Jak czyścić kamień, gres, klinkier, marmur i granit?

Jak czyścić kamień, gres, klinkier, marmur i granit?
Fot. Ultrament
Aby dom był piękny po sezonie jesienno-zimowym, nie wystarczy tylko umyć okna czy zamieść nawierzchnię wokół budynku. Trudnych do usunięcia zabrudzeń jest znacznie więcej. Jak skutecznie wyczyścić kamień, gres, klinkier, marmur, granit? Jak poradzić sobie z nieestetycznymi nalotami cementowymi pozostałymi po remoncie?
Zobacz także
Owens Corning PAROC Polska Ocieplenie dachu płaskiego lub skośnego oraz elewacji wentylowanej lub otynkowanej zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021

Zaostrzane przepisy budowlane z jednej strony wymagają od inwestora głębszego sięgnięcia do kieszeni, lecz jednocześnie – w długofalowej perspektywie – pozwalają mu oszczędzać. Wejście w życie Warunków...
Zaostrzane przepisy budowlane z jednej strony wymagają od inwestora głębszego sięgnięcia do kieszeni, lecz jednocześnie – w długofalowej perspektywie – pozwalają mu oszczędzać. Wejście w życie Warunków Technicznych 2021 przyniosło nowe wymogi, ale przyczyniło się też do wzrostu efektywności energetycznej nowo powstających obiektów w Polsce. Jak ocieplić dom zgodnie z aktualnymi wymaganiami? Jaką dobrać grubość wełny na elewację, a jaką do ocieplenia dachu płaskiego lub skośnego? Podpowiadamy sprawdzone...
ATLAS sp. z o.o. Nowoczesne systemy ociepleń ETICS – trwałość i estetyka

Technologia ETICS to jedna z najbardziej popularnych metod ocieplania budynków. Jej zalety to łatwość wykonania i montażu oraz możliwość poprawy termoizolacyjności ścian zewnętrznych i wyglądu elewacji...
Technologia ETICS to jedna z najbardziej popularnych metod ocieplania budynków. Jej zalety to łatwość wykonania i montażu oraz możliwość poprawy termoizolacyjności ścian zewnętrznych i wyglądu elewacji budynku stosunkowo niewielkim kosztem.
Eugeniusz Solarz, kierownik ds. inwestycji w Fabryce Styropianu ARBET Ocieplenie domu – który styropian warto wybrać?

Od wielu lat wzrastają wymagania dotyczące izolacyjności budynków. Od stycznia 2017 r. norma współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosiła 0,23 W/(m²·K), a od 2021 r. współczynnik Uc...
Od wielu lat wzrastają wymagania dotyczące izolacyjności budynków. Od stycznia 2017 r. norma współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosiła 0,23 W/(m²·K), a od 2021 r. współczynnik Uc nie może przekraczać 0,20 W/(m²·K). W marcu br. Parlament Europejski przegłosował dyrektywę dotyczącą planu osiągnięcia zeroemisyjności budynków nowo budowanych od 2028 roku i pozostałych do 2050 roku.
Kamienie
Kamienie, w tym piaskowce, z których bardzo często wykonana jest elewacja, taras czy przydomowe schody, to materiały nieustannie chłonące i oddające wilgoć. Gdy na ich powierzchni osadzają się zabrudzenia, np. piasek, rośliny (np. mech, porosty), tłuste plamy, sadza czy wykwity z soli, proces oddychania zostaje zaburzony, a sam kamień staje się podatny na pęknięcia i kruszenie. Jak skutecznie oczyścić jego powierzchnię?
Jeżeli naloty są duże, można wykorzystać wodę pod ciśnieniem, jednak metoda ta wiąże się z ryzykiem uszkodzenia delikatnej struktury kamienia. Drugim sposobem jest wyszorowanie powierzchni przy użyciu materiału nasączonego benzyną ekstrakcyjną, co pomoże w pozbyciu się plam z olejów i sadzy, choć nie rozwiąże problemu z zielonymi nalotami. Gdy chcemy usunąć wykwity solne, możemy zastosować ligninę zwilżoną wodą destylowaną. Taki "opatrunek" trzeba pozostawić na kamieniu do całkowitego wyschnięcia, osłaniając go przed działaniem promieni słonecznych i wiatru, co może być dość kłopotliwe.
Zamiast domowych sposobów, można wypróbować profesjonalny czyścik do kamieni i fug, którym wystarczy spryskać zabrudzenia, a następnie wyczyścić powierzchnie szczotką. Taki preparat stosuje się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu.
Płytki gresowe
Kolejnym wyzwaniem jest wyczyszczenie płytek gresowych, którymi często wyłożony jest taras, podjazd czy wejście do domu. Mamy tu do czynienia przede wszystkim z przebarwieniami z liści, wykwitami, nalotami wapiennymi, osadem cementowym, a także z plamami powstającymi pod wpływem działania czynników atmosferycznych oraz zwykłego zużycia.
Wykorzystując domowe metody, można sięgnąć po mopa moczonego w wodzie z dodatkiem amoniaku lub/i krochmalu. Przy niewielkich zabrudzeniach wystarczy zastosować uniwersalny środek, np. płyn do mycia naczyń zmieszany z wodą. Jeżeli osady są trudne do usunięcia, lepiej zastosować profesjonalny czyścik do gresu. Koncentrat miesza się z wodą, a następnie rozprowadza po zabrudzonej powierzchni. Po wyczyszczeniu gresu np. za pomocą szczotki, środek zmywa się czystą wodą.
Klinkier
Klinkier można wyczyścić suchym lodem, parą pod ciśnieniem lub obficie polać wodą z węża. Pozbędziemy się w ten sposób mniej uciążliwych zabrudzeń, takich jak kurz czy pył. Plamy z sadzy można wyszorować mieszanką płynu do mycia naczyń i wody lub środkiem przygotowanym z połączenia wody, płynu do naczyń, soli i amoniaku, przy czym należy uważać, ponieważ ten ostatni może odbarwić powierzchnię cegły. Powstałą miksturę nakłada się na klinkier na ok. 20 minut, a następnie szoruje całość szczotką nasączoną ciepłą wodą.
Podobnie, jak we wcześniejszych przypadkach, i tu alternatywą są profesjonalne środki, np. czyścik do klinkieru w formie koncentratu, którym wyczyścimy plamy z sadzy, olejów, tłuszczu, a także wykwity wapienne czy naloty cementowe. Przed zastosowaniem preparatu zwykle należy mocno zwilżyć podłoże, a sam koncentrat wymieszać z ciepłą wodą, która podwyższa jego skuteczność. Po upływie ok. 10-15 minut można przystąpić do czyszczenia przy użyciu twardej szczotki ryżowej. Na koniec wystarczy spłukać powierzchnie dużą ilością czystej wody.
Marmur i granit
Oba materiały wybierane są przede wszystkim ze względu na swoją trwałość oraz twardość. Choć wykonane z nich podłogi, schody, parapety czy nagrobki cechuje długowieczność, nie zawsze będą prezentować się estetycznie. Szczególnie marmur, ze względu na swoją porowatą strukturę, jest podatny na zabrudzenia. Niewłaściwa pielęgnacja może spowodować uszkodzenie - np. zmatowienie lub zarysowanie struktury.
Jak więc bezpiecznie oczyścić marmur i granit? Można zacząć od umycia ich powierzchni szmatką z mikrofibry, nasączoną mieszaniną detergentu do mycia naczyń i ciepłej lub gorącej wody. Jeżeli na powierzchni pojawiła się rdza, można sporządzić preparat z sody oczyszczonej i wody utlenionej. Pastę należy wetrzeć w plamę, a następnie zmyć ciepłą wodą i wytrzeć do sucha.
Bezpiecznym rozwiązaniem będzie także dostępny w marketach budowlanych czyścik do marmuru i gresu, który można zastosować zarówno na powierzchniach polerowanych, jak i nieszkliwionych. Z jego pomocą usuniemy zarówno zabrudzenia naturalne (ptasie odchody czy przebarwienia z liści), jak i te wynikające z codziennego użytkowania.
A co z nalotami cementowymi?
Trudne do usunięcia zabrudzenia powstają nie tylko pod wpływem działania czynników atmosferycznych czy na skutek upływu czasu i związanego z tym zużycia materiału. Nierzadko problem pojawia się w trakcie czy w efekcie wykonywania standardowych prac murarskich. Niestety usunięcie pozostałości klejów, zapraw czy fug to czasochłonne i niełatwe zadanie, często niemożliwe do zrealizowania domowymi sposobami. Dlatego lepiej sięgnąć po profesjonalny środek przeznaczony do usuwania tego typu zabrudzeń. Zwykle wystarczy zwilżyć wodą czyszczone podłoża i nanieść na nie produkt na ok. 10 minut. Po tym czasie należy wyszorować zabrudzenia twardą szczotką, zamieść pozostałości i spłukać powierzchnię dużą ilością wody.
Każdy samodzielnie może wyczyścić kamień, gres, klinkier, marmur czy granit, a także poradzić sobie z nalotami cementowymi, korzystając z domowych lub/i profesjonalnych sposobów. Niezależnie od tego, na jaką metodą się zdecydujemy, przed przystąpieniem do prac zawsze warto wykonać w miejscu niewidocznym próbę na tolerancję danego środka. Dotyczy to zarówno czyścików dostępnych w marketach budowlanych, jak i tych przygotowanych samodzielnie w domu. Warto też pamiętać o odpowiednim zaimpregnowaniu wyczyszczonych powierzchni, by móc dłużej cieszyć się efektem.
Źródło: Ultrament