ochładza, jak i nagrzewa. Dlatego ważna jest odpowiednia izolacja, która pomoże utrzymać w budynku konkretną temperaturę. Szczególnie istotną funkcję pod kątem energooszczędności tego rozwiązania pełni dach, bo właśnie przez tę nieizolowaną lub źle wykonaną przegrodę może uciekać nawet...

URSA Polska Izolacja termiczna – klucz do zwiększenia efektywności energetycznej budynku

Izolacja termiczna – klucz do zwiększenia efektywności energetycznej budynku Izolacja termiczna – klucz do zwiększenia efektywności energetycznej budynku

Uzyskanie komfortu cieplnego pomieszczeń jest efektem zadbania o właściwie wykonaną izolację termiczną, co przekłada się z kolei na mniejsze koszty utrzymania domu. Wykorzystanie niewłaściwych materiałów...

Uzyskanie komfortu cieplnego pomieszczeń jest efektem zadbania o właściwie wykonaną izolację termiczną, co przekłada się z kolei na mniejsze koszty utrzymania domu. Wykorzystanie niewłaściwych materiałów izolacyjnych nie pozostaje bez wpływu na wskaźnik efektywności energetycznej, czyli stosunek energii zaoszczędzonej do zużywanej. Nietrudno zauważyć współzależność między tymi dwoma pojęciami – bez odpowiedniej izolacji termicznej nie może być mowy o efektywności energetycznej. Przyjrzyjmy się temu...

Redakcja Zielone budownictwo – jak wybrać energooszczędne okna, drzwi, rolety i bramę garażową?

Zielone budownictwo – jak wybrać energooszczędne okna, drzwi, rolety i bramę garażową? Zielone budownictwo – jak wybrać energooszczędne okna, drzwi, rolety i bramę garażową?

Zrównoważone budownictwo ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Innowacyjne, energooszczędne rozwiązania są bowiem doskonałym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi, które wpływają negatywnie...

Zrównoważone budownictwo ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Innowacyjne, energooszczędne rozwiązania są bowiem doskonałym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi, które wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Dlatego warto inwestować w termomodernizację domu, a przede wszystkim w ciepłe okna, ekologiczne drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, a także osłony okienne zasilane na przykład energią słoneczną.

Recticel Izolacje Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych

Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych

Od początku tego roku obowiązują bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności budownictwa.

Od początku tego roku obowiązują bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności budownictwa.

Redakcja news Ministerstwo Rozwoju planuje zwiększyć liczbę tanich mieszkań na wynajem

Ministerstwo Rozwoju planuje zwiększyć liczbę tanich mieszkań na wynajem Ministerstwo Rozwoju planuje zwiększyć liczbę tanich mieszkań na wynajem

Zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych to wciąż duży kłopot dla wielu Polaków. Prawie 150 tys. osób o najniższych dochodach czeka na mieszkanie komunalne. Nawet 40 proc. społeczeństwa może być w...

Zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych to wciąż duży kłopot dla wielu Polaków. Prawie 150 tys. osób o najniższych dochodach czeka na mieszkanie komunalne. Nawet 40 proc. społeczeństwa może być w tzw. luce czynszowej, czyli w grupie, która zarabia za dużo na mieszkanie komunalne, ale nie stać ich na zakup lub wynajem mieszkania. Ostatnio rząd przyjął przepisy wspierające rozwój mieszkalnictwa, które zakładają, że dwukrotnie wzrośnie kwota przekazywana samorządom na budownictwo mieszkaniowe....

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. BDR Thermea uruchamia pilotażowe ogrzewanie wodorowe w Niemczech

BDR Thermea uruchamia pilotażowe ogrzewanie wodorowe w Niemczech BDR Thermea uruchamia pilotażowe ogrzewanie wodorowe w Niemczech

Czysty wodór przepływa obecnie rurociągami gazu ziemnego w Holzwickede w Niemczech, ogrzewając trzy nieruchomości komercyjne. W ramach pierwszego w kraju pilotażowego projektu H2HoWI firma BDR Thermea...

Czysty wodór przepływa obecnie rurociągami gazu ziemnego w Holzwickede w Niemczech, ogrzewając trzy nieruchomości komercyjne. W ramach pierwszego w kraju pilotażowego projektu H2HoWI firma BDR Thermea połączyła siły z regionalnym operatorem sieci Westnetz i przedsiębiorstwem użyteczności publicznej Westenergie, testując technologię i infrastrukturę potrzebną do transformacji energetycznej.

Redakcja news Jak wybrać pompę ciepła – webinarium z ekspertem

Jak wybrać pompę ciepła – webinarium z ekspertem Jak wybrać pompę ciepła – webinarium z ekspertem

Panasonic zaprasza na webinar pt. „Zapotrzebowanie budynku i strefa klimatyczna a dobór pompy ciepła – na co zwrócić uwagę?” Wydarzenie odbędzie się online w środę, 13 kwietnia br., o godz. 10:00.

Panasonic zaprasza na webinar pt. „Zapotrzebowanie budynku i strefa klimatyczna a dobór pompy ciepła – na co zwrócić uwagę?” Wydarzenie odbędzie się online w środę, 13 kwietnia br., o godz. 10:00.

Redakcja news 30-lecie marki Purmo w Polsce

30-lecie marki Purmo w Polsce 30-lecie marki Purmo w Polsce

W czasach transformacji ustrojowej PRL-owski standard żeliwnych żeberek zmienili na lekkie, wydajne grzejniki płytowe. Od tego się zaczęło. Później pokazali Polakom, że ciepło w domu może zapewnić nie...

W czasach transformacji ustrojowej PRL-owski standard żeliwnych żeberek zmienili na lekkie, wydajne grzejniki płytowe. Od tego się zaczęło. Później pokazali Polakom, że ciepło w domu może zapewnić nie tylko prostokątny grzejnik pod oknem. Wreszcie zaoferowali kompleksowe systemy grzewcze. Purmo – niekwestionowany lider na rynku – w 2022 r. obchodzi 30-lecie swojej obecności w Polsce.

REGULUS®-system Domy szkieletowe, domy z bali – jak je ogrzewać?

Domy szkieletowe, domy z bali – jak je ogrzewać? Domy szkieletowe, domy z bali – jak je ogrzewać?

Współcześnie budowane ciepłe domy różni jedna zasadnicza cecha. Domy ciepłe (murowane z elementami betonowymi) posiadają dużą zdolność akumulowania ciepła. Natomiast domy bardzo ciepłe charakteryzuje niska...

Współcześnie budowane ciepłe domy różni jedna zasadnicza cecha. Domy ciepłe (murowane z elementami betonowymi) posiadają dużą zdolność akumulowania ciepła. Natomiast domy bardzo ciepłe charakteryzuje niska lub bardzo niska akumulacyjność ciepła. Jak skutecznie je ogrzewać i jaki system wybrać?

Iglotech Sp. z o. o. Pompa ciepła – korzyści dla domu przez cały rok

Pompa ciepła – korzyści dla domu przez cały rok Pompa ciepła – korzyści dla domu przez cały rok

Pompy ciepła to coraz bardziej popularny system ogrzewania w naszym kraju. Dzieje się tak dzięki lepszej dostępności urządzeń, niskim kosztom eksploatacyjnym i możliwości dofinansowania inwestycji. Instalacja...

Pompy ciepła to coraz bardziej popularny system ogrzewania w naszym kraju. Dzieje się tak dzięki lepszej dostępności urządzeń, niskim kosztom eksploatacyjnym i możliwości dofinansowania inwestycji. Instalacja tego urządzenia grzewczego przeznaczona jest zarówno do nowych budynków, jak i tych wieloletnich. Wybór wydajności pompy będzie zależny głównie od powierzchni budynku i jego ocieplenia.

Redakcja Pompy ciepła wśród 10 przełomowych technologii 2024 roku

Pompy ciepła wśród 10 przełomowych technologii 2024 roku Pompy ciepła wśród 10 przełomowych technologii 2024 roku

Magazyn „MIT Technology Review” uznał pompy ciepła za jedną z 10 przełomowych technologii 2024 roku, mających największy realny wpływ na świat. Większość pozycji na tej liście, co nie dziwi, zajęły technologie...

Magazyn „MIT Technology Review” uznał pompy ciepła za jedną z 10 przełomowych technologii 2024 roku, mających największy realny wpływ na świat. Większość pozycji na tej liście, co nie dziwi, zajęły technologie z branży informatycznej, jednak w obszarze energii, oprócz pomp ciepła, wskazano jeszcze dwie przełomowe technologie: superwydajne ogniwa słoneczne oraz zaawansowane systemy geotermalne.

Redakcja news XI Kongres PORT PC – Pompy ciepła w energetyce prosumenckiej

XI Kongres PORT PC – Pompy ciepła w energetyce prosumenckiej XI Kongres PORT PC – Pompy ciepła w energetyce prosumenckiej

21 czerwca w Krakowie odbędzie się kolejny, doroczny Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). To najważniejsze wydarzenie krajowej branży pomp ciepła.

21 czerwca w Krakowie odbędzie się kolejny, doroczny Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). To najważniejsze wydarzenie krajowej branży pomp ciepła.

Redakcja news Forum Pomp Ciepła

Forum Pomp Ciepła Forum Pomp Ciepła

21 marca br. odbyło się Forum Pomp Ciepła, podczas którego można było zobaczyć najnowsze rozwiązania pomp ciepła różnych marek.

21 marca br. odbyło się Forum Pomp Ciepła, podczas którego można było zobaczyć najnowsze rozwiązania pomp ciepła różnych marek.

Redakcja Fabryka grzejników Purmo w Rybniku ma już 30 lat

Fabryka grzejników Purmo w Rybniku ma już 30 lat Fabryka grzejników Purmo w Rybniku ma już 30 lat

Marka Purmo całkowicie zmieniła rynek rozwiązań grzewczych w naszym kraju. Przez 30 lat sprzedała na rynku polskim rekordową liczbę ponad 17 mln grzejników płytowych. Większość z nich pochodzi z największej...

Marka Purmo całkowicie zmieniła rynek rozwiązań grzewczych w naszym kraju. Przez 30 lat sprzedała na rynku polskim rekordową liczbę ponad 17 mln grzejników płytowych. Większość z nich pochodzi z największej i najnowocześniejszej fabryki koncernu mieszczącej się w Rybniku.

Redakcja news 30 drzew na 30-lecie Purmo

30 drzew na 30-lecie Purmo 30 drzew na 30-lecie Purmo

Rok 2022 jest wyjątkowy dla marki Purmo – wprowadziła na rynek wiele innowacyjnych produktów (modele grzejników Flex i Tinos H Flex, dekoracyjne grzejniki łazienkowe Figuresse, klimakonwektor Vido S2,...

Rok 2022 jest wyjątkowy dla marki Purmo – wprowadziła na rynek wiele innowacyjnych produktów (modele grzejników Flex i Tinos H Flex, dekoracyjne grzejniki łazienkowe Figuresse, klimakonwektor Vido S2, automatyka Unisenza), weszła na giełdę w Helsinkach i prezentowała się na targach INSTALACJE po okresie niemal dwuletniego lockdownu. W tym roku firma obchodzi także 30-lecie obecności na rynku polskim. Tę wyjątkową rocznicę pracownicy firmy postanowili upamiętnić zasadzeniem szpaleru drzew w Rybniku...

Pompy ciepła podbijają polski rynek

Pompy ciepła podbijają polski rynek Pompy ciepła podbijają polski rynek

Jak pokazują dane z okresowego badania rynku przeprowadzonego przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), I półrocze 2022 r. to kolejny okres intensywnego wzrostu sprzedaży pomp...

Jak pokazują dane z okresowego badania rynku przeprowadzonego przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), I półrocze 2022 r. to kolejny okres intensywnego wzrostu sprzedaży pomp ciepła w Polsce.

Redakcja news Rosną ceny materiałów budowlanych oraz do domu i ogrodu

Rosną ceny materiałów budowlanych oraz do domu i ogrodu Rosną ceny materiałów budowlanych oraz do domu i ogrodu

Grupa PSB Handel śledzi ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. Jak kształtują się ceny wyrobów z różnych grup projektowych w sierpniu i za osiem miesięcy?

Grupa PSB Handel śledzi ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. Jak kształtują się ceny wyrobów z różnych grup projektowych w sierpniu i za osiem miesięcy?

De Dietrich Strateo R32 – nowa pompa ciepła w ofercie De Dietrich

Strateo R32 – nowa pompa ciepła w ofercie De Dietrich Strateo R32 – nowa pompa ciepła w ofercie De Dietrich

Strateo R32 to nowa pompa ciepła marki De Dietrich typu powietrze/woda, która powstała z troski o komfort użytkownika i naszej planety. Strateo R32 oferuje najlepsze na rynku parametry w zakresie akustyki,...

Strateo R32 to nowa pompa ciepła marki De Dietrich typu powietrze/woda, która powstała z troski o komfort użytkownika i naszej planety. Strateo R32 oferuje najlepsze na rynku parametry w zakresie akustyki, ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, oszczędności miejsca, a nawet łatwości montażu. Urządzenie jest dostępne w mocach od 4,5 do 8 kW.

Redakcja news Webinaria POBE o sposobach na poprawę efektywności energetycznej budynków

Webinaria POBE o sposobach na poprawę efektywności energetycznej budynków Webinaria POBE o sposobach na poprawę efektywności energetycznej budynków

Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) przygotowało serię webinariów, które odbędą się w dniach 16–17 grudnia 2020 r.

Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) przygotowało serię webinariów, które odbędą się w dniach 16–17 grudnia 2020 r.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.