EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Instalacje fotowoltaiczne – certyfikacja instalatorów i badania odbiorcze instalacji PV

fot. Scandic Park

fot. Scandic Park

Dynamiczny rozwój rynku instalacji fotowoltaicznych, wspierany różnymi programami finansowania, spowodował w ostatnich latach, że każdego roku powstaje duża liczba instalacji PV.

Zobacz także

Marcin Baliński Czy fotowoltaika będzie opłacalna w systemie net-billingu?

Czy fotowoltaika będzie opłacalna w systemie net-billingu? Czy fotowoltaika będzie opłacalna w systemie net-billingu?

Fotowoltaika jest w naszym kraju coraz bardziej popularnym rozwiązaniem zarówno dla firm, jak i gospodarstw domowych. Rok do roku liczba instalacji zwiększa się aż trzykrotnie. Jest to efekt rosnących...

Fotowoltaika jest w naszym kraju coraz bardziej popularnym rozwiązaniem zarówno dla firm, jak i gospodarstw domowych. Rok do roku liczba instalacji zwiększa się aż trzykrotnie. Jest to efekt rosnących cen prądu, czego kumulację odczujemy prawdopodobnie najmocniej w 2024 r., gdy zostaną uwolnione ceny prądu.

Recticel Izolacje Panele próżniowe Deck VQ – idealne rozwiązanie do termomodernizacji obiektów istniejących

Panele próżniowe Deck VQ – idealne rozwiązanie do termomodernizacji obiektów istniejących Panele próżniowe Deck VQ – idealne rozwiązanie do termomodernizacji obiektów istniejących

Termomodernizacja obiektów istniejących jest nie tylko koniecznością ze względu na wymogi prawne i ekologiczne, ale także sposobem na poprawę komfortu cieplnego i ograniczenie kosztów z nim związanych....

Termomodernizacja obiektów istniejących jest nie tylko koniecznością ze względu na wymogi prawne i ekologiczne, ale także sposobem na poprawę komfortu cieplnego i ograniczenie kosztów z nim związanych. Często jednak wykonanie termomodernizacji budynku z zastosowaniem tradycyjnych materiałów izolacyjnych okazuje się niemożliwe ze względu na ograniczoną przestrzeń, jaką dysponujemy na dachu lub tarasie. W takich przypadkach idealnym rozwiązaniem mogą okazać się płyty termoizolacyjne Deck-VQ firmy Recticel,...

ATLAS sp. z o.o. Nowoczesne systemy ociepleń ETICS – trwałość i estetyka

Nowoczesne systemy ociepleń ETICS – trwałość i estetyka Nowoczesne systemy ociepleń ETICS – trwałość i estetyka

Technologia ETICS to jedna z najbardziej popularnych metod ocieplania budynków. Jej zalety to łatwość wykonania i montażu oraz możliwość poprawy termoizolacyjności ścian zewnętrznych i wyglądu elewacji...

Technologia ETICS to jedna z najbardziej popularnych metod ocieplania budynków. Jej zalety to łatwość wykonania i montażu oraz możliwość poprawy termoizolacyjności ścian zewnętrznych i wyglądu elewacji budynku stosunkowo niewielkim kosztem.

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną wiąże się nie tylko z ograniczeniem zużycia energii elektrycznej produkowanej przez konwencjonalne źródła wytwórcze, ale również z bezpieczną eksploatacją tych instalacji przez wiele lat [1, 2].

tab1 fotowoltaika
Liczba oraz moc mikroinstalacji przyłączonych przez OSD w poszczególnych latach [3]

Rozwój instalacji PV

W I kwartale 2022 r. Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych (OSD) przyłączyli do swoich sieci ponad 152 tysiące nowych mikroinstalacji o łącznej mocy ponad 1265 MW. Na koniec marca 2022 r. liczba wszystkich mikroinstalacji przyłączonych do sieci dystrybucyjnej OSD wyniosła łącznie ponad milion, a ich moc – ponad 7,3 GW. W trudnej sytuacji epidemicznej związanej z COVID-19, OSD w 2020 r. oraz 2021 r. przyłączyli do swoich sieci blisko 7-krotnie więcej mikroinstalacji niż w roku 2019 oraz ponad 5-krotnie więcej niż wynosi łączna liczba wszystkich mikroinstalacji przyłączonych w latach poprzednich. W samym tylko 2021 r. przyłączono ponad 396 tysięcy nowych mikroinstalacji o łącznej mocy ponad 3 GW. Dla porównania w 2020 r. liczba przyłączonych mikroinstalacji wyniosła 303 tysiące, a ich łączna moc – ponad 2 GW.

W 2021 r. liczba mikroinstalacji wzrosła o ponad 86%, a moc zainstalowana mikroinstalacji w systemie elektroenergetycznym wzrosła o ponad 100%. W marcu 2022 r. przyłączono do sieci OSD blisko 75 tysięcy nowych mikroinstalacji o mocy ponad 621 MW. Przy utrzymaniu się obecnej dynamiki przyłączeń, na koniec 2022 r. łączna moc mikroinstalacji może osiągnąć wartość około 10 GW [3].

rys1 fotowoltaika
Łączna moc instalacji PV przyłączonych przez OSD [3]

Budowa instalacji PV

Instalacja fotowoltaiczna składa się z modułów PV, inwertera(ów) PV, rozdzielnicy DC z zabezpieczeniami oraz rozdzielnicy AC z zabezpieczeniami. Nie możemy zapomnieć o właściwej konstrukcji, odpornej na warunki atmosferyczne, na której będą zamontowane panele fotowoltaiczne. Kolejnym ważnym elementem jest instalacja odgromowa i przeciwprzepięciowa, zapewniająca bezpieczną eksploatację instalacji. Więcej czytelnik może znaleźć w publikacjach [1, 2].

Czytaj też: Dofinansowanie do zakupu nowych urządzeń grzewczych – aktualne programy wsparcia

Certyfikacja instalatorów

W Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania energii ze źródeł odnawialnych przewidziano system certyfikacji instalatorów OZE, a także akredytacji ośrodków prowadzących szkolenia instalatorów. Wymagania dyrektywy wdrożono do prawa polskiego Ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (DzU z 2015 r. poz. 478 z późniejszymi ­zmianami). Zgodnie z tą ustawą Urząd Dozoru Technicznego zajmuje się akredytowaniem organizatorów szkoleń i certyfikacją instalatorów [4]:

  • mikroinstalacji,
  • małych instalacji, których łączna moc zainstalowana elektryczna jest mniejsza niż 500 kW, albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 900 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest mniejsza niż 500 ­kW,
  • instalacji odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej cieplnej nie większej niż 600 kW dla następujących rodzajów odnawialnych źródeł energii: kotłów i pieców na biomasę, systemów fotowoltaicznych, słonecznych systemów grzewczych, pomp ciepła, płytkich systemów ­geotermalnych.

W ustawie o odnawialnych źródłach energii definicje mikroinstalacji i małej instalacji są następujące [4]:

  • mikroinstalacja – instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 50 ­kW,
  • mała instalacja – instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 50 kW i nie większej niż 1 MW, przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 150 kW i mniejszej niż 3 MW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest większa niż 50 kW i nie większa niż 1 ­MW.

Szczegółowe uregulowania prawne w zakresie certyfikacji instalatorów i akredytacji organizatorów szkoleń zawarte są w odpowiednich aktach wykonawczych do ustawy o odnawialnych źródłach energii, w szczególności w Rozporządzeniu Ministra Aktywów Państwowych z dnia 25 lutego 2020 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania akredytacji organizatorom szkoleń w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz szkoleń i egzaminów dla osób ubiegających się o wydanie lub przedłużenie ważności certyfikatu (DzU z 2020 r. poz. 348).

Certyfikat wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego potwierdza posiadanie kwalifikacji do instalowania następujących rodzajów instalacji odnawialnych źródeł energii: kotłów i pieców na biomasę, systemów fotowoltaicznych, słonecznych systemów grzewczych, pomp ciepła, płytkich systemów ­geotermalnych.

Certyfikat wydaje się na 5 lat. Ważność certyfikatu będzie można przedłużyć na okres kolejnych 5 lat, po spełnieniu określonych wymagań. Aby uzyskać certyfikat instalatora odnawialnych źródeł energii, instalator musi spełnić wymagania określone w art. 136 Ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (DzU z 2015 r. poz. 478 z późniejszymi ­zmianami).

Badanie instalacji PV

Badanie każdej instalacji fotowoltaicznej – podobnie jak przy odbiorczych badaniach instalacji elektrycznych niskiego napięcia – należy rozpocząć od oględzin. Oględziny są inspekcją instalacji wykonywaną w celu sprawdzenia poprawności doboru i montażu poszczególnych elementów instalacji fotowoltaicznych oraz zgodności z dokumentacją projektową. Podstawą oględzin są wymagania normy PN-HD 60364-6 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Część 6: Sprawdzanie z uwzględnieniem dodatkowych aspektów związanych głównie z instalacją prądu stałego i inwerterem, do których należą między innymi: sprawdzenie, czy instalacja została wykonana z elementów dopuszczonych do użytku na terenie Unii Europejskiej, zgodnych z wymaganiami odpowiednich przepisów, instalacja została prawidłowo zainstalowana, dobrano prawidłowe środki ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym, a także prawidłowe środki zabezpieczające przed uszkodzeniem izolacji oraz prawidłowo dobrano zabezpieczenia nadprądowe. Oględzinom podlegają także elementy instalacji uziemiającej, środki ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej. Należy też sprawdzić, czy dokonano poprawnego doboru elementów składowych układu po stronie DC [5].

Po stronie AC instalacji fotowoltaicznej należy sprawdzić możliwości odizolowania inwertera, prawidłową konfigurację sieci, ustawienia inwertera oraz ochronę przeciwporażeniową. Bardzo ważną rolę odgrywa też prawidłowe oznaczenie elementów składowych instalacji (a w szczególności kluczowych wyłączników!) etykietami z nazwą elementu oraz miejsc, gdzie może utrzymywać się niebezpieczne napięcie (etykiety z ostrzeżeniami). W rozdzielnicy fotowoltaicznej powinny znaleźć się też schematy instalacji, dane kontaktowe elektroinstalatora/konserwatora, opisy procedur wyłączenia instalacji i postępowania w razie awarii. Wszystkie te oznaczenia powinny być wykonane i przytwierdzone w sposób gwarantujący ich trwałość i czytelność. Jeśli w czasie oględzin stwierdzono odstępstwa od projektu, ale mieszczą się one w granicach dopuszczalnych przez odpowiednie przepisy, należy zaktualizować dokumentację powykonawczą, by odzwierciedlała ona stan faktyczny [6].

Prawidłowe wykonanie oględzin, choć w praktyce często bagatelizowane, może uchronić przed dopuszczeniem do eksploatacji nieprawidłowo wykonanej instalacji oraz przyczynić się do sprawniejszego przebiegu akcji gaśniczej czy ratunkowej w razie awarii instalacji. Dodatkowo wyniki oględzin pozwalają także prawidłowo dobrać parametry pomiarowe, a więc rzetelnie i miarodajnie sprawdzić bezpieczeństwo i parametry pracy instalacji [5].

Oprócz wspomnianej wieloarkuszowej PN-HD 60364, podstawą sprawdzenia instalacji są najczęściej wieloarkuszowe normy PN-EN IEC 61730 Ocena bezpieczeństwa modułu fotowoltaicznego (PV) oraz PN-EN 62446 – wersja angielska Systemy fotowoltaiczne (PV).

Wieloarkuszowa norma PN-EN 62446 Wymagania dotyczące badań, dokumentacji i utrzymania definiuje sposób i zakres kontroli bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznych. Pomiary pozwalają na określenie nie tylko bezpieczeństwa, ale również efektywności danej instalacji i jej elementów. Norma dzieli badania na testy kategorii 1 i 2 oraz testy dodatkowe [6].

PN-EN 62446-1:2016-08 E Systemy fotowoltaiczne (PV). Wymagania dotyczące badań, dokumentacji i utrzymania. Część 1: Systemy podłączone do sieci. Dokumentacja, odbiory i nadzór. Niniejsza część normy 62446 w wersji językowej angielskiej definiuje zakres wymaganych informacji oraz dokumentacji, która powinna być udostępniona klientowi po zakończeniu instalacji systemu PV przyłączonego do sieci elektroenergetycznej. Norma opisuje również testy odbiorcze, kryteria kontroli oraz dokumentację, której należy oczekiwać w celu weryfikacji, czy instalacja została wykonana w sposób bezpieczny i czy system pracuje poprawnie. Dokument może być również wykorzystywany w celu okresowych kontroli systemu.

Niniejsza część normy 62446 została opracowana dla systemów przyłączonych do sieci elektroenergetycznej niewykorzystujących: elementów magazynujących energię (np. akumulatorów) oraz systemów hybrydowych. Poprzez uszczegółowienie spodziewanego minimum testów odbiorczych oraz kryteriów nadzoru, może być ona również pomocna przy weryfikacji/kontroli systemu PV, przyłączonego do sieci zarówno bezpośrednio po jego zainstalowaniu, jak i podczas kolejnych testów, w procesie utrzymania systemu czy też jego modyfikacji.

PN-EN IEC 61730-1:2018-06 PL Ocena bezpieczeństwa modułu fotowoltaicznego (PV). Część 1: Wymagania dotyczące konstrukcji. W niniejszej części normy 61730 określono i opisano podstawowe wymagania konstrukcyjne dla modułów fotowoltaicznych (PV) w celu zapewnienia bezpiecznej eksploatacji elektrycznej i mechanicznej. Przedstawiono szczegółowe zagadnienia mające na celu ocenę zapobiegania porażeniu elektrycznemu, zagrożeniom pożarowym i obrażeniom ciała spowodowanym narażeniami mechanicznymi i środowiskowymi.

W części 1. IEC 61730 odniesiono się do konkretnych wymagań konstrukcyjnych. Natomiast w części 2. IEC 61730 określono wymagania dotyczące badań. W niniejszej wieloczęściowej Normie Międzynarodowej ustalono wymagania IEC dotyczące modułów fotowoltaicznych do zastosowań naziemnych przeznaczonych do ich długotrwałej eksploatacji w naturalnych warunkach zewnętrznych.

Niniejszą normę stosuje się do wszystkich materiałów używanych w naziemnych modułach płaskich, takich jak moduły z krystalicznego krzemu czy moduły cienkowarstwowe. Zastosowanie modułów PV objętych niniejszą normą ograniczone jest do maksymalnego napięcia prądu stałego systemu, które wynosi 1500 V.

W niniejszej Normie Międzynarodowej określono wymagania podstawowe dla różnych zastosowań modułów PV, ale nie można uważać, że uwzględniono w niej wszystkie przepisy krajowe czy regionalne. Niniejsza Norma Międzynarodowa nie odnosi się do szczególnych wymagań dla produktów, które łączą moduł PV ze sprzętem do konwersji mocy, elektroniką służącą do monitorowania lub kontroli, takich jak zintegrowane falowniki, konwertery lub wymagań dotyczących funkcji odłączających wyjścia. Niniejszą Normę Międzynarodową opracowano, aby zapewnić spójność z sekwencjami badań w normie wieloczęściowej IEC 61215, tak że pojedynczy zestaw próbek może być wykorzystany do przeprowadzenia zarówno oceny bezpieczeństwa, jak i kwalifikacji konstrukcji modułu fotowoltaicznego.

Celem niniejszej Normy Międzynarodowej jest określenie wymagań dotyczących konstrukcji modułów fotowoltaicznych w odniesieniu do bezpieczeństwa. Wymagania te mają na celu zminimalizowanie niewłaściwego zastosowania i niewłaściwego użytkowania modułów PV lub uszkodzenia ich komponentów, które mogłyby spowodować pożar, porażenie elektryczne i obrażenia ciała. Zaleca się, aby dodatkowe wymagania konstrukcyjne – określone w odpowiednich normach ISO lub w przepisach krajowych czy lokalnych, regulujących instalację i użytkowanie modułów fotowoltaicznych w miejscach przeznaczenia – były brane pod uwagę jako uzupełnienie wymagań zawartych w niniejszej normie [7].

PN-HD 60364-7-712:2016-05 PLInstalacje elektryczne niskiego napięcia. Część 7-712: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji. Fotowoltaiczne (PV) układy zasilania. Niniejsza norma dotyczy instalacji elektrycznej systemów fotowoltaicznych przeznaczonych do zasilania całości lub części instalacji i /lub wytwarzania energii elektrycznej do sieci.

Norma PN-HD 60364­-7-712 dotyczy wyposażenia systemów PV i podobnie jak to ma miejsce w przypadku każdego innego elementu wyposażenia instalacji elektrycznej, odnosi się do jego doboru i stosowania w instalacji elektrycznej. Instalacja elektryczna systemu PV zaczyna się od modułu PV lub zestawu modułów połączonych szeregowo kablami dostarczonymi przez producenta modułów i doprowadzonych do instalacji odbiorcy lub sieciowego punktu zasilania. Wymagania zawarte w dokumencie dotyczą:

  • systemów PV do zasilania instalacji niepołączonej z siecią,
  • systemów PV zasilających instalację równoległą do zasilania sieciowego,
  • systemów PV zasilających instalację jako alternatywne w stosunku do sieci źródło zasilania

oraz odpowiedniej kombinacji wyżej wymienionych.

Rozważane są wymagania dotyczące systemów PV z bateriami lub innymi zasobnikami energii [7].

Literatura

  1. M. Sarniak, Podręcznik instalatora systemów fotowoltaicznych, Grupa MEDIUM, Warszawa 2021.
  2. J. Wiatr, M. Orzechowski, Poradnik Projektanta Elektryka, Grupa MEDIUM, Warszawa 2021
  3. http://www.ptpiree.pl/energetyka-w-polsce/energetyka-w-liczbach/mikroinstalacje-w-polsce
  4. https://www.udt.gov.pl/
  5. materiały firmy Merserwis.
  6. materiały firmy Sonel.
  7. www.pkn.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Austrotherm Dlaczego warto ocieplać dom?

Dlaczego warto ocieplać dom? Dlaczego warto ocieplać dom?

Przy obecnym poziomie cen nośników energii i prognozowanym ich wzroście coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie...

Przy obecnym poziomie cen nośników energii i prognozowanym ich wzroście coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne - utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.

mgr inż. Jakub Szymiczek Czy warto inwestować w pompę ciepła

Czy warto inwestować w pompę ciepła Czy warto inwestować w pompę ciepła

Inwestor planujący budowę domu jednorodzinnego ma możliwość wyboru spośród wielu różnych źródeł ciepła. Niesłabnącą popularnością cieszą się odnawialne źródła energii, np. pompy ciepła. Dla inwestora ważnym...

Inwestor planujący budowę domu jednorodzinnego ma możliwość wyboru spośród wielu różnych źródeł ciepła. Niesłabnącą popularnością cieszą się odnawialne źródła energii, np. pompy ciepła. Dla inwestora ważnym zagadnieniem jest wybór technologii, dobór mocy oraz urządzenia grzewczego w budynku.

OKPOL Remontujesz poddasze? Doradzamy, jakie okna wybrać

Remontujesz poddasze? Doradzamy, jakie okna wybrać Remontujesz poddasze? Doradzamy, jakie okna wybrać

Sekret udanego poddasza tkwi nie tylko w eleganckiej podłodze, stylowych meblach czy dekoracyjnym wykończeniu odkrytych belek. Aby cieszyć się wymarzoną aranżacją, niezbędna jest solidna stolarka, która...

Sekret udanego poddasza tkwi nie tylko w eleganckiej podłodze, stylowych meblach czy dekoracyjnym wykończeniu odkrytych belek. Aby cieszyć się wymarzoną aranżacją, niezbędna jest solidna stolarka, która zapewni we wnętrzu odpowiednią ilość światła oraz komfort przebywania na ostatniej kondygnacji. Jakie rozwiązania w dziedzinie okien dachowych oferuje dziś rynek?

Joanna Ryńska Rekuperacja dla początkujących - co warto o niej wiedzieć

Rekuperacja dla początkujących - co warto o niej wiedzieć Rekuperacja dla początkujących - co warto o niej wiedzieć

Na centralę rekuperacyjną najlepiej zdecydować się na etapie projektu domu. Dobry projekt właściwy dla konkretnego domu przy odpowiednim doborze urządzeń (centrali, kanałów, elementów nawiewnych i wywiewnych)...

Na centralę rekuperacyjną najlepiej zdecydować się na etapie projektu domu. Dobry projekt właściwy dla konkretnego domu przy odpowiednim doborze urządzeń (centrali, kanałów, elementów nawiewnych i wywiewnych) zapewni pewność pracy całego systemu.

mgr inż. Krzysztof Patoka Remont dachu - wymiana pokrycia i ocieplenie

Remont dachu - wymiana pokrycia i ocieplenie Remont dachu - wymiana pokrycia i ocieplenie

Wymiana pokrycia jest doskonałą okazją do ułożenia dodatkowej warstwy termoizolacji. I odwrotnie - podczas ocieplania dachu warto wymienić lub wyremontować pokrycie. Gdy nie można naruszyć wnętrza poddasza,...

Wymiana pokrycia jest doskonałą okazją do ułożenia dodatkowej warstwy termoizolacji. I odwrotnie - podczas ocieplania dachu warto wymienić lub wyremontować pokrycie. Gdy nie można naruszyć wnętrza poddasza, ocieplanie wymaga oczywiście dobudowania konstrukcji podnoszącej grubość dachu po jego zewnętrznej stronie. Z tego powodu trzeba naruszyć pokrycie, a to wymaga takiej organizacji prac, która zagwarantuje szczelność dachu na wypadek wystąpienia opadów.

Redakcja Co Polacy wiedzą o smogu?

Co Polacy wiedzą o smogu? Co Polacy wiedzą o smogu?

Spalanie śmieci w piecach (30%), spaliny z kominów fabryk (22%) oraz spalanie węgla (18%) - to zdaniem Polaków trzy najczęstsze przyczyny powstawania smogu. Jak możemy z nim wygrać?

Spalanie śmieci w piecach (30%), spaliny z kominów fabryk (22%) oraz spalanie węgla (18%) - to zdaniem Polaków trzy najczęstsze przyczyny powstawania smogu. Jak możemy z nim wygrać?

Krystyna Stankiewicz Jak i gdzie szukać profesjonalnego wykonawcy ocieplenia?

Jak i gdzie szukać profesjonalnego wykonawcy ocieplenia? Jak i gdzie szukać profesjonalnego wykonawcy ocieplenia?

Ocieplenie budynku, nawet najwyższej jakości, nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie nieumiejętnie wykonane. Dlatego zadanie to trzeba powierzyć doświadczonej i sprawdzonej ekipie. Jakimi cechami powinna...

Ocieplenie budynku, nawet najwyższej jakości, nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie nieumiejętnie wykonane. Dlatego zadanie to trzeba powierzyć doświadczonej i sprawdzonej ekipie. Jakimi cechami powinna odznaczać się dobra firma wykonawcza? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy szukamy pracowników, którym chcemy powierzyć tak ważne zadanie, jakim jest ocieplenie domu?

Redakcja Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Jakie są korzyści z termomodernizacji? Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Smog to poważny problem w Polsce, o którym mówi się niemal codziennie. Jego głównym źródłem, wbrew powszechnej opinii, nie są ani transport, ani przemysł, a słabo lub w ogóle niezaizolowane budynki, a...

Smog to poważny problem w Polsce, o którym mówi się niemal codziennie. Jego głównym źródłem, wbrew powszechnej opinii, nie są ani transport, ani przemysł, a słabo lub w ogóle niezaizolowane budynki, a zwłaszcza domy jednorodzinne. Skutecznym sposobem walki z tym zjawiskiem jest kompleksowa termomodernizacja budynków.

mgr inż. Damian Czernik Ile kosztuje ogrzewanie domu wybudowanego według standardów WT 2017 i WT 2021?

Ile kosztuje ogrzewanie domu wybudowanego według standardów WT 2017 i WT 2021? Ile kosztuje ogrzewanie domu wybudowanego według standardów WT 2017 i WT 2021?

Na etapie projektowania domu jednorodzinnego inwestorzy podejmują decyzję o wyborze najkorzystniejszego systemu grzewczego. Najczęściej branym pod uwagę kryterium są w tym przypadku koszty eksploatacyjne...

Na etapie projektowania domu jednorodzinnego inwestorzy podejmują decyzję o wyborze najkorzystniejszego systemu grzewczego. Najczęściej branym pod uwagę kryterium są w tym przypadku koszty eksploatacyjne systemu, które zależą m.in. od sezonowego zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Aby jednak osiągnąć niskie zużycie energii, warto rozważyć możliwość zaprojektowania przegród w standardzie wyższym niż wymagany. Decyzję taką może poprzedzić analiza kosztów ogrzewania, która unaoczni inwestorowi...

Dariusz Pilitowski Modernizacja systemu grzewczego – gwarancja komfortu cieplnego w domu

Modernizacja systemu grzewczego – gwarancja komfortu cieplnego w domu Modernizacja systemu grzewczego – gwarancja komfortu cieplnego w domu

Ekspert radzi na jakie problemy należy zwracać uwagę w celu zapewnienia komfortu cieplnego w domu: dbałości o sprawną instalację nawiewną, odpowiednią izolacje komina, regularne czyszczenie kotła (pieca)...

Ekspert radzi na jakie problemy należy zwracać uwagę w celu zapewnienia komfortu cieplnego w domu: dbałości o sprawną instalację nawiewną, odpowiednią izolacje komina, regularne czyszczenie kotła (pieca) oraz izolowanie termiczne rur instalacji grzewczych.

Recticel Izolacje Gdy ocieplenie ściany lub dachu możliwe jest tylko od środka

Gdy ocieplenie ściany lub dachu możliwe jest tylko od środka Gdy ocieplenie ściany lub dachu możliwe jest tylko od środka

Ściany i dachy wielu starych budynków wymagają ocieplenia, poprawiającego komfort cieplny mieszkańców. Zazwyczaj izolację termiczną układa na zewnętrznej stronie tych przegród, ale zdarza się, że jest...

Ściany i dachy wielu starych budynków wymagają ocieplenia, poprawiającego komfort cieplny mieszkańców. Zazwyczaj izolację termiczną układa na zewnętrznej stronie tych przegród, ale zdarza się, że jest to niemożliwe, np. w obiektach zabytkowych. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest aplikacja materiałów termoizolacyjnych od wewnętrznej strony ścian i dachów. A do tego celu świetnie nadają się płyty termoizolacyjne PIR o nazwie Eurothane® G, belgijskiej firmy RECTICEL.

Recticel Izolacje Płyty termoizolacyjne EUROTHANE G – efektywne docieplenie budynku od wewnątrz

Płyty termoizolacyjne EUROTHANE G – efektywne docieplenie budynku od wewnątrz Płyty termoizolacyjne EUROTHANE G – efektywne docieplenie budynku od wewnątrz

Termomodernizacja jest jednym z podstawowych zadań podejmowanych w ramach modernizacji budynków. W odniesieniu do ścian docieplenie wykonuje się od zewnątrz, zgodnie z podstawowymi zasadami fizyki budowli....

Termomodernizacja jest jednym z podstawowych zadań podejmowanych w ramach modernizacji budynków. W odniesieniu do ścian docieplenie wykonuje się od zewnątrz, zgodnie z podstawowymi zasadami fizyki budowli. Czasami jednak nie ma możliwości wykonania docieplenia na fasadach, np. na budynkach zabytkowych, na budynkach z utrudnionym dostępem do elewacji czy budynkach usytuowanych w granicy. W wielu takich przypadkach jest jednak możliwe wykonanie docieplenia ścian od wewnątrz.

Recticel Izolacje Perfekcyjny system termoizolacyjny dachu skośnego

Perfekcyjny system termoizolacyjny dachu skośnego Perfekcyjny system termoizolacyjny dachu skośnego

Dach stanowi największą powierzchnię, przez którą dochodzi do utraty ciepła pochodzącego z ogrzewanego budynku. Izolacja dachu płytami Powerroof/Powerroof® Max gwarantuje wymierną oszczędność energii cieplnej.

Dach stanowi największą powierzchnię, przez którą dochodzi do utraty ciepła pochodzącego z ogrzewanego budynku. Izolacja dachu płytami Powerroof/Powerroof® Max gwarantuje wymierną oszczędność energii cieplnej.

Redakcja Wpływ jakości paliwa na sprawność komina i komfort cieplny

Wpływ jakości paliwa na sprawność komina i komfort cieplny Wpływ jakości paliwa na sprawność komina i komfort cieplny

Komin odgrywa niezwykle ważną rolę w każdym domu. Ze względu na zachowanie jego wysokiej efektywności i długiej żywotności, istotny okazuje się odpowiedni dobór paliwa. Spalanie drewna czy peletu wydaje...

Komin odgrywa niezwykle ważną rolę w każdym domu. Ze względu na zachowanie jego wysokiej efektywności i długiej żywotności, istotny okazuje się odpowiedni dobór paliwa. Spalanie drewna czy peletu wydaje się bardzo bezpieczne i ekologiczne. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o ekogroszku, który w destrukcyjny sposób oddziałuje na komin, często z winy użytkowników. Czym i w jaki sposób ogrzewać dom, aby osiągnąć w nim optymalny komfort cieplny?

Knauf Sp. z o.o. Wybierz kolory swojego domu z nową aplikacją Knauf

Wybierz kolory swojego domu z nową aplikacją Knauf Wybierz kolory swojego domu z nową aplikacją Knauf

Wybór kolorów na elewację to bardzo ważny etap budowy lub remontu domu. Elewacja jest wizytówką domu – widzą ją goście, sąsiedzi czy przechodnie. Kolory tynków wpływają na to, jak postrzegamy bryłę budynku...

Wybór kolorów na elewację to bardzo ważny etap budowy lub remontu domu. Elewacja jest wizytówką domu – widzą ją goście, sąsiedzi czy przechodnie. Kolory tynków wpływają na to, jak postrzegamy bryłę budynku – mogą ją wysmuklać, eksponować detale. Ponadto kolory na elewacji powinni pasować do otoczenia domu i innych elementów wykończenia, np. dachu, stolarki okiennej, drzwi.

Farby Kabe Polska Sp. z o.o. KABE THERM – nowoczesne systemy ociepleń na bazie styropianu i wełny mineralnej

KABE THERM – nowoczesne systemy ociepleń na bazie styropianu i wełny mineralnej KABE THERM – nowoczesne systemy ociepleń na bazie styropianu i wełny mineralnej

Korzyści wynikające z zastosowania systemów ociepleń KABE THERM Farby KABE są dostrzegalne na każdym etapie inwestycji. Szeroka gama sprawdzonych rozwiązań w powiązaniu z profesjonalnym doradztwem, pozwalają...

Korzyści wynikające z zastosowania systemów ociepleń KABE THERM Farby KABE są dostrzegalne na każdym etapie inwestycji. Szeroka gama sprawdzonych rozwiązań w powiązaniu z profesjonalnym doradztwem, pozwalają na efektywne ocieplanie zarówno budynków nowych, jak i już istniejących. Wygodne narzędzia projektowe umożliwiają szybkie dopasowanie systemów KABE THERM do konstrukcji ścian zewnętrznych i indywidualnych wymagań klienta. Wysokiej jakości, łatwe w aplikacji produkty oraz wydłużona 5-letnia gwarancja...

Kamil Kiejna, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS) Producenci styropianu w walce o czyste powietrze

Producenci styropianu w walce o czyste powietrze Producenci styropianu w walce o czyste powietrze

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) wzięło udział w konsultacjach publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz ustawy o Inspekcji Ochrony...

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) wzięło udział w konsultacjach publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju. Nie wszystkie pomysły zostały zaakceptowane przez branżę.

Adam Buszko, Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej MIWO Ocieplanie ścian zewnętrznych wełną mineralną

Ocieplanie ścian zewnętrznych wełną mineralną Ocieplanie ścian zewnętrznych wełną mineralną

Termomodernizacja budynków mieszkalnych kojarzy się z ociepleniem ścian, i słusznie, bo właśnie przez ściany, łącznie z oknami, ucieka znaczna ilość ciepła z domów mieszkalnych. A dzięki dociepleniu ścian...

Termomodernizacja budynków mieszkalnych kojarzy się z ociepleniem ścian, i słusznie, bo właśnie przez ściany, łącznie z oknami, ucieka znaczna ilość ciepła z domów mieszkalnych. A dzięki dociepleniu ścian możemy sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkań.

Czego szukasz na portalu Ekspert Budowlany? szczegółowa ankieta

Czego szukasz na portalu Ekspert Budowlany? szczegółowa ankieta

mgr inż. architekt Tomasz Rybarczyk Energooszczędne budynki – idea, projektowanie, materiały, technologie, instalacje…

Energooszczędne budynki – idea, projektowanie, materiały, technologie, instalacje… Energooszczędne budynki – idea, projektowanie, materiały, technologie, instalacje…

Podpowiadamy, jak zbudować energooszczędny dom, począwszy od projektu, usytuowania budynku na działce, aż po dobór materiałów i technologii oraz wykonawstwo.

Podpowiadamy, jak zbudować energooszczędny dom, począwszy od projektu, usytuowania budynku na działce, aż po dobór materiałów i technologii oraz wykonawstwo.

mgr inż. Piotr Harassek, ekspert techniczny Stowarzyszenia Producentów Silikatów „Białe murowanie” Z czego zbudować solidne i energooszczędne ściany?

Z czego zbudować solidne i energooszczędne ściany? Z czego zbudować solidne i energooszczędne ściany?

Wymagające przepisy o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki [1] nakazują projektowanie i wznoszenie niemal wszystkich obiektów co najmniej w standardzie energooszczędnym.

Wymagające przepisy o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki [1] nakazują projektowanie i wznoszenie niemal wszystkich obiektów co najmniej w standardzie energooszczędnym.

Redakcja Cieplej i oszczędniej

Cieplej i oszczędniej Cieplej i oszczędniej

Od początku 2021 r. każdy nowy budynek mieszkalny musi być nie tylko dobrze ocieplony, ale także wyposażony w urządzenia korzystające z energii odnawialnej. Nadchodzące zmiany Warunków Technicznych w zakresie...

Od początku 2021 r. każdy nowy budynek mieszkalny musi być nie tylko dobrze ocieplony, ale także wyposażony w urządzenia korzystające z energii odnawialnej. Nadchodzące zmiany Warunków Technicznych w zakresie współczynników przenikania ciepła oznaczają wzrost komfortu cieplnego i większe oszczędności energii.

Redakcja Izolacja instalacji klimatyzacyjnych

Izolacja instalacji klimatyzacyjnych Izolacja instalacji klimatyzacyjnych

Od wielu lat notuje się ciągły wzrost średniej temperatury Ziemi. Oznacza to, że w nadchodzących latach będzie cieplej, wzrośnie więc znaczenie instalacji klimatyzacyjnych w budynkach. Ustawodawcy dążą...

Od wielu lat notuje się ciągły wzrost średniej temperatury Ziemi. Oznacza to, że w nadchodzących latach będzie cieplej, wzrośnie więc znaczenie instalacji klimatyzacyjnych w budynkach. Ustawodawcy dążą w stronę zeroemisyjności i niskich strat energii, a klimatyzacja zużywa jej sporo. Tym ważniejsza stanie się prawidłowa izolacja tych systemów.

Kamil Kiejna, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS) Szary styropian – inteligentna termoizolacja

Szary styropian – inteligentna termoizolacja Szary styropian – inteligentna termoizolacja

Szary styropian, najmłodsze dziecko branży EPS, które potoczną nazwę handlową zawdzięcza swojemu kolorowi, wyróżnia się nie tylko barwą. Korzyści płynące z innowacyjnych właściwości tego materiału sprawiły,...

Szary styropian, najmłodsze dziecko branży EPS, które potoczną nazwę handlową zawdzięcza swojemu kolorowi, wyróżnia się nie tylko barwą. Korzyści płynące z innowacyjnych właściwości tego materiału sprawiły, że szare płyty szybko zyskały miano termoizolacji klasy premium, a szary kolor na elewacjach stał się znakiem energooszczędności i jakości.

Wybrane dla Ciebie

Co wiesz o pompach zatapialnych? »

Co wiesz o pompach zatapialnych? » Co wiesz o pompach zatapialnych? »

Nowe możliwości włączników które zmienią przyzwyczajenia »

Nowe możliwości włączników które zmienią przyzwyczajenia » Nowe możliwości włączników które zmienią przyzwyczajenia  »

Podstawowe informacje o modułowym rąbku zatrzaskowym »

Podstawowe informacje o modułowym rąbku zatrzaskowym » Podstawowe informacje o modułowym rąbku zatrzaskowym »

Czego można oczekiwać o gruntoemali? »

Czego można oczekiwać o gruntoemali? » Czego można oczekiwać o gruntoemali? »

Innowacyjne produkty dla branży budowlanej i drzewnej »

Innowacyjne produkty dla branży budowlanej i drzewnej » Innowacyjne produkty dla branży budowlanej i drzewnej »

Potrzebujesz pieniędzy? Tu znajdziesz poradnik z dotacjami »

Potrzebujesz pieniędzy? Tu znajdziesz poradnik z dotacjami » Potrzebujesz pieniędzy? Tu znajdziesz poradnik z dotacjami »

Hydroizolacje dla trudnodostępnych miejsc, miejsc narażonych na wilgoć »

Hydroizolacje dla trudnodostępnych miejsc, miejsc narażonych na wilgoć » Hydroizolacje dla trudnodostępnych miejsc, miejsc narażonych na wilgoć »

Ogólnopolski program termomodernizacji - sprawdź co Tobie się należy »

Ogólnopolski program termomodernizacji - sprawdź co Tobie się należy » Ogólnopolski program termomodernizacji - sprawdź co Tobie się należy »

Detektory i systemy monitoringu gazów »

Detektory i systemy monitoringu gazów » Detektory i systemy monitoringu gazów »

Zainspiruj się pięknym miejscem

Zainspiruj się pięknym miejscem Zainspiruj się pięknym miejscem

Najnowsze produkty i technologie

Grupa Pracuj S.A. Na czym polega przemysł 4.0?

Na czym polega przemysł 4.0? Na czym polega przemysł 4.0?

Wraz z szybkim rozwojem nowoczesnych technologii, przemysł zaczął się dynamicznie zmieniać. W wyniku tego procesu narodził się nowy trend w dziedzinie produkcji, nazywany przemysłem 4.0. Czym dokładnie...

Wraz z szybkim rozwojem nowoczesnych technologii, przemysł zaczął się dynamicznie zmieniać. W wyniku tego procesu narodził się nowy trend w dziedzinie produkcji, nazywany przemysłem 4.0. Czym dokładnie jest i jakie ma znaczenie dla przemysłu oraz gospodarki? Przekonajmy się!

Owens Corning PAROC Polska Ocieplenie dachu płaskiego lub skośnego oraz elewacji wentylowanej lub otynkowanej zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021

Ocieplenie dachu płaskiego lub skośnego oraz elewacji wentylowanej lub otynkowanej zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021 Ocieplenie dachu płaskiego lub skośnego oraz elewacji wentylowanej lub otynkowanej zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021

Zaostrzane przepisy budowlane z jednej strony wymagają od inwestora głębszego sięgnięcia do kieszeni, lecz jednocześnie – w długofalowej perspektywie – pozwalają mu oszczędzać. Wejście w życie Warunków...

Zaostrzane przepisy budowlane z jednej strony wymagają od inwestora głębszego sięgnięcia do kieszeni, lecz jednocześnie – w długofalowej perspektywie – pozwalają mu oszczędzać. Wejście w życie Warunków Technicznych 2021 przyniosło nowe wymogi, ale przyczyniło się też do wzrostu efektywności energetycznej nowo powstających obiektów w Polsce. Jak ocieplić dom zgodnie z aktualnymi wymaganiami? Jaką dobrać grubość wełny na elewację, a jaką do ocieplenia dachu płaskiego lub skośnego? Podpowiadamy sprawdzone...

Home&Garden Sauna w domu lub ogrodzie? Tak czy nie?

Sauna w domu lub ogrodzie? Tak czy nie? Sauna w domu lub ogrodzie? Tak czy nie?

Chcesz poprawić swój komfort życia? Czas spędzony w saunie dostarcza Ci relaksu i ukojenia zmysłów? Jeśli tak, warto rozważyć inwestycję w saunę w swoim domu lub ogrodzie. Poniżej znajdziesz garść praktycznych...

Chcesz poprawić swój komfort życia? Czas spędzony w saunie dostarcza Ci relaksu i ukojenia zmysłów? Jeśli tak, warto rozważyć inwestycję w saunę w swoim domu lub ogrodzie. Poniżej znajdziesz garść praktycznych informacji, które powinny ułatwić Ci podjęcie tej decyzji.

Hörmann Polska sp. z o.o. Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania

Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania

Zastanawiasz się gdzie przechowywać narzędzia, meble ogrodowe czy rowery po zakończonym sezonie? Idealnym rozwiązaniem będzie domek ogrodowy. Zadbaj także o bezpieczne miejsce do składowania drewna kominkowego.

Zastanawiasz się gdzie przechowywać narzędzia, meble ogrodowe czy rowery po zakończonym sezonie? Idealnym rozwiązaniem będzie domek ogrodowy. Zadbaj także o bezpieczne miejsce do składowania drewna kominkowego.

puszkipodlogowe.pl Puszka hermetyczna – czym się charakteryzuje? Gdzie warto ją zastosować

Puszka hermetyczna – czym się charakteryzuje? Gdzie warto ją zastosować Puszka hermetyczna – czym się charakteryzuje? Gdzie warto ją zastosować

Optymalne działanie instalacji elektrycznych jest kluczowe dla wielu aspektów naszego życia. Aby zapewnić skuteczność i bezpieczeństwo instalacji, coraz częściej sięgamy po zaawansowane rozwiązania, wśród...

Optymalne działanie instalacji elektrycznych jest kluczowe dla wielu aspektów naszego życia. Aby zapewnić skuteczność i bezpieczeństwo instalacji, coraz częściej sięgamy po zaawansowane rozwiązania, wśród których popularność zyskują również puszki podłogowe hermetyczne. Czym one są, co je wyróżnia i czemu warto z nich korzystać?

TESTO Światowa klasa sama w sobie – narzędzia pomiarowe do systemów grzewczych

Światowa klasa sama w sobie – narzędzia pomiarowe do systemów grzewczych Światowa klasa sama w sobie – narzędzia pomiarowe do systemów grzewczych

Czasy się zmieniają. Podobnie jak wyzwania związane z instalacją i konserwacją systemów grzewczych. Dlatego w Testo myślimy o technologii pomiarowej przyszłości. Od pojedynczych przyrządów do rozwiązań...

Czasy się zmieniają. Podobnie jak wyzwania związane z instalacją i konserwacją systemów grzewczych. Dlatego w Testo myślimy o technologii pomiarowej przyszłości. Od pojedynczych przyrządów do rozwiązań obejmujących wiele aplikacji. Od analogowych do cyfrowych. Od coraz bardziej złożonych wymagań do coraz prostszych aplikacji. Po co komplikować pomiary, skoro mogą być naprawdę proste?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.